سوال یک وهابی در مورد جانشینی پیامبر

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال یک وهابی در مورد جانشینی پیامبر

ج: أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

[/HR] با سلام ببخشيد بنده يه سوال دارم در مورد همين آيه

آيا پيامبر ص قبل از آيه هم علي ع را به عنوان جانشين خود معرفي كرده بود؟
اگر بله خب در اين صورت اين آيه هيج ربطي به امامت امام علي ندارد

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

مهدی128;725887 نوشت:
ج: أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

[/HR] با سلام ببخشيد بنده يه سوال دارم در مورد همين آيه

اگر بله خب در اين صورت اين آيه هيج ربطي به امامت امام علي ندارد

باسلام و عرض ادب

1) ‌آنچه مسلم است آن است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) لااقل در سه موضع امامت امام علی (علیه السلام) را بیان فرموده اند: الف: در آغاز بعثت؛ آنگاه كه پيامبراکرم(صلی الله علیه وآله) از طرف خدا مأموريت يافت تا خويشانش را به مقتضاى آيه «وَ أنْذرْ عَشِيْرَتَكَ الْاقْرَبِيْنَ»؛[1] به آيين توحيد دعوت كند، و رسالت خویش را علنی فرماید، که در این مقطع آن حضرت معرفی جانشین خود را قرین اعلان رسالت خویش بیان فرمودند؛ لذا بعد از اعلان رسالت خویش فرمودند:«فَأيّكم يوازرنى فى هذالأمر على ان يكون اخى و وزيرى و خليفتى و وصيّي فيكم»؛[2] كداميك از شما در اين امر مرا يارى مى‏ نمايد تا برادر و وزير و وصى و جانشين من در ميان شما باشد؟ تنها كسى كه به اين نداى ملكوتى پاسخ مثبت داد، على(عليه السلام) فرزند ابوطالب بود. در اين هنگام، رسول خدا(صلی الله علیه وآله) رو به خويشاوندان خود كرده، فرمود: «إنّ هذا أخي و وصيّى و خليفتى فيكم فاسمعوا له و أطيعوه»؛[3]اين (على)، برادر، وصى و جانشين من است در ميان شما، به سخنان وى گوش فرا دهيد و از او پيروى نماييد.

ب: در غزوه تبوك؛ که پيامبر اکرم(صلى الله عليه و آله) به على(عليه السلام) فرمودند: «أَلاَ تَرْضَى أَنْ تَكُونَ مِنِّي بِمَنْزِلَةِ هَارُونَ، مِنْ مُوسَى إِلَّا أَنَّهُ لَيْسَ نَبِيٌّ بَعْدِي»؛[4]آيا خشنود نمى ‏شوى كه تو نسبت به من به منزله هارون نسبت به موسى باشى، جز اين كه پس از من پيامبرى نيست. يعنى همانگونه كه هارون وصى و جانشين بلافصل حضرت موسى بود، تو نيز خليفه و جانشين من هستى.

ج: در سال دهم هجرت؛ رسول خدا(صلى الله عليه و آله) به هنگام بازگشت از حجةالوداع، در سرزمينى به نام «غدير خم» على(عليه السلام) را در ميان جمعيّتى انبوه‏ به عنوان ولى مسلمانان و مؤمنان معرفى كرد و فرمود:«مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِيٌّ مَوْلاهُ ».[5]

2) باید توجه داشت که معرفی امام علی(علیه السلام) در روز غدیر خم دارای ویژگی های خاصی است که در معرفی های قبلی وجود نداشته، همچون:

*‌ معرفی امام علی(علیه السلام) به عنوان امام در روز غدیر؛ در حجة الوداع صورت پذیرفت؛ لذا چنین امری خود اتمام حجت بر مردم بوده است؛

* معرفی امام علی (علیه السلام) در روز غدیر، دستوری از جانب خدای متعال بوده است؛ در حالی که در معرفی های قبل این ویژگی بدین شکل وجود نداشته؛

*معرفی امام علی(علیه السلام) در روز غدیر خم، در حضور جمعیت انبوهی از مسلمانان صورت پذیرفت و همه مامور شدند که به غائبین این خبر را برسانند؛‌ در حالی که در معرفی های قبلی این خصوصیت وجود نداشت.

* همه مامور به بیعت با امام علی(علیه السلام) می شوند و به آنحضرت به عنوان «امیرالمومنین» بیعت نموده و به حضرت تبریک می گویند. بنابراین آیه ی ابلاغ هیچ منافاتی با معرفی های قبلی نداشته؛ بلکه اتمام حجتی از جانب خدای متعال بوده و اینکه(چنانچه در حدیث منزلت بیان گردید که همه ویژگی های نبی جز رسالت، در امام نیز وجود دارد) معرفی جانشین پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) نیز امری الهی می باشد.

http://www.askdin.com/thread24169.html

http://www.askquran.ir/thread47269.html

موفق باشید.

[/HR] [1] . الشعراء(26)، 214.

[2] . تاریخ الطبری، ج2، ص64، موسسة اعلمی للمطبوعات؛ الکامل، ابن الاثیر، ج2، ص63، دار صادر؛ و...

[3] . همان.

[4] . صحیح البخاری، کتاب المغازی، بَابُ غَزْوَةِ تَبُوكَ وَهِيَ غَزْوَةُ العُسْرَةِ، ح:4416، دار طوق النجاة؛‌و...

[5] . مسند الإمام أحمد بن حنبل، ح:641، مؤسسة الرسالة؛و... . حدیث به نقل مسنداحمد اینگونه است: «عَنْ زَاذَانَ أَبِي عُمَرَ، قَالَ: سَمِعْتُ عَلِيًّا، فِي الرَّحْبَةِ وَهُوَ يَنْشُدُ النَّاسَ: مَنْ شَهِدَ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَوْمَ غَدِيرِ خُمٍّ، وَهُوَ يَقُولُ مَا قَالَ؟ فَقَامَ ثَلاثَةَ عَشَرَ رَجُلًا، فَشَهِدُوا أَنَّهُمْ سَمِعُوا رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَهُوَ يَقُولُ:" مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ‏ فَعَلِيٌ‏ مَوْلاه‏». احمد شاکر در حکم حدیث می نویسد: «صحيح لغيره، وهذا إسناد ضعيف لجهالة أبي عبد الرحيم الكندي، لكن متن الحديثِ صحيح ورد من طرق كثيرة تزيد على ثلاثين صحابياً، قال الإمام الذهبي في" سير أعلام النبلاء" 335/ 8: متنه متواتر، وانظر صحيح ابن حبان (6930) و (6931). وأخرجه‏ ابنُ أبي عاصم في" السنة" (1372) من طريق إسحاق الأزرق، عن عبد الملك بن أبي سليمان، بهذا الإسناد».

مهدی128;725887 نوشت:

[/HR]با سلام ببخشيد بنده يه سوال دارم در مورد همين آيه

قسمت "ان عليا مولى المؤمنين" جز آیه نیست.

صور اسرافیل;726916 نوشت:
قسمت "ان عليا مولى المؤمنين" جز آیه نیست.

ها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

[/HR][=verdana]
بسمه تعالي

شامگاه عيد سعيد غدير خم در کانال دوم سيما مصاحبه اي با جناب دکتر عصام العماد ايده الله تعالي داشتند که در جواب سؤال از اولين برخورد ايشان با مسأله غدير فرمود: به طور اتفاق در تفسير امام شوکاني (فتح القدير) که مورد قبول وهابيه است ، در ذيل آيه شريفه يا ايها الرسول بلّغ ما انزل اليک من ربّک ، ديدم نقل کرده از ابن مسعود که گفته است ما در عهد پيامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم چنين مي خوانديمما انزل اليک من ربّک في ولاية عليّ عليه السلام ، و با تعجب آنرا به پسر عموي خود نشان دادم که اين چيست که شوکاني نقل مي کند؟

کامپيوتر من روشن بود فورا به نرم افزار تفسير شوکاني مراجعه کردم ولي ديدم عبارت حذف شده است:

فتح القدير ج2/ص60
وأخرج ابن أبي حاتم وابن مردويه وابن عساكر عن أبي سعيد الخدري قال نزلت هذه الآية يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك على رسول الله صلى الله عليه وسلم يوم غدير خم فى علي بن أبي طالب رضي الله عنه وأخرج ابن مردويه عن ابن مسعود قال كنا نقرأ على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

و عبارت اصلي که در درّ المنثور سيوطي و روح المعاني آلوسي آمده اينچنين است:

الدر المنثور ج3/ص117
وأخرج ابن أبي حاتم وابن مردويه وابن عساكر عن أبي سعيد الخدري قال نزلت هذه الآية يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك على رسول الله صلى الله عليه وسلم يوم غدير خم في علي بن أبي طالب وأخرج ابن مردويه عن ابن مسعود قال كنا نقرأ على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

روح المعاني ج6/ص193
وأخرج الجلال السيوطى فى الدر المنثور عن أبى حاتم وابن مردويه وابن عساكر راوين عن أبى سعيد الخدرى قال نزلت هذه الآية على رسول الله صلى الله عليه و سلم يوم غدير خم فى على بن أبى طالب كرم الله تعالى وجهه وأخرج ابن مردويه عن ابن مسعود قال كنا نقرأ على عهد رسول الله صلى الله عليه و سلم ياأيها الرسول بلغ ماأنزل اليك من ربك إن عليا ولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته.

فعلا در دسترس من نيست که چاپهاي فتح القدير را مراجعه کنم و ببينم در کدامين چاپ حذف شده است.
یا علی یا الیا یا حیدر http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=121789

[=verdana]__________________

اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
اللهم صل علی فاطمة وابیها وبعلها وبنیها والسر المستودع فیها ان تصلی علی محمد وآل محمد
قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء

[=arial]: ***أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

[/HR][=arial]با سلام

در نسخه ای که نزد من از موقع رسمی شامله هست تحریفی ندارد ولی در نسخه دارالفکر بیروت تحریفش کرده اند لعنهم الله :

وَأَخْرَجَ ابْنُ أَبِي حَاتِمٍ وَابْنُ مَرْدَوَيْهِ وَابْنُ عَسَاكِرَ عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيِّ قَالَ: نزلت هذه الآية يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَوْمَ غَدِيرِ خُمٍّ فِي عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ. وَأَخْرَجَ ابْنُ مَرْدَوَيْهِ عَنِ ابْنِ مَسْعُودٍ قَالَ: كُنَّا نَقْرَأُ عَلَى عَهْدِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ «يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ- إِنَّ عَلِيًّا مَوْلَى الْمُؤْمِنِينَ- وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ» .

الكتاب: فتح القدير
المؤلف: محمد بن علي بن محمد بن عبد الله الشوكاني اليمني (المتوفى: 1250هـ)
الناشر: دار ابن كثير، دار الكلم الطيب - دمشق، بيروت
الطبعة: الأولى - 1414 هـ
[ترقيم الكتاب موافق للمطبوع، وهو ضمن خدمة مقارنة التفاسير]

البته در نسخه های دیگر خط فاصله ای هم بین ربک و ان تفعل نبوده یعنی جزو آیه بوده !!!!!!

اما خیانتکاران :

وأخرج ابن أبي حاتم وابن مردويه وابن عساكر عن أبي سعيد الخدري قال نزلت هذه الآية { يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك } على رسول الله صلى الله عليه وسلم يوم غدير خم فى علي بن أبي طالب رضي الله عنه وأخرج ابن مردويه عن ابن مسعود قال كنا نقرأ على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم { يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس }

فتح القدير الجامع بين فني الرواية والدراية من علم التفسير
محمد بن علي بن محمد الشوكاني
سنة الولادة 1173/ سنة الوفاة 1250
تحقيق
الناشر دار الفكر
سنة النشر
مكان النشر بيروت
عدد الأجزاء 5

البته که این سند صحیح است وقبلا ثابت کردیم که رجالش از ابوبکر عیاش از عاصم از زربن حبیش از عبد الله مسعود همگی رجال صحیحین هستند .

ودر منابع شیعی :

في تفسير على بن ابراهيم حدثنى ابى عن ابن ابى عمير عن ابن سنان عن أبى عبدالله عليه السلام قال
لما امرالله نبيه صلى الله عليه وآله أن ينصب أميرالمؤمنين عليه السلام في قوله ( يا ايها الرسول بلغ ما انزل
اليك من ربك في على
) بغدير خم فقال من كنت مولاه فعلى مولاه فجائت الا بالسة إلى ابليس
الاكبر وحثوا التراب على رؤسهم فقال ابليس مالكم ؟ فقالوا ان هذا الرجل قد عقد اليوم
عقدة لايحلها شئ إلى يوم القيامة ، فقال لهم ابليس كلا ان الذين حوله قد وعدونى
فيه عدة لن يخلفونى ، فأنزل الله على نبيه . ( ولقد صدق عليهم ابليس ظنه ) الاية .
قال عزمن قائل قل يا اهل الكتاب لستم على شئ حتى تقيموا التوراة
والانجيل وما انزل اليكم .

298 - في كتاب الاحتجاج للطبرسى ( ره ) باسناده إلى محمد بن على الباقر
عليهما السلام حديث طويل وفيه يقول عليه السلام : فلما بلغ غدير خم قبل الجحفة بثلثة أميال اتاه
جبرئيل عليه السلام على خمس ساعات مضت من النهار بالزجر والانتهاء والعصمة من الناس ،
فقال ؟ يا محمد ان الله عزوجل يقرئك السلام ويقول : ( يا ايها الرسول بلغ ما انزل
اليك من ربك في على وان لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس ) وكان
اوائلهم قريبا من الجحفة ، فأمره ان يرد من تقدم منهم ويحبس من تأخر عنهم في
ذلك المكان ليقيم عليا للناس ويبلغهم ما انزل الله في على عليه السلام ، واخبره بان الله

عزوجل قد عصمه من الناس فامر رسوله عند ماجاءت العصمة مناديا ينادى في الناس :
الصلوة جامعة إلى قوله صلى الله عليه وآله ، واؤدى ما أوحى إلى حذرا من ان لاافعل فتحل لى منه
قارعة ( 1 ) لايدفعها عنى احد وان عظمت حيلة لا اله الا هو لانه قد اعلمنى انى لم
ابلغ ما انزل إلى فما بلغت رسالته ، وقد ضمن لى تبارك وتعالى العصمة ، وهو الله
الكافى الكريم ، فأوحى الله : ( بسم الله الرحمن الرحيم يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك
من ربك ) يعنى في الخلافة لعلى بن ابى طالب عليه السلام ( وان لم تفعل فما بلغت رسالته والله
يعصمك من الناس ) .

[=verdana][=arial]__________________
[=arial]

[=arial]اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
اللهم صل علی فاطمة وابیها وبعلها وبنیها والسر المستودع فیها ان تصلی علی محمد وآل محمد
قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام

[=arial]ج: ***أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

[/HR][=arial]
* تفسير فتح القدير/ الشوكاني (ت 1250 هـ) مصنف و مدقق

[=arial]

[=verdana]

[=verdana]

[=arial][B]{ يَـٰأَيُّهَا ٱلرَّسُولُ بَلِّغْ مَآ أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَٱللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ ٱلنَّاسِ إِنَّ ٱللَّهَ لاَ يَهْدِي ٱلْقَوْمَ ٱلْكَافِرِينَ }

[=arial]
{ إِنَّ فِى ذٰلِكَ لَذِكْرَىٰ لِمَن كَانَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَى ٱلسَّمْعَ وَهُوَ شَهِيدٌ }
[قۤ: 37]. قوله: { إِنَّ ٱللَّهَ لاَ يَهْدِى ٱلْقَوْمَ ٱلْكَـٰفِرِينَ }. جملة متضمنة لتعليل ما سبق من العصمة أي إن الله لا يجعل لهم سبيلاً إلى الإضرار بك، فلا تخف وبلغ ما أمرت بتبليغه.

وقد أخرج عبد بن حميد، وابن جرير، وابن أبي حاتم، وأبو الشيخ عن مجاهد قال: لما نزلت: { بَلّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبّكَ } قال: " يا رب إنما أنا واحد كيف أصنع؟ يجتمع عليّ الناس " ، فنزلت: { وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ }. وأخرج أبو الشيخ، عن الحسن، أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال: " إن الله بعثني برسالته فضقت بها ذرعاً وعرفت أن الناس مكذبيّ، فوعدني لأبلغن أو ليعذبني، فأنزلت: { يَـٰأَيُّهَا ٱلرَّسُولُ بَلّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبّكَ } " وأخرج ابن جرير، وابن أبي حاتم، عن ابن عباس في قوله: { وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ } يعني: إن كتمت آية مما أنزل إليك لم تبلغ رسالته.

وأخرج ابن أبي حاتم، وابن مردويه، وابن عساكر، عن أبي سعيد الخدري قال: نزلت هذه الآية: { يَـٰأَيُّهَا ٱلرَّسُولُ بَلّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ } على رسول الله صلى الله عليه وسلم يوم غدير خمّ، في عليّ بن أبي طالب رضي الله عنه. وأخرج ابن مردويه، عن ابن مسعود قال: كنا نقرأ على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم: «يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك إن عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس». وأخرج ابن ابن أبي حاتم، عن عنترة، قال: كنت عند ابن عباس فجاءه رجل فقال: إن ناساً يأتونا فيخبرونا أن عندكم شيئاً لم يبده رسول الله صلى الله عليه وسلم للناس، فقال: ألم تعلم أنّ الله قال: { يَـٰأَيُّهَا ٱلرَّسُولُ بَلّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبّكَ } والله ما ورّثنا رسول الله صلى الله عليه وسلم سوداء في بيضاء.

وأخرج ابن مردويه، والضياء في المختارة عن ابن عباس أن رسول الله صلى الله عليه وسلم سئل: أيّ آية أنزلت من السماء أشدّ عليك؟ فقال: " كنت بمنى أيام موسم الحج، فاجتمع مشركو العرب وأفناء الناس في الموسم، فأنزل عليّ جبريل " فقال: { يَـٰأَيُّهَا ٱلرَّسُولُ بَلّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ } الآية، قال: " فقمت عند العقبة فناديت يا أيها الناس من ينصرني على أن أبلغ رسالة ربي وله الجنة، أيها الناس قولوا لا إله إلا الله وأنا رسول الله إليكم، تفلحوا وتنجحوا ولكم الجنة "
1 2 3

[/B]

[=arial]ج: ***أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

[/HR][=arial]
* تفسير الدر المنثور في التفسير بالمأثور/ السيوطي (ت 911 هـ) مصنف و مدقق

[=arial]

[=verdana]

[=verdana]

[=arial][B]{ يَـٰأَيُّهَا ٱلرَّسُولُ بَلِّغْ مَآ أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَٱللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ ٱلنَّاسِ إِنَّ ٱللَّهَ لاَ يَهْدِي ٱلْقَوْمَ ٱلْكَافِرِينَ }

[=arial]أخرج أبو الشيخ عن الحسن أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال " إن الله بعثني برسالة فضقت بها ذرعاً، وعرفت أن الناس مكذبي، فوعدني لأبلغن أو ليعذبني، فأنزل { يا أيها الرسول بلِّغ ما أنزل إليك من ربك } ".

وأخرج عبد بن حميد وابن جرير وابن أبي حاتم وأبو الشيخ عن مجاهد قال: لما نزلت { بلغ ما أنزل إليك من ربك } قال: يا رب، إنما أنا واحد كيف أصنع ليجتمع عليّ الناس؟، فنزلت { وإن لم تفعل فما بلغت رسالته }.

وأخرج ابن أبي حاتم وابن مردويه وابن عساكر عن أبي سعيد الخدري قال: نزلت هذه الآية { يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك } على رسول الله صلى الله عليه وسلم يوم غدير خم، في علي بن أبي طالب.

وأخرج ابن مردويه عن ابن مسعود قال: كنا نقرأ على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم { يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك } أن علياً مولى المؤمنين { وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس }.

وأخرج ابن أبي حاتم عن عنترة. أنه قال لعلي هل عندكم شيء لم يبده رسول الله صلى الله عليه وسلم للناس؟ فقال: ألم تعلم أن الله قال { يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك } والله ما ورثنا رسول الله صلى الله عليه وسلم سوداء في بيضاء.

أما قوله تعالى: { والله يعصمك من الناس }.

أخرج ابن مردويه والضياء في المختارة عن ابن عباس قال: " سئل رسول الله صلى الله عليه وسلم أي آية أنزلت من السماء أشد عليك؟ فقال " كنت بمنى أيام موسم واجتمع مشركوا العرب وافناء الناس في الموسم، فنزل عليّ جبريل فقال { يا أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس } قال: فقمت عند العقبة، فناديت: يا أيها الناس من ينصرني على أن أبلغ رسالة ربي ولكم الجنة، أيها الناس قولوا لا إله إلا الله، وأنا رسول الله إليكم، وتنجحوا ولكم الجنة. قال: فما بقي رجل ولا امرأة ولا صبي إلا يرمون عليّ بالتراب والحجارة، ويبصقون في وجهي ويقولون: كذاب صابئ، فعرض عليّ عارض فقال: يا محمد، إن كنت رسول الله فقد آن لك أن تدعو عليهم كما دعا نوح على قومه بالهلاك. فقال النبي صلى الله عليه وسلم: اللهم اهد قومي فإنهم لا يعلمون، وانصرني عليهم أن يجيبوني إلى طاعتك " ، فجاء العباس عمه فأنقذه منهم وطردهم عنه، قال: الأعمش فبذلك تفتخر بنو العباس، ويقولون: فيهم نزلت

[/B]
[=arial]

[=arial]: ***أيها الرسول بلغ ما أنزل إليك من ربك ان عليا مولى المؤمنين وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس.

[/HR][=arial]
* تفسير روح المعاني/ الالوسي (ت 1270 هـ) مصنف و مدقق

[=arial]

[=verdana]

[=verdana]

[=arial]/ وعن ابن عباس رضي الله تعالى عنهما قال: نزلت هذه الآية في علي كرم الله تعالى وجهه حيث أمر سبحانه أن يخبر الناس بولايته فتخوّف رسول الله صلى الله عليه وسلم أن يقولوا حابى ابن عمه وأن يطعنوا في ذلك عليه، فأوحى الله تعالى إليه هذه الآية فقام بولايته يوم غدير خم، وأخذ بيده فقال عليه الصلاة والسلام: من كنت مولاه فعلي مولاه اللهم وال من والاه وعاد من عاداه، وأخرج الجلال السيوطي في «الدر المنثور» عن أبـي حاتم وابن مردويه وابن عساكر راوين عن أبـي سعيد الخدري قال: نزلت هذه الآية على رسول الله صلى الله عليه وسلم يوم غدير خم في علي بن أبـي طالب كرم الله تعالى وجهه، وأخرج ابن مردويه عن ابن مسعود قال: كنا نقرأ على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم { يَـٰأَيُّهَا ٱلرَّسُولُ بَلّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبّكَ } إن علياً ولي المؤمنين { وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ } وخبر الغدير عمدة أدلتهم على خلافة الأمير كرم الله تعالى وجهه، وقد زادوا فيه إتماماً لغرضهم زيادات منكرة، ووضعوا في خلاله كلمات مزورة ونظموا في ذلك الأشعار وطعنوا على الصحابة رضي الله تعالى عنهم بزعمهم أنهم خالفوا نص النبـي المختار صلى الله عليه وسلم، فقال إسماعيل بن محمد الحميري ـ عامله الله تعالى بعدله ـ من قصيدة طويلة: عجبت من قوم أتوا أحمدا بخطة ليس لها موضعقالوا له: لو شئت أعلمتنا إلى من الغاية والمفزعإذا توفيت وفارقتنا وفيهم في الملك من يطمع؟فقال: لو أعلمتكم مفزعا كنتم عسيتم فيه أن تصنعواكصنع أهل العجل إذ فارقوا هرون فالترك له أورعثم أتته بعده عزمة من ربه ليس لها مدفعأبلغ وإلا لم تكن مبلغا والله منهم عاصم يمنعفعندها قام النبـي الذي كان بما يأمره يصدعيخطب مأموراً وفي كفه كف علي نورها يلمعرافعها، أكرم بكف الذي يرفع، والكف التي ترفعمن كنت مولاه فهذا له مولى فلم يرضوا ولم يقنعواوظل قوم غاظهم قوله كأنما آنافهم تجدعحتى إذا واروه في لحده وانصرفوا عن دفنه ضيعواما قال بالأمس وأوصى به واشتروا الضر بما ينفعوقطعوا أرحامهم بعدهفسوف يجزون بما قطعواوأزمعوا مكراً بمولاهم تباً لما كانوا به أزمعوالا هم عليه يردوا حوضه غداً، ولا هو لهم يشفعإلى آخر ما قال لا غفر الله تعالى له عثرته ولا أقال، وأنت تعلم أن أخبار الغدير التي فيها الأمر بالاستخلاف غير صحيحة عند أهل السنة ولا مسلمة لديهم أصلاً، ولنبين ما وقع هناك أتم تبيين ولنوضح الغث منه والسمين، ثم نعود على استدلال الشيعة بالإبطال ومن الله سبحانه الاستمداد وعليه الاتكال، / فنقول:

«إن النبـي صلى الله عليه وسلم خطب في مكان بين مكة والمدينة عند مرجعه من حجة الوداع قريب من الجحفة يقال له: غدير خم، فبين فيها فضل علي كرم الله تعالى وجهه وبراءة عرضه مما كان تكلم فيه بعض من كان معه بأرض اليمن بسبب ما كان صدر منه [إليهم] من المعدلة التي ظنها بعضهم جوراً وتضييقاً وبخلاً، والحق مع علي كرم الله تعالى وجهه في ذلك، وكانت يوم الأحد ثامن عشر ذي الحجة تحت شجرة هناك.
1 2 3یا علی یا الیا یا حیدر http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=121789

[=arial]http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=149838
[/B]
[=arial]

[=arial]صور اسرافیل عزیز قرائات سبعه وعشره و..که متواتر تا نبی مکرم صلی الله علیه واله وسلام هست
این قرائت ابن مسعود است ومصحف ابن مسعود
البنه وحی بیانی هم داریم که توضیح نبی مکرم صلی الله علیه واله وسلم وحی است اما نه وحی قرانی بلکه وحی بیانی که اینجا احتمال وحی بیانی هم هست که در جای دیگر مقالات مفصل داریم
بزرگوار قران قابل تحریف نیست قرائات فرق دارد و وحی بیانی ووحی قرانی لطف فرموده ادرسهای ذیل رو مطالعه بفرما ئید
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=143427
و
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=133312
و
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=147526
و
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=125944

بسم الله الرحمن الرحیم
بدون هیچ مقدمه ای باید عرض کنم، برای اینکه بهتر بتوانیم درباره قرآن سخن بگوییم و بنویسیم، لازم است این مطالب را که ذیلا تقدیم می شود بدانیم.
البته ناگفته پیداست که این مطالب را بنده در خلال بحث ::::چه شد که به اینجا رسیدیم::: نیز تقدیم کرده بوده که علاقه مندان می توانند به آنجا مراجعه نمایند.
لینک آن عبارتست از:
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=115815
یا

[=arial]سولات این وهابی را همراه جوابهای اقای حسین زید عزه می اورم تا قابل استفاده همه باشه با اجازه اقای صدرا
سوال هابی :با سلام ببخشيد بنده يه سوال دارم در مورد همين آيه

اگر بله خب در اين صورت اين آيه هيج ربطي به امامت امام علي ندارد كه اين همه اانشا كردي
جواب اقای حسین "

class: tborder width: 100% align: center

[TD="class: alt1"][=arial]سلام علیکم

دوست گرامی، ممکن است که مقصود خودتان را بیشتر توضیح دهید، شما میفرمایید که اگر فرض بگیریم پیامبر خدا قبل از نزول آیه تبلیغ، امیرالمؤمنین را به عنوان جانشین خود معرفی فرمودند در نتیجه این آیه هیچ ربطی به امامت حضرت ندارد، بنده رابطه و ملازمه بین آن اثبات و این نفی را متوجه نشدم، مثلا اگر در یک آیه نازل شده در مکه، خداوند سبحان، پیامبرش را به عنوان رسول الله معرفی کرده، آیا ممکن نیست در مدینه آیه دیگری نازل شود و دوباره پیامبرش را به عنوان رسول الله معرفی کند؟! مثلا در سوره اعراف که مکی است میفرماید: قل یا ایها الناس انی رسول الله الیکم جمیعا، پس اگر در سوره حجرات که مدنی است بفرماید: و اعلموا ان فیکم رسول الله، آیا این رسول الله هیچ ربطی به پیامبر ندارد؟! چون قبلا ایشان به عنوان رسول الله معرفی شده‌اند!

علاوه اینکه نزد شیعه، پیامبر از نزد خودشان تعیین جانشین نمیکردند، بلی قبلا از باب اخبار از آینده، خبر از امامت حضرت میدادند، یعنی خبر میدادند که در آینده از طرف خدا مثلا با نزول آیه تبلیغ، امامت حضرت محقق میشود، اما این ربطی به نزول قرآن از طرف خدا ندارد، بلکه حتما لازم است امام را خدا تعیین فرماید، و قبل از آیه تبلیغ، آیه‌ای که صریحا تعیین کننده امامت حضرت باشد، نازل نشده بود.

به هر حال مقصود شما لا اقل برای بنده، روشن نیست، خوب است توضیح بیشتر بدهید.

[=arial][=arial]خدمت جناب حسين

برادر گرامي بنده سوالم خيلي واضحه آيا قبل از نزول اين آيه پيامبر سخني از امامت علي گفته بودند يا نه

تا پله پله جلو بريم بفرما

جواب اقای حسین "
[=arial]قطعا گفته بودند، در روایات اهل سنت هست در ذیل آیه شریفه و انذر عشیرتک الاقربین که قریش مسخره کردند ابوطالب را که پسرت امامت شد! .
[=arial]سوال وهابی :
خب حالا اين اشكال پيش مي آيد كه پيامبر در ابتداي دعوتش علي را جانشين كرده و آنرا اعلام كرده

حالا چرا خداوند متعال با تاكيد ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكني رسالتت را تمام نكردي وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟

؟؟؟؟/// مگر قبلا اعلامش نكرده بود ؟؟؟؟؟؟؟//

جواب اقای حسین "
class: cms_table_tborder align: center

[TR]
[TD="class: cms_table_alt1"][=arial]دوست گرامی، آیا اعلام با اعلان تفاوت ندارد؟ اعلام، خبر دادن است، اما اعلان و تبلیغ یک امر، تسبیب در انتشار آن است، مثلا حضرت قبل از اعلان دعوت نبوت، اعلام نبوت خودشان کرده بودند اما اعلان دعوت نکرده بودند.[/TD]

[=arial]سوال دوباره وهابی :بزرگوار

مساله اينجاست كه اگر پيامبر ص قبل از اين آيه گفته بودند كه اين علي جانشين من است

ديگر چرا چرا خداوند متعال با تاكيد باز به پيامبرش ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكني رسالتت را تمام نكردي وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟

جواب اقای حسین "

[TD="class: cms_table_alt1"][=arial]دوست گرامی، به عبارت خودتان دقت کنید، (اگر ابلاغ نکنی)، و بنده عرض کردم که ابلاغ، یک میتینگ اجتماعی است، و لذا حضرت دستور دادند همه جمع شوند، حتی رفته‌ها برگردند.[/TD]

[=arial]سوال وهابی :برادر گرامي مگر يوم الانذار ميتينگ اجتماعي نبود ؟؟؟؟

مگر خود پيامبر همه را جمع نكرد ؟؟؟؟

پاسخ استادحسین "
آیا عشیرتک الاقربین، یعنی میتینگ؟!
باز سوال ولجبازی وهابی :برادر حسين عزيز

چرا سوال را متوجه نيستيد ؟؟؟

اگر مشكل ميتينگ اجتماعي است بايد عرض كنم كه :

اولا اين هم يك ميتينگ است

دوما آيا تا قبل از نزول آيه ي تبليغ فقط در همين يك مورد پيامبر علي را جانشينش اعلام كرده بودند // طبق اعتقاد شما البته ///

قاعدتا خير

جاهاي ديگر و ميتينگ هاي ديگري نيز اعلام كرده بودند كه حديث مفصلش نزد خود شماست

جواب استاد حسین "
دوست گرامی، بنده میتینگ دیگری سراغ ندارم، شما اگر سراغ دارید با ذکر سند بفرمایید.
.سوال وهابی :
يعني تا قبل از نزول اين آيه تنها در همان يك مورد علي را اعلام نمودند ؟؟؟؟
جواب استاد حسین "
دوست گرامی، توضیح دادم که بین اعلام با اعلان فرق است، اعلام را مکرر انجام دادند، اما اعلان جمعی به عنوان اتباع امر آیه تبلیغ و به عنوان یک مینینگ عظیم اجتماعی، قبل از آن صورت نگرفته بود.
.....وهابی :
[=arial]يعني بايد حتما ميتينگ باشد ؟؟؟؟ اولا ميشه بفرمائيد كه اين اصل ميتينگ را از كجا آورديد ؟؟

دوم پس ميتينگ ابتداي رسالت لابد ميتينگ نيست ؟؟؟

سوم گفتي اعلام و اعلان فرق دارن يعني در ميتينگ يوم الانذار هم فقط اعلام كردند ؟؟؟؟

آن وقت چرا در رسالت جهاني اش اعلان نكردند ؟؟؟؟

جواب استاد حسین "
دوست گرامی، اتفاقا این میتینگ است که اصل کار است، و لذا امر خدا به این میتینگ است، و تهدید و ان لم تفعل فما بلغت رسالته برای اهمیت همین میتینگ است، یعنی با همین میتینگ است که دین کامل میشود و کفار از دین شما مأیوس میشوند، الیوم یئس الذین کفروا من دینکم.

در نرم افزارها به دنبال هم‌خانواده‌های (قمم) بگردید ببینید که چه میتینگی بود! در نقل طبرانی آمده دستور دادند ابتدا کسی به درختهای آنجا نزدیک نشود تا زیر آنها از خارها تمیز شود و...:

المعجم الكبير للطبراني (3/ 180)

عن حذيفة بن أسيد الغفاري، قال: لما صدر رسول الله صلى الله عليه وسلم من حجة الوداع نهى أصحابه عن شجرات بالبطحاء متقاربات أن ينزلوا تحتهن، ثم بعث إليهن فقم ما تحتهن من الشوك، وعمد إليهن فصلى تحتهن، ثم قام فقال...
وهابی .......
اخي جان

اولا ميشه بفرمائيد كه اين ميتينگ چطور شد اصل؟؟؟؟

دوم اينكه چرا در مكه ميتينگ برپا نشد كه اهل مكه هم باشند و ميتينگ هم اتفاقا عظيم تر بود ؟؟

سوم از بحث اصلي سوال خارج نشيم كه اگر تا قبل از نزول اين آيه پيامبرص

موضوع جانشيني را اعلام كرده بودند ديگر چرا خداوند متعال با تاكيد باز به پيامبرش ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكني

رسالتت را تمام نكردي وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟

جواب استاد حسین "
[=arial]۱- چون در اقدامات اجتماعی، جبهه انتشار یک خبر هر چه گسترده‌تر باشد، یعنی هر چه نقاط اخذ و سپس نشر یک خبر، بیشتر باشد، هم سرعت نشر و هم دوام انتشار و هم شتاب پخش، به صورت تصاعد هندسی خواهد بود، یعنی ازدیاد، توانی است نه حسابی.

۲- هرگاه یک میتینگ با مقصود بسیار بزرگ، بخواهد پایدار بماند و در طول تاریخ خودنمایی کند، لازم است که عنوان مستقل داشته باشد، لذا ممکن است به همین جهت، خدای سبحان، امر اکمال دین را با عنوان منحصر به فرد (غدیر) پیوند داده است، و اگر در حجّة الوادع در مکه چنین امری صورت میگرفت، عنوان خاص او از بین میرفت، و به خاطر همین میبینیم خلیفه دوم وقتی یهودیها از او سؤال میکنند که شما مسلمین در قرآن روزی دارید که اگر ما آن روز را داشتیم عید قرار میدادیم چرا شما عید نمیگیرید؟! فورا با ضمیمه قسم! میگوید: این روز، روز عرفه است! و از جواب طفره میرود که خوب! چرا عید قرار نمیدهید؟!

واضح است که عرفه یا عرفات یا منی یا مشعر و سایر شعائر حج، نمیتوانند نقش تک‌منظوره بودن برای امر مهم ولایت را ایفا کنند،اما امروزه و در طول تاریخ، تنها یک کلمه (غدیر) کافی است تا ذهن مسلمان و کافر، به آن امر عظیم منتقل شود.

۳- واضح است که هرچند قبلا مکرر اعلام فرموده بودند اما به نص آیه شریفة که در همین سوره مائده است هنوز کفار طمع داشتند و آرزوی از بین رفتن اسلام را میکشیدند، چون یک کار محوری اجتماعی که پژواک ابدی داشته باشد صورت نگرفته بود، لذا لازم بود و اگر نمیشد تمام ثمره رسالت از بین میرفت، که نصب امام از طرف خدا و وحی مستقیم الهی صورت گیرد تا اسلام بیمه شود.

[=arial]سوال وهابی وتکرار و......:

آنچه كه عرض كرديد صرفا همه و همه جهت گيري هاي خود شماي نوعي است و بس و اساسي ندارد كه بخواهيد بگيد كه اين ميتينگ است كه اصل كار است

جواب استاد حسین "دوست گرامی، چگونه عظمت این میتینگ تاریخی، جهت‌گیری یا برداشت مثل من باشد در حالی که یکی از بزرگترین علمای اهل سنت یعنی شمس الدین ذهبی که او را امام ذهبی میگویند وقتی میخواهد کثرت طرق حدیث غدیر را بگوید تعبیر میکند: (بهرنی!) یعنی وسعت روایات حدیث غدیر آنطور من را به شگفتی آورد که مغلوبم کرد و جزم پیدا کردم که این قضیه واقع شده است:

سير أعلام النبلاء ط الرسالة (14/ 277)

قلت: جمع طرق حديث: غدير خم، في أربعة أجزاء، رأيت شطره،فبهرني سعة رواياته، وجزمت بوقوع ذلك.
سوال وهابی :
دوم بنده فعلا وارد روايات نشدم كه ثابت است اين آيه در روز عرفه نازل شده نه در غدير پس فعلا بماند
جواب استاد..............."
گر بحث ادامه پیدا کند برای هر منصفی مثل آفتاب میشود که آیه راجع به غدیر خم نازل شده است، جالب است که وقتی ابن کثیر در البدایة میخواهد روایت ابوهریرة را رد کند که میگوید این آیه در روز هیجده ذی‌الحجة نازل شده میگوید: حرف عمر مقدم است که گفته است در روز عرفه نازل شده است! تا ببینیم که حرف او مقدم است یا دیگران؟
وهابی......................:
سوم سوال بنده هنوز پابرجاست

كه اگر تا قبل از نزول اين آيه پيامبرص
موضوع جانشيني را اعلام كرده بودند ديگر چرا خداوند متعال با تاكيد باز به پيامبرش ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكني

رسالتت را تمام نكردي وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟ مگر بارها اعلام نكرده بودند ؟؟؟؟؟

و تنها دليل كه چه عرض كنم ؟؟؟ پاسخ شما ميتينگ اجتماعي است كه آن را اصل كار قلمداد كرديد و هنوز مشخص نكرديد كه چگونه شد اصل كار ؟؟؟؟ و از طرفي باز معتقديد كه بارها و بارها پيامبر علي را انتخاب كرده ميتينگ يوم الانذار و ديگر موارد ادعايي شما دال بر جانشيني طي اين 22 سال تبليغ پيامبر ص

جواب اقای حسین "
[=arial]دوست گرامی، کجا پابرجاست که یک کلمه جواب حرف من را نمیدهید و فقط سخن خود را تکرار میکنید؟! دوباره کلمات (اعلام) و (ابلاغ) که گفتم فرق دارد را در عبارت شما درشت میکنم تا ببینید اصلا به حرف من جواب نمیدهید ولی میگویید: سؤال من پابرجاست! لا اقل جواب منطقی بدهید سپس بگویید هنوز پابرجاست!
[=verdana]سوا ل و لجبازی وتکرار وهابی

[TD="class: cms_table_alt1"]گفتيد كه : امام ذهبي گفته كه روايت غدير چي و چي
اولا عزيزم آخه اين حرف چه ربطي به موضوع داشت /// اصلا جريان غدير متواتر خوبه //
مگر كسي منكر غدير شده ؟؟؟ سوال من اينجاست كه هنوز پاسخ داده نشده
جواب اقای حسین "[=verdana]دوست گرامی، لطفا از یک بحث منطقی فرار نکنید، ربط آنچه نقل کردم به بحث ما از خورشید واضح‌تر است! میگویید چگونه شد که این میتینگ اصل شد؟ جواب دادم که اگر میتینگ نبود تک‌تک تصریحات حضرت را هر کدام یک گیری به او میدادند و خلاص! و راحت! کجا مثل ذهبی که یک عمر در دروغ و راست احادیث کار کرده به این زودی‌ها حاضر است بگوید من جزم و یقین پیدا کردم که قضیه غدیر واقع شده است؟!

[=verdana]و جالبتر اینکه وقتی او یقین پیدا کرده به دنبال او شاگردش مورخ و مفسر سلفی معروف ابن کثیر هم حرف او را نقل کرده و تایید نموده! آیا میدانید این دو نفر تایید کنند که غدیر متواتر است یعنی چه؟ یعنی یک مشت محکم دو شاگرد به دهان استاد! هر دو شاگرد ابن تیمیه هستند، ابن تیمیه در حدیث غدیر تردید میکند! اما این دو شاگرد وقتی به یقین رسیدند دیگر به دهان استاد کوبیدند! این است اثر واضح این میتینگ! باز هم میخواهید اثر این میتینگ و ضرورت تحقق اجتماعی آن را بگویم؟ همین امروزه در عصر حاضر، یک شاگرد تمام عیار سلفی ابن تیمیه یعنی جناب البانی که سرسپرده اوست وقتی به حدیث غدیر میرسد شمشیری بر فرق این استاد میزند که صدایش در طول تاریخ خواهد ماند! به کتاب سلسلة الاحادیث الصحیحة او مراجعه کنید و ببینید، پس از اینکه میگوید هر کس بر طرق حدیث غدیر مطلع شود میفهمد که از تواتر بسیار بالایی برخوردار است، به شیخ الاسلام سلفیها ابن تیمیه حمله میکند که شما چگونه حاضر شدی در این حدیث متواتر خدشه کنی؟!! اینها و صدها امر دیگر از اثرات غیر قابل انکار این میتینگ عظیم است.

[=verdana]اگر این میتینگ نبود آیا چگونه ممکن بود پس از حدود سی سال از واقعه غدیر که نسل سوم آمده بودند امیرالمؤمنین [=verdana] در [=verdana]رحبة کوفه[=verdana] انشاد کنند که هر کس از لبان پیامبر خدا [=verdana] شنیده (من کنت مولاه) را بلند شود و شهادت دهد، اگر این امر الهی در روز غدیر نبود چگونه ممکن بود در یک مجلس پس از سی سال که صدها صحابی وفات کرده بودند هنوز سی نفر از صحابه بلند شوند و شهادت بدهند؟! و جالب اینکه این حدیث رحبة یکی از معتبرترین روایات غدیر نزد اهل سنت است، چون نظیر غدیر را در رحبة خود امیرالمؤمنین[=verdana] به صورت شبه میتینگ برگزار کردند، یعنی یک کار اجتماعی نسبتا بزرگ بود، لذا در تنها یک کتاب مهم مسند احمد بن حنبل که امام اهل سنت است چندین بار این استشهاد حضرت در رحبة کوفه آمده است، آیا چقدر جالب است که در همین مسند ابن حنبل علاوه بر اینکه نقل میکند [=