چرا خداوند مانع سقوط بالابر نشد؟

تب‌های اولیه

88 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا خداوند مانع سقوط بالابر نشد؟

دیروز یک بالابر در مسجدالحرام سقوط کرد و خیلی ها کشته شدن مگر آنجا حرم امن الهی نیست چرا خدا مانع سقوط بالابر نشد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد طاها

با عرض سلام به شما دوست گرامی

قبل از پاسخ به سوالتان باید در نظر داشته باشید اتفاق اخیر تنها یکی از حوادث ناخوشایندی است که در طول تاریخ، مکه به خود دیده است. با ورق زدن تاریخ مکه به روشنی می بینیم که چه حوادث تلخی در این شهر به وقوع پیوسته که نمونه آن: حوادث طبیعی از قبیل سیلهای مکرر، تهاجم به مکه در زمان امویان و عباسیان و تعرض به کعبه، و نیز حمله به حاجیان ایرانی توسط آل سعود بوده است.

با در نظر گرفتن این حوادث عرض میکنیم:

منظور از امنیت مکه که در آیاتی از قرآن به آن اشاره شده (بقره/126 – آل عمران/97 – ابراهیم/35) میتواند دو چیز باشد:

1. امنیت تشریعی؛ یعنی خداوند با این قبیل آیات نشان میدهد مکه از احترام خاصی نزد او برخوردار است بطوری که شرعا بر مومنین واجب است این احترام خاص را رعایت کنند تا جایی که حتی صيد حيوانات آن ممنوع است.

2. منظور امنیت تکوینی اما نسبی است؛ یعنی مکه نسبت به دیگر شهرها و مناطق مهم جهان از امنیت تکوینی مناسبتری برخوردار است بطوری که در طول تاريخ حوادث ناامن كننده كمتر به خود ديده است و این ناشی از عنایت خاص خداوند به این منطقه است. (تفسير نمونه، ج‏10، ص: 366)

در پناه حق

چه موضوع به روزی ...
یعنی تاپیکا انقدر زود تایید و جواب داده میشن این وسط فقط ما بدشانسیم:Nishkhand::Cheshmak:

امسال چرا اینجوری شده ؟؟؟:Ghamgin:...تابرگردن حجاج،به لطف دولت بی مسئولیت عربستان احتمالا خانواده ها سکته رو زدن ....
امیدوارم دیگه اتفاقی نیفته ... خدایا خودت همه حاجیا رو حفظ کن:Doaa:

این سوال جای دیگه ای هم مطرح شده بود بنده این پاسخ رو دادم که عینا نقل میکنم:

برای پاسخ به این شبهه باید اول معنای حرم امن رو بدونیم و اینکه چرا به مسجدالحرام حرم امن الهی گفته میشه؟
خداوند کعبه و اطراف اون رو مقدس شمرده و ورود مشرکان رو ممنوع کرده و ارتکاب گناه قتل و شکار و تجاوز به جان و مال مردم جنگ دزدی و رو در اون جایز ندونسته و از این جهت حرم امن الهی خونده میشه.
اما اینکه بنا باشه هیچ بلایی در اون نازل نشه و یا مرگ کسی در کعبه و اطراف اون فرا نرسه هیچ دلیلی بر اون نداریم و این اتفاقات از قاعده ابتلاء استثناء نشده.
البته اشتباهات انسانی و مدیریت غلط در اداره مکه مکرمه رو هم نباید از اون غافل شد.
شاید این واقعه شروعی بشه برای اعتراض به ساخت و سازهایی که نمای کعبه رو مخدوش کرده و اهداف پلیدی پشت اونه.

سلام
اگه بالابر روی کعبه میوفتاد، میتونستیم بگیم خدا توانایی مراقبت از خونه ی خودشو نداره، پس دروغینه!؟
چون تقریبا تو داستان تمام پیامبران، همچین چیزی اتفاق افتاده!!

Masood11;731046 نوشت:
سلام
اگه بالابر روی کعبه میوفتاد، میتونستیم بگیم خدا توانایی مراقبت از خونه ی خودشو نداره، پس دروغینه!؟

سلام

تا حالا چندین دفعه خونه کعبه خراب شده یا بدست مردم و یا با حوادث طبیعی

[="Purple"]

چیتــــــا;731056 نوشت:
این حادثه عمدی بوده!!!

عمدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:Moteajeb!::Moteajeb!:
دلیلی دارین واسش؟؟ یا بنابر حدسیاتتون میگین؟؟ البته بی مبالاتی دولت عربستان و حتی رفتاراشون در برخورد بامصدومین اونجوری که اخبار اعلام کرد و همه اینا دلیل بر دشمنی دیرینه شون هست ولی یه همچین خرابکاری رو بخوان عمدا انجام بدن واسه خودشون بد میشه چرا میگین عمدی بوده؟؟؟ بله سهل انگاری بزرگی بوده ولی عمدی بودنش:Gig:[/]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;731060 نوشت:
عمدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دلیلی دارین واسش؟؟ یا بنابر حدسیاتتون میگین؟؟ البته بی مبالاتی دولت عربستان و حتی رفتاراشون در برخورد بامصدومین اونجوری که اخبار اعلام کرد و همه اینا دلیل بر دشمنی دیرینه شون هست ولی یه همچین خرابکاری رو بخوان عمدا انجام بدن واسه خودشون بد میشه چرا میگین عمدی بوده؟؟؟ بله سهل انگاری بزرگی بوده ولی عمدی بودنش

خب دلیل که هست
من نمیگم کار وهابیت یا ال سعود هست هزار تا دلیل و اگر و اما هست ؛جای تاپیک هم نیست بحثش
الله اعلم

واقعا ممنونم . راستش خودم می خواستم بپرسم ولی خدای راشکر که پاسخ داده شد پیش از پرسیدن من.
دو سوال دیگه هم دارم :
1- چرا اصلا این موقع که موسم حج هست باید اطراف خانه ی خدا جرثقیل باشه ؟؟؟؟؟
2- گفته میشه مقامات عربستان گفتن( حتی جرثقیل هم به کعبه سجده کرد.) چرا با وجود این که صد ها حاجی کشته و زخمی شده اند عربستان این ادعا رو کرده؟

ممنون میشم پاسخ بدید.
یاعلی..

الان استارتر انتظار داره واقعا کارشناس بدونه چرا خدا مانع نشد ؟ :Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:

زهرا22;731072 نوشت:
2- گفته میشه مقامات عربستان گفتن( حتی جرثقیل هم به کعبه سجده کرد.) چرا با وجود این که صد ها حاجی کشته و زخمی شده اند عربستان این ادعا رو کرده؟

میخوان خراب کاری خودشون رو مبرا کنن حروم زاده ها

با سلام
یک سئوال برام پیش امده: چرا کسی که در مکه می میرد در همانجا دفن میشود و حق ندارند به کشور خودشان پیکرشان را برگردانند!! طبق چه قانونی هست؟
الان این 8 نفری که مردند را میخواهند پیکرشان را به ایران برگردانند !!؟؟
قضیه اش چی هست؟
سپاس

Masood11;731046 نوشت:
سلام
سلام

Masood11;731046 نوشت:
به نظرتان واقعا باید خدا جلوی خراب شدن خانه اش را بگیرد؟! پس چرا میگن توی ماجرای طوفان حضرت نوح (ع) و یا سیل های مکرر کعبه خراب شده؟! این نقل ها غلط است یا ادعای شما؟! شاید ماجرای اصحاب فیل یک استثناء بود؛ چون آنجا بحث بی حرمتی به کعبه و بالاتر از آن دین الهی حنیف موحدان (حضرت عبدالمطلب و ابوطالب) بود ولی در سیل ها که بی حرمتی نیست. آب حرکت می کند و طبق طبیعت خودش هر چه شدت داشته باشد، شدیدتر خراب می کند. شاید هم ماجرای اصحاب فیل نوعی معجزه ارهاصی بود یعنی زمینه سازی بعثت پیامبر اسلام (ص) مثل دیگر عجائب سال تولد ایشان. به هر حال این ادعاء و این نتیجه که: خدا باید از خانه اش دفاع کند و گرنه دلیل ناتوانی اوست جای تامل دارد.

نقل قول:
گفته میشه مقامات عربستان گفتن( حتی جرثقیل هم به کعبه سجده کرد.) چرا با وجود این که صد ها حاجی کشته و زخمی شده اند عربستان این ادعا رو کرده؟

شما تا بحال از سعودی ها ادعای با تفکر و تعقل شنیدید؟؟ نه واقعا شنیدید ؟؟

zirabi;730181 نوشت:
حرم امن الهی نیست

سلام
کدوم حرم امن آقا!!! هرچی وهابی وحشی و قاتله اونجا جم شدن
اون جرثقیل بد بدخت رو شما دیدین وهابی ها رو ندیدین؟

سلام.
یک نکته عجیب که برای من جالب بود و لبته نمی خواهم از آن برداشت خاصی بکنم این است که این اتفاق در روز 11 سپتامبر اتفاق افتاد. همان روز معروف حمله به برج های دوقلو.
دومین نکته این که شنیدم پیمانکاری این حرم در دست شرکت هایی منتسب به بن لادن بوده است.

بیچاره خونواده های حجاج....

حالا نمیدونم این حرفم توهین باشه یا بی احترامی من تنها راه حل مشکلات اسلا م رو میدونم و اونم.....

روزی که کعبه رو با جاش بکنیم بیاریم ایران پیش خودمون بعد کل عربستانو با خاک یکسان کنیم .:khandeh!:

guest;731245 نوشت:

روزی که کعبه رو با جاش بکنیم بیاریم ایران پیش خودمون بعد کل عربستانو با خاک یکسان کنیم .:khandeh!:

من از همین تریبون ، اعلام آمادگی میکنم برای همکاری در پروژه ی مذکور ... :Nishkhand: حالا چی بپوشمممم ؟؟ :khaneh:

با سلام

مقصود از آيه :وَمَن دَخَلَهُ كَانَ آمِنًا :97 ال عمران ، مانند مقصود آيه : الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ وَالطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّبِينَ وَالطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبَاتِ .نور 26 است .... نه الزام واجبار بلكه ارشاد وتشريع حكم مبني بر حفظ حرمت حرم و عدم قتال در اين مكان مقدس .

اما ببينيد حماقت آل يهود را كه در توجيه ساخت وسازهاي صيهوني به منظور تحقير كعبه چه بافته اند :

مفتی سعودی:جرثقیل در مسجد الحرام سجده کرد
"عادل الکلبانی" در تویتر خود نوشت: "باید بررسی کرد که چرا بقیه جرثقیل ها سجده نکردند، شاید آنها لیبرال هستند." العالم: اظهارات متفاوت یک مفتی سعودی در خصوص حادثه مرگبار سقوط جرثقیل در مکه، با واکنش و اعتراضهای فراوانی در عربستان همراه شد.

"عادل الکلبانی" در تویتر خود نوشت: "باید بررسی کرد که چرا بقیه جرثقیل ها سجده نکردند، شاید آنها لیبرال هستند."
سایت "الوطن" نوشت، فعالان سعودی در شبکه‌های اجتماعی اعتراضهای بسیاری را علیه الکلبانی مطرح کرده اند، زیرا این اظهارات وی درحالی مطرح شده است که بیشتر مسؤولان سعودی دلیل این حادثه را قضا و قدر و خواست خدا، و همچنین بدی آب و هوا اعلام کردند.

جمعه گذشته بر اثر سقوط مرگبار یک جرثقیل غول پیکر در مسجد الحرام در مکه مکرمه 107 نفر از حجاج کشته و 238 تن دیگر مجروح شدند.

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;730922 نوشت:
امسال چرا اینجوری شده ؟؟؟...تابرگردن حجاج،به لطف دولت بی مسئولیت عربستان احتمالا خانواده ها سکته رو زدن ....
امیدوارم دیگه اتفاقی نیفته ... خدایا خودت همه حاجیا رو حفظ کن

خب میخواستن نرن.
این همه آبرمون رو بردن. دیگه از تجاوزبدتر؟ ولی بازم رفتن
حالا عده اندکی هستن واقعا یکبار میرن اونم برا وجوبش
ولی عده ای هستن هر سال میرن. اصلا معلوم نیس برا تفریح میرن برا تجارت میرن برا چی میرن؟
فرق عربستان با اسرائیل در چیه؟ چرا انقد جیباشون رو پر پول میکنن؟

مگه امام حسین حج رو ول نکرد و نرفت سمت کوفه و کربلا؟
بعضیا مثل خوارج اصل دین رو ول کردن چسبیدن به پوسته دین و به ظاهر دین

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;731060 نوشت:
عمدا انجام بدن واسه خودشون بد میشه

مگه قبلا به حاجیان ایرانی حمله نکردن؟ همه رو به خاک و خون کشیدن. برید تاریخ بخونید. سرچ کنید حمله عربستان به حاجیان ایرانی. اونم که از تجاوز. تازه اینا رو شده خدا میدونه پشت پرده چه خبره! نوش جونشون بزار بازم برن

شریعت عقلانی;731232 نوشت:
سلام.
یک نکته عجیب که برای من جالب بود و لبته نمی خواهم از آن برداشت خاصی بکنم این است که این اتفاق در روز 11 سپتامبر اتفاق افتاد. همان روز معروف حمله به برج های دوقلو.

سلام
دمت گرم خداییش عجب تحلیلی دادی:Mohabbat:
وهابی های کثیف

نیکوکار;731340 نوشت:
خب میخواستن نرن.
ولی عده ای هستن هر سال میرن. اصلا معلوم نیس برا تفریح میرن برا تجارت میرن برا چی میرن؟

نقل قول نوشته اصلی توسط ♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥ نمایش پست ها
عمدا انجام بدن واسه خودشون بد میشه
مگه قبلا به حاجیان ایرانی حمله نکردن؟ همه رو به خاک و خون کشیدن. برید تاریخ بخونید. سرچ کنید حمله عربستان به حاجیان ایرانی. اونم که از تجاوز. تازه اینا رو شده خدا میدونه پشت پرده چه خبره! نوش جونشون بزار بازم برن

اولا که این تمتع هست و با عمره فرق میکنه
عالم تر از شمام هستن تواین مملکت اگه لازم بود مراجع حرام اعلام میکردن!
بعدشم شمارو نمیدونم ولی ارزوی قلبی یه خیلیاست رفتن به حج اون هم تمتع که نصیب هرکسی م نمیشه
اینا همشون طلبیده هستن اصلا درست نیست درباره حجاج اینجوری حرف بزنین!!!!!
تازه میتونن خرید نکنن من خیلی از حجاج رو میشناسم قرار نیست یه قرونم خرید کنن به خاطر اینکه میدونن پولش کجامیره!
بعدشم اگه عضو خانواده تون میرفت اینجوری حرف میزدین؟؟؟؟؟؟؟
تازه اصن هیشکی از فامیلتونم نباشه بینشون هموطنان شما که هستن به جای ارزوی سلامتی میگین نوش جونشون؟؟؟؟ واقعا که!!!!!!!!!!

Masood11;731046 نوشت:
سلام

سلام عليكم.
دوست عزيز به نكته بسيار جذابي اشاره كردي،
لكن در داستان انبيا و رسل، چيزي كه منهدم ميشه خود اون خداست و نه خانه اش.
يعني مثلا، حضرت ابراهيم تشريف ميبردن و خود بت ها رو مي شكوندن. نه اينكه خانه ي بيت ها رو.
رويه حضرات اين بوده كه خود خدا (بت) مشركين رو نابود مي كردن.

نیکوکار;731340 نوشت:
خب میخواستن نرن.

سلام عليكم..
اينكه دو تا پليس سعودي يك كاري كردن رو شما داري مينويسي به پاي يك كشور.. كه خيلي كار درستي نيست. حتي كار حكومتشون نميشه حساب كرد.
عده اي كه هر سال ميرن ...من كس اينطوري رو نميشناسم ولي خوب علاقه مند بودن به حج! واقعا مشكلي تو اين قضيه نميبينم!
حكم حرمت شرعي كه صادر نشده فعلا!
فرق عربستان با اسرائيل اينه كه به نظر من مياد كه اسرائيل نماد طاغوت و عناد با حقه و ذات پليد داره.
ولي عربستان چنين نيست و كلا وهابيت بيشتر حالت انحراف پيدا كردن، از نظر من جاي اصلاح بينشون هست (منظورم حالا پادشاهشون نيست!)
امام حسين هم كه قضيه مشخص و متفاوتي داره.. خيلي مقايسه جالبي نيست.
ضمن اينكه منسوب كردن يكسري به يك فرقه منحرف (خوارج) كار درستي نيستي؛ بلكه توضيح بفرماييد، چرا حج رفتن اشتباهه؟!
مثلا الان توي نماز جماعت بمب بذارن، شما ميگيد نماز نخونيد؟!؟ كسي كه مراعات شرايع مي كنه ميشه جز خوارج و ظاهر دين نگر؟!
نه ولله چنين نيست؛ فقط معصىوم ميتونه واجب الهي رو تعطيل كنه.

رحمة;731408 نوشت:
سلام عليكم.
دوست عزيز به نكته بسيار جذابي اشاره كردي،
لكن در داستان انبيا و رسل، چيزي كه منهدم ميشه خود اون خداست و نه خانه اش.
يعني مثلا، حضرت ابراهيم تشريف ميبردن و خود بت ها رو مي شكوندن. نه اينكه خانه ي بيت ها رو.
رويه حضرات اين بوده كه خود خدا (بت) مشركين رو نابود مي كردن.

سلام
کمی از موضوع تاپیک دور میشیم ولی بت پرستا هم بواسطه ی بت ها خدا رو میپرستیدن! یعنی سجده شون به بت ها نه برای سنگ یا نماد ساخته شده، بلکه خدا بوده!!

نیکوکار;731340 نوشت:

البته امام حسین علیه السلام وارد اعمال حج نشده بودند و روز 8 ذیحجه قبل از ورود به اعمال حج به دلیل اینکه می خواستند حضرت را ترور نمایند، از مکه خارج شدند.
امام حسین علیه السلام را اگه رها می کردند در مکه باقی می ماندند.

امروز هم اگه این جرثقیل ها سقوط کردند که ما نمی دانیم حکمت الهی چه بوده است، نباید هر کس به نفع خودش از آن استفاده نماید

به هر حال آل سعود که حرمت
اسلام و مسلمین را شکسته و در ماه های حرام هم از جنگ و جنایت علیه مردم مظلوم یمن دست بر نمی دارد، باید پاسخگوی عدم تدبیر و مدیریت صحیح در تامین امنیت حجاج باشد.

سید بهاء الدین;731459 نوشت:
می خواستند حضرت را ترور نمایند، از مکه خارج شدند.
امام حسین علیه السلام را اگه رها می کردند در مکه باقی می ماندند.

سلام
شما خیلی با صراحت حرف میزند
من اصلا فکر نمیکنم اینجوری باشه که شما فرمودید
بزارید جور دیگه به موضوع نگاه کنیم:
چرا حضرت موسی وقتی از کوه طور برگشتند و دیدند مردم گمراه شده اند الواح را شکستند؟ چرا الواح مقدس را به زمین زد؟
تا به آنها بفهماند توارت (قرآن-کعبه و هرچیزی) بدون ولایت نه تنها باعث هدایت نمی شود بلکه باعث گمراهی هم می شود.
رو این این حساب من فکر میکنم امام حج رو ول کرد تا به اونا بفهمونه از حج واجبتر خود امامه

سید بهاء الدین;731459 نوشت:
امروز هم اگه این جرثقیل ها سقوط کردند که ما نمی دانیم حکمت الهی چه بوده است، نباید هر کس به نفع خودش از آن استفاده نماید

مثلاً من الان دارم نفع می بینم؟!

سلام

Masood11;731262 نوشت:
اگه داستانای قرانو خونده باشید، اغلب یه رویه ی ثابت دارن! اتفاقی میفته برای بت ها یا کائنانشون و بعد پیامبر نتیجه گیری میکنه که ببینید که خداشون ناتوان بود!!
منظورتان کدام داستان است که برای کائنان اتفاق افتاد؟ برادر عجب مقایسه ای کردید!!! نابود شدن چیزی که ادعای خدایی برایش است، مثلِ خرابی کعبه است؟! زمین تا آسمان فرق دارند. نابودی بت یا هر چه برایش ادعای خدایی می شود دلیل دروغ بودن ادعای خدایی است. زیرا ممکن نیست خدا نابود و فانی شود و اگر پیامبران این نتیجه را از نابودی آن بت ها گرفته اند که خدا نیستند کاملا به جاست ولی کعبه خداست یا مخلوق خداست؟! کعبه مخلوق خداست؛ مثل هر سنگ و بنایی مخلوق اوست اما دارای اخترام خاص است.

Masood11;731262 نوشت:
از طرفی، اینکه خدا دریا رو خون کنه رو باور میکنیم، ولی اینکه خدا از خونه ش محافظت کنه در مقابل مثلا همون سیل، سخت میبینیم!!
بله دریا خون شود به عنوان معجزه کار خوب و معقولی است ولی لزوم حفاظت از کعبه در مقابل یک سیل چه لزومی دارد؟ اگر می گویید: این هم معجزه بر حقانیت کعبه و دین اسلام است؟ پاسخ می دهم: دیگر نیازی به تکرار معجزه در حفاظت از کعبه نیست. اگه هم حفاظت کند یک لطف است اما هیچ الزامی در حفاظت کردن نیست.

نیکوکار;731465 نوشت:
چرا حضرت موسی وقتی از کوه طور برگشتند و دیدند مردم گمراه شده اند الواح را شکستند؟ چرا الواح مقدس را به زمین زد؟

میشه سند این حرفتون رو بیان کنید.؟

سید بهاء الدین;731588 نوشت:

«وَ لَمَّا رَجَعَ مُوسى‏ إِلى‏ قَوْمِهِ غَضْبانَ أَسِفاً قالَ بِئْسَما خَلَفْتُمُوني‏ مِنْ بَعْدي أَ عَجِلْتُمْ أَمْرَ رَبِّكُمْ وَ أَلْقَى الْأَلْواحَ وَ أَخَذَ بِرَأْسِ أَخيهِ يَجُرُّهُ إِلَيْهِ قالَ ابْنَ أُمَّ إِنَّ الْقَوْمَ اسْتَضْعَفُوني‏ وَ كادُوا يَقْتُلُونَني‏ فَلا تُشْمِتْ بِيَ الْأَعْداءَ وَ لا تَجْعَلْني‏ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمينَ»
و هنگامى كه موسى خشمگين و اندوهناك به سوى قوم خود بازگشت، گفت: پس از من، بد جانشينانى برايم بوديد (و آيين مرا ضايع كرديد)! آيا در مورد فرمان پروردگارتان (و تمديد مدّت ميعاد او)، عجله نموديد (و زود قضاوت كرديد؟!) سپس الواح را افكند، و سر برادر خود را گرفت (و با عصبانيت) به سوى خود كشيد او گفت: فرزند مادرم! اين گروه، مرا در فشار گذاردند و ناتوان كردند و نزديك بود مرا بكشند، پس كارى نكن كه دشمنان مرا شماتت كنند و مرا با گروه ستمكاران قرار مده! (اعراف، 150)

-----------------------------------------------------------------------------------
وَ نُنزِّلُ مِنَ الْقُرْءَانِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ وَ لا يَزِيدُ الظلِمِينَ إِلا خَساراً(سوره اسرا آیه 82)

قرآن را نازل ميكنيم كه شفا و رحمت براى مؤ منان است و ستمگران را جز خسران (و زيان ) نمى افزايد.

نیکوکار;731340 نوشت:
حج واجبه و واجب رو نمیشه تعطیل کرد مگر ... [ر.ک: استثناءهای حج] ثانیا: اگه واجب هم نبود از باب جلوگیری از سم پاشی و تبلیغات وهابیت در بین مسلمانان باید می رفتیم. من کارم خواندن آثار وهابیت است. فراوان در تبلیغات شان علیه شیعیان، ادعای دین گریز بودن و بی اعتنائی به اعمال عبادی را دیدم. ما با رفتن به حج و خواندن نماز جماعت و قرآن در مدینه و مکه عملاً این تبلیغات دروغین علیه شیعه را خنثی می کنیم. خیلی از روحانی های کاروان فراوان فضا را به نفع شیعه و جذب یه شیعه عوض کرده اند شاید شما این را ادعاء بدانید ولی من مصداق عینی برایش سراغ دارم. غرض این که ترک حج به نفع عربستان است. مگر مصاحبه سفیر عربستان در مصر را نخوانده اید که گفت: ما در موسم حج از دست ایرانی ها عذاب می کشیم!
نمی دانم چرا هیچ کس نمی گوید: سفر های توریستی و خارجی نرید و پولش رو صرف ازدواج و جهیزیه نیازمندان کنید ولی به حج که می رسند میگن: نروید و پولش را صرف ازدواج کنید!

Masood11;731046 نوشت:

خداوند قدرتش را در مدار حکمتش بکار میگیرد. طبق حکمت خداوند، جهان مادی محکوم قوانین سبب و مسببی و دار تزاحم و تضاد پدیده های مادی است و یکی از لوازم این قوانین تخریب بناهای مادی است. کعبه نیز از این قاعده مستثنا نیست مگر اینکه حکمت دیگری اقتضا کند تا خداوند با عملی اعجازگون مانع وقایع طبیعی شود مانند آنچه در زمان عبدالمطلب رخ داد.

در پناه حق

زهرا22;731072 نوشت:
دو سوال دیگه هم دارم

درباره سوال اول باید از خود مقامات عربستان جویای پاسخ شد اما درباره سوال دوم میتوان گفت اگر حقیقتا چنین ادعایی دارند این توجیهی بی پایه برای اقناع افکار عمومی است.

در پناه حق

ع 110;731846 نوشت:
نمی دانم چرا هیچ کس نمی گوید: سفر های توریستی و خارجی نرید و پولش رو صرف ازدواج و جهیزیه نیازمندان کنید ولی به حج که می رسند میگن: نروید و پولش را صرف ازدواج کنید!

اصلا حرف من این نیست
من دارم میگم اگر واجبه خب یکبار بسه. اگرم برا تفریح و تجارته خب برن جاهایی دیگه که لااقل پولش نره تو جیب وهابی ها
شما برید آمار حج عمره رو بخونید بعد بفرمایید بخاطر واجب میرن!

j.shapoor;731196 نوشت:
یک سئوال برام پیش امده:

سوالات جنابعالی خارج از موضوع جاری است.

در پناه حق

[="Tahoma"][="Navy"]سلام
بنظرمن همه این بحثها الکی هستش و دارید سر خودتون رو به درد میارید
در ضمن یک سوالی که جوابش رو کارشناس دادند دیگه هیچ نیازی به جواب دیگران نیست که به بحث کشیده بشود
یک نکته هم بگم که توی این دنیا هیچ چیزی بدون حکمت و قسمت نیست و هرچیزی که شده خدا خواسته و من خودم به این حرف اعتقاد دارم
[/]

Masood11;731420 نوشت:
بت پرستا هم بواسطه ی بت ها خدا رو میپرستیدن

همانطور که خود هم گفته اید این مطلب از موضوع جاری خارج است اما قابل توجه اینکه قرآن آنچه مشرکین انجام میدادند را از دو نظر تخطئه میکند:

1. آنها کاری غیرعاقلانه و بدون برهان انجام میدادند زیرا از جسمی ناتوان درخواست اجابت درخواست داشتند:

وَ الَّذينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ لا يَسْتَطيعُونَ نَصْرَكُمْ وَ لا أَنْفُسَهُمْ يَنْصُرُونَ؛ و كسانى را كه به جاى او مى‏خوانيد، نمى‏توانند شما را يارى كنند و نه خويشتن را يارى دهند. (اعراف/197)

2. آنها بتها را اله و رب خود میدانستند و برای آنها مقام و استقلالی در عرض خداوند قایل بودند و از اینرو به پرستش آنها میپرداختند:

أُوحِيَ إِلَيَّ هذَا الْقُرْآنُ لِأُنْذِرَكُمْ بِهِ وَ مَنْ بَلَغَ أَ إِنَّكُمْ لَتَشْهَدُونَ أَنَّ مَعَ اللَّهِ آلِهَةً أُخْرى‏ قُلْ لا أَشْهَدُ قُلْ إِنَّما هُوَ إِلهٌ واحِدٌ وَ إِنَّني‏ بَري‏ءٌ مِمَّا تُشْرِكُونَ؛ و اين قرآن به من وحى شده تا به وسيله آن، شما و هر كس را [كه اين پيام به او] برسد، هشدار دهم. آيا واقعاً شما گواهى مى‏دهيد كه در جنب خدا، خدايان ديگرى است؟ بگو: من گواهى نمى‏دهم. بگو: او تنها معبودى يگانه است، و بى‏ترديد، من از آنچه شريك [او] قرار مى‏دهيد بيزارم. (انعام/19)

هیچ مسلمانی نگاهش به کعبه نظیر نگاه مشرکین بت پرست نیست. توضیح بیشتر را در تاپیکهای مرتبط جویا شوید.

در پناه حق

با عرض سلام به همه دوستان گرامی

خواهشا از محور اصلی موضوع خارج نشوید.

در پناه حق

با سلام
چند تا موضوع هست که خیلی سادست
1 اینکه عربستان مرئوس و گوش به فرمان امریکاست(دولت امریکا)
2اینکه عربستان و امریکا +داعش+طالبان+وهابیت+.... تماما یکی هستند و هدف از این تعدد نامها و گروه ها و فرقه گری ها سرگردان کردن مسلمانان است به طوری که آنها را در دین مبین اسلام به شک اندازند و با هم تفرقه پیدا کنند.
3 قطع به یقین شکی نیست که این حادثه کاملا عمدی بوده همانطور که در اخبار هم گفته شد بدنه جره ثقیل به پایه متصل نبوده است
تمام این مسائل برنامه ریزی شده است هنوز حادثه انفجار برجهای امریکا در 11 سپتامبر از یادها نرفته است که حادثه جرثقیل در روز 11 سپتامبر رخ میدهد
همه ی این عوامل توسط اتاق فکر صهیونیستها که فراماسونری نام دارد رخ میدهد که سران کشورهای بزرگ غربی نیز در این اتاق فکر هستند.
بهتر است بیشتر و با دقت تر با چشمی بینا تر نسبت به اطرافمان زندگی کنیم
ممنون

[="Arial Narrow"][="DarkSlateGray"]

یا فتاح;731961 نوشت:
با سلام
چند تا موضوع هست که خیلی سادست
1 اینکه عربستان مرئوس و گوش به فرمان امریکاست(دولت امریکا)
2اینکه عربستان و امریکا +داعش+طالبان+وهابیت+.... تماما یکی هستند و هدف از این تعدد نامها و گروه ها و فرقه گری ها سرگردان کردن مسلمانان است به طوری که آنها را در دین مبین اسلام به شک اندازند و با هم تفرقه پیدا کنند.
3 قطع به یقین شکی نیست که این حادثه کاملا عمدی بوده همانطور که در اخبار هم گفته شد بدنه جره ثقیل به پایه متصل نبوده است
تمام این مسائل برنامه ریزی شده است هنوز حادثه انفجار برجهای امریکا در 11 سپتامبر از یادها نرفته است که حادثه جرثقیل در روز 11 سپتامبر رخ میدهد
همه ی این عوامل توسط اتاق فکر صهیونیستها که فراماسونری نام دارد رخ میدهد که سران کشورهای بزرگ غربی نیز در این اتاق فکر هستند.
بهتر است بیشتر و با دقت تر با چشمی بینا تر نسبت به اطرافمان زندگی کنیم
ممنون

عربستان اگر چنین کاری را به عمد کرده باشد یکی از منابع مادی اقتصادیش را از دست میدهد.

.............

بی تجربگی شرکت پیمانکار را ندیده میگیرید بعد این همه سناریو مینویسید؟؟؟
صحیح نیست.
من از هر لحاظ با رفتارهای عربستان در منطقه مخالفم
اما دلیل نمیشود براحتی بهتان بهشون بزنم که خلاف ایات الهی است که به یکدیگر بهتان نزنید.[/]

طاها;731955 نوشت:
با عرض سلام به همه دوستان گرامی

خواهشا از محور اصلی موضوع خارج نشوید.

در پناه حق

:ok:

:Gol:

یا فتاح;731961 نوشت:

آخه حادثه 11 سپتامبر آمريكا رو چطوري ربط مي ديد به اين قضيه؟ كجاي اون ماجرا شباهت داره؟
بماند كه سر همين 11 سپتامبر هزار جور حرف زدن اول مي گفتن عذاب الهي بوده و در قرآن هم پيش بيني شده! بعداً گفتن نقشه ي آمريكا براي حمله به خاور ميانه بوده حالا هم به ماجراي جرثقيل ربط مي ديد !
شوخي: كم مونده طرف مشروط شدن دانشگاهش رو هم به يازده سپتامبر ربط بده

حالا تا حذف نشده من اینو بگم الان توی این شرایط که داعش یمن عربستان اون اواره های بد بخت که پناه بردن به اون اروپایی های ... کاری نداریم ..توی این وضعیت هر کی چه واجب چه غیر واجب بره مکه از نظره من ثواب که نکرده توی قطره قطره خون اون بچه هایی که عربستان میریزه شریکه و با انها همنشین میشه خلاصه نرید به مکه گناهش پای عربستان .

سید بهاء الدین;731588 نوشت:
نوشته اصلی توسط نیکوکار

تو آیه اشاره به شکستن الواح نشده!!!

من اصلا نفهمیدم مگر نداریم انا لله وانا اليه راجعون ما از خداوندیم خوب یعنی اونایی که اونجا بودن مسلمان نبودن که بودند یعنی چی وقتی میگیم خداوند با من است چطور شد این خداوند بخشنده یهویی کم اورد کارهاش واقعا عجیب هستند....

[="Arial"][="Blue"]

guest;732002 نوشت:
حالا تا حذف نشده من اینو بگم الان توی این شرایط که داعش یمن عربستان اون اواره های بد بخت که پناه بردن به اون اروپایی های ... کاری نداریم ..توی این وضعیت هر کی چه واجب چه غیر واجب بره مکه از نظره من ثواب که نکرده توی قطره قطره خون اون بچه هایی که عربستان میریزه شریکه و با انها همنشین میشه خلاصه نرید به مکه گناهش پای عربستان

سلام خواهرم
من ناراحتی شما رو بابت کشتار یمنی ها درک می کنم اتفاقا من هم همین نظر رو داشتم
ولی این اجتماع مسلمانان باعث به رخ کشیدن قدرت مسلمانان میشه ضمنا نمیشه واجب الهی ترک کرد
ولی حداقل کاری که می تونند انجام بدن اینه چیزی از سعودی های ملعون نخرند

من فکر می کنم اگر حج واجب تعطیل میشد وهابیون ملعون عربستان حکم قطعی شرک شیعیان رو صادر می کردند وهمه شیعیان کشورشون رو می کشتند

اللهم عجل لولیک الفرج[/]

[="Arial"][="Blue"]

zirabi;730181 نوشت:
دیروز یک بالابر در مسجدالحرام سقوط کرد و خیلی ها کشته شدن مگر آنجا حرم امن الهی نیست چرا خدا مانع سقوط بالابر نشد؟

سلام به همه

قصد برچسب زدن به شما را ندارم فقط می خواهم بگویم این سوال من رو یاد عقاید مکتب اشاعره از اهل سنت انداخت

آنها می گویند که خدا خواسته که بعضی ها فقیر باشند وبعضی ها ثروتنمد

خدا خواسته که معاویه در آن زمان به قول خودشان خلیفه باشد اگر نمی خواست اورا نابود می کرد

خدا خواسته که فلانی به دست فلانی کشته شود اگر نمی خواست او نمی مرد

پس نمی توانیم بگوییم خدا خواسته که جرثقیل سقوط کند اگر نمی خواست مانع میشد

درست است که آدمی کاملا مختار نیست واختیارش در راستای اختیار خداست ولی نمی توان کم کاری وبی دقتی چه عمدی چه غیر عمدی رو گردن خدا انداخت

مثلا من سیم برق را بدن حفاظ رها می کنم وکسی دچا برق گرفتگی می شود می میرد خب می گویم اگی خدا نمی خواست نمی مرد عمرش تمام شده بود
[/]

نیکوکار;731904 نوشت:
من دارم میگم اگر واجبه خب یکبار بسه. اگرم برا تفریح و تجارته خب برن جاهایی دیگه که لااقل پولش نره تو جیب وهابی ها
شما برید آمار حج عمره رو بخونید بعد بفرمایید بخاطر واجب میرن!
من عرض کردم بعضی از چیزها صرف نظر از واجب بودن یا نبودنش باید رفت. یعنی در برخی موارد گرچه واجب را انجام داده ایم ولی نفس حضور ما در آن جا مهم است. به همان دلائلی که عرض کردم.

ع 110;734064 نوشت:
من عرض کردم بعضی از چیزها صرف نظر از واجب بودن یا نبودنش باید رفت. یعنی در برخی موارد گرچه واجب را انجام داده ایم ولی نفس حضور ما در آن جا مهم است. به همان دلائلی که عرض کردم.

من اگر خودم باشم حاضر نیستم خودم یا بچه نوجوانم (فرضاً) رو یا همسرم رو بفرستم اونجا . شما اگر دوست دارید بفرمایید
تازه یکی از دانشمندان ایرانی رو هم ظاهراً خودشون بعد از حادثه کشتن

این موضوع و حادثه طبق نظر استاد رائفی پور کاملا عامدانه بوده است

موضوع قفل شده است