با افرادی که غر می زنند چگونه باید رفتار نمود؟

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با افرادی که غر می زنند چگونه باید رفتار نمود؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با سلام و احترام
از لحاظ روان شناسی با یک فرد غرغرو چطور باید رفتار کرد؟
مادر بنده متاسفانه شدیدا اهل غرغر هستند، ایشان به بنده میگویند از تو راضی هستم ها، ولی فلانی و فلانی ،فلان کارها را در حقم کرده اند و الی آخر
یعنی همش ناراحتی که از دیگران دارند را با غرغر کردن پشت سرشان و حتی پیش رویشان تخلیه میکنند، البته هیچ وقت هم تخلیه نمی شوند،سالهاست بنده را به عنوان سنگ صبور خود انتخاب کرده اند و میگویند تو خوب به حرف هایم گوش میکنی و مرا درک میکنی، و وسط حرفم نمی پری اما بقیه این طور نیستند، بنده بارها به ایشان عرض کردم که غرزدن ها ی مکرر روحم را دچار اسیب میکند و همه انرژی مرا برای تحصیل و تلاش میگیرد و با غر زدن هیچ کس به آرامش نرسیده، بنده ایشان را به سمت عبادت ارجاع میدهم و به سمت راز و نیاز با خدا، اما علاقه شدید ایشان به اینکه بنده سنگ صبورشان باشم واقعا مرا دچار ناراحتی شدید میکند، ایشان ناراحتی از هر کسی از خواهر و برادران گرفته تا عروس وفامیل و همسایه را باید مو به مو برایم بازگو کنند
راستش من هم خیلی از غر بدم می آید.هر چه خواهش میکنم که غر زدن را کنار بگذارند فایده ندارد

شما بفرمایید چطور باید از این غرشنیدن های روزانه که حداقل یک ساعت در روز است خلاص شوم؟
چه روشی روی این افراد موثر است؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما پرسشگر محترم
براي شروع چند نكته عرض مي كنم
دوستان هم نظرات خودشان را بيان كنند بعدا جمع بندي مي كنم
ما در اختلافات چند جور عمل مي كنيم:
1- تظاهر و دورويي
2- تسليم
3- مقابله به مثل
4- خودخوري و درخودريختن
5- پرخاشگري ( فعال و منفعل)
6- مذاكره قاطعانه (صراحت+ صميميت + احترام متقابل + احترام به خودمختاري طرف مقابل)

به نظر شما اين مادر كدام گزينه را انتخاب كرده است؟
اين مادر با مشكل مواجه مي شود يا فرار مي كند؟
پرسشگر ما چه كند؟
- مادر را دنبال نخود سياه بفرستد؟
- به او بگويد مامان جون خودت را اذيت نكن برات بده؟
- بگه صلوات بفرست؟
- بگه غيبت نكن؟
- بگه خب من چه كار كنم؟
يا....[/]

طرف غر زدن مي توان افراد يا اشيا يا زندگي يا خدا و... باشد
- ديگران(افراد حاضر يا غايب): چرا در را اين طوري باز كردي؟ بايد اين طوري باز مي كردي؟ حالا ديگه فايده نداره، اصلا برات مهم نيست، همش ميگه باشه، هيچ وقت منو درك نمي كني، برو از بچه هاي مردم ياد بگير.
- زندگي و اشيا: مثلا به زمين و زمان بد و بيراه گفتن
- خداوند : صدام نمي شنوي! چرا خلقم كردي، و..
- خودمان: من شانس ندارم. من بدبختم، بي عرضه، اين قيافه و قد است من دارم...

اگه جواب این مسئله رو فهمیدی به بنده هم بگو
بنده سال هاست که در خانواده و دوستان و ... با افراد غر غرو سرکار دارم
بهترین کار رفتن به کوچه ی علی چپه

نكته ديگر
افراد در مواجهه با مشكلات سه روش رويارويي دارند:
1- هيجان مدار : گريه، اجتناب، غصه خوردن، نق زدن، دعا
2- شناخت مدار: مشورت، حل مسأله، و مطالعه، تحليل سود و زيان و....
3- تركيبي از دو:

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

گفت چرا زنان بيشتر نق و غر مي زنن
گفت: در حديث داريم النسا اذا غِرنَ غَضِبنَ:Nishkhand:
غرنَ: به معناي عاجز شدن است. نه قِر آمدن:Nishkhand:
قر آمدن خودش مقابله كننده خوبي براي غر زدن است:khaneh:
يعني وقتي عاجز و مستأصل مي شود خشمگين مي شوند
&*&
شخصي به نام باقر رفته بود براي استخدام در شركتي
منشي براي مصاحبه يكي يكي صدا مي زد
تا رسيد به سعيد.
منشي گفت: سعيد بيا باقر هم بيا
ي دفعه ديد سعيد داره مي رقصه و ناز و كرشمه راه مياد
مصاحبه كننده با تعجب گفت: چرا اين طوري راه مياي؟!!
گفت: منشي خودتون گفتن: بيام، باقر هم بيام

[/]

حامی;740587 نوشت:
نكته ديگر
افراد در مواجهه با مشكلات دو روش رويارويي دارند:
1- هيجان مدار : گريه، اجتناب، غصه خوردن، نق زدن، دعا
2- شناخت مدار: مشورت، حل مسأله، و مطالعه، تحليل سود و زيان و....
3- تركيبي از دو:

سلام
چقدر خوب میشد اگر این قسمت رو بیشتر توضیح میدادید استاد
دارم به رشته روان شناسی علاقمند میشم

مادرم زهراست;740624 نوشت:
سلام
چقدر خوب میشد اگر این قسمت رو بیشتر توضیح میدادید استاد
دارم به رشته روان شناسی علاقمند میشم

حتما به تدريج جلو مي رويد
دوستان هم در بحث شركت كنند[/]

حامی;740558 نوشت:
ما در اختلافات چند جور عمل مي كنيم:
1- تظاهر و دورويي

:Gig:

حامی;740558 نوشت:
2- تسليم

تسلیم وقتی صورت میگره که طرف از عهده شخص مقابل نیاد،مثلا زنی که یک رفتار شوهرش را تحمل نکند باید ظروف شکسته را جمع کند، پس تسلیم میشود. فک کنم بعضی وقتا ناچارا باید تسلیم شد نه؟

حامی;740558 نوشت:
3- مقابله به مثل

خوب اون وقت میشه جنگ

حامی;740558 نوشت:
4- خودخوري و درخودريختن

بالاخره طرف یه روزی منفجر میشه، مثل زودپزی که جلوی سوراخای تخلیه هواش رو گرفتن

حامی;740558 نوشت:
5- پرخاشگري ( فعال و منفعل)

اینم باز میشه جنگ

حامی;740558 نوشت:
6- مذاكره قاطعانه (صراحت+ صميميت + احترام متقابل + احترام به خودمختاري طرف مقابل)

این روش بعضی وقتا جواب میده فقط

تكنيك آيينه و تقليد آيينه وار را يادم بيندازيد تا توضيح بدهم
[/]

مادرم زهراست;740626 نوشت:
اینم باز میشه جنگ

درسته پرخاشگري فعال اين طور است
ولي پرخاشگري انفعالي جنگ با خود است( نق زدن مستمر و...)[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما
اين هم پيام پرسشگر

...... نوشت:
حامی نوشت:
..... نوشت:
سلام استاد گرامی
متشکر از وقتی که برای بنده گذاشتید
بالاخره خودم جواب سوالم رو پیدا کردم، از اونجائیکه من نمی تونم مادرم رو تغییر بدم و شدیدا هم به الفاظ حساس هستم چون فردی سمعی هستم و اهل گناه و غیره نیستم ، تنها یک راه برایم می ماند که فعالیت اقتصادی خود را خیلی بیشتر از قبل کنم تا بتوانم یک خانه بسیار نقلی بخرم و روزگار خود را در خانه خودم سپری کنم.این طوری از شنیدن الفاظ آزار دهنده راحت خواهم شد. الفاظی که فقط به این خاطر می شنوم که جرمش خوب بودنم برای مادرم است. خدا مرا از مادرم بگیرد ان شاءالله.
من وظایفی که بر عهده بقیه اعضای خانواده است را انجام میدهم.برای مادرم وسایل کمکی می خرم.برای ایشان هدیه میدهم. هر کاری میکنم که آرام گیرد فایده ای ندارد.
باید غذاهای نیروزا تهیه کنم تا خوابم خیلی کم شود و بتوانم فعالیت اقتصادیم را زیاد کنم تا پول خرید یک خانه کوچک را بدست آورم و خود را خلاص کنم. فک کنم این طوری بهتر میتونم تقوای خودم رو حفظ کنم.:Ghamgin:
ما میتوانیم خودمان را اصلاح کنیم اما دیگران را نه! و این مورد نیاز به اصلاح مادرم دارد و از توان من خارج است.

سلام

اگر شما نگران غيبت هستيد چون با قصد گوش نمي دهيد براي شما اشكالي ندارد
مي توانيد وقت تان را تقسيم كنيد مثلا عمدا گوشي بگذاريد و كنار سيستم بنشيندي يا اصلا زبان ياد بگيريد يا سخنراني مفيد گوش كنيد
تحمل مادر اجرش زيادتر از فرار و تقوا فردي است
خب ان شاالله بيشتر بحث مي كنيم

کار ما از غیبت گذشته است استاد
تهمت و تمسخر هم بهمراه دارد، گرچه گناهی نداشته باشد اما اثر وضعی هم ندارد؟ مثل شرابی که به اجبار به فردی بخورانند درست است که گناه برای شخص نوشته نمی شود اما آیا موجب مست شدن او هم نمی شود؟
مضاف اینکه راه نفوذ در قلب افراد سمعی ، زبان است و الفاظ شیرین. و نقطه مقابلش برای آنها شکنجه ایست. من هم سمعی ام
مادرم از پدرم محبت نمی بیند، از خواهرم بی مهری و بی ادبی و جسارت می بیند. به من میگوید تو مرا درک میکنی و دوستم داری و با معرفت هستی. من چندین پروژه نیمه تمام دارم نیاز به آرامش فکری دارم برای کارم. اما ایشان این حداقل را از من دریغ میکنند. به ایشان گفتم آرامش منزل را با غر زدن بهم نزنند و من هم درصدی از سودم را به ایشان تقدیم میکنم. گرچه خودشان خوب میدانند که قطعا در سود من شریکند و این را از سابقه ام میدانند.
هر چه به خواهرم می گویم وقتی مادر عصبانی است زبان در کام گیر. با دو سه جمله آرام میشود اما وقتی پا به پایش می آیی قطعا موضوع کشدار میشود. خواهرم ( با عرض شرمندگی) حتی فحش هم میدهد به مادرم.
واقعا مستاصل شده ام از دست این دو:Ghamgin:

[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]ادامه سخنان پرسشگر

.... نوشت:
نقل قول:
سلام

سلام علیکم و رحمة الله

نقل قول:
خب در بيشتر خانواده ها اين كشمكش ها هست

واقعا؟! اینو نمی دونستم

نقل قول:
مثلا خواهرتان بايد مثل شما مشغول شود

او هم سرش شلوغ است. الان حسابی درگیر پایان نامه اش هست و بعدش هم آزمون دکتری دارد

نقل قول:
مادرتان هم به طور ديگري مانند خياطي يا..به بهانه اي او را تشويق كنيد كاري كه بلد است را انجام دهند ترشي بينداز يا بافتني داشته باشد يا فلان آشپزي را يادتان بدهد

اتفاقا به نظر خودم هم از بیکاری است همه اینها. هر چه ایشان را به ادامه تحصیل تشویق میکنم بی فایده است ولی به قالیبافی علاقه دارند.باید برایشان دار قالی راه بیندازم

نقل قول:
به هرحال همين دين به ما مي گويد بايد تلخي ها را تحمل كنيم تا امتياز بگيريم

دقیقا حق با شماست

أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تَدْخُلُواْ الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُم مَّثَلُ الَّذِينَ خَلَوْاْ مِن قَبْلِكُم مَّسَّتْهُمُ الْبَأْسَاء وَالضَّرَّاء وَزُلْزِلُواْ حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ مَعَهُ مَتَى نَصْرُ اللّهِ أَلا إِنَّ نَصْرَ اللّهِ قَرِيبٌ

نقل قول:
بعدا عذاب وجدان رهاتون نميكنه

اصلا به این بعدش توجه نکرده بودم.ممنون که روشنم کردید

قطعا در مشورت گرفتن خیر کثیری است.:Sham:

[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"][=&quot]

[=&quot]من خودم كه مشاور هستم گاهي با همسرم اختلاف داريم ولي به جاي در جا زدن تلاش مي كنم به راه حل فكر كنم قهر كردن و اجتناب فرار از مسأله است[=&quot]
[=&quot]اگر مهارت زندگي كردن را از اين همه تحصيل ياد نگيريم[=&quot]
[=&quot]اگر پروژ هاي ما فقط توي كاغذ باشه[=&quot]
[=&quot]پس كي زندگي كنيم[=&quot]
[=&quot]كي از تحصيلمان براي مشكل گشايي استفاده كنيم[=&quot]
[=&quot]كي شخصيت اول داستان زندگي خودمون باشيم و شجاعانه با مشكلات مبارزه كنيم؟[=&quot]
[=&quot]فكر كنيد خداي ناخواسته مادرتان به رحمت خدا برود چه مي گويي؟ اي كاش براش چه مي كردم و چه.....خب اين فرصت الان شروع كنيد[=&quot]
[=&quot]البته اين به معناي ان نيست كه زندگي را تعطيل كنيم[=&quot]
[=&quot]بايد برنامه داشت[=&quot]
[=&quot]توزيع الوقت توسيعه وقت را تقسميم بندي كنيم بركت زا ميشه اين طور دعاي شما به جاي يك درجه هزار درجه بالا ميره موشك بالستيك عماد هم به گردش نميرسه[=&quot]
[=&quot]موفق باشيد [/]

كجاي كاريم؟

حاضريم كيلومترها براي زيارت امام حسين با آن همه سختي پياده برويم ولي حاضر نيستيم به اين سخنشان عمل كنيم:
هر یک از دو نفـرى که میان آنها نزاعى واقع و یکـى از آن دو رضایت دیگرى را بجـویـد، سبقت گیـرنـده اهل بهشت خـواهـد بــود.

(کشف الغمه فی معارف الائمه، ج 2 ، ص33)
[/]

حامی;740627 نوشت:
تكنيك آيينه و تقليد آيينه وار را يادم بيندازيد تا توضيح بدهم

سلام.خب اینم یادآوری

با سلام

خب مادرتون دوست دارن با یکی صحبت کنن ... همش از کمبود محبت و توجه هست ...

نمیشه تحملتون رو بیشتر کنید ؟؟ مرتب بغلش کنید و بوسش کنید و بگید چی کم و کسر داری ، نیاز به دکتر نداری ؟ نیاز به خرید چیزی نداری ؟ .. سعی کنید وقت صحبت کردن رو از ایشون بگیرید و خودتون هم با الفاظ بسیار گرم و عمیق ، قلبشون رو آروم کنید ...

یکم فیلم هندی ببینید یه سری نکاتی داره در عین به درد نخور بودن !!

وقتی داره حرف میزنه تند تند پشت سر هم ، چشم تو چشم رو در روی ایشون بنشینید و با کلمات محبت آمیز ، سکون و آرامش رو به قلبشون برگردونید ...

ببینید خودشون ساکت میشن یا نه ؟ :Gol: مشخصه که تحت فشارن ...

شیوه من در این زمینه ، محبت زیاده .. جواب میده :ok:

سلام ...
کاملا می فهممتون... تحمل اینجور افراد واقعا زجر آوره ....حالا باز مادر یه چیزی .... خواهرو کجای دلت بزاری:\
من خودم خیلی از کوره درمیرم دراین مواقع:Nishkhand:ولی تقریبا بیشتر وقتا میدونم چیکار کنم تموم بشه ...
فقط چون زورم می گیره جواب میدم:Cheshmak:
اینجور مواقع تا جایی که می تونین خودتونو کنترل کنین و عصبانی نشین چون تبدیل به دعوا میشه !
به نظر من بهترین کار مشغول شدن به کارهست و اینکه وانمود کنین تمام حواستون به کار خودتونه اینجوری اون هرچی م غر بزنه و توجه نبینه تهش خسته میشه دیگه درثانی حرفاشم زده وتخلیه شده !
اگه داره غیبت میکنه و غرمیزنه مدام بهش تذکراتی بدین که یکم فکر کنه دربارش و کوتاه باشه مثلا اینکه ول کن اعصاب خودتو داری خرد میکنی! گناه مردمو نشور،هرکار کنی اولش برمیگرده به خودت حتی همین غیبتا و...
کاری نکنین که باعث غر زدنش بشه،میدونین به یه چیزی حساسه اون کارو دقیق تر انجام بدین،یااگه تشخیص میدین اینکارو کردین الانه که شروع کنه قبل تذکرش خودتون درستش کنین،اینا به خاطر ترس از غر زدنش نیس واسه آرامش اعصاب خودتونه!
کلا تو انجام کارایی که تهش میدونین به غر زدن ختم میشه دقت بیشتری به خرج بدین!!
تو انجام کاراشون بهشون کمک کنید و محبت بیشتری بهشون کنین تا این کمبود توجه رفع بشه!
کاری کنین بفهمه واقعا واستون مهمه و خب برعکس بقیه شما علاوه براحترام، دوسش دارین ...

به نظرمن فاصله گرفتن از مادرتون فقط وفقط باعث میشه شمام به لیست افرادی که غر میزنن دربارشون اضافه بشین و یه جوراییی شما نسبت به اونا ظلم بیشتری م میکنین درحقش!!!!
چون الان تنها سنگ صبورش شمایین ولی شمام برین امیدش ناامید میشه و این حرفاشو میریزه تو خودش وخدای نکرده شاید باعث چیز بدتری بشه....

موضوع قفل شده است