تلاوت سوره حمد در نمازهای ظهر و عصر

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تلاوت سوره حمد در نمازهای ظهر و عصر

[=&amp]با عرض سلام و احترام؛[/]
[=&amp]حمد و سوره در نمازهای ظهر و عصر باید آهسته خوانده شوند و از طرفی می توان آیه اول سوره حمد (بسم الله الرحمن الرحیم) را بلند خواند، این دو چگونه قابل جمع هستند؟[/]
[=&amp]با تشکر.[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

for_advent;739331 نوشت:
با عرض سلام و احترام؛
حمد و سوره در نمازهای ظهر و عصر باید آهسته خوانده شوند و از طرفی می توان آیه اول سوره حمد (بسم الله الرحمن الرحیم) را بلند خواند، این دو چگونه قابل جمع هستند؟
با تشکر.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لغت "می توان" صحیح نیست و قرائت جهریه بسمله (بسم الله الرحمن الرحیم) در نماز های اخفاتی مانند ظهر و عصر ، به نظر مشهور فقهاء مستحب است و دلیل آن نیز وجود روایات موثق از اهل بیت علیهم السلام و اجماع یا شهرت فتوایی در این مسئله است ؛ بنابر این هیچ تضاد و تناقضی نیست که قابل جمع نباشد.

در پناه حضرت حق باشید

سلام استاد؛ مگر «بسم الله الرحمن الرحیم» آیه اول سوره حمد نیست؟ اگر هست، پس چرا در نماز های ظهر و عصر، آیه اول باید بلند خوانده شود ولی شش آیه دیگر آهسته خوانده می شود؟ در حالی که هر هفت آیه جزء یک سوره است و آن سوره هم باید آهسته خوانده شود؟

for_advent;740557 نوشت:
سلام استاد؛ مگر «بسم الله الرحمن الرحیم» آیه اول سوره حمد نیست؟ اگر هست، پس چرا در نماز های ظهر و عصر، آیه اول باید بلند خوانده شود ولی شش آیه دیگر آهسته خوانده می شود؟ در حالی که هر هفت آیه جزء یک سوره است و آن سوره هم باید آهسته خوانده شود؟

عرض سلام و احترام مجدد

پاسخ شما رو عرض کردم یک بار دیگر با دقت ملاحظه کنید:

سجاد;740389 نوشت:
و دلیل آن نیز وجود روایات موثق از اهل بیت علیهم السلام و اجماع یا شهرت فتوایی در این مسئله است ؛ بنابر این هیچ تضاد و تناقضی نیست که قابل جمع نباشد.

یعنی همان روایتی که گفته در نمازهای ظهر و عصر سوره حمد را باید آهسته خواند ، گفته «بسم الله الرحمن الرحیم»ش را بلند بخوانید ، مشکل کجاست ؟!

با سلام خدمت کارشناس محترم
بنده هم در این زمینه سوال دارم
ممنون میشم پاسخ بدید

بنده مقلد آیت الله مکارم هستم
گویا ایشان قبلا بلند خواندن بسم الله الرحمن الرحیم در نماز ظهر و عصر در نماز فرادا را جایز نمیدونستند و به تازگی نظرشان عوض شده و جایز میدونند

میخواستم بدونم این تغییر فتوا برای چه تاریخی هست و آیا بنده باید نماز های قبل از این تاریخ را قضا کنم ؟
با تشکر

موضوع قفل شده است