صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا علیرغم وعده خداوند، فقر و تنگدستی برخی از افراد بعد از ازدواج و یا فرزند آوری مرتفع نمی شود؟

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

چرا علیرغم وعده خداوند، فقر و تنگدستی برخی از افراد بعد از ازدواج و یا فرزند آوری مرتفع نمی شود؟

با عرض سلام و احترام

در باب ازدواج و ارتباط آن با گشایش در مسائل مالی ، ایات و روایات و احادیث مختلفی با این مضمون وجود دارد که " افرادی که ازدواج میکنند خداوند از فضل خود آنها را بی نیاز میکند" و یا مثلا "روزی به همراه همسر و فرزند میاید" و تعابیری از این دست که عبارات دقیق تر رو بعضا در ذیل درج میکنم:

آیه 32 نور :
    وَ أَنْكِحُوا الْأَيامى‏ مِنْكُمْ وَ الصَّالِحينَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ
    مردان و زنان بى‏همسر خود را همسر دهيد، همچنين غلامان و كنيزان صالح و درستكارتان را اگر فقير و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى‏نياز مى‏سازد خداوند گشايش‏دهنده و آگاه است! و كسانى كه امكانى براى ازدواج نمى‏يابند، بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏نياز گرداند!

رسول مکرّم اسلام(صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند: «زَوِّجُوا أَیَامَاکُمْ فَإِنَّ اللَّهَ یُحْسِنُ لَهُمْ فِی أَخْلَاقِهِمْ وَ یُوَسِّعُ لَهُمْ فِی أَرْزَاقِهِمْ وَ یَزِیدُهُمْ فِی مُرُوَّاتِهِم؛ جوانهایتان را زن دهید؛ زیرا با این کار خداوند اخلاق آن‌ها را نیکو می‌گرداند و روزیهایشان را زیاد می‌کند و بر جوانمردیهای آنان می‌افزاید

ایشان در حدیث دیگر می‌فرماید: «اتَّخِذُوا الْأَهْلَ فَإِنَّهُ أَرْزَقُ لَکُم؛ همسر بگیرید که روزی شما را زیاد می‌کند

امام صادق (علیه السلام) در کلامی گهربار ترک ازدواج را به خاطر ترس از تنگدستی، مذمت کرده و می‌فرمایند: «مَنْ تَرَکَ التَّزْوِیجَ مَخَافَةَ الْفَقْرِ فَقَدْ أَسَاءَ الظَّنَّ بِاللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یَقُولُ: إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ؛ هر که از ترس تهیدستی ازدواج را ترک کند، به خدای عزوجل گمان بد برده است. خداوند عز و جل می‌فرماید: »اگر تهیدست باشند خداوند از فضل خود توانگرشان می‌سازد.

امام صادق – علیه السلام – می‌فرمایند: «الرزق مع النساء و العیال»؛ رزق، همراه زنان و خانواده است.

و مواردی از این دست...واقعیت اینکه من به شخصه به این موضوع اعتقاد قلبی دارم که بعد از ازدواج برای فرد گشایشهای مالی ایجاد میشه و موارد مختلفی رو در اطراف خودم دیده ام که واقعا ازدواج تحول در وضعیت اقتصادی اقا پسر ایجاد کرده.... اما موضوعی که باعث شده کمی شک در این مسائل به دلم وارد بشه و یا با خودم فکر کنم ممکن است در این موارد دچار کج فهمی هستم ، موارد و نمونه هایی هست که در نقطه مقابل اون دسته اول که وضعیت مالیشان خوب شده ، قرار دارند... یعنی مثلا اقا پسر ازدواج میکنه ولی بعد از ازدواج مثلا دچار مشکلات و گرفتاری های مالی میشود و یا با نداری و تنگدستی ازدواج میکنه به این امید که گشایشی در وضع مالی او ایجاد بشه ، در حالیکه مثلا میبینی سه سال از زمان عقدشون گذشته ، در حالیکه ، هنوز شرایط اولیه زندگی برای این دختر پسر فراهم نشده و به سختی کنار هم زندگی میکنند و حتی متاسفانه گاهی این فشارهای اقتصادی باعث جدایی زوجین میشود... یا مثلا در مورد فرزند هم همینطور ... که با اینکه گفته شده که روزی همراه فرزند میاید ، ولی دیده میشه گاها خانواده هایی که بعد از تولد فرزند نه تنها وضع معیشتشون بهتر نمیشه بلکه دچار مشکلاتی هم میشن... و مسائلی از این دست که به ظاهر خلاف وعده های خداوند در زمینه رزق و روزی هست....

میخواستم به وسیله ایجاد این تاپیک گره از این سوالی که برام ایجاد شده رو باز کنم....

جوابهایی که خودم برای این سوال خودم دارم، بعضیهاش اینهاست...
    ***یا من در کلیت موضوع دچار سوبرداشت هستم و مراد از ایه ها و احادیث ، چیزی غیر از اون برداشت ظاهری از موضوع هست...

***یا اینکه مثلا اینکه فردی بعد ازدواج شرایط مالیش بهتر نمیشه ، و با مشکلات مالی زیاد دست و پنجه نرم میکنه ، این نوعی امتحان خداوند هست که اگر اینطور باشه واقعا این جواب برای خود من قانع کننده نیست ، چرا که همیشه یک گزاره ای به اسم "امتحان الهی " هست که میتونه وعده های خداوند رو نقض کنه و اگر بنده همیشه این احتمال رو بده که وعده های خداوند به وسیله امتحان های الهی قابل نقض شدن هستند ، چطور اعتماد به وعده های خالق بی همتا شکل بگیره؟

***یا اینکه این نوع وعده ها یک قانون کلی نیستند و استثنا پذیر هستند و استثنائات این موضوع همون مواردی هست که در بالا به بعضی از اونها اشاره کردم
    و یا موضوعات دیگه....

در هر صورت ممنون میشم این موضوع رو بصورت کامل واکاوی بفرمایید تا حداقل اگر کسی از اطرافیان خودمون رو خواستیم با اتکا به این ایات و روایات ، برای ازدواج تشویقش کنیم ، بشه بدون ذره ای تردید و با دلی قرص ، به اون بنده خدا دلگرمی بدیم و بتونیم مثالهای نقضی که برای ما میاره رو براش علت یابی کنیم.

با تشکر و سپاس.

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58343

با نام و یاد دوست

چرا علیرغم وعده خداوند، فقر و تنگدستی برخی از افراد بعد از ازدواج و یا فرزند آوری مرتفع نمی شود؟

کارشناس بحث: استاد مسلم

5. صلوات ها 5

علاقه
    مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
    نوشته
    2,048
    حضور
    57 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4564

نقل قول نوشته اصلی توسط مولکول 68 نمایش پست ها
    با عرض سلام و احترام

در باب ازدواج و ارتباط آن با گشایش در مسائل مالی ، ایات و روایات و احادیث مختلفی با این مضمون وجود دارد که " افرادی که ازدواج میکنند خداوند از فضل خود آنها را بی نیاز میکند" و یا مثلا "روزی به همراه همسر و فرزند میاید" و تعابیری از این دست که عبارات دقیق تر رو بعضا در ذیل درج میکنم:

آیه 32 نور :
    وَ أَنْكِحُوا الْأَيامى‏ مِنْكُمْ وَ الصَّالِحينَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ
    مردان و زنان بى‏همسر خود را همسر دهيد، همچنين غلامان و كنيزان صالح و درستكارتان را اگر فقير و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى‏نياز مى‏سازد خداوند گشايش‏دهنده و آگاه است! و كسانى كه امكانى براى ازدواج نمى‏يابند، بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏نياز گرداند!

رسول مکرّم اسلام(صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند: «زَوِّجُوا أَیَامَاکُمْ فَإِنَّ اللَّهَ یُحْسِنُ لَهُمْ فِی أَخْلَاقِهِمْ وَ یُوَسِّعُ لَهُمْ فِی أَرْزَاقِهِمْ وَ یَزِیدُهُمْ فِی مُرُوَّاتِهِم؛ جوانهایتان را زن دهید؛ زیرا با این کار خداوند اخلاق آن‌ها را نیکو می‌گرداند و روزیهایشان را زیاد می‌کند و بر جوانمردیهای آنان می‌افزاید.»

ایشان در حدیث دیگر می‌فرماید: «اتَّخِذُوا الْأَهْلَ فَإِنَّهُ أَرْزَقُ لَکُم؛ همسر بگیرید که روزی شما را زیاد می‌کند.»

امام صادق (علیه السلام) در کلامی گهربار ترک ازدواج را به خاطر ترس از تنگدستی، مذمت کرده و می‌فرمایند: «مَنْ تَرَکَ التَّزْوِیجَ مَخَافَةَ الْفَقْرِ فَقَدْ أَسَاءَ الظَّنَّ بِاللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یَقُولُ: إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ؛ هر که از ترس تهیدستی ازدواج را ترک کند، به خدای عزوجل گمان بد برده است. خداوند عز و جل می‌فرماید: »اگر تهیدست باشند خداوند از فضل خود توانگرشان می‌سازد.
    با سلام و احترام

برا پاسخ به این سوال باید به چند نکته توجه بفرمایید:

1-ازدواج علت تامه رزق و روزی نیست
    ببینید ما یک اصطلاحی داریم در حوزه که برای تحقق یک چیز باید مقتضی موجود باشد و مانع مفقود؛ مثلا آتش موجب سوختن پنبه می شود و مقتضی آن است، اما روشن است که این اتفاق در صورتی می افتد که مانعی چون خیس بودن پنبه در کار نباشد؛ پس مثلا اگر کسی بگوید: هر گاه پنبه را در معرض آتش قرار بدهید آتش گرفته و میسوزد، اشتباه نگفته چون نبودن مانع پیش فرض است و ذکر آن لزومی ندارد؛ تمام وعده های الهی بیان کننده مقتضی هستند، یعنی در صورتی که مانعی در کار نباشد.
    لذا باید دید در آیات و روایات دیگر چه چیزی به عنوان مانع یا شروطی برای وعده های الهی معرفی شده اند که به مواردی اشاره می کنم:

الف) تلاش و کوشش خود انسان
    اولین شرطی که خداوند برای تحقق وعده اش گذاشته است این است که عمل خویش را مشروط به تلاش و عمل خود فرد نموده است:
    «إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم‏»؛ يقيناً خدا سرنوشت هيچ ملتى را تغيير نمى‏دهد تا آنكه آنان آنچه را در وجودشان قرار دارد تغيير دهند. (رعد:11)
    پس کسی که ازدواج کرده اگر خودش در راه کسب روزی تلاش نکند نمی تواند فقر خویش را به پای عمل نکردن خداوند به وعده اش بگذارد.

ب) قناعت

یکی دیگر از شروط رزق و روزی و احساس غنی شدن انسان ها با ازدواج، قناعت در زندگی است، و جانشینان الهای به این شرط اشاره کرده اند، امام صادق(ع) می فرمایند:
    «مَنِ اقْتَصَدَ فِي مَعِيشَتِهِ رَزَقَهُ اللَّه‏»؛ کسی که میانه روی کند خداوند روزی اش را می رساند.(کلینی، محمد، الکافی، ج2، ص122)

پس اگرچه قرآن کریم فرموده: «ْ إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِه‏» اما در روایات غنی شدن انسان را مشروط بر همین قناعت بیان کرده و می فرمایند:
    «مَنْ قَنِعَ بِمَا رَزَقَهُ‏ اللَّهُ‏ فَهُوَ مِنْ أَغْنَى النَّاس‏»؛ کسی که قناعت کند به آنچه که خداوند روزی اش کرده از بی نیازترین مردم است.(کلینی، محمد، الکافی، ج2، ص139)

ج) اعتماد و حسن ظن به وعده های الهی
    شرط دیگر وعده الهی، اعتماد و حسن ظن به خداوند است، یا به عبارت دیگر مثبت اندیشی و پرهیز از سوء ظن به خدا و افکار منفی، ما در روایات متعدد داریم که خداوند متناسب با نیت بندگان با آنها رفتار می کند، امام رضا(ع) میفرمایند:
    «أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ كَرِيمٌ يَسْتَحْيِي أَنْ يُخْلِفَ ظَنَ‏ عَبْدِهِ‏ وَ رَجَاءَهُ فَأَحْسِنُوا الظَّنَّ بِاللَّه‏»؛ خداوند متعال کریم است و حیا می کند که مخالف گمان بنده اش با او رفتار نماید، پس به خداوند گمان خوب ببرید(الفقه المنسوب الی الامام رضا(ع)، ص360)

و امام علی(ع) نیز می فرمایند: «رِزْقُ الرَّجُلِ عَلَى قَدْرِ نِيَّتِه‏»؛ روزی مردم به قدر نیت اوست.(ليثى واسطى، على بن محمد، عیون الحکم و المواعظ، ص269)

امام صادق(ع) نیز می فرماید:
    «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ عِنْدَ ظَنِّ عَبْدِهِ إِنْ خَيْراً فَخَيْراً وَ إِنْ شَرّاً فَشَر»؛ به درستی که خداوند عزوجل نزد گمان بنده اش است، اگر گمان خیر برد به او خیر می رسد، و اگر گمان شر برد ، شر می رسد.(کلینی، محمد، الکافی، ج8، ص302)

پس اگرچه خداوند وعده فرموده است کسانی را که ازدواج کنند بی نیاز می کند اما تحقق این وعده مشروط بر حسن ظن و اعتماد به خداست و خود بی اعتمادی به این وعده سوء ظن محسوب می شود، همان طور که امام صادق(ع) می فرمایند:
    «مَنْ تَرَکَ التَّزْوِیجَ مَخَافَةَ الْفَقْرِ فَقَدْ أَسَاءَ الظَّنَّ بِاللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ»؛ هر کس ازدواج را از ترس فقر ترک کند به خداوند سوء ظن برده است.(صدوق، محمد بن علی، من لایحضره الفقیه، ج3، ص385)
    لذا پیامبر(ص) غنی شدن مردم را در گرو اعتماد به این وعده الهی معرفی می کنند:
    «مَنْ أَرَادَ أَنْ يَكُونَ أَغْنَى النَّاسِ فَلْيَكُنْ بِمَا فِي يَدِ اللَّهِ أَوْثَقَ مِنْهُ بِمَا فِي يَدِ غَيْرِه‏»؛ کسی که اراده کرده بی نیازترین مردم باشد پس باید آنچه در نزد خداوند است برای او اطمینان بخش تر باشد از آنچه در دست غیر اوست.(الکافی، ج2، ص139)

2- عمل به وعده با تأخیر
    تحقق یک وعده به منزله تحقق فوری آن نیست، مثلا در مورد استجابت دعا که یکی از وعده های الهی است در روایات آمده است ممکن است دعا یک بنده ای مستجاب شود اما اعطاء آن به تاخیر افتد، همان طور که اسحاق بن عمار از امام صادق(ع) روایت می کند: «قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع يُسْتَجَابُ لِلرَّجُلِ الدُّعَاءُ ثُمَّ يُؤَخَّرُ قَالَ نَعَمْ عِشْرُونَ سَنَةً» (عدة الداعی، ابن فهد حلی، ص203)
    اسحاق بن عمار می گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم می شود دعای بنده ای استجابت شود و إعطاء آن به تأخیر بیفتد، فرمود: بله، 20 سال.
    پس ازدواج نیز با تاثیر گذاری در امور مختلف چون افزایش تلاش شوهر، امید به زندگی، آرامش و... به مرور زمان بی نیازی را تحقق خواهد ساخت.

3- عمل به وعده با حفظ شرایط امتحان
    بدون شک اعتماد به وعده های الهی خوذش موضوع امتحان قرار می گیرد، یعنی خود این ایمان به وعده الهی یک امتحان است، پس اگر بلافاصله بعد از ازدواج، یا فرزند دار شدن، مشکل مالی انسان به طرز معجزه آسایی حل می گشت، جایگاه امتحان و جداساختن کسانی که به وعده الهی اعتماد دارند و کسانی که اعتماد ندارند چگونه می بود؟ لذا وعده های الهی به گونه ای محقق می شود که با امتحان الهی ناسازگار نباشد، یعنی با دو شرط:
    اول این که در چارچوب قواعد و نظام اسباب و مسببات است تا جا برای توجیه باشد، و کسانی که اعتماد به خداوند ندارند بتوانند نقش خدا را انکار نموده، و آن را به پای تلاش خود و شرایط جامعه بگذارند.
    دوم این که نباید به گونه ای محسوس و معجزه آسا و فوری باشد تا همه از سر احساسات و بدون عقل و منطق به وعده الهی ایمان بیاورند.

با تشکر

ویرایش توسط مسلم : ۱۳۹۴/۰۶/۱۸ در ساعت ۲۳:۱۶

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89

((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

7. صلوات ها 10

نوشته
    125
    حضور
    8 روز 9 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    362

من شخصا به این موضوع اعتقاد نداشتم.
    ولی از زمانی که وارد کار شدم و دقت کردم کارگران شرکتی که در اون کار میکنم همگی با سن کمتر متاهل هستند و همگی پایه حقوق اداره کار دریافت میکنند.(پرسنل خود من همگی زیر 25 سال هستند)
    ولی من و همکارم که سمت عالی رتبه و موقعیت بسیار خوبی داریم(حقوق حداقل 3 برابری نسبت به سایر پرسنل)مجرد هستیم!(دلیل مجرد بودن ما شرایط مالی نبوده)
    اونا برای ازداج اقدام میکنند حتی صاحب فرزند میشند و زندگیشون میگذره(شاید ایده ال نباشه ولی خودشون و همسران اون ها شرایط پذیرفتن و ازدواج کردند )ولی ما با حقوق خیلی بیشتر وقتی به ازدواج فکر میکنیم از هزینه ها وحشت داریم!
    در کل میخوام بگم این که خدا وعده داده کمک میکنه در عمل با توجه به توضیحاتی که در بالا دادم بهش اعتقاد پیدا کردم.

9. صلوات ها 3

نوشته
    126
    حضور
    2 روز 7 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    539

نقل قول نوشته اصلی توسط pantan نمایش پست ها
    من شخصا به این موضوع اعتقاد نداشتم.
    ولی از زمانی که وارد کار شدم و دقت کردم کارگران شرکتی که در اون کار میکنم همگی با سن کمتر متاهل هستند و همگی پایه حقوق اداره کار دریافت میکنند.(پرسنل خود من همگی زیر 25 سال هستند)
    ولی من و همکارم که سمت عالی رتبه و موقعیت بسیار خوبی داریم(حقوق حداقل 3 برابری نسبت به سایر پرسنل)مجرد هستیم!(دلیل مجرد بودن ما شرایط مالی نبوده)
    اونا برای ازداج اقدام میکنند حتی صاحب فرزند میشند و زندگیشون میگذره(شاید ایده ال نباشه ولی خودشون و همسران اون ها شرایط پذیرفتن و ازدواج کردند )ولی ما با حقوق خیلی بیشتر وقتی به ازدواج فکر میکنیم از هزینه ها وحشت داریم!
    در کل میخوام بگم این که خدا وعده داده کمک میکنه در عمل با توجه به توضیحاتی که در بالا دادم بهش اعتقاد پیدا کردم.
    سلام
    هرچقدر پسرایی مثل شما دیرتر ازدواج کنن،اون دختر بیچاره ای که قراره یه روزی همسر شما بشه هم بیشتر عذاب میکشه!لااقل به فکر خودتون نیستید،به فکر اون بیچاره ها باشید!
    میدونید چند تا پسر مثل شما هستن که میتونن چند تا دختر رو خوشبخت کنن!ولی شما ها با همین دیر اقدام کردناتون،با همین ترسیدناتون!جلوی ازدواج اونارم گرفتین!وهمسرای آینده ی شما مجبورن،صبر کنن ببینن،شماها کی به خودتون یه تکونی میدید!
    اینو میگم بلکه پسرای مثل شما هم بخونن یه تکونی به خودشون بدن!
    بابا تقصیر زنای بیچاره ی شما چیه!تا کی چشم به راه بمونن که یه روزی شماها پیداتون بشه!

11. صلوات

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    1-ازدواج علت تامه رزق و روزی نیست
    با عرض سلام و احترام

با تشکر از پاسخ جامعی که مرقوم فرمودید...

فرض کنیددراطراف ماپسری هست که هم اهل تلاش وکوشش هست وهم اهل قناعت،ولی ایمانش به خداوندنصفه و نیمه هست وباوجوداینکه اهل تلاش هست ولی ازپس امورمعیشتی خودبه سختی برمیادچه برسه به اینکه بخوادازدواج کنه،حالاباتوجه به ایمانی که مابه خداوندداریم،قانعش میکنیم که بعدازدواج درهای رزق وروزی به روی اوبازمیشه وازدواج مثل کلیدی برای مخازن نعمتهای بیشترخداوندهست وازاینطورحرفها..... وبالاخره اون راضی میشه که ازدوا ج کنه....

در حقیقت سوالی که من در پست اول مطرح کردم ، با توجه به اینکه طبق فرموده شما ممکنه این گشایش مالی خداوند با تاخیر انجام بشه و یا بخواد در سیستم امتحانی خداوند بره و بعد عمل کنه ... و در نهایت ، بلافاصله این وعده خداوند محقق نشه ، ما چطور به اون فرد با ایمان نصفه و نیمه ، این دلگرمی رو برای ازدواج بدیم که بعد ازدواج اگر در عمل بلافاصله این گشایش حادث نشد ، اون فرد به خدا بدبین نشه و همون ایمان نصف و نیمه اش رو از دست نده و هم اینکه به ما فحش و بد و بیراه نده!

ویرایش توسط مولکول 68 : ۱۳۹۴/۰۶/۱۹ در ساعت ۱۴:۵۴

نوشته
    719
    حضور
    23 روز 11 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    28
    صلوات
    3066

من با گوشت و خونم این وعده رو لمس کردم
    دلیلشم این بود که واقعا اعتقاد داشتم به این قضیه

نه از ترس پول ازدواج رو به تاخیر انداختم
    نه فرزند رو

البته فرزند رو 5 سال بعد از ازدواج اوردیم ولی از ترس پول نبود
    احساس آمادگی نمیکردم

ولی هم به محض تصمیم به ازدواج و هم به محض فرزند دار شدن زندگیم از این رو به اون رو شد

ولی در جواب شما به نظرم چند تا نکته هست
    1- اولا باید اعتقاد قلبی داشته باشه
    2- امور دیگری که موجب تنگی رزق میشود را هم در نظر بگیریم
    3- ظرفیت و تلاش و کوشش فرد
    4- تعریف ما از وضعیت معیشت هم مهمه . شاید ملاک روایات همین روزی اون فرزند هست نه حتما خونه و زندگی آنچنانی .
    5- شاید قرار بوده وضع بسیار بد تری داشته باشد ولی با ازدواج و فرزند آوری این مصیبت از او دور شده

14. صلوات ها 4

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

نقل قول نوشته اصلی توسط سوالات. نمایش پست ها
    !لااقل به فکر خودتون نیستید،به فکر اون بیچاره ها باشید
    من بعضی افراد رو میشناسم که اتفاقا به همین خاطر ازدواج نمیکنن
    میگن الان اگر بخاطر شرایط مالی خودمون در سختی هستیم ، لااقل اون دختر خانمی که قراره همسر ما بشه رو به تکلف و سختی نندازیم ، حداقل زمانی که کمی شرایطمون بهبود پیدا کرد ، بعد اقدام کنیم....

وگرنه اگر دخترهای امروزی ، مثل مادرهاشون قانع باشن و حاضر باشن برای شروع زندگی توی یک اتاق اجاره ای زندگی کنن و یا با مادرشوهرشون اول زندگی ، زندگی کنن و از اونطرف هم اقا پسرهای ما ایمانشون به وعده های خدا ، خدشه ناپذیر باشه .... هیچ جوونی توی کشور ما باقی نمیمونه که لااقل دلیل ازدواج نکردنش مسائل مالی باشه.

16. صلوات

نوشته
    126
    حضور
    2 روز 7 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    539

نقل قول نوشته اصلی توسط مولکول 68 نمایش پست ها
    من بعضی افراد رو میشناسم که اتفاقا به همین خاطر ازدواج نمیکنن
    .
    ببخشیدآآآآ
    ولی بیخود می کنن از این فکرا می کنن،اینا برن خواستگاری،سختی کشیدنش دیگه به خود دختره مربوطه نه اینا!!
    آخه یه دخترایی هم هستن میگن،ما حاضریم تو یه اتاق زندگیمونو شروع کنیم،ولی دیگه شروع کنیم از مجردی خسته شدن!
    دختر پسرا با همین فکرای بی خودیشون،هم خودشونو بدبخت کردن هم مارو
    اینا تز میدن!بدبختیشو ما میکشیم
    کبوتر با کبوتر باز با باز
    هرکسی اگه بره از طبقه ی خودش زن بگیره،مشکلا حل میشه

18. صلوات

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

نقل قول نوشته اصلی توسط شروین نمایش پست ها
    من با گوشت و خونم این وعده رو لمس کردم
    دلیلشم این بود که واقعا اعتقاد داشتم به این قضیه

شروین جان ، منم یک اعتقاد قلبی دارم ...
    من نظرم اینه اگر مثلا الان یک اقا پسری 25 ساله هست و میگه 30 ساله بشم تا مثلا میزان دارایی هام ، K تومن باشه ... بعد ازدواج کنم ، اگر همین اقا توی همون 25 سالگی ازدواج کنه ، وقتی سی ساله شد ، میزان دارایی هاش nK تومن هست ... یعنی اگر این 5 سال رو در حالت متاهلی سپری کنه ، میزان دارایی هاش n برابر حالت مجردی هست (n یک عدد بزرگتر از یک هست )

یعنی حتی اگر واقعا اقا پسری باشه که شم اقتصادی داشته باشه و سرش توی حساب کتاب باشه ، اینکه متاهل باشه ، رشد اقتصادیش بهتره تا حالتیکه مجرد هست و حالت متاهلی بلحاظ اقتصادی براش مقرون به صرفه تر هست

20. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری