مروری بر بیانات هوشمندانه رهبر انقلاب در جمع مدیران رسانه ملی

جوانان و خانواده های ما امروز هدف اصلی تخریب های دشمنان هستند و به همین علت است که مقام معظم رهبری این بیانات مهم را در جمع مدیران و مسئولان رسانه ملی مطرح فرموده اند؛ چراکه یکی از جبهه های نبرد نرم علیه تفکرات و اندیشه های مردم کشورمان شبکه های ماهواره ای هستند که به خیال خام خود می خواهند جای رسانه ملی را در خانه های مردم ایران بگیرند!

ماموریت سخت برای جنگ نرم
به گزارش تبیان، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز دوشنبه در دیدار مسئولان و مدیران رسانه ملی و اعضا شورای نظارت بر صدا و سیما با تبیین "اهداف جنگ نرمِ برنامه ریزی شده، گسترده و همه جانبه نظامِ سلطه با جمهوری اسلامی"، تغییر باورهای مردم را مهمترین هدف این جنگ پیچیده خواندند و با تأکید بر نقش منحصر به فرد رسانه ملی در این کارزار جدی، برنامه ریزی دقیق و عالمانه را برای تحقق وظایف رسانه ملی مورد تأکید قرار دادند.
ایشان در ابتدای سخنان خود به موضوع اهمیت رسانه ملی در نظام جمهوری اسلامی ایران پرداختند و با اشاره به حرکت عظیم رسانه ای که با کمک رسانه های نوپدید، بوجود آمده گفتند: "رسانه ملی در صحنه چنین نبرد عجیب و عظیم و درگیری ناخواسته و ناگزیر قرار دارد که همان عرصه پیچیده و بسیار مهم جنگ نرم است."
رهبر انقلاب در این اظهارات، اشاره هوشمندانه ای به یک رسالت و مسئولیت مهم در حوزه رسانه ملی داشته اند؛ چراکه دشمنان انقلاب اسلامی با توجه به تجربه های متعدد در عرصه جنگ سخت، وارد جبهه دیگری برای مقابله با مردم و انقلاب اسلامی شده اند که همانا جنگ نرم است.
می دانیم که جوانان و خانواده های ما امروز هدف اصلی تخریب های دشمنان هستند و به همین علت است که مقام معظم رهبری این بیانات مهم را در جمع مدیران و مسئولان رسانه ملی مطرح فرموده اند؛ چراکه یکی از جبهه های نبرد نرم علیه تفکرات و اندیشه های مردم کشورمان شبکه های ماهواره ای هستند که به خیال خام خود می خواهند جای رسانه ملی را در خانه های مردم ایران بگیرند! ایجاد شبکه های ماهواره ای متنوع و گوناگون با صرف هزینه های کلان و سنگین از همین جمله است و در این شبکه ها به خیال باطل خود برای تمام ذائقه ها و سلایق ایرانی ها برنامه سازی و برنامه ریزی کرده اند؛ از فیلم و سریال گرفته تا موسیقی و هنر و تا ابتذال و تبلیغات کالاهایی که هدف از آنها تغییر ذائقه و تفکر ایرانی-اسلامی مردم ما است.

یک کتاب معنا در یک جمله رهبری
تجربه هشت سال دفاع مقدس به دشمن ثابت کرد که ایرانی ها در جنگ سخت به وحدت و یکپارچگی و همدلی می رسند و پیروزی در این نوع جنگ محال و بعید است

رهبر انقلاب در این دیدار مهم و حساس همچنین فرموده اند: "در جنگ نرم، همان اهداف جنگ سخت دنبال می شود اما بصورتی فراگیرتر و عمیق تر. جنگ نرم برخلاف جنگ سخت، آشکار، قابل فهم و ملموس نیست و حتی در برخی موارد طرف مقابل ضربه خود را می زند اما جامعه هدف، دچار خواب آلودگی و عدم احساس حمله است. جنگ های سخت معمولاً موجب برانگیخته شدن احساسات مردم و ایجاد وحدت و انسجام ملی می شود در حالیکه جنگ نرم، انگیزه های مقابله را از بین می برد و زمینه ساز ایجاد اختلاف نیز می شود... جنگ نرم فقط مخصوص ایران نیست اما در موضوع ایران، هدف اصلی از این جنگ نرمِ فکر شده و حساب شده، استحاله جمهوری اسلامی ایران و تغییر باطن و سیرت، با حفظ صورت و ظاهر آن است."
تک -تک واژه ها در جملات بالا با هوشمندی و درایتی که برآمده از بینش و تحلیل صحیح رهبر معظم انقلاب است عنوان شده است و قطعا می توان درباره هر یک از این جملات، گزارش های رسانه ای متعددی را به رشته تحریر درآورد.
تاکید هوشمندانه مقام معظم رهبری در فراز ذکر شده بر "خواب آلودگی" و "عدم احساس حمله" در جامعه هدفی که مورد حمله نرم قرار گرفته، به مردم ایران ثابت می کند که دشمن چه اهداف شوم و پلیدی علیه ایرانیان در سر دارد و قطعا صاحبنظران، تحلیل گران و حتی مردم می توانند با اندکی تعمیق و تفکر تایید کنند که تمام این اهداف شوم از طریق رسانه های خارجی و شبکه های ماهواره ای در حال پیگیری است و ضرورت دارد که رسانه ملی همچنان به تقویت برنامه های خود و جلب بیش از پیش مردم و به منظور ارتقای آگاهی و بینش آنان ادامه دهد.
تجربه هشت سال دفاع مقدس به دشمن ثابت کرد که ایرانی ها در جنگ سخت به وحدت و یکپارچگی و همدلی می رسند و پیروزی در این نوع جنگ محال و بعید است. بنابراین دشمنان ایران اسلامی وارد جبهه جنگ نرم شده اند تا به خیال خام خود، مردم ایران و حاکمیت اسلامی و مردمی ایران را غافل گیر کنند. اما نخستین پیام بیانات صریح و روشنگرانه رهبر انقلاب به دشمن این است که نقشه های آنها برای مردم و مسئولان ایران فاش شده است و قطعا وقتی آگاهی و اطلاع از اهداف شوم دشمن وجود داشته باشد، جنگ نرم نیز علیه ایرانیان به سرنوشت همان جنگ سخت دچار خواهد شد. با این حال مدیران رسانه ملی وظیفه دارند که با درک و برداشت دقیق از تک-تک واژه ها و جملات مدبرانه رهبر انقلاب، نسبت به اجرایی کردن آنها در قالب حرفه ای و رسانه ای تلاش کنند.

برنامه مجزای دشمن برای هر قشر از ایرانیان

رهبر انقلاب اسلامی، مسئولان و مردم را آماج اصلی چنین جنگِ نرمی دانستند و خاطرنشان کردند: "در مورد برنامه ریزی که در جنگ نرم برای مسئولان وجود دارد با آنان صحبت کرده و خواهم کرد اما مخاطبان اصلی جنگ نرم مردم به ویژه نخبگان، دانشگاهیان، دانشجویان، جوانان و عناصر فعال هستند. آنها بدنبال تأثیرگذاری بر مردم و تغییر طیف وسیعی از باورهای آنان بویژه جوانان و نخبگان هستند که باورهای اعتقادیِ دینی، سیاسی و فرهنگی مردم از جمله این باورها است."
سخنان مقام معظم رهبری نشان می دهد که دشمن برای تمام اقشار جامعه ایران برنامه ریزی مجزایی دارد و با هر قشر با زبان خود او سخن می گوید. این موضوع را می توان به خوبی و با اندکی دقت در برنامه های شبکه های فارسی زبان ماهواره مشاهده کرد. بسیاری از این شبکه ها دارای برنامه ریزی دقیق برای هر قشر از جامعه هستند اما باید بدانیم که هدف نهایی تمام این برنامه ها مشترک است و دشمن می خواهد با برنامه های متنوع برای اقشار مختلف، به چند هدف مشخص دست پیدا کند.

شروع جنگ نرم از زن و خانواده ایرانی
حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار تاکید کرده اند: "مردم ما باورهای اعتقادی درخصوص دین، خانواده، مسئله «زن و مرد»، استقلال، مقابله با بیگانه، مردم سالاری اسلامی و مسائل گوناگون فرهنگی دارند و طرف مقابل تلاش دارد این باورها را دستکاری کند و یا تغییر دهد."
رهبر انقلاب اسلامی، تغییر باور به گذشته را از دیگر اهداف مورد نظر در جنگ نرم برشمردند و تأکید کردند: "مردم ما نسبت به رژیم فاسد و مستبد گذشته باورهایی دارند که در جنگ نرم تلاش بر این است تا این گذشته زشت و پلید و سیاه به گذشته ای درخشان و زیبا تغییر یابد. آنها می خواهند با تغییر باور به گذشته، نتیجه بگیرند که لزومی به وقوع انقلاب اسلامی برای از بین بردن آن گذشته، وجود نداشته است. آنها می خواهند به جوان امروزی القاء کنند که وضع کنونی کشور مایه شرمندگی است و رسیدن به پیشرفت در آینده نیز غیرممکن است تا نشاط و تحرک و علم آموزی و امید به آینده را از نسل جوان بگیرند."
در این فراز از بیانات نیز ایشان موضوعات مهم مانند زن، خانواده، جوانان و باور را مورد تاکید قرار داده اند؛ چراکه دشمنان ما در جنگ نرم بیشترین هدف و برنامه ریزی را معطوف همین مسائل کرده اند. امروز بسیاری از تولیدات شبکه های ماهواره ای در راستای براندازی و متزلزل کردن نهاد خانواده است و سرآغاز این هدف شوم نیز "زن" است. آنها می خواهند به خیال باطل خود ابتدا نگاه ایرانیان به زن را تغییر دهند و نیز نگاه زنان به زندگی را دستخوش تغییرات منفی کنند تا از این طریق نهاد خانواده تهدید شود و به خودی خود جوانان نیز به بیراهه بروند. بنابراین رسانه ملی باید بتواند با تولیدات دقیق و اصولی و مردم پسند، مقابل این جریان بایستد.

رسانه ملی قرارگاه مقدم مقابله با جنگ نرم

سخنان مقام معظم رهبری نشان می دهد که دشمن برای تمام اقشار جامعه ایران برنامه ریزی مجزایی دارد و با هر قشر با زبان خود او سخن می گوید

رهبر انقلاب اسلامی ایجاد باورهای غیرواقعی در جوانان نسبت به جهان بویژه امریکا و اروپا و ترسیم کشورهایی پیشرفته، راحت، امن و بدون مشکل از آنها را یکی دیگر از اهداف جنگ نرم برشمرده اند و در جمع بندی این بخش از سخنان خود گفته اند: "هدف اصلی و نهایی جنگ نرم طراحی شده، انحلال درونی و استحاله داخلی جمهوری اسلامی از طریق تغییر باورها و سست کردن ایمان مردم و بویژه جوانان است. همه پیشرفتهای روزافزون محیط مجازی در خدمت تحقق اهداف جنگ نرم است اما مهمتر از این امکانات و پیشرفتهای سخت افزاری، لشکر عظیم نخبگان فکری، سیاسی، ادبی، اجتماعی، و فعالان برجسته ارتباطات و رشته های مختلف هنری است که عقبه ی نرم افزاری قوی و تأثیرگذاری را برای تحقق اهداف جنگ نرم فراهم آورده است. در همه تولیدات و فراورده های صوتی، تصویری و مکتوب جبهه مقابل ملت ایران، مقاصد و اهداف جنگ نرم، البته عمدتاً بطور غیرمستقیم، پیگیری و القا می شود."
رهبر انقلاب پس از تشریح ضرورت برخورداری صدا و سیما از تحلیل مبنایی به عنوان پایه همه تولیدات و برنامه ها در تبیین وظیفه رسانه ملی برای پیگیری محسوس تر و هنرمندانه وظایف خود، تعریف و تدوین یک تفکر مبنایی و اصولی را ضروری خواندند و با اشاره به راهبردهایی که در آغاز مسئولیت آقای سرافراز به رسانه ابلاغ شده تأکید کردند: "همه این راهبردها باید دنبال و برای اجرای آنها برنامه ریزی دقیق و عالمانه شود که البته در برخی موارد کارهای خوبی شده است."
حضرت آیت الله خامنه ای برنامه ریزی عالمانه و دقیق برای تحقق راهبردهای ابلاغی صدا و سیما و راهبردی جمهوری اسلامی را از دیگر ضروریات حرکت رسانه ملی برشمردند و رسانه ملی را رسانه نظام و کشور و انقلاب دانستند و تأکید کردند: "صدا و سیما قرارگاه مقدم و فعال مقابله با جنگ نرم است و مدیران و کارکنان رسانه ملی، سرداران و سربازان این جنگ نرم هستند."