جمع بندی مسلمانتر از رسول خدا ص !

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مسلمانتر از رسول خدا ص !

سلام

در کتاب کافی آمده که گروهی از صحابه از رسول خدا ص مسلمان تر بودند ! اسم اینان چی بود ؟

5 أبوعلي الاشعري، عن محمد بن عبدالجبار، عن صفوان بن يحيى، عن عيص بن القاسم، عن أبي عبدالله (ع) قال: إذا خرج الرجل في شهر رمضان مسافرا أفطر، وقال: إن رسول الله صلى الله عليه وآله خرج من المدينة إلى مكة في شهر رمضان ومعه الناس وفيهم المشاة فلما انتهى إلى كراع الغميم دعا بقدح من ماء فيما بين الظهر والعصر فشرب وأفطر ثم أفطر الناس معه وثم أناس على صومهم فسماهم العصاة وإنما يؤخذ بآخر أمر رسول الله صلى الله عليه وآله.

6 علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن حماد، عن حريز، عن زرارة، عن أبي جعفر

(ع) قال: سمى رسول الله صلى الله عليه وآله قوما صاموا حين أفطر وقصر عصاة وقال: هم العصاة إلى يوم القيامة وإنا لنعرف أبنائهم وأبناء أبنائهم إلى يومنا هذا.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: اگر شخصی در ماه رمضان مسافرت رود افطار کند.
و فرمودند: همانا رسول خدا (صلی‏ الله ‏علیه‏ وآله) از مدینه به سوی مکه در ماه رمضان حرکت کردند و مردم همراه آن حضرت بودند و در میانشان پیادگان بودند وقتی حضرتش به محل کراع الغمیم رسید بین نماز ظهر و عصر ظرف آبی خواستند و از آن نوشیدند و افطار کردند سپس مردم به پیروی از آن حضرت افطار کردند.
و بودند کسانیکه بر روزه خود باقی ماندند پس رسول خدا آنها را گناهکار خواندند و همانا از آخرین روش و دستور رسول الله (صلی‏ الله ‏علیه ‏وآله) تبعیت می‏شود.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد ممسوس

پرسش:
در کتاب کافی آمده که گروهی از صحابه از رسول خدا (ص) مسلمان تر بودند! اسم این افراد چه بود.؟

پاسخ:
در مورد این گزارش در منابع مختلف و متعدد تاریخی، روایی و تفسیری جستجو نمودم گزارش در مورد سفر به مکه برای فتح آن در سال هشتم است اما هیچ سخنی از افرادی که از امر پیامبر تمرّد کرده و روزه خود را افطار نکردند به میان نیامده است.
البته گزارش با قدری اختلاف در منابع نقل شده است ضمن این که برخی مانند سید جعفر مرتضی این گزارش را از اساس باطل دانسته و رد می کند.(1)

ـــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) سید جعفر مرتضی عاملی الصحیح من سیرة النبی الاعظم ج 21 ص 241.

موضوع قفل شده است