کتاب و وسائل جامانده در دست من و حق الناس

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کتاب و وسائل جامانده در دست من و حق الناس

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام

بنده چندتا سوال داشتم:

1. یک کتابی از قبلا دستم جا مانده و الان دقیقا نمی دانم که برای کدام کتابخانه یا فرد هستش و نشانه خیلی مشخصی نداره.
1) آیا باید مبلغ کتاب رو از طرف فرد به فقیر بدهم؟ آیا نمی شود که به دفتر مرجع تقلید بدهم؟ و باید با چه نیتی باشه؟
2) آیا باید قیمتی که داخل کتاب نوشته شده رو بدهم یا اینکه باید به قیمت روز حساب کنم؟ و چطوری؟

2. شاید قبلا که بچه بوده ایم و چیزی از حق الناس نمی دانسته ایم وسایلی رو از جاهایی برداشته باشیم. در این شرایط:
1) در صورتی که فرد موردنظر رو نتونیم پیدا کنیم قیمت اون شی رو باید به چه صورتی حساب کنیم؟ و باید به نیت رد مظالم بدهیم؟

مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

*taha*;726529 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام

بنده چندتا سوال داشتم:

1. یک کتابی از قبلا دستم جا مانده و الان دقیقا نمی دانم که برای کدام کتابخانه یا فرد هستش و نشانه خیلی مشخصی نداره.
1) آیا باید مبلغ کتاب رو از طرف فرد به فقیر بدهم؟ آیا نمی شود که به دفتر مرجع تقلید بدهم؟ و باید با چه نیتی باشه؟
2) آیا باید قیمتی که داخل کتاب نوشته شده رو بدهم یا اینکه باید به قیمت روز حساب کنم؟ و چطوری؟

2. شاید قبلا که بچه بوده ایم و چیزی از حق الناس نمی دانسته ایم وسایلی رو از جاهایی برداشته باشیم. در این شرایط:
1) در صورتی که فرد موردنظر رو نتونیم پیدا کنیم قیمت اون شی رو باید به چه صورتی حساب کنیم؟ و باید به نیت رد مظالم بدهیم؟

مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

1 و 2. اگر راهی برای دسترسی به صاحب کتاب نیست، در صورتی که بشود خود کتاب را از طرف صاحبش به فقیر صدقه بدهید اگر نشد قیمت به روز آن را به فقیر صدقه بدهید . (البته اگر تصرف غاصبانه باشد ، باید مصالحه شود)

1. اگر یقین ندارید چیزی بر عهده شما نیست اما اگر مطمئن باشید به مقداری که یقین دارید لازم است به همان صورتی که در بالا عرض شد عمل کنید.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

سجاد;727259 نوشت:

1 و 2. اگر راهی برای دسترسی به صاحب کتاب نیست، در صورتی که بشود خود کتاب را از طرف صاحبش به فقیر صدقه بدهید اگر نشد قیمت به روز آن را به فقیر صدقه بدهید . (البته اگر تصرف غاصبانه باشد ، باید مصالحه شود)

ببخشید به دفتر مرجع تقلید نمیشه داد شاید پیدا کردن فقیر مشکل باشه؟
و اینکه قیمت داخل کتاب کفایت می کند یا اینکه باید قیمت روز رو بدست بیارم؟

[="Tahoma"][="Black"]

*taha*;727325 نوشت:
ببخشید به دفتر مرجع تقلید نمیشه داد شاید پیدا کردن فقیر مشکل باشه؟
و اینکه قیمت داخل کتاب کفایت می کند یا اینکه باید قیمت روز رو بدست بیارم؟

خواهش می کنم

با دفتر مرجعتون صحبت کنید اگر پذیرفتند اقدام بفرمایید.

اگر قیمت روزش کمتر از قیمت پشت جلد است و می خواهید احتیاط کنید قیمت پشت جلد را بپردازید و گرنه همان قیمت روز کافی است.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Purple"]

سجاد;727259 نوشت:
اگر راهی برای دسترسی به صاحب کتاب نیست، در صورتی که بشود خود کتاب را از طرف صاحبش به فقیر صدقه بدهید اگر نشد قیمت به روز آن را به فقیر صدقه بدهید

ممنون این سوال منم بود من این همه کتاب درسی‌ دستمه باید همشو پرداخت کرد؟؟؟
خب راضی‌ بودن میدادن،مثل کتابای من که الان دست بقیه‌است...

من می‌خواستم بدم کتابا رو بفروشن بعد پولشو بندازم صدقه از جانب اونا، نمی‌شه اینکارو کرد؟؟؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای[/]

موضوع قفل شده است