صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا اعتقاد داشتن به رحمن و رحیم بودن خداوند کفر محسوب نمی شود؟

علاقه
    تفکر
    نوشته
    1,131
    حضور
    58 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    2211

اشاره چرا اعتقاد داشتن به رحمن و رحیم بودن خداوند کفر محسوب نمی شود؟

با سلام .
    امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشین ...

سوال من این هست ...
    بسیاری از انسانها تو دلشون اعتقاد به خدا دارند ... بعضی ها اعتقاد به مسیحیت دارند... برخی اعتقاد به اسلام دارند و برخی بت پرست هستند ...
    بت پرسته خداش رو یه جور تعریف میکنه
    مسیحیه خداش رو یه جور تعریف میکنه
    و مسلمونه خداش رو یه جور تعریف میکنه

و هر یک صفاتی رو هم برای خداشون در نظر میگیرن .
    مثلا مسیحی ها اعتقاد به پدر ... پسر ... روح القدس دارن ... و خداوند در قرانش میگه خدا نه زاده شده و نه زاییده شده ... و در قرانش خداوند اظهار میکنه کسانیکه اعتقاد به این دارند که مسیح فرزند خداست کافر هستند ... و تو اون دنیا پدرشونو در میاره و تو اتیش جهنم میسوزونتشون تا بفهمن که مسیح فرزند خدا نیست و آدم بشن .

اما صحبت من سره اینه که چطور مسلمونهایی که به رحمن و رحیم بودن خدا اعتقاد دارن ... کافر محسوب نمیشن ...
    مگه نه اینه که خدا برای یه سیب انسان رو از بهشت انداخت بیرون .
    مگه نه اینه که هر کی در این دنیا موسیقی گوش بده ،،، خدا در اون دنیا سرب داغ میریزه تو گوشاش ...
    مگه نه اینه که هر کی موهاش بیرون باشه خدا اون رو از موهاش میگیره و تو دیگ های اتیشین میندازه ...
    مگه نه اینه که مومنین برای یه بد حجابی جفت پا میرن تو شخصیت طرف ...
    مگه نه اینه که خدا این همه ادم اورده تو دنیا و دارن از گرسنگی میمیرن

اگر من به بچم بگم دست به این سیب نزن ... بیام ببینم سیب رو خورده از خونم بندازمش بیرون ...
    اگر من یه کسی که موسیقی گوش میده رو بگیرم و تو گوشاش اهن مذاب بریزم
    اگر من یه دیگ مذاب درست کنم و ادمایی که حجابشون بد هستش رو بندازم توش ...
    اگر من مهمون خونمون دعوت کنم و بهشون گرسنگی بدم تا بمیرن ..
    بازم میتونم ادعای رحمن رحیمی کنم

چطور هستش که خداوند به خاطر چیزی که اثباتش نیاز به دانستن مقدمات فلسفی داره و یک انسان عادی بدون دانستن اونها نمیتونه به واحد بودن خداوند پی ببره ( مسیحیان ) رو کافر میدونه ... و پدرشونو در میاره .
    ولی مسلمین با اینکه این بی عدالتی ها و این نامهربانی ها رو میبینن و باز به رحمن و رحیم بودن خدا اعتقاد دارند رو به خاطر این اعتقاد اشتباهشون آتیششون نمیزنه تا آدم بشن و چشماشون رو باز کنن ...

با تشکر از راهنمایی شما .

ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۸/۱۷ در ساعت ۱۴:۵۸

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,516
    حضور
    175 روز 1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

با نام و یاد دوست

چرا اعتقاد داشتن به رحمن و رحیم بودن خداوند کفر محسوب نمی شود؟

کارشناس بحث: استاد طاها

5. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

با عرض سلام به شما دوست گرامی

نگاه شما به خدایی که اسلام معرفی کرده است نگاه کاملی نیست؛

خداوندی که اسلام معرفی میکند:

ـ میان جاهل قاصر و مقصر فرق میگذارد و هر غیرمسلمانی را به آتش جهنم نمی سوزاند. (نساء/97-99 و توبه/106)

ـ حضرت آدم را از همان ابتدا برای آمدن به زمین خلق کرد (بقره/30) با اینحال به او لطف نمود تا مدتی را در آسایش زندگی کند و هشدار داد که ابلیس در سدد گرفتن آن آسایش از اوست و باید که مراقب باشد و این خود آدم بود که آن نعمت الهی را به خواست خویش از دست داد. (بقره/35-37 و اعراف/19-25 و طه/115-126)

ـ برای عذاب شنونده موسیقی و بدحجاب و.... شرایط و مراحلی را قرار داده و تا آن شرایط و مراحل نباشد وی را عذاب نمیکند

- برای امر به معروف و نهی از منکر شرایط و مراحلی قرار داده است و به هیچ کس اجازه نداده است به محض دیدن یک فرد بدحجاب، شخصیت او را هدف بگیرد

ـ همانطور که خلق میکند روزی هم میدهد (هود/6) اما قواعد دنیای مادی را هم به هم نمیزند چون حکیم است و از قواعد این دنیا، تلاش برای گرفتن روزی است: دادن روزی از خداست و گرفتنش از ما.

با این توضیح روشن میشود آنگونه که شما تصور کرده اید منافاتی میان رحمت الهی و عذاب الهی نیست و هر یک در مدار حکیمانه خود بکار میروند و بی عدالتی ای رخ نمیدهد پس دلیلی هم ندارد کسی را که به رحمانیت و رحیمیت خداوند قایل است را کافر بدانیم.

ضمنا پی بردن به یگانگی خداوند لزوما مبتنی بر دانستن قواعد پیچیده فلسفی نیست.

در پناه حق

7. صلوات ها 6

علاقه
    فلسفه و کلام اسلامی
    نوشته
    154
    حضور
    1 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    290

نقل قول نوشته اصلی توسط مارینر نمایش پست ها
    ولی مسلمین با اینکه این بی عدالتی ها و این نامهربانی ها رو میبینن و باز به رحمن و رحیم بودن خدا اعتقاد دارند رو به خاطر این اعتقاد اشتباهشون آتیششون نمیزنه تا آدم بشن و چشماشون رو باز کنن ...
    سلام
    ايا واقعا اين ناملايمات از طرف خداست؟
    فقري كه گريبانگير مستضعفين است از طرف خداست؟
    جنگ و خونريزي در دنيا از ناحيه اوست؟
    يعني اراده و اختيار انسان و اعمال او هيچ دخلي در بلاهايي كه به سرش مي ايد ندارد؟
    خداوند ميفرمايد:
    ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذيقَهُمْ بَعْضَ الَّذي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ (41)
    وَ ما أَصابَكُمْ مِنْ مُصيبَةٍ فَبِما كَسَبَتْ أَيْديكُمْ وَ يَعْفُوا عَنْ كَثيرٍ (30)
    فساد زمين و اسمان بدست انسان بوده و هر مصيبتي كه به سرش مي ايد از خود اوست.
    البته گاهي سختي ها و ناملاينات زندگي از باب امتحان است كه انهم حكيمانه بوده و پس از ان خير عظيمي به بنده خواهد رسيد تا به طرز عجيبي جبران سختي كشيدن او بشود.

رَّبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِيًا يُنَادِى لِلْايمَنِ أَنْ ءَامِنُواْ بِرَبِّكُمْ فََامَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَ كَفِّرْ عَنَّا سَيَِّاتِنَا وَ تَوَفَّنَا مَعَ الْأَبْرَار

9. صلوات ها 7

نوشته
    745
    حضور
    20 روز 6 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1777

با سلام .

سوال من این هست ...
    بسیاری از انسانها تو دلشون اعتقاد به خدا دارند ... بعضی ها اعتقاد به مسیحیت دارند... برخی اعتقاد به اسلام دارند و برخی بت پرست هستند ...

مثلا مسیحی ها اعتقاد به پدر ... پسر ... روح القدس دارن ... و خداوند در قرانش میگه خدا نه زاده شده و نه زاییده شده ... و در قرانش خداوند اظهار میکنه کسانیکه اعتقاد به این دارند که مسیح فرزند خداست کافر هستند ... و تو اون دنیا پدرشونو در میاره و تو اتیش جهنم میسوزونتشون تا بفهمن که مسیح فرزند خدا نیست و آدم بشن .

اما صحبت من سره اینه که چطور مسلمونهایی که به رحمن و رحیم بودن خدا اعتقاد دارن ... کافر محسوب نمیشن ...
    مگه نه اینه که هر کی در این دنیا موسیقی گوش بده ،،، خدا در اون دنیا سرب داغ میریزه تو گوشاش ...
    مگه نه اینه که هر کی موهاش بیرون باشه خدا اون رو از موهاش میگیره و تو دیگ های اتیشین میندازه ...

اگر من به بچم بگم دست به این سیب نزن ... بیام ببینم سیب رو خورده از خونم بندازمش بیرون ...

چطور هستش که خداوند به خاطر چیزی که اثباتش نیاز به دانستن مقدمات فلسفی داره و یک انسان عادی بدون دانستن اونها نمیتونه به واحد بودن خداوند پی ببره ( مسیحیان ) رو کافر میدونه ... و پدرشونو در میاره .

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام علیکم سرکار مارینر ...
    فهمیدن رحمان و رحیم بودن یا نبودن خدا هم ظاهراً چندان ساده نیست ... مثلاً شما مطمئن هستید که خدایی که توصیف کردید حتماً رحمان و رحیم نیست و ما به خدا دروغ بسته‌ایم که او را رحمن و رحیم می‌دانیم و ما هم مقابل شما تمام قد ایستاده‌ایم و اطمینان داری که خداوند رحمان و رحیم است! یا یک نفر دارد بدیهیات را انکار می‌کند و یا اینکه فهمیدن همین صفات هم نیاز به دقت بیشتری دارد و به این راحتی نمی‌توان بر اساس تجربیات ظاهری خودمان در موردش قضاوت کنیم ... کدام بخش دین هست که تعقل نخواهد که این بخشش تعقل نخواهد؟ ...
    خدایی که قران به ما معرفی می‌کند خدایی است که فرمود حزقیل مؤمن آل فرعون را از مردمانی که تهدیدش می‌کردند امانش دادیم «فَوَقَاهُ اللَّـهُ سَيِّئَاتِ مَا مَكَرُ‌وا ۖ وَحَاقَ بِآلِ فِرْ‌عَوْنَ سُوءُ الْعَذَابِ» [غافر، ۴۵] و بروید در روایات بخوانید که این امان دادن به او از طرف خداوند چطور بوده است و چه کارها که با آن مؤمن نکردند ... «َفَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع وَ اللَّهِ لَقَدْ قَطَعُوهُ إِرْباً إِرْباً- وَ لَكِنْ وَقَاهُ اللَّهُ أَنْ يَفْتِنُوهُ فِي دِينِه‏» که یعنی امام صادق علیه‌السلام فرمودند که او را گرفتند و قطعه‌قطعه‌اش کردند ولیکن خداوند از دین او محافظت کرد ...

شا نگران فقر و نداری مردم هستید؟ نگران گرسنگی‌اشان هستید؟ دینی را دوست دارید که فقرو نداری درش نباشد؟ دینی را دوست دارید که خدایش بخشنده‌ای باشد که همه را غرق در طلا و جواهر کند؟ بهشتی را دوست دارید که همینجا در دنیا باشد؟ این همه خوردن و آشامیدن چه سود وقتی دست آخر پرورده‌ی این همه ناز و نعمت که بدن عزیز است که امروز تحمل نداریم خطی بر قامتش بیفتد جایگاهش قبر سرد و تاریک خواهد بود و غذای کرمان خواهد شد؟ ... شما دین را برای بدن و رفاه مادی می‌خواهید و خدا دین را برای حیات ابدی قرار داده است ... روز قیامت گروهی از گروهی می‌پرسند چقدر در دنیا درنگ کردید و آنها که بهتر می‌دانند می‌گویند یک روز یا کمتر از یک روز ... شما نگران یک نیم‌روز سختی انسان‌ها هستید و خداوند ما و شما را هشدار از بیچارگی ابدی می‌دهد ... ابدی یعنی اینک انتهایی برایش نیست ... یعنی بعد از یک میلیون سال تحمل عذاب هنوز به نسبت آینده انگار که تازه از ابتدا وارد عذاب شده باشند ...
    تمام عمرش را صرف ورزش می‌کند و بدنش را می‌سازد و انواع کرم‌ها و لوسیون‌ها را از اقصی‌نقاط کره‌ی زمین می‌خرد و به خودش می‌مالد و یک سال بعد از این بدن جز چند استخوان و بویی متعفن باقی نمانده ...

تا نگاهتان به خوبی و بدی محدود به چهارچوب دنیا باشد حق دارید اگر اسلام را دین موجهی ندانید ... بدون اعتقاد به آخرت اسلام فشل است و دم‌بریده ... دنیا اصلاً محل عدالت خدا نیست و محل آزمایش و ابتلاء است ... و انسان در سختی خلق شده است ... «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي كَبَدٍ»[البلد، ٤] در دنیا قرار است فرصت مهیا باشد تا همه بتوانند هر کسی به مقداری که برایش مقدر شده است ار اختیارشان سوء استفاده کنند ... از امکاناتشان سوء استفاده کنند ... قرار است آمریکا این همه خون‌ریزی کند و خدا مستقیماً جلویش را نگیرد تا همه چیز طبیعی به نظر برسد ... و البته خداوند چیدمان شرایط را طوری می‌گذارد که فرصت برای خوب بودن هم باشد ...

قصد ندارید برای یک بار هم که شده از زاویه‌ی نگاه دین به خلقت خدا نگاه کنید تا همه چیز برایتان معنا و مفهوم دیگری پیدا کند؟

در پناه خدا باشید
    یا علی علیه‌السلام

«سین» نماینده‌ی مورد تأیید هیچ جریان اعتقادی یا فکری نیست و مشارکتش در بحث‌ها صرفاً جنبه‌ی هم‌فکری دارد

اللهم أرزقنی معرفتک و حبک و عبادتک خالصاً ... و معرفة خلفائک و حبّهم و طاعتهم ... و معرفة أعدائک و عداوتهم و مخالفتهم
    ظَلَمْتُ نَفْسِي وَ تَجَرَّأْتُ بِجَهْلِي ... دعا کنید خدا هدایتم کند و عاقبت‌بخیر بشوم ... همه حلال کنید

11. صلوات ها 5

علاقه
    تفکر
    نوشته
    1,131
    حضور
    58 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    2211

سلام ...
    جناب سین امیدوارم که خوب خوش و سلامت باشین ....

پس به نظره شما باید بریم اون دنیا بعد از اون رحمن و رحیم بودن خدا برای ما اثبات میشود !!!
    خوب چه کاریه ... هر وقت رفتیم اون دنیا و برامون ثابت شد خدا رحمن و رحیم هست به این اعتقاد پیدا میکنیم که خدا رحمن رحیمه ...
    نکنه شما هم از قشر اون آدمهایی هستی که اعتقاد داری بهشت تنگ هست و جا کم هست بنابراین کسانیکه زودتر اعتقاد پیدا کردن باید برن بهشت و جا برای کسانیکه حقایق را دیده اند و ایمان اورده اند نیست .
    به هر حال ... صحبتها و مثالهایی که من گفتم مستقل از زمان بود ... وقتی خدا بابته یه کم مویه بیرون مونده یه ظرف پر از مواد آتشین درست میکنه و آدم رو زنده زنده میندازه توش ... و شما بهزور میخوای به من بگی مهربانیت خدا رو درک نمیکنی ...

شیطان 6000 سال پرستش خدا رو کرد ... بعدش خدا انسان رو خلق کرد و به شیطان گفت جلوش سجده کن ... و ...
    اگر خدا مهربان بود چنین رفتاری با چنین وضعیتی رو انجام نمیداد ...
    مثلا یه فیلم سینمایی جلویه شیطان و سایر فرشته ها پخش میکرد و عظمت انسان رو به رخ میکشید و فرشته ها ناخودآگاه جلوش سجده میکردن و ...

4 تا از مهربانی های خداتون رو میشه بنویسین ....

13. صلوات ها 2

علاقه
    نقاشی و نویسندگی
    نوشته
    696
    حضور
    62 روز 3 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1608

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما و همگی

شما مطمئن هستی که خداوند انسان رو برای یه سیب انداخت بیرون؟ فکر میکنین که یه داستان مفهومی چنین چیزی رو داره میگه؟ سعی کن که از یه زاویه دیگه به موضوع نگاه کنی.

آیا شما با چشم خودت دیدی که خداوند سرب داغ بریزه توی گوش کسی که موسیقی گوش میده؟ اونم موسیقی، چیزی که انسان در لحظه ی اول شنیدنش به یاد زیبایی ها و جلال و عظمت میوفته... چیزی که مستقیما با روح انسان همسو میشه و احساسات آدم رو در آغوش میکشه و چیزی جز دلنشینی برای ما نمیاره...؟ آیا خداوند، الله، برای چنین چیزی سرب داغ میریزه تو گوش افراد؟

خود شما دیدین که اگر کسی موهاش بیرون باشه خداوند اون رو از مو آویز کنه و در دیگ اتش بندازه؟ بخش عظیمی از تاریخ انسانی، حجاب و البسه انسان ها، شاید انسان های پاک (از نوع غیر مسلمان)، دارای روسری یا پوشش کامل موی سر نبودن. آیا خدا برای چنین چیزی اونارو میندازه توی آتش؟

مومنینی که برای یه بد حجابی با جفت پا برن تو صورت کسی، مومن نیستن، انسان هایی متعصب با درکی غلط از دین هستن که به همون پایه های دینیشون از روی عادت و تعصب چسبیدن و فراموش کردن که یک فرد دینمدار و مومن مسئولیتش در رفتار، اخلاق، بیش از هر شخص دیگه هست و مهم تر از هرچیز دیگه، چون خدا سر حق الناس با کسی شوخی نداره. و به قول شما جفت پا رفتن تو صورت کسی (بدحجاب) یا توهین کردن شخصی بدحجاب توسط فردی که لایق قضاوت و اجرا نیست، یک خطای اخلاقی بزرگ هست و این کار در شان یک فرد مومن نیست.

پیشنهاد میکنم، خدا رو اونطور که خودتون میتونین بیابین، پیدا کنین و درک کنین؛
    ویرایش توسط Kamran : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ در ساعت ۰۶:۰۸

15. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه .. ورزش
    نوشته
    1,586
    حضور
    52 روز 8 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    158
    صلوات
    5441

با سلام

مارینر عزیز .. یک پیشنهاد دارم براتون ..

بیاید بصورت رندوم ، مواردی رو که در قرآن براش عذابی در نظر گرفته شده انتخاب کنید ... و عمدا انجامش بدید.. البته عاقلانه باشه انتخابتون : مثل نماز خواندن و نخواندن ، رعایت حجاب کردن و یا بقول شما مو بیرون گذاشتن ، موسیقی و ... مسایل این چنینی .

بالفرض به گفته شما ، موسیقی ..

یک مدت موسیقی ای رو که حرام اعلام شده ، گوش کنید .... بعد یک مدت اصلا گوش نکنید .. در تمام طول زمان انجام این آزمایشات ، حتما هرروز در یک مکان خلوت به تنهایی بنشینید و چشماتون رو ببندید .. افکارتون رو کنترل کنید و فقط به نتیجه ی اون عملی که انتخاب کردید و روحا روش تحقیق می کنید فکر کنید .. مثلا بعد از چندساعت گوش کردن به موسیقی ، با خودتون خلوت کنید و رجوع کنید به درونتون ... ببینید چی دستگیرتون میشه ؟

اگر یک هفته رو کامل موسیقی گوش دادید ، یک هفته رو هم اصلا گوش ندید ... و دوباره در این مدت هم مراقبه کنید ... احوالات خودتون رو بررسی کنید ، حتی گاهی یادداشت کنید ...

در پایان این دوره ، خودتون در خلوت خودتون خوب سبک سنگین کنید ببینید ، آرامش کدام دوره براتون بیشتر بوده ؟

شما اصلا هیچی رو موکول نکنید به اون دنیا ... نقد رو بچسبید ... ببینید اصلا چرا خدا این حرفو زده ... آیا ضرری متوجه مخلوقش بوده ؟ آیا بیکار بوده خواسته دور همی بخندیم ؟ آیا اون چیزی میدونه که ما نمیدونیم ؟ آیا از سیستم بدن مخلوقش باخبر بوده ؟ آیا خواسته آتو بده دست مخلوقش ، یا شایدم سوتی داده ؟!

اینا همش احتماله دیگه ...

بنده اعتقادی به شناخت خدا از طریق فلسفه ندارم ، البته سوادشم ندارم ، اما یک چیزی رو فهمیدم ... اینکه هر چیزی که گفته شده اونور باعث عذاب میشه ، اینجا هم میشه ، منتها میگن طرف ضربه خورده بدنش گرمه نمیفهمه ، مصداق ماست... بعد از مدتی صداش در میاد!!

در وصف رحمن و رحیم بودن پرودگار همین بس که ، خلقمون کرده و بهمون عقل داده و اشرف مخلوقات شدیم و اختیار داده بهمون که فکر کنیم و به چالش بکشیم همه چیزو حتی خودشو ... بهمون دستور زندگی کردن سالم رو داده ، دستمون رو رها نکرده ، حتی دستور تغذیه ای داده ، الگوهایی برای زندگی برتر برامون فرستاده ، با نصبت دادن بعضی غذابها به بعضی اعمال خواسته مارو متوجه ضرر یکسری از موارد بکنه .. نفس میکشیم راه میریم میخوریم تولید نسل میکنیم هر کاری که میخوایم میکنیم و پررو پررو تو روش وامیستیم میگیم خودتو به ما ثابت کن و اگر بخواهی و بطلبی ، ثابت میکنه و باب رحمت و مغفرت رو به روت باز میکنه ..

چه چیزی جز رحمت و نور میشه دید ؟

بیماریهایی که در اثر گوش دادن به هر نوع موسیقی حرامی گرفتارش میشیم ، خودش مصداق سرب داغه ، چرا راه دور میرید ، نرید تو آخرت ... بیاید همینجا .. فقط خوب نگاه کنید .. موزیک مستقیم روی ضربان قلب تاثیر میزاره و جالبه که ، این خودش یعنی اینکه خدا این روزارو دیده بود که چطور با موزیک دارن حتی فعالیت جنسی و سن بلوغ رو کنترل میکنن ...

این نشونه ی مهربان بودن خدا با بنده هاش نیست ؟ دیگه با چه زبونی منعمون کنه از چیزی که برامون مضره ... شما بچت وقتی میره سمت آتیش یه بار با ملایمت تذکر میدی ، دوبار تذکر میدی ... دیگه بار سوم داغ میکنی صداتو ممکنه بلند کنی ... اون که چیزی از آتیش نمیفهمه درکی نداره ، ولی خشم شمارو متوجه میشه و کمی پی به اهمیت موضوع میبره ...

آیا خشمگین شدن هرزگاهی پدرمادر و تنبیه کردن و خط و نشون کشیدنشون ، نشانه ی بدجنس بودنشونه یا محبت زیاد و آینده نگری ای که در پس رفتار اشتباه مون میبینن؟
    خدانگهدار اسکدین

17. صلوات ها 7

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

سلام خانم مارینر

من به این موضوعی که شما استارت زده اید ، علاقه دارم .. من یک کارشناس دینی نیستم ، از منظر خودم پاسخهایی به فراخور وقتی که دارم ، و خودم با عقل خودم بهش رسیدم رو به تدریج اینجا قرار میدم ...

دیدید اقایون پزشکها ، چقدر این روزها ، از دو قاتل سفید ، یعنی نمک و شکر ، بد میگن ، چقدر یکسره در رسانه ها ، توسط پزشکها توصیه میشه تا حد امکان مردم از این دو ماه غذایی ؛ بخاطر مبتلا نشدن به بسیاری از بیماریها ، دوری کنن ... ایا اینکه اون پزشک میگه این دو ماده غذایی رو نخورید و در ظاهر داره افراد عادی رو از انجام عملی منع میکنه ، به مهربانی و دلسوزی اون پزشک ربط داره یا به نامهربانیش؟ شاید اگر یک فرد غیر مطلع نسبت به فلسفه این کار باشه یا یک فردی که تابع شکمش باشه ، فکر کنه اون پزشک داره حرف بی ربط میزنه ... اما واقعیت اینه که در بدن ما مکانیزمی طراحی شده که مثلا مصرف نمک و سدیم باعث اسیب رسوندن به بعضی از مکانیزم های بدن میشه که حتی بعضی از این اسیبها کشنده هست!

ما انسانها یک جسم داریم و یک روح ... روح ما انسانها ، مکانیزمش فقط و فقط در اختیار خداوند هست... اگر یک پزشک میتونه برای جسم ما خوب و بد رو تعیین کنه ، تنها کسی که میتونه برای روح ما خوب و بد رو تعیین کنه ، خداوند هست... خداوندی که خودش انسان رو افریده ، دقیقا عین مهربانیش هست که میدونه اگر انسان مثلا نماز نخونه ، چه بلایی سر روحش میاد ، اگر به موسیقی مبتذل الوده بشه ، چه بلایی سر روح و حتی جسمش میاد ، اگر به بی حجابی مبتلا بشه ، چه بلایی سرش میاد .. خداوند این دستورات رو به بنده هاش داده که رعایت کنند ، چون به نفع خودشون هست ، همونطور که مصرف نکردن نمک ، به نفع یک شخص هست ، رعایت دستورات الهی هم به همون منزله هست....

اما زندگی ما در این دنیا نسبت به زندگی در اخرت ، مثل زندگی یک جنین نسبت به زندگی در این دنیا هست... وقتی مثلا یک مادر یک جنین ، سیگار یا الکل مصرف میکنه ، وقتی یک جنین در شکم مادرش ، ضربه ای میخوره ، این مسائل در دوران جنینی ممکنه نمود پیدا نکنه ، اما اون بچه زمانی که به دنیا میاد ، به خاطر اهمال کاری مادر، ممکنه یک عمر در این دنیا ، بخاطر معلولیتهای جسمی و یا ذهنی عذاب بکشه...

حال زندگی ما هم در این دنیا حکم زندگی جنینی رو داره ... اگر اون دنیا عذابی هست ، بخاطر نقصهایی هست که خودمون در این دنیا برای خودمون بوجود اوردیم که در این دنیا ، نمودش رو متوجه نمیشیم .. اگر کسی در این دنیا به پدر و مادرش بدرفتاری میکنه و در اون دنیا دچار عذاب میشه ، این ربطی به خداوند نداره ، چون این اتشی بوده که خودش در این دنیا برای خودش بوجود اورده ، از این تشبیه ها در قران زیاده .. مثلا گفته شده مال یتیم رو نخورید چون مال یتیم برای شما حکم خوردن اتش رو داره.. یعنی وقتی کسی مال یتیمی رو میخوره ، واقعا داره اتش میخوره ، منتهی چون در این دنیا ، جنین هست و در حصار ماده هست ، این اتش و این عذابی که خودش با دست خودش به وجود اورده ، رو نمیتونه لمس کنه ... تا زمانی که در دنیای اخرت که حیات اصلی اونجا هست ، متولد بشه و تازه اونجا ببینه چه مکافاتهایی بخاطر ملاحظاتی در این دنیا ، برای خودش فراهم کرده....

19. صلوات ها 4

نوشته
    122
    حضور
    5 روز 52 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    515

با سلام .

سوال من این هست ...

ای داد بی داد!!!

ما از خدا میترسیم برای چی از خدا میترسی این حرف غلطیه که از خدا بترسیم خدا پدر اینو اونو درمیاره؟؟؟ {{خدایا تو پدرمونو درمیاری!!!}}

خدا تو جونه انجیر خدا تو چشم پراونه ست وقتی از روزنه پیله اول نگاهش رو به جهان میکنه خدا بزرگتر از توصیف انبیاست بام ذهن ادمی حیاط خانه خداست خدا به من نزدیکه همین قدر که تو از من دوری...

ازخدا بترس این حرف غلت در اندیشه ها ما تاثیر منفی گذاشته ما نمیتوانیم الان روایت هارو درک کنیم ایات رو درست درک کنیم ما هنوز اینو درک نکردیم قران میگه عذاب هایی که ثمره گناهان شماست ربطی به من خدا نداره گردن من نندازید بدنت درد میکنه به من دکتر چه ربطی داره من دارم درمان میکنم کمتر درد بکشی من دارم درمان میکنم کمتر درد بکشی تو خودت درد رو درست کردی تاریکی رو خودت بوجود اوردی...
    من فقط انظار دادم این کار انجام نشه...

خدا میگه در دیوار رو گفتم منو به بندم خبر بدین گفت در حیرتم که پشت به محراب کردی در کشوری که قبله نما موج میزند.

در ضمن تو کدوم ایه گفته سرب داغ میریزم تو حلق فلانی .... چون بیشتر این اصطلاح استفاده میشه یا تو گوش هاشون...

تو اتش سوزوندن یک فرد بخاطر حرف یک حرف اشتباه قراره سالیان سال تو اتیش ادمو بسوزونه یعنی چی اصلا این حرف منطقیه...

در ضمن قران کتاب الله است صدای الله است ما تعریف تمجید نمیکنیم اعتقاد هم نداریم خداوند رحمان ورحیم هست مایقین داریم خداوند رحمان ورحیمه کلام صریح قران هست ما چند ایه بسم الله الرحمن الرحیم داریم؟؟؟

قرآن كريم‌، 114 سوره دارد. 113 سورة آن با "بسم اللّه الرحمن الرحيم‌" آغاز مي‌شود، و تنها سورة توبه ـ نهمين سورة قرآن ـ با "بسم اللّه‌" آغاز نمي‌شود، و در سورة نمل دو "بسم اللّه‌" هست‌; يكي در آغاز سوره و ديگري در آية 30. بنابراين‌، در قرآن 114 "بسم اللّه الرحمن الرحيم‌" هست‌. البته اگر "بسم اللّه‌" تنها را، بدون "الرحمن الرحيم‌" حساب كنيم 115 مي‌شود; زيرا در سورة هود آية 41 مي‌خوانيم‌: "بِسم‌ِ اللّه‌ِ مَجرئ‌ها ومُرسـئها" نتيجه اين كه "بسم اللّه الرحمن الرحيم‌" 114 بار در قرآن ذكر شده است و "بسم اللّه‌" 115 بار تكرار شده است‌.

خدا چرا یک بار بسم الله الرحمن الرحیم نگفت 115 بار گفته شده که چی بشه مگه به ما نگفتن فکر کن!!!که چی بشه بفمیم فقط الله ارحمن الرحمین است که بفهمیم رحمن رحیم است {{{{به قول قران ایا در این می اندیشید؟}}}}

تو این دنیا این همه ادم فقیرن ودارن از گشنگی میمیرن پس شما میفرماید که خداوند این کار روکرده ؟

جواب
    خداوند هيچ‌‌گاه به کسي ظلم نمي‌‌کند و هيچ کسي از خدا عادل‌‌تر نيست و خداوند عالم کائنات را بر اساس عدالت پايه‌‌ريزي نموده است بنابراين گرفتاريهايي که براي شما و يا ساير افراد پيش آمده، هيچ ربطی به عدالت خداوند ندارد، بلکه:
    گرفتاريهايی كه براي مؤمنين پيش مي‌آيد يا به خاطر ندانم كاريهاي خود آنها يا آزمايش‌‌هاي الهي يا براي بالابردن درجات معنوي آنها است
    توضيح مختصر هر يك اين‌ است كه:

الف) گاهي انسان مرتكب خطاها و اشتباهاتي مي‌‌گردد كه پيامد آن‌ها به صورت گرفتاري و بلا در زندگي دنيا پديدار مي‌گردد.

هرگناه، اثر و پيامد مخصوصی دارد؛ برخي گناهان فقر مي‌‌آورد، برخي هم گرفتاري ديگر ايجاد مي‌‌كند. چنانچه امام علي(ع) در دعاي كميل مي‌‌فرمايد: «اللّهم اغفر لي الذنوب التي تهتك العصم اللهم اغفر لي الذنوب التي تنزل النقم اللهم اغفر لي الذنوب التي تغير النعم اللهم اغفر لي الذنوب التي تحبس الدعاء اللهم اغفر لي الذنوب التي تنزل البلاء»؛ خدايا گناهاني كه سبب رسوايي مي‌‌گردد، و گناهاني كه موجب خشم وانتقام تو مي‌‌گردد، گناهاني كه نعمت‌‌هاي تورا تغيير مي‌‌دهد، مانع ازاجابت دعامي‌گردد و گناهاني كه سبب نزول بلا مي‌‌گردد. بر‌من ببخش و بيامرز.

در هر صورت اين گرفتاريها هم به خاطر آن است كه كيفر گناهان او باشد و چون خدا بنده‌‌ي مؤمنش را دوست دارد در برابر برخي از گناهان او را گرفتار مي‌‌كند تا كيفر خطاي او در همين دنيا گردد و در آخرت سبكبار باشد و اين خود لطف و رحمت خدا نسبت به بنده مؤمن است.

ب) امتحان‌‌هاي الهي: گاهي گرفتاريها به خاطر آنست كه مورد آزمايش وامتحان الهي قرار مي‌‌گيرد.

يكي از سنت‌‌ها و قانون‌‌هاي ثابت خدا این ‌است كه مؤمنين را آزمايش مي‌‌كند، چنانچه قرآن كريم در آيات زياد به اين مسئله اشاره دارد براي نمونه:

در سوره آل عمران آيه 186 مي‌‌فرمايد: «لتُبلونّ في أموالكم و أنفسكم و لتسمعن من الذين اوتوا الكتاب من قبلكم و من الذين أشركوا أذي كثيراَ و إن تصبروا و تتقوا فإن ذلك من عزم الأمور»(آل عمران/186)؛

«البته، ‌آزمونهاي مالي و جاني(بسيار) در پيش خواهيد داشت، و بي ترديد و ناگزير، از پيروان(دروغين) كتابهاي آسماني پيشين و نيز از كساني كه مرام شرك را برگزيده‌‌اند، آزار و زخم زبان فراوان خواهيد ديد، اگر صبر پيشه کنيد و استقامت كنيد، همه كارهايتان روبراه خواهد شد و توفيق رفيق شما خواهد گرديد».

در جاي ديگر مي‌‌فرمايد: «آيا مردم چنين پنداشته‌‌اند كه به صِرف اينكه بگويند: ايمان آورديم؛ رهايشان مي‌‌كنند و در بوته آزمايش قرارشان نمي‌‌دهند؟ حال آنكه ما امتهايي را كه پيش از اينان بوده‌‌اند نيز آزموده‌‌ايم.(پس، ناگزير مسلمانان را هم خداوند خواهد آزمود) و معلوم خواهد گردانيد كه چه كساني داراي ايمان راستين هستند و چه كساني بدروغ ادعاي ايمان كرده‌‌اند».

البته آزمايش‌‌هاي الهي چارچوب مشخص و معين ندارد، بلكه هر كس متناسب با حالات روحي‌‌اش آزمايش و امتحان مي‌‌گردد. لذا در آيه ديگر مي‌‌فرمايد: «وَ نَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَ الْخَيْرِ فِتْنَةً وَ إِلَيْنا تُرْجَعُونَ»(انبياء: 21/35) «ما شما را به بديها و خوبيها آزمايش مي‌كنيم و سرانجام به سوي ما بازگردانده مي‌شويد».

خداوند هم انسان‌‌هاي مؤمن را در كوره بلاها و غمها پخته و ايمان او را خالص مي‌سازد. همچنين جدا ساختن صفوف مؤمنين راستين از كساني كه صرفا در زبان مؤمن هستند از ديگر حكمت‌‌هاي امتحان‌‌هاي الهي است. چنانچه امام علي(ع) مي‌‌فرمايد: «لَا بُدَّ لِلنَّاسِ مِنْ أَنْ يُمَحَّصُوا وَ يُمَيَّزُوا وَ يُغَرْبَلُوا وَ يُسْتَخْرَجُ فِي الْغِرْبَالِ خَلْقٌ»؛ «بايد مردم خالص شوند و امتحان گردند و تميز داده شوند و غربال شوند، و استخراج شوند».

ویرایش توسط cena : ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ در ساعت ۱۴:۳۴

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری