حادثه منا و آخر الزمان

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حادثه منا و آخر الزمان

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به شما

من به یه چیزی برخوردم، یعنی یکی از دوستان به من دادن. ممنون میشم به من بگین این چیه؟! :

ذی حجه
دوازدهمین ماه سال عرب و از ماه های حرام است. پیامبر (ص) در ذکر نشانه های ظهور فرمود: صیحه ای در ماه رمضان شنیده میشود....، قبیله ها در ماه ذی حجه به جنگ بر میخیزند و نشانه ی آن این است که حجاج را غارت می کنند و فاجعه بزرگی در منی (منا) روی می دهد که افراد بی شماری کشته می شوند و خون ها ریخته میشود و بر جمرات میریزد.
روزگار رهایی، ج 2، ص 865؛ بحارالانوار، ج 51، ص 81.

در واقع سوالم اینه: میخوام بدونم اصلا این که الان نوشته شده چقدر قابل اعتماد هست؟

ممنونم از شما.

آیا این حدیث که این روزها بدلیل رحلت جانسوز حجاج مسلمان دست به دست می گردد صحیح است؟
لطفا منبعی برای این حدیث ذکر کنید.

امام صادق(ع) فرمودند: «مردم با هم حج می‏كنند و وقوف در عرفاتشان را هم با همدیگر و بدون امام انجام می‏دهند. هنگامی كه در منا هستند، فتنة سختی برمی‏خیزد و همة قبایل برهم می‏شورند. جمرة عقبه از خون رنگین می‏شود. مردم وحشت‏زده گشته، به كعبه پناهنده می‏شوند».

منابع احتمالی :الممهدون للمهدی،یوم الخلاص
اما اگر مقدور است کتاب معروفتری مانند بحارالانوار یا کتابی متقدم تر را معرفی کنید.
با تشکر

پ.ن: در بحارالانوار ج81 ص51 و همچنین ج52 ص321 جستجو کردم ولی حدیث را در آن نیافتم.به ادعای شایع کنندگان در روزگار رهایی این حدیث به بحار و به آدرس های مذکور ارجاع داده شده است.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

با سلام روایت مورد سوال چنین است :
قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم، حول علائم قیام القائم من أهل البیت علیهم السلام: 《..
سیکون فی رمضان صوت، و فی شوال معمعه، و فی ذی القعده تحارب القبائل، و علامته نهب الحج و تکون ملحمه بمنى و یکثر فیها القتل و تسیل فیها الدماء حتى تسیل دماؤهم على الْجَمْرَة..》
"بانگی در ماه رمضان شنیده می شود، آتش جنگی در ماه شوال بر افروخته می گردد، قبیله ها در ماه ذیحجه به جنگ بر می خیزند ونشانه آن این است که حجاج را غارت می کنند وفاجعه بزرگی در منا روی می دهد وافراد بیشماری کشته می شوند وخون ها روان می شود وبر جمرات می ریزد"

الحاوی للفتاوی،ج2 ص161- بشاره الاسلام، ص34،-الملاحم والفتن ص33
نکاتی پیرامون محتوی روایت:
اول اینکه در ماه رمضان صوت(صیحه آسمانی) شنیده می شود که این از علائم حتمی ظهور است و اتفاق نیفتاده است.

دوم جنگ قبایل است که اگرچه صریحا اتفاق نیفتاده اما شاید بتوان از جنگ میان عربستان و یمن نام برد.
سوم غارت حجاج است که این مساله اتفاق نیفتاده است.
چهارم فاجعه بزرگ در منا و قتل بیشمار افراد است که اگرچه اتفاقات چند روز اخیر در منا فاجعه بود اما شاید نتوان به آن کشته های بیشمار گفت.
پنجم جاری شدن خون در جمرات است که حجاج جان باخته در حادثه اسفبار اخیر خونشان بر روی منا جاری نشده است.
ششم آنکه کشتار ،مرادف خون ریزی است نه ازدحام جمعیت وخفگی.
هفت آنکه این روایت در کتاب روزگاررهایی آمده ودرمتون روایی هنوز یافت نکردم

پس با این علائم نمی توان گفت که حادثه اسفبار همان حادثه ای است که در حدیث از علائم ظهور آمده است.

پیام;734968 نوشت:

سلام استاد
اگرچه غارت مال رخ نداده اما آیا غارت جان هم نبوده است؟

پیام;734968 نوشت:
چهارم فاجعه بزرگ در منا و قتل بیشمار افراد است که اگرچه اتفاقات چند روز اخیر در منا فاجعه بود اما شاید نتوان به آن کشته های بیشمار گفت.

چرا نمیتوان به آن بیشمار گفت؟ بالای 1500 کشته کم است مگر؟

پیام;734968 نوشت:

نه ازدحام جمعیت و خفگی؟ اینها همه با برنامه ریزی بوده است! همان حادثه جرثقیل هم با برنامه ریزی بوده است، مراد از کشتار هر نوع قتلی است چه قتلی که با تفنگ باشد و چه قتلی که با دستمال طرف را خفه کنند!!!
اینگونه نفرمایید استاد اینها همه عمدی بوده است

چرا دوست ندارین ظهور بشه? زندگی چی داره بابا دیگه خسته شدیم از این زندگی کاش ظهور بشه راحت بشیم از این زندگی

پسر زمستان;734977 نوشت:
چرا دوست ندارین ظهور بشه? زندگی چی داره بابا دیگه خسته شدیم از این زندگی کاش ظهور بشه راحت بشیم از این زندگی

اللهم عجل لولیک الفرج همه بی صبرانه منتظر ظهوریم اما اینجا بحث ما یک بحث علمی هست

مادرم زهراست;734976 نوشت:
سلام استاد

سلام علیکم "هدف ما انعکاس صحیح سخنان اهل بیت(ع) است.

نه ازدحام جمعیت و خفگی؟ اینها همه با برنامه ریزی بوده است! همان حادثه جرثقیل هم با برنامه ریزی بوده است، مراد از کشتار هر نوع قتلی است چه قتلی که با تفنگ باشد و چه قتلی که با دستمال طرف را خفه کنند!!!
اینگونه نفرمایید استاد اینها همه عمدی بوده است

بر فرض که عمدی باشه ربطی به علائم ظهور نداره،
روایت صریحا میفرماید: افراد بیشماری کشته می شوند وخون ها روان می شود وبر جمرات می ریزد" در این جریان خونی ریخته نشده.

پیام;734968 نوشت:
با سلام روایت مورد سوال چنین است :
قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم، حول علائم قیام القائم من أهل البیت علیهم السلام: 《.. سیکون فی رمضان صوت، و فی شوال معمعه، و فی ذی القعده تحارب القبائل، و علامته نهب الحج و تکون ملحمه بمنى و یکثر فیها القتل و تسیل فیها الدماء حتى تسیل دماؤهم على الْجَمْرَة..》
"بانگی در ماه رمضان شنیده می شود، آتش جنگی در ماه شوال بر افروخته می گردد، قبیله ها در ماه ذیحجه به جنگ بر می خیزند ونشانه آن این است که حجاج را غارت می کنند وفاجعه بزرگی در منا روی می دهد وافراد بیشماری کشته می شوند وخون ها روان می شود وبر جمرات می ریزد"

الحاوی للفتاوی،ج2 ص161- بشاره الاسلام، ص34،-الملاحم والفتن ص33
نکاتی پیرامون محتوی روایت:
اول اینکه در ماه رمضان صوت(صیحه آسمانی) شنیده می شود که این از علائم حتمی ظهور است و اتفاق نیفتاده است.

دوم جنگ قبایل است که اگرچه صریحا اتفاق نیفتاده اما شاید بتوان از جنگ میان عربستان و یمن نام برد.
پنجم جاری شدن خون در جمرات است که حجاج جان باخته در حادثه اسفبار اخیر خونشان بر روی منا جاری نشده است.
هفت آنکه این روایت در کتاب روزگاررهایی آمده ودرمنون روایی هنوز یافت نکردم

پس با این علائم نمی توان گفت که حادثه اسفبار همان حادثه ای است که در حدیث از علائم ظهور آمده است.

سلام به شما

بسیار ممنونم از پاسخی که دادین. و اما اینکه، من چون آشنایی با مبحث احادیث و ... ندارم میپرسم که این روایت که در چنین کتابی اومده و منبعش هم اینه، آیا قابل اعتماده؟

و اما اون مواردی هم که گفتین اتفاق نیوفتاده و ...، تا اونجا که میدونم ظهور امری هست که باید اتفاق بیوفته (امر حتمی) اما زمانش، طریقه ی انجامش و ... ، به نوعی هست که قابل تغییره یعنی اگر خدا بخواد میتونه خلاف چیزی که در احادیث ذکر شده عمل بکنه یا مثلا چند موردش رو اجرا بکنه یا ترتیب انجامشون رو عوض بکنه که همه ی اینا هم بستگی به حکمت و خواست خودش داره.

اما خب جدا از این مسائل، وجود چنین حدیثی خیلی منو متعجب کرد و اگر قابل اعتماد هم باشه که دیگه بهتر !

ممنون از شما

Kamran;735011 نوشت:
بسیار ممنونم از پاسخی که دادین. و اما اینکه، من چون آشنایی با مبحث احادیث و ... ندارم میپرسم که این روایت که در چنین کتابی اومده و منبعش هم اینه، آیا قابل اعتماده؟

و اما اون مواردی هم که گفتین اتفاق نیوفتاده و ...، تا اونجا که میدونم ظهور امری هست که باید اتفاق بیوفته (امر حتمی) اما زمانش، طریقه ی انجامش و ... ، به نوعی هست که قابل تغییره یعنی اگر خدا بخواد میتونه خلاف چیزی که در احادیث ذکر شده عمل بکنه یا مثلا چند موردش رو اجرا بکنه یا ترتیب انجامشون رو عوض بکنه که همه ی اینا هم بستگی به حکمت و خواست خودش داره.

اما خب جدا از این مسائل، وجود چنین حدیثی خیلی منو متعجب کرد و اگر قابل اعتماد هم باشه که دیگه بهتر !

ممنون از لطف شما "بازهم جستجو کردم ولی در کتب منبع معتبر نیافتم گرچه جستجو را ادامه میدم.

یک روایت نزدیک به این مضمون ودر آن خبری از جمرات خونین نیست:
حدّثنا نعيم عن عبد اللّه بن وهب عن مسلمة بن علي عن قتادة عن سعيد بن المسيّب عن أبي هريرة عن النبي صلّى اللّه عليه و سلّم قال: «تكون آية في رمضان، ثم تظهر عصابة في شوّال، ثم تكون معمعة في ذي القعدة، ثم يسلب الحاج في ذي الحجة، ثم تنتهك المحارم في المحرّم، ثم يكون الصوت «1» في صفر، ثم تنازع القبائل في شهري ربيع، ثم العجب كلّ العجب بين جمادى و رجب، ثم ناقة مقتّبة «2» خير من دسكرة «3» تغلّ «4» مائة ألف» «5».

42.
(4) في المستدرك و كنز العمّال: تقلّ.
(5) الفتن 1: 225- 226/ 628، و أخرجه الحاكم في المستدرك 4: 517- 518، و السلمي الشافعي في عقد الدرر: 107، و عن الفتن و المستدرك في كنز العمّال 14:
279/ 38724، و يأتي في الحديث رقم 435 نقلا عن كتاب الفتن لأبي يحيى زكريا.

ممنون از حضورتون، البته ما کارشناس حادثه نبودیم وبیان شد که خفگی تا کشتن وخونرریزی وغارت حجاج وخون آلود شدن جمره(که در خبرآمده) با آنچه در تصاویر دیده شد متفاوت است.

روح مهاجران الی الله شاد وقرین رحمت الهی و خانواده هایشان بر سر سفره صبر واجر پروردگار مستفیض باشند.

مراد از بانگی در رمضان، همان صیحه آسمانی است که جزو علایم حتمی ظهور است. این نشانه قبل از واقعه منی رخ میدهد در حالی که ماه رمضان گذشته بوده و همه جهانیان، باید بشنوند. اين مطلب در احاديث اهل‌بيت عليه السلام با تعبير‌های شنيدن اهل مشرق و مغرب، شنيدن تمام اهل زمين، شنيدن تمامی جانداران، عام بودن ندای آسمانی، مطرح شده است. ويژگی ديگر ندا برای مخاطبان، شنيدن هر قوم و گروه به زبان خودشان است؛ سه حديث که از جهت سند، معتبر هستند با عبارت‌های: «يسمعه کل قوم بألسنتهم»؛ «حتی يسمعه کل قوم بلسانهم»؛ «عام يسمع کل قوم بلسانهم» به بيان اين مطلب میپردازند.
طوسی، الغیبۀ ص435؛ صدوق، کمال الدین، ج2، ص556؛ نعمانی، الغیبۀ، ص282

سهل بن حوشب از رسول مكرم صلّى اللّه عليه و آله
سيكون فی رمضان صوت، و فی شوال معمعة، و فی ذی القعدة تحارب القبائل، و علامته نهب الحج و تكون ملحمة بمنى و يكثر فيها القتل و تسيل فيها الدماء حتى تسيل دماؤهم على الجمرة.

در ماه رمضان (ندای آسمانی) صدايى خواهد بود و در ماه شوال درگيرى و در ذيقعده قبايل باهم به جنگ می پردازند و نشانه آن تاراج [در] حج است. جنگى در منا به پا می‏شود و كشتار زيادى طى آن رخ میدهد و خون چنان جارى می‏شود كه به جزيره (يا جمره) می‏رسد.

منتخب الاثر، ص 451

پیام;735379 نوشت:
یک روایت نزدیک به این مضمون ودر آن خبری از جمرات خونین نیست:حدّثنا نعيم عن عبد اللّه بن وهب عن مسلمة بن علي عن قتادة عن سعيد بن المسيّب عن أبي هريرة عن النبي صلّى اللّه عليه و سلّم قال: «تكون آية في رمضان، ثم تظهر عصابة في شوّال، ثم تكون معمعة في ذي القعدة، ثم يسلب الحاج في ذي الحجة، ثم تنتهك المحارم في المحرّم، ثم يكون الصوت «1» في صفر، ثم تنازع القبائل في شهري ربيع، ثم العجب كلّ العجب بين جمادى و رجب، ثم ناقة مقتّبة «2» خير من دسكرة «3» تغلّ «4» مائة ألف» «5».__________________________________________________ (1) في المستدرك و كنز العمّال و عقد الدرر: موت. (2) ناقة مقتّبة: أي وضع عليها القتب. الصحاح 1: 198 «قتب». (3) الدّسكرة: القرية و الأرض المستوية، أو بناء على هيئة القصر، فيه منازل و بيوت للخدم و الحشم، و ليست بعربية محضة. النهاية- لابن الأثير- 2: 117، القاموس المحيط 2:42. (4) في المستدرك و كنز العمّال: تقلّ. (5) الفتن 1: 225- 226/ 628، و أخرجه الحاكم في المستدرك 4: 517- 518، و السلمي الشافعي في عقد الدرر: 107، و عن الفتن و المستدرك في كنز العمّال 14:279/ 38724، و يأتي في الحديث رقم 435 نقلا عن كتاب الفتن لأبي يحيى زكريا.
خب زحمت معنیش رو هم بکش تا بفهمیم چی میگه

پیام;735379 نوشت:
یک روایت نزدیک به این مضمون ودر آن خبری از جمرات خونین نیست:
حدّثنا نعيم عن عبد اللّه بن وهب عن مسلمة بن علي عن قتادة عن سعيد بن المسيّب عن أبي هريرة عن النبي صلّى اللّه عليه و سلّم قال: «تكون آية في رمضان، ثم تظهر عصابة في شوّال، ثم تكون معمعة في ذي القعدة، ثم يسلب الحاج في ذي الحجة، ثم تنتهك المحارم في المحرّم، ثم يكون الصوت «1» في صفر، ثم تنازع القبائل في شهري ربيع، ثم العجب كلّ العجب بين جمادى و رجب، ثم ناقة مقتّبة «2» خير من دسكرة «3» تغلّ «4» مائة ألف» «5».

پیام;735751 نوشت:
سهل بن حوشب از رسول مكرم صلّى اللّه عليه و آله
سيكون فی رمضان صوت، و فی شوال معمعة، و فی ذی القعدة تحارب القبائل، و علامته نهب الحج و تكون ملحمة بمنى و يكثر فيها القتل و تسيل فيها الدماء حتى تسيل دماؤهم على الجمرة.

سلام تشکر می کنم اگر وضعیت روایات بالا از جهت سندی هم روشن بشه که جزء کدوم دسته روایات هست؟ آیا قابل پذیرش هستند با اینکه فردی مثل ابوهریره روای حدیث اول است؟ سهل بن حوشب کیست؟

معنای غارت واضح است: سرقت اموال! غارت جان یک معنای مجازی است و طبق قواعد فهم روایات، حمل کردن کلمه به مجاز دلیل می خواهد.

***امروز در عصر ارتباطات وهابیت جنایت منا را انکار وسانسورمی کند چه توقعی برای غدیر و...

[/HR] در سال 2015 و در عصر ارتباطات، وهابیت کشتار حجاج را انکار و سانسور می کنند،با بودن ملیونها شاهد ودوربینها و......... پس چه توقعی دارین که واقعه غدیر که 1425سال پیش بوده را با 120هزار شاهد انکار نکنند؟!
چه توقعی است که کودتای ننگین سقیفه که با تهدید وارعاب وترور واتش زدن بیت نبوت وهزران هزار جنایت دیگر همراه بود انکار نکنند
چه توقعی است که منکر شهادت محسن بن علی وحتی وجود مقدس او نشوند
چه توقعی دارید که شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا رو کتمان نکنند و...
وچه توقعی است؟......
وچه توقعی است؟............
وچه توقعی است؟..............
وچه توقعی است؟..................
وچه توقعی است؟......
وچه توقعی است؟............
وچه توقعی است؟..............
وچه توقعی است؟..................
و.................................................

پسر زمستان;735788 نوشت:
خب زحمت معنیش رو هم بکش تا بفهمیم چی میگه

سلام "عرض شد ترجمه همان روایتی که آوردیم فقط خونین شدن جمرات را نداره

سید بهاء الدین;735895 نوشت:
سلام تشکر می کنم اگر وضعیت روایات بالا از جهت سندی هم روشن بشه که جزء کدوم دسته روایات هست؟ آیا قابل پذیرش هستند با اینکه فردی مثل ابوهریره روای حدیث اول است؟ سهل بن حوشب کیست؟

[=arial]سلام اسناد اهل سنت وراویان ایشان آورده شد([=arial]و أخرجه الحاكم في المستدرك 4: 517- 518، و السلمي الشافعي في عقد الدرر: 107، و عن الفتن و المستدرك في كنز العمّال 14:
279/ 38724، و يأتي في الحديث رقم 435 نقلا عن كتاب الفتن لأبي يحيى زكريا. )اما نزد شیعه ورجالیون آن اعتبار لازم را ندارد.

بسیار ممنون بابت پاسخ هایی که دادین. والا من که با دیدن این همه اخبار های عجیب غریب نمیدونم چی بگم، امیدوارم که اون اتفاق بیوفته.

بعد اینکه قبلا هم یه بار اشاره کردم که بنا به اطلاعاتی که دارم، (حالا اگر غلطه، بگین) که این خداونده که تصمیم گیرنده هست که اتفاقات رو تغییر بده یا تقدم و تاخرشون رو جا به جا کنه یا به گونه ای بر خلاف گفته ها یا یا همسو با گفته ها اتفاقات رو ایجاد کنه.

و اینکه تا اونجا که میدونم، کلام خداوند و فرستادگانش، همیشه همراه با مفاهیم درونی بوده و نیازمند تفسیر (خوبه که شیعیان همیشه این مسئله رو مهم میدونن که نباید فقط ظاهر سخن رو دید)، بنابراین کشت و کشتار یا خون ریزی به نظرم صرفا به معنی این نیست که با سلاح کسی رو بکشن تا خونش بریزه، این یک معنی ظاهریه، بلکه اگر بخوایم معنی مفهومیش هم در نظر بگیریم، هر نوع عمل عمدی که باعث مرگ دیگری بشه، یک نوع قتل محسوب میشه (حالا چه با سلاح چه بی سلاح، چه خون ریخته بشه چه ریخته نشه) که در ابعاد بزرگتر میشه بهش کشت و کشتار هم گفت.

ما همه آرزو داریم ظهور آخرین حجت خدا حضرت مهدی علیه السلام به همین زودی محقق شود، اما به نظر اینکه هر کس بخواهد هر حادثه ای در عالم رخ داد را با روایتی از علائم ظهور تطبیق دهد و نتیجه بگیرد کار درستی نیست.
مگر این کار و تشخیص این مطلب به این سادگی است؟ شاید همین دلیل است که ما شاهد مدعیان دروغین فراوان در جامعه هستیم.
من خودم چند روز پیش با یک نفر در تهران مواجه شدم که ادعا می کرد شعیب بن صالح است که در برخی از روایات از کسانی است که قبل از ظهور امام زمان قیام می کند و جزوه ای هم در این زمنیه نوشته بود.
عزیزان ما در این موارد وظیفه دارم به عالمان مورد وثوق مراجعه کنیم به بزرگان دینی ، ببینیم نظر آنان درباره این روایات و این حوادث چیست؟ مگر خود امام زمان نفرموده در این مشکلات به علما مراجعه کنیم/
ما را چه به اینکه درباره روایات قضاوت کنیم مگر ما متخصص این فن هستیم؟
ما هنوز در این تایپیک ندیدیم و نتونستیم ثابت کنیم این انتساب این روایت به پیامبر قطعی است، بعد میاییم درباره تطبیق آن و مسائل دیگر صحبت می کنیم.
آیا این کار درست است؟

اللهم عجل لولیک الفرج

سید بهاء الدین;736280 نوشت:
ما همه آرزو داریم ظهور آخرین حجت خدا حضرت مهدی علیه السلام به همین زودی محقق شود، اما به نظر اینکه هر کس بخواهد هر حادثه ای در عالم رخ داد را با روایتی از علائم ظهور تطبیق دهد و نتیجه بگیرد کار درستی نیست.
مگر این کار و تشخیص این مطلب به این سادگی است؟ شاید همین دلیل است که ما شاهد مدعیان دروغین فراوان در جامعه هستیم.
من خودم چند روز پیش با یک نفر در تهران مواجه شدم که ادعا می کرد شعیب بن صالح است که در برخی از روایات از کسانی است که قبل از ظهور امام زمان قیام می کند و جزوه ای هم در این زمنیه نوشته بود.
عزیزان ما در این موارد وظیفه دارم به عالمان مورد وثوق مراجعه کنیم به بزرگان دینی ، ببینیم نظر آنان درباره این روایات و این حوادث چیست؟ مگر خود امام زمان نفرموده در این مشکلات به علما مراجعه کنیم/
ما هنوز در این تایپیک ندیدیم و نتونستیم ثابت کنیم این انتساب این روایت به پیامبر قطعی است، بعد میاییم درباره تطبیق آن و مسائل دیگر صحبت می کنیم.
آیا این کار درست است؟
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام به شما

میدونم که مخاطب شما فقط من نبودین، اما خب من از طرف خودم جواب شمارو میدم.

هر کسی از دنبال کردن و تطبیق هدف هایی داره، یا صرفا از روی کنجکاویه، یه سری ممکنه هدفشون چیز خوبی باشه و یه سری هم بد. اما من دلیلی نمیبینم که بگیم به ما چه که بخوایم درباره ی روایات قضاوت کنیم ! ما هم انسان هستیم و هر کسی طبق شعور و فهم و درکش و اطلاعاتش چه ضعیف چه قوی، برداشت هایی خواهد داشت. مراجع و کارشناسان میتونن در درست فهمیدن مسئله به ما کمک کنن، این کارو هم دارن میکنن و دستشون هم درد نکنه اما این دلیل نمیشه که بگیم، به ما چه و ما کاری نکنیم و فقط بشینیم ببینیم مراجع و کارشناسان چی میگن، دلیل میشه ؟!

شخصا از زبان خودم صحبت میکنم در این یه مورد. من کاری ندارم که انتساب این روایت به پیامبر قطعی هست یا نه. من احتمال رو در نظر میگیرم. منم اینجا احتمال رو بنابر این میذارم که سخن ایشونه (یعنی مسئله قطعی نیست) و بنابراین احتمال، ارتباط میان چیزی که در روایت گفته شده و اتفاقی که افتاده رو بررسی میکنم.

و اما، این مسئله که شاید کسی در اینجا دلیلی داره که میخواد ارتباط این دو رو بررسی کنه، و شاید هم نخواد اون دلیل رو همه بدونن، و ممکنه اون دلیل به اندازه ی کافی برای اون شخص محکم باشه که بخواد چنین کاری رو بکنه. پس لطفا همه رو به یه چشم نبینین.

و تشکر بابت شرکت در بحث.

[h=4]خبر پیامبر (ص) از کشته شدن حجاج در منا در آستانه ظهور![/h]

متن شایعه
"خبر پیامبر(ص) از کشته شدن صدها نفر از حجاج در مسیر رمی جمرات در منا در آستانه ظهور

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم، حول علائم قیام القائم من أهل البیت علیهم السلام: 《.. وعلامته نهب الْحَاج وَتَكون ملحمة بمنى یكثر فِیهَا الْقَتْل وتسیل فِیهَا الدِّمَاء حَتَّى تسیل دِمَاؤُهُمْ على الْجَمْرَة..》

ترجمه روایت:
..و نشانه آن، گریختن حاجیان است و فاجعه ای که در منا رخ خواهد داد که تعداد زیادی از حجاج در آن کشته خواهند شد و خون های شان، بر مسیر جمرات روان خواهد گشت.

منابع:
الملاحم والفتن، ص33
بشارة الاسلام صفحه34 "

پاسخ شایعه
1. چنین حدیثی در منابع شیعه وجود ندارد و نشانی ادعاشده آن در بحار الانوار نیز کذب است.
2. این حدیث در منابعی از اهل سنت آمده اما به اذعان بزرگان اهل سنت همه اسناد این روایت ضعیف هستند.

farsnews.com/13940704001077

3. متن روایت نیز تحریف شده و قسمتهایی از جمله شنیده شدن بانگی آسمانی در ماه رمضان قبل از حج حذف گردیده است! چرا که به دلیل عدم تحقق آن درسال جاری، این روایت با حادثه امسال تطابق ندارد!
4. کشتار مورد اشاره در حدیث بسیار عظیم و همراه با خونریزی بسیار است که با حادثه اخیر متفاوت بوده و مطابقت ندارد!
5. با توجه به مغایرت موارد موجود در حدیث با حادثه امسال منا، قطعا نمی توان آن را نشانه ای از ظهور دانست.
6. برای ظهور علایم حتمی و غیر حتمی ذکر گردیده که در این میان بر وقوع علائم حتمی تاکید شده است. اما ظهور در گرو تحقق علایم حتمی نیز نیست و تنها به "اراده الهی" بستگی دارد.
7. طبق برخی احادیث، جز اصل ظهور حضرت که میعاد تخلف ناپذیر الهی است، بقیه علامات، حتی حتمی، در حد احتمال و حداکثر برای مقارنت با ظهور هستند.

islamquest.net/fa/archive/question/fa2032

8. انتشار چنین مواردی بدون اطلاع از صحت آنها، موجب بروز انحرافاتی خواهد شد که مسئولیت آن بر عهده منتشر کننده نیز خواهد بود؛ جدا از اشتراک مطالب غیر معتبر خودداری کنیم.

حق جو وحق طلب باشیم
لینک مطلب جهت انتشار:
http://shayeaat.ir/post/390

با سلام

لطفا این روایات را هم برسی کنید

لازم به ذکر است مطرح کردن این روایات به عنوان مصداق برای این حادثه نیست

حضرت رضا(ع) فرمود: «از جمله نشانه‌هاي فرج، حادثه اي است که بين حرم مکه و مدينه رخ مي‌دهد»، پرسيدم: آن حادثه چيست؟ فرمود: «تعصّب قبيله‌اي بين دو حرم به وجود مي‌آيد و فلاني از خاندان فلان، پانزده رئيس قبيله را به قتل مي‌رساند».۱
احاديث شريف ما از آشوبي كه در ميان حاجيان طيّ مراسم حج رخ خواهد داد، خبر مي‏دهند كه در واقع دنبالة اختلافات اهالي حجاز بر سر پادشاهي آن ديار است.

اگر این خبر در مورد علت کشتار درست باشد !

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : یک روزنامه لبنانی اعلام کرد که حضور کاروان جانشین ولی‌عهد سعودی در سرزمین «منا» سبب تغییر حرکت حجاج و در نتیجه تلنبار شدن آنان و زیر دست‌وپا ماندن صدها حاجی و نهایتا مرگ آنان شد.

روزنامه «الدیار» لبنان در گزارشی، علت مرگ بیش از 1000 حاجی در سرزمین «منا» در پنج کیلومتری مکه مکرمه را حضور کاروان پر خدم و حشم «سلمان بن عبدالعزیز» جانشین ولی‌عهد سعودی، پسر شاه و وزیر دفاع در مرکز منا دانست.

این روزنامه نوشت: مقامات عربستان سعودی تلاش می‌کنند خبر عبور کاروان رسمی را که به کشته شدن حدود 1000 حاجی و مصدومیت بیش از 2000 حاجی بیت‌الله الحرام منتجر شد، مخفی کنند.
http://www.entekhab.ir/fa/news/227257
)

امام صادق(ع) فرمودند: «مردم با هم حج مي‏كنند و وقوف در عرفاتشان را هم با همديگر و بدون امام انجام مي‏دهند.هنگامي كه در منا هستند، فتنة سختي برمي‏خيزد و همة قبايل برهم مي‏شورند. جمرة عقبه از خون رنگين مي‏شود. مردم وحشت‏زده گشته، به كعبه پناهنده مي‏شوند».۲

از اين حديث مي‏توان فهميد كه مردم در آن زمان چندان روابط صميمانه‏اي با هم ندارند كه بلافاصله پس از انجام مناسك حج يا حتي پيش از اتمام آنها طيّ انجام «رمي جمرات در منا» كه بخشي از مناسك حج است، دسته دسته شده و شورش‌ها شكل مي‏گيرد. حاجيان غارت مي‏شوند، اموالشان به تاراج مي‏رود و خودشان هم كشته مي‏شوند و پرده‏هاي نواميس مردم دريده مي‏شود.

سهل بن حوشب از رسول مكرم(ص) نقل كرده است كه: «در ماه رمضان صدايي خواهد بود و در ماه شوال درگيري و در ذيقعده قبايل با هم به جنگ مي‏پردازند و نشانة آن تاراج (در) حج است. جنگي در منا به پا مي‏شود و كشتار زيادي طيّ آن رخ مي‏دهد و چنان خوني به جريان مي‏افتد كه به جزيره (جمره) مي‏رسد».۳

عبدالله بن سنان هم از امام صادق(ع) روايت كرده است: «مردم چنان دچار مرگ و كشتار مي‏شوند كه به حرم پناه مي‏برند پس (از آن) منادي راست‌گويي ندا در مي‏دهد كه براي چه جنگ و كشتار به پا كرده‏ايد؟ سرور شما فلاني است».۴

منابع:

۱. بحارالانوار، ج52، ص210.
۲. الممهدون للمهدي(ع)، ص60؛ يوم‌الخلاص، ص570.
۳. منتخب‌الاثر، ص451؛ بشارةالاسلام، ص34، يوم‌الخلاص، ص532؛ بيان‌الائمّه(ع)، ج1، ص433 و ج2، ص355.
۴. الغيبـ[ نعماني، ص178؛ در اين زمينه ر. ك: عصر ظهور، ص293..

بخون نشست غدیر از جفای اهل غدر
سعودیان حرامی بدتر از کافر
ز دودمان ابوجهل ونسل بوسفیان
به کعبه گشت مسلط گروه عبدالشر
ز شر ابرهه عصر، این ملک سلمان
منای مکه شده قتلگاه خیل بشر
کجاست خیل ابابیل بر دهن سجیل
خدا زغیب رسان بر دماغشان اخگر
در آن حرم که خدا امن خوانده آنجا را
ضیوف حق شده از جور ظالمان پرپر
هزار لعنت حق بر سعودیان کثیف
هزار لعن به وهابی لعین یکسر
آهای شاه سعودی بدتر از خنزیر
اگر اجازه دهد متقدایمان، رهبر
حجاز را به سر نحس تو کنیم خراب
ریاض را بنمائیم جمله خاکستر

[="Tahoma"][="Navy"]

قربانی دادیم
تا تو بیایی آقا
5000 نفر
فدای منجی بشریت
[/]

[="System"][="Red"]حادثه غم انگیز شهادت حاجیان در منی باعث شده به جای پرداختن به اصل حادثه و محکومیت عاملان کثیف و ملعون برخی افراد از روی ناآگاهی و یا از روی عناد و گاهی هم برخی به خاطر این که خود را روشنفکر نشان دهند انتقاداتی درباره حج رفتن میکنند و میگویند آیا بهتر نیست هزینه حج صرف رسیدگی به فقرا شود؟ بنده چند نکته میخواهم خدمت این برادران و خواهران تذکر دهم ⚫اولا: چرا شما در این غمخواری فقرا فوری میروید سراغ حج چرا به کسی ایراد نمیگیرید چرا ماشین چند صد میلیونی سوار میشود و سفر به آنتالیا و دبی و تایلند و اروپاو ... میکند. آن مسافرتها عیب ندارد و تنها حج است که اشکال دارد؟ فقط پولهایی که هزینه حج میشوند قابلیت دادن به فقرا را دارند؟ چرا به هزینه تجملات خانه ها و مبلمان و تعویض پرده ها و لباس های رنگارنگ فروان ایراد نمیگیرید ولی حج ایراد دارد؟
⚫ثانیا: به نظر شما با وجود ثروتمندان مولتی میلیاردر در کشور چرا به فقرا آنچنان که باید کمک نمیشود؟ به نظر شما از نداشتن پول به اندازه کافی برای کمک به فقرا است یا از بیخیال بودن و عدم معنویت؟ به نظر بنده دلیل آن دومی است نه اولی و در این صورت اتفاقا سفر حج برای برخی افراد ممکن است باعث شود از لحاظ معنوی تکانی بخورند و پس از حج کمکی به فقیری هم بکنند.
⚫ثالثا: چرا بدون این که مصالح و فواید سفر حج را بدانیم بیخودی و فقط با توجه به هزینه آن حج رفتن را تخطئه میکنیم د رحالی که حج یک سفر عبادی و سیاسی است . سفر شیعیان به حج تاثیرات زیادی بر فضای مکه و مدینه و تقویت شیعیان و پاسخ به شبهات و شایعات وهابی ها دارد. آیا میشود عرصه بزرگترین کنگره مسلمانان(حج) را خالی کرد به خاطر برخی هزینه ها؟ آیا شما میدانید که حج چه تاثیر و اهمیتی در معنویت و فردی و اجتماعی دارد؟ حج را اگر خدا واجب کرده قطعا باید بدانیم منافع و مصالحی دارد که برای جامعه و فرد ضروری است و اگر چنین ضرورتی وجود نداشت خدا آن را واجب نمیکرد.
⚫ثالثا: چرا بدون این که مصالح و فواید سفر حج را بدانیم بیخودی و فقط با توجه به هزینه آن حج رفتن را تخطئه میکنیم د رحالی که حج یک سفر عبادی و سیاسی است . سفر شیعیان به حج تاثیرات زیادی بر فضای مکه و مدینه و تقویت شیعیان و پاسخ به شبهات و شایعات وهابی ها دارد. آیا میشود عرصه بزرگترین کنگره مسلمانان(حج) را خالی کرد به خاطر برخی هزینه ها؟ آیا شما میدانید که حج چه تاثیر و اهمیتی در معنویت و فردی و اجتماعی دارد؟ حج را اگر خدا واجب کرده قطعا باید بدانیم منافع و مصالحی دارد که برای جامعه و فرد ضروری است و اگر چنین ضرورتی وجود نداشت خدا آن را واجب نمیکرد.
[/]

[="System"][="Red"]رابعا : حج نمایش قدرت مسلمانان جهان در برابر دشمنان مشترک است و تاثیر زیادی بر وحدت مسلمانان دارد.⚫خامسا: در تمام این حرفها تاکید بنده رو ی حج واجب بود وکسی که حج بر او واجب شده است و با این که کسی عمره مستحب نرود و هزینه اش را صرف کمک به فقرا کند مخالفتی ندارم اما گاه شرایط فرد به گونه ای است که عمره مفرده برای او ضرورت پیدا میکند . عمره مفرده هم برکات معنوی زیادی برای فرد جامعه دارد. در بسیاری موارد اگر شخصی عمره نرود هزینه اش را به فقرا نخواهد داد بلکه ممکن است آن را صرف تعویض ماشین و خریدن پرده های لوکس و مبلهای سلطنتی و ... نماید
در آخر کلامم را با جملاتی از آیت الله جوادی آملی حفظه الله درباره حج پایان میدهم "اسلام داراي مباني و اركاني است. يكي از اين اركانْ حج است. چنان‏كه امام باقر(عليه السلام) فرمود: اسلام بر پنج پايه بنيان نهاده شده است: نماز، زكات، روزه، حج و ولايت. بنابراين، آن كس كه عمدًا حج نگزارد، ركني از اركان دين الهي خويش را نابود كرده و در نتيجه اسلام كامل را از بين برده است. مردمي كه از دور و نزديك به خانه خدا مشرف مي‏ شوند به دو كار موظف‏ اند: يكي اينكه، با بدنْ دور «كعبه گِل» و آن سنگها بگردند. ديگر اينكه، با جانْ دور «كعبه دِل» و حرم ولاي اهل بيت نبوت(عليهم السلام) طواف كنند . امام باقر(عليه السلام) فرمود: حضور در پيشگاه امام معصوم(عليه السلام) و عرضه ولايت و اعلام وفاداري و فداكاري به وي، متمّم حج است؛«تَمامُ الحَجِّ لِقاءُ الإمامِ»
[/]

موضوع قفل شده است