صفحه 2 از 16 نخست 123412 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وجوب ازدواج جوانان و عدم اقدام عملی والدين

نوشته
    21,477
    حضور
    221 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    589
    صلوات
    123058

سلام دوستان
    ممنون مي شوم روي موضوع اصلي تاپيك متمركز شويد و هركس نظرش را در رابطه با سؤالي اصلي بگويد

طفل بافي ماندن
    1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
    2- غفلت از بودن
    3- غفلت از شدن
    4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

2. صلوات ها 6

نوشته
    21,477
    حضور
    221 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    589
    صلوات
    123058

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    هشيار باشيد
    منظورم ناديده گرفتن بزرگترها، توهين به ايشان و استفاده نكردن از تجربه آنها و بي گدار به آب زدن نيست.
    براي ازدواج هم سماجت كنيد و هم فتيله توقعات را كم كنيد
    ما داريم جواناني را كه از نظر مالي و مسكن هم بي نياز هستند ولي براي ازدواج منتظرند كه اتفاقي بيفتد
    و به طور جدي به خانواده نمي گويند و يا حيا مي كنند
    يا فكر مي كنند حالا زود است
    وقتي كه پير پسر شدند تازه مي خواهند ازدواج كنند اگر ايشان به آفات ازدواج با تأخير دقت كنند اين كار را نمي كنند.
    با آموزش و مشاوره ازدواج و مطالعه و استفاده از نرم افزارها مي توان بلوغ و پختگي را افزايش داد و جلو انداخت

طفل بافي ماندن
    2- غفلت از بودن
    3- غفلت از شدن

4. صلوات ها 9

نوشته
    21,477
    حضور
    221 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    589
    صلوات
    123058

دوستان دقت داشته باشند منظورم اين نيست كه ازدواج با مراسم شب هفت يك شكل باشد ها
    منظورم اين است كه فردي كه در بريز و بپاش تا خره خره زير قرض و قسط ميره مراسم ازدواجش از مراسم شب هفتم كمتر نيست(عاقلانه نيست براي يك شب خوش بودن يكي دو سال يا بيشتر ناخوش بود)
    ولي مي تواند از جلوه هاي شادي ها و عروسي هاي حلال كه در تاپيك هاي مختلف بحث كرده ايم استفاده كرد

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۷/۰۳ در ساعت ۱۱:۰۴
    طفل بافي ماندن
    2- غفلت از بودن
    3- غفلت از شدن

6. صلوات ها 9

نوشته
    21,477
    حضور
    221 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    589
    صلوات
    123058

