مانع فکری ایجاد شده برای انجام کارها

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مانع فکری ایجاد شده برای انجام کارها

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
متاسفانه چند وقتی هستش حس و افکاری همراهم هستش که مانعی برای انجام کارها حتی کارهای مباح ایجاد می کند مانند ورزش کردن و غیره و وقتی می خواهم کاری رو انجام بدهم انگار یکی بهم تلقین می کنه که این کار رو انجام نده مثلا خدا دوست نداره یا اینکه این کارها رو فلان آدم ها انجام می دهند و از این قبیل در حالی که کار مباح هستش و متاسفانه قبلا اینطوری نبودم و راحت می تونستم کاری که می خواستم رو انجام بدهم و مثلا قبلا راحت درسم رو میخوندم ولی الان کمی افت کرده ام و در کارهای دیگر هم همینطور. لطفا توضیح بدهید که باید چیکار کنم و در واقع آدم چقدر باید همت داشته باشد تلاش و کوشش انجام بدهد؟ و مثلا اینکه در ذهنم خطور می کنه که این چیز رو خداوند آفریده و اون کس نباید حرکتی کند و کاری رو انجام بدهد و خداوند خودش انجام میدهد و یا اینکه فلانی قاتل هستش خداوند خودش درستش می کند در واقع میزان اختیار آدمی در همه کارها چقدر هستش و فرد باید چقدر از کارها رو خودش انجام بدهد و در کنارش هم توکل داشته باشد؟
امیدوارم توانسته باشم خوب توضیح بدهم.

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

طاهر;733218 نوشت:
سلام
متاسفانه چند وقتی هستش حس و افکاری همراهم هستش که مانعی برای انجام کارها حتی کارهای مباح ایجاد می کند مانند ورزش کردن و غیره و وقتی می خواهم کاری رو انجام بدهم انگار یکی بهم تلقین می کنه که این کار رو انجام نده مثلا خدا دوست نداره یا اینکه این کارها رو فلان آدم ها انجام می دهند و از این قبیل در حالی که کار مباح هستش و متاسفانه قبلا اینطوری نبودم و راحت می تونستم کاری که می خواستم رو انجام بدهم و مثلا قبلا راحت درسم رو میخوندم ولی الان کمی افت کرده ام و در کارهای دیگر هم همینطور. لطفا توضیح بدهید که باید چیکار کنم و در واقع آدم چقدر باید همت داشته باشد تلاش و کوشش انجام بدهد؟ و مثلا اینکه در ذهنم خطور می کنه که این چیز رو خداوند آفریده و اون کس نباید حرکتی کند و کاری رو انجام بدهد و خداوند خودش انجام میدهد و یا اینکه فلانی قاتل هستش خداوند خودش درستش می کند در واقع میزان اختیار آدمی در همه کارها چقدر هستش و فرد باید چقدر از کارها رو خودش انجام بدهد و در کنارش هم توکل داشته باشد؟
امیدوارم توانسته باشم خوب توضیح بدهم.

با عرض سلام و ادب خدمت شما
امیدوارم نکاتی را که خدمت شما عرض میکنم راهگشا باشد:
در مورد اختیار انسان و توکل به خداوند مطالعه نمایید و از بخش کلام و اعتقادات بپرسید.
در صورتی که علم کافی در این زمینه بدست آوردید ولی باز هم این سوالات به ذهنتون آمد بدانید که وسوسه شیطانی می باشد و وسواس فکری می باشد لذا بهترین راه اهمیت ندادن می باشد و برای دوری از وسواس فکری و ترک آن راهکارهای مختلفی وجود دارد که در صورت نیاز در خدمت هستم

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

راهنما;735252 نوشت:

لذا بهترین راه اهمیت ندادن می باشد و برای دوری از وسواس فکری و ترک آن راهکارهای مختلفی وجود دارد که در صورت نیاز در خدمت هستم

یا علی

با سلام
لطفا بفرمایید.

راهنما;735252 نوشت:
وسوسه شیطانی می باشد

سلام
احسنت درسته
ولی استاد باید راهنمائیش کنید که چطور شیطان دارد در ایشان رسوخ می کند!
راه های غلبه بر شیطان را بگوئید!
با چه کارهائی سعی می کند ایشان را به راه دیگری ببرد!
مطمئن هستم می گوئید.

*taha*;737024 نوشت:
با سلام
لطفا بفرمایید.

در مورد وسواس فکری به نکات زیر توجه نمایید

1. موثرترین راه این است که به آن افکار اهمیت ندهی یعنی اگه اومدند به ذهن شما کاری باهاشون نداشته باشی انشاءالله میره و پشت سرش هم رو نگاه نمی کنه.
  2. عامدانه روی آنها فکر نکن و خودت آنها را به ذهنت نیار.
  3. اگر خودشون اومدن در ابتدا که به آنها اهمیت نده
  4. و کشی دور دستت بپندو هنگام امدن آن افکار کش را بکش درد ایجاد شده افکار را اذهن شما بیرون می کند.
  5. ذهن خود را برای فکر کردن روی افکار مزاحم به ساعتی از هفته حواله بده و هرچه فکر میاید سراغت با خودت بگو مثلا سه شنبه ساعت 4 تا 5 عصر در موردش فکر میکنم به تدریج و هفته به هفته زمان ان را کم کن
  6. نوشتن افکار زیبا و مناسب و لذتبخش و جایگزین نمودن آنها به جای افکار مزاحم هنگام امدن افکار مزاحم
  7. نوشتن افکار مزاحم و به زباله ریختن یا اتش زدن ان کاغذها
  8. پر کردن اوقات روزانه
  9. توجه به معنویت و توسل به اهل بیت
  10. و...

در همین سایت تاپیکهای مختلفی برلی وسواس فکری وجود داره که میتونید از جستجو استفاده کرده و پیدا نموده و استفاده کنید مثلا

کمک کنید-دچار وسواس فکری شده ام

وسواس فکری (توهین به مقدسات)
رهایی از وسواس فکری

یا علی

منم وسواس فکری داشتم راه حل هامو بهت میگم گوش کن:
تا به فکرت چیزی اومد جاتو عوض کن... نگاهتو عوض کن....یهو حرف بزن... نذار ب ذهنت بیان با اینکه حس میکنی پشت در ذهنت هستن راهشون نده
ذکر لااله الا الله رو بعد نمازات بگو...استغفرالله هم همینطور...ی دور تسبیح 100بار
اگه هم زورش رسید و باز اومد با خودت بگو خب حرفشو زد...کی اهمیت میده؟:khandeh!: و کار خودتو کن....در واقع به علمت عمل کن نه به تلقینت

گلاب بو کن چندین بار در روز اینجوری ک میگم:

بو کن عمییییق و به اندازه 5-6 تا صلوات که تو دلت میفرستی نفستو نگه دار...بعد آروووووم نفستو تا آخرین لحظه بده بیرون ک ریه ات خالی بشه....

یکی از عوامل وسواس فکری استرس و سرد شدن مغزه
گلاب مغز رو گرم میکنه

نرمش صبحگاهی 10 دقیقه و نگاه ب برگ سبز درختان هم خیلی موثره...

موضوع قفل شده است