مغز مفهوم خدا را چگونه می سازد؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مغز مفهوم خدا را چگونه می سازد؟

سلامی به گرمی خورشید بر تمام برادران و خواهران گلم که در حال مطالعه این متن هستن!
خب دوستان من یه سوال بنیادی دارم (آخ آخ من عاشق این مباحث بنیادی ام) ... سوالم اینه که مغز انسان چه طور مفهوم خدارو میسازه؟؟؟؟؟!!!!!! با یه مثال بیشتر توضیح میدم:
دوستان احساس معنوی ای که موقع عبادت دارید رو در نظر بگیرید! این احساس بسیار زیباس که قابل وصف نیست! حالا به نظر شما یه بت پرست هم موقع عبادت بت همین حس رو داره؟؟؟ یا نه! قطعا پاسخ مثبته! اگه نداشته باشه که نمیره سمتش خلاصه یه جاذبه ای باید باشه ... حالا سوال اینه که چه تفاوتی بین پرستش بت و پرستش الله بزرگ وجود داره!؟! نگید که الله خالق هست ولی اون بت مخلوق! اینو میدونم ولی این چه فرقی به حال انسان داره! (خب خداوند که از عبادت بی نیازه و فرقی براش نداره چیو بپرستیم! ینی مغز چه طور فرق الله و بت رو میفهمه! من فکر.نمیکنم بین احساس ما و احساس اون بت پرست هنگام عبادت تفاوت چندانی باشه. پس تفاوت در چیه که الله اینقدر در قران تاکید میکنه که فقط باید یکتاپرست باشیم ... برای ما چه فرقی داره که این حس معنوی با الله به وجود بیاد یا هر چیز دیگه ای!؟؟؟؟ به نظرم اگه بدونیم مغز چه طور مفهوم خدارو میسازه بتونیم به این سوال پاسخ بدیم واسه همین اول همین سوالو پرسیدم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

M0ha_mmad;740623 نوشت:
سلامی به گرمی خورشید بر تمام برادران و خواهران گلم که در حال مطالعه این متن هستن!
خب دوستان من یه سوال برنیادی دارم (آخ آخ من عاشق این مباحث بنیادی ام) ... سوالم اینه که مغز انسان چه طور مفهوم خدارو میسازه؟؟؟؟؟!!!!!! با یه مثال بیشتر توضیح میدم:
دوستان احساس معنوی ای که موقع عبادت دارید رو در نظر بگیرید! این احساس بسیار زیباس که قابل وصف نیست! حالا به نظر شما یه بت پرست هم موقع عبادت بت همین حس رو داره؟؟؟ یا نه! قطعا پاسخ مثبته! اگه نداشته باشه که نمیره سمتش خلاصه یه جاذبه ای باید باشه ... حالا سوال اینه که چه تفاوتی بین پرستش بت و پرستش الله بزرگ وجود داره!؟! نگید که الله خالق هست ولی اون بت مخلوق! اینو میدونم ولی این چه فرقی به حال انسان داره! (خب خداوند که از عبادت بی نیازه و فرقی براش نداره چیو بپرستیم! ینی مغز چه طور فرق الله و بت رو میفهمه! من فکر.نمیکنم بین احساس ما و احساس اون بت پرست هنگام عبادت تفاوت چندانی باشه. پس تفاوت در چیه که الله اینقدر در قران تاکید میکنه که فقط باید یکتاپرست باشیم ... برای ما چه فرقی داره که این حس معنوی با الله به وجود بیاد یا هر چیز دیگه ای!؟؟؟؟ به نظرم اگه بدونیم مغز چه طور مفهوم خدارو میسازه بتونیم به این سوال پاسخ بدیم واسه همین اول همین سوالو پرسیدم

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در مورد سوال مهمی که مطرح کردید، توجه به چند نکته لازم است:

- اینکه فرد بت پرست، به پرستش بت روی آورده است، لزوما به معنای آن نیست که از پرستش آن لذت می برد، ممکن است به جهت ترس از بلا و قحطی آن را بپرستد. بر فرض هم که لذتی از پرستش ببرد، دلیلی وجود ندارد که بگوید که لذت او چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی، مانند لذت پرستش خداوند است.

- نکته دیگر این است که هدف از پرستش، لذت بردن نیست بلکه هدف از آن بندگی خداوند و طی کردن راه کمال است. اگرچه طی این فرایند و عبادت خداوند، لذت بخش است ولی هدف از آن لذت جویی نیست. بنابراین، پرستشی که بر اساس فرمان خداوند جهان باشد با پرستشی که کاملا در مقابل فرمان خداوند جهان باشد، کاملا متفاوت است.
در این زمینه برخی از عرفا توصیه کرده اند که مواظب باشیم که اعمال را صرفا به جهت لذت آنها انجام ندهیم بلکه به جهت این باشد که امر خداوند را به جای می آوریم.

- همان طور که شما گفتید، خداوند نیازی به عبادت ما ندارد. خداوند غنی است. اما از سوی دیگر، خداوند رحیم است، لطیف است و خیرخواه مطلق است. خداوند هادی است و کسی را که در گمراهی باشد، نجات می دهد. اگر فردی در گمراهی به سر می برد و به جای پرستش خدای جهان که همه هستی را با تمام عظمتش آفریده است، تکه چوبی را می پرستد، لطف خداوند و نیز هدایت گری او، ایجاب می کند که انسان ها را از ضلالت و گمراهی نجات دهد. از همین رو، خداوند فرد را از طریق پیامبرانش هدایت می کند.

-دین تنها برای ایجاد لذت نیامده است. لذتی که پایه در حقیقت نداشته باشد، لذت نیست بلکه توهم است. توهماتی که با مواد مخدر هم ممکن است به دست بیاید. دین آمده است که انسان را از طریق درک حقیقت به کمال برساند و سیری را به انسان پیشنهاد میدهد که با طی کردن آن، نه تنها انسان به شعف و لذتی بی مانند می رسد بلکه به سعادت و کمال غایی نیز نائل می شود.

موفق باشید

موضوع قفل شده است