صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلم میخواد چادری بشم ولی ...

نوشته
    1
    حضور
    46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9

دلم میخواد چادری بشم ولی ...

سلام
    من یه دختر 23 ساله هستم و توی یه خونواده نسبتا مذهبی بزرگ شدم. مادرم و بقیه خانمای فامیل چادری هستن ولی دخترای فامیل بعضیا چادری، بعضیا مانتویی و محجبه و بعضیا هم بدحجاب هستن.
    وقتی نوجوان بودم به اصرار مادر و برادرم که اونم توی سن نوجوانی بود و سه سال از من بزرگتره چادر سر کردم، اما توی محیطی بودم که هیچ دختری به سن من چادر نمیپوشید و دوستا و هم کلاسیام مدام مسخرم می کردن و مامان بزرگ صدام میکردن. منم تحت تاثیر جو دوستام بعد سه چهار سال چادر رو کنار گذاشتم، ولی همچنان با حجاب بودم. مادر و برادرم از این موضوع ناراحت شدن ولی وقتی انزجار منو دیدن اصرار نکردن.
    حالا یه سالی هست که با عقل و انتخاب خودم به چادر علاقه پیدا کردم و دوست دارم چادر سر کنم. پارسال که داشتم تصمیمم رو عملی می کردم و یه چادر هم خریدم، چند تا از دوستام که چادری هم بودن منصرفم کردن و گفتن تو همین جوری هم حجابت کامله، با چادر اذیت میشی و اگر سر کنی باید برای همیشه سر کنی، و خیلی سخته و... منم که معمولا همه کارام رو خودم انجام میدم فکر کردم دیدم خیلی سخته آدم دستش پر باشه و چادر سر کنه و همه کاراش رو انجام بده و تازه مراقب باشه مقنعه و چادرشم مرتب بمونن، واسه همین منصرف شدم.
    برادرم الان که بزرگ تر شدیم دیگه هیچ وقت چیزی رو بهم اجبار نمیکنه، فقط گاهی که لازم باشه تذکری میده. مادرم هم همین طور، اما مادرم خیلی خیلی دلش میخواد چادری بشم. همیشه میگه چادر خیلی بهم میاد.
    دیروز که بحث ازدواج بود با یکی از دوستام و ملاکای ازدواجمو پرسید و من مقید بودن و با ایمان بودن و... رو گفتم، بهم گفت تو که میخوای با همچین کسی ازدواج کنی چرا چادر سر نمی کنی؟ اون جور پسرا دنبال دختر چادری هستن و تو هرقدرم محجبه باشی ولی چادر نداشته باشی کمتر به چشمشون میای.
    بحث چادر که شد دوباره فیلم یاد هندستون کرد و دلم خواست چادری بشم، مخصوصا این که الان شهر محل زندگی و دانشگاهم عوض شده و یه تغییر ناگهانی کمتر به چشم میاد.
    اما! چند تا مساله باعث شده دو به شک بشم.
    1- اینکه بحث چادری شدن من حین بحث ازدواج پیش افتاد و ممکنه دوستام فکر کنن به اون خاطر چادری شدم و این اصلا برام خوشایند نیست.
    2- ممکنه بعد مدت ها نتونم خوب چادرم رو جمع کنم و ضایع بازی در بیارم و نامرتب و شلخته بشم.
    3- ممکنه برام سخت و محدود کننده باشه و بعد پشیمون بشم، چون الان هم حجابم کامله.
    با این همه، از ته دلم نسبت به چادری شدن مایل و علاقه مندم و دوست دارم چادری باشم!
    واقعا نمیدونم تصمیم درست چیه.....

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,554
    حضور
    175 روز 11 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

دلم میخواد چادری بشم ولی ...

کارشناس بحث: استاد امین

5. صلوات ها 5

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    893
    حضور
    31 روز 13 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4654

سلام

این خیلی خوب است که شما با گذشت این مدت باز هم به چادر تمایل دارید و می خواهید چادری شود. لذا باید چنین احساسی را نعمتی از جانب خدا بدانید و شکر گزار باشید؛ چراکه خیلی از افرادی که مثل شما مانتویی شدند به مرور حجابشان هم کمرنگ شده و کم کم خدا را هم فراموش کردند.

اما در مورد مسائلی که گفتید، به هیچ وجه جای نگرانی ندارد؛ چون برای همه اینها می شود با در نظر گرفتن شرایط راهکارهایی پیاده کرد که مشکلی ایجاد نشود. من به عنوان نمونه چند راهکار عرض می کنم. در ادامه از تجربیات خانم های چادری ــ حالا چه کسانی که از ابتدا چادری بودند و چه کسانی که بعدا چادری شدند ــ استفاده خواهیم کرد. یقینا تجربیات خوبی در اختیار شما خواهند گذاشت.

اما پاسخ سوالات شما:

1- قاعده کلی و اولیه در چنین تصمیم گیری هایی این است که نباید حرف دیگران ملاک تصمیم ما بر انجام کاری باشد و باید با خود این مسئله را دائم مرور کنیم که کسی که باید از ما راضی باشد خداست نه خلق خدا. با این حال می شود کاری کرد که علاوه بر رضایت خدا، دیگران هم در مورد شما فکر بد نکنند. مثلا در همین موردی که شما گفتید می توانید قبل از اینکه چادری شوید چند بار دیگر هم در مورد این موضوع با آنها صحبت کنید و بگویید که مدت هاست که قصد دارید چادری شوید اما نمی توانید و به نوعی یک مشورت صوری از آنها بگیرید. در خلال بحث شما دلیل های دیگری غیر از مسئله ازدواج را مطرح کنید و بگویید که انگیزه اصلی شما از چادری شدن این موارد است. با این کار بعدا که چادری شدید احتمال اینکه فکر کنند به خاطر مسئله ازدواج چادری شدید خیلی کمتر می شود؛ هر چند اگر چنین فکری هم بکنند به هیج وجه مهم نیست.

2- نه اینطور نیست. چادر سر کردن کار سختی نیست که شما نتوانی از پس آن بر بیایید؛ به خصوص که مدتی هم چادری بوده اید و نباید نگران چنین مسئله ای باشید. بله شاید اوایل راحت نباشد؛ اما خیلی زود عادی می شود. با این حال تجربیات خانم های چادری به شما کمک زیادی خواهد کرد؛ چون دوستانی که در اطرافیان خود دارید و چه خانم هایی که اینجا شما را همراهی خواهند کرد.

3- اینکه بگوییم داشتن چادر در حین انجام کار به هیچ وجه سخت نیست، اغراق گویی است؛ اما اینطور هم نیست که بگوییم چادر مانع انجام کار است؛ چون خانم های زیادی با انواع شغل های گوناگون هستند که هم چادر دارند و هم در کارشان موفق اند. با این حال هر عاقلی برای انجام کارهای خود ارزش سنجی می کند و کاری را انجام می دهد که بیشترین سود را برای او داشته باشد. شما هم به عنوان یک خانم متدین با داشتن ایدئولوژی دینی می دانید که برای جلب رضایت خدا و رسیدن به کمال، داشتن چادر کمک بیشتری به شما می کند و از این جهت منفعت بیشتری شامل حال شما خواهد شد؛ هر چند با مانتو هم می شود با حجاب بود. بعلاوه اینکه نکته ای که در مورد رابطۀ چادری بودن و ازدواج مطرح شده است هم کاملا درست است و از این جهت هم برای شما منفعت است؛ هر چادر نسبت به مانتو همراه با کمی سختی باشد.

پیروز و سربلند

7. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,740
    حضور
    11 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    141
    گالری
    208
    صلوات
    8477

نقل قول نوشته اصلی توسط خانم مهندس نمایش پست ها
    1- اینکه بحث چادری شدن من حین بحث ازدواج پیش افتاد و ممکنه دوستام فکر کنن به اون خاطر چادری شدم و این اصلا برام خوشایند نیست.
    2- ممکنه بعد مدت ها نتونم خوب چادرم رو جمع کنم و ضایع بازی در بیارم و نامرتب و شلخته بشم.
    با این همه، از ته دلم نسبت به چادری شدن مایل و علاقه مندم و دوست دارم چادری باشم!
    سلام علیکم
    شاید بهتر باشد ابتداء در باره خاصیت چادر بحث شود! و قبل از آن ضرورت اصل حجاب مورد بررسی قرار گیرد. به نظرم ناتمام بودن مباحث نظری در باره حجاب سبب سؤالات این کاربر محترم و دیگران مثل ایشان شده است!
    حجاب یعنی محجوب بودن! یعین دیده نشدن! مورد توجه قرار نگرفتن! یعنی به اندازه ضرورت از منزل بیرون آمدن! یعنی تلاش کردن برای این که نه مردی زن را ببیند و نه زن مردی را ببیند الا در شرائط ضرورت!
    البته فرض را بر این می گذاریم که گزاره های فوق مورد تأیید است لذا بحث را با این فرض پی می گیریم!
    چادر حجاب برتر است زیرا زن را به در نیل به اهداف فوق بهتر یاری می کند! چادر از جلف بودن زن جلوگیری می کند! برای او محدودیت درست می کند! اگر قرار باشد زن بتواند با حجاب همه کارهایی که بدون آن انجام می دهد انجام دهد دیگر چادر چرا باید حجاب برتر باشد! مثلا این چادرهایی که درست می کنند تا زن بتواند در آن راحت باشد و در حین راه رفتن بخوبی از هر دو دستش استفاده کند و با هر سرعتی خواست راه برود به نظر نمی رسد این همان چادری باشد که حجاب برتر است!
    نقطه مقابل حجاب تبرّج است! یعنی به چشم آمدن مثل برج که از دور دست هم به چشم می آید!
    حجاب موجب وقار زن می شود! و چادر بر این وقار می افزاید! البته این وقار سبب می شود زن از شور و نشاط جوانی در کوچه و خیابان فاصله بگیرد و یا بقول دوستان این خانم مادر بزرگ بشود ولی هدف حجاب غیر از همین وقار و غیر از همین شبیه مادر بزرگها شدن در خیابان نیست! به تعبیر قرآن این وقار «ازکی» برای زن است او را در نیل به اهداف بالاتر عفاف و رهایی از همه مراتب تبرّج جاهلی کمک می کند!
    کاربر محترم چند باری تکرار نمود که حجابش کامل است! حجاب کامل به معلوم نبودن موها و یا پوست بدن و یا برجستگیها نیست! بلکه کمال در حجاب در رساندن زن به هدف کلی حجاب است که گفته شدن محجوب بودن و به چشم نیامدن است!

9. صلوات ها 4

نوشته
    189
    حضور
    5 روز 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    341

سلام
    من یه دختر 23 ساله هستم و توی یه خونواده نسبتا مذهبی بزرگ شدم. مادرم و بقیه خانمای فامیل چادری هستن ولی دخترای فامیل بعضیا چادری، بعضیا مانتویی و محجبه و بعضیا هم بدحجاب هستن.
    وقتی نوجوان بودم به اصرار مادر و برادرم که اونم توی سن نوجوانی بود و سه سال از من بزرگتره چادر سر کردم، اما توی محیطی بودم که هیچ دختری به سن من چادر نمیپوشید و دوستا و هم کلاسیام مدام مسخرم می کردن و مامان بزرگ صدام میکردن. منم تحت تاثیر جو دوستام بعد سه چهار سال چادر رو کنار گذاشتم، ولی همچنان با حجاب بودم. مادر و برادرم از این موضوع ناراحت شدن ولی وقتی انزجار منو دیدن اصرار نکردن.
    حالا یه سالی هست که با عقل و انتخاب خودم به چادر علاقه پیدا کردم و دوست دارم چادر سر کنم. پارسال که داشتم تصمیمم رو عملی می کردم و یه چادر هم خریدم، چند تا از دوستام که چادری هم بودن منصرفم کردن و گفتن تو همین جوری هم حجابت کامله، با چادر اذیت میشی و اگر سر کنی باید برای همیشه سر کنی، و خیلی سخته و... منم که معمولا همه کارام رو خودم انجام میدم فکر کردم دیدم خیلی سخته آدم دستش پر باشه و چادر سر کنه و همه کاراش رو انجام بده و تازه مراقب باشه مقنعه و چادرشم مرتب بمونن، واسه همین منصرف شدم.
    برادرم الان که بزرگ تر شدیم دیگه هیچ وقت چیزی رو بهم اجبار نمیکنه، فقط گاهی که لازم باشه تذکری میده. مادرم هم همین طور، اما مادرم خیلی خیلی دلش میخواد چادری بشم. همیشه میگه چادر خیلی بهم میاد.
    دیروز که بحث ازدواج بود با یکی از دوستام و ملاکای ازدواجمو پرسید و من مقید بودن و با ایمان بودن و... رو گفتم، بهم گفت تو که میخوای با همچین کسی ازدواج کنی چرا چادر سر نمی کنی؟ اون جور پسرا دنبال دختر چادری هستن و تو هرقدرم محجبه باشی ولی چادر نداشته باشی کمتر به چشمشون میای.
    بحث چادر که شد دوباره فیلم یاد هندستون کرد و دلم خواست چادری بشم، مخصوصا این که الان شهر محل زندگی و دانشگاهم عوض شده و یه تغییر ناگهانی کمتر به چشم میاد.
    دروووووود

به قول دکتر سمیعی من مذهبی نیستم ولی خداوند تمام زندگیمه ...

خواهرم راستش نمی خواستم توی این بحث شرکت کنم ولی خواستم اینو بگم که منم به عنوان یه پسر (البته برادر کوچک ترتون)خیلی خوشحال میشم که زنم چادری باشه ولی خوشحال تر میشم که اگه بدونم چادر گذاشتنش خالص برای رضای خداس! نه به خاطر من! الان این طوری که من از حرفای شما برداشت کردم شما چادر گذاشتن خودتون رو برای رضای همسرتون خالص کردید! .... فقط خواستم بگم که اگه میخواید چادر بزارید فقط برای خدا چادر بزارید نه برای مجذوب کردن یه پسر مقید و با ایمان! به قول یه استادی که نمیخوام اسمشو بیارم! میگفت شخصیتی که انجام یک عمل در شما به وجود میاره بسیار والا تر از خود اون عمله! الان توی ماجرای شما چادر گذاشتن برای جذب یه پسر با ایمان به نظرم شخصیت چندان جالبی از شما نمیسازه!

در آغوش خداوند شاد باشید ...
    ویرایش توسط MJR : ۱۳۹۴/۰۷/۱۷ در ساعت ۱۹:۲۰

11. صلوات ها 3

نوشته
    189
    حضور
    5 روز 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    341

نقل قول نوشته اصلی توسط روح بخش نمایش پست ها

حجاب یعنی محجوب بودن! یعین دیده نشدن! مورد توجه قرار نگرفتن! یعنی به اندازه ضرورت از منزل بیرون آمدن! یعنی تلاش کردن برای این که نه مردی زن را ببیند و نه زن مردی را ببیند الا در شرائط ضرورت!

سلام ببخشید میتونیم جمله فوق رو در این جمله خلاصه کنیم که زن ها باید ازجامعه حذف بشن؟

13. صلوات ها 2

نوشته
    653
    حضور
    20 روز 1 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2349

سلام
    بنظرم:
    شما که خوبی
    من که خواستم چادر سر کنم کل خانواده بسیج شدند که نه
    مامانم و بابام راضی بودند
    ولی بماند خواهرام !(ازدواج کردند و پیشم نیستند)
    میگفتند که سختت میشه و غیره که نگو و نپرس
    ولی کم کم خودم رو جمع و جور کردم و خواهرامو راضی
    خواهرام میخواستند در عین چادری بودن شیک و تمیز هم باشم که همینم شد تقریبا
    قضیه شلخته بودن و غیره با یه مدت چادری شدن درست میشه و عادت میکنید
    در ضمن هدفتون رو از سر کردن چادر دقیقا تعیین کنید برای حرف مردم یا فقط برای ازدواج یا برای "خدا"
    شکست مقدمه پیروزی است!
    ....
    «الهی، همنشین از همنشین رنگ میگیرد،خوشا آنکه با تو همنشین است...»

15. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,740
    حضور
    11 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    141
    گالری
    208
    صلوات
    8477

نقل قول نوشته اصلی توسط M0ha_mmad نمایش پست ها
    سلام ببخشید میتونیم جمله فوق رو در این جمله خلاصه کنیم که زن ها باید ازجامعه حذف بشن؟
    بله می توانید به شرط این که نهاد خانواده را ابتداء از جامعه حذف کنید!

17. صلوات ها 2

نوشته
    189
    حضور
    5 روز 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    341

نقل قول نوشته اصلی توسط روح بخش نمایش پست ها

بله می توانید به شرط این که نهاد خانواده را ابتداء از جامعه حذف کنید!
    میشه بیشتر توضیح بدید؟

19. صلوات

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,740
    حضور
    11 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    141
    گالری
    208
    صلوات
    8477

نقل قول نوشته اصلی توسط M0ha_mmad نمایش پست ها
    میشه بیشتر توضیح بدید؟
    اسلام جایگاه اصلی زن را در نهاد خانواده می داند و حضور زن در خارج از این نهاد را تنها طبق ضرورت روا می شمارد!
    این جایگاه با همه حقوق و تکالیفی که برای زن مقرر نموده است هماهنگ است.
    و این حقوق و تکالیف نیز دقیقا با طبیعت جسمی و روانی زن هماهنگی دارد!
    به عبارت دیگر زن در تحولات اجتماعی بیشتر غیر مستقیم نقش ایفاء می کند یعنی با تربیت فرزندان و با ایجاد آرامش برای مرد به عنوان همسر!
    حال اگر در شرائطی زنان مستقما در تحولات اجتماعی نقش ایفاء نموده اند و یا ایفاء می کنند استثناء و طبق ضرورت است و الا در شرائط عادی نظر اسلام همان است که عرض شد!

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری