جمع بندی آیا پوشیه زدن در تهران بد است؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا پوشیه زدن در تهران بد است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و خداقوت

میخواستم از کارشناسان محترم بپرسم این اعتراضات و نظرات شخصی درباره پوشیه چقدر اهمیت داره ؟

علاوه بر مخالفت عامه ،عده ای از افراد حوزوی و فعالان قرآنی به دلایل مختلف چون با نظر خودشون مطابقت نداره سعی میکنن دیگران را از پوشیه زدن منع کنن و میخوان نظر شخصی خودشون رو القا کنن .
پوشیه ای ها را جزء اعضای انجمن حجتیه میخونن یا به فرقه های ضاله و نوظهور داعش و طالبان و حتی حجاب یهودی و با اونها یکسان میدونن
توصیه ای به این حجاب که ندارد هیچ این حجاب رو نهی می کنند و از افراد پوشیه ای میخوان که این کار رو کنار بگذارن
نظرات منفی خودشون رو گسترش میدن طی عکس و پوستر و نظرسنجی عوام ..
پوشیه زدن در تهران بده؟؟
نظر مراجع عظام (سایه شون مستدام) رو بر این برداشت میگیرن که با پوشیه و روگرفتن که نیازی نیست یعنی موافقتی هم ندارن .
میخواستم بدونم نظر همسر مهمتره یا نظر مراجع عظام ؟؟(اطاعت از همسر اگر واجبه در این زمینه چطوره؟؟)

اما بنده تا اونجایی که تحقیق کردم پوشیه در تهران لباس عفاف هم محسوب میشه و نظر علما و مراجع احتیاط واجب(آیت الله صافی)و استحباب نظر دیگر مراجع و حضرت آقا (مدظله) هست.

پوشیه هم یه حجابه درسته که افراد چهره هاشون با هم متفاوته اما نمیشه گفت یک خانم نیاز به پوشیه داره یا خیر چهره هر خانمی جذابیتی داره دلیلی وجود نداره یه خانم آفریقایی یا عرب و سیاه پوست پوشیه لازم نداشته باشه اما یه خانم سفید چهره به پوشیه نیاز داره هر کس میتونه پوشیه بزنه و درست نیست نظر شخصی داده بشه روی چهره و از پوشیه زدن خانمها جلوگیری بشه.

فرقه های نوظهور از اسمش مشخصه نوظهور هست و قدمت پوشیه به زمان مهم تاریخ پیامبر برمیگرده و ما به نظر عوام نباید توجه ای داشته باشیم و تا جایی که بنده میدونم اینطور نیست که قسمت خاصی از احکام مربوط به زمان خاصی بشن (پوشیه مختص در زمان قاجار بشه ... یا مثلا حرمت ریش تراشی مخصوص زمان فتحعلی شاه بشه و زمان و نظرات مردم بتونه یه چیزهایی رو ممنوع بدونه و یه سری مسائل رو عادی و بی عیب بدونه ....)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین و استاد نور

سلام

بله حرف شما کاملا درست است. آنچه در نظر مراجع عظام در مورد میزان حجاب آمده، حداقل حجاب است؛ نه حداکثر آن. لذا پوشیه زدن نه تنها مخالف نظر مراجع نیست؛ بلکه مطابق اصل احتیاط است؛ زیرا در حکم حداقلیِ حجاب این قید وجود دارد که پوشاندن گردی صورت و دست ها تا مچ تا زمانی واجب نیست که طرف بداند دیگران با دیدن این مقدار به گناه نمی افتند؛ وگرنه پوشاندن این مقدار هم واجب می شود و فرقی بین تهران الان و حجاز 1400 سال پیش وجود ندارد. کسانی هم که از این کار نهی می کنند، یا جاهلانه این کار را می کنند و یا عامدانه و نباید به آن توجهی کرد.

به نظر مشهور مراجع استفاده از پوشیه اشکال ندارد و اطاعت از شوهر هم در این مورد واجب نیست. وجوب اطاعت از همسر فراگیر نیست و فقط در برخی موارد خاص مثل خارج شدن از منزل و تمکین و روزه مستحبی و ... است. لذا از لحاظ شرعی، پوشیه زدن یا نزدن در حیطه اختیارات همسر نیست. با این حال اگر پویشه زدن برای شخصی واجب نبود و صرفا به خاطر استحباب آن می خواست این کار را بکند بهتر است جوانب دیگر به خصوص تاثیر این کار بر زندگی مشترکش را حتما در نظر بگیرد. اگر در شرایطی انجام کار مباح یا مستحبی به هر دلیلی به زندگی مشترک و زناشویی لطمه وارد کند، در آن صورت ترک آن فعل، ترجیح دارد؛ چون حفظ بنیان خانواده از ضروریات است. موید این مسئله هم روایتی است که تمکین همسر را بر به تاخیر انداختن نماز اول وقتی که آن همه اهمیت دارد ترجیح داده است. البته چنین مسئله ای خیلی کم پیش خواهد آمد؛ چون قطعا کمتر همسر متدینی پیدا می شود که نخواهد همسرش از دید نامحرمان به نحو احسن پوشیده بماند.

البته چون این مسئله جنبه فقهی دارد، از کارشناسان محترم بخش فقه تقاضامندم که احکام این مسئله را به طور مستند بیان کنند و اگر اشتباهی در گفتار بنده بود متذکر شوند.

پیروز و سربلند

با سلام و عرض ادب

با توجه به اینکه درمورد این موضوع از نظر فقهی در تاپیک های مختلف مباحث مفیدی مطرح شده است توصیه می شود تا به آن تاپیک ها مراجعه نمایید :
http://www.askdin.com/thread33667.html
http://www.askdin.com/thread1408.html
http://www.askdin.com/thread49367.html
http://www.askdin.com/thread26427.html
http://www.askdin.com/thread42180.html
http://www.askdin.com/thread44057.html

درهرصورت به نظر مشهور مراجع استفاده از پوشیه اشکال ندارد و اطاعت از شوهر هم در این مورد واجب نیست.

موفق و موید باشید

سلام خسته نباشید
فقط از مرجعتون پیروی کنید و به حرف مردم عوام گوش ندید تا زیر با نظرات تحمیلیشون نرید.
من که نوجوان بودم به دلیل جذابیت و زیبایی که داشتم اکثر رهگذرها به من خیره میشدند و من از نگاه ویژه آنها متنفر بودم
اکنون تعجب میکنم چگونه است که زنهایی عمدا خود را در معرض نگاه شهوتی قرار میدهند! وا عجبا!

خانم گرامی!
بنده اگر زن میبودم؛ 100% پوشیه میزدم؛ چون هم نامحرمان وسوسه نمیشوند به صورتم نگاه کنند و آنها آرام میشوند هم خودم آرام میشوم که کسی به من خیره نیست و ابزار شهوترانی کسی قرار نگرفتم.

خدا میدونه خانم پوشیه دار از کنارم رد میشه چقدر خوشحال میشم و براش دعا میکنم تو دلم تحسینش میکنم.

سلام به نظر بنده کسی که خانوادش با پوشیه مخالفن باید نزنه ! این درسته ؟میتونه فقط جاهایی که امکان داشت پوشیه بزنه . مستحبه
این که بعضی جاها پوشیه بزنیم و بعضی وقتا نه این چی؟ممکنه باعث جلب توجه بشه یا نه اما من منظورم اینه که گناهی نداره؟؟
اگر باعث بشه همه کسایی که پوشیه ای هستن خانوادشون نظرشون نسبت بهشون عوض بشه دقت کنید بنده عرض میکنم خانوادشون !کسایی که خیلی براشون مهمه اولین کسانی که از آدم حمایت میکنن این چطور؟خوب صمیمیت و اطاعت مهم تره بنده نمیخوام اصلا سلیقه ای عمل کنم پوشیه رو هم خیلی دوست دارم اما برچسب حجتیه و .. رو نمیتونم پذیرم .اگر تاپیک بسته نشه عرایض ام ادامه دارد...

ستاره زهراء;738011 نوشت:
سلام به نظر بنده کسی که خانوادش با پوشیه مخالفن باید نزنه ! این درسته ؟میتونه فقط جاهایی که امکان داشت پوشیه بزنه . مستحبه
این که بعضی جاها پوشیه بزنیم و بعضی وقتا نه این چی؟ممکنه باعث جلب توجه بشه یا نه اما من منظورم اینه که گناهی نداره؟؟
اگر باعث بشه همه کسایی که پوشیه ای هستن خانوادشون نظرشون نسبت بهشون عوض بشه دقت کنید بنده عرض میکنم خانوادشون !کسایی که خیلی براشون مهمه اولین کسانی که از آدم حمایت میکنن این چطور؟خوب صمیمیت و اطاعت مهم تره بنده نمیخوام اصلا سلیقه ای عمل کنم پوشیه رو هم خیلی دوست دارم اما برچسب حجتیه و .. رو نمیتونم پذیرم .اگر تاپیک بسته نشه عرایض ام ادامه دارد...

سلام

لطفا در مورد سوالات شرعی این مسئله به لینک هایی که جناب استاد نور دادند مراجعه کنید. معمول سوالات در این تاپیک ها هست.

در مورد سوال آخرتون پاسخ اینه که باید دید پوشیه زدن شما واجبه یا مستحب. اگه واجب باشه که هیچ؛ اما اگه مستحب بود در صورتی که پوشیه زدن منجر به بروز مشکلاتی مثل درگیری با خانواده یا ... میشه می تونید استفاده نکنید و هیچ مشکلی وجود نداره. گاهی پوشیه زدن و گاهی نزدن هم مانعی نداره؛ منتها باید مراقب باشید که احیانا در معرض تهمت قرار نگیرین و مثلا نگن فلانی چقد دوروست و ... .

البته این به این معنا نیست که شما برای همیشه قید پوشیه رو بزنین؛ بلکه شما می تونین کم کم زمینه پوشیه زدن رو با حرف و عمل با مخالفین نزدیک فراهم کنین. البته ابتدا باید این مسئله برای خودتون به طور کامل جا افتاده باشه تا بعد بتونین دیگران رو قانع کنین.

ستاره زهراء;738011 نوشت:
پوشیه رو هم خیلی دوست دارم اما برچسب حجتیه و .. رو نمیتونم پذیرم .اگر تاپیک بسته نشه عرایض ام ادامه دارد...

سلام. من اهل پوشیه نیستم، ولی راستش شما بدون برچسب گذاری نمی تونی توی جوامع انسانی زندگی کنی، به هر سمتی که بری به مذاق یه عده خوش نمیاد و بهت برچسب میزنن. اگر واقعاً به این اعتقادی رسیدی که پوشیه داشتن بهتره، اونوقت دیگه از چیزی نترس. مثلاً خود من به این اعتقاد رسیدم که باید به بعضی روشهای تبلیغی همفکرهای خودم اعتراض کنم، دیگه از برچسب و حذف و ویرایش هم نمی ترسم!

عنوان: آیا پوشیه زدن در تهران بد است؟

سوال:
می خواستم نظر شما در مورد پوشیه را بدانم. جدیداً علاوه بر مخالفت عامه، عده ای از افراد حوزوی و فعالان قرآنی به دلایل مختلف از جمله اینکه چون این کار با نظر خودشان مطابقت ندارد سعی می کند دیگران را از پوشیه زدن منع کنند و می خواهند نظر شخصی خودشان را القا کنند. آنها پوشیه ای ها را جزء اعضای انجمن حجتیه می خوانند و یا به فرقه های ضاله و نوظهور داعش و طالبان و حتی حجاب یهودی نسبت می دهند و از افراد پوشیه ای می خواهند که این کار را کنار بگذارند.
این افراد نظر مراجع عظام را هم اینگونه تفسیر می کنند که چون نظر آنها این است که پوشیه و روگرفتن نیازی نیست پس موافقتی هم با زدن پوشیه ندارند! آیا این برداشت درست است؟ آیا اطاعت از همسر در این مسئله واجب است؟ اگر بله می خواستم بدانم نظر همسر مهمتر است یا نظر مراجع عظام ؟
به طور کلی به نظر شما پوشیه زدن در تهران بد است؟ تا جایی که بنده تحقیق کرده ام پوشیه در تهران نه تنها بد نیست بلکه لباس عفاف هم محسوب می شود و نظر برخی از علما و مراجع مثل آیت الله صافی احتیاط واجب و بقیه مراجع استحباب است مثل حضرت آقا مدظله.

پاسخ:
بله حرف شما کاملا درست است. آنچه در نظر مراجع عظام در مورد میزان حجاب آمده، حداقل حجاب است؛ نه حداکثر آن. لذا پوشیه زدن نه تنها مخالف نظر مراجع نیست؛ بلکه مطابق اصل احتیاط است؛ زیرا در حکم حداقلیِ حجاب این قید وجود دارد که پوشاندن گردی صورت و دست ها تا مچ تا زمانی واجب نیست که طرف بداند دیگران با دیدن این مقدار به گناه نمی افتند؛ وگرنه پوشاندن این مقدار هم واجب می شود و فرقی بین تهران الان و حجاز 1400 سال پیش وجود ندارد. کسانی هم که از این کار نهی می کنند، یا جاهلانه این کار را می کنند و یا عامدانه و نباید به آن توجهی کرد.
به نظر مشهور مراجع استفاده از پوشیه اشکال ندارد و اطاعت از شوهر هم در این مورد واجب نیست. وجوب اطاعت از همسر فراگیر نیست و فقط در برخی موارد خاص مثل خارج شدن از منزل و تمکین و روزه مستحبی و ... است. لذا از لحاظ شرعی، پوشیه زدن یا نزدن در حیطه اختیارات همسر نیست. با این حال اگر پویشه زدن برای شخصی واجب نبود و صرفا به خاطر استحباب آن می خواست این کار را بکند بهتر است جوانب دیگر به خصوص تاثیر این کار بر زندگی مشترکش را حتما در نظر بگیرد. اگر در شرایطی انجام کار مباح یا مستحبی به هر دلیلی به زندگی مشترک و زناشویی لطمه وارد کند، در آن صورت ترک آن فعل، ترجیح دارد؛ چون حفظ بنیان خانواده از ضروریات است. موید این مسئله هم روایتی است که تمکین همسر را بر به تاخیر انداختن نماز اول وقتی که آن همه اهمیت دارد ترجیح داده است. البته چنین مسئله ای خیلی کم پیش خواهد آمد؛ چون قطعا کمتر همسر متدینی پیدا می شود که نخواهد همسرش از دید نامحرمان به نحو احسن پوشیده بماند.(1)

(1) سایت انجمن گفتگوی دینی، انجمن مشاوره، کارشناس: امین، تاریخ: 1395/01/17

موضوع قفل شده است