جمع بندی نیاز به ازدواج و به هم خوردن آرامش

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نیاز به ازدواج و به هم خوردن آرامش

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با عرض سلام و خسته نباشید.
من شاید تا سن 14 سالگی خودارضایی میکردم.البته نمیدونستم چیه ولی بعد از اینکه معلممون با ما صحبت کرد ترکش کردم.
الان هم 18 سالمه.و احساس میکنم نیاز به ازدواج دارم.هم از منظر عاطفی و هم مسائل دیگر،نیاز به شریک زندگی را در خود احساس میکنم.ولی خب تا شرایط جور نشه نمیشه ازدواج کرد.

این مسئله باعث شده که من همه اش در ذهنم با مرد رویاهایم زندگی کنم.و کمتر به خدا و معنویات توجه میکنم.البته نماز میخوانم، روزه میگیرم،و خدا رو شکر حجابم را رعایت میکنم.ولی احساس میکنم نیاز به ازدواج نمیذاره با آرامش به عبادت خداوند بپردازم.از یه طرف هم از این موضوع ناراحتم و دوست ندارم که این فکرها به ذهنم بیاد.
مسئله ی بعدی اینه که من در ارتباط با نامحرم مشکل دارم.مثلا خیلی سختمه برم از یه مغازه که صاحبش فرد جوونیه خرید کنم.چون میترسم نگاهش کنم و به گناه بیفتم.راستش بعضی وقتا نمیتونم نگاهمو به نامحرم کنترل کنم.و نسبت به افراد جوونی که نزدیک منه حالا تو فامیل خیابون یا دانشگاه احساس خاصی دارم.نمیدونم چه حسی ولی یه احساسی دارم.میخوام بدونم این طبیعیه؟
و سوال بعدی این که من از ازدواج میترسم.یکی از عللش اینه که من تو خرید وسواس زیادی به خرج میدم مثلا وقتی مانتو میخرم یا کفش،خیلی وقتا از چیزی که خریدم راضی نیستم و بعد از اینکه خریدم چشمم به یه مغازه ی دیگه میفته و میگم کاش اونو هم میخریدم.میترسم این مشکل تو ازدواج هم پیش بیاد.و خدایی نکرده بعد ازدواج بگم کاش ازدواج نمیکردم.
البته من تا به حال با هیچ کس رابطه ای نداشتم.همچنین خودارضایی ناآگاهانه میترسم دامانم را بگیرد.
لطفا در مورد همه ی این موارد راهنمایی جامعی بفرمایید.
با تشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام خدمت شما خواهر محترم
بي ترديد ازدواج نيازي با ابعاد زيستي و رواني و معنوي و اجتماعي است و حق يك فرد بالغ و عاقل است. ولي اگر بلوغ كافي از جهت شناختي، عاطفي و هيجاني هم در كنار بلوغ زيستي نباشد اين ازدواج توفيقي نخواهد داشت. بنابراين انسان ازدواج را مي خواست تا به آرامش برسد ولي با شكست ها و اختلافات زيادي كه پيدا مي كنم خود را در ته جهنم اختلافات مي يابد. براي داشتن ازدواجي موفق حتما لازم است مطالعه كنيد و نرم افزارهاي مرتبط را ببينيد.
بزرگوار! تصور كنيد ماه مبارك رمضان است و صبح زود سر يخچال رفته ايد. حسابي احساس تشنگي و گرسنگي مي كنيد و در برابر خود انواع خوراكي هاي خوشمزه و نوشيدني هاي گوار را مي بينيد. در اين موقعيت چه مي كنيد؟
بيشتر به آنها با حسرت نگاه مي كنيد؟
روزه خود را افطار مي كنيد؟
چشم هايتان مي بينديد و تصور مي كنيد كه مشغول خوردن هستيد؟
زود درب يخچال را مي بنديد و ذهنتان را با كنترل محرك مانند انجام كارهاي منزل، خواندن قرآن، خوابيدن، تجسم ثواب صبوري، همنشيني با افراد معنوي، شركت در جلسات مذهبي، تماشاي تلويزيون و... از آن منصرف مي كنيد و صبر مي كنيد تا افطار؟
بدون ترديد براي يك فرد مقيد راه آخر بهترين گزينه است.
بله
شما هم در موقعيتي داريد كه بهترين شيوه، انصراف توجه از «خيال پردازي» و نگاه حسرت آميز به جوانان است و گرنه عطش هوس و خواسته هاي شما زياد مي شود و حالتان بد مي شود. در اين موقع است كه ممكن است خداي ناخواسته براي ارضاي نيازهاي خود سراغ روابط گناه آلود يا خودارضايي يا ديدن تصاوير و فيلم هاي مبتذل برويد و يا با غرق شدن در موسيقي خود را فرسنگ ها از واقعيت دور كنيد.
قبول دارم خويشتن داري سخت است ولي فراموش نكنيم كه خداوند حكيم به اندازه سختي ان اجر مي دهد: امام علي (علیه السلام) می فرماید: سربازی که در راه خدا شهید می شود اجر و ثوابش بیشتر نیست از کسی که قدرت بر گناه دارد اما پاکی را انتخاب می کند! چیزی نمانده که فرد با عفت، یکی از فرشتگان شود!

مديريت نگاه
شايد اگر قبلا احاديث زير را مي خوانيد باورش براي تان سخت بود ولي امروز كه تجربه داريد متوجه مي شويد كه مديريت نكردن نگاه باعث تحريك شهوت و خواسته مي شود و آرامش به هم مي خورد:
امام صادق (علیه السلام) فرمود:« بسا یک نگاه که حسرت و غصه ی طولانی در پی خواهد داشت.» امام على (علیه السلام ) فرمود: مَنْ غَضَّ طَرْفَهُ اَراحَ قَلْبَهُ؛ هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت مى ‏شود.بنابراين بايد رفتار و نگاه خود را مديريت و كنترل كنيد هر جايي نرويد از هر كسي خريد نكنيد با هر كسي سخن نگوييد و با نامحرم بيش از ضرورت شرعي هم كلام نشود.ميل به نامحرم در نوجواني و جواني طبيعي است ولي خداوند كه خالق ما است با بيان دستوراتي مشخص كرده است كه چگونه بايد ان را مديريت و ارضا كنيم و از بيراهه رفتنش دوري كنيم.

رفتارهاي وسواس گونه
با توجه به سخنان شما احتمال اين كه اضطراب شما بالا باشد زياد است اضطراب زياد نشانه هايي دارد مانند كم شدن حافظه و تمركز، دلشوره داشتن، احتمال وقوع حادثه بد، گوش به زنگي، تعريق و تكرر ادرار و ترديد و سرگرداني در تصميم گيري، اجتناب از ارتباط با ديگران، وابستگي به ديگران و. ... . اضطراب مي تواند منبعي براي رفتارها و افكار وسواس گونه و تكراري باشد. هر چه اضطراب شما كاهش يابد رفتار و افكار وسواسي كمتر مي شود بنابراين حتما قبل از ازدواج با روان شناس در رابطه با وسواس خودتان مشورت كنيد و در اين زمينه مطالعه كنيد. براي اين منظور ابتدا با مشاوران تلفني 09640 تماس بگيريد و مقالات مربوط بهاضطراب و وسواس را از سايت گفتگوي ديني بخوانيد.

برخي از راه هاي رويارويي با اضطراب
1- ورزش هوازي مستمر: مانند طناب زدن، پياده روي نسبتا تند، شنا
2- نوشتن افكار ناراحت كنند و دور ريختن انها
3- مديريت زمان و داشتن برنامه در زندگي
4- توجه ويژه به تفريح و لذت هاي حلال : شنيدن موسيقي طبيعت، گردش در طبيعت به خصوص به خانواده و دوستان، ديدن فيلم كمدي، خواندن شعر، و...
5- اجتناب از شروع كارهاي متعدد و خارج از توان
6- كنار گذاشتن كارهاي نيمه تمام غير ضروري و اولويت دادن به مهم ترين ها.
7- تحليل سود و زيان قبل از انجام كارها به صورت كتبي و مشورت با افراد قابل اعتماد.
8- اجتناب از عجله در تصميم گيري و دل به دريا زدن بعد از فكر كردن و تصميم و باز نگشتن سر پله اول: مثلا براي خريد لباس ابتدا چند مغازه را با يكي از دوستان خود ببينيد بعد يكي را متناسب با نيازتان به خريد و پيوسته تمركز كنيد بر ويژگي هاي مثبت همان چيزي كه خريده ايد نه چيزي كه نخريده ايد. اگر فكر مزاحم آمد كه ان يكي بهتر بود بگو بي خيالش، در اين شرايط ذكر لااله الاالله را زياد بگوييد و در برابر فكر خود فكر مواجهه بگذايد كه ان شاالله براي خريد بعدي، يا شكر خدا من همين را دارم برخي همين را هم ندارند و...
9- براي كسب آرامش و دفع گرفتاريتان نماز اول وقت و صبر و دعا و صدقه دادن و ارتباط معنوي با امام زمان ( عجل الله تعالي فرجه الشريف) را فراموش نكنيد.

تذكر: دقت كنيد «اضطراب» و «خيال پردازي» در شما عطش زيادي ايجاد مي كند و ممكن است شما را به جواني وابسته كند كه هيچ سنخيتي با شما ندارد. ديگر براي شما سخنان افراد با تجربه موثر نيست و كر و كور مي شويد و فقط و فقط به او فكر مي كنيد و به صورت غيرمنطقي او را بهترين گزينه با كمالات خاص مي بينيد. بسياري از طلاق ها در همين امر ريشه دارد.

پرسش:

من تا سن 14 سالگی خودارضایی می کردم..الان 18 سالمه ترکش کردم. و احساس می کنم نیاز به ازدواج دارم. هم از منظر عاطفی و هم مسائل دیگر، نیاز به شریک زندگی را در خود احساس می کنم.
من در ارتباط با نامحرم مشکل دارم. چون میترسم نگاهش کنم و به گناه بیفتم.راستش بعضی وقتا نمیتونم نگاهمو به نامحرم کنترل کنم.
من از ازدواج میترسم.من تو خرید وسواس زیادی به خرج میدم

پاسخ:

سلام خدمت شما خواهر محترم

بي ترديد ازدواج نيازي با ابعاد زيستي و رواني و معنوي و اجتماعي است و حق يك فرد بالغ و عاقل است. ولي اگر بلوغ كافي از جهت شناختي، عاطفي و هيجاني هم در كنار بلوغ زيستي نباشد اين ازدواج توفيقي نخواهد داشت. بنابراين انسان ازدواج را مي خواست تا به آرامش برسد ولي با شكست ها و اختلافات زيادي كه پيدا مي كنم خود را در ته جهنم اختلافات مي يابد. براي داشتن ازدواجي موفق حتما لازم است مطالعه كنيد و نرم افزارهاي مرتبط را ببينيد.
بزرگوار! تصور كنيد ماه مبارك رمضان است و صبح زود سر يخچال رفته ايد. حسابي احساس تشنگي و گرسنگي مي كنيد و در برابر خود انواع خوراكي هاي خوشمزه و نوشيدني هاي گوار را مي بينيد. در اين موقعيت چه مي كنيد؟
بيشتر به آنها با حسرت نگاه مي كنيد؟
روزه خود را افطار مي كنيد؟
چشم هايتان مي بينديد و تصور مي كنيد كه مشغول خوردن هستيد؟
زود درب يخچال را مي بنديد و ذهنتان را با كنترل محرك مانند انجام كارهاي منزل، خواندن قرآن، خوابيدن، تجسم ثواب صبوري، همنشيني با افراد معنوي، شركت در جلسات مذهبي، تماشاي تلويزيون و... از آن منصرف مي كنيد و صبر مي كنيد تا افطار؟
بدون ترديد براي يك فرد مقيد راه آخر بهترين گزينه است.
بله
شما هم در موقعيتي داريد كه بهترين شيوه، انصراف توجه از «خيال پردازي» و نگاه حسرت آميز به جوانان است و گرنه عطش هوس و خواسته هاي شما زياد مي شود و حالتان بد مي شود. در اين موقع است كه ممكن است خداي ناخواسته براي ارضاي نيازهاي خود سراغ روابط گناه آلود يا خودارضايي يا ديدن تصاوير و فيلم هاي مبتذل برويد و يا با غرق شدن در موسيقي خود را فرسنگ ها از واقعيت دور كنيد.
قبول دارم خويشتن داري سخت است ولي فراموش نكنيم كه خداوند حكيم به اندازه سختي ان اجر مي دهد: امام علي (علیه السلام) می فرماید: سربازی که در راه خدا شهید می شود اجر و ثوابش بیشتر نیست از کسی که قدرت بر گناه دارد اما پاکی را انتخاب می کند! چیزی نمانده که فرد با عفت، یکی از فرشتگان شود!

مديريت نگاه
شايد اگر قبلا احاديث زير را مي خوانيد باورش براي تان سخت بود ولي امروز كه تجربه داريد متوجه مي شويد كه مديريت نكردن نگاه باعث تحريك شهوت و خواسته مي شود و آرامش به هم مي خورد:
امام صادق (علیه السلام) فرمود:« بسا یک نگاه که حسرت و غصه ی طولانی در پی خواهد داشت.» امام على (علیه السلام ) فرمود: مَنْ غَضَّ طَرْفَهُ اَراحَ قَلْبَهُ؛ هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت مى ‏شود.بنابراين بايد رفتار و نگاه خود را مديريت و كنترل كنيد هر جايي نرويد از هر كسي خريد نكنيد با هر كسي سخن نگوييد و با نامحرم بيش از ضرورت شرعي هم كلام نشود.ميل به نامحرم در نوجواني و جواني طبيعي است ولي خداوند كه خالق ما است با بيان دستوراتي مشخص كرده است كه چگونه بايد ان را مديريت و ارضا كنيم و از بيراهه رفتنش دوري كنيم.

رفتارهاي وسواس گونه
با توجه به سخنان شما احتمال اين كه اضطراب شما بالا باشد زياد است اضطراب زياد نشانه هايي دارد مانند كم شدن حافظه و تمركز، دلشوره داشتن، احتمال وقوع حادثه بد، گوش به زنگي، تعريق و تكرر ادرار و ترديد و سرگرداني در تصميم گيري، اجتناب از ارتباط با ديگران، وابستگي به ديگران و. ... . اضطراب مي تواند منبعي براي رفتارها و افكار وسواس گونه و تكراري باشد. هر چه اضطراب شما كاهش يابد رفتار و افكار وسواسي كمتر مي شود بنابراين حتما قبل از ازدواج با روان شناس در رابطه با وسواس خودتان مشورت كنيد و در اين زمينه مطالعه كنيد. براي اين منظور ابتدا با مشاوران تلفني 09640 تماس بگيريد و مقالات مربوط به اضطراب و وسواس را از سايت گفتگوي ديني بخوانيد.

برخي از راه هاي رويارويي با اضطراب
1- ورزش هوازي مستمر: مانند طناب زدن، پياده روي نسبتا تند، شنا
2- نوشتن افكار ناراحت كنند و دور ريختن انها
3- مديريت زمان و داشتن برنامه در زندگي
4- توجه ويژه به تفريح و لذت هاي حلال : شنيدن موسيقي طبيعت، گردش در طبيعت به خصوص به خانواده و دوستان، ديدن فيلم كمدي، خواندن شعر، و...
5- اجتناب از شروع كارهاي متعدد و خارج از توان
6- كنار گذاشتن كارهاي نيمه تمام غير ضروري و اولويت دادن به مهم ترين ها.
7- تحليل سود و زيان قبل از انجام كارها به صورت كتبي و مشورت با افراد قابل اعتماد.
8- اجتناب از عجله در تصميم گيري و دل به دريا زدن بعد از فكر كردن و تصميم و باز نگشتن سر پله اول: مثلا براي خريد لباس ابتدا چند مغازه را با يكي از دوستان خود ببينيد بعد يكي را متناسب با نيازتان به خريد و پيوسته تمركز كنيد بر ويژگي هاي مثبت همان چيزي كه خريده ايد نه چيزي كه نخريده ايد. اگر فكر مزاحم آمد كه ان يكي بهتر بود بگو بي خيالش، در اين شرايط ذكر لااله الاالله را زياد بگوييد و در برابر فكر خود فكر مواجهه بگذايد كه ان شاالله براي خريد بعدي، يا شكر خدا من همين را دارم برخي همين را هم ندارند و...
9- براي كسب آرامش و دفع گرفتاريتان نماز اول وقت و صبر و دعا و صدقه دادن و ارتباط معنوي با امام زمان ( عجل الله تعالي فرجه الشريف) را فراموش نكنيد.
تذكر:
1-دقت كنيد «اضطراب» و «خيال پردازي» در شما عطش زيادي ايجاد مي كند و ممكن است شما را به جواني وابسته كند كه هيچ سنخيتي با شما ندارد. ديگر براي شما سخنان افراد با تجربه موثر نيست و كر و كور مي شويد و فقط و فقط به او فكر مي كنيد و به صورت غيرمنطقي او را بهترين گزينه با كمالات خاص مي بينيد. بسياري از طلاق ها در همين امر ريشه دارد.
2- يكي از ادله طرفداران تفكيك جنسيتي در دانشگاه ها اين است كه دختران و پسران زياد نياز به ازدواج و جنس مخالفشان تحريك مي شود و تمركز درس خواندن و مطالعه را از دست مي دهند.
....
انجمن گفتگوي ديني، بخش مشاوره، كارشناس: حامي، 1394/9/19

موضوع قفل شده است