حکم دانلود برنامه های پولی به صورت رایگان

تب‌های اولیه

38 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم دانلود برنامه های پولی به صورت رایگان

سلام. Google shopیه برنامه هایی می ذاره که پولی .بعضی از سایت های ایرانی پول می دن و این برنامه ها رو دانلود می کنند وبرای کاربران ایرانی به صورت مجانی می ذارن. ایا دانلود کردن و استفاده از این برنامه ها با توجه به این که ما پولی نداده ایم جایز است؟

مرجع تقلید: حضرت آیة الله خامنه ای

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

mohammadreza32;733989 نوشت:
سلام. Google shopیه برنامه هایی می ذاره که پولی .بعضی از سایت های ایرانی پول می دن و این برنامه ها رو دانلود می کنند وبرای کاربران ایرانی به صورت مجانی می ذارن. ایا دانلود کردن و استفاده از این برنامه ها با توجه به این که ما پولی نداده ایم جایز است؟

مرجع تقلید: حضرت آیة الله خامنه ای

با سلام و عرض ادب

درصورتی که از تولیدات داخلی باشد دانلود بدون رضایت صاحبان آن به احتیاط واجب جایز نیست.

آیه الله خامنه ای، اجوبه الاستفتائات، احکام کپی رایت

اگر تولیدات خارجی باشد چطور؟

mohammadreza32;735230 نوشت:
برو باهاش حال کن وکیفش رو ببر

پسر زمستان;735234 نوشت:
برو باهاش حال کن وکیفش رو ببر

شوخی می کنی یا واقعا گناه نداره؟

اگه واقعا تو همه ی زندگی وکارهات اینقد به حرام وحلال خدا توجه میکنی، فقط میگم درود بر شرفت دوست عزیز

mohammadreza32;735230 نوشت:

با سلام و عرض ادب

در تولیدات خارجی اگر قراردادی باشد تابع قرارداد است والا اشکال ندارد.

نور;737317 نوشت:
با سلام و عرض ادب

با سلام
چه قراردادی؟
مثلا برنامه های پولی گوگل پلی از که در برخی سایت ها گذاشته شده یا در برخی برنامه میتوان انها را دانلود کرد و از انها استفاده کرد؟
از کجا بفهمیم که قرار دادی وجود دارد؟
آیا باید این برنامه هارو از خود گوگل پلی بخریم یا بریم از سایت هایی که به رایگان گذاشتند استفاده کنیم؟؟؟

مرجع تقلید:آیت الله خامنه ای

نور;737317 نوشت:
با سلام و عرض ادب

خواهشا جواب بدید
باید برنامه های پولیشو بخریم یا اینکه از تو سایت ها هم دانلود کنیم مشکلی نداره؟

اخوی معلومه که مشکل داره و حرامه
شما خودت یه کتاب مینویسی میذاری برای فروش دوست داری نسخه ی الکترونیکش بره روی اینترنت؟
خب حال حساب کن یه برنامه ای رو هزار نفر به مدت سه سال روش کار کردن...
به نظر خودت این کار حلاله؟

amirabdi;764598 نوشت:
اخوی معلومه که مشکل داره و حرامه
شما خودت یه کتاب مینویسی میذاری برای فروش دوست داری نسخه ی الکترونیکش بره روی اینترنت؟
خب حال حساب کن یه برنامه ای رو هزار نفر به مدت سه سال روش کار کردن...
به نظر خودت این کار حلاله؟

الان این نظر خودته برادر یا حکم مرجع؟!!!

نقل قول:
الان این نظر خودته برادر یا حکم مرجع؟!!!

نظر شخصی بنده هستش
شما محصولات داخلی رو نگاه کن ببین دانلود کردنش حلاله یا حرام؟
حالا محصولات خارجی چه فرقی دارن باهاش؟
صرف اینکه بعضی از خارجی ها کافرن دزدی ازشون مشکلی نداره؟

amirabdi;776223 نوشت:
حالا محصولات خارجی چه فرقی دارن باهاش؟

1- خیلی از سایت های امریکایی ما رو تحریم کردند. گفته میشه تحریم های امریکا برداشته شده. اما این حرف دروغ هست. شما همین الان هم به pay pal، اوراکل، خیلی از برنامه های فروشگاه گوگل دسترسی نداری. غلط کردند تحریم کردند ما رو. ما که نمیتونیم از قافله علم عقب بمونیم. مجبوریم استفاده کنیم. حالا که خودشون نمی فروشند، ما از راه های دیگه ای استفاده می کنیم.

2- امکان نقل و انتقال آسان پول رو از ما گرفتند. همین الان لطف کنند سایت pay pal رو باز کنند تا من هزینه نرم افزارشون رو بهشون بدم. یا مستر کارت و ویزا کارت و .... وقتی امکان انتقال پول به صورت مستقیم نیست، مشکل خودشونه!. گور باباشون

3- اینگونه مسائل تابع قرارداد میان کشورها هست. ایران به کنوانسیون برن نپیوسته و کپی رایت رو به رسمیت نمیشناسه. اون ها هم میتونن بیان و کتاب ها و نرم افزارهای ما رو مفت استفاده کنند! به تلافی اقدام ما.

نقل قول:
1- خیلی از سایت های امریکایی ما رو تحریم کردند. گفته میشه تحریم های امریکا برداشته شده. اما این حرف دروغ هست. شما همین الان هم به pay pal، اوراکل، خیلی از برنامه های فروشگاه گوگل دسترسی نداری. غلط کردند تحریم کردند ما رو. ما که نمیتونیم از قافله علم عقب بمونیم. مجبوریم استفاده کنیم. حالا که خودشون نمی فروشند، ما از راه های دیگه ای استفاده می کنیم.

2- امکان نقل و انتقال آسان پول رو از ما گرفتند. همین الان لطف کنند سایت pay pal رو باز کنند تا من هزینه نرم افزارشون رو بهشون بدم. یا مستر کارت و ویزا کارت و .... وقتی امکان انتقال پول به صورت مستقیم نیست، مشکل خودشونه!. گور باباشون

3- اینگونه مسائل تابع قرارداد میان کشورها هست. ایران به کنوانسیون برن نپیوسته و کپی رایت رو به رسمیت نمیشناسه. اون ها هم میتونن بیان و کتاب ها و نرم افزارهای ما رو مفت استفاده کنند! به تلافی اقدام ما.

استدلال شما اینه:
"من نمیتونم فلان جنس رو بخرم پس تقصیر خودم نیستش و تقصیر سازنده ش هست که نمیذاره من بخرم و به جاش من هم میرم دزدی میکنم و اونا هم دلشون خواست بیان از من دزدی کنند"

این دیگه تقصیر ما نیست،ولی از حرام بودن مسئله کم نمی کنه
اگه قرار بود دنیا با دزدی بگذره مطمئن باشید توی قرآن یه اشاره ای بهش می شد
شما چون یه جنسی رو نمی تونی بخری باید دزدی کنی؟به نظر خودت معقولانه ست؟الان این چه فرقی داره با اونی که به هر دلیل دیگه ای دزدی میکنه؟
مسلمانان در اوایل پیدایش اسلام بدترین نوع تحریم های مختلف اقتصادی و جنگی و غذایی و ... شدند،ولی آیا پیامبر دستور به دزدی و قتل و غارت دادند؟

اصولا تعجب میکنم که افراد از درست بودن یا نبودن این دانلودها و برنامه ها سوال میکنند . اصلا نیاز به حکم شرعی مرجع داره ؟!

کسی پرتغال از میوه فروشی بر میداره بعد بره بپرسه از مرجع که حلاله یا حرام ؟؟!

پر واضحه که حرام هست .

بقیه حرفها دلایل و توجیهاتی هست که نفس اماره برامون میاره تا کار زشت رو در نظرمون زیبا جلوه بده ، بازی نفس رو نخورید ، در اسلام مالکیت افراد به رسمیت شناخته شده و مسلون و غیر مسلمون و ... هم نداره .

پ.ن : اینقدر گناه و خطا گردنمون هست همین مونده که اون دنیا بیل گیتس هم بیاد خِرمونو بگیره :دی

.

amirabdi;776596 نوشت:
استدلال شما اینه:
"من نمیتونم فلان جنس رو بخرم پس تقصیر خودم نیستش و تقصیر سازنده ش هست که نمیذاره من بخرم و به جاش من هم میرم دزدی میکنم و اونا هم دلشون خواست بیان از من دزدی کنند"
این دیگه تقصیر ما نیست،ولی از حرام بودن مسئله کم نمی کنه
اگه قرار بود دنیا با دزدی بگذره مطمئن باشید توی قرآن یه اشاره ای بهش می شد
شما چون یه جنسی رو نمی تونی بخری باید دزدی کنی؟به نظر خودت معقولانه ست؟الان این چه فرقی داره با اونی که به هر دلیل دیگه ای دزدی میکنه؟
مسلمانان در اوایل پیدایش اسلام بدترین نوع تحریم های مختلف اقتصادی و جنگی و غذایی و ... شدند،ولی آیا پیامبر دستور به دزدی و قتل و غارت دادند؟

من به سه استدلال اشاره کردم

گزینه سوم هنوز پابرجا هست.

Anoushiravan;776434 نوشت:

ظاهرا تاریخ نمی خونید که مطلب زیر رو گفتید

amirabdi;776596 نوشت:

اطلاعاتتون رو در مورد جنگ بدر افزایش بدید!!!

Zaker;776597 نوشت:
اصولا تعجب میکنم که افراد از درست بودن یا نبودن این دانلودها و برنامه ها سوال میکنند . اصلا نیاز به حکم شرعی مرجع داره ؟!

کسی پرتغال از میوه فروشی بر میداره بعد بره بپرسه از مرجع که حلاله یا حرام ؟؟!

اینجا بحث اصلا سر پرتقال نیست

سر علم هست!

الان تقریبا بزرگترین پایگاه های فروش مجلات علمی دنیا به روی ایران بسته هست. کتاب های علمی به روز دنیا رو به ما نمی فروشند.

به نظرتون چرا؟

چرا sciencedirect بر روی اکثر دانشگاه های ایران بسته هست؟ اما اون تروریست سعودی بهشون دسترسی داره؟

غیر از این هست که می خوان ما عقب مانده بمونیم تا همیشه بتونن به ما زور بگن؟؟؟

ما باید چیکار کنیم؟ مسلمان تر از پیامبر بشیم تا اون ها بتونن صدها سال دیگه هم بر ما حاکم باشند؟

چرا ما امکان نقل و انتقال پولی با paypal رو نداریم؟ اما اون دزد دریایی افریقایی داره؟

چرا امکان خرید از Amazoon رو نداریم اما دیگران دارند؟

Zaker;776597 نوشت:
بقیه حرفها دلایل و توجیهاتی هست که نفس اماره برامون میاره تا کار زشت رو در نظرمون زیبا جلوه بده ، بازی نفس رو نخورید ، در اسلام مالکیت افراد به رسمیت شناخته شده و مسلون و غیر مسلمون و ... هم نداره .

ما در شرایط جنگی هستیم! این ها هم جزو غنائم ما هست از اموال اون ها

همونطور که همین چند روز پیش آمریکا بیش از دو میلیارد دلار از اموال ما رو مصادره کرد

درود
شما از آمازون و ... که میتونی خرید کنی با واسطه !
شما دارید شرایط جنگ بدر رو با الان مقایسه میکنید!غافل از اینکه این ها غنیمت جنگی بودن که در جنگ تصاحب شدن نه مال دزدی(پیشنهاد میکنم برید تعریف غنیمت و فرق اون با دزدی رو تحقیق کنید در موردش)
شرط سوم هم به صورت کامل جوابتون رو دادم،ببینید هرچقدر هم که شما نیازمند اون پرتقال باشید و هرچقدر هم که اون پرتقال برای شما ارزشمند باشه ولی شما به دلیلی توانایی ش رو نداشته باشید،به نظرتون حلاله که اون پرتقاله رو بدزدید؟اصلا گیریم که اون پرتقال فروش کافر و دزد باشه و با نفروختن پرتقال به شما داره زندگی رو به شما و اطرافیان شما سخت میکنه و نمی ذاره آب خوش از گلوتون پایین بره،آیا شما مجاز به دزدی هستید؟پیشنهاد میکنم برید در رابطه با محاصره ی اقتصادی 3 ساله ی شعب ابی طالب تحقیق کنید،اون موقع بدترین تحریم ها روی مسلمانان اجرا شد و شرایط هزاربرابر الان بدتر بودش(اون موقع حکم نقض تحریم مرگ بود) ولی آیا پیامبر دستور داد که ما بریم دزدی کنیم؟این همه حدیث داریم که پیامبر به یه کافر یا یهودی یا دزد برخورد کرد که اینا داشتن شرایط زندگی رو بر مسلمانان سخت میکردن،اما آیا پیامبر رفت دزدی بکنه؟خیر بلکه درگیر نشد یا مشکلی براشون ایجاد نکرد بلکه راهش رو ادامه داد فقط،خب به نظر شما پیامبر توانایی دزدی نداشت؟پیامبر یه فتوا میداد میتونست مسلمانان رو به دزد ترین اشخاص تاریخ بدل کنه پس چرا این کار رو نکرد؟پس ما چرا باید جلوتر از پیامبر حرکت کنیم؟
درضمن نصف این تحریم های علمی هم بخاطر اینه که ما خودمون رو توی موقعیت بد بین المللی قرار دادیم

Anoushiravan;776602 نوشت:
چرا sciencedirect بر روی

چرا ما امکان نقل و انتقال پولی

چرا امکان خرید از

این چراها و صد تا موضوع دیگه همه جزء شرایط حال حاضر هست ، شرایط فعلا اینه ، مهم رفتار من و شماست نه چرایی این موضوع . چرایی این موضوع بحث سیاسی مفصل میطلبه .
دوست عزیز هیچ موقع هدف وسیله رو توجیه نمیکنه ، مثل اینکه شما قصد کمک به نیازمندان رو داشته باشی و از بقالی جنس بدزدی برای کمک به فقرا . هر چقدر این عمل نکوهیده هست ، استفاده نادرست از امکانات شخص ، شرکت یا کشور دیگه بدون رضایت هم ، همینطوره .
کسی که آمازون ، ایبی یا خیلی سایتهای دیگه رو راه اندازی کرده زحمت کشیده ، شرکتی که نرم افزار تولید کرده زحمت کشیده ، شما میخوای با توجیهات خودتون از دسترنج اون شرکت مجانی استفاده کنی ، باشه ایرادی نداره ، استفاده کن ولی دیگه داعیه ی اسلام و خدا رو نمیتونی داشته باشی . میشی مثل همون آدم بی ملاحضه ای که دارو های مهم رو برای مردم ایران تحریم میکنه ، شما با اون شخص دیگه فرقی نداری ، شما از اون میدزدی اونم از شما کم میگذاره . حساب بی حساب . اینطوری خوبه ؟

کسی که علم تولید کرده و مقاله رو ساینس دایرکت گذاشته رضایت نداره که شما از مقالش استفاده کنی ، مثل کسی که یه گلدون ساخته و نمیخواد به شما بفروشه ، شما میری گلدون میدزدی میگی من برای آب خوردن به گلدون احتیاج داشتم ؟! هیچ دزدی بدون نیاز تو دنیا اتفاق نمیوفته ، پس هیچ دزدی مقصر نیست . موضوع خیلی ساده ای هست !!

همونطور که همین چند روز پیش آمریکا بیش از دو میلیارد دلار از اموال ما رو مصادره کرد

اینکه طرف مقابل چه کاری انجام میده مجوزی برای عمل غیر اخلاقی و غیر شرعی من و شما نیست . آمریکا بد ، ستمگر و سلطه گر . من و شما چی ؟ ما هم باید دزد و بی اخلاق بشیم . پس چه تفاوتی بین ما و اونا باقی میمونه . تنها تفاوت و برگ برنده و معیار متمایز شدن ما و اونا از بین میره و دیگه تمام حرفهای شما بی پشتوانه میشه .
برای مقاله هم اکثرا از دانشجوهای ایرانی که خارج هستند کمک میگیرن و بواسطه ی اونها مقالات رو تهیه میکنند ، اینجور که شما میگی هم نیست . ضمنا شما تو این روش پول مقاله رو هم میتونی با واسطه پرداخت کنی ولی خب برای دانشجو ها رایگان هست . همیشه اولین و آسونترین روش ، بهترین روش نیست .

.

pourya127327;764062 نوشت:
با سلام
چه قراردادی؟
مثلا برنامه های پولی گوگل پلی از که در برخی سایت ها گذاشته شده یا در برخی برنامه میتوان انها را دانلود کرد و از انها استفاده کرد؟
از کجا بفهمیم که قرار دادی وجود دارد؟
آیا باید این برنامه هارو از خود گوگل پلی بخریم یا بریم از سایت هایی که به رایگان گذاشتند استفاده کنیم؟؟؟

مرجع تقلید:آیت الله خامنه ای

با سلام و عرض ادب

معنای " تابع قرارداد" این است که اگر بین ما و کشور صاحب اثر یا خود او ، قراردادی مبنی بر رعایت حق کپی رایت منعقد شده ، لازم الاجراست و گرنه کپی کردن بلا مانع است. اصل عدم جواز کپی کردن محصولات خارجی است مگر رضایت صاحبان آن احراز شود اینکه قرارداد داریم یا خیر،می توانید از قانون کپی رایت مطلع شوید.

موفق و موید باشید

اگر محصول دانلود شده ، برنامه نباشد چه؟
به عنوان مثال ، یک موسیقی یا یک فایل دیگر
بنده خودم برای پروژه هایی که طراحی میکنم ، به موسیقی های بکگراند نیاز دارم . و بعضی از سایت های خارجی ، موسیقی های بی نظیری قرار داده اند که به عنوان مثال ، قیمت برخی از آنان به 200 یورو نیز میرسد . حالا من با استفاده از ترفند های متفاوت ، ان را رایگان دانلود کردم . مشکلی دارد یا حلال است؟

تا زمانی که تو به یک خارجی تعهدی ندادی مسئول نیستی...

این خلاصه ی ان چیزی است که میگویند...

نور;776801 نوشت:
با سلام و عرض ادب

معنای " تابع قرارداد" این است که اگر بین ما و کشور صاحب اثر یا خود او ، قراردادی مبنی بر رعایت حق کپی رایت منعقد شده ، لازم الاجراست و گرنه کپی کردن بلا مانع است. اصل عدم جواز کپی کردن محصولات خارجی است مگر رضایت صاحبان آن احراز شود اینکه قرارداد داریم یا خیر،می توانید از قانون کپی رایت مطلع شوید.

موفق و موید باشید

با سلام

قرار دادهای ایران فکر نمیکنم زیاد باشد...
چون اساسا حق کپی رایت را نپذیرفته است...

حالا فرض کنیم دولت رفت یک قرار داد بست..

این چه ربطی به من دارد؟

آیا بر من واجب است به قراردادهای دولت عمل کنم؟
یا تنها دولت موظف است به قراردادش به ان خارجی عمل کند؟

و طاها;910389 نوشت:
با سلام

قرار دادهای ایران فکر نمیکنم زیاد باشد...
چون اساسا حق کپی رایت را نپذیرفته است...

حالا فرض کنیم دولت رفت یک قرار داد بست..

این چه ربطی به من دارد؟

آیا بر من واجب است به قراردادهای دولت عمل کنم؟
یا تنها دولت موظف است به قراردادش به ان خارجی عمل کند؟

با سلام و عرض ادب

طبق استفتا، در هر تعدادی که دولت قراردادی در زمینه کپی رایت بسته باشد استفاده مکلفین از آن نرم افزارها تابع قرارداد است.

استفتای شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری در قم

نور;910437 نوشت:
با سلام و عرض ادب

طبق استفتا، در هر تعدادی که دولت قراردادی در زمینه کپی رایت بسته باشد استفاده مکلفین از آن نرم افزارها تابع قرارداد است.

استفتای شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری در قم

من که زبان شما را نمیفهمم.

ولی در استفتا گفته تابع قرارداد...

من که با کسی قرارداد نبستم... یکی دیگر بسته...

بله ممکن است کسی بگوید تعهد به قراردادهای دولت بر مردم واجب است...

که اولا مراجع در این زمینه متفاوت هستند...
دوما هر قراردادی قانون محسوب نمیشود... چون تبعیت از قوانین واجب است ان هم نه به فتوای همه مراجع..
سوما قانون خودش تعریف دارد...و ممکن است نظر مراجع متفاوت باشد

و طاها;910454 نوشت:

من که با کسی قرارداد نبستم... یکی دیگر بسته...

خب آن یکی دیگر حکومت اسلامی است و بر مردم و مسلمانان واجب است که قوانینش را رعایت کنند.

اما در مورد قرار داد، فرض کنیم ما درمورد دزدی با کشور x قرار دادی نداریم، آیا ما میتوانیم برویم و اموال مردم آن کشور را غارت بکنیم به صورت حلال؟

shsina;910458 نوشت:
خب آن یکی دیگر حکومت اسلامی است و بر مردم و مسلمانان واجب است که قوانینش را رعایت کنند.

اما در مورد قرار داد، فرض کنیم ما درمورد دزدی با کشور x قرار دادی نداریم، آیا ما میتوانیم برویم و اموال مردم آن کشور را غارت بکنیم به صورت حلال؟

در مورد بند اول :
بین این دو جمله خیلی تفاوت وجود دارد :
تابع قرار داد بودن با تابع قانون حکومت اسلامی بودن خیلی فرق میکند.
در مورد تبعیت از قانون جمهوری اسلامی حرف و حدیث بسیار است هم در مورد فتوای آقا و هم در مورد اختلاف بین مراجع که بماند...

در مورد بند دوم :
میبینید همین را اجازه داده اند. در جایی که قراردادی وجود ندارد کپی رایت یا شما بگو دزدی مجاز است.

و طاها;910461 نوشت:

میبینید همین را اجازه داده اند. در جایی که قراردادی وجود ندارد کپی رایت یا شما بگو دزدی مجاز است.

به نظرم این اجازه دادن بیشتر به دلایل سیاسی/اقتصادی هست تا اسلامی.

اگر اشتباه میکنم دوستان تصحیح کنند :-?

shsina;910496 نوشت:
به نظرم این اجازه دادن بیشتر به دلایل سیاسی/اقتصادی هست تا اسلامی.

اگر اشتباه میکنم دوستان تصحیح کنند :-?

نه به خاطر دلایل اسلامی است
هم به این جهت که اسلام جدای از سیاست و اقتصاد نیست
هم به این جهت که اساسا اموال کفار محترم نیست( البته این فتوا نیست ظاهر برخی روایات است.. که چون دقیق یادم نیست اشاره نمیکنم

و طاها;910500 نوشت:
نه به خاطر دلایل اسلامی است
هم به این جهت که اسلام جدای از سیاست و اقتصاد نیست
هم به این جهت که اساسا اموال کفار محترم نیست( البته این فتوا نیست ظاهر برخی روایات است.. که چون دقیق یادم نیست اشاره نمیکنم

کدام کفار؟ کفار به معنای خاصش یعنی کافر به خدا یا عامش یعنی غیر مسلمان؟

کافری که قرار داد دارد یا ندارد؟ خب ما الان با همه ی کفار طبق سازمان ملل قرار داد داریم.

shsina;910502 نوشت:
کدام کفار؟ کفار به معنای خاصش یعنی کافر به خدا یا عامش یعنی غیر مسلمان؟

کافری که قرار داد دارد یا ندارد؟ خب ما الان با همه ی کفار طبق سازمان ملل قرار داد داریم.

هدف این بود که بگوییم به خاطر اسلام است و شما نمیتوانید بین سیاست و اقتصاد با اسلام جدایی بیاندازید.

در مورد مطالبی که فرمودید نمیتوانم ورود کنم چون خارج از موضوع است

اما یکی از کارشناسان تقسیم خوبی کرده بودند که متاسفانه نمیدانم کدام موضوع بود...

شاید بتوانید با جستجو در اسک دین پیدا کنید...

به نظر من اگر میخواهید سوالتان مرتبط با بحث باشد

از کارشناس بپرسید مقصود از خارج از کشور چیست؟

چون دانلود از خارج از کشور ممکن است شامل مسلمان و یهودی و مسیحی و بودایی و بهایی و ضد دین و ... بشود..

و طاها;910542 نوشت:
هدف این بود که بگوییم به خاطر اسلام است و شما نمیتوانید بین سیاست و اقتصاد با اسلام جدایی بیاندازید.

در مورد مطالبی که فرمودید نمیتوانم ورود کنم چون خارج از موضوع است

اما یکی از کارشناسان تقسیم خوبی کرده بودند که متاسفانه نمیدانم کدام موضوع بود...

شاید بتوانید با جستجو در اسک دین پیدا کنید...

به نظر من اگر میخواهید سوالتان مرتبط با بحث باشد

از کارشناس بپرسید مقصود از خارج از کشور چیست؟

چون دانلود از خارج از کشور ممکن است شامل مسلمان و یهودی و مسیحی و بودایی و بهایی و ضد دین و ... بشود..

با سلام و عرض ادب

بنابر نظر مقام معظم رهبری قراردادی که دولت با سایر کشورها در مورد کپی و حقوق معنوی منعقد میکنند از طرف مکلفین باید رعایت شود پس اگر طبق آن قرارداد بدون اجازه نتوانیم کپی کنیم مکلف هم نمی تواند بدون اجازه کپی کند و همچنین سایر مواردی که در قراردادهای طرفین کشورها می آید در زمینه کپی رایت لازم الاجراست
در تاپیک زیر مفصل در این مورد بحث شده است که کاربران بزرگوار می توانند برای اطلاع بیشتر به آنجا مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=6670&page=41

موفق و موید باشید

نور;910582 نوشت:
با سلام و عرض ادب

بنابر نظر مقام معظم رهبری قراردادی که دولت با سایر کشورها در مورد کپی و حقوق معنوی منعقد میکنند از طرف مکلفین باید رعایت شود پس اگر طبق آن قرارداد بدون اجازه نتوانیم کپی کنیم مکلف هم نمی تواند بدون اجازه کپی کند و همچنین سایر مواردی که در قراردادهای طرفین کشورها می آید در زمینه کپی رایت لازم الاجراست
در تاپیک زیر مفصل در این مورد بحث شده است که کاربران بزرگوار می توانند برای اطلاع بیشتر به آنجا مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=6670&page=41

موفق و موید باشید

با سلام و احترام

سوالی که گفتم از شما بپرسند در مورد قرارداد بستن نبود...

جویا شدن حکم کپی از تولیدات خارجی بدون بستن قرار داد است با این فرض که تولید کننده مثلا مسلمان یا اهل کتاب یا.... باشد...

به لینکی که گذاشتید مراجعه کردم و مقداری از ابتدا و انتهایش را خواندم اما ارتباطی با سوالم نداشت.

سلام و عرض ادب
در فقه یک تعریف بیشتر برای کافر نداریم و ان کسی است که خدا یا پیامبر را انکار کند یا ضروری دین را انکار کند که منجر به انکار یکی از این دو (خدا و پیامبر )شود و تعبیر دیگر ان همان غیر مسلمان است و فرقی ندارد .
در بکار گیری نرم افزارها و تولیدات معنوی (فرهنگی ) کفار ، نظر رهبری بر انست که بنابر احتیاط واجب انچه در داخل تولید شده همانطور که قانون هم توقع دارد باید بدون اجازه ی صاحب اثر نشر داده نشود یا دانلود نشود ، اما کفار خارج از کشور تابع قرار داداست یعنی اگر ما (کشور ما)قانون کپی رایت را مثلا پذیرفته ایم باید مراعات کنیم و اگر نپذیرفته ایم لازم الرعایه نیست : به این استفتاء توجه فرمایید :
أجوبة الاستفتاءات (فارسى)؛ ص: 298
س 1342:

[=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold] [=Noor_Lotus]آيا نسخه بردارى از نوارهاى كامپيوترى )Disk( جايز است؟ و بر فرض حرمت، آيا اين حكم مختص نوارهايى است كه در ايران تدوين شده‌اند يا شامل نوارهاى بيگانه هم مى‌شود؟ و با علم به اين كه بعضى از ديسك‌هاى كامپيوترى با توجه به اهميّت محتواى آنها، بسيار گرانبها هستند؟

[=Noor_Lotus] [=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold]ج:
[=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold] [=Noor_Lotus]احوط اين است كه در نسخه بردارى و تكثير نوارهاى كامپيوترى كه در داخل توليد شده است، حقوق صاحبانشان از طريق كسب اجازه از آنان رعايت شود و در مورد خارج كشور، تابع قرارداد است.

[=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold][=Noor_Lotus]توجه: این فتوای رهبر معظم انقلاب است ،نظر ایات عظام وحید و مکارم نیز همین است .(مکارم :فتوا) ولی برخی مثل ایت الله سیستانی قائل به حقوق معنوی نیستند یعنی مالکیت معنوی را قبول ندارند و بنابر این نظر، کپی رایت یا چاپ کتب دیگران مطلقا جایز است مگر مواردی که با قانون اصطکاک داشته باشد که از باب مراعات قانون لازم الرعایت است .

و طاها;910648 نوشت:
با سلام و احترام

سوالی که گفتم از شما بپرسند در مورد قرارداد بستن نبود...

جویا شدن حکم کپی از تولیدات خارجی بدون بستن قرار داد است با این فرض که تولید کننده مثلا مسلمان یا اهل کتاب یا.... باشد...

به لینکی که گذاشتید مراجعه کردم و مقداری از ابتدا و انتهایش را خواندم اما ارتباطی با سوالم نداشت.

با سلام و عرض ادب

اگر تولیدات خارجی باشد که قراردادی با آنها نداریم کپی کردن محصولاتشان اشکال ندارد.

استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری در قم

shsina;910458 نوشت:
.

با سلام

با توجه به پست قبلی کارشناس
حتی بدون قرارداد هم میتوانید کپی یا به قول شما غارت کنیم حتی اگر مسلمان باشند.

موفق باشید

و طاها;910829 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط shsina نمایش پست ها
.

با سلام

با توجه به پست قبلی کارشناس
حتی بدون قرارداد هم میتوانید کپی یا به قول شما غارت کنیم حتی اگر مسلمان باشند.

موفق باشید

منظور از قرار داد ، قرار داد در رعایت محصولات فرهنگی و نزم افزاری است ، و الا دزدی کردن از اموال و غارت و مانند ان مسلما جایز نیست مگر از کشورهای محارب مانند امریکا که حتی این مورد هم حکم ثانوی داده شده و مراجع عظام با توجه به لزوم حفظ وجهه ی اسلام و مسلمانان در ان کشورها و در جهان، فتوا به عدم جواز ان در کشورهای غربی حتی مثل امریکا داده اند یعنی مسلمانان ساکن امریکا حق سرقت اموال دولتی را ندارند. پس در خصوص تولیدات معنوی و نرم افزاری (فرهنگی ) بحث قرار داد مطرح است

اسراء;910917 نوشت:
منظور از قرار داد ، قرار داد در رعایت محصولات فرهنگی و نزم افزاری است ، و الا دزدی کردن از اموال و غارت و مانند ان مسلما جایز نیست مگر از کشورهای محارب مانند امریکا که حتی این مورد هم حکم ثانوی داده شده و مراجع عظام با توجه به لزوم حفظ وجهه ی اسلام و مسلمانان در ان کشورها و در جهان، فتوا به عدم جواز ان در کشورهای غربی حتی مثل امریکا داده اند یعنی مسلمانان ساکن امریکا حق سرقت اموال دولتی را ندارند. پس در خصوص تولیدات معنوی و نرم افزاری (فرهنگی ) بحث قرار داد مطرح است

من هم همین را عرض کردم.
فقط چون کاربر سینا از این تعبیر استفاده کردند و گویی برایشان عجیب بود، به ایشان هم گفتم ...

موضوع قفل شده است