آیا درامد فست فودی ها ، مباح است؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا درامد فست فودی ها ، مباح است؟

با سلام

با توجه به اینکه امروزه ، در علم پزشکی ، از مضرات غذاهای فست فودی و فراوری شده زیاد گفته میشه ، و غذاهای اماده بیرون رو بد و مضر میدونن ، ایا درامد کسی که مثلا ساندویچی و پیتزا فروشی داره ، بدون اشکال است؟ چون داره محصولی ارائه میکنه که برای مشتریانش ضرر جسمی داره.... و یا اینکه مثلا درامد حاصل از فروش سیگار و یا نوشابه و... بدون اشکال است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

مولکول 68;738470 نوشت:
با سلام

با توجه به اینکه امروزه ، در علم پزشکی ، از مضرات غذاهای فست فودی و فراوری شده زیاد گفته میشه ، و غذاهای اماده بیرون رو بد و مضر میدونن ، ایا درامد کسی که مثلا ساندویچی و پیتزا فروشی داره ، بدون اشکال است؟ چون داره محصولی ارائه میکنه که برای مشتریانش ضرر جسمی داره.... و یا اینکه مثلا درامد حاصل از فروش سیگار و یا نوشابه و... بدون اشکال است؟

با عرض سلام و احترام

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا مطابق نظر ایشان پاسخ داده شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;738650 نوشت:

با عرض سلام و احترام

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا مطابق نظر ایشان پاسخ داده شود.

در پناه حضرت حق باشید

با سلام و احترام و تشکر جناب سجاد

حقیقت امر اینکه ، من هر زمان وارد تاپیکی میشم که استارتر اون ، یک سوال شرعی مطرح کرده ، تعجب میکنم ، چون میبینم کارشناس اون تاپیک ، اون سوال رو از دفتر مرجع تقلید استارتر سوال میکنه و جواب رو در تاپیک فرد مورد نظر قید میکنه ، با خودم میگم خود اون استارتر محترم چرا خودش مستقیم از طریق تلفن و یا اینترنتی ، مستقیما از دفتر مرجع سوال رو نمیپرسه که اینطور دوباره کاری نشه....

حالا این موضوع برای خود من هم صادق هست ، یعنی قطعا کاری نمیکنم که باعث بشه تعجب خودم برانگیخته بشه ... خیلی راحت بدون اینکه نیاز به به زحمت انداختن کارشناسان سایت باشه ، میتونم تلفنی سوالاتم رو از دفتر مرجع بپرسم... اما موضوعی که هست اینه که من دنبال جوابهای مثل حرام است یا حلال است یا مکروه است و یا بی ایراد است ، برای سوالاتم نیستم ، از اونجایی که اینجا یک سایت مذهبی با کارشناسان خبره هست ، حدس زدم که حتما کارشناسانی متخصص در امر فقه داره و من برای اینگونه سوالاتم ، بیشتر از اینکه دنبال یک حکم یک کلمه ای باشه ، دنبال فلسفه و چرایی حکم هستم و از اونطریق در حقیقت میخوام شناخت بیشتری نسبت به دین پیدا کنم و شاید اصلا اون سوال برای من کاربرد شخصی نداشته باشه ... مثلا این سوالی که اینجا مطرح کردم در حقیقت با موضوعیت "حق الناس " هست و میخواستم این موضوع و یا موضوعات مشابه از طریق سایت شما واکاوی بشه و ببینم دین ما در حوزه حق الناس تا چه حد سخت گیرانه عمل میکنه که قطعا زمانی که بخوام مستقیما از طریق دفتر مرجع این موضوعات که نیاز به بحث و واکاوی دارند رو مطرح کنم ، بخاطر اینکه غالبا اونها فرصت ندارند نمیشه خیلی به هدف مورد نظرم برسم .... یا مثلا قبلا تاپیک دیگری ایجاد کرده بودم که اون هم به دلیل شرعی بودن موضوع، برای من بی نتیجه موند http://www.askdin.com/thread51610.html

با تشکر

[="DarkSlateBlue"]مرجع من رهبره . میشه نظرشو بگید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

asad;738837 نوشت:
مرجع من رهبره . میشه نظرشو بگید

با تشکر از سؤال شما

صرف ضرر داشتن غذاهای فست فودی مانند ساندویچ و پیتزا موجب حرام شدن درآمد فروشنده آن نمی گردد اما اگر به صورتی باشد که ضرر مهمی برای بدن استفاده کننده ایجاد کند و این ضرر مستند به فروشنده باشد هم حرمت دارد و هم فروشنده ضامن جبران خسارت ایجاد شده است.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر حضرت آیت الله خامنه ای در قم[/]

موضوع قفل شده است