با ايمان كردن دوستان

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با ايمان كردن دوستان

باسلام
من سه تا دوست دارم كه خيلي دختراي خوبي هستن يكي شم دخترداييمه يه نفرشم قران خونه ولي سه تاشونم اهنگ هاي غير مجاز زياد گوش ميدن و بعضي از كارايي رو كه خوب نيستن انجام ميدن من دلم ميخواد اونا رو طوري راهنمايي كنم كه بيشترين تاثيرو بذاره روشون جوري كه خودشونم بتونن رو دوستاشون تاثير بذارن يعني اگه اينكار به بهترين شكل انجام بشه شايد بيشتر از 10 نفر با ايمان بشن چون همشون مثل زنجيره به هم وصلن
خواهش ميكنم اخلاقايي رو كه بايد داشته باشم يا كارايي رو كه بايد انجام بدم كه اين تاثيرو بذارم بهم بگين تاشماهم تو ثوابش شريك بشين
ياعلي

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

رايحه بهشتي;739742 نوشت:
باسلام
من سه تا دوست دارم كه خيلي دختراي خوبي هستن يكي شم دخترداييمه يه نفرشم قران خونه ولي سه تاشونم اهنگ هاي غير مجاز زياد گوش ميدن و بعضي از كارايي رو كه خوب نيستن انجام ميدن من دلم ميخواد اونا رو طوري راهنمايي كنم كه بيشترين تاثيرو بذاره روشون جوري كه خودشونم بتونن رو دوستاشون تاثير بذارن يعني اگه اينكار به بهترين شكل انجام بشه شايد بيشتر از 10 نفر با ايمان بشن چون همشون مثل زنجيره به هم وصلن
خواهش ميكنم اخلاقايي رو كه بايد داشته باشم يا كارايي رو كه بايد انجام بدم كه اين تاثيرو بذارم بهم بگين تاشماهم تو ثوابش شريك بشين
ياعلي

باسلام و احترام
احسنت به همت و تلاش شما و این که درد دین دارید و دوست دارید دیگران در مسیر حق و حقیقت واقع شوند و از ضلالت و گمراهی افراد، نارحت هستید.
روش برخورد با فرد خاطی، و دعوت او به سمت حق، بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله این که بدانیم: آیا او به مخالفت کارش با امر دین،
آگاه هست یانه؟

اگر آگاه نیست، لازم است نسبت به این مساله آگاهی بخشی کنیم و او را مطلع سازیم که مثلا چه موسیقی هایی حلال و چه موسیقی ای حرام است.
اما اگر آگاهی دارد ولی سهل انگاری می کند، لازم است که دوستانه به او تذکر دهیم و او را در این خطا یاری نکنیم، یعنی لااقل ابراز نارضایتی و عدم همراهی را داشته باشیم؛ زیرا سکوت ما، نشان از این دارد که من با کار شما مخالف نیستم یا به عبارتی تایید کار آنها می شود پس لازم است حداقل در این زمانها، با آنها نباشیم یا اعلان عدم رضایت داشته باشیم.
اگر آگاهی دارند، تذکر هم داده اید، اما میل به سمت این خطا دارند و فقط زیبایی ها و لذتهای آن را می بینند و توجهی به خطا بودن آن ندارند، دو کار باید انجام بدهید: اول این که از مخالفت کار آنها با امر الهی، آگاهشان کنید، یعنی مثلا بگویید هر چند این عمل لذت دارد،اما به این امر هم توجه داشته باشید که شما دارید با این کارتان، امرِ خداوند به این بزرگی را زیر پا میگذارید و بی احترامی به حکم خدا صورت می گیرد.

دوم از مضرات و معایبی که موسیقی های حرام، روی روح و روان انسان دارند بحث کنید، یعنی علت علمی برای حرمت آن بیاورید و از فلسفه ی حرمت آن سخن بگویید، مثلا کتاب موسیقی فلسفی و روانی از علامه جعفری را به آنها معرفی کنید.
نکته:
توجه داشته باشید که إعمال روشهایی که عرض شد، همه در موقعیتی تاثیر گذار خواهد بود که اولا شما فضا را جوری تلطیف کرده باشید که او میل گوش دادن به حرفهای شما را داشته باشد و فضایی صمیمانه ایجاد شده باشد و الا حرف شما را گوش نمی دهند و به جانشان نمی نشیند، حتی ممکن است پس بزنند و بی احترامی صورت بگیرد،
باید بدانید که موقعیت نصیحت پذیری را دارند، یا دوست دارند که از علت سخنِ شما مطلع شوند و از حکمت کار، آگاهیی یابند، اما اگر فضا به حالتی است که مست و غرق کار خود شده اند و اصلا کار ندارند که این عمل، درست یا خلاف، فقط میل دارند که انجامش دهند، شما در این مواقع، وظیفه ای ندارید و لزومی ندارد که آنها نصیحت کنید، فقط لازم است که در این مواقع، فضا را ترک کنید، و در حالت گناه، با آنان نباشید، البته در غیر از این موارد، می توانید رفاقت را ادامه دهید و لازم نیست که به کلی از آنها متارکه داشته باشید، فقط موقع گناه با آنها نباشید.

موفق و موید باشید.

ضمن تشکر از گفتار استاد بصیر

بنده موضوع ام کلی است وگرنه جواب استاد برای سوال بالا خوب زیبا است.
بزرگترین مسئولیت این امت دعوت الی الله است.

دعوت الی الله یک وظیفه و مسئولیت است که هر کس انجام ندهد روز قیامت باید جواب پس بدهد حاجی عبدالوهاب حفضه الله امیر جماعت تبلیغ می گوید: امروز امت ترک کار دعوت را گناه نمی داند حال آنکه بزرگترین گناه همین است زیرا با ترک دعوت تمام بدی ها بر نیکی غالب می شود. و مدد و نصرت الله از امت برداشته می شود.

از دعوت ایمان بالا می رود و از ایمان اعمال آسان می شود و از اعمال نیک حالات انسان خوب می شود(احوال ما برگرفته از اعمال ماست)

بهترین و کلی ترین دعوت که هم خود داعی را ترقی و هم مدعو را ترقی می دهد دعوت به بزرگی و ربوبیت الله است. هر انسانی اگرمی خواهد یقینش بالا رود و سطح ایمانیش افزایش یابد روزانه حد اقل 25 بار بزرگی الله را با دوستان دینی خود مذاکره کنید.

بزرگی الله را در پایان مطلب خلاصه خواهم گفت.

هر فردی به این نیت دعوت دهد که من خودم اصلاح شود و سطح ایمانی من بالا برود و این زمانی می شود که در دعوت از بزرگی الله و (نفی اثبات بگوید)

در دعوت دادن نباید نتیجه دعوت به دیگران را نگاه کنیم زیرا نیت ما اصلاح خود ماست اگر داعی دنبال نتیجه باشد دو حالت دارد اگر فرد مقابل اصلاح می شود در وجود داعی نو غرور کاذب می آید که من باعث

شدم و اگر از دعوت او دیگران اصلاح نشوند داعی زود دلسرد می شود.

صحبت دوم بنده این است که دعوت داعی زمانی اثر می کند (چه در خودش چه در دیگران) که اعمال او محکم و قوی باشد (بالخصوص شب) یعنی صلاح داعی همین است.

چهار عمل در 24 ساعت (شب و روز) یک مسلمان ( 1- دعوت الی الله 2- تعلیم و تعلم 3- ذکر و عبادت 4- خدمت به خلق)

چهار عمل که در شب برای مسلمان ضروری اند برگرفته از 4 عمل 24 ساعته (1- نماز طولانی (تهجد) 2- ذکر طولانی 3- دعای طولانی 4- تلاوت طولانی)

شاید این گفتاری که میگم تو ذهن بعضی ها چیزایی ....... بیاد و نگنجه تو ذهنشون اما بدونید تو اهل سنت هست که زیاد به اینا پایبند هستند البته تو جامعه برادران تشیع هم هست شاید به شکل دیگری و بنده هیچ منظوری ندارم هدفم این است که بگم اینایی که من میگم جک و داستان نیست حقیقته و با سرعت نور انسان را به الله نعالی نزدیک میکنه.

دعوت به بزرگی الله

الله مالک است به جزالله هیچ مالکی نیست الله خالق است به جزالله هیچ خالقی نیست الله رازق است به جزالله هیچ رازقی نیست الله حافظ است به جزالله هیچ حافظی نیست لاالله الاالله

ازالله میشه از غیر الله نمیشه همه ی مخلوقات محتاج به امر الله

الله محتاج به هیچ مخلوقی نیست.

(و دعوت بالا را تشریح کنه خالق آسمان الله است الله آسمان را بدون ستون نگه داشته آسمان ترک نمی زند به امر الله همینطور مالک آسمان..... حافظ آسمان.....و.و.و.و.
خالق زمین الله است الله زمین را فرش کرده نه زیاد سخت کرده که اذیت شیم و نه زیاد نرم .و .و.و .و.و.
خالق کوهها و خالق درختان و خالق جنت و خالق دوزح و مالک جنت الله است خالق حوران جنت الله است! و. .و.............و.............)

از مغیبات(جنت و دوزح وقبر ) در دعوت زیاد بگویید ایمان را بالا می برد همین از اعجاز انبیا در دعوت برای دیگران زیاد بگویید.

یک طریقه ی بالا بردن ایمان همین مذاکره ربوبیت و کائنات است مذاکره دیگری که ایمان را بالا می برد. مذاکره محنت انبیا و (صحابه) است.

انبیا برای دین الله در آتش انداخته شدند انبیا برای دین الله اره شدند انبیا برای دین الله ذبح شدند انبیا برای دین و........

پیامبر در شهر طائف کیلومترها سنگ خورد پیامبر دندان مبارکش شهید شد پیامبر سه شبانه روز نان خوردن نداشت پیامبر دو ماه در خانه اش آتش برای غذا روشن نشده بود و........و.......... (فلسفه صلوات و درود فقط گفتنش نیست یکی از مهم ترینش این است که در حین درود محنت و سختی های پیامبر را دز ذهنش مرور کند)

و بعد از صحابه بگوید حضرت بلال برای دین الله سر ریگزاهای گرم خوابانده شد سنگ بزرگی به سینه اش گذاشتند از گرمی سنگ ها بدنش زحم شد حضرت حباب را سر احقرهای آتش خواباندند و از چربی کمرش احقرها خاموش شد یاران عبدالله بن جحش را در جنگ رومیان در دیگ روغن گداخته انداختند و...........و...........و

در آخر من از یکی از علما پرسیدم اگر ما رویمان نشه به دوستمان بگیم یعنی قدرت این امر اهم و ضرور

tariq.jameel;740488 نوشت:
دعوت الی الله یک وظیفه و مسئولیت است که هر کس انجام ندهد روز قیامت باید جواب پس بدهد حاجی عبدالوهاب حفضه الله امیر جماعت تبلیغ می گوید: امروز امت ترک کار دعوت را گناه نمی داند حال آنکه بزرگترین گناه همین است زیرا با ترک دعوت تمام بدی ها بر نیکی غالب می شود. و مدد و نصرت الله از امت برداشته می شود.

داشتم به این بند فکر میکردم به ذهنم خطور کرد که احتمالا ما باید اول خودمونو درست کنیم تا یه حدودی و بعد قدمی در این کار بر داریم،درسته؟

اصلاح من و شما در گرو این است که دیگران را دعوت بدهیم و نیت مان اصلاح خودمان باشد. همین که شما دوستتان را در محیط دنیا به طرف الله دعوت می دهید این باعث شکست غرور دنیایی ! شما می شود یک نفری در ماهول فساد خبر از دین و الله بزنه در مقابل فرد دیگر این ابتدا تواضع در وجود او میاره دوم اینکه یک نوع انگیزه ای میاره که طرف فرد داعی به دین افتحار بکنه و شرم نداشته باشه ! و این اولین قدم برای وارد شدن در میدان اصلاح و خودسازی است. البته محیط ما جو دینی اش خیلی خوب است و مردم نسبت به دین فهمیده هستند برای همین این عمل برای ما آسان است اما محیطی که فساد زیاد داره اونجا دیگه مجاهده و قربانی و همت بالا میخواد.

tariq.jameel;740697 نوشت:
اصلاح من و شما در گرو این است که دیگران را دعوت بدهیم و نیت مان اصلاح خودمان باشد. همین که شما دوستتان را در محیط دنیا به طرف الله دعوت می دهید این باعث شکست غرور دنیایی ! شما می شود یک نفری در ماهول فساد خبر از دین و الله بزنه در مقابل فرد دیگر این ابتدا تواضع در وجود او میاره دوم اینکه یک نوع انگیزه ای میاره که طرف فرد داعی به دین افتحار بکنه و شرم نداشته باشه ! و این اولین قدم برای وارد شدن در میدان اصلاح و خودسازی است. البته محیط ما جو دینی اش خیلی خوب است و مردم نسبت به دین فهمیده هستند برای همین این عمل برای ما آسان است اما محیطی که فساد زیاد داره اونجا دیگه مجاهده و قربانی و همت بالا میخواد.

من هنوز هم فکر میکنم اول باید یکم خودمون رو اصلاح کنیم
وگرنه
مث این میمونه که به حرفی که میزنیم حتی خودمون عمل نمیکنیم
و مخالفم که گفتید این اولین قدم برای خودسازیه(البته شاید منظور شما چیز دیگه ای بوده باشه و باز من درست متوجه نشدم)

ماه گردویی;740857 نوشت:
من هنوز هم فکر میکنم اول باید یکم خودمون رو اصلاح کنیم
وگرنه
مث این میمونه که به حرفی که میزنیم حتی خودمون عمل نمیکنیم
و مخالفم که گفتید این اولین قدم برای خودسازیه(البته شاید منظور شما چیز دیگه ای بوده باشه و باز من درست متوجه نشدم)

سلام علیکم

من با این اندیشه که چون خودمان عامل نیستیم دعوت ندهیم موافق نیستم زیرا دعوت دادن به عمل باعث آمدن آن عمل در وجود خود ما می شود.

مولانا اشرف علی تهانوی رح می فرماید هرگاه صفت نیکی را میخواستم در وجود خود بیاورم دیگران را به آن دعوت می دادم و هرگاه میخواستم صفت بدی را از وجود خود قطع کنم دیگران را منع می کردم. و این برگرفته از روایتی از پامبر اکرم است.

حضرت انس ( رضی الله عنه) پرسید یا رسول الله ( صلی الله علیه وآله و سلم) آیا تا زمانی که به تمام نیکی ها عامل نیستیم به دیگران امر نکنیم یا تا زمانی که از تمام بدی ها اجتناب نکردیم دیگران را منع نکنیم پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: اصلا اینطور نیست به نیکی ها امر کنید اگر چه خودتان کامل عمل نکنید و از بدی ها منع کنید اگر چه خودتان کامل اجتناب نکردید.

tariq.jameel;741393 نوشت:
مولانا اشرف علی تهانوی رح می فرماید هرگاه صفت نیکی را میخواستم در وجود خود بیاورم دیگران را به آن دعوت می دادم و هرگاه میخواستم صفت بدی را از وجود خود قطع کنم دیگران را منع می کردم. و این برگرفته از روایتی از پامبر اکرم است.

حضرت انس ( رضی الله عنه) پرسید یا رسول الله ( صلی الله علیه وآله و سلم) آیا تا زمانی که به تمام نیکی ها عامل نیستیم به دیگران امر نکنیم یا تا زمانی که از تمام بدی ها اجتناب نکردیم دیگران را منع نکنیم پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: اصلا اینطور نیست به نیکی ها امر کنید اگر چه خودتان کامل عمل نکنید و از بدی ها منع کنید اگر چه خودتان کامل اجتناب نکردید.

کلمه "کامل" تو جمله آخر خیلی مهمه بنظرم و (تقریبا) منظور من بود که تو جملات قبلیتون پیداش نکردم!
و همچنین کلمه "یکم" تو جمله اول من هم مثل کلمه کامل تو جمله آخر شماست:
اول باید یکم خودمون رو اصلاح کنیم
و
پیامبر اکرم(ص):
... به نیکی ها امر کنید اگر چه خودتان کامل عمل نکنید و از بدی ها منع کنید اگر چه خودتان کامل اجتناب نکردید.

ماه گردویی;741423 نوشت:

کلمه "کامل" تو جمله آخر خیلی مهمه بنظرم و (تقریبا) منظور من بود که تو جملات قبلیتون پیداش نکردم!
و همچنین کلمه "یکم" تو جمله اول من هم مثل کلمه کامل تو جمله آخر شماست:
اول باید یکم خودمون رو اصلاح کنیم
و
پیامبر اکرم(ص):
... به نیکی ها امر کنید اگر چه خودتان کامل عمل نکنید و از بدی ها منع کنید اگر چه خودتان کامل اجتناب نکردید.

گفتار شما کاملا صحیح می باشد و بنده به منظور شما خوب دقت ننموده ام

فقط این نکته مهم را بگم که با دعوت دیگران خود انسان بیشتر سود می برد اگر نیتش اصلاح خویش باشد.
'

سلام علیکم

tariq.jameel;741510 نوشت:
فقط این نکته مهم را بگم که با دعوت دیگران خود انسان بیشتر سود می برد اگر نیتش اصلاح خویش باشد.

بله این اثر تربیتی دو طرفه است امر به معروف دیگران , در درجه اولی بر خود آمر است
و نهی از منکر دیگران , تقدم نهی اش بر خود ناهی است

نتیجتا برکت هدایت شامل هر دو میشود ان شاء الله تعالی .

امام علی علیه السلام فرمود : به خوبى فرمان ده تا [خودت] اهل آن باشى؛
زيرا تماميّت و كمال كارها نزد خداوند تبارك و تعالى , امر به معروف و نهى از منكر است. (من لا يحضره الفقيه : ۴/۳۸۷ )

موضوع قفل شده است