جمع بندی آيا اين پرداخت ثواب دارد؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا اين پرداخت ثواب دارد؟

با عرض سلام، بنده با شخصي برخورد كردم كه ادعا مي كرد براي خيريه و كمك به ديگران پول جمع مي كند و كتاب جيبي كه شامل 27 سوره و آيت الكرسي رو بود رو به ازاي هر ده تومن يه دونه به شخص كمك كننده مي داد (يعني سود كتاب ها براي كمك خرج مي شود) من هم براي اينكه خوبي كوچكي انجام داده باشم دوتا كتاب گرفتم و بعد با تعريف اين آقا كه پول ها صرف كمك مي شوند و غيره سه تا گرفتم يعني سي تومن، اما بعداً فهميدم كه اين آقا دروغ گو بوده و در اصل اين كتاب ها رو با سود خيلي بيشتر و تبليغات مي فروشه به مردم و از احساسات و عقايد طرف سو استفاده مي كنه (و اصرار زياد به خريد بيشتر هم به اين خاطر بوده وگرنه كدوم خيريه اي با گول زدن پول جمع مي كنه؟ )
حالا سؤال من اينه كه پولي كه بنده دادم براي هدف اصلي ، كمك به ديگران خرج نمي شود (يعني از ديد انسان دوستي هيچ فايده اي نداره) آيا از نظر ثواب هم همين طوره؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

Freeman;735885 نوشت:
با عرض سلام، بنده با شخصي برخورد كردم كه ادعا مي كرد براي خيريه و كمك به ديگران پول جمع مي كند و كتاب جيبي كه شامل 27 سوره و آيت الكرسي رو بود رو به ازاي هر ده تومن يه دونه به شخص كمك كننده مي داد (يعني سود كتاب ها براي كمك خرج مي شود) من هم براي اينكه خوبي كوچكي انجام داده باشم دوتا كتاب گرفتم و بعد با تعريف اين آقا كه پول ها صرف كمك مي شوند و غيره سه تا گرفتم يعني سي تومن، اما بعداً فهميدم كه اين آقا دروغ گو بوده و در اصل اين كتاب ها رو با سود خيلي بيشتر و تبليغات مي فروشه به مردم و از احساسات و عقايد طرف سو استفاده مي كنه (و اصرار زياد به خريد بيشتر هم به اين خاطر بوده وگرنه كدوم خيريه اي با گول زدن پول جمع مي كنه؟ )
حالا سؤال من اينه كه پولي كه بنده دادم براي هدف اصلي ، كمك به ديگران خرج نمي شود (يعني از ديد انسان دوستي هيچ فايده اي نداره) آيا از نظر ثواب هم همين طوره؟

چون شما از دروغ گفتن او بی اطلاع بوده اید و به نیت ثواب این کار رو انجام داده اید، از ثواب اون کار بهره مند می شوید. اما از این مورد تجربه بگیرید و برای کمک در مواردی نظایر این مورد به افراد مطمئن مراجعه کنید.

نسیم رحمت;736427 نوشت:
چون شما از دروغ گفتن او بی اطلاع بوده اید و به نیت ثواب این کار رو انجام داده اید، از ثواب اون کار بهره مند می شوید. اما از این مورد تجربه بگیرید و برای کمک در مواردی نظایر این مورد به افراد مطمئن مراجعه کنید.

تشكر
بنده آيت الكرسي رو خيلي وقت ها ميخونم و كلاً يه احساس خاصي دارم، از طرفي هم هميشه سعي كردم اگه كسي كمك خواسته از من دريغ نكنم، اون شخص هم دقيقاً از اين دو احساس من سو استفاده كرد

پرسش:
بنده با شخصي برخورد كردم كه ادعا مي كرد براي خيريه و كمك به ديگران پول جمع مي كند و كتاب جيبي كه شامل 27 سوره و آيت الكرسي را بود رو به ازاي هر ده تومن يه دونه به شخص كمك كننده مي داد (يعني سود كتاب ها براي كمك خرج مي شود) من هم براي اينكه خوبي كوچكي انجام داده باشم دوتا كتاب گرفتم و بعد با تعريف اين آقا كه پول ها صرف كمك مي شوند و غيره سه تا گرفتم يعني سي تومان، اما بعداً فهميدم كه اين آقا دروغ گو بوده و در اصل اين كتاب ها را با سود خيلي بيشتر و تبليغات به مردم مي فروشد و از احساسات و عقايد طرف سو استفاده مي كند (و اصرار زياد به خريد بيشتر هم به اين خاطر بوده وگرنه كدوم خيريه اي با گول زدن پول جمع مي كند؟ )
حالا سؤال من اين است كه پولي كه بنده دادم براي هدف اصلي ، كمك به ديگران خرج نمي شود (يعني از ديد انسان دوستي هيچ فايده اي ندارد) آيا از نظر ثواب هم همين طور است؟

پاسخ :

موضوع قفل شده است