علت درگیر بودن با مشکلات

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علت درگیر بودن با مشکلات

با سلام
بچه ها الان می خوام براتون یه درد دل کنم یه درد بزرگ دلم خیلی گرفته
من عبادات دینی خودم رو می دم مثل همه شما خوبها گفتنش هم خطر ریا شدن داره
بچه ها من با مشکلات مالی و بیکاری دست و پنجه نرم می کنم خیلی ناراحتم
اما کسایی رو میشناسم که بدون انجام هیچ اعمال دینی و اصلا اعتقادی
کارهاشون به خوبی جور میشه در حالی که من مدتها مدت چنین فرصتی دویدم ، اما این فرصت عالی خود
به اون فرد پیشنهاد داده شد آخه چطور؟
خدایا دلم خیلی گرفته نمی دونم سوال پرسیدم گله کردم یا درد دل اما هرچی بود گفتم ممنون میشم راهکاری
دلداری چیزی برام بذارید:Ghamgin:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

javad_joon;738332 نوشت:
من عبادات دینی خودم رو می دم مثل همه شما خوبها گفتنش هم خطر ریا شدن داره
بچه ها من با مشکلات مالی و بیکاری دست و پنجه نرم می کنم خیلی ناراحتم
اما کسایی رو میشناسم که بدون انجام هیچ اعمال دینی و اصلا اعتقادی
کارهاشون به خوبی جور میشه در حالی که من....

باسلام و احترام
1. فقر عوامل مختلفی دارد، از جمله، امتحان الهی جهت رشد و تعالی، گناه حق الناسی که خود از آن غافلیم، گناه حق اللهی مثل قطع رحم یا بی احترامی به والدین یا سایر گناهان.
2. هر فقیری، گنهکار یا دشمن خدا نیست، هر غنی ای محبوب خدا نیست. فقر و غنا هر دو می تواند شامل مومن و کافر شود و وسیله ای جهت امتحان خلق الله باشد.
3. اونی که اعتقاد درستی ندارد ولی همه ی کارهایش انجام می شود و مشکل مالی ندارد، ممکن است گرفتار «استدراج» شده باشد. به این معنا که اگر خدا بنده ای را دوست نداشته باشد و بخواهد او را مورد فراموشی قرار دهد، نعمتهایش در دنیا بر او سرازیر می کند، تا غوطه ور در مادیات شود و خدا فراموش کند و سراغ خدا نیاد تا در آخرت به سزای اعمالش برسد.
امام حسین علیه السلام: استدراج از طرف خداوند بر بنده اش این است که نعمتهایش را بر او جاری می کند در حالیه نعمت شکر گزاری این نعمت را از او می گیرد.[=Traditional Arabic] الِاسْتِدْرَاجُ‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ سُبْحَانَهُ لِعَبْدِهِ أَنْ يُسْبِغَ عَلَيْهِ النِّعَمَ وَ يَسْلُبَهُ الشُّكْرَ.(تحف العقول، 246)[=Traditional Arabic]

4. از مواردی که روزی را زیاد می کند و گره از مشکلات انسان باز می نماید، محبت و نیکی ویژه به والدین است به طوری که آنها برایمان از ته دل، دعا کنند.
بزرگی می فرمود: کاری کنید که والدین مخصوصا مادر، از فرط محبت، اشکش جاری بشه، مثلا بی هوا بری پاشو ببوسی، وقتی اشکش جاری شد ازش بخواهی دعات کنه، ردخور نداره.
خواندن سوره واقعه هر شب، بین الطلوعین بیدار بودن، سه مرتبه خواندن آیه «و من یتقی الله یجعل له مخرجا...» بعد از نمازهای یومیه، میهمانی دادن در حالت فقر، صدقه دادن در این حالت، اخلاق خوش، انجام واجبات و ترک کلیه محرمات، صله ی رحم و ... از مواردی است که روزی انسان را زیاد می کند.

هو الرزاق

با سلام

درست است که رازق خداوند است اما این رزق قرار نیست تنها از طریق عبادت به ما برسد تا هر کس عابدتر بود دارا تر و آنکه نبود بی چیز تر باشد!

که اگر اینگونه بود در دین اینقدر به کار و تلاش برای کسب روزی توصیه و تشویق نمی شد.

روایت داریم که امام صادق علیه السلام با آن مقام الهی و علمی که داشتند کشاورزی می کردند.

از رسول خدا صلی الله علیه و اله روایت است که "الکاد لعیاله کالمجاهد فی سبیل الله"

کسی که برای تامین معاش خانواده اش تلاش می کند مانند مجاهد فی سبیل الله است.

این یعنی تنها عبادت راه کسب رزق نیست.

اما دنیایی که ما در آنیم دنیای اسباب و مسببات است در هر چیز،برای کسب رزق باید از راهش وارد شد.

یک وقت شما اهل عبادت و طاعت بیشترید اما طرف مقابلتان تخصص و مهارت بیشتری دارد یا تلاش بیشتری خب نظام دنیا ایجاب می کند

کار را به او بدهند نه به شما،انصاف و عدالت هم همین است.

این نه دلیل می شود شما گناه کارید و خدا نخواسته آن روزی به شما برسد نه دلیل محبوبیت طرف مقابلتان نزد خداست.

خداوند راههای رسیدن به هر چیز را مشخص فرموده است،راه رسیدن به روزی:کار-تلاش-تخصص-دانش-مهارت ووووووو

و امور معنوی مثل نماز اول وقت-ترک گناهان-احسان به والدین-نماز شب -توکل وووو اینها همه معداتند و باعث برکت روزی.

بنابراین حضرتعالی بهتر است ببینید مشکل کجاست،البته با وضع اقتصادی کنونی که داریم این یک مشکل فراگیر است

و خیلی ذهنتان را درگیر این مطلب نکنید که عباداتم خوب است و روزیم کم،حدیث داریم که بلا وقتی فراگیر شد قابل تحمل تر می شود.

سلام جواد عزیز

در تکمیل صحبتهای دوستان من هم میخواستم نکته ای رو عرض کنم....

فرض کن یک ماشین داری که وسط راه، بنزینش تموم میشه و یهو از حرکت می ایسته ، بعد اگر راننده ، به جای اینکه بره باک بنزین رو پر کنه ، بره در کاپوت رو بزنه بالا ، و با موتور ماشین ور بره ! ایا اون ماشین راه خواهد افتاد؟ قطعا خیر....

در مورد موضوعی که شما هم مطرح کردید ، این خیلی خوبه که همیشه ادم نگاهش به اسمون باشه و دنبال علتها باشه ، و برای گره گشایی از مشکلاتش دعا کنه ... ولی اینقدر این نگاه به بالا و علت یابی نباید زیاد بشه که جا برای حضور شیطان در این محفل باز بشه.... یعنی اینقدر گیر بدیم که چرا فلانی نماز نمیخونه پیشرفت میکنه ، منی که اینقدر بنده خوبی هستم کارم گیره و.... یعنی اگر بیش از اندازه به این چیزها گیر بدی ، شیطان هم در این مسیر همراهت میشه و روز به روز ناامید ترت میکنه تا جایی که علاوه بر اینکه از تحرک و پویایی برای پیشرفت دست میکشی ، بلکه حتی به خدا بدبین میشی ....

میگن زمان حضرت امام صادق ، یک جوانی که مشکل مالی و کاری داشته ، میره خدمت حضرت ، از حضرت میخواد که براش یک دعا کنن تا گره از مشکلاتش باز بشه ولی اون حضرت از دعا کردن سرباز میزنن و برای اون جوان دعا نمیکنن... میگن اگر مشکل کار و معیشت داری ، برو تلاش کن و دنبال کار و کاسبی باش ، من برات دعا نمیکنم....

این داستان به نظر من پیام مهمی داره ، همون پیامی که بالا توضیحش رو دادم....

شما که زندگی خوب و سالمی داره ، اینقدر به دلایل ماورایی مشکلات مالیت گیر نده، چون اینطوری بی جهت روحیه خودت رو از دست میدی و یکسره از دیدگاه خداوند در مورد خودت قضاوت میکنی که این قضاوتها غالبا با خطا همراه هست ، و به جای اون تا جاییکه میتونی تلاش و کوشش کن و بعد هم توکل کن به خدا و مدد بگیر از ائمه...

با سلام خدمت کارشناس عزیز دوستان خوبم (حبیه و مولکول 68 ) خوشحالم که با دیدن پیام من به خودشون دیدن که راهکار خود را ارائه بدن و بنده ای رو از ناراحتی در بیارند چیزی که این روزا وجود نداره و هرکسی هم به فکر خودشه
ممنونم پیامهاتونر و کامل خوندم دسته بندی شون می کنم و به راهکارهاتون غمل می کنم

موضوع قفل شده است