آیا رضایت والدین برای اهداء عضو شرط است؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا رضایت والدین برای اهداء عضو شرط است؟

سلام و خسته نباشید

سوالی که برام پیش اومده این هستش که:

آیا رضایت والدین برای اهداء عضو شرط هست ؟

مادر من اجازه نمیدن من کارت عضویت بگیرم در صورتی که خواسته قلبی من عضویت تو این مرکز هست

میتونم بدون اطلاع مادرم این کارت رو بگیرم یا رضایت ایشون باید باشه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

فریاد سکوت;726458 نوشت:
سلام و خسته نباشید

سوالی که برام پیش اومده این هستش که:

آیا رضایت والدین برای اهداء عضو شرط هست ؟

مادر من اجازه نمیدن من کارت عضویت بگیرم در صورتی که خواسته قلبی من عضویت تو این مرکز هست

میتونم بدون اطلاع مادرم این کارت رو بگیرم یا رضایت ایشون باید باشه؟

با سلام و عرض ادب

از نظر شرعی،برای گرفتن کارت عضویت اهدای عضو رضایت والدین شرط نیست اما انجام کاری که باعث اذیت و آزار والدین شود جایز نیست پس اگر به طریقی اقدام کنید که باعث رنجش و آزردگی خاطر آنان نشود اشکال ندارد. برای اطلاع دقیق تر نام مرجع تقلیدتان را هم بفرمایید.

موفق و موید باشید

نور;726683 نوشت:
با سلام و عرض ادب

از نظر شرعی،برای گرفتن کارت عضویت اهدای عضو رضایت والدین شرط نیست اما انجام کاری که باعث اذیت و آزار والدین شود جایز نیست پس اگر به طریقی اقدام کنید که باعث رنجش و آزردگی خاطر آنان نشود اشکال ندارد. برای اطلاع دقیق تر نام مرجع تقلیدتان را هم بفرمایید.

موفق و موید باشید

مرجع تقلیدم آقای خامنه ای هستن

پس میتونم اقدام کنم به شرطی که خانوادم اطلاعی نداشته باشن

ولی آخه اینجوری هم عذاب وجدان میگیرم .......

شما چه راهی برای گرفتن رضایت از مادرم پیشنهاد میکنید؟ چیکار باید بکنم که ایشون هم راضی شن ؟

ممنون بابت سوالت دوست عزیز
نظر مکارم شیرازی رو هم بگین
ممنون:hamdel:

[="Navy"]دوست عزیز من خودم کارت اهدا دارم
یک چیز رو در مورد کارت باید بدونید

داشتن این کارت به این معنی نیست که بعد از فوت حتما اعضا اهدا میشه
و بازماندگان میتونن جلوی این کار رو بگیرن
فقط یک نشونه ای هست که مرحوم خودش راضی بوده شاید بازماندگان هم راضی بشن[/]

این مطلب به نقل از سایت اهدا

آيا داشتن " کارت اهدا عضو " برای اهدای اعضاء پس از مرگ کفایت می کند ؟
بسیار مهم است که نزدیکان نیز در جریان این امر خداپسندانه قرار گیرند تا در زمان فوت فرد در خصوص اهدای عضو غافلگير نشوند و آنرا مصيبتی افزون بر از دست دادن عزیز خود ندانند چرا که ، بنا بر قانون جمهوری اسلامی ایران و اکثریت کشورهای جهان برای اهدای عضو رضایت اولیای دم ضروری میباشد و حتی علی رغم داشتن کارت اهدای عضو در صورت عدم رضایت اولیای دم اهدای عضو صورت نخواهد گرفت.

پس پنهانی گرفتن کارت کمکی به شما نمیکنه

ممنونم ازنظرشما
اما با فهمیدن ناراحت مشن:Ghamgin:
کارشناسان نظر شرعی ندارند؟

استاد نور تشریف نمیارین؟

صرفاجهت یاداوری:Gig:

فریاد سکوت;727087 نوشت:
مرجع تقلیدم آقای خامنه ای هستن

پس میتونم اقدام کنم به شرطی که خانوادم اطلاعی نداشته باشن

ولی آخه اینجوری هم عذاب وجدان میگیرم .......

شما چه راهی برای گرفتن رضایت از مادرم پیشنهاد میکنید؟ چیکار باید بکنم که ایشون هم راضی شن ؟

با سلام و عرض ادب

به نظر مقام معظم رهبري استفاده از اعضاى ميّت براى پيوند به بدن شخص ديگر براى نجات جان او يا درمان بيمارى وى اشکال ندارد و وصيّت به اين مطالب هم مانعى ندارد مگر در اعضايى که برداشتن آن ها از بدن ميّت، موجب صدق عنوان مثله باشد و يا عرفاً هتک حرمت ميّت محسوب شود.
شما مي توانيد همين حكم را به والدين بفرماييد و البته درصورت عدم اطلاع ايشان هم اگر اقدام به اين كار كنيد اشكال ندارد.

آيه الله خامنه اي.اجوبه الاستفتائات.س1293

*faezeh*;728244 نوشت:
ممنون بابت سوالت دوست عزیز
نظر مکارم شیرازی رو هم بگین
ممنون

با سلام و عرض ادب

جهت اطلاع از نظر آيه الله مكارم به استفتائات زير توجه بفرماييد:

الف) آیا براى نجات جان یک مسلمان، انسان مى تواند عضوى از اعضاى خود را به او هدیه کند، بدون این که هیچ خطر جانى متوجّه انسان دهنده عضو بوده باشد؟
ب) آیا دهنده عضو مى تواند پولى در عوض دریافت نماید؟
ج) اگر احتمال آسیب و خطر کمتر از مرگ براى دهنده عضو در کار باشد آیا این اقدام جایز است در صورتى که با این کار مسلمانى را از مرگ نجات بدهد؟

الف) نه تنها اشکالى ندارد بلکه راجح و خوب است و گاه ممکن است واجب شود.
ب) جایز است ولى بهتر این است که پول را در مقابل این که اجازه مى دهد عضو را بردارند بگیرد نه در مقابل خود عضو.
ج) جایز است.

می خواستم بدانم اهداء عضو در شرع انور چه حکمی دارد؟ و آیا انسان مجاز است وصیت کند بعد از مرگ خود اعضاء وی را به نیازمندان عضو هدیه کنند؟ تشویق دیگران به این امر چه حکمی دارد؟ لطفا توضیح کامل دهید.وصیت به این کار اشکالی ندارد و چنانچه نجات جان مسلمانی یا حفظ عضو مهمی از مسلمانی متوقف بر پیوند باشد میتوان به آن وصیت عمل کرد.

اگر شخصى وصیّت کند بعد از وفاتش، اعضایش را به دیگران پیوند بزنند، اما ولىّ وى نسبت به این کار ناراضى باشد، آیا مجازیم این کار را بدون اجازه ولى انجام دهیم؟اگر موجب نجات جان مسلمانى از مرگ یا بیمارى مهمّى گردد جایز است، و اجازه ولى شرط نیست.

پايگاه اطلاع رساني آيه الله مكارم به آدرس:
http://www.makaremshirazi.org/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0

موضوع قفل شده است