هوش زیاد و غرور بیجا

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
هوش زیاد و غرور بیجا

سلام علیکم

به دليل هوش و قدرت بيان خوب و تعريف ديگران گرفتار غرور مي شوم؛ چگونه اين غرور را كنار بگذارم؟

تشکر میکنم راهنمایی بفرمایید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

Amirreza.R;740404 نوشت:
به دليل هوش و قدرت بيان خوب و تعريف ديگران گرفتار غرور مي شوم؛ چگونه اين غرور را كنار بگذارم؟

تشکر میکنم راهنمایی بفرمایید.

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر عزیز
امیدوارم نکاتی که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد

1. در ابتدا باید شما در مورد غرور و ضررهایی که دارد و ورایاتی که در باب مذمت آن است مطالعه نمایید و آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرید.
  2. سپس در مورد ضعیف بودن انسان و این که هیچ چیزی از خود ندارد دقت نمایید و توجه کنید که هر آنچه ما داریم از لطف عنایت الهی می باشد.که در کمترین لحظه ای می تواند آن را از ما بگیرد.
  3. توجه به اینکه دست بالا دست بسیار است و از ما بالاتر فراوان وجود دارد لذا نباید خود را خیلی خوب تصور نماییم چرا که از پیشرفت باز می ایستیم
  4. توجه داشته باشیم هوش خوب و بالا خیلی خوب است به شرطی که ما را در مسیر رسیدن به اهداف متعالی و خداپسندانه یاری نماید و آخرت ما را تضمین نماید نه اینکه مانع آخرت شود.آ
  5. توجه داشته باشیم هوش بالا هرچند خوب است ولی در هنگام غفلت ما را عقب می راند همانند مسابقه خرگوش و لاک پشت .آنچه در درجه اول اهمیت قرار دارد اراده و پشتکار می باشد
  6. توجه به معنویت و توسل به اهل بیت بسیار مفید می باشد.
  7. به افکار غرور آفرین توجه نکن و به حرفهای دیگران نیز اهمیت نده
  8. به هر آنچه نفس شما در مورد غرور به شما توصیه می کند توجه نکنید و بالعکس آن را انجام دهید و بسیار با خوش رویی و متانت و تواضع با دیگران صحبت و برخورد نماییم.
  9. نعمتهای الهی اگر بدرستی مورد استفاده قرار نگیرند به جای آنکه سکوی پرواز باشند عامل سقوط می شوند (بخاطر استفاده نابجا و ناشکری و...)

در صورتی که سوال یا ابهامی وجود دارد در خدمتم

در پناه قرآن و عترت موفق باشید

یا علی

سلام خدمت همکار گرامی
من جای شما بودم یه تحقیقی میکردم در مورد اینکه چند درصد علما ودانشمندان ومفاخر این مملکت هوش بالایی داشتن؟
واینکه علت موفقیت شون هوش بالا بوده یا همت زیاد؟
یکی از اساتید که روش تحصیل آموزش می دادن
در یکی از جلسات ایشون عوامل موفقیت تحصیلی رو می شمردن وهمین طور موانع تحصیل رو بیان میکردن
یکی از مهم ترین موانع موفقیت تحصیلی رو هوش بالا میدونستن جالبه نه
دلیلش هم این بوده که وقتی محصل هوش بالا داشته باشه ومیبینه با کمترین تلاش میتونه به اندازه تلاش چندین برابر دوستانش نتیجه بگیره
درنتیجه مغرور وتنبل میشه وهمت وتلاش کمی داره بخاطر همین به اندازه استعدادو هوشی که داره در تحصیلات ومسائل علمی پیشرفت نمیکنه
پس سوال اساسی به نظرم اینه در پیشرفت تحصیلی وعملی حرف اول را هوش واستعداد بالا میزنه یا همت وتلاش زیاد؟
یه نکته دیگر هم اگر لحاظ کنید غرور از بین میره اینه که انسان برای موفقیت باید یکی از دو فاکتور هوش بالا یا همت بالا رو داشته باشه
حالا هوش چون اکتسابی وبدست اوردنی نیست پس داشتنش افتخاری نداره چون از اول بدونه زحمت داشتیم وتلاش برای به دست اوردنش نکردیم
ولی همت بالا اکتسابی است یعنی با تلاش زیاد وبه مرور وتمرین زیاد به دست میاد واگر کسی بخاطر اجازه مغرور شدن هم داشته باشه اونی حق داره که برای دست اوردن اون توانایی خواصش تلاش کرده وعرق ریخته
فتدبر فاعلم

معین;740827 نوشت:
سلام خدمت همکار گرامی
من جای شما بودم یه تحقیقی میکردم در مورد اینکه چند درصد علما ودانشمندان ومفاخر این مملکت هوش بالایی داشتن؟
واینکه علت موفقیت شون هوش بالا بوده یا همت زیاد؟
یکی از اساتید که روش تحصیل آموزش می دادن
در یکی از جلسات ایشون عوامل موفقیت تحصیلی رو می شمردن وهمین طور موانع تحصیل رو بیان میکردن
یکی از مهم ترین موانع موفقیت تحصیلی رو هوش بالا میدونستن جالبه نه
دلیلش هم این بوده که وقتی محصل هوش بالا داشته باشه ومیبینه با کمترین تلاش میتونه به اندازه تلاش چندین برابر دوستانش نتیجه بگیره
درنتیجه مغرور وتنبل میشه وهمت وتلاش کمی داره بخاطر همین به اندازه استعدادو هوشی که داره در تحصیلات ومسائل علمی پیشرفت نمیکنه
پس سوال اساسی به نظرم اینه در پیشرفت تحصیلی وعملی حرف اول را هوش واستعداد بالا میزنه یا همت وتلاش زیاد؟
یه نکته دیگر هم اگر لحاظ کنید غرور از بین میره اینه که انسان برای موفقیت باید یکی از دو فاکتور هوش بالا یا همت بالا رو داشته باشه
حالا هوش چون اکتسابی وبدست اوردنی نیست پس داشتنش افتخاری نداره چون از اول بدونه زحمت داشتیم وتلاش برای به دست اوردنش نکردیم
ولی همت بالا اکتسابی است یعنی با تلاش زیاد وبه مرور وتمرین زیاد به دست میاد واگر کسی بخاطر اجازه مغرور شدن هم داشته باشه اونی حق داره که برای دست اوردن اون توانایی خواصش تلاش کرده وعرق ریخته
فتدبر فاعلم

با عرض سلام و ادب
در ادامه پست اول خود باید عرض کنم که
بسیار متشکرم از جناب معین عزیز بسیار نکته درستی فرمودند که اتفاقا هوش بالا معمولا سبب ایجاد مشکل و پس رفت تحصیلی می باشد چرا که همچون مسابقه خرگوش و لاک پشت می مانند که با تکیه بر هوششون کمتر تلاش می کنند و آن فردی که هوش معمولی دارد با تلاش و پشتکار موفق می شود . پس ضمن اینکه هوش بالا مزیتی نیست چرا که اکتسابی نمی باشد و چه بسا موجب شکست شوند بخاطر همین غرور و...
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

موضوع قفل شده است