صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالاتی که در خواستگاری باید پرسیده شود

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  عقاید اسلامی
  نوشته
  2,145
  حضور
  1 روز 4 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  190
  صلوات
  19282

  سوالاتی که در خواستگاری باید پرسیده شود
  چه سئوالاتی در جلسات آشنایی دختر و پسر جهت خواستگاری و ازدواج باید مطرح شود(1)

  سوالاتی که در خواستگاری باید پرسیده شود

  ما در این مقاله سعی داریم تا نحوه ساختن سئوال را در این جلسات برای شما بازگو کنیم .
  در طرح سئوالات جلسه خواستگاری و شناسایی دختر و پسر، که به آن ها کمک می کند تا نسبت به طرف مقابل شناخت عقلانی ( نه احساسی) کسب کنند شرایطی حائز اهمیت است که بعضی از آنها به قرار ذیل است:
  1 - فکر نکنیم که سئوالات باید استاندارد شده و از پیش تعیین شده و با جوابهای مشخص باشد، باید هنگام گفتگو سعی کنیم سئوالات را در همان جلسه نسبت به هرمسئله مبهم، طرح کنیم.
  2 - سئوالات کلی برای شروع خوب است ولی فایده های آن اندک هستند. مثلا نظر شما در مورد حجاب چیست؟ شما چه توقعی از همسر آیند ه ات داری؟ شما نظرت در مورد اخلاق و ایمان چیه؟ میعارهای شما برای ازدواج چیست؟ شما چه نقشی برای زن در خانواده ، یا چه نقشی برای مرد در خانواده قائل هستید؟سئوالات کلی، حتما جواب کلی دارد و جوابهای کلی چون مبهم و ناشفاف هستند ، مفهوم شناخت از یکدیگر را با تحریف روبرو می سازد.
  3 - به جای سئوالات کلی، سعی کنید مفاهیم را به زودی به طرف مصداق ها و مثالهای عینی بکشانید، و با طرح مسئله فرد را در موقعیت قرار دهید. موقعیت هایی که هر روز در زندگی خانوادگی افراد پیش می آید و زوجین نسبت به آن واکنش احساسی، فکری یا رفتاری نشان می دهند. به عنوان مثال به جای این سئوال کلی که "نظرتان در مورد حجاب چیست؟" سئوالات جزئی زیر را بپرسید؟ آیا آقایان هم باید حجاب داشته باشند؟ آیا شما خانواده ای را دیده اید که به خاطر رعایت نکردن حجاب از طرف مرد گسسته شده است؟ حدود حجاب برای خانم ها چقدره؟ آیا نوع پوشش خانم در خانواده با جمع های فامیلی تفاوتی داره؟ آیا به فرض پذیرش حجاب مورد نظر شما، کار خانم در محیط هایی که کاملا مردانه هست ، مثل یک کارخانه یا معدن یا ...، اشکالی داره؟ خانم یا آقا در ارتباط با نا محرم چه حدودی را باید رعایت کنن؟
  (این به شما بستگی دارد که چه سئوالهای جزئی را متناسب با احوال خود طرح کنید)
  اما .... این سئوالات جزئی و دقیق و عملیات را حول چه محورهایی تهیه کنیم.
  مسئولیت پذیری و انجام وظایف فرد


  شغل، تحصیلات، وظایف دوستی و خانوادگی از جمله مسئولیت های فرد محسوب می شود و ما به جای سوال "آیا شما مسئولیت پذیرید یا نه" ، سئوالات دقیقی را نسبت به زندگی قبلی فرد طرح می کنیم تا از میزان مسئولیت پذیری او مطلع شویم. مثل: شما در چه تاریخی سرباز شدید، کی به سربازی رفتید؟ آیا غیبت هم داشتید؟
  آیا در انجام کارها در خانواده با پدر و مادرتان مشاجراتی داشتید، آیا آنها کارهایی را به اجبار از شما می خواهند؟ رفتار همکارانتان با شما چگونه است؟ ( معمولا افرادی که با خانواده و همکار و ...، دیگران مشاجره دارند و ناسازگارند کسانی هستند که نسبت به انجام وظایف و مسئولیت های خود کوتاهی می کنند)
  موقعیت هایی که هر روز در زندگی خانوادگی افراد پیش می آید و زوجین نسبت به آن واکنش احساسی، فکری یا رفتاری نشان می دهند، بهترین مبنا برای شناخت شخص مقابل است.

  ثبات فکری و احساسی فرد
  شما می توانید با سوالاتی متوجه شوید که آیا او شغل عوض کرده است؟ رشته تحصیلی خود را جابجا کرده؟ آیا با دوستان هر چند وقت یکبار قطع رابطه می کند؟ آیا به تناسب سنش چه چیزی اندوخته ؟ مثلا یک آقای 27 ساله چه میزان تحصیلات داره ، چه میزان سرمایه داره ، چه میزان تخصص داره و ....؟ چون این فرد که حداقل 7 سال از بهترین زمان جوانی را در اختیار داشته در ازای آن چه اندوخته است؟ ( این سئوال با سئوالات سنتی که فقط به داشته های فرد توجه دارند متفاوت است، مثلا ممکن است شخصی 7 سال کار کرده و سرمایه خود را خرج درمان پدر بیمارش کرده و اکنون هیچ ندارد ، ولی این فرد با ثبات است. چون چگونگی گذران عمر و ثبات در کار و زندگی برای ما مهم است)
  انعطاف پذیری


  ما باید با طرح سئوالاتی متوجه بشویم این فرد تا چه میزان حاضر به انعطاف و تغییر در نظراتش است. به این سئوال توجه کنید:اگر ما آماده شده ایم به یک مسافرت راس ساعت 18 برویم، ناگهان تلفن زنگ می زند و یکی از اقوام که از شهرستان آمده اند، خواهان آدرس دقیق منزل ما هستند که به منزل ما بیایند، در این هنگام شما چه کار می کنید؟
  نحوه پاسخگویی به این سئوال مهم است نه خود جواب. اگر فرد بگوید به آنها می گوییم برنامه مسافرت داریم و نمی توانیم در خدمت شما باشیم.( این نشانه عدم انعطاف است)
  اگر فرد بگوید به آنها می گوییم قدمتان روی چشم بفرمائید( این هم نشانه عدم انعطاف است)
  در حالیکه فرد منعطف به راههای دیگری به غیر از بلی یا خیر نیز توجه دارد. مثلا می گوید: باید ببینم سفر ما چقدر اهمیت دارد؟ آنها چه نسبتی با ما دارند؟ ضرورت میهمانی چیست؟ تاثیر رفتن به این سفر روی ما چقدر هست؟ و ....، یعنی بررسی همه جوانب و جوابی شبیه این: به او می گوییم قصد سفر داریم، اما خیلی دوست داریم در خدمت شما باشیم، لذا تا ساعت 18 که وقت حرکت ماست می توانیم در خدمتتون باشیم. یا اینکه ما می توانیم هفته آینده این سفر را برویم لذا خوشحال می شویم در خدمتتون باشیم. ( فراموش نکنید ، حتی گذشته فرد هم نشان می دهد که او در برابر مشکلاتی که در حوزه شغلی ، تحصیلی و خانوادگی داشته هست تا چه اندازه انعطاف پذیر و سازگار بوده است).
  نکته مهم اینست که از نشانه های عدم انعطاف پذیری، عدم رابطه صحیح فرد با خانواده ، دوستان، همکاران و ...است. یعنی کسی که نتوانسته است نسبت به خواسته های خود در قبال والدینش انعطاف نشان دهد، حتما در برابر همسر هم دارای انعطاف نخواهد بود.

  ویرایش توسط maryam : ۱۳۸۹/۰۲/۲۹ در ساعت ۰۹:۳۰
  [SIGPIC][/SIGPIC]

  مقربان

 2. صلوات ها 26


 3. #2

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  عقاید اسلامی
  نوشته
  2,145
  حضور
  1 روز 4 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  190
  صلوات
  19282  سلام
  در این سایت هم سوالات خوبی آمده بود ولی قابلیت کپی شدن رو نداشت
  خودتان ملاحظه بفرمایید

  http://www.aftab.ir/articles/social/...arriage_p1.php
  ویرایش توسط maryam : ۱۳۸۹/۰۲/۲۹ در ساعت ۲۲:۳۴
  [SIGPIC][/SIGPIC]

  مقربان

 4. صلوات ها 15


 5. #3

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  عقاید اسلامی
  نوشته
  2,145
  حضور
  1 روز 4 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  190
  صلوات
  19282  چه سئوالاتی در جلسات آشنایی دختر و پسر جهت خواستگاری و ازدواج باید مطرح شود(2)  سوالاتی که در خواستگاری باید پرسیده شود

  تقسیم وظایف و نقش زن و مرد


  شما می توانید با مثالهایی مسئولیت هایی را مطرح کنید و از او بپرسید چه کسی این کارها را باید انجام دهد. خرید، تصمیم گیری، کارهای منزل ، نگهداری بچه ، ادامه تحصیل، تفریحات و ....
  مسائل اقتصادی خانواده

  این بند هم باید با سئوالات جزئی همراه باشد. مثلا "میزان هزینه ای را که جهت مراسم ازدواج در نظر دارید چقدر است؟ محل مسکونی مد نظر چگونه است ، کجاست؟" و یا "درآمدهای زن و مرد چگونه در خانواده هزینه می شود؟ تصمیم گیرنده کیست؟ "
  میزان استقلال یا وابستگی فرد

  شما با طرح سوالاتی در مورد زندگی در شهر دیگر، نوع عکس العمل در قبال نصایح دیگران، میزان معاشرت با خانواده، و دوستان می توانید در مورد استقلال شخصیت وی تصمیم بگیرید.
  صفات شخصی و روانی

  افسردگی، پرخاشگری، اضطراب، وسواس، سوء ظن و .... جزء مهمترین مسائلی هست که باید بررسی شود،( شاید بررسی این بند یکی از ضرورتهایی هست که دختر و پسر باید به روانشناس مراجعه کنند). اما اگر خودشان قصد بررسی داشتند باید نشانه های این اختلالات را بشناسند، و با سئوال و دقت در نشانه ها و علائم این اختلالات پی به مشکل ببرند. همچنین صفاتی مثل حسابگر (خساست) یا ولخرج بودن، اجتماعی بودن و یا منزوی و بی علاقه به تفریح، (اهل تفکر و مطالعه بودن) و پشتکار و ....، جزء مسائلی هست که می تواند با مثالهای عملیاتی پرسیده شود. فراموش نکنید در سئوالات باید معادل مثبت صفات را بپرسید، چون ممکن است فرد موضع بگیرد. مثلا شما به فرد بگوئید شما بیشتر حسابگر هستید یا دست و دلباز ؟ تا فرد هر کدام را انتخاب کرد احساس بدی نداشته باشد.
  مسائل اعتقادی و اخلاقی

  این سئوالات را بر اساس آنچه خود هستید، باید طراحی کنید، اگر به مواردی اعتقاد ندارید، باید با طرح سئوالهای متناسب بررسی کنید تا فرد مقابل در این زمینه در تعارض با شما نباشد.
  برای مثال "آیا وجود اعتقادات دینی درون انسان کافیست یا باید حتما در رفتار نمود داشته باشد؟
  آیا خانمها برای بیرون رفتن از منزل باید از شوهرشان اجازه بگیرند؟
  در صداقت به خود چه نمره ای می دهید؟
  دوستان

  تحقیق در مورد دوستان فرد و شناسایی آنها ، مسائل زیادی را در مورد همسر آینده برای شما باز گو می کند.
  سئوالاتی از این قبیل چند تا دوست صمیمی دارید؟ ( تعداد زیاد آن نشانه برونگرا بودن و تعداد کم آن نشاندهنده حساسیت ، زودرنج بودن و درونگرا بودن هست)
  با کدام دوست صمیمی هستید و او چه خصوصیت مثبتی دارد؟ ( پیش بینی اینکه اگر بخواهی در آینده خیلی خوب در کنار آن طاقت بیاوری باید چنین باشی)
  با کدام دوستت ارتباط کمتری داری ؟ ( مهم از این نظر که اگر چنین هستی، در زندگی با این فرد مشکل دار خواهی شد)
  بیماریهای جسمی، معلولیت ها
  این مورد باید مستقیم سئوال شود. چون برخی افراد، صداقت دارند اما ملزم به گفتن موارد سوال نشده نیستند. ( البته اگر سلامتی جسمی همسر آینده تان در تصمیم گیری شما موثر هست)

  همچنین سوالاتی در مورد خانواده و کیفیت روابط اعضای خانواده و تفریحات و سرگرمی های شخص نیز از جمله زمینه های مفید در جهت شناخت بهتر افراد است

  منبع:
  http://chamber5.mihanblog.com/post/317

  [SIGPIC][/SIGPIC]

  مقربان

 6. صلوات ها 16


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  علاقه
  همه زمینه ها
  نوشته
  151
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  885  سلام
  عذرخواهی می کنم خانم مشاور
  آقا داماد چندتا از این سئوالات و باید جواب بده تا نمره قبولی بگیره.
  راستی برا تصحیح کردن و نمره دادن باید بفرستیم فم خدمت شما؟
  ویرایش توسط mahnaz : ۱۳۸۹/۰۲/۳۰ در ساعت ۰۹:۵۱

 8. صلوات ها 11


 9. #5

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  عقاید اسلامی
  نوشته
  2,145
  حضور
  1 روز 4 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  190
  صلوات
  19282  نقل قول نوشته اصلی توسط mahnaz نمایش پست ها
  سلام
  عذرخواهی می کنم خانم مشاور
  آقا داماد چندتا از این سئوالات و باید جواب بده تا نمره قبولی بگیره.
  راستی برا تصحیح کردن و نمره دادن باید بفرستیم فم خدمت شما؟
  علیک سلام سرکار مهناز
  این شاه داماد چند تا رو بایدجواب بده تا نمره قبولی رو بگیره از من نپرسید.از اونایی بپرسید که یا تجربه اشو دارن یا بهش فکر میکنند(حیف که قول دادم دباره ازدواج سکوت کنم.بذارید من با آرامش سایت رو ترک کنم)
  بعدشم شما مگه قم زندگی نمیکنی؟تا بخوای بفرستی قم؟
  [SIGPIC][/SIGPIC]

  مقربان

 10. صلوات ها 12


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,645
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11114  اگه این سوالات پرسیده نشه چه مشکلی پیش می یاد؟

 12. صلوات ها 11


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
  نوشته
  1,928
  حضور
  3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  75
  صلوات
  10439  خب به نظر می یاد این سوالات یکی از راههای شناخت ابعاد ذهنی ، اقتصادی ، فرهنگی و اعتقادی و ..... طرف مقابل باشه
  قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

  قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب


  صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
  ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

  بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

 14. صلوات ها 12


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  سلام

  مريم بزرگوار وقتي چند روز پيش اين تايپك را از شما ديدم اميدوار شدم


  نقل قول نوشته اصلی توسط mahnaz نمایش پست ها
  آقا داماد چندتا از این سئوالات و باید جواب بده تا نمره قبولی بگیره. راستی برا تصحیح کردن و نمره دادن باید بفرستیم فم خدمت شما؟


  مهناز بزرگوار

  برخي سوالات تو زندكي انسان است كه در ان نمره محسوب نمي شود و نبايد با نمره سنجيد شاخص اين سوالات زندگي و يك عمردر كنار هم زيستن است

  نبايد از اصول و عقايد خود كوتاه امد هم اقا پسر و هم دختر خانم

  نقل قول نوشته اصلی توسط maryam نمایش پست ها
  حیف که قول دادم دباره ازدواج سکوت کنم.بذارید من با آرامش سایت رو ترک کنم)


  اولا كجا تشريف مي برين----براي امتحانات يه ماه و نيم وقت نمي خواهد !

  ثانيا اين مطالبي كه فرمودين مگر در مورد ازدواج نيست؟؟

  ثالثا چرا نمي خواهيد در مورد ازدواج صحبت كنيد؟؟

  نقل قول نوشته اصلی توسط گمنام نمایش پست ها
  اگه این سوالات پرسیده نشه چه مشکلی پیش می یاد؟


  شايد هيچ مشكلي پيش نياد و شايد همه مشكلات در اين سوالات برطرف شود.

  اگر يه هزارم درصد هم احتمال دهيم كه با مشكل برخورد مي كنيم بايد با احتياط حركت كنيم و عصا به دست.

  نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها
  خب به نظر می یاد این سوالات یکی از راههای شناخت ابعاد ذهنی ، اقتصادی ، فرهنگی و اعتقادی و ..... طرف مقابل باشه


  بله حتما كه يكي از راههاي شناخت است و البته نبايد كه همه سوالات را پرسيد

  قابل توجه سركار مهناز

  طرفين بايد نسبت به موقعيت و شرايط و خانواده و فاميل و محل كار و محله و شغل و تحصيل و.......سوالانت مختلفي مي تواند بپرسند

  اگر قرار باشد همه اين سوالات پرسيده شود كه چندين روز و هفته وقت لازم است

  طرفين با ارزيابي هم و پرسيدن چندين سوال مي توانند به جواب مثبت و منفي برسند


 16. صلوات ها 10


 17. #9

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  عقاید اسلامی
  نوشته
  2,145
  حضور
  1 روز 4 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  190
  صلوات
  19282  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  سلام

  مريم بزرگوار وقتي چند روز پيش اين تايپك را از شما ديدم اميدوار شدم
  سلام استاد
  نسبت به چی امیدوار شدید؟اینکه من از موضع قبلم کوتاه اومدم و ...؟
  .

  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  اولا كجا تشريف مي برين----براي امتحانات يه ماه و نيم وقت نمي خواهد !

  ثانيا اين مطالبي كه فرمودين مگر در مورد ازدواج نيست؟؟

  ثالثا چرا نمي خواهيد در مورد ازدواج صحبت كنيد؟؟
  1.امتحانات من کلا 3هفته است وشدیدا فشردهولی چون تحقیقهایی که باید تقدیم شما اساتید بشه ننوشتم این فرصت رو برای اون میخوام.
  2.خوب چرا در مورد ازدواج هست.منظورم از اینکه گفتم قول دادم درباره ازدواج حرف نزنم؛این بود که نظر و بهتره بگم مشکل شخصی خودم رو عنوان نکنم
  3.نمیخوام.نمیتونم.چطور بگم به مصلحت سایت سکوت کردم.
  آخ که چقدر از خود گذشتگی(اگر خواستید خصوصی عرض میکنم خدمتتون)
  [SIGPIC][/SIGPIC]

  مقربان

 18. صلوات ها 10


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426  نقل قول نوشته اصلی توسط maryam نمایش پست ها
  سلام
  در این سایت هم سوالات خوبی آمده بود ولی قابلیت کپی شدن رو نداشت:labkhand:
  خودتان ملاحظه بفرمایید
  http://www.aftab.ir/articles/social/...arriage_p1.php
  هنگام خواستگاری چی بپرسیم


  مجموعه سوالاتی که شب خواستگاری معمولآ پرسیده می شود! (مجموعه سوالات امتحانی شب خواستگاری)


  ▪ بخش اول: سؤالات مربوط به آینده زندگی

  ۱) به نظر شما مهمترین عامل موفقیت در زندگی چیست؟
  ۲) ملاک خوشبختی و موفقیت را در چه می بینید؟
  ۳) افکار مذهبی همسرتان و خانواده او، چقدر برای شما اهمیت دارد؟
  ۴) چه صفاتی را برای همسر آینده خود لازم می بینید؟
  ۵) نظر شما در مورد مراسم عقد و عروسی چیست؟
  ۶) نظر شما در مورد مهریه چیست؟
  ۷) زندگی در شهری دیگر را چگونه می بینید؟
  ۸) آیا آمادگی دارید کمبودهای اقتصادی همسرتان و خانواده او را نادیده بگیرید؟ تا چه حد؟


  ▪ بخش دوم: ـ سؤالات مربوط به خانواده همسر

  ۱- از نظر اجتماعی، خانواده شما چه ایده هایی دارند؟(مثلاً در مورد جامعه، مردم، مشکلات و...)
  ۲- سطح فرهنگی و طرز تفکر خانواده خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
  ۳- خانواده شما چقدر مذهبی هستند؟
  ۴- خانواده شما سنتی هستند یا متجدد و یا معمولی؟
  ۵- خانواده شما شاد و پر جنب و جوش هستند یا ساکت و آرام؟
  ۶- خانواده شما مرد سالار است یا زن سالار یا شایسته سالار؟


  ▪ بخش سوم: سؤالات مربوط به مسائل اقتصادی

  ۱) انتظارات اقتصادی شما از همسرتان تا چه اندازه است؟
  ۲) نظر شما در مورد کار کردن همسرتان در خارج از منزل چیست؟
  ۳) چه کاری را برای اشتغال انتخاب خواهید کرد؟
  ۴) تصور شما از صرفه جویی چیست؟
  ۵) چقدر معتقد به صرفه جویی و قناعت در منزل هستید؟
  ۶) شما مایلید همسر شما در خرید لوازم زندگی، چه مسائلی را رعایت نماید؟


  ▪ بخش چهارم: ـ سوالات مربوط به مسائل فرهنگی

  ۱) تحصیلات شما چقدر است؟
  ۲) آیا قصد ادامه تحصیل دارید یا خیر؟ در چه رشته ای و از چه طریقی و در کجا؟
  ۳) در طول سال چند کتاب غیر درسی مطالعه میکنید؟
  ۴) مطالعات شما اغلب در چه زمینه هایی بوده است؟
  ۵) بهترین کتابهایی که تاکنون خوانده اید را اگر ممکن است نام ببرید؟
  ۶) معمولاً چه نشریاتی را مطالعه می کنید؟
  ۷) اگر ممکن است چند نفر از شخصیتهای مورد نظر و احترامتان[ شخصیتهای فرهنگی، مذهبی، هنری، سیاسی و...] را نام ببرید و دلیل محترم بودن آنها نزد شما چیست؟


  ▪ بخش پنجم: سؤالات مربوط به مسائل روحی و عاطفی

  ۱) از چه نوع افرادی احساس انزجار و ناراحتی می کنید؟ چرا؟
  ۲) اجتماعی بودن در نظر شما یعنی چه؟
  ۳) خودتان را تا چه اندازه ای اجتماعی می دانید؟
  ۴) در اصلاح دیگران چگونه عمل می کنید و نوع واکنشهای شما در مقابل مشکلات چگونه است؟
  ۵) چقدر خود را خونسرد می دانید؟
  ۶) منطقی بودن را چه می دانید؟
  ۷) چقدر در زندگی خود را منطقی میدانید؟
  ۸) واقع گرا هستید یا احساساتی؟
  ۹) بیشتر تأثیر گذارید یا تأثیر پذیر؟ به چه میزان؟
  ۱۰) چه چیزهایی موجب ناراحتی و عصبانیت شما می شود؟
  ۱۱) در مواقع عصبانیت چه می کنید؟
  ۱۲) دروغ گفتن را در چه مواردی جایز می دانید؟
  ۱۳) در چه مسائلی سختگیر هستید؟
  ۱۴) آیا انتقاد پذیر هستید؟در مقابل انتقاد چه عکس العملی از خود نشان می دهید؟
  ۱۵) چگونه از دیگران انتقاد می کنید؟
  ۱۶) در اکثر اوقات شاد هستید یا افسرده؟
  ۱۷) در زندگی چگونه تصمیم می گیرید؟ تا چه اندازه قدرت تصمیم گیری دارید؟
  ۱۸) در مسائل اساسی زندگی شخصیتان، خودتان تصمیم می گیرید یا خانواده تان؟


  ▪ بخش ششم: سؤالات مربوط به مسائل مذهبی

  ۱) اعتقادتان به خدا چگونه است؟ آیا این اعتقاد توانسته شما را از گناه باز دارد؟
  ۲) آشنایی شما با مسائل و دستورات مذهبی چقدر است؟
  ۳) آیا مایل هستید همسر شما تمایلات مذهبی داشته باشد یا خیر؟
  ۴) رعایت حجاب را تا چه اندازه ضروری می دانید؟ تا چه حد آن را رعایت می کنید؟دلیل آن چیست؟
  ۵) چقدر با قرآن آشنا هستید؟


  ▪ بخش هفتم: سؤالات مربوط به روابط خانوادگی

  ۱) میزان دلبستگی شما به پدر و مادرتان تا چه حد است؟
  ۲) پدر و مادر شما چگونه با شما برخورد می کنند؟
  ۳) چقدر در فامیل و خانواده محبوبیت دارید؟ دلیل آن چیست؟
  ۴) عکس العمل والدین شما در مقابل شکستهای شما در زندگی چگونه است؟  ▪ بخش هشتم: اساسی ترین سؤالات خواستگاری

  ۱) چه توقعاتی از زندگی آینده خود دارید؟
  ۲) چه توقعاتی از همسر آینده خود دارید؟
  ۳) آرزوهای بزرگ شما چیست؟
  ۴) مشکلات را چگونه و تا چه حد تحمل می کنید؟  چه سئوالاتی در جلسات آشنایی دختر و پسر جهت خواستگاری و ازدواج باید مطرح شود:

  من بیشتر دوست دارم به جای ماهی به شما ماهیگیری را یاد بدهم. یعنی نحوه سئوال ساختن را می گویم، سئوال را خودتان طرح کنید .
  نکاتی وجود دارد که در طرح سئوالات جلسات خواستگاری ، شناسایی دختران و پسران در رابطه هایشان یا ....، کمک می کند که فرد شناخت عقلانی ( نه احساسی) نسبت به طرفش کسب کند باید دارای شرایطی باشد که بعضی از آنها به قرار ذیل است:

  ۱) فکر نکنیم که سئوالات باید استاندارد شده و از پیش تعیین شده و با جوابهای مشخص باشد، باید هنگام گفتگو مانند آدم آهنی خشک نباشیم و سعی کنیم سئوالات را در همان جلسه نسبت به هرچیزی که مبهم هست، طرح کنیم.

  ۲) سئوالات کلی برای شروع خوبست ولی فایده های آن اندک هستند. مثلا این سئوالات:
  نظر شما در مورد حجاب چیست؟
  - شما چه توقعی از همسر آیند ه ات داری؟
  - شما نظرت در مورد اخلاق و ایمان چیه؟
  - میعارهای شما برای ازدواج چیست؟
  - شما چه نقشی برای زن در خانواده ، یا چه نقشی برای مرد در خانواده قائل هستید؟
  چون سئوالات این چنین کلی، حتما جواب کلی دارد و جوابهای کلی چون مبهم و ناشفاف هستند ، طرفین همانطور که دوست دارند بر اساس ذهنیات خود تفسیر می کنند و این مفهوم شناخت از یکدیگر را با تحریف روبرو می سازد

  ۳) به جای سئوالات کلی، سعی کنید مفاهیم را به زودی به طرف مصداق ها و مثالهای عینی بکشانید، و با طرح مسئله فرد را در موقعیت قرار دهید. موقعیت هایی که هر روز در زندگی خانوادگی افراد پیش می آید و زوجین نسبت به آن واکنش احساس، فکری یا رفتاری نشان می دهند.
  شما بهتر است به عنوان مثال به جای اینکه این سئوال کلی را بپرسید که نظرتان در مورد حجاب چیست؟ می توانید سئوالات جزئی زیر را بپرسید؟
  ▪ آیا آقایان هم باید حجاب داشته باشند؟ اگر بلی چند تا مثال بزنید؟
  ▪ آیا شما خانواده ای را دیده اید که به خاطر رعایت نکردن حجاب از طرف مرد گسسته شده است؟
  ▪ آیا به نظر شما برای حجاب خانم حتما چادر ضروریست؟
  ▪ آیا مانتو و مقنعه را حجاب می دانید؟
  ▪ آیا روسری و لباس پوشیده مثل بلوز و شلوار حجاب هست؟
  ▪ آیا خانم می تواند بین افراد نزدیک مثل پسر عمو، دوست ، پسر خاله، یا اقوام بدون روسری باشه؟
  ▪ آیا تفاوتی بین پوششی که خانم با شوهرش داره و پوششی که با پسر خاله اش داره وجود داره، تفاوتش چیه؟
  ▪ آیا به فرض پذیرش حجاب مورد نظر شما، کار خانم در محیط هایی که کاملا مردانه هست ، مثل یک کارخانه یا معدن یا ...، اشکالی داره؟
  ▪ آیا یک آقا یا یک خانم پس از ازدواج می تواند یک ارتباط عاطفی با جنس مخالف داشته باشه ؟ سطح این ارتباط را مثال بزنید؟ حدودش چقدر است؟
  ▪ آیا برای یک خانم دست دادن به یک اقوام نزدیک مثل پسر عمه را می پذیرید؟
  ▪ آیا خنده ، شوخی، و سر به سر گذاشتن یک آقایی را که ازدواج کرده با خانمهای دوست و فامیل را قبول دارید، یا همین مورد را در مورد خانمها می پذیرید؟
  و صدها سئوال از این دست که تمرکزشان بر جزئیات هست؟ یعنی مثالهایی که در زندگی های مختلف کم و بیش ممکن است پیش بیاید.
  (این به شما بستگی دارد که سئوالهای را جزئی و با مثال و متناسب با حال و احوال خود طرح کنید)


  ۴) حال که در بند یک متوجه شدیم سئوال کلی نباشه و قابل انعطاف باشه و از پاسخ سئوالات قبلی در بیاید و در سئوال دوم هم جزئی سازی و شفاف سازی را گفتیم نوبت به این می رسد که این سئوالات جزئی و دقیق و عملیات را حول چه محورهایی تهیه کنیم.
  بعضی از مهمترین محورها اینها هستند:
  ...
  ویرایش توسط حاج علی : ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ در ساعت ۲۱:۵۳ دلیل: تغییر سایز فونت و اصلاح فاصله بین خطوط
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 20. صلوات ها 9


صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 9

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود