بسته کتاب برای شناخت آمریکا؛ از "کلبه عمو تام" تا "خوشه‌های خشم"(بسم الله الرحمن الرحیم)
یکی از بارزترین ویژگی‌های رهبر معظم انقلاب در مقام یک رهبر ارتباط بالا با مقوله کتاب و کتابخوانی و تشویق‌های بسیار زیاد ایشان بر امر مطالعه کتاب‌های گوناگون به ویژه کتب تاریخی است. ایشان در طی چند دیدار اخیر خود با مسئولین و اقشار مختلف مردم به فراخور همان دیدار به معرفی کتابی پرداخته اند و هر کدام از آن گروه‌ها را تشویق به مطالعه‌ی این کتاب‌ها کرده اند.
بدون شک این کار ایشان بیشتر به عنوان نوعی خط دهی فکری در آن حوزه است، به نحوی که مخاطبان صحبت ایشان با خواندن این کتاب‌ها صاحب دیدگاه عمیق‌تری در این حوزه می شوند.

با توجه به اینکه ایشان در آخرین دیدارشان در رابطه با ماهیت اصلی حکومت آمریکا و نحوه مدیریت این حکومت بر کشور خویش از سال ها پیش تا به امروز صحبت کردند، ما هم به همین بهانه به سراغ بسته معرفی کتاب جهت آشنایی با جامعه آمریکا و نظام حاکم بر آن آمده ایم:


1.پرفروش، همچون انجیل:
«کلبه عمو تام» (به انگلیسی: Uncle Tom's Cabin)‏ کتابی است با موضوع ضد برده‌داری که توسط «هریت بیچر استو» نگاشته شده است و برای اولین بار در سال ۱۸۵۲ میلادی منتشر شد و باعث ایجاد اتفاقات گسترده و وسیعی در سطح جامعه سیاه پوستان آمریکایی شد. استقبال از این کتاب به حدی زیاد بود که توانست لقب پرفروشترین کتاب داستان قرن نوزدهم را از آن خود کند و همچنین دومین کتاب پرفروش بعد از انجیل شود و تنها در چاپ اولش ۳۰۰ هزار عدد از این کتاب در آمریکا به فروش برسد.این کتاب که در ابتدا به صورت پاورقی در روزنامه ها چاپ می شد، بعد از آن که توانست با مخاطبانش ارتباط برقرار کند، با ابتکار نویسنده‌اش تبدیل به کتاب شد، کتابی که در تمام کشورهای جهان میلیون‌ها نسخه از آن به فروش رفت و تا سالها بعد از چاپ آن یکی از اصلی ترین سوژه های تئاترهایی بود که بر روی صحنه می رفتند.

بسته کتاب برای شناخت آمریکا؛ از "کلبه عمو تام" تا "خوشه‌های خشم"
با توجه به اینکه 10 سال بعد از اولین چاپ این کتاب، شعله‌های اولیه جنگ داخلی آمریکا روشن شد، بسیاری از اهالی ادبیات این رمان را جنجالی ترین حادثه در تاریخ رمان نویسی می‌دانند.«کلبه‌ی عمو تام» نقشی انکار ناپذیر در بیدار کردن وجدان جامعه‌ی امریکا و تمام بشریت داشته است. نویسنده در این کتاب اعتقادات ضد بردگی‌اش را در قالب داستانی پر ماجرا شرح می‌دهد و فاجعه‌ی بردگی را حکایت می‌کند و ماهیت تبعیض رنگ را رسوا می‌کند. ماجرایی که هنوز هم در ایالت های مختلف آمریکا وجود دارد، آن هم در شرایطی که برای اولین شاهد حضور یک سیاهپوست در راس قدرت این کشور هستیم!2.خداحافظی با آمریکایی با اصالت:
«خداحافظ گاری کوپر» که «رومن گاری» آن را به رشته تحریر در آورده است، کتابی است که داستان آن در رابطه با پسری آمریکایی به نام «لنی» است که برای فرار از اعزام به جنگ ویتنام به کوهستان‌های سوئیس پناه می برد و در آنجا درگیر مسائل گوناگون می شود. تنها چیزی که او را گهگاه به یاد آمریکا می اندازد، عکسی است از گاری کوپر (بازیگر معروف فیلم‌های وسترن) که در سال‌های نوجوانی از طرف خود او و با امضایش دریافت کرده است. گاری کوپر برای لنی، نماد آمریکا در دورانی است که دیگر نشانی از آن باقی نمانده است. دورانی که در آن آمریکا دارای هویتی مشخص بود، هویتی که در زمان حال و بعد از جنگ هایی که به راه انداخته از آن محروم شده است.

بسته کتاب برای شناخت آمریکا؛ از "کلبه عمو تام" تا "خوشه‌های خشم"با اینکه نویسنده کتاب یک فرانسوی است، ولی در سرتاسر داستان کتاب «خداحافظ گاری کوپر» موجی از بی ادبی ها و فحاشی ها وجود دارد که اشاره به نوع ادبیات نامناسب مردم آمریکا دارد. هرچند که کتاب دارای نقاط ضعف بسیاری همچون ادبیات فحاشانه و ایجاد افت داستانی در فصول میانی کتاب است ولی به طور کلی مطالعه ی این کتاب می تواند بیش از پیش مخاطبان را با ضد ارزش های پوچ آمریکایی که بارزترین آن در این داستان، همان آزادی از هرگونه تعلق است، آشنا کند. این کتاب توسط انتشارات «نیلوفر» در کشورمان ترجمه و منتشر شده است.


3. آمریکا منفورترین ملت‌ها:

بدون شک جنگ های پیاپی دولت آمریکا در کشورهای مختلف و دخالت های بیجای دولت این کشور در مسائل مختلف جهان باعث شده که نوعی تفکر منفی نسبت به این کشور در میان مردم جهان ایجاد شود. موضوعی که آن را در رمان «خداحافظ گاری کوپر» نیز به شدت معلوم بود. در حالی که این کشور تا به حال هزینه های سرسام آوری را برای بالا بردن سطح محبوبیت خود در میان جهانیان کرده است.

بسته کتاب برای شناخت آمریکا؛ از "کلبه عمو تام" تا "خوشه‌های خشم"
کتاب «چرا مردم از آمریکا متنفرند» در رابطه با همین موضوع است. این کتاب که توسط «ضیاالدین سردار» و به همت انتشارات «اطلاعات» به چاپ رسیده است، به بررسی علل و پیش زمینه‌های شکل گیری حادثه یازده سپتامبر با محوریت دخالت آشکار آمریکا در مسائل داخلی دیگر ملل برای منافع خود پرداخته است.

4.حقیقتِ آمریکا را بشناسید!

یادش بخیر از زبان یکی از اساتیدم که زمان طولانی‌ای را در آمریکا زندگی کرده بود و در آنجا بزرگ شده بود، شنیدم که می گفت: «زیبایی ظاهری آمریکا باعث می شود که بسیاری از مردم دنیا شیفته این کشور شوند در حالی که خیلی از آن‌ها از مسائل دیگری که در این کشور رخ می‌دهد، مسائلی همچون نژاد پرستی و نبود امنیت، خبر ندارند.»

بسته کتاب برای شناخت آمریکا؛ از "کلبه عمو تام" تا "خوشه‌های خشم"


کتاب «نیمه پنهان آمریکا» آقای «شهریار زرشناس» به همین موضوع پرداخته است. اینکه آیا آمریکا آن گونه که بسیاری فکر می کنند، حقیقتا جذاب هست و یا نه؟ همچنین از طریق بررسی تاریخچه آمریکا و نحوه‌ی شکل گیری آن و ساز و کارهای داخلی و چگونگی مدیریت این کشور و نحوه ی تعاملات آن با کشورهای دیگر در پی یافتن بهترین جواب برای این سوال است.

5.جنبش 99 درصدی ها

یکی دیگر از راه‌های شناخت آمریکا، بررسی اوضاع عمومی زندگی در آمریکا و شرایط مردم این کشور است.کشوری که در نگاه اول دارای قوی ترین صنایع دنیاست که به پشتوانه بورس قدرتمندش همواره در عرصه اقتصادی موفق بوده است ولی با نگاهی دقیقتر به این کشور و مسائلی که در ماجراهای معروف «جنبش وال استریت» رخ داد، می توان به اشتباه بودن همه این تصورات پی برد. جنبش وال استریت که جنبشی اجتماعی در آمریکاست در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۱م با دعوت رسانه‌های اجتماعی ضدسرمایه‌داری در نیویورک و با تظاهرات هزاران نفر شروع شد. جنبشی که اصلی‌ترین اهدافش را در ایجاد عدالت مالی و کاری در میان مردمان آمریکا را می خواهد و در پی زیر سوال بردن سیاست های نظام سرمایه‌داری در این کشور است.

بسته کتاب برای شناخت آمریکا؛ از "کلبه عمو تام" تا "خوشه‌های خشم"

کتاب «نگاهی به جنبش وال استریت» با بررسی جنبش وال استریت و دلایل ایجاد این جنبش با بهره گیری از نظر سایر محققینی که در رابطه با این جنبش مطالعه کرده اند، نتایج این جنبش را تحلیل کرده است. این کتاب را «مهدی پیرهادی» نگاشته است و انتشارات کتاب دانشجویی آن را به زیر چاپ برده است.


6.کودکان مستکبر ستیز
یکی از دغدغه های اصلی‌ای که در رابطه با کشور آمریکا وجود دارد، تهاجم فرهنگی این کشور در غالب شخصیت های خلق شده برای کودکان و نوجوانان است. تهاجمی که می توان مهمترین سرآغاز آن را در عروسک «باربی» جستجو کرد. عروسکی که برای همه کودکان جهان آشناست و همه کم و بیش نام آن را شنیده اند و بسیاری با آن بزرگ شده اند؛ بدون اینکه بدانند و بفهمند که این عروسک بزرگترین نماد یک زن آمریکایی رویایی تصویر شده برای کودکان، است. کتاب «مهمان آمریکایی» داستان دختر بچه‌ای به نام «ثنا» است که برای او از آمریکا یک عروسک «باربی» هدیه می‌آورند، این کودک که اصلاً با این عروسک آشنا نیست، این عروسک را کنار بقیه اسباب بازی‌هایش قرار می‌دهد، در حالی که باربی به ظاهر معصوم و مهربان، در نبود «ثنا» به سایر عروسک‌ها دستور می دهد و تصمیم دارد فرهنگ آنها را عوض کند.

بسته کتاب برای شناخت آمریکا؛ از "کلبه عمو تام" تا "خوشه‌های خشم"
وقتی «ثنا» از اتفاقات ناگوار اتاق‌اش خبردار می شود و متوجه ناراحتی هایی که برای سایر عروسک هایش پیش آمده، می‌شود؛ از خیر این عروسک که برای او هدیه آورده‌اند، می‌گذرد و در انتها این عروسک را به سطل زباله می‌اندازد. درست است که داستان این کتاب تا حدود زیادی شبیه به انیمشین هالیوودی «داستان اسباب بازی‌ها» ست، ولی نباید توانایی «امیرحسین مخدومی» نویسنده این اثر، در انتخاب سوژه و استفاده معکوس در جهت مقابله با فرهنگ مهاجم غرب را نادیده گرفت. این کتاب یکی از بهترین کتاب های داستانی‌ای است که می تواند در خلال یک داستان روان و زیبا، کودکان ایران زمین را با معنی واقعی استکبار و تهاجم فرهنگی و مقابله با آن آشنا کند.


7. خوشه های ضد آمریکایی:
زمانی که هنوز دانش آموز بودیم و ابتکارات برخی از دوستان موجب تغییر نظام آموزشی مدارس نشده بود و هنوز سطوح مختلف تحصیلی معنی واقعیه «مقطع تحصیلی» را دربرمی گرفتند، در کتاب‌های ادبیات آن دوران درسی در رابطه با کتاب «خوشه‌های خشم» اثر «جان اشتان بک» وجود داشت و در رابطه با ماهیت ضد آمریکایی و ضد استکباری این کتاب صحبت کرده بود. کتابی که بدلیل حقیقت گویی و هم دردی با قشر پائین جامعه جای خود را در میان مخاطبانش باز کرده بود و به همین دلیل هم تا مدت‌ها در کشور ممنوع الچاپ بود، آن هم به دلیل توهین به کلیسا!!
بسته کتاب برای شناخت آمریکا؛ از "کلبه عمو تام" تا "خوشه‌های خشم"این کتاب داستاني است در مورد يك خانواده فقير آمريكايي كه در پي يافتن كار راهي ايالت كاليفرنيا شده اند و در این مسیر با اتفاقات و وقایع زیادی روبه رو می‌شوند که هرکدام آینه ای از شرایط خانواده های محروم و کشاورز آمریکایی است.

8.آمریکا، کشور فقرا

ایالات متحده آمریکا کشوری است که علیرغم داشتن منابع طبیعی سرشار، پیشرفته‌ترین فناوري‌ها و نیز استاندارد بالاي زندگی، جمعیت بزرگی از فقیران را در خود جاي داده است که از شرایط لازم براي تأمین خوراك، مسکن و بهداشت برخوردار نیستند؛ به طوري که میلیونها نفر از نظر خوراك، پوشاك و مسکن در وضعیت نامطلوبی هستند و در مدارس، دادگاه ها و مشاغل نیز مورد تبعیض قرار میگیرند.

همین موضوع به عنوان هدف اصلی پژوهش موسسه مطالعات آمریکا قرار گرفته است و منجر به خلق کتاب «فقر در ایالات متحده آمریکا: نگاهی به روش سنجش و علل افزایش» شده است. کتابی که با موشکافی تمام به سراغ این موضوع رفته و با ارائه آمارهایی دقیق از جامعه آمریکا توانسته این موضوع را به تصویر بکشد.

  • مشرق