وجوب ازدواج جوانان و عدم اقدام عملی والدين

تب‌های اولیه

153 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وجوب ازدواج جوانان و عدم اقدام عملی والدين

سلام
یک مشکلی که گریبان گیر بسیاری از جوون ها شده اينه که یا درگیر گناه شدن یا در معرض گناه هستند، در اینصورت ازدواج برای اونها واجبه.
ولی اتفاقی که تلخ تره اینه که به نوعی متصدی تزویج جوونها والدین هستند و با علم به اینکه جوون خودشون هم احتمال داره جزء همون دسته باشه، هیچ اقدامی رو صورت نمیدن.
از اساتید و کاربران درخواست دارم همکاری کنند که دلایل رو بررسی کنند تا جواب و راه حل مناسبی پیش پای جوون ها بگذاریم.

تشکر.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
و تشكر از اين دغدغه به جاي شما
وقتي برويم گلزار شهدا قدم بزنيم و البته شلوغي هم نباشد كه كمي فكر كنيم خيلي چيزها دست ما مي آيد:
مي بينيم چه قدر تعداد نوجوانان و جوانان زياد است. اينها جرأت اينها نهال هايي بود كه با رهبري امام خميني آبياري شد. وقتي پاي دين و ناموس و وطن به ميان آمد ديگر فقط برايشان يك چيز مهم بود پيام رهبر و مرادشان. به همين دليل هنگام ضرورت با نهايت تواضع دست مادر و پدر را مي بوسيدند و به رغم ميل برخي والدين به جبهه حاضر مي شدند. همان افرادي كه در آن سن اوج تفريح و نشاط و بازي و شاديش بايد باشد.
ولي چه شده است كه جوانان ما اين قدر در امر ازدواج مطيع هستند؟
پدران و مادران مشكل دارند؟
جامعه و رسانه ها ايراد دارند؟
يا رهبران و اسلام شناسان؟

دوستان قدري از فرهنگ اسلامي دور شده ايم
اگر دور نشده بوديم نبايد پدري پيوسته سفرهاي زيارتي و سياحتي برود و جوان عزبش معذب باشد
نبايد رسانه ما فيلم هاي تشريفاتي و مصرف گيرايش كل حجم شبكه ها و كانال ها را پر كند كه جوان ما مضطرب شود و بگويد بدون ماشين و...نمي شود ازدواج كرد.
رهبر ما كه عملا عاقد ساده ترين ازدواج هاست و كتاب مطلع عشقش الگوي ما بايد باشد. فرزندانش كه ساده ترين ازدواج را داشته اند
اما
دوستان من! ما هم ايراد دارد كارمان
جسارت مقرون به احترام ما كجاست؟
چرا نبايد ابراهيم وار بت تشريفات ازدواج را بشكنيم و سراغ دختراني برويم كه مثل ما مي انديشند به عنوان يك مشاور مي گويم اين دروغ است يا غيرواقع است كه بگوييم همه خانواده به دنبال تشريفات هستند
آيا پدري كه كمرش زير بار تهيه جهيزيه خم شده طرفدار تشريفات است؟
مشكل اين است كه ما تمايل داريم مهريه را كم كنيم و تمايل نداريم جهيزيه را نگيريم يا كم كنيم (كو انصاف) درد ما بخش مهمي از آن ريشه در بي انصافي دارد.[HL]

باور كنيد زندگي بدون همسر استرسش بيشتر از زندگي بدون مبل و بدون ماشين و بدون وسائل لوكس و...است.

[/HL]

پس جوانان بايد خودشان هم بخواهند زياد روي توانايي مالي پدر و مادر حساب باز نكنند
همان طور كه مي توان چهار سال براي گرفتن يك ليسانس ماسي:Nishkhand: از شهرمان كوچ كنيم
مي توانيم براي شروع زندگي مدتي از محل زندگي والدين فاصله بگيريم و جايي با قيمت پايين رهن كنيم يا بخريم.
زندگي راهش آسفالته نيست شوسه است و افراد موفق توقع راه آسفالته چهار بانده از زندگي نداشته اند اين را دانشمندي به نام مزلو با تحقيقاتش ثابت كرده است
البته
هشيار باشيد
منظورم ناديده گرفتن بزرگترها، توهين به ايشان و استفاده نكردن از تجربه آنها و بي گدار به آب زدن نيست.
براي ازدواج هم سماجت كنيد و هم فتيله توقعات را كم كنيد

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

حامی;734509 نوشت:
وقتي برويم گلزار شهدا قدم بزنيم و البته شلوغي هم نباشد كه كمي فكر كنيم خيلي چيزها دست ما مي آيد:
مي بينيم چه قدر تعداد نوجوانان و جوانان زياد است. اينها جرأت اينها نهال هايي بود كه با رهبري امام خميني آبياري شد. وقتي پاي دين و ناموس و وطن به ميان آمد ديگر فقط برايشان يك چيز مهم بود پيام رهبر و مرادشان. به همين دليل هنگام ضرورت با نهايت تواضع دست مادر و پدر را مي بوسيدند و به رغم ميل برخي والدين به جبهه حاضر مي شدند. همان افرادي كه در آن سن اوج تفريح و نشاط و بازي و شاديش بايد باشد.
هفته دفاع مقدس مبارك
شادي روح شهدا
سلامتي خانواده ايشان و جانبازان و آزادگان
صلوات
[/]

حامی;734509 نوشت:

اگر در ازدواج هم مطيع رهبر باشيم خيلي چيزها رفع مي شود
الان از سنت هاي غلط داريم كوركورانه تبعيت مي كنيم
جوانان و والدين ما بايد به خود آيند
هر كس بايد گليم خود را از آب بيرون بكشد منتظر معجزه ننشينيم چرا ما براي ديگران الگو نشويم
از جسارت شهدا درس بگيريم
[/]

ازدواج شهيد همت نمي توان به سبك امروزيش الگو ما باشد؟
فكر كرده ايد؟
[/]

حامی;734509 نوشت:
مي توانيم براي شروع زندگي مدتي از محل زندگي والدين فاصله بگيريم و جايي با قيمت پايين رهن كنيم يا بخريم.

من همین حرفو تویه تاپیکا زدم.دخترا اومدن حمله کردن.که یعنی بریم پایین شهر که بهمون تجاوز بشه!یعنی از شهری که دوس داریم بریم!البته موضوعش کمی فرق میکرد ولی تو همین مایه ها بود.حالاخودشون میخونن میفهمن.

حامی;734509 نوشت:
مشكل اين است كه ما تمايل داريم مهريه را كم كنيم و تمايل نداريم جهيزيه را نگيريم يا كم كنيم (كو انصاف) درد ما بخش مهمي از آن ريشه در بي انصافي دارد.

من رفتم خواستگاری یه دختر.باباش شاگرد مغازه بود .خونه هم نداشتن.ولی خب فرهنگشون پایین بود.باباش با زیر پیرهنی اومد.هنوز اماده نبودن که رفتیم خونشون.دختره بهش گفتم نمیخام برم خونه خودم.اول زندگی میخام طبقه پایین خونه پدریم باشم.یه جوری تعجب کرد.که تو دلم گفتم این دیگه کیه.یعنی یه همچین دختری هم توقعات بی جا داره.

حامی;734509 نوشت:
سراغ دختراني برويم كه مثل ما مي انديشند

الان من همچین دخترانی را از کجا پیدا کنم!اخرش مادر یا خواهرام پیدا میکنن.که اونا هم اینجوری پیدا نمیکنن یا طبق سلیقه خودشون پیدا میکنن.شاید بگین فعالیت داشته باش در اجتماع باش.جواب:من که همش توخونه هستم کارندارم.کار درست حسابی بهم نمیدن.رشتمم مکانیکه اخرش میرم سر یه کاری که همه مردن.

[FLV]http://hw2.asset.aparat.com/aparat-video/62ae292908f7ee566e7d61f489c932f4327036__35800.mp4[/FLV]
درد و دل فرزند شهید خرازی با رهبری-دیدار رهبری با خانواده شهدا اصفهان ۱۳۸۱

[/]

یا‌رقیه;734525 نوشت:
سلام استاد

یک دست صدا ندارد

حداقل حداقل برای چنین توصیه هایی.... نیاز به دو نفر می باشد

تا زماني كه خودمان را كم بگيريم
همين آش است و همين كاسه
اگر اعتماد به نفس داشته باشيم همه چيز درست مي شود و بايد از خودمان شروع كنيم برخي تشريفات اجتماعي ممكن است 50 سال طول بكشد يا حتي بدتر اندر بدتر شود
دين امده كه ما تقليد كوركورانه نكنيم
من خودم سد شكن بودم ميگيد نه بخوانيد[/]

mohsen1990;734526 نوشت:
من همین حرفو تویه تاپیکا زدم.دخترا اومدن حمله کردن.که یعنی بریم پایین شهر که بهمون تجاوز بشه!یعنی از شهری که دوس داریم بریم!

:Moteajeb!::Narahat az::Esteghfar:
[=comic sans ms]شما گفتی دختر تک و تنها بعد از جدا شدن با 50 تا سکه بره پایین شهر خونه اجاره کنه، منم گفتم که برای یه دختر تک وتنها امنیت نداره...

mohsen1990;734526 نوشت:
البته موضوعش کمی فرق میکرد

:ok: پس دیگه حرفی نمیمونه!

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام دوستان
ممنون مي شوم روي موضوع اصلي تاپيك متمركز شويد و هركس نظرش را در رابطه با سؤالي اصلي بگويد
[/]

حامی;734509 نوشت:
هشيار باشيد
منظورم ناديده گرفتن بزرگترها، توهين به ايشان و استفاده نكردن از تجربه آنها و بي گدار به آب زدن نيست.

ما داريم جواناني را كه از نظر مالي و مسكن هم بي نياز هستند ولي براي ازدواج منتظرند كه اتفاقي بيفتد
و به طور جدي به خانواده نمي گويند و يا حيا مي كنند
يا فكر مي كنند حالا زود است
وقتي كه پير پسر شدند تازه مي خواهند ازدواج كنند اگر ايشان به آفات ازدواج با تأخير دقت كنند اين كار را نمي كنند.[HL]
با آموزش و مشاوره ازدواج و مطالعه و استفاده از نرم افزارها مي توان بلوغ و پختگي را افزايش داد و جلو انداخت

[/HL][/]

دوستان دقت داشته باشند منظورم اين نيست كه ازدواج با مراسم شب هفت يك شكل باشد ها
منظورم اين است كه فردي كه در بريز و بپاش تا خره خره زير قرض و قسط ميره مراسم ازدواجش از مراسم شب هفتم كمتر نيست:ok:(عاقلانه نيست براي يك شب خوش بودن يكي دو سال يا بيشتر ناخوش بود)
ولي مي تواند از جلوه هاي شادي ها و عروسي هاي حلال كه در تاپيك هاي مختلف بحث كرده ايم استفاده كرد

[="Tahoma"][="DarkGreen"]دقت دقت دقت
يكي از كاربران محترم نكته اي اشاره كردند

........... نوشت:
سلام و عرض ادب
یکی از دلایلی که موجب شده دختران زیر بار زندگی با خانواده همسر نروند شنیدن خاطرات تلخی است که مادران از زندگی با مادر شوهر برایشان تعریف کرده اند
دخالت ها، بی احترامی ها و نگاه خدمتکار به زنان!!!!!!!
که البته همه اش یا شاید بیشترش برمیگردد به شوهرش که از بی تدبیری یا شاید بی تجربگی اش نتوانسته مدیریت خوبی داشته باشد و همسرش حسابی اذیت میشود
وقتی مثلا خود بنده می بینم چندین دوستم به خاطر زندگی با خانواده شوهر و دخالت های آنها کارشان به طلاق کشیده شده، و هم اکنون کس دیگری در آستانه طلاق است ، زیر بار چنین زندگی نمیروم چون از طلاق بیزارم، بعد آقایان این را میگذارند به پای زیاده خواهی زنان، در حالی که زنان فقط خواستار آرامش بعد از ازدواج هستند، این درخواست کمی نیست که زن جوان بتواند بعد از ازدواج هر طور که دوست دارد نزد همسرش لباس بپوشد، اما با وجود برادر شوهر و پدر شوهر یا حتی مادرشوهر چگونه میتواند این کار را انجام دهد؟
چرا مردان به جای نق زدن یک کار ساده ولو به قول خودشان به دور از شانشان برای خودشان دست و پا نمی کنند و بعد همسرشان را به خانه ولو یک اتاق نمی برند؟
چرا مردان نمیخواهند بعد از ازدواج از خانواده خود استقلال پیدا کنند و همچنان میخواهند دست جلوی پدر و مادر دراز کنند؟ یک نان خشک که با زحمت خود انسان به دست آمده باشد شرافت دارد به نانی که بامنت و دخالت باشد
البته همه اینگونه نیستند اما آمارها را که نگاه کنیم طلاق های زیادی در این راستا ثبت شده اند
مردان همت میکردند و حتی کارگری می کردند یا دست فروشی ، یا رانندگی خیلی برای خودشان و همسر آینده شان بهتر بود تا اینکه هی میگفتند دختران کم توقع شوید و با خانواده ما زندگی کنید
این نظر بنده نیست و نظر بسیاری از دختران است کاش مردان مجرد این مسئله را درک میکردند که ایراد همیشه از زیاده خواهی زنان نیست بلکه خیلی مواقع از تنبلی خودشان است!!
بلوغ جنسی برای ازدواج کفایت نمیکند، بلوغ اقتصادی هم باید باشد.ولو در حد خرید نان خالی باید بتوانند پول درآورند
برخی مردان کار را ننگ میدانند بعد میگویند همسرم خواسته اش را پایین بیاورد. به خدا مردهای این زمانه موجودات عجیبی هستند!

دوستان وقتي سخن از كم كردن تشريفات است به معناي اين نيست كه مشاوران موافق زندگي بدون مرز عروس و داماد با خانواده داماد و يا خانواده عروس هستند
زندگي جديد يك سيستم است و سيستم با اين كه با سيستم هاي ديگر تعامل دارد ولي استقلال خود و مرزهاي خود را بايد حفظ كند و سيتسم تمايل به بسته بودن دارد
بنابراين اگر ناچار شديد با خانواده همسر باشيد
پيشنهاد مي كنم واسطه اي را بپزيد تا ايشان پيشنهاد مستقل بودن شما را بكنند يا خود فرد از خانواده اش اين را بخواهد و همسر خود را از ماجرا دور نگه داريم تا در موضع تهمت نباشد كه بگويند او مي خواهد فرزند ما را از ما بگيريد
بنابراين اگر هزينه اي نداشتيد و مجبور بوديد در كنار خانواده همسر باشيد بايد شيرين برويد و شيرين بياييد و گويي دو خانواده مستقل هستيد و يا شما در منزل فرد غريبه اي مستأجر هستيد البته به موقع احترام به موقع هم تعامل ولي قاطي شدن هرگز
اگر ناچار نيست اولويت اين است كه از همان ابتدا فاصله ايمني را حفظ كنيد[/]

حامی;734566 نوشت:
یکی از دلایلی که موجب شده دختران زیر بار زندگی با خانواده همسر نروند شنیدن خاطرات تلخی است که مادران از زندگی با مادر شوهر برایشان تعریف کرده اند

سلام
زن به زن ظلم کرده به مردها چه؟خوب جنس زن همینه!وقتی حسادت را در خودشان نمی کشند همین می شود!چشم همدیگر را ندارند ببینند اسم شوهر را می کشند وسط!

حامی;734566 نوشت:
البته همه اش یا شاید بیشترش برمیگردد به شوهرش که از بی تدبیری یا شاید بی تجربگی اش نتوانسته مدیریت خوبی داشته باشد و همسرش حسابی اذیت میشود

من قبول ندارم اگر شرایط اجازه بدهد که نمی دهد مردها مدیران خوبی هستند وگرنه خدا سرپرستی یک خانواده را به یک مرد نمی داد الام تشکیل یک خانواده را به مرد نمی داد

حامی;734566 نوشت:
وقتی مثلا خود بنده می بینم چندین دوستم به خاطر زندگی با خانواده شوهر و دخالت های آنها کارشان به طلاق کشیده شده، و هم اکنون کس دیگری در آستانه طلاق است ، زیر بار چنین زندگی نمیروم چون از طلاق بیزارم، بعد آقایان این را میگذارند به پای زیاده خواهی زنان،

این یک بحث مفصل می طلبد!

حامی;734566 نوشت:
این درخواست کمی نیست که زن جوان بتواند بعد از ازدواج هر طور که دوست دارد نزد همسرش لباس بپوشد، اما با وجود برادر شوهر و پدر شوهر یا حتی مادرشوهر چگونه میتواند این کار را انجام دهد؟

حرف شما کاملا درست ولی خیلی از خانم ها با وجود اینکه می دانند نقطه حساس فکری مرد کجاست خیلی از این قضیه سوء استفاده می کنند!یعنی بنشینی پای درد دل همکارای ما اشکتون جاری می شود!

حامی;734566 نوشت:
چرا مردان به جای نق زدن یک کار ساده ولو به قول خودشان به دور از شانشان برای خودشان دست و پا نمی کنند و بعد همسرشان را به خانه ولو یک اتاق نمی برند؟
چرا مردان نمیخواهند بعد از ازدواج از خانواده خود استقلال پیدا کنند و همچنان میخواهند دست جلوی پدر و مادر دراز کنند؟ یک نان خشک که با زحمت خود انسان به دست آمده باشد شرافت دارد به نانی که بامنت و دخالت باشد
البته همه اینگونه نیستند اما آمارها را که نگاه کنیم طلاق های زیادی در این راستا ثبت شده اند
مردان همت میکردند و حتی کارگری می کردند یا دست فروشی ، یا رانندگی خیلی برای خودشان و همسر آینده شان بهتر بود تا اینکه هی میگفتند دختران کم توقع شوید و با خانواده ما زندگی کنید
این نظر بنده نیست و نظر بسیاری از دختران است کاش مردان مجرد این مسئله را درک میکردند که ایراد همیشه از زیاده خواهی زنان نیست بلکه خیلی مواقع از تنبلی خودشان است!!
بلوغ جنسی برای ازدواج کفایت نمیکند، بلوغ اقتصادی هم باید باشد.ولو در حد خرید نان خالی باید بتوانند پول درآورند
برخی مردان کار را ننگ میدانند بعد میگویند همسرم خواسته اش را پایین بیاورد. به خدا مردهای این زمانه موجودات عجیبی هستند!

من آقایان با شخصیتی را می شناسم که هم کار مناسب دارند خانواده اصیل قدرت خرید و یا تهیه یک منزل در شأن یک خانم را دارند برای رفاه بیشتر خانواده شان به فکر شغل دوم و سوم هستند ماشین هم دارند علم و فهم عقل هم دارند ولی وقتی می بینند که خانم ها در عوالمی سیر می کنند که پسر رئیس جمهور فرانسه هم از برآورده کردنش عاجز است فکر را ازدواج را کلا از سرشان دور می کنند!
عروسی های قدیم مرد!خدا رحمتش کند
یک سری به تالار ها و عروسی های امروزی بزنید متوجه می شوید اوضاع چطوره!پائین شهر نه ها چه بسا همین پائین شهر بدتر از بالا شهر باشد.من چند تا از همین فیلم ها را دیده ام .اوووووووووووووووف حد ندارد!چه خبره!کی گفته عروس حتما بره دبی آرایش خلیجی کنه برگرده!
کی گفته باید کیک عروسی برام بگیری دو متری!کی گفته لباس عروسم باید تک باشد!
خدا شاهده اگر این سایت قرآنی نبود هم عکس می گذاشتم و هم فیلم تا بدانید خانم ها در چه عالمی سیر می کنند.کپی برابر اصل!
همه آن چه که در ماهواره ا می بینند را از یک پسر بدبخت کارگر می خواهند!یک پسری که رسیده به سن 18 -19 سالگی باید برود سربازی بعدش بیاید کار پیدا کند در این آشفته باز درسم هم که پیشکش با مدرک لیسانس بدون پول و پارتی کجا کار می دهند!خیلی همت کنه باباه کمک کنه اما چقدر؟تا کی؟این پسر سرمایه دارد!
در همین برنامه گلبرگ دختر مذهبی ها را آورده بودند خدا گواه است سه تا چیز خیلی اذیتم کرد:
1- اگر پسری حقوقش زیر سه میلیون باشه جواب بله نمی دهم!
2-ماشینش زیر 200 میلیون نباشه!
3-مهریه هر چی من تعیین کنم باید بگه چشم!
من هم مثل خیلی از جوانان دیگر دیگه دارم از خیر ازدواج می گذرم!
من هم متعهد هستم هم با مسئولیت هستم
من سرمیاه ای دارم
کار بسیار مناسب در فکر سرمایه گذاری های بعدی هستم
ماشین هم به همین زودی ها یک خوبش را می خرم!
تک و تنها با زندگی حال می کنم
خانم ها هم با همان تفکرات بمانند خوش باشند
ولی روی دیگر سکه را ببینید.
چرا نظر مردم این قدر برای شما ارزش داره که یک زندگی را فدای آن می کنید!
اگر خواستید آن روزی سکه را هم می گویم!

اين هم نظر يكي از خواهران محترم

......;734633 نوشت:
من دخترم و به قول خیلی از آقایان ضعیفه!!! با این وجود میتوانم در مقابل خواسته والدینم که می گویند مهریه ات باید فلان قد باشد با احترام بگویم نه من فقط 14 سکه را قبول دارم، و می توانم از عهده راضی کردن آنها با ادب و احترام بربیایم اما آیا مردان هم توانایی دارند اگر زنشان جهیزیه کم بیاورد خانواده شان را راضی کنند؟! نه اینکه گمان کنید الان جهیزیه نمیتوانم بدهم و این به آن در میخواهد بشود، خیر، این یک مثال است، آقایان با بی انصافی تمام همه مشکلات را سر دختر می اندازند اما خودشان با اینکه مرد هستند و از آنها انتظار میرود کمی شجاع باشند اصلا بویی از شجاعت نبرده اند، اگر ما آنها را بپسندیم و آنها ما را بپسندند و کامل با هم چفت باشیم شجاعت ندارند با احترام با خانواده شان صحبت کنند و خواسته شان را مطرح کنند، بعضی هم از آن ور بوم افتاده اند و با خشونت و اجبار خانواده شان را سمت ما می کشند و این درست نیست، نه افراط و نه تفریط، نه پیرو بی چون و چرای والدین بودن درست است، و نه فرمانروایی بر انان، چرا واقعا بعضی ها سیاست ندارند؟ میگونید هوش اجتماعی اکتسابی است ، و این هوش در خیلی ها ضعیف است متاسفانه
این بدعت های مسخره که جلوی پای ما انداخته اند، جهیزیه ها، مراسم عروسی پر از گناه، اینها زندگی را برای همه مان زهر کرده، مسلمان بت شکن باید باشد ما دختران مذهبی بت مهریه را شکسته ایم اما چند درصد از مردان بتهایی که یک عده بی سواد برای آن آقایان تحصیلکرده ساخته را شکسته اند؟بت پشت میز نشینی را؟ بت جهیزیه را؟ بت پیروی بی چون و چر ا از والدین را؟
-----------
با اینکه مرد هستید اما در مشاوراتتان نسبت به قشر مردا ن تعصب ندارید، این خیلی خوب است که فرد منصفی هستید
موفق باشید

معلوم است وقتي مردان ما ابتدا به خانواده دختر نمي گويند ما دنبال جهيزيه نيستيم و انتظار دارند 30-40 ميليون جهيزيه مفت مفت بايد خونه شون دختر و خانواده اش هم ماشين و حداقل مسكن اجاره اي خوب مي خواهند
دوستان بزرگوار
چاره اين نيست از خير ازدواج بگذريم بايد بت شكن باشيم و تشريفات را بكشنيم ازدواج اسلامي كنيم و البته انصاف اساس كار است و جرأت
البته
البته
بايد ابتدا خانواده ها را راضي كرد فردا به عروس و داماد نق نزنند مثلا خانواده شوهر نگويد جهيزيه ندارد و..

حامی;734633 نوشت:
اين هم نظر يكي از خواهران محترم

معلوم است وقتي مردان ما ابتدا به خانواده دختر نمي گويند ما دنبال جهيزيه نيستيم و انتظار دارند 30-40 ميليون جهيزيه مفت مفت بايد خونه شون دختر و خانواده اش هم ماشين و حداقل مسكن اجاره اي خوب مي خواهند
دوستان بزرگوار
چاره اين نيست از خير ازدواج بگذريم بايد بت شكن باشيم و تشريفات را بكشنيم ازدواج اسلامي كنيم و البته انصاف اساس كار است و جرأت
البته
البته
بايد ابتدا خانواده ها را راضي كرد فردا به عروس و داماد نق نزنند مثلا خانواده شوهر نگويد جهيزيه ندارد و..

باسلام
خداقوت
فقط این پست رو فعلا خوندم
یکی از دوستان تعریف میکرد مادر شوهرش بعد از آوردن جهیزیه برگه برداشته بوده یک به یک چیزایی که دختر آورده خونه شوهرش تیک میزده
آخرسر هم جمع بندی کرده گفته فلان چیز رو نداری :Moteajeb!:
خدا از اینا نصیب هیچ کس نکنه :Nishkhand:

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

حامی;734533 نوشت:

تا زماني كه خودمان را كم بگيريم
همين آش است و همين كاسه
اگر اعتماد به نفس داشته باشيم همه چيز درست مي شود و بايد از خودمان شروع كنيم برخي تشريفات اجتماعي ممكن است 50 سال طول بكشد يا حتي بدتر اندر بدتر شود
دين امده كه ما تقليد كوركورانه نكنيم
من خودم سد شكن بودم ميگيد نه بخوانيد

سلام علیکم

سخن بنده را نخواندید یا نپذیرفتید؟!!!!

بنده منکر فرمایش شما نیستم.... عرضم این است ... تا زمانی که یک شخص همتا و هم فکر پیدا نشود... تمام این نکات و نظریه ها در حد یک نظریه باقی می ماند....

می خواستم بدانید که:

نقل قول:
باور كنيد
زندگي بدون همسر
استرسش بيشتر از زندگي بدون مبل و بدون ماشين و بدون وسائل لوكس و...است.

بنده به عنوان مظهر نیاز، از زمانی که 18 ساله بودم چنین عقیده ای داشتم...
ولی .... مشترک مورد نظر خاموش میباشد...

حامی;734566 نوشت:
چرا مردان نمیخواهند بعد از ازدواج از خانواده خود استقلال پیدا کنند و همچنان میخواهند دست جلوی پدر و مادر دراز کنند؟

استاد... من بارها و بارها به این فکر کردم که چرا خودم یا دوستانم نمی رویم سر یک کار کارگری؟!!!!

یادم است یک بار می خواستم برم یک شرکتی که مربوط به خدمات نظافت ساختمان بود.... راه پله آپارتمان ها را تمیز می کردند....

خودم ناراحت نبودم.....

اما....

این گرامی الان یک طرف قضیه را می نگرد که کسب اندک درآمد است.... توجه نمی کند که همین شخص اگر خواستگارش بگوید با فلان مدرک به فلان شغل اشتغال دارم.... یا خودش یا به احتمال قوی خانواده اش می گویند چه جوان بی عرضه ای که نتوانسته یک کار مناسبی پیدا کند!!....

وجه دیگر این قضیه این است که آن جوان با هزار آرزو به سر چنین کاری رفته و وقتی ببیند زمینه ازدواجش فراهم نمی شود.... بیش از پیش شروع به خود خوری می کند که جوانی خودم را به هدر دادم.....

حالت قشنگش چجوری است... آن جوان منظور به همسر دلبندش رسیده باشد و با عشق و علاقه برای تامین زندگی از هیچ کاری مضایقه نکند...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بنده که از این مباحث اینگونه می فهمم که تا شاغل نباشم... خبری از ازدواج نیست... :Nishkhand:...

بنابراین

خواهم شدن به میکده گریان و داد خواه
کز دست غم خلاص من آنجا مگر شود
:Gol:[/]

كسي كه قصد بچه دارشدن نداشته باشه چرا بايد ازدواج كنه؟ من خودم نميخوام فرزندي داشته باشم پس بايد ازدواج نكنم يا طرف مقابل هم مثل من بچه نخواد كه اينطور نيست بيشتر اوقات و حداقل يك بچه رو دوست دارن داشته باشن

حامی;734633 نوشت:
اگر ما آنها را بپسندیم و آنها ما را بپسندند و کامل با هم چفت باشیم شجاعت ندارند با احترام با خانواده شان صحبت کنند

جواب این بنده خدا را هم بدهیم :Nishkhand:

این که می فرمایید..... در ابتدای کار مشکلی عظیم است....:bastan:

هیچ کدام(کلی عرض می کنم) از شما حضرات ما را از در خانه راه نمی دهید.... چه برسد که با شرایطی که یک جوان دانشجو دارد به وی اعتماد کنید.... حالا کو تا بخواهید احساس چفت شدن پیدا کنید....

قبل از آن پدر محترمتان، جوان بخت برگشته را با تیپا می اندازد بیرون.....

[SPOILER]خود من تا کنون آنقدر شجاعت به خرج داده ام که به درجه دریا دلی مشرف شده ام.....[/SPOILER]

پی نوشت:
وقتی می بینید یک جوانی اهل کار است و موفق به پیدا کردن شغلی نشده... به جای کنایه زدن... ببینید چگونه می توانید وی را کمک کنید تا مستقل شود:ok:[/]

[=Microsoft Sans Serif]

یا‌رقیه;734654 نوشت:
وقتی می بینید یک جوانی اهل کار است و موفق به پیدا کردن شغلی نشده... به جای کنایه زدن... ببینید چگونه می توانید وی را کمک کنید تا مستقل شود

البته این کنایه ها از همه طرف گسیل می شود...

وقتی که راست آید از چپ و راست آید.

:Nishkhand:

یک روز پدر محترم می گوید برای زن گرفتن باید 3 میلیون درآمد داشته باشی
روز دیگر ، دیگری کلنگ بدست می گیرد

:_loool:

--------------------------------------------------

اگر یک خانم بیاید از فشار تنهایی گله کند... همه احساس مسئولیت می کنند... ولی با ذکر چند نکته و راهنمایی ایشان...

اگر آقا باشد.... خدانکند که دو نفر بخواهند راهنمایی کنند و به وی حق بدهند.... نفر سوم می آید خورد و خاک شیرش می کند.... اصلا دقت نمی کند که بی عرضه خطاب کردن یک مرد چقدر برای روحیاتش گران تمام می شود

اللیل والنهار;734643 نوشت:

یکی از دوستان تعریف میکرد مادر شوهرش بعد از آوردن جهیزیه برگه برداشته بوده یک به یک چیزایی که دختر آورده خونه شوهرش تیک میزده
آخرسر هم جمع بندی کرده گفته فلان چیز رو نداری :Moteajeb!:
خدا از اینا نصیب هیچ کس نکنه :Nishkhand:

بله منم همچین چیزی رو با چشم خودم دیدم:Moteajeb!: جالبیش اینجا بود که خانواده داماد خانواده بسیار بسیار مذهبی بودند (البته با این کار و چندتا کار دیگه نشون دادند که بیشتر به سمت مذهبی نما میل میکنند:Gig:)
پناه بر خدا:Moteajeb!:
خدایا همچین مادرشوهری نمیخوایمااا:Narahat az:
یه مادر شوهر بامزه و بانمک و جوون نصیب ما بفرما....خیلی دوست دارم مادر شوهرم سرحال و سرزنده و اهل بگو و بخند و همچنین خیلی آدم مقیدی باشه
:Nishkhand:
خدایا چطوری دیگه بگیم که شوهر باایمان و بااخلاق نصیب همه ما بفرما
:khejalati:

من میدونم که نمیشه اینجا خصوصی نوشت اما میدونم که یه جا خوندم هر گناهی که فرزند به علت نیاز به ازدواج انجام بده هم برا خودشش هم برا اولیائش نوشته میشه

من واقعا اینو قبول دارم و چون میدونم خیلی ها درگیر هستند یاد آور میشم که یه راهی کاش بود که پدرو مادرا میخوندند میدونیم پول ندارن و میدونیم خیلی وضع خوب نیست اما چیکار کنییییم؟

سلام

اینروزه پوله که دین میسازه، پوله که دختر زشت و بی حیا رو شوهر میده و پسر ببکارو هرزه رو زن میده.

پول نداشته باشی دین داریت یا ریاsj یا آخوندا گولت زدن. زن بخوای پررویی و شوهر بخوای باید با یه علاف معتاد ازدواج کنی.

حامی;734633 نوشت:
من دخترم و به قول خیلی از آقایان ضعیفه!!! با این وجود میتوانم در مقابل خواسته والدینم که می گویند مهریه ات باید فلان قد باشد با احترام بگویم نه من فقط 14 سکه را قبول دارم، و می توانم از عهده راضی کردن آنها با ادب و احترام بربیایم اما آیا مردان هم توانایی دارند اگر زنشان جهیزیه کم بیاورد خانواده شان را راضی کنند؟! نه اینکه گمان کنید الان جهیزیه نمیتوانم بدهم و این به آن در میخواهد بشود، خیر، این یک مثال است، آقایان با بی انصافی تمام همه مشکلات را سر دختر می اندازند اما خودشان با اینکه مرد هستند و از آنها انتظار میرود کمی شجاع باشند اصلا بویی از شجاعت نبرده اند، اگر ما آنها را بپسندیم و آنها ما را بپسندند و کامل با هم چفت باشیم شجاعت ندارند با احترام با خانواده شان صحبت کنند و خواسته شان را مطرح کنند، بعضی هم از آن ور بوم افتاده اند و با خشونت و اجبار خانواده شان را سمت ما می کشند و این درست نیست، نه افراط و نه تفریط، نه پیرو بی چون و چرای والدین بودن درست است، و نه فرمانروایی بر انان، چرا واقعا بعضی ها سیاست ندارند؟ میگونید هوش اجتماعی اکتسابی است ، و این هوش در خیلی ها ضعیف است متاسفانه
این بدعت های مسخره که جلوی پای ما انداخته اند، جهیزیه ها، مراسم عروسی پر از گناه، اینها زندگی را برای همه مان زهر کرده، مسلمان بت شکن باید باشد ما دختران مذهبی بت مهریه را شکسته ایم اما چند درصد از مردان بتهایی که یک عده بی سواد برای آن آقایان تحصیلکرده ساخته را شکسته اند؟بت پشت میز نشینی را؟ بت جهیزیه را؟ بت پیروی بی چون و چر ا از والدین را؟

سلام
واقعا شمائی که توقع دارید آقایان شجاع باشند این شجاعت را نداشتید که رک و راست با آیدی خودتان این حرفها را بزنید.چرا پشت جناب حامی مخفی می شوید!مگر کسی می خواهد به کسی جسارت کند.اینجا عده ای با افکار و عقاید مختلف بر سر موضوعی دارند تبادل اطلاعت و بحث می کنند تا به یک نتیجه که ان شاء الله مطلوب است برسند.

حامی;734633 نوشت:
من دخترم و به قول خیلی از آقایان ضعیفه!!!

این کلام برای خیلی سال پیش است زمان شاه قاجار!من نشنیده ام کسی این روز ها به کار ببرد این چنین الفاظی را!

حامی;734633 نوشت:
با این وجود میتوانم در مقابل خواسته والدینم که می گویند مهریه ات باید فلان قد باشد با احترام بگویم نه من فقط 14 سکه را قبول دارم، و می توانم از عهده راضی کردن آنها با ادب و احترام بربیایم

شما تضمین می دهید که فردا نظرتان برنگشت؟خیلی از مردها هم چنین توانائی را دارند که نظر خانواده شان را جلب کنند

حامی;734633 نوشت:
اما آیا مردان هم توانایی دارند اگر زنشان جهیزیه کم بیاورد خانواده شان را راضی کنند؟!

مرد اگر مرد باشد به کمترین حد زندگی هم راضی شما باید طرفت را اول بشناسی و بعد طوری انتخاب کنی که کم توقع باشدیعنی به زندگی ساده و با قناعت ایمان داشته باشد

حامی;734633 نوشت:
آقایان با بی انصافی تمام همه مشکلات را سر دختر می اندازند

چه مشکلاتی؟دقیق بگوئید

حامی;734633 نوشت:
از آنها انتظار میرود کمی شجاع باشند اصلا بویی از شجاعت نبرده اند، اگر ما آنها را بپسندیم و آنها ما را بپسندند و کامل با هم چفت باشیم شجاعت ندارند با احترام با خانواده شان صحبت کنند و خواسته شان را مطرح کنند

جوانی که متدین باشد راهش را می داند و عملی می کند.بهترین روش این است اگر شخصی شخص دیگری را دید و پسندید و مهرش به دلش افتاد و با تحقیق و شناختی که از ایشان به دست می آورد با خانواده درمیان می گذارد و خانواده با تعیین یک روز برای ملاقات حضوری و آشنائی دوطرف سر موضوع ازد.اج دو جوان شروع به صحبت می کنند.دیگه روابط پنهانی جائی در اینگونه اتفاقات ندارد!

حامی;734633 نوشت:
بعضی هم از آن ور بوم افتاده اند و با خشونت و اجبار خانواده شان را سمت ما می کشند و این درست نیست

هیچ به این موضوع فکر کرده اید که چرا خانواده ای مخالفت می کند و تمایلی به وصلت با خانواده دختر ندارد!چرا یک طرفه می روید

حامی;734633 نوشت:
نه افراط و نه تفریط،

بله اصل در همه حال میانه روی است!

حامی;734633 نوشت:
چرا واقعا بعضی ها سیاست ندارند؟

بفرمائید ما گوش می کنیم سیاست را برایمان تعریف کنید.نحوه برخورد و مدیریت این موضوع از زبان شما!

حامی;734633 نوشت:
میگونید هوش اجتماعی اکتسابی است ، و این هوش در خیلی ها ضعیف است متاسفانه

توضیح کامل!

حامی;734633 نوشت:
این بدعت های مسخره که جلوی پای ما انداخته اند

آیا فقط پسران بدت گذار بوده اند؟خانم های متدینه!!!بدعت گذار نیستند!

حامی;734633 نوشت:
جهیزیه ها، مراسم عروسی پر از گناه، اینها زندگی را برای همه مان زهر کرده،

مهریه بالا,هزینه آنچنانی عروسی و عدم رضایت خانواده عروس با وجود خوب برگزار شدن مراسم و استرس شدیدی که به خانواده داماد وارد می شود زندگی را برای همه زهر مار می کند.چرا فقط یک جانبه می گوئید!!!

حامی;734633 نوشت:
مسلمان بت شکن باید باشد ما دختران مذهبی بت مهریه را شکسته ایم

واقعاً !!! از خانم های متدین این سایت که ازدواج کرده اند خواهش می کنیم یک کپی یا اسکن از سند ازدواجشان را در سایت بگذارند تا بدانیم چقدر مهرشان شده!مشخصات را با فتوشاپ مخفی کنید تا مشخصات فردی افشاء نشود!بسم الله!

حامی;734633 نوشت:
بت پشت میز نشینی را؟

شما الان کار پشت میز نشینی سراغ داری؟مردها می خواهند کار سبک داشته باشند و درآمد زیاد که این می شود ولی خیلی سخت به دست می آید هر کسی که قرار است به جائی برسد با عرق جبین باید برسد و توکلش به خدا باشد.

حامی;734633 نوشت:
بت پیروی بی چون و چر ا از والدین را؟

رسیدگی به وضع پدر و مادر را اطاعت بی چون و چرا نگذارید!

کاش پدر و مادرامون میومدن اینجا و این مطلبا رو میخوندند:farar:
من که میخوام یه جوری به بهانه مطالب دیگه این سایتو بذارم صفحه اصلی اینترنت گوشی باباو مامانم که حداقل اینا رو بخونن:pir:
:ok:
تازه به نظر من آقایون راحت تر میتونند عکس العمل نشون بدند ولی ما دخترا (حداقل دخترایی که من میشناسم:ok:) رومون نمیشه بگیم مامان آخه چرا بدون مشورت با من خواستگارا رو رد میکنی:khejalati:(شاید پسر خوبی باشه:Gig:)
مثلا یکی رو به خاطر این که راهشون دوره :nashenas:...یکی رو برا اینکه قدش 190 بود
:no:.یکی برا این که قومیت خاصی بودند:ajab:...یکی رو به خاطر اینکه پسر دایی بود (بیچاره:Nishkhand:)و........................ولی خداشاهده که من همیشه برا خوشبختی خواستگارام (که حتی ندیدمشون به اسم دعا میکنم:ok::hamdel:)
فقط 1نفر رو راه دادند بیاد خونه که اونم بعد که اومدندخودشون زنگ زدند گفتند قسمت نیست:Gig:(آخ که دلم خنک شد که درس عبرتی بشه برا بابا و مامانم که فکرنکنند حالا دخترشون کی هست(دخترشون که من باشم:Cheshmak:) و دیگه به این راحتیا تلفنی به کسی جواب منفی ندند:khandeh!:.والا:Khandidan!: چه گناهی کرده پسر مردم آخه:Gig:باورکنید بعضی هاشونو که بعدا شناختم فهمیدم چه پسرای خوب و باتقوایی هستن:khejalati:) من خودم خیلی اعتقاد دارم که اگه کسی ایمان و تقوا داشت الکی نباید جواب منفی داد
خیلی راحت رد میکنند .اونم تلفنی اونوقتم میگه ما سخت نمیگیریم:Moteajeb!:
هم دختر هم پسر از دست این پدر و مادرا شکایت دارن....:ghati:
به نظر من از زیادی دوست داشتنشون و علاقشون نسبت به ما .دارن دستی دستی بدبختمون میکنن:khejalati::badbakht:
کاش بیان این تایپیک رو بخونن:makhfi:
دارم از خجالت آب میشم.من خیلی پرو ام که این حرفا رو میزنم ولی باورکنید فقط اینجا میشه از این حرف زد و گرنه تو خونه که نمیشه:Nishkhand::khejalati::khejalati::khejalati::khejalati::khejalati::khejalati::khejalati::khejalati:

حامی;734633 نوشت:
چاره اين نيست از خير ازدواج بگذريم

سلام
جناب حامی وقتی با کم توقع ترین حالت می روی جلو و به کترین راضی هستی خانواده دختر طاقچه بالا می گذارند چه باید کرد
من خودم چند وقت پیش رفتم خواستگاری یک خانم
خانم مربی قرآن
فرمانده بسیج
مومن متدین متقی
محجبه خلاق
در بین صحبت های دو طرف اجازه گرفتیم اگر صحبتها طولانی شد مشکلی نباشد!
من غریب به دو ساعت صحبت کردم و از همه آن چه که باید بگویم تا برای آشنائی مفید واقع شود گفتم از برنامه هایم و از آن چیزی که در توان دارم
ولی خانم لام تا کام در مقابل سوال های بنده خدا شاهده یکی را جواب نداد!فقط به گفتن من همینم که می بینید اکتفا کردند!اینی که هستید یعنی چه؟هر کسی که چادری بود و لبخند بر لب داشت آدم خوبیه؟خوب باید از خودش بگوید تا من هم کمی شناخت پیدا کنم.
من گفتم می توانم یک خانه در شأن دختر خانم تهیه کنم
گفتم تهیه جهیزیه بر عهده مرد است ولی خانواده دختر جهت کمک به تشکیل زندگی و اینکه به خانواده آقا پسر احترام گذاشته باشند جهیزیه را تقبل می کنند.من گفتم جهیزیه را خودتان هر چه صلاح دید تهیه کنید.من به کمترینش قانع هستم.حتی گفتم چی باشد که خانم برگشت گفت نه این خوب نیست این طوری خیلی ساده می شود زندگی!!!لوازم دیگر هم لازم است
من گفتم سه الی چهار تکیه سنگین را من می گیرم و شما هر چه دوست داشتید(دقت کنید هر چه دوست داشتید)و حتی گفتم بقیه مایحتاج را کار می کنم و خودم در طول زندگی تهیه می کنم
مهریه هم در حد توانم باشد قبول می کنم و در زمان زندگی با افتتاح یک حساب سالیانه یا ماهانه مقداری را به عنوان مهریه به حسابتان واریز می کنم که یواش یواش از دین شما در بیایم(برگشتند گفتند شما خیلی زرنگی!!!!!)آیا دادن مهریه زرنگی است؟حیله گری؟دو دوزه و کلک بازی است؟
من در آخری که می خواستم از اتاق بیرون بیایم یک سوال پرسیدم نمی دانستم با این سوال قفل دهان شاهبانو باز می شود!!!
من پرسیدم شما از همسر و یا شوهر آینده تان چه توقعی دارید؟
آقا یکدفعه منفجر شد!
1- توقع من این است که باید مرا حج واجب ببری و وقتی برگشتیم باید به 1200 نفر ولیمه بدهی!!!باید بدهی من دوست و آشنا زیاد دارم!
2-وقتی من وارد زندگیت شدم با پدر و مادرت خداحافظی می کنی حق نداری بروی آنان را ببینی شما برای خودت زندگی تشکیل داده ای و خانواده جدید هیچ ربطی به پدر و مادرتان ندارد!
3-اگر برای خانواده شما احیاناً مسئله مالی پیش بیاید هیچ ربطی به شما ندارد!!!ببینم رفتی سمت خانواده پدر و مادریتان نه من و نه تو.دیگر حاضر نیستم ببینمت!
4-من شنبه می روم کلاس قرآن-یکشنبه می روم مدرسه تا کار جهادی کنم اردوهای جهادی آشنا هستین که.اصلا بفرمائید ولایت فقیه را قبول دارید یا خیر!من شوهر باید ولائی باشد نباشد که خیلی بد می شود من یک دختر ولایتی هستم و گوش به فرمان رهبرم!دوشنبه می روم پایگاه بسیج-سه شنبه کلاس تدبر در قرآن کلاس های حاج آقا .............شرکت می کنم و چنان تعریفی کرد که نگو و نپرس!(خدائیش راست می گفت خیلی در قرآن تدبر کرده بود و داشت یکی یکی از آموزه های قرآن را در زندگیش پیاده می کرد!!!! آره جون عمش!)چهارشنبه منزلم.پنجشنبه و جمعه هم با برادران بسیج و فرمانده هان عالی رتبه سپاه جلسه دارم.
من گفتم شما کی به زندگیت می رسی. فرمودن:خوب می رسم دیگر!من گفتم خوب چطوری؟دوست دارم بدانم!!! باز سکوت کردند!
خلاصه ما آمدیم بیرون.فرداش زنگ زدیم گفتیم ما به درد هم نمی خوریم!
مادر دختره پاشو کرده بود توی یک کفش که نه دخترم راضیه!!!! الله اکبر!!!!!!!!!!داماد به این خوبی کجا گیر می آید!!!
حاج آقا حامی!خواهر گرامی بازم بگم!خواستگار های دیگر را چطور؟؟؟
ما مرد ها بلا نسبت آقایان با شخصیت سایت هالو که نیستیم وقتی این قدر ساده می گیریم دیگه دخترا چه دردشونه؟از زندگی چه می خواهند که نمی توانند از آن چشم بپوشند
خدا شاهده همین الان هستند که کسانی ک هدختر خانم معرفی می کنند ولی توقع دارند که چشم و گوش بسته خانواده دختر هر چی گفت بگوئیم چشم!

حامی;734509 نوشت:
سلام بر شما
ولي چه شده است كه جوانان ما اين قدر در امر ازدواج مطيع هستند؟
پدران و مادران مشكل دارند؟
جامعه و رسانه ها ايراد دارند؟
يا رهبران و اسلام شناسان؟

دوستان قدري از فرهنگ اسلامي دور شده ايم
اگر دور نشده بوديم نبايد پدري پيوسته سفرهاي زيارتي و سياحتي برود و جوان عزبش معذب باشد
نبايد رسانه ما فيلم هاي تشريفاتي و مصرف گيرايش كل حجم شبكه ها و كانال ها را پر كند كه جوان ما مضطرب شود و بگويد بدون ماشين و...نمي شود ازدواج كرد.
رهبر ما كه عملا عاقد ساده ترين ازدواج هاست و كتاب مطلع عشقش الگوي ما بايد باشد. فرزندانش كه ساده ترين ازدواج را داشته اند
اما
دوستان من! ما هم ايراد دارد كارمان
جسارت مقرون به احترام ما كجاست؟
چرا نبايد ابراهيم وار بت تشريفات ازدواج را بشكنيم و سراغ دختراني برويم كه مثل ما مي انديشند به عنوان يك مشاور مي گويم اين دروغ است يا غيرواقع است كه بگوييم همه خانواده به دنبال تشريفات هستند
مشكل اين است كه ما تمايل داريم مهريه را كم كنيم و تمايل نداريم جهيزيه را نگيريم يا كم كنيم (كو انصاف) درد ما بخش مهمي از آن ريشه در بي انصافي دارد.[HL]

باور كنيد زندگي بدون همسر استرسش بيشتر از زندگي بدون مبل و بدون ماشين و بدون وسائل لوكس و...است.

[/HL]

پس جوانان بايد خودشان هم بخواهند زياد روي توانايي مالي پدر و مادر حساب باز نكنند
همان طور كه مي توان چهار سال براي گرفتن يك ليسانس ماسي:Nishkhand: از شهرمان كوچ كنيم
زندگي راهش آسفالته نيست شوسه است و افراد موفق توقع راه آسفالته چهار بانده از زندگي نداشته اند اين را دانشمندي به نام مزلو با تحقيقاتش ثابت كرده است
البته
هشيار باشيد

باسلام
خداقوت
یه موضوع
یعنی واقعا یه دختر و پسر خودشون تصمیم بگیرند با مهریه کم با جهیزیه موجه از نظر عقلی نه عرف
با مراسم در توان و بدون بریز و بپاش
برن سر خونه زندگی خانواده مخالفت میکنند ؟
مشکل از نظر بنده اینه وقتی پدر مادر یه جوان رو خیلی ببخشید بی دست وپا می‌بینه میترسه براش پاپیش بزاره
۷۰ درصد موضوع به خود جوونا برمیگرده
تو نزدیکان دیدم دارم میگم
جوونی که تو رنگ چشم گیر کرده نمیتونه انتخاب کنه میشه روش حساب کرد این فرد بخواد زن و مرد زندگی باشه
بابا خانواده ها هم این بچه بازی ها رو میبینند بی توجهی میکنند
البته بماند یه سری از بزرگترا جاشون عوض میشه یعنی به جای فرزندانشان تو اینجور مسائل سختگیری میکنند
ولی در کل قدم اول از طرف خود جوانان هست
و خیلی چیزای دیگه

حامی;734519 نوشت:
اگر در ازدواج هم مطيع رهبر باشيم خيلي چيزها رفع مي شود

همین کفایت میکنه و برای تمام مراحل بسه و کارخودشو میکنه اما چطور میتونیم خانواده های دوطرف رو راضی نگه داریم و الگوی عملی باشیم ؟
گاهی اوقات به جبرگراشدن متمایل میشیم چطور میتونیم در طرز خانواده ها تغییر اساسی ایجاد کنیم ؟که برداشت های درست از بیانات واضح و روشن حضرت آقا (سایه شون مستدام ) داشته باشن...

دختر مهربان;734738 نوشت:
کاش پدر و مادرامون میومدن اینجا و این مطلبا رو میخوندند:farar:
من که میخوام یه جوری به بهانه مطالب دیگه این سایتو بذارم صفحه اصلی اینترنت گوشی باباو مامانم که حداقل اینا رو بخونن:pir:
تازه به نظر من آقایون راحت تر میتونند عکس العمل نشون بدند ولی ما دخترا (حداقل دخترایی که من میشناسم:ok:) رومون نمیشه بگیم مامان آخه چرا بدون مشورت با من خواستگارا رو رد میکنی:khejalati:(شاید پسر خوبی باشه:Gig:)
مثلا یکی رو به خاطر این که راهشون دوره :nashenas:...یکی رو برا اینکه قدش 190 بود
:no:.یکی برا این که قومیت خاصی بودند:ajab:...یکی رو به خاطر اینکه پسر دایی بود (بیچاره:Nishkhand:)و........................ولی خداشاهده که من همیشه برا خوشبختی خواستگارام (که حتی ندیدمشون به اسم دعا میکنم:ok::hamdel:)
فقط 1نفر رو راه دادند بیاد خونه که اونم بعد که اومدندخودشون زنگ زدند گفتند قسمت نیست:Gig:(آخ که دلم خنک شد که درس عبرتی بشه برا بابا و مامانم که فکرنکنند حالا دخترشون کی هست(دخترشون که من باشم:Cheshmak:) و دیگه به این راحتیا تلفنی به کسی جواب منفی ندند:khandeh!:.والا:Khandidan!: چه گناهی کرده پسر مردم آخه:Gig:باورکنید بعضی هاشونو که بعدا شناختم فهمیدم چه پسرای خوب و باتقوایی هستن:khejalati:) من خودم خیلی اعتقاد دارم که اگه کسی ایمان و تقوا داشت الکی نباید جواب منفی داد
خیلی راحت رد میکنند .اونم تلفنی اونوقتم میگه ما سخت نمیگیریم:Moteajeb!:
هم دختر هم پسر از دست این پدر و مادرا شکایت دارن....:ghati:
به نظر من از زیادی دوست داشتنشون و علاقشون نسبت به ما .دارن دستی دستی بدبختمون میکنن:khejalati::badbakht:
کاش بیان این تایپیک رو بخونن:makhfi:
دارم از خجالت آب میشم.من خیلی پرو ام که این حرفا رو میزنم ولی باورکنید فقط اینجا میشه از این حرف زد و گرنه تو خونه که نمیشه:Nishkhand::khejalati::khejalati::khejalati::khejalati::khejalati::khejalati::khejalati::khejalati:

حرف دل منوزدی.واقعاچراالکی ردمیکنن اخه.انگارخودشون ودخترشون ازهمه لحاظ عالین که دامادعالی هم میخوان.حتی نمیگن فلانی خواستگارت بوده!!!!!!!!!!

شهره22;734702 نوشت:
یه راهی کاش بود که پدرو مادرا میخوندند میدونیم پول ندارن و میدونیم خیلی وضع خوب نیست اما چیکار کنییییم؟

سلام
راهش اینه به جای اینکه روحانیون عزیز این قدری که برای ما صحبت و سخنرانی می کنند یک روز پدر و مادر ها را دعوت کند در دانشگاه ها در مدارس در مساجد در حسینیه ها برای آنها صحبت کنند کمی هم صحبت های آنان را بشنوند رک بپرسند که چرا پدر و مادر ها راضی نمی شوند!
من در روحانیون کسی را سراغ ندارم!
یعنی آن بزرگتر هاشون هم نی توانند.این قدری انتقاد به آنها هست که حد ندارد!چرا؟بیشترین دغدغه خانواده ها چیه؟؟؟؟
1-مسائل مالی!
خوب اسلام می گوید ساده بگیرید(خانواده ها:خوب حرف مردم را چه کار کنیم!!!؟؟؟)
پدر و مادر داماد:درگیری ذهنی دارند که خرج عروسی و خرید 5 تیکه سنگین را از کجا بیاوریم!(این ها بخشی از این مخارج بود)
پدر و مادر خانم:پول جهیزیه را از کجا بیاوریم؟(خانواده محترم حتما باید جهیزیه 70 میلیون بیاری؟بدبختی خود دختر ها هم می گویند باید همه چیز تمام وکمال باشد!من از دختر اکرم بندانداز چی کم دارم!
2-و الی آخر خود بخوان حدیث مجمل را

صبوره زهراء;734750 نوشت:
همین کفایت میکنه و برای تمام مراحل بسه و کارخودشو میکنه اما چطور میتونیم خانواده های دوطرف رو راضی نگه داریم و الگوی عملی باشیم ؟
گاهی اوقات به جبرگراشدن متمایل میشیم چطور میتونیم در طرز خانواده ها تغییر اساسی ایجاد کنیم ؟که برداشت های درست از بیانات واضح و روشن حضرت آقا (سایه شون مستدام ) داشته باشن...

سلام
به نظرم در فرهنگ ما آقايون بايد پيشنهاد اولي را بدهند هنگام خواستگاري و عروس خانم ها بايد از درون خانه داماد را حمايت كنند
البته حتما بايد تحقيق از كانال هاي متعدد جدي گرفته شود[/]

یا‌رقیه;734645 نوشت:
استاد... من بارها و بارها به این فکر کردم که چرا خودم یا دوستانم نمی رویم سر یک کار کارگری؟!!!!

یادم است یک بار می خواستم برم یک شرکتی که مربوط به خدمات نظافت ساختمان بود.... راه پله آپارتمان ها را تمیز می کردند....

خودم ناراحت نبودم.....

اما....

این گرامی الان یک طرف قضیه را می نگرد که کسب اندک درآمد است.... توجه نمی کند که همین شخص اگر خواستگارش بگوید با فلان مدرک به فلان شغل اشتغال دارم.... یا خودش یا به احتمال قوی خانواده اش می گویند چه جوان بی عرضه ای که نتوانسته یک کار مناسبی پیدا کند!!....

یا‌رقیه;734654 نوشت:
وقتی می بینید یک جوانی اهل کار است و موفق به پیدا کردن شغلی نشده... به جای کنایه زدن... ببینید چگونه می توانید وی را کمک کنید تا مستقل شود

سلام
قربون دهنت!

اللیل والنهار;734748 نوشت:

باسلام
خداقوت
یه موضوع
یعنی واقعا یه دختر و پسر خودشون تصمیم بگیرند با مهریه کم با جهیزیه موجه از نظر عقلی نه عرف
با مراسم در توان و بدون بریز و بپاش
برن سر خونه زندگی خانواده مخالفت میکنند ؟

موضوع اینه که الکی خواستگار رد میکنند و یا برا پسرا نمیرن خواستگاری ...
که بعدش به اون مراحلی که شما گفتی برسه:ok:

سلام علیکم
باعرض ادب و احترام به محضر شما بزرگواران

اطاعت از پدر و مادر همیشه واجب نیست و آن هم زمانی واجب نیست که قرار باشد واجبی در اثر این اطاعت ترک شود! اما بی احترامی نکردن به آنان همیشه واجب است ،پس نباید این دو را باهمدیگر خلط نمود!
جوانی (آقا یا خانم) که میداند ازدواج برایش واجب شده است باید با نهایت احترام در برابر مخالفت پدرو مادر ایستادگی کنند و ازدواج نماید ، حتی میتواند با محبت به خانواده و خوش اخلاقی و شوخی کردن آنان راراضی نماید ، به نظر بنده اگر پدرومادر احساس کنند جوانشان (خصوصا آقا پسر ها)از پختگی لازم برخوردار است و میخواهد ازدواج کند کمتر مخالفت میکنند ، پس باید محترمانه خواسته اشان را مطرح کنند و ایستادگی نمایند

درمورد مباحثی هم که در ادامه در تاپیک مطرح شده است باید عرض کنم همه نوع دختر و پسری داریم! چه مذهبی و چه غیر مذهبی که اهل تجملاتند و چه مذهبی و چه غیر مذهبی که اصلا دنبال تجملات نیستند پس باید هرکس برود هم کفو خودش را پیدا کند
موارد زیادی را بنده دیده ام که مادر آقا پسر دنبال عروس برای پسرش بوده و گفته پسرم پولی ندارد و سرمایه ای ندارد و خواسته دختر قانع برایش پیدا کنند، وقتی پیدا کردند ایراد گرفته که نه این را نمیخواهیم زیرا ماشهری هستیم او روستایی، آن یکی را نمیخواهیم زیبایی ندارد، آن یکی را نمیخواهیم زیرا خانواده زیاد سرشناسی ندارند و ....
یا از آنطرف دخترخانمها گفته اند شوهر خوب گیرنمی آید وقتی برایشان خواستگار رفته از قد پسر گیر داده اند تا شغلش در برود!

اگر پایه های اصلی زندگی که از معنویات و اعتقادات هردو نفر است محکم باشد باور کنید مادیات در زندگی در حاشیه خواهد بود و بدون آن ها هم میشود زندگی را شروع کرد و با سختی هایش کنار آمد تا در آینده شیرینی آن را احساس نمود

ااستاد حامی در تاپیک پیوند آسمانی مطالب خوبی را بیان نمودند ازجمله داشتن انصاف در زندگی است ،بنده توصیه میکنم حتما مصاحبه ای که با استاد صورت گرفته خصوصا نحوه خانه دار شدن استاد را در این پست بخوانید http://www.askdin.com/thread43849-19.html#post734665

متاسفانه بعضی از جوانان امروزی میخواهند اول زندگی بدون سختی همه چیز داشته باشند! میخواهند جهزیه کامل باشد و خانه و ماشین هم آماده ! از آن طرف هم وضع اقتصادی افراد مشکل دارد و از آنطرف هم دارند به گناه می افتندو میخواهند ازدواج کنند ، خب خودتان ببینید میشود اینهارا باهم جمع نمود؟!!

خب معلوم است یک نفر مانند استاد حامی از آسایش خودشان میزنند و در سن جوانی با سختی ها کنار می آیند و همسرمحترمشان هم همراهشان میشوند و تشکیل زندگی میدهند ، خیلی ها هم امثال ماها حاضر نیستیم با سختی ها و کمبود های زندگی کنار بیاییم مجبوریم تا آخر عمر مجرد بمانیم!!
به نظر شما همین استاد بزرگوار استاد حامی اگر میخواستند صبر کنند تا بهترین خانه و بهترین ماشین را تهیه کنند و سرمایه ای هم برای زندگی جمع کنند تا بتوانند مراسمی آنچنانی بگیرند و غیره... الان متاهل بودند؟!!!
بنده نمیگویم خانواده ها مقصر نیستند زیرا واقعا سهم بزرگی را در این موضوع دارند اما مطمئن باشید اگر دختر خانم و آقا پسر بخواهند میتوانند با کمترین امکانات شروع کنند و میتوانند خانواده ها را هم با خودشان همراه کنند فقط باید صبور باشند و پای سختی های زندگیشان بمانند

بنده مانده ام جوانان امروزی اگر فرض بخواهند یک گوشی موبایل بخرند که خانواده مخالف است به هر دری میزنند و همه را واسطه میکنند که پدرو مارشان را راضی کنند و هزار راه برای جلب رضایت خانواده پیدا میکنند اما موقع ازدواج که میشود میشوند مطیع صددرصد پدر و مادر!!! جدا عجب جوانان مطیعی در کشورمان داریم و بی اطلاع بودیم!!!

الهم اجعل عواقب امورنا خیرا

یازهرا(س)

دختر مهربان;734763 نوشت:
که بعدش به اون مراحلی که شما گفتی برسه:ok:

مطمئنا بخشی از این اقدام بزرگترها بر میگرده به جوونا
چرا چون فقط ماشاءالله بزرگ شدیم
وقتی یه معیارهای عجیب غریب داریم
یکی از آشنایان پسره موقعیت ازدواج نداشت صفر صفر خانواده هم وقتی بی همتی این فرد رو می‌دیدند دیگه رها کرده بودن
ایشون تصمیم گرفت مشغول به کار شد خب یه قدم که این فرد برداشت
بعد شرایط برای ازدواج خوب نبود ولی خواستند با یه خانم ازدواج کنند با این که خانواده موافق نبودند چون فقط کار داشت ایشون
ولی وقتی پشتکار و قاطعیت این فرد رو در مورد ازدواج دیدند براش اقدام کردن
باز هم میگم تو امر ازدواج دلیلی داره که خانواده بی توجهی میکنه

اللیل والنهار;734770 نوشت:
مطمئنا بخشی از این اقدام بزرگترها بر میگرده به جوونا
چرا چون فقط ماشاءالله بزرگ شدیم
وقتی یه معیارهای عجیب غریب داریم
یکی از آشنایان پسره موقعیت ازدواج نداشت صفر صفر خانواده هم وقتی بی همتی این فرد رو می‌دیدند دیگه رها کرده بودن
ایشون تصمیم گرفت مشغول به کار شد خب یه قدم که این فرد برداشت
بعد شرایط برای ازدواج خوب نبود ولی خواستند با یه خانم ازدواج کنند با این که خانواده موافق نبودند چون فقط کار داشت ایشون
ولی وقتی پشتکار و قاطعیت این فرد رو در مورد ازدواج دیدند براش اقدام کردن
باز هم میگم تو امر ازدواج دلیلی داره که خانواده بی توجهی میکنه

برا دخترا چی؟ چرا الکی تلفنی رد میکنند بدون اینکه با ما مشورت کنند؟:Gig:
هرکسی از دید خودشون مناسب بود رو اجازه میدند بیاد خونه:ok:

حامی;734547 نوشت:
ما داريم جواناني را كه از نظر مالي و مسكن هم بي نياز هستند ولي براي ازدواج منتظرند كه اتفاقي بيفتد
و به طور جدي به خانواده نمي گويند و يا حيا مي كنند
يا فكر مي كنند حالا زود است
وقتي كه پير پسر شدند تازه مي خواهند ازدواج كنند اگر ايشان به آفات ازدواج با تأخير دقت كنند اين كار را نمي كنند.[HL]
با آموزش و مشاوره ازدواج و مطالعه و استفاده از نرم افزارها مي توان بلوغ و پختگي را افزايش داد و جلو انداخت

[/HL]
[/]

جناب حامی، بحث بر اتفاق نیست و یا اگر هست واقعیت امروزه شده. اصل جریان اینه که والدین میدانند که جوون چه میخواد و با آگاهی تمام از خواست فرزندشون هیچ اقدامی نمیکنند.
مطالب رو که دوستان ارسال کردند رو خوندم و با احترام تمام عرض میکنم که بعضا بی انصافی هایی دیده میشه، چرا که از هردو طرف پسر و دختر هستند کسانی که قانع باشند و سخت گیری نکنند و قصد اصلی شان تشکیل خانواده برای آرامش بیشتر و ... هست و با کمی جستجو تعداد بیشماری رو میشه پیدا کرد.
اما با این وجود باز هم اقدام عملی از طرف والدین دیده نمیشه، و جوون ها از روی حیا نیست که حرفی نمی زنند و چه بسا بسیاری هم هستند که به زبان آمده اند اما جز ايجاد تنش، در خانواده چیزی تغییر نمی کنه. سوال اصلی این پست رو من قرار دادم تا کمی در رفتار والدین عزیز جوونها کنکاش کنیم و مشکلات جوون ها رو از اون ناحیه هم بررسی کنیم، چرا که خیلی از این مشکلات امروزی در گذشته هم بوده حالا به شکل دیگه، اما در اون زمان هم والدین بودند که کمک میکردن اما الان اون چه که مشاهده میشه این است که مشکلات طبیعی قبل ازدواج از جمله نداشتن مسکن و درآمد نا کافی و جهیزیه و ... که قابل حل شدنه صرفا آلت دستی شده برای رفع مسئولیت.

دختر مهربان;734772 نوشت:
برا دخترا چی؟ چرا الکی تلفنی رد میکنند بدون اینکه با ما مشورت کنند؟:Gig:
هرکسی از دید خودشون مناسب بود رو اجازه میدند بیاد خونه:ok:

خب این خانوم بشینه صحبت کنه بگه مادر من ملاک بنده اینا هست یکی زنگ زد اینا رو داشت بی زحمت رد نکنید

حامی;734758 نوشت:
سلام
به نظرم در فرهنگ ما آقايون بايد پيشنهاد اولي را بدهند هنگام خواستگاري و عروس خانم ها بايد از درون خانه داماد را حمايت كنند
البته حتما بايد تحقيق از كانال هاي متعدد جدي گرفته شود

سلام استاد

فکر میکنم من بد نوشتم

واقعا همین کفایت میکنه و برای تمام مراحل بسه و کارخودشو میکنه
اما چطور میتونیم خانواده های دوطرف رو راضی نگه داریم
و در مورد عمل به دستورات حضرت آقا (مدظله)الگوی عملی باشیم ؟
گاهی اوقات به جبرگراشدن متمایل میشیم که شاید قسمت ما اینه که هیچ وقت نمیتونیم خانواده ها رو به این روش هدایت کنیم برای محقق شدن منویات مقام معظم رهبری
اماچطور میتونیم در طرز
فکر خانواده ها تغییر اساسی ایجاد کنیم ؟
که برداشت های درستی از بیانات واضح و روشن حضرت آقا (سایه شون مستدام ) داشته باشن...

سوال بنده اصلا به پاسخ شما ارتباطی نداشت شایدهم من متوجه نمیشم ..

در ضمن برای کسی که مثل بنده کار و .. رها میکنه و به دنبال حداقل آرمان خدمت به دین خدا میدَوه
تمام الگوهای زندگیش با طرز فکر خانواده خودش و طرف مقابلش فرق داره!!
برای کسی که تمام حساب و کتابهای زندگیش و جمع و تفریق هاش متفاوت از اطرافیانشه
برای کسی که لااقل تلاش میکنه ولایت مداری عملی داشته باشه (نه صرفا حرف و شعار..)
و از همه حرف میشنوه که چرا برای دنیای خودش تلاش نمیکنه و همیشه حرفش اینه که دنیا و مالش همیشه سمت کسیه که برای چیزهای مهمتری تلاش میکنه

منطقش رو از جایگاه دیگه ای می سنجه و برای

اللیل والنهار;734774 نوشت:
خب این خانوم بشینه صحبت کنه بگه مادر من ملاک بنده اینا هست یکی زنگ زد اینا رو داشت بی زحمت رد نکنید

باوجود اینکه رابطم با مامانم خیلی خوبه ولی باورکنید نمیشه .
اونوقت نمیگن چه دختر پرویی؟؟؟؟
:Gig:

مشکل از نظر بنده اینه وقتی پدر مادر یه جوان رو خیلی ببخشید بی دست وپا می‌بینه میترسه براش پاپیش بزاره
۷۰ درصد موضوع به خود جوونا برمیگرده
تو نزدیکان دیدم دارم میگم
جوونی که تو رنگ چشم گیر کرده نمیتونه انتخاب کنه میشه روش حساب کرد این فرد بخواد زن و مرد زندگی باشه
بابا خانواده ها هم این بچه بازی ها رو میبینند بی توجهی میکنند
البته بماند یه سری از بزرگترا جاشون عوض میشه یعنی به جای فرزندانشان تو اینجور مسائل سختگیری میکنند
ولی در کل قدم اول از طرف خود جوانان هست
و خیلی چیزای دیگه

سلام
این مربوط به افراد کم سن و سال است که تازه پشت لبشون سبز شده!
انسان اگر چخته باشد هیچگاه چنینی افکاری به ذهنش خطور نمی کند
اگر کسی تقاضای ازدواج به کسی داده اول برای خودش شخصیت قائل شده و سپس برای بانوی گرامی که قرار است وصلت صورت گیرد.

khodaie71;734773 نوشت:
اما با این وجود باز هم اقدام عملی از طرف والدین دیده نمیشه، و جوون ها از روی حیا نیست که حرفی نمی زنند و چه بسا بسیاری هم هستند که به زبان آمده اند اما جز ايجاد تنش، در خانواده چیزی تغییر نمی کنه. سوال اصلی این پست رو من قرار دادم تا کمی در رفتار والدین عزیز جوونها کنکاش کنیم و مشکلات جوون ها رو از اون ناحیه هم بررسی کنیم، چرا که خیلی از این مشکلات امروزی در گذشته هم بوده حالا به شکل دیگه، اما در اون زمان هم والدین بودند که کمک میکردن اما الان اون چه که مشاهده میشه این است که مشکلات طبیعی قبل ازدواج از جمله نداشتن مسکن و درآمد نا کافی و جهیزیه و ... که قابل حل شدنه صرفا آلت دستی شده برای رفع مسئولیت.

سلام علیکم
باعرض ادب و احترام به محضر شما کاربر گرامی و محترم
دغدغه شما دغدغه درست و یه جایی است و مطمئن باشید اگر دشمن اسلام را از دل افراد دارد دور میکند فقط روی جوانان کار نکرده ، همه را درگیر نموده ،از پدرو مادر و معلم گرفته تا کودکان در رود!

اما آقا پسر و دختر خانمی که امروز نمیتواند از حق طبیعی خود یعنی ازدواج در خانواده دفاع کنند و برای به دست آوردن حقش نهایت تلاشش را نمیکند چگونه در آینده در زندگی میخواهد از حقوق خود و همسر و فرزندانش دفاع کند؟! چگونه میخواهد ستون یک زندگی باشد؟!! نمیشود که پا به دریا زدو و تر نشد! به هرحال این نیز یک نوع سختی است که باید جوانانی که با این مشکل روبرو هستند سختی آن را به جان بخرند و هرچور شده خانواده را راضی نمایند ،باید توکل و توسل کنند ،متاسفانه توکل در زندگی ها کم شده و ما میخواهیم همه کارها را خودمان انجام دهیم درحالی که خیلی از گره ها با توکل و توسل و بعد تلاش و کوشش ما باز میشود

یازهرا(س)

دختر مهربان;734776 نوشت:
باوجود اینکه رابطم با مامانم خیلی خوبه ولی باورکنید نمیشه .
اونوقت نمیگن چه دختر پرویی؟؟؟؟
:Gig:

انشاءالله کارشناس محترم راهنمایی میکنند
بنده نظر شخصی دارم میگم
واقعا گاهی اوقات تفاوتی هست تو دیدگاه مادر و فرزند اول بین خودتون حل کنید بهتر هست چرا یه مادر خواستگاری که قابل قبول از طرف فرزندش هست رد میکنه
یا فرزند به اون پختگی نرسیده که نمیتونه تصمیم بگیره یا خانواده داره تحمیل میکنه خواسته خودش رو
اگر مادر شناخت درست از فرزندش داشته باشه مطمئنا فردی که قابل قبول فرزندش هست رو رد نمیکنه

سلمان 313;734778 نوشت:
سلام
این مربوط به افراد کم سن و سال است که تازه پشت لبشون سبز شده!
انسان اگر چخته باشد هیچگاه چنینی افکاری به ذهنش خطور نمی کند
اگر کسی تقاضای ازدواج به کسی داده اول برای خودش شخصیت قائل شده و سپس برای بانوی گرامی که قرار است وصلت صورت گیرد.

باسلام
متوجه منظورتان نشدم

اللیل والنهار;734782 نوشت:
واقعا گاهی اوقات تفاوتی هست تو دیدگاه مادر و فرزند اول بین خودتون حل کنید بهتر هست چرا یه مادر خواستگاری که قابل معقول از طرف فرزندش هست رد میکنه
یا فرزند به اون پختگی نرسیده که نمیتونه تصمیم بگیره یا خانواده داره تحمیل میکنه خواسته خودش رو
اگر مادر شناخت درست از فرزندش داشته باشه مطمئنا فردی که قابل قبول فرزندش هست رو رد نمیکنه

سلام علیکم
نظرتون رو متوجه نشدم. میشه بیشتر توضیح بدین

اللیل والنهار;734783 نوشت:
باسلام
متوجه منظورتان نشدم

سلام
یعنی کسی که نمی داند از زندگی چه می خواهد و فهم درستی از زندگی ندارد چنین پسری پدر و مادرش همانی را انجام می دهند که شما گفتید!

به سوی نور;734785 نوشت:
سلام علیکم
نظرتون رو متوجه نشدم. میشه بیشتر توضیح بدین

مثلا یه خانم میدونه میتونه با یه شرایطی زندگی کنه
مادر نمیدونه یا دوست نداره فرزندش تو اون شرایط زندگی کنه،
این دلیل میشه مادر رد کنه
یه نمونه تو آشنایان دختره خیلی حساس هست و تحمل کوچکترین سختی رو نداره و مادر میدونه این فرد که سر یه مسئله خیلی کوچیک مونده چطور یه شرایط سخت رو تحمل میکنه پس رد میکنه
حال اینجا چه کسی در اولویت هست
میخوام کارشناس محترم راهنمایی کنند
اگر این فرد بخواهد با فردی که شرایط نداره ازدواج کنه باید مادر رد کنه ؟
و اینجا آیا لازم نیست این خانوم تکلیف خودش رو اول با خودش روشن کنه و بعد با مادرش صحبت کنه که میتونه با کمبودهای زندگی مشترک کنار بیاد پس لطفا رد نکنید
یا نه کار این مادر درسته و باید تلفنی رد کنه،

که نظر بنده این بود اگر واقعا این خانوم خودش این قدر مستقل هست که بتونه کنار بیاد با یه سری مسائل بهتره با خانواده صحبت کنه تا رد نکنند

و این که واقعا صحبت کردن درمورد معیارهای ازدواج با خانواده بده !!!!!!!:Gig::Moteajeb!:

زهرا73;734756 نوشت:
کاش پدر و مادرامون میومدن اینجا و این مطلبا رو میخوندند
من که میخوام یه جوری به بهانه مطالب دیگه این سایتو بذارم صفحه اصلی اینترنت گوشی باباو مامانم که حداقل اینا رو بخونن

تازه به نظر من آقایون راحت تر میتونند عکس العمل نشون بدند ولی ما دخترا (حداقل دخترایی که من میشناسم) رومون نمیشه بگیم مامان آخه چرا بدون مشورت با من خواستگارا رو رد میکنی(شاید پسر خوبی باشه)
مثلا یکی رو به خاطر این که راهشون دوره ...یکی رو برا اینکه قدش 190 بود .یکی برا این که قومیت خاصی بودند...یکی رو به خاطر اینکه پسر دایی بود (بیچاره)و........................ولی خداشاهده که من همیشه برا خوشبختی خواستگارام (که حتی ندیدمشون به اسم دعا میکنم)
فقط 1نفر رو راه دادند بیاد خونه که اونم بعد که اومدندخودشون زنگ زدند گفتند قسمت نیست(آخ که دلم خنک شد که درس عبرتی بشه برا بابا و مامانم که فکرنکنند حالا دخترشون کی هست(دخترشون که من باشم) و دیگه به این راحتیا تلفنی به کسی جواب منفی ندند

سلام ممنونم
من بدون اینکه اسم ببرم یه داستان بگم
یه اقایی بود در یاهو چند سال قبل میگفت من برای یه پایگاه بسیج شهرمون یه کار خوب کردم
پسرای سربازی رفته رو لیست کردم
و از پایگاه بسیج خواهران همون شهر هم دخترای دم بخت رو از بسیج اسمشون رو گرفتم
و بعد عکس و ... با مسئول بسیج خواهران یه هماهنگی کردم
پسرا رو همسر بدیم و ...
اونوقت میگفت چند روز که کارمون بالا گرفت تعداد مراجعه کنندگان به پیاگاههای بسیج هم رفت بالا بحدی که همه مردم شهرستان فهمیدند اما مسئولین گفتند اینکارو تمومشش کنید و اونها دست از اینکارشون برداشتند

یا‌رقیه;734654 نوشت:
هیچ کدام(کلی عرض می کنم) از شما حضرات ما را از در خانه راه نمی دهید.... چه برسد که با شرایطی که یک جوان دانشجو دارد به وی اعتماد کنید.... حالا کو تا بخواهید احساس چفت شدن پیدا کنید....
قبل از آن پدر محترمتان، جوان بخت برگشته را با تیپا می اندازد بیرون.....

شهود:
دختر مهربان;734738 نوشت:
خیلی راحت رد میکنند .اونم تلفنی اونوقتم میگه ما سخت نمیگیریم

دختر مهربان;734763 نوشت:
که بعدش به اون مراحلی که شما گفتی برسه

زهرا73;734756 نوشت:
حرف دل منوزدی.واقعاچراالکی ردمیکنن اخه.حتی نمیگن فلانی خواستگارت بوده!!!!!!!!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قصد جسارت ندارم... فقط نکاتی که فرموده اید را به عنوان شاهد بر مدعایم فراخوانده ام.....
اللیل والنهار;734770 نوشت:
پسره موقعیت ازدواج نداشت صفر صفر خانواده هم وقتی بی همتی این فرد رو می‌دیدند دیگه رها کرده بودن

یا‌رقیه;734645 نوشت:
یا خودش یا به احتمال قوی خانواده اش می گویند چه جوان بی عرضه ای که نتوانسته یک کار مناسبی پیدا کند!!....

پاسخ:

یا‌رقیه;734660 نوشت:
اگر یک خانم بیاید از فشار تنهایی گله کند... همه احساس مسئولیت می کنند... ولو با ذکر چند نکته و راهنمایی ایشان (اشاره به همین خانمی که جند روز پیش تاپیک زده بودند)...

اگر آقا باشد.... خدانکند که دو نفر بخواهند راهنمایی کنند و به وی حق بدهند.... نفر سوم می آید خورد و خاک شیرش می کند.... اصلا دقت نمی کند که بی عرضه خطاب کردن یک مرد چقدر برای روحیاتش گران تمام می شود

یا‌رقیه;734654 نوشت:
[/]

شهره22;734792 نوشت:
سلام ممنونم
من بدون اینکه اسم ببرم یه داستان بگم
یه اقایی بود در یاهو چند سال قبل میگفت من برای یه پایگاه بسیج شهرمون یه کار خوب کردم
پسرای سربازی رفته رو لیست کردم
و از پایگاه بسیج خواهران همون شهر هم دخترای دم بخت رو از بسیج اسمشون رو گرفتم
و بعد عکس و ... با مسئول بسیج خواهران یه هماهنگی کردم
پسرا رو همسر بدیم و ...
اونوقت میگفت چند روز که کارمون بالا گرفت تعداد مراجعه کنندگان به پیاگاههای بسیج هم رفت بالا بحدی که همه مردم شهرستان فهمیدند اما مسئولین گفتند اینکارو تمومشش کنید و اونها دست از اینکارشون برداشتند

با سلام
حالا این کارشون درست بوده یا نه؟!:Gig:
ولی به نظرم یه مقدار زیاد روی شده. درسته ازدواجو باید آسون بگیریم ولی توی مسئله ی کفویت و اعتقاد باید حواسمونو جمع کنیم.
موضوع قفل شده است