جمع بندی سیر عرفانی پیامبر در تکمیل 12 عالم

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سیر عرفانی پیامبر در تکمیل 12 عالم

با سلام
در برنامه سمت خدا مطالبی از یکی از کارشناسان البته به صورت گسسته شنیدم
که اول نور پیامبر آفریده شد و پیامبر 12 عالم رو به کمال رسوندن و سپس در محضر خدا سجده کردن و از عرق ایشون 12 نور آفریده شدو ....
ممنونمیشم اگر اطلاعی در این مورد دارید بفرمایید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

پرسش:
آیا چنین عبارتی در روایات آمده است که: که اول نور پیامبر آفریده شد و پیامبر 12 عالم رو به کمال رسوندن و سپس در محضر خدا سجده کردن و از عرق ایشون 12 نور آفریده شد و ....
توضیح دهید.

پاسخ:
روایت هایی به این شکل داریم که:
- پیامبر اکرم می فرمایند: اولین چیزى که خداوند خلق کرد، نور من بود.(1)
- از جابر نقل شده است که پیامبر (صل الله علیه و آله) فرمودند: اولین چیزی که خلق شده است، نور من بود که از نور خداوند به وجود آمد.(2)
- جابر بن عبدالله مى‏گوید: از رسول خدا (صل الله علیه و آله) سؤال کردم: اولین چیزى که خداوند خلق نمود، چه بود؟ آن حضرت در پاسخ فرمود: نور پیغمبر تو.(3)
- جابر از امام محمد باقر (علیه السلام) نقل مى‏کند که ایشان فرمود: خداوند متعال، چهارده هزار سال قبل از خلقت آدم، چهارده نور از نور عظمتش را خلق فرمود. پس، آن چهارده نور ارواح ما بود. جابر مى‏گوید: از امام درباره اسماء آن چهارده نور سؤال کردم، ایشان فرمود: محمد، على، فاطمه، حسن و حسین (علیه السلام) و نه تن از فرزندان حسین (علیه السلام) که نهمى آنان قائم ایشان است. (4)
- امام باقر(علیه السلام) مى ‏فرماید: اى جابر اول مخلوقى که خداوند خلق فرمود، محمد و عترت هدایت شده آن حضرت بودند. پس آنان اشباح نور در برابر خداوند بودند. جابر مى‏گوید: به حضرت عرض کردم اشباح چیست؟ فرمود: سایه نور، بدن‏هاى نورى بدون روح که مؤید به یک روح یگانه و واحد بودند و آن روح القدس بود.(5)
از مجموع روایات فوق فهمیده می شود که پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله)، دارای وجود نورانی قبل از خلق هر چیز دیگری بوده اند. بنابراین طبق تصریح روایات، ایشان از نور خلق شده اند. از طرف دیگر آنچه در تاریخ بیان شده این است که پیامبر اکرم در عام الفیل در روز جمعه 17ربیع الاول به دنیا آمدند.

حال سوال این است که چگونه این امر با روایات فراوانی که در مورد خلقت پیامبر از نور (قبل از بوجود آمدن موجودات دیگر) آمده، قابل جمع است؟
جواب آن است که"آنچه از روایات گفته شد مراد، حقیقت نورى است، نه جسمانى. اما در مرحله جسمانى پیامبر اعظم، همچون دیگر انسان ها متولد مى شوند و در کوران زندگى و طى فراز و نشیب هاى آن، همانند دیگران زندگى مى کنند و با طى مراحل زندگى و شرکت در صحنه هاى صبر و جهاد و عبادت است که آن قابلیت را با اختیار خود به ظهور و فعلیت مى رسانند و از این جهت الگوى ما انسان ها مى باشند."(6)
بنابر این حضرت محمد (صل الله علیه و آله) دارای دو حقیقت می باشند. اول، حقیقتِ نورانی ایشان که از نور بوده است و در مرتبه دوم، وجود جسمانیشان، که مانند دیگر مردمانِ عالم بوده است. همانطور که جسم دیگران از گل، نطفه و... خلق شده است، وجود جسمانی ایشان نیز بدین شکل خلق شده است.
این لینک رو مطالعه کنید
http://www.askdin.com/thread44635.html

پی نوشت ها:
1. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 1 - ص 97، موسسه الوفاء، بیروت، 1404 هـ ق.
2. بحارالأنوار ج15، ص24.
3. بحارالأنوار ج 25 ص 21.
4. بحارالأنوار ج25، ص4.
5. کلینی، ابوجعفر محمد بن یعقوب رازی، اصول کافی، ج1، ص 442، تهران: المکتبة الاسلامیة چاپ اول، 1388هـ.ق کلینی، الکافی، چاپ چهارم دار الکتب الإسلامیة، تهران، ‏1365 هـ ش.
6. نرم افزار پرسمان.
برگرفته از سایت اسلام کوئیست.

موضوع قفل شده است