جمع بندی چگونه با خدا و دین اسلام و مکتب تشیع آشنا شوم؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه با خدا و دین اسلام و مکتب تشیع آشنا شوم؟

با عرض سلام و خسته نباشید.
من میخوام راجع به خداوند اسلام و شیعه مطالعه ی دقیقی داشته باشم به نظرتون از کجا شروع کنم و چه کتابهایی بخونم؟ چون در چنین زمانی بدون مطالعه نمیتوان بر اعتقادات خود ثابت قدم بود.

به خدا که ایمان دارم.میخوام بیشتر راجع بهش بدونم.تو یکی از موضوعات قبلی در باره ی عقیده ی بی خدایان صحبت میکردند من میخوام این برهان ها و دلایل رد اونها رو بدونم تا اعتقادم محکم بشه.و در کل راجع به دین و مذهبم.دوست دارم برای سوالات زیادی که در ذهنم است جواب بگیرم.
باتشکر

nafan;738749 نوشت:
به خدا که ایمان دارم.میخوام بیشتر راجع بهش بدونم.تو یکی از موضوعات قبلی در باره ی عقیده ی بی خدایان صحبت میکردند من میخوام این برهان ها و دلایل رد اونها رو بدونم تا اعتقادم محکم بشه.و در کل راجع به دین و مذهبم.دوست دارم برای سوالات زیادی که در ذهنم است جواب بگیرم.
باتشکر

سلام کتابهای زیر پیشنهاد من هستش:

کتاب عقاید
نویسنده : جعفر سبحانی

ادیان و مذاهب (پرسش ها و پاسخ های دانشجویان)
نویسنده: نهاد رهبری دانشگاه

آموزش عقايد
نویسنده:آية الله مصباح يزدى

در مورد مذهبتون اگر خواستین :

شبهای پیشاور
آنگاه که هدایت شدم از دکتر تیجانی (عالی)
المراجعات

هر سه کتاب خوب و عالی است.

nafan;738407 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید.
من میخوام راجع به خداوند اسلام و شیعه مطالعه ی دقیقی داشته باشم به نظرتون از کجا شروع کنم و چه کتابهایی بخونم؟ چون در چنین زمانی بدون مطالعه نمیتوان بر اعتقادات خود ثابت قدم بود.
سلام. مطالعه کردن و تحقیق کردن در زمینه اعتقادات خیلی خوب و عالیه ولی متاسفانه این کار در زمان ما خیلی رایج نیست. رشته بنده در عقائد بوده است. پاسخ به این سؤال به چند چیز مربوط می شود: آ) جزء حیطه سنی نوجوانان هستید یا جوانان یا میان سالان؟ کتاب های مربوط به نوجوانان را بگویم یا جوانان؟ ب) در چه رشته ای و تا چه مقطعی درس خوانده اید؟ ج) چقدر حوصله مطالعه دارید؟ یک دوره صد کتابه را می توانید طی کنید یا تنها یک دوره ده کتابه و یا صرفا به دنبال یک کتاب جامع هستید؟!
ولی کلا بهتر است بدانید آثار «شهید مطهری ره» ، «آیت الله العظمی جعفر سبحانی» ، «آیت الله محمد تقی مصباح یزدی» و «آیت الله جوادی آملی» خیلی خوب هستند ولی بعضی از آثار آنان مثل: الهیات استاد سبحانی و عدل الهی شهید مطهری و یا «تبیین براهین وجود خدا» از آیت الله جوادی خیلی حرفه ای هستند.

این ها کتاب های جامع در بحث عقائد هستند که تقریبا برای همه خوبه:
1.کتاب انیس الموحدین از مرحوم ملا محمد مهدی نراقی (ره) متوفای 1209 ه.ق عالیه به هر کسی چه استاد عقائد و چه مردم عادی پیشنهاد می کنم. متن جذاب قدیمی ولی روان و فارسی را دارد.
2.عقائد اسلامی در پرتو قرآن، حدیث و عقل (صد و بیست درس اعتقادی) ، آیت الله جعفر سبحانی تبریزی، انتشارت توحید (: مؤسسه امام صادق ع)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور

سوال:

باتشکر

پاسخ:
سلام علیکم:Gol:

ضمن تشکر از مراجعه شما به پایگاه اسک دین، و تشکر از همه دوستان عزیز بدلیل مشارکت در بحث؛ بسیار خوشحالیم که مشتاق تقویت و عمق بخشی سطح آگاهی و شناخت تان نسبت به معارف دین حقه شده اید در پاسخ به سؤال شما مبنی بر بیان راهکارهای دستیابی به این شناخت، گفتنی است: دین و معارف مربوط به آن گستره وسیعی دارد که در 3 بخش کلی: 1. اعتقادات و اصول دین 2. اخلاق و تربیت 3. احکام و فروع دین تقسیم پذیر است و هر بخش نیز شامل بخشهای اصلی و فرعی و بسیاری است که بیان آنها در این مختصر نمی گنجد.

شناخت اسلام و معارف دینی همانند موارد مشابهی از این نوع، رشته­ های به هم پیوسته­ ای می­باشند که باید همزمان و با تلاش و کوشش، در تمام زمینه­ های آن اطلاعاتی را به دست آورد و نمی­ توان توصیه نمود که دقیقا از چه قسمتی آغاز نمایید. البته شناخت توحید و خدای متعال می­تواند مهم ­ترین مرحله دینداری و رکن رکین دیگر مراحل ارزیابی گردد که باید در گام های اول، بیشتر در این قسمت تلاش نمود.

برای این منظور لازم است شما در گام اول، به منابع اسلامی که در سطح عمومی دسته بندی خوب و مناسبی از اصول اعتقادات داشته و به همه معارف دین نگاهی اجمالی انداخته اند مراجعه کرده و دین و متعلقات آن را از این پنجره بشناسید برای منظور منابع زیر پیشنهاد می شود:

آفریدگار جهان، آیت الله مکارم ؛ عدل الهی، استاد شهید مطهری ؛ انسان و ایمان، استاد شهید مطهری ؛ جهان بینی توحیدی، استاد شهید مطهری ؛ انسان در قرآن، استاد شهید مطهری ؛ وحی و نبوت، استاد شهید مطهری ؛ آموزش عقاید، استاد مصباح یزدی ؛ درسهايي از اصول عقايد، ج 1 (مباني شناخت)، و ج 2 (مباني خدا شناسي)، محمدي ري شهري؛ معاد و جهان پس از مرگ، آیت الله مکارم ؛ معاد، آیت الله شهید دستغیب ؛ معاد، استاد قرائتی

برای این منظور پایگاه های اینترنتی بسیاری نیز، مباحث اعتقادی و اخلاقی و بررسی شبهات دینی را در قالب پرسش و پاسخ دسته بندی خوب و مناسبی کرده اند وجود دارد که به چند نمونه اشاره می کنیم:

1. سایت اسک دین و اسک قرآن 2. سایت اندیشه قم. 3. سایت طهور. 4. سایت حوزه.

در گام بعدی شما بگونه تخصصی و جزئی تر می توانید مباحث معارف دین را در منابع اسلامی و پایگاه های دینی و یا با طرح سؤالات خود در پایگاه های پاسخگویی دنبال کنید برای این منظور به برخی منابع اصلی تر اشاره می کنیم:

1. براهین اثبات وجود خدا، علامه جوادی آملی
2. ترجمه و شرح فارسي كشف المراد شرح تجريد الاعتقاد، آيت الله شعراني، ابوالحسن، متن كتاب فوق از خواجه نصير الدين طوسي است و شرح آن از علامه ي حلّي و ترجمه و شرح فارسي شرح علامه حلّي از مرحوم آيت الله حاج شيخ ابوالحسن شعراني مي باشد.
3. امام شناسی و معاد شناسی علامه حسینی طهرانی
4. شیعه در اسلام، علامه طباطبایی ره
5. نقش ايمه در احياي دين علامه عسكري.
6. تفسير موضوعي قرآن، ج 3، علامه جوادی آملی.
7. ترجمه اعتقادات شیخ صدوق علیه الرحمه.
8. ترجمه کتاب التوحید شیخ صدوق علیه الرحمه.
9. مبدأشناسی، شفیعی مازندرانی و
10. منابع تفسیری بویژه تفسیر گرانسنگ المیزان، علامه طباطبایی ره.

علاوه بر همه اینها شما می توانید با طرح سؤالات و شبهات اعتقادی، اخلاقی و احکام خود بصورت جزء به جزء در همین سایت، پاسخ آن را از کارشناسان محترم دریافت کنید.

موفق باشید ...:Gol:

موضوع قفل شده است