دقت دقت دقت
    يكي از كاربران محترم نكته اي اشاره كردند
    نقل قول نوشته اصلی توسط ...........
    سلام و عرض ادب
    یکی از دلایلی که موجب شده دختران زیر بار زندگی با خانواده همسر نروند شنیدن خاطرات تلخی است که مادران از زندگی با مادر شوهر برایشان تعریف کرده اند
    دخالت ها، بی احترامی ها و نگاه خدمتکار به زنان!!!!!!!
    که البته همه اش یا شاید بیشترش برمیگردد به شوهرش که از بی تدبیری یا شاید بی تجربگی اش نتوانسته مدیریت خوبی داشته باشد و همسرش حسابی اذیت میشود
    وقتی مثلا خود بنده می بینم چندین دوستم به خاطر زندگی با خانواده شوهر و دخالت های آنها کارشان به طلاق کشیده شده، و هم اکنون کس دیگری در آستانه طلاق است ، زیر بار چنین زندگی نمیروم چون از طلاق بیزارم، بعد آقایان این را میگذارند به پای زیاده خواهی زنان، در حالی که زنان فقط خواستار آرامش بعد از ازدواج هستند، این درخواست کمی نیست که زن جوان بتواند بعد از ازدواج هر طور که دوست دارد نزد همسرش لباس بپوشد، اما با وجود برادر شوهر و پدر شوهر یا حتی مادرشوهر چگونه میتواند این کار را انجام دهد؟
    چرا مردان به جای نق زدن یک کار ساده ولو به قول خودشان به دور از شانشان برای خودشان دست و پا نمی کنند و بعد همسرشان را به خانه ولو یک اتاق نمی برند؟
    چرا مردان نمیخواهند بعد از ازدواج از خانواده خود استقلال پیدا کنند و همچنان میخواهند دست جلوی پدر و مادر دراز کنند؟ یک نان خشک که با زحمت خود انسان به دست آمده باشد شرافت دارد به نانی که بامنت و دخالت باشد
    البته همه اینگونه نیستند اما آمارها را که نگاه کنیم طلاق های زیادی در این راستا ثبت شده اند
    مردان همت میکردند و حتی کارگری می کردند یا دست فروشی ، یا رانندگی خیلی برای خودشان و همسر آینده شان بهتر بود تا اینکه هی میگفتند دختران کم توقع شوید و با خانواده ما زندگی کنید
    این نظر بنده نیست و نظر بسیاری از دختران است کاش مردان مجرد این مسئله را درک میکردند که ایراد همیشه از زیاده خواهی زنان نیست بلکه خیلی مواقع از تنبلی خودشان است!!
    بلوغ جنسی برای ازدواج کفایت نمیکند، بلوغ اقتصادی هم باید باشد.ولو در حد خرید نان خالی باید بتوانند پول درآورند
    برخی مردان کار را ننگ میدانند بعد میگویند همسرم خواسته اش را پایین بیاورد. به خدا مردهای این زمانه موجودات عجیبی هستند!
    دوستان وقتي سخن از كم كردن تشريفات است به معناي اين نيست كه مشاوران موافق زندگي بدون مرز عروس و داماد با خانواده داماد و يا خانواده عروس هستند
    زندگي جديد يك سيستم است و سيستم با اين كه با سيستم هاي ديگر تعامل دارد ولي استقلال خود و مرزهاي خود را بايد حفظ كند و سيتسم تمايل به بسته بودن دارد
    بنابراين اگر ناچار شديد با خانواده همسر باشيد
    پيشنهاد مي كنم واسطه اي را بپزيد تا ايشان پيشنهاد مستقل بودن شما را بكنند يا خود فرد از خانواده اش اين را بخواهد و همسر خود را از ماجرا دور نگه داريم تا در موضع تهمت نباشد كه بگويند او مي خواهد فرزند ما را از ما بگيريد
    بنابراين اگر هزينه اي نداشتيد و مجبور بوديد در كنار خانواده همسر باشيد بايد شيرين برويد و شيرين بياييد و گويي دو خانواده مستقل هستيد و يا شما در منزل فرد غريبه اي مستأجر هستيد البته به موقع احترام به موقع هم تعامل ولي قاطي شدن هرگز
    اگر ناچار نيست اولويت اين است كه از همان ابتدا فاصله ايمني را حفظ كنيد

طفل بافي ماندن
    2- غفلت از بودن
    3- غفلت از شدن

8. صلوات ها 11

علاقه
    خدا-قرآن-امامين حسن (ع)-حسين(ع)
    نوشته
    412
    حضور
    5 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1520

یکی از دلایلی که موجب شده دختران زیر بار زندگی با خانواده همسر نروند شنیدن خاطرات تلخی است که مادران از زندگی با مادر شوهر برایشان تعریف کرده اند
    سلام
    زن به زن ظلم کرده به مردها چه؟خوب جنس زن همینه!وقتی حسادت را در خودشان نمی کشند همین می شود!چشم همدیگر را ندارند ببینند اسم شوهر را می کشند وسط!

البته همه اش یا شاید بیشترش برمیگردد به شوهرش که از بی تدبیری یا شاید بی تجربگی اش نتوانسته مدیریت خوبی داشته باشد و همسرش حسابی اذیت میشود
    من قبول ندارم اگر شرایط اجازه بدهد که نمی دهد مردها مدیران خوبی هستند وگرنه خدا سرپرستی یک خانواده را به یک مرد نمی داد الام تشکیل یک خانواده را به مرد نمی داد

وقتی مثلا خود بنده می بینم چندین دوستم به خاطر زندگی با خانواده شوهر و دخالت های آنها کارشان به طلاق کشیده شده، و هم اکنون کس دیگری در آستانه طلاق است ، زیر بار چنین زندگی نمیروم چون از طلاق بیزارم، بعد آقایان این را میگذارند به پای زیاده خواهی زنان،
    این یک بحث مفصل می طلبد!

این درخواست کمی نیست که زن جوان بتواند بعد از ازدواج هر طور که دوست دارد نزد همسرش لباس بپوشد، اما با وجود برادر شوهر و پدر شوهر یا حتی مادرشوهر چگونه میتواند این کار را انجام دهد؟
    حرف شما کاملا درست ولی خیلی از خانم ها با وجود اینکه می دانند نقطه حساس فکری مرد کجاست خیلی از این قضیه سوء استفاده می کنند!یعنی بنشینی پای درد دل همکارای ما اشکتون جاری می شود!

چرا مردان به جای نق زدن یک کار ساده ولو به قول خودشان به دور از شانشان برای خودشان دست و پا نمی کنند و بعد همسرشان را به خانه ولو یک اتاق نمی برند؟
    چرا مردان نمیخواهند بعد از ازدواج از خانواده خود استقلال پیدا کنند و همچنان میخواهند دست جلوی پدر و مادر دراز کنند؟ یک نان خشک که با زحمت خود انسان به دست آمده باشد شرافت دارد به نانی که بامنت و دخالت باشد
    البته همه اینگونه نیستند اما آمارها را که نگاه کنیم طلاق های زیادی در این راستا ثبت شده اند
    مردان همت میکردند و حتی کارگری می کردند یا دست فروشی ، یا رانندگی خیلی برای خودشان و همسر آینده شان بهتر بود تا اینکه هی میگفتند دختران کم توقع شوید و با خانواده ما زندگی کنید
    این نظر بنده نیست و نظر بسیاری از دختران است کاش مردان مجرد این مسئله را درک میکردند که ایراد همیشه از زیاده خواهی زنان نیست بلکه خیلی مواقع از تنبلی خودشان است!!
    بلوغ جنسی برای ازدواج کفایت نمیکند، بلوغ اقتصادی هم باید باشد.ولو در حد خرید نان خالی باید بتوانند پول درآورند
    برخی مردان کار را ننگ میدانند بعد میگویند همسرم خواسته اش را پایین بیاورد. به خدا مردهای این زمانه موجودات عجیبی هستند!
    من آقایان با شخصیتی را می شناسم که هم کار مناسب دارند خانواده اصیل قدرت خرید و یا تهیه یک منزل در شأن یک خانم را دارند برای رفاه بیشتر خانواده شان به فکر شغل دوم و سوم هستند ماشین هم دارند علم و فهم عقل هم دارند ولی وقتی می بینند که خانم ها در عوالمی سیر می کنند که پسر رئیس جمهور فرانسه هم از برآورده کردنش عاجز است فکر را ازدواج را کلا از سرشان دور می کنند!
    عروسی های قدیم مرد!خدا رحمتش کند
    یک سری به تالار ها و عروسی های امروزی بزنید متوجه می شوید اوضاع چطوره!پائین شهر نه ها چه بسا همین پائین شهر بدتر از بالا شهر باشد.من چند تا از همین فیلم ها را دیده ام .اوووووووووووووووف حد ندارد!چه خبره!کی گفته عروس حتما بره دبی آرایش خلیجی کنه برگرده!
    کی گفته باید کیک عروسی برام بگیری دو متری!کی گفته لباس عروسم باید تک باشد!
    خدا شاهده اگر این سایت قرآنی نبود هم عکس می گذاشتم و هم فیلم تا بدانید خانم ها در چه عالمی سیر می کنند.کپی برابر اصل!
    همه آن چه که در ماهواره ا می بینند را از یک پسر بدبخت کارگر می خواهند!یک پسری که رسیده به سن 18 -19 سالگی باید برود سربازی بعدش بیاید کار پیدا کند در این آشفته باز درسم هم که پیشکش با مدرک لیسانس بدون پول و پارتی کجا کار می دهند!خیلی همت کنه باباه کمک کنه اما چقدر؟تا کی؟این پسر سرمایه دارد!
    در همین برنامه گلبرگ دختر مذهبی ها را آورده بودند خدا گواه است سه تا چیز خیلی اذیتم کرد:
    1- اگر پسری حقوقش زیر سه میلیون باشه جواب بله نمی دهم!
    2-ماشینش زیر 200 میلیون نباشه!
    3-مهریه هر چی من تعیین کنم باید بگه چشم!
    من هم مثل خیلی از جوانان دیگر دیگه دارم از خیر ازدواج می گذرم!
    من هم متعهد هستم هم با مسئولیت هستم
    من سرمیاه ای دارم
    کار بسیار مناسب در فکر سرمایه گذاری های بعدی هستم
    ماشین هم به همین زودی ها یک خوبش را می خرم!
    تک و تنها با زندگی حال می کنم
    خانم ها هم با همان تفکرات بمانند خوش باشند
    ولی روی دیگر سکه را ببینید.
    چرا نظر مردم این قدر برای شما ارزش داره که یک زندگی را فدای آن می کنید!
    اگر خواستید آن روزی سکه را هم می گویم!
    گمنامي تنها براي شهرت پرست ها درد آور است وگرنه همه اجر ها در گمنامي است(سيد شهيدان اهل قلم سيد مرتضي آويني)

10. صلوات ها 7

نوشته
    21,477
    حضور
    221 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    589
    صلوات
    123058

اين هم نظر يكي از خواهران محترم
    نقل قول نوشته اصلی توسط ...... نمایش پست ها
    من دخترم و به قول خیلی از آقایان ضعیفه!!! با این وجود میتوانم در مقابل خواسته والدینم که می گویند مهریه ات باید فلان قد باشد با احترام بگویم نه من فقط 14 سکه را قبول دارم، و می توانم از عهده راضی کردن آنها با ادب و احترام بربیایم اما آیا مردان هم توانایی دارند اگر زنشان جهیزیه کم بیاورد خانواده شان را راضی کنند؟! نه اینکه گمان کنید الان جهیزیه نمیتوانم بدهم و این به آن در میخواهد بشود، خیر، این یک مثال است، آقایان با بی انصافی تمام همه مشکلات را سر دختر می اندازند اما خودشان با اینکه مرد هستند و از آنها انتظار میرود کمی شجاع باشند اصلا بویی از شجاعت نبرده اند، اگر ما آنها را بپسندیم و آنها ما را بپسندند و کامل با هم چفت باشیم شجاعت ندارند با احترام با خانواده شان صحبت کنند و خواسته شان را مطرح کنند، بعضی هم از آن ور بوم افتاده اند و با خشونت و اجبار خانواده شان را سمت ما می کشند و این درست نیست، نه افراط و نه تفریط، نه پیرو بی چون و چرای والدین بودن درست است، و نه فرمانروایی بر انان، چرا واقعا بعضی ها سیاست ندارند؟ میگونید هوش اجتماعی اکتسابی است ، و این هوش در خیلی ها ضعیف است متاسفانه
    این بدعت های مسخره که جلوی پای ما انداخته اند، جهیزیه ها، مراسم عروسی پر از گناه، اینها زندگی را برای همه مان زهر کرده، مسلمان بت شکن باید باشد ما دختران مذهبی بت مهریه را شکسته ایم اما چند درصد از مردان بتهایی که یک عده بی سواد برای آن آقایان تحصیلکرده ساخته را شکسته اند؟بت پشت میز نشینی را؟ بت جهیزیه را؟ بت پیروی بی چون و چر ا از والدین را؟
    -----------
    با اینکه مرد هستید اما در مشاوراتتان نسبت به قشر مردا ن تعصب ندارید، این خیلی خوب است که فرد منصفی هستید
    موفق باشید
    معلوم است وقتي مردان ما ابتدا به خانواده دختر نمي گويند ما دنبال جهيزيه نيستيم و انتظار دارند 30-40 ميليون جهيزيه مفت مفت بايد خونه شون دختر و خانواده اش هم ماشين و حداقل مسكن اجاره اي خوب مي خواهند
    دوستان بزرگوار
    چاره اين نيست از خير ازدواج بگذريم بايد بت شكن باشيم و تشريفات را بكشنيم ازدواج اسلامي كنيم و البته انصاف اساس كار است و جرأت
    البته
    البته
    بايد ابتدا خانواده ها را راضي كرد فردا به عروس و داماد نق نزنند مثلا خانواده شوهر نگويد جهيزيه ندارد و..

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۷/۰۳ در ساعت ۱۱:۲۵
    طفل بافي ماندن
    2- غفلت از بودن
    3- غفلت از شدن

12. صلوات ها 13

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    6,686
    حضور
    358 روز 11 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    486
    صلوات
    22349

اين هم نظر يكي از خواهران محترم

معلوم است وقتي مردان ما ابتدا به خانواده دختر نمي گويند ما دنبال جهيزيه نيستيم و انتظار دارند 30-40 ميليون جهيزيه مفت مفت بايد خونه شون دختر و خانواده اش هم ماشين و حداقل مسكن اجاره اي خوب مي خواهند
    دوستان بزرگوار
    چاره اين نيست از خير ازدواج بگذريم بايد بت شكن باشيم و تشريفات را بكشنيم ازدواج اسلامي كنيم و البته انصاف اساس كار است و جرأت
    البته
    البته
    بايد ابتدا خانواده ها را راضي كرد فردا به عروس و داماد نق نزنند مثلا خانواده شوهر نگويد جهيزيه ندارد و..
    باسلام
    خداقوت
    فقط این پست رو فعلا خوندم
    یکی از دوستان تعریف میکرد مادر شوهرش بعد از آوردن جهیزیه برگه برداشته بوده یک به یک چیزایی که دختر آورده خونه شوهرش تیک میزده
    آخرسر هم جمع بندی کرده گفته فلان چیز رو نداری
    خدا از اینا نصیب هیچ کس نکنه
    درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

وجوب ازدواج جوانان و عدم اقدام عملی والدين

14. صلوات ها 8

علاقه
    اردک؛ نوزاد رسیده و تپل و ضربه گیر دار!؛ کرانچی تند آتشین در کنار یار! :))
    نوشته
    1,178
    حضور
    59 روز 10 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    16
    صلوات
    6246

تا زماني كه خودمان را كم بگيريم
    همين آش است و همين كاسه
    اگر اعتماد به نفس داشته باشيم همه چيز درست مي شود و بايد از خودمان شروع كنيم برخي تشريفات اجتماعي ممكن است 50 سال طول بكشد يا حتي بدتر اندر بدتر شود
    دين امده كه ما تقليد كوركورانه نكنيم
    من خودم سد شكن بودم ميگيد نه بخوانيد
    سلام علیکم

سخن بنده را نخواندید یا نپذیرفتید؟!!!!

بنده منکر فرمایش شما نیستم.... عرضم این است ... تا زمانی که یک شخص همتا و هم فکر پیدا نشود... تمام این نکات و نظریه ها در حد یک نظریه باقی می ماند....

می خواستم بدانید که:

باور كنيد
    زندگي بدون همسر
    استرسش بيشتر از زندگي بدون مبل و بدون ماشين و بدون وسائل لوكس و...است.
    بنده به عنوان مظهر نیاز، از زمانی که 18 ساله بودم چنین عقیده ای داشتم...
    ولی .... مشترک مورد نظر خاموش میباشد...

چرا مردان نمیخواهند بعد از ازدواج از خانواده خود استقلال پیدا کنند و همچنان میخواهند دست جلوی پدر و مادر دراز کنند؟
    استاد... من بارها و بارها به این فکر کردم که چرا خودم یا دوستانم نمی رویم سر یک کار کارگری؟!!!!

یادم است یک بار می خواستم برم یک شرکتی که مربوط به خدمات نظافت ساختمان بود.... راه پله آپارتمان ها را تمیز می کردند....

خودم ناراحت نبودم.....

اما....

این گرامی الان یک طرف قضیه را می نگرد که کسب اندک درآمد است.... توجه نمی کند که همین شخص اگر خواستگارش بگوید با فلان مدرک به فلان شغل اشتغال دارم.... یا خودش یا به احتمال قوی خانواده اش می گویند چه جوان بی عرضه ای که نتوانسته یک کار مناسبی پیدا کند!!....

وجه دیگر این قضیه این است که آن جوان با هزار آرزو به سر چنین کاری رفته و وقتی ببیند زمینه ازدواجش فراهم نمی شود.... بیش از پیش شروع به خود خوری می کند که جوانی خودم را به هدر دادم.....

حالت قشنگش چجوری است... آن جوان منظور به همسر دلبندش رسیده باشد و با عشق و علاقه برای تامین زندگی از هیچ کاری مضایقه نکند...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بنده که از این مباحث اینگونه می فهمم که تا شاغل نباشم... خبری از ازدواج نیست... ...

بنابراین

خواهم شدن به میکده گریان و داد خواه
    کز دست غم خلاص من آنجا مگر شود

سلام عامو
    بنده هیچ مسئولیتی راجع به مطلبی که نوشتم قبول نمی کنم و فقط نظر شخصی خودم بوده که بار ها دستخوش تغییر و تکامل شده
    چون زیاد نمیام اینجا ، اینو گفتم که فردای روزگار آثار ما تاخر یقه منو نگیره

16. صلوات ها 7

نوشته
    407
    حضور
    20 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    879

كسي كه قصد بچه دارشدن نداشته باشه چرا بايد ازدواج كنه؟ من خودم نميخوام فرزندي داشته باشم پس بايد ازدواج نكنم يا طرف مقابل هم مثل من بچه نخواد كه اينطور نيست بيشتر اوقات و حداقل يك بچه رو دوست دارن داشته باشن
    به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم
    کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم
    "حکیم فردوسی"

18. صلوات

علاقه
    اردک؛ نوزاد رسیده و تپل و ضربه گیر دار!؛ کرانچی تند آتشین در کنار یار! :))
    نوشته
    1,178
    حضور
    59 روز 10 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    16
    صلوات
    6246

اگر ما آنها را بپسندیم و آنها ما را بپسندند و کامل با هم چفت باشیم شجاعت ندارند با احترام با خانواده شان صحبت کنند
    جواب این بنده خدا را هم بدهیم

این که می فرمایید..... در ابتدای کار مشکلی عظیم است....

هیچ کدام(کلی عرض می کنم) از شما حضرات ما را از در خانه راه نمی دهید.... چه برسد که با شرایطی که یک جوان دانشجو دارد به وی اعتماد کنید.... حالا کو تا بخواهید احساس چفت شدن پیدا کنید....

قبل از آن پدر محترمتان، جوان بخت برگشته را با تیپا می اندازد بیرون.....

خود من تا کنون آنقدر شجاعت به خرج داده ام که به درجه دریا دلی مشرف شده ام.....

پی نوشت:
    وقتی می بینید یک جوانی اهل کار است و موفق به پیدا کردن شغلی نشده... به جای کنایه زدن... ببینید چگونه می توانید وی را کمک کنید تا مستقل شود

سلام عامو
    بنده هیچ مسئولیتی راجع به مطلبی که نوشتم قبول نمی کنم و فقط نظر شخصی خودم بوده که بار ها دستخوش تغییر و تکامل شده
    چون زیاد نمیام اینجا ، اینو گفتم که فردای روزگار آثار ما تاخر یقه منو نگیره

20. صلوات ها 7

صفحه 2 از 16 نخست 123412 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری