جوان دیندار در خانواده قرن21 چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟؟؟از منظر دین البته!!!!!

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جوان دیندار در خانواده قرن21 چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟؟؟از منظر دین البته!!!!!

با سلام
عرض ادب و احترام
خدمت اسک دینی های عزیز
جوانی یکی از شیرینترین دوران زندکی هر انسانی است که هر فردی در ادامه عمر بدان می بالد و از ان خاطراتی دارد
برخی به جوانی خود افتخار می کنند و برخی حسرت ان را می خورند
دین اسلام به عنوان منبعی که ارائه دهنده طرق سعادت برای انسان است در عصر حاضر هم برای جوان مذهبی نظراتی دارد

ابتدا دوستان نظرات خود در مورد جوان مذهبی در عصر حاضر را بیان نمایند که جوان ایرانی در این جامعه چگونه می تواند دیندار باشد و چه شاخصه هایی باید داشته باشد؟؟؟

منتظر نظرات دوستان هستیم

محراب;728298 نوشت:
ابتدا دوستان نظرات خود در مورد جوان مذهبی در عصر حاضر را بیان نمایند که جوان ایرانی در این جامعه چگونه می تواند دیندار باشد و چه شاخصه هایی باید داشته باشد؟؟؟

سلام

نظرشخصی من اینه:

اگه خونواده درست باشه نصف راه رفته:Kaf:

محراب;728298 نوشت:
[=arial]با سلام
عرض ادب و احترام
خدمت اسک دینی های عزیز
جوانی یکی از شیرینترین دوران زندکی هر انسانی است که هر فردی در ادامه عمر بدان می بالد و از ان خاطراتی دارد
دین اسلام به عنوان منبعی که ارائه دهنده طرق سعادت برای انسان است در عصر حاضر هم برای جوان مذهبی نظراتی دارد

منتظر نظرات دوستان هستیم

1. با نظر کاربر "فریال" موافقم
2.من که خودم نوجوانم بنظرم باید اول از نوجوانی پایه ها رو محکم کرد و چند تا چیز مهم رو سر و سامون داد(طبق اصول اسلامی) ، اخلاق و

رفتار و افکار

و زمینه ساز یک کار و تلاش جدی شد

بعد زمان جوانی رو بزاریم برای پژوهشگری و ساختن یک زندگی اسلامی و "پاک"

وقتی میشه تو نوجوانی پایه ریزی محکم داشته باشیم چرا بزاریمش برای جوانی؟!

درسته جوان ها مهم اند ولی به نظر من نوجوان ها مهم ترند

نوجوان ها تاثیر پذیر ترند ...

قرآن و اهل بیت

[=arial]

فریال;728359 نوشت:
اگه خونواده درست باشه نصف راه رفته

با سلام
عرض ادب و احترام
دقیقا اگر خانواده درست شود خیلی از مشکلات جامعه و افراد حل می شود

نفرمودین این جوان چه شاخصه هایی باید داشته باشد؟؟؟ بفرمایید

fatemeh2000;728380 نوشت:
ولی به نظر من نوجوان ها مهم ترند

نوجوان ها تاثیر پذیر ترند ...

احسنت
خانواده ها باید بر روی نوجوانان خود سرمایه گذاری نمایند
پایه های اعتقادی انسان در نوجوانی شکل رسمی به خود می گیرد
سوالات اساسی بشر در این دوره مطرح می شود و یافتن پاسخ به این سوالات راهکشای اینده انسان است

fatemeh2000;728380 نوشت:
رفتار و افکار

رفتار و افکار
هر انسانی باید بر اساس مبان دینی شکل بگیرد

محراب;728298 نوشت:

با سلام.

به نظر من یک جوان دیندار :

1- تحت هیچ شرایطی نماز و قران رو ترک نکنه
2-یک استاد اخلاق حتما داشته باشه که بتونه به معارف برگرفته شده از قران و اهل بیت متصلش کنه
3-در جامعه امروز خیلی حلالها هست که قبیح هست و خیلی حرومها هست که خوب و مباح شده ، کسی که معیار رفتار و انتخابهاش ، جامعه باشه ، به احتمال زیاد به خطا میره ، پس جامعه و رفتار و افکار غالب مردم ، نمیتونه ملاک خوبی و یا بدی عملی باشه.
4- تا جاییکه میتونه سمت گناه نره و حتی ابزارهایی رو هم که میتونه ، زمینه ساز گناه براش باشه رو از خودش دور کنه ، مثل ماهواره و...
5-در انتخاب دوستانش خیلی دقت کنه ، دوستانی که افکار ضد دین و مذهب دارند ، خیلی راحت و به تدریج میتونن ، بذرهای ضد دین در فکر انسان بکارن و کم کم فرد رو از مسیر حق منحرف کنند.
6-جلسات و روضه های مربوط به اهل بیت ،خواندن زیارتنامه اهل بیت ، زیارت قبور اهل بیت و امامزاده ها ، میتونه غبارهایی که روی فطرت دینی هر فرد رو میپوشونه ، بزدایه ...
7-تا جاییکه براش مقدور هست ازدواج به موقع و زودهنگام داشته باشه ، ازدواج ، میتونه خیلی از راههای گناه دوران مجردی رو مسدود کنه.
8-اگر کسی به هیچ شکل زمینه ازدواج براش فراهم نیست ، دور هر گونه و هر سطح ارتباط نامشروع با جنس مخالف رو خط بکشه ، این نوع ارتباطات خیلی لطمه های زیادی به دین و دنیای یک جوون میتونه وارد کنه.
9-در هر زمینه فعالیت و یا تحصیل میکنه ، همیشه این تفکر رو داشته باشه که با بالاترین انرژی کار کنه و یا درس بخونه ، درس و کاری که با نیت خدمت به مردم کشور مسلمان ایران انجام بشه ، عین دینداری هست.
10-همیشه طوری رفتار کنه ، که دعای پدر و مادرش همراهش باشه ، دعای پدر و مادر در ماندن در مسیر حق و عاقبت بخیری قطعا تاثیر زیادی داره.
11- از بیکاری فراری باشه و بهر شکلی شده خودش رو مشغول نگه داره ، قدیمی تر ها میگفتن بیگاری کن ولی بیکار نباش، بیکاری کارت سبز حضور شیطان در زندگی فرد هست.

محراب;728298 نوشت:
[=arial]با سلام
عرض ادب و احترام
خدمت اسک دینی های عزیز

منتظر نظرات دوستان هستیم

عمر سرمایه‌ی ‌گران‌قیمت هر انسان است که عموم ما قدر و قیمت آن را نمی‌دانیم و بیهوده آن را صرف می‌کنیم و زمانی متوجه و واقف به این امر می‌شویم که کار از کار گذشته است و سرمایه‌ی گران قدر خود را از دست داده‌ایم و به گفته‌ی امام علی علیه السلام «الفُرْصَةُ تَمُرَّ مَرَّ السَّحابِ فَانْتَهُزُوا فُرَصَ الْخَيْرِ؛ فرصت‏ها همچون ابرها (به سرعت) در حركت است، بنابراين فرصت‏هاى نيك را غنيمت بشماريد.(وسائل الشیعه ج 16 ص 84)
جوانی گل سر سبد عمر انسان و بهترینِ فرصت‌ها است که باید غنیمت شمرده شود و بر جوان ما لازم است قبل از آنکه بهترین اوقات از سرمایه‌ی خود را از دست دهد، بهترین استفاده را از آن داشته باشد زیرا نحوه‌ی بهره گرفتن از این دوران می‌تواند تعیین کننده‌ی سرنوشت و باقی عمر هر فرد باشد.
به همین جهت می‌بینیم در اسلام تاکید بسیاری بر این دوران شده است و حتی شیطان نیز در این برهه تلاش بیشتری برای انحراف و به بیراهه کشیدن انسان دارد. زیرا قلب انسان در این سن بسیار پذیرش دارد ، بذر را مى‏گيرد، چه بذر خدا باشد، چه بذر شيطان، لذا باید سعى كرد قلب، محل رشد بذر شيطان نشود و مبادا با اهل فسوق و عصيان و معصيت نشست و برخاست كرد، كه هر چه در زمين قلب كِشْت شود، همان برداشت خواهد شد.
در هر حال اسلام به جوان توصیه‌هائی دارد که در ذیل به بخشی از آن اشاره می‌کنیم.
الف: تلاش و کوشش و دوری از بیکاری.
در روایتی بیان شده است که خداوند جوان بیکار را دشمن می‌دارد( جامع السعادات ج 1 ص 151) همچنین در روایت دیگری رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: پنج‏ چيز را قبل از پنج چيز غنيمت‏ شمار: جوانيت را قبل از پيرى‏ و... (وسائل الشیعه، ج 1 ص 114)
لذا جوان، در دوران جوانی خود نباید از تلاش و کوشش خالی باشد و اوقات خود را به بیکاری تباه سازد بلکه بر اساس نیازهای زمان و مکان باید برنامه‌ای جامع و کامل برای خود ترسیم کند تا از جوانی خود بهترین بهره را ببرد.
البته این مساله به معنای نفی اوقات فراغت و تفریح نیست چرا که اوقات فراغت و تفریح به مقدار لازم، بخشی از برنامه ریزی صحیح است.
اما اگر این مساله از حد معمول و مفید آن بیشتر باشد یا برنامه ریزی انسان در اموری باشد که فایده‌ی عقلائی بر آن مترتب نشود از دیدگاه اسلام و عقل ناپسند است به همین جهت می‌بینیم خداوند در قرآن دوری کردن از کارهای بیهوده را از صفات مومنان برمی شمرد.(مومنون 3)
ب: اهمیت ویژه و تلاش بسیار در جهت علم آموزی.
در روایتی امام صادق «ع» می‌فرمایند دوست ندارم جوانى از شما را جز آن ببينم كه شب را در يكى از دو حال به روز آورد: يا عالم باشد يا جوينده‌ی علم. اگر چنين نكند تقصير كرده باشد. و چون تقصير كند خويشتن را تباه ساخته است و چون خويشتن را تباه سازد گناهكار باشد و چون گناهكار باشد در دوزخ جاى گيرد، مطلب اين است، به خداى محمد سوگند.(امالی شیخ طوسی، ص 303)
ج: رعایت تقوی و پرهیزگاری؛
جوانی بهترین فرصت برای کسب کمالات انسانی و رسیدن به قرب خداوند است به همین جهت در روایات به این مساله بسیار تاکید شده است.
در روایتی از پیامبر صلی الله علیه وآله وارد شده است که می‌فرمایند: فضل الشّابّ‏ العابد الّذي يعبد في صباه على الشّيخ الّذي يعبد بعد ما كبرت سنّه كفضل المرسلين على ساير النّاس؛ فضيلت جوان عابدی كه از آغاز جوانى عبادت كند بر پيرى كه وقتى‏ سن بسيار يافت عبادت كند مانند فضيلت پيغمبران بر ساير مردم است(نهج الفصاحه، ص 589)
همچنین در روایت دیگر بیان شده است: إنّ اللَّه يحبّ الشّاب‏ الّذي يفني شبابه في طاعة اللَّه. خداوند جوانى را كه عمر خود را در عبادت خدا سپری می‌کند دوست دارد.(همان ص 316)
در روایتی دیگری از پیامبر صلی الله علیه و اله وارد شده است: إنّ اللَّه تعالى يباهي بالشّاب‏ العابد الملائكة، يقول أنظروا إلى عبدي ترك شهوته من أجلي. خدا بجوان عابد بر فرشتگان مباهات ميكند و ميگويد بنده مرا بنگريد كه بخاطر من از تمايلات خود چشم پوشيده است.(همان ص 303 )
چه سعادتی از این بیشتر که سبب مباهات خداوند شویم؟
د – تلاش برای فرا گیری اموری دینی و مذهبی خود؛
امام صادق علیه السلام می‌فرمایند:
لو أتيت بشابّ‏ من شباب الشّيعة لا يتفقّه، لأدّبته. اگر جوانى از جوانان شيعه را نزد من آورند كه در دين تفقّه نكرده باشد، او را ادب خواهم كرد. (الحیاه، ترجمه آرام ج 1 ص 101)
ه – مزین شدن به اخلاق اسلامی؛
اخلاق و خلق نیکو مورد سفارش است و برای جوان توصیه‌هایی خاصی در این مورد شده تا تلاش کند در جوانی به این روحیات و خلقیات مزین شود.
در روایاتی از پیامبر صلی الله علیه و اله بیان شده است:
شابّ‏ سخيّ حسن الخلق أحبّ إلى اللَّه من شيخ بخيل عابد سيّئ الخلق. جوان سخاوتمند و خوش اخلاق نزد خدا از پير بخيل عابد و بد اخلاق محبوبتر است. (نهج الفصاحه ص 534)
ما أكرم شابّ‏ شيخا لسنّه إلّا قيّض اللَّه عند سنّه من يكرمه. هر جوانى كه پيرى را براى سنش گرامى دارد- احترام بزرگتر را نگاه دارد- خدا هنگام پيرى وى يكى را بيارد كه وى را گرامى دارد. (همان، 687)
يعجب ربك من الشّاب‏ ليست له صبوة. پروردگار تو جوانى را كه کارهای سبک و بچه‌گانه انجام ندهد دوست دارد.( همان، ص 801)
و – لباس و پوشش زیبا و مناسب داشتن؛
بر جوان لازم و سزاوار است تا لباس و پوشش نیک و زیبا داشته باشد- البته لباسی که عرف متدین آن را تائید کنند نه هر لباسی-
در جریان خریدن لباس توسط امام علی علیه‌السلام که به همراه قنبر بوده‌اند نقل شده است که امام لباس گران قیمت را به قنبر که جوان بود، دادند. قنبر كه چنين دید گفت: اين جامه براى شما بهتر است، چون بر بالاى منبر مى‏روید و براى مردم سخن مى‏گويید.
امام على «ع» در پاسخ او گفتند: تو جوانى و حرص و هوس جوانى دارى. من از پروردگارم شرم دارم كه بر تو برترى نمايم، چه از پيامبر شنيدم كه گفت: «به آنان از آنچه مى‏پوشيد بپوشانيد و از آنچه مى‏خوريد بخورانيد... (الحیاه ج 2، ص 402)
ز – توبه و استغفار از گناهان.
هر چند توبه و استغفار زیر مجموعه‌ی بحث تقوا که در بالا اشاره شده قرار می‌گیرد ولی از آنجا که در روایات تاکید ویژه‌ای روی آن شده ما نیز آن را مستقل بیان می‌کنیم.
پیامبر صلی الله علیه و اله می‌فرمایند: ما من شي‏ء أحبّ إلى اللَّه تعالى من شاب‏ تائب و ما من شي‏ء أبغض إلى اللَّه تعالى من شيخ مقيم على معاصيه.هيچ كس پيش خداى والا محبوبتر از جوان توبه‏گر نيست و هيچ كس پيش خداى والا چون پيرى كه به گناهان خويش مشغول باشد مبغوض نيست (نهج الفصاحه، ص 708)
همچنین در روایت دیگری بیان شده است:
إنّ اللَّه تعالى يحبّ الشّاب‏ التّائب. خداوند جوان توبه كار را دوست دارد( همان، ص 305)
ح – ازدواج و دوری از تجرد.
ازدواج مساله‌ی مهمی در زندگی هر انسانی است و اسلام توصیه بر آن بسیار می‌کند خصوصاً برای جوانان.
پیامبر صلی الله علیه و اله می‌فرمایند:
أيّما شابّ‏ تزوّج في حداثة سنّه عجّ شيطانه يا ويله عصم منّي دينه. هر جوانى در آغاز جوانى زن بگيرد شيطان وى بانگ برآرد واى بر او دين خود را از دستبرد من محفوظ داشت.(همان، ص 362)
ان شاء الله، جوان ما در رسیدن به این دستورات موفق باشد.

محراب;728398 نوشت:
نفرمودین این جوان چه شاخصه هایی باید داشته باشد؟؟؟ بفرمایید

سلام

کافیه یه نگاه به مدل موی سرش داشته باشین اگه رنگش و نوعش و شکلش خروس جنگی نبود معلومه یه کم مخ داره!!

جوون الان یللی تلللی هستش کاکو!

جیب بابایی زنده باشه

:khandeh!:

هو الحبیب;728486 نوشت:
عمر سرمایه‌ی ‌گران‌قیمت هر انسان است که عموم ما قدر و قیمت آن را نمی‌دانیم و بیهوده آن را صرف می‌کنیم و زمانی متوجه و واقف به این امر می‌شویم که کار از کار گذشته است و سرمایه‌ی گران قدر خود را از دست داده‌ایم و به گفته‌ی امام علی علیه السلام «الفُرْصَةُ تَمُرَّ مَرَّ السَّحابِ فَانْتَهُزُوا فُرَصَ الْخَيْرِ؛ فرصت‏ها همچون ابرها (به سرعت) در حركت است، بنابراين فرصت‏هاى نيك را غنيمت بشماريد.(وسائل الشیعه ج 16 ص 84)
جوانی گل سر سبد عمر انسان و بهترینِ فرصت‌ها است که باید غنیمت شمرده شود و بر جوان ما لازم است قبل از آنکه بهترین اوقات از سرمایه‌ی خود را از دست دهد، بهترین استفاده را از آن داشته باشد زیرا نحوه‌ی بهره گرفتن از این دوران می‌تواند تعیین کننده‌ی سرنوشت و باقی عمر هر فرد باشد.
به همین جهت می‌بینیم در اسلام تاکید بسیاری بر این دوران شده است و حتی شیطان نیز در این برهه تلاش بیشتری برای انحراف و به بیراهه کشیدن انسان دارد. زیرا قلب انسان در این سن بسیار پذیرش دارد ، بذر را مى‏گيرد، چه بذر خدا باشد، چه بذر شيطان، لذا باید سعى كرد قلب، محل رشد بذر شيطان نشود و مبادا با اهل فسوق و عصيان و معصيت نشست و برخاست كرد، كه هر چه در زمين قلب كِشْت شود، همان برداشت خواهد شد.
در هر حال اسلام به جوان توصیه‌هائی دارد که در ذیل به بخشی از آن اشاره می‌کنیم.
الف: تلاش و کوشش و دوری از بیکاری.
در روایتی بیان شده است که خداوند جوان بیکار را دشمن می‌دارد( جامع السعادات ج 1 ص 151) همچنین در روایت دیگری رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: پنج‏ چيز را قبل از پنج چيز غنيمت‏ شمار: جوانيت را قبل از پيرى‏ و... (وسائل الشیعه، ج 1 ص 114)
لذا جوان، در دوران جوانی خود نباید از تلاش و کوشش خالی باشد و اوقات خود را به بیکاری تباه سازد بلکه بر اساس نیازهای زمان و مکان باید برنامه‌ای جامع و کامل برای خود ترسیم کند تا از جوانی خود بهترین بهره را ببرد.
البته این مساله به معنای نفی اوقات فراغت و تفریح نیست چرا که اوقات فراغت و تفریح به مقدار لازم، بخشی از برنامه ریزی صحیح است.
اما اگر این مساله از حد معمول و مفید آن بیشتر باشد یا برنامه ریزی انسان در اموری باشد که فایده‌ی عقلائی بر آن مترتب نشود از دیدگاه اسلام و عقل ناپسند است به همین جهت می‌بینیم خداوند در قرآن دوری کردن از کارهای بیهوده را از صفات مومنان برمی شمرد.(مومنون 3)
ب: اهمیت ویژه و تلاش بسیار در جهت علم آموزی.
در روایتی امام صادق «ع» می‌فرمایند دوست ندارم جوانى از شما را جز آن ببينم كه شب را در يكى از دو حال به روز آورد: يا عالم باشد يا جوينده‌ی علم. اگر چنين نكند تقصير كرده باشد. و چون تقصير كند خويشتن را تباه ساخته است و چون خويشتن را تباه سازد گناهكار باشد و چون گناهكار باشد در دوزخ جاى گيرد، مطلب اين است، به خداى محمد سوگند.(امالی شیخ طوسی، ص 303)
ج: رعایت تقوی و پرهیزگاری؛
جوانی بهترین فرصت برای کسب کمالات انسانی و رسیدن به قرب خداوند است به همین جهت در روایات به این مساله بسیار تاکید شده است.
در روایتی از پیامبر صلی الله علیه وآله وارد شده است که می‌فرمایند: فضل الشّابّ‏ العابد الّذي يعبد في صباه على الشّيخ الّذي يعبد بعد ما كبرت سنّه كفضل المرسلين على ساير النّاس؛ فضيلت جوان عابدی كه از آغاز جوانى عبادت كند بر پيرى كه وقتى‏ سن بسيار يافت عبادت كند مانند فضيلت پيغمبران بر ساير مردم است(نهج الفصاحه، ص 589)
همچنین در روایت دیگر بیان شده است: إنّ اللَّه يحبّ الشّاب‏ الّذي يفني شبابه في طاعة اللَّه. خداوند جوانى را كه عمر خود را در عبادت خدا سپری می‌کند دوست دارد.(همان ص 316)
در روایتی دیگری از پیامبر صلی الله علیه و اله وارد شده است: إنّ اللَّه تعالى يباهي بالشّاب‏ العابد الملائكة، يقول أنظروا إلى عبدي ترك شهوته من أجلي. خدا بجوان عابد بر فرشتگان مباهات ميكند و ميگويد بنده مرا بنگريد كه بخاطر من از تمايلات خود چشم پوشيده است.(همان ص 303 )
چه سعادتی از این بیشتر که سبب مباهات خداوند شویم؟
د – تلاش برای فرا گیری اموری دینی و مذهبی خود؛
امام صادق علیه السلام می‌فرمایند:
لو أتيت بشابّ‏ من شباب الشّيعة لا يتفقّه، لأدّبته. اگر جوانى از جوانان شيعه را نزد من آورند كه در دين تفقّه نكرده باشد، او را ادب خواهم كرد. (الحیاه، ترجمه آرام ج 1 ص 101)
ه – مزین شدن به اخلاق اسلامی؛
اخلاق و خلق نیکو مورد سفارش است و برای جوان توصیه‌هایی خاصی در این مورد شده تا تلاش کند در جوانی به این روحیات و خلقیات مزین شود.
در روایاتی از پیامبر صلی الله علیه و اله بیان شده است:
شابّ‏ سخيّ حسن الخلق أحبّ إلى اللَّه من شيخ بخيل عابد سيّئ الخلق. جوان سخاوتمند و خوش اخلاق نزد خدا از پير بخيل عابد و بد اخلاق محبوبتر است. (نهج الفصاحه ص 534)
ما أكرم شابّ‏ شيخا لسنّه إلّا قيّض اللَّه عند سنّه من يكرمه. هر جوانى كه پيرى را براى سنش گرامى دارد- احترام بزرگتر را نگاه دارد- خدا هنگام پيرى وى يكى را بيارد كه وى را گرامى دارد. (همان، 687)
يعجب ربك من الشّاب‏ ليست له صبوة. پروردگار تو جوانى را كه کارهای سبک و بچه‌گانه انجام ندهد دوست دارد.( همان، ص 801)
و – لباس و پوشش زیبا و مناسب داشتن؛
بر جوان لازم و سزاوار است تا لباس و پوشش نیک و زیبا داشته باشد- البته لباسی که عرف متدین آن را تائید کنند نه هر لباسی-
در جریان خریدن لباس توسط امام علی علیه‌السلام که به همراه قنبر بوده‌اند نقل شده است که امام لباس گران قیمت را به قنبر که جوان بود، دادند. قنبر كه چنين دید گفت: اين جامه براى شما بهتر است، چون بر بالاى منبر مى‏روید و براى مردم سخن مى‏گويید.
امام على «ع» در پاسخ او گفتند: تو جوانى و حرص و هوس جوانى دارى. من از پروردگارم شرم دارم كه بر تو برترى نمايم، چه از پيامبر شنيدم كه گفت: «به آنان از آنچه مى‏پوشيد بپوشانيد و از آنچه مى‏خوريد بخورانيد... (الحیاه ج 2، ص 402)
ز – توبه و استغفار از گناهان.
هر چند توبه و استغفار زیر مجموعه‌ی بحث تقوا که در بالا اشاره شده قرار می‌گیرد ولی از آنجا که در روایات تاکید ویژه‌ای روی آن شده ما نیز آن را مستقل بیان می‌کنیم.
پیامبر صلی الله علیه و اله می‌فرمایند: ما من شي‏ء أحبّ إلى اللَّه تعالى من شاب‏ تائب و ما من شي‏ء أبغض إلى اللَّه تعالى من شيخ مقيم على معاصيه.هيچ كس پيش خداى والا محبوبتر از جوان توبه‏گر نيست و هيچ كس پيش خداى والا چون پيرى كه به گناهان خويش مشغول باشد مبغوض نيست (نهج الفصاحه، ص 708)
همچنین در روایت دیگری بیان شده است:
إنّ اللَّه تعالى يحبّ الشّاب‏ التّائب. خداوند جوان توبه كار را دوست دارد( همان، ص 305)
ح – ازدواج و دوری از تجرد.
ازدواج مساله‌ی مهمی در زندگی هر انسانی است و اسلام توصیه بر آن بسیار می‌کند خصوصاً برای جوانان.
پیامبر صلی الله علیه و اله می‌فرمایند:
أيّما شابّ‏ تزوّج في حداثة سنّه عجّ شيطانه يا ويله عصم منّي دينه. هر جوانى در آغاز جوانى زن بگيرد شيطان وى بانگ برآرد واى بر او دين خود را از دستبرد من محفوظ داشت.(همان، ص 362)
ان شاء الله، جوان ما در رسیدن به این دستورات موفق باشد.

با سلام
مطالب بسیار خوبی بود و استفاده کردم.
اگر مطالب دیگری هم هست لطفا بگذارید.

[=arial]با سلام
عرض ادب و احترام

خانواده اولین کانونی است که انسان در آن قدم می گذارد.
و پدر و مادر انسانهایی هستند که خود طالب دنیا آوردن فرزندی هستند که نسل ایشان را ادامه دهد رسالتی که خداوند بر عهده هر انسانی گذاشته است .

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهمترین وظیفه والدین قبل از فرزندآوری است که هر انسانی را می پذیرند.

والدین پس از ازدواج باید کانونی را ایجاد نمایند که این کانون استعداد تربیت انسان را داشته باشد فرزند آوری صرف بچه دار شدن نیست و تربیت بچه و آموزش مهارتهای لازم در هر برحه از سن فرزند برعهد والدین است و تربیت تعیین کننده سعادت و ظلالت انسان است و این امر مهم از بدو تولد برعهده والدین است.

از این رو ضروری است والدین آمادگی های لازم جهت بچه دار شدن را داشته باشند تا بتوانند انسانی تربیت نمایند که باقی الصالحات باشد و نسلی که از ایشان ادامه می یابد نسل صالح و پربرکتی باشد.

[=arial] آگاهی های خانواده از تربیت انسان در سنین مختلف

والدین به عنوان امانت دارد ودیعه الهی باید خود را از نظر علمی آماده تربیت انسانی نمایند که اشرف مخلوقات است و سرنوشت این انسان در ابتدای امر به تربیت پدر و مادر بستگی دارد.

فرزندان منعکس کننده اخلاق و رفتار والدین در اجتماع هستند و تفکرات تربیتی والدین نه در حرف که به سبب تربیت فرزندان نمایان می شود.
انسان موجودی است که در سنین مختلف نیازمند تربیت های متفاوت است ولذا روش های تربیتی انسان در زمانهای مختلف نیز متفاوت خواهد بود.

شاید بیشتر مشکل والدین در تربیت فرزندان عدم استفاده صحیح از روشهای متناسب با زمان فرزندان است ولذا والدین باید آگاهی های لازم برای تربیت فرزندان در سنین مختلف را داشته باشند تا در مسیرتربیت فرزندان خود به مشکل برنخورند. و بتوانند انسانی تربیت نمایند که فرزند زمان خویش باشند.

سلام
مورد خوبی است . احسنت .

محراب;728298 نوشت:

یک جوان در این عصر که نشان بدهد مذهبی است و مورد رضای خداوند زندگی میکند در منظر مردم چند جورند .
چون مردم چند دیدگاه دارند و نگرش آنان به دینداری مختلف است . پس هر کس یا هر خانواده برابر نگرش خود تعریف خاصی دارد :
1- خانواده هایی با نگرش سطحی ( یواش بیا و یواش برو که گربه شاخت نزنه ) جوان مذهبی از نظر چنین انسانها با چنین نگرش از دین - کسی است : که علی الظاهر یک فردی باشد مسلمان - فرق ندارد که رفتارش با دین رساله ای باشد یا به تعبیری چنانچه موش گربه را ببیند چشم بر بندد . راسخ و استوار در دین نیست و هر آن با هر بادی میلرزد و هیچ اعتمادی بر او نیست .
2- خانواده هایی هستند مقید - مقلد - و رفتار دینی را برابر شرع و رساله تنظیم نموده اند . جوان مذهبی از دید اینها کسی است که از رفتار و اعمالش مراقبت و مواظبت می کند . سال خمسی دارد . حلال و حرام را نه در شعار بلکه با عمل به آن رعایت می کند . دارای خُلق و خویی بسیار خوش و چهره ای نورانی است . با نامحرم آنچنان رفتاری دارد که شرع مقدس برایش ترسیم نموده اند نه اینکه به نوعی خود را توجیه می کند . نسبت به تجارت و شغل و درآمد و برخورد با دیگران هم همینکار را می کند . درخشش چهره نورانی او زبانزد است . در مسجد بیشتر حضور دارد تا در معابر . نفسی آرام و بدون تعرض دارد . همه در کنارش ایمنند نه اینکه احساس وحشت کنند . به او اعتمادی است که به عینه دست خدا در آن دیده میشود .
3-خانواده هایی که تمکن مالی دارند . از نوعی که احساس میکنند قهرمان روی زمین خود آنها هستند . احساس میکنند خداوند آنها را به چشم برکت دیده و از بین مردم انتخاب نموده و حکم الهی است که هر وقت در بین مردم ظاهر شوند مردم برایشان خم و راست شوند . قرآن می خوانند . پیشانی سیاه شده از بس نماز می خوانند . در مسجد جز صف اولند . دوست دارند هر مشکلی را اول نزد آنها مطرح کنند . جوان مذهبی نزد اینها مخلوطی از نگرش مادی و کمی هم مذهب و دین است . مرد سالاری بیشتر از آن اعتمادها در چهره شان موج میزند . به دنبال شکوهی کاذبند . و این عظمت دروغین را در لفافه ی دین و سکوت دینی قایم کرده اند .اگر بخواهند انتخاب کنند (برای همسری فرزندشان ) دین راسخ را تنها انگیزه ی خوب بودن نمیدانند بلکه گزینه ی « از جنس خود بودن » ارجحیت دارد .

[=arial]درک جوان نسبت به مقتضیات زمان

مسیر زندگی انسان در تاریخ با فراز و فرودهایی همراه بوده است و این پیشرفت ها و عقب ماندگی ها زندگی انسان را از یکنواختی خارج کرده است.

چه تمدنهایی که به افول کشانده شده و چه انسانهایی که با تلاش و کوشش تمدن بنا کردند. این همه حاکی از این است که انسان موجودی است که در مسیر تعالی حرکت می کند
پیشرفت انسان اجتماع را متحول می کند و گذشته را تغییر می دهد آینده را متفاوت ترسیم می کند و این یعنی تغییر یعنی تحول.

جوانی دوره ای از انسان است که ایجاد تحول می کند قدرت و حس استقلال و تلاش جوانی محرکی است قوی برای انسان تا فقط به تعالی فکر نماید و این باعث تغییرات گسترده ای در سطح جوامع می شود تغییر در اقتصاد و فرهنگ و .....باعث می شود تا جوان به زندگی در زمانی فکر نموده و خواهان تجربه ان باشد که والدین در دوران مشابه اش این چنین نبودند

این امر باعث به وجود آمدن فاصله بین والدین و فرزندان می شود پدر و مادری که با خاطرات خود زندگی می کنند و از گذشته می گویند و جوانانی که بی اطلاع از گذشته به فکر تحول و تغییرهستند.
پوشش و غذا و بازی و روش های آموزشی و تکنولوژی و ارتباط گیری و سخن گفتن همه و همه در معرض تغیر اند و جوان دوست ندارد که میراث گذشته گان را ادامه دهد.

دراین میان اولا وظیفه مسئولین فرهنگی و ثانیا وظیفه والدین سنگین می شود تا نیازهای جوان را درک نمایند و با جوان با زبان عصر و زمانه خودش صحبت کنند حتی ادبیات گذشته نمی تواند جوان را قانع نماید.

کسانی در تربیت نسل جوان موفق هستند که همراه جوان به خواسته های جوان پی ببرند و با ایشان هم دل و همراه شوند تا بتوانند مسایل تربیتی مشترک بین انسان ها و البته معارف دین را به ایشان منتقل نمایند
در غیر این صورت جوان مقاومت کرده و عکس العمل نشان خواهد داد که این عکس العمل ها می تواند به ضرر خانواده و خود این فرد و در نهایت اجتماع باشد.

[=arial]درک جوان نسبت به مقتضیات سنی

انسان در سنین مختلف نیازهای متفاوتی داردکه والدین باید نسبت به این نیازها حساس باشند این نیازها شاید در زمان کودکی زیاد به چشم نیاید ولی در دوره نوجوانی و جوانی کاملا مشهود است فقط اندکی حساسیت از جانب والدین را می طلبد تا بدین نیازها پی برده ودرصدد برطرف کردن نیازهای فرزندان خود برآیند با این توضیح که نیاز جوان با خواسته های جوان دومقوله جداست.

این نیازها می تواند عاطفی ،جسمی، جنسی و مادی و.....باشد که درهر انسانی متفاوت است و شاید نتوان معیار واحدی برای همه انسانها در نظر گرفت که البته انسانها مشترکاتی هم دارند.

والدین می توانند در زمانهای مختلف سنی فرزندان خود نیازهای وخواسته های ایشان را برطرف و در صورت عدم توانایی بر برطرف کردن این نیازها وخواسته ها فرزندان را راهنمایی نمایند زیرا جوان نسبت به نیازهای سن خود آگاهی ندارد ولی چون از درون به خواسته هایی تهییج می شود این نیازهای را درخواست می نماید.

و فقط با گذشت زمان است که متوجه می شود انسان در چنین سنی به این مسایل نیازمند است و والدین می توانند با برنامه ریزی و مدیریت سن جوان خود این دوران را به سلامت طی نمایند .

متاسفانه اکثرخانواده ها نه آگاهی لازم از نیازها و خواسته های جوان دارند و نه خود را مکلف به برطرف کردن این نیازها و خواسته ها می دانند ونهایت امر درصدد برآورده کردن نیازهای مادی فرزندان از جمله پوشاک و خوراک و......هستند.
عدم آگاهی والدین از این مساله ضربات جبران ناپذیری به جوانان در این سنین می زند.

[=arial]احترام به شخصیت جوان در تنهایی و جمع

نوجوان با رشد فیزیکی بدن شخصیتی را برای خود ترسیم می نماید که انتظار دارد دیگران بدان احترم بگذارند و این انتظار از والدین بیشتر است
زیرا نوجوان به سبب نسبت خود به والدین است که دراجتماع شناخته می شود.

و اگر والدین در شناساندن فرزندان خود در اجتماع با اکرام و احترام از شخصیت ایشان یاد کنند اطرافیان نیز با احترام با نوجوان برخورد خواهند کرد و اگر والدین به فرزند خود برحرمتی نمانید و به سبب برخی اختلافات خانوادگی در جمع دوستان و آشنایان با احترام با فرزند خود برخورد نکنند دیگران هیچ ارزشی به نوجوان و شخصیت وی قایل نخواهند بود.

اکرام نوجوان مصادیق متعددی دارد. از جمله با احترام صدا کردن نام او و گوش دادن به سخنانش هنگام صحبت کردن و مشورت خواستن از وی هنگام مشکلات و شنیدن نظرات او هنگام اظهار نظر و بازخواست و تنبیه نکردن در جمع دوستان و آشنایان و.....

این گونه موراد می تواند شخصیت نوجوان را در اجتماع افزایش داده و فرزندی به بار آید که مورد احترام دیگران است.

[=arial]اعتماد به فکر و اندیشه جوان ومشورت با جوان

جوان انسانی است که همزمان با طی دوره بلوغ توانایی هایی را در خود احساس می کند و این توانایی ها در معاشرت با اجتماع و کسب آموزش هایی از افراد اجتماع شکل تازه ای به خود می گیرد.

فطرت پاک و عدالت خواه جوان؛ نشاط و نوآوری جوان و تلاش و پشتکار مضاعف به خاطر سلامت جسمی جوان از مولفه هایی است که جوان را بر تولید فکر جدید و نو وا می دارد و جوان در اندیشه مسایل جدید سیر می کند.

برخانواد ها فرض است که از جوان در مسایل مختلف خانواده مشورت بگیرند والبته به اندیشه نو و افکار جدید او اعتماد کرده وعمل نمایند تا جوان ترغیب به تولید فکر و اندیشه نو شده و اعتماد به نفس در بیان نظرات و عملیاتی کردن آنها پیدا نماید.

همه می دانیم که آینده متعلق به نسل جوان است و لذا والدین موظفند که جوان خود را با اعتماد به نفس بالاتر و مولد فکر و اندیشه نو تربیت نمایند.

[=arial] درک حس استقلال طلبی جوان

حس استقلال طلبی غریزه ای ذاتی در انسان است و هر انسانی مستقل بودن را دوست دارد این حس در کودکی و نوجوانی هم به شکل های مختلفی بروز پیدا می کند ولی چون کودک و نوجوان توانایی ادامه استقال خود را بنابه دلایلی ندارند

این حس در دوره کودکی و نوجوانی پس از مدتی اوفول می کند ولی در جوانی این حس به شکل قابل ملاحظه ای رشد دارد که وظیفه والدین درک این حس و احترام گذاشتن به حس استقلال و کمک در جهت هدفمند کردن این است .

خانواده باید جوان را مستقل بار بیاورد نه وابسته به خود البته این استقلال نافی مشورت دادن به ایشان و کمک های والدین و بزرگان نیست بلکه مستقل تربیت کردن جوان یعنی اعتماد به او و کمک به اتخاذ تصمیمات در شرایط مختلف و بالابردن حس اعتماد به نفس و ترغیب به تفکر و برنامه ریزی در شرایط مختلف زندگانی است.

جوان اگر مستقل بار بیاید کشور خود را نیز مستقل خواهد ساخت ولی اگر جوان وابسته تربیت شود آن کشور در آینده وابسته خواهد بود.

[=arial]نیازمندی جوان به محبت

نیاز به محبت از ابتدایی ترین نیازهای هر انسان است محبت اکسیری است که خداوند در نهاد مخلوقات خود نهاده است همه مخلوقات الهی به محبت نیازمند اند و انسان که اشرف مخلوقات است نیازمندترین مخلوقات الهی به محبت کردن و مورد محبت قرار گرفتن است.

بر اساس محبت خانواده تشکیل و نوزادی متولد می شود و مبنای محبت والدین خادمی فرزند خود می کنند نوجوانی و جوانی اوج محبت پذیری انسان است پسران به دنبال محبت کردن و دختران به دنبال مورد محبت قرار گرفتن هستند.

والدین اگر بتوانند این نیاز فرزندان خود را در کانون خانواده برطرف نمایند و محبت اصلی را به طور عملی فرزندان خود بیاموزند جوانان در اجتماع به دنبال محبت های کاذب نخواهند و رفت و اگر به هر طریقی مورد محبت قرار گرفتند توان تشخیص محبت جعلی از محبت اصلی را خواهد داشت زیرا فردی که سکه اصلی در اختیار داشته باشد توان تشخیص سکه جعلی را خواهد داشت.

ولذا یکی از وظایف والدین محبت به فرزندان و آشنا کردن فرزندان خود با محبت های کاذب است تاجوانان در صورت مواجه با محبت های کاذب در اجتماع یا فضای مجازی بتوانند خود را از دام های پهن شده برهانند و در کانون کرم خانواده به برطرف کردن نیازهای عاطفی خود بپردازند.

[=arial]دوست بودن با جوان

دوست بودن با جوان به معنای رها شدن از قید وبندها با حفظ حریم و حرمت هاست.
این که عنوان می شود والدین با فرزندان خود دوست باشند شاید بدان معناست که دوستان با رعایت حریم هایی صمیمیت خاصی نسبت به هم دارند و به راحتی باهم درد دل می کنند و در غم و شادی هم شریک اند از اسرار هم باخبراند و به هم اعتماد می کنند و روابط ومرام های نانوشته ای بین رفقا حاکم است.

والدین می توانند با فرزندان خود ارتباط دوستی برقرار نمایند که علاوه بر حفظ حرمت و رعایت ادب و احترام اعتماد فرزندان خود را جلب نمایند و اسرار و درددل های فرزندان خود را بشنوند.

رابطه دوستی اجازه نمی دهد فرزندان با وجود اختلاف سنی و فاصله زمانی از والدین خود فاصله بگیرند و ایشان را به عدم درک جوانان متهم نمایند.

نتیجه این که

تربیت نسل آینده بر عهده والدین فعلی اجتماع است بر پدرو مادر فرض است که فرزندان خود را با مبانی دینی تربیت نمایند تا هم پس از ایشان باقیات الصالحاتی برایشان باشد و هم جامعه را بر اصول اسلامی حفظ نمایند.

والدین باید نسبت به تربیت فرزندان خود حساس باشند و تربیت فرزند خود را به دست جامعه و مدرسه و دانشگاه و تلویزیون و.... نسپارند زیرا اولین کانونی که انسان در آن قدم می گذارد کانون خانواده است و هیچ نهاد و مسئولی به اندازه والدین دلسوز فرزند ایشان نخواهد بود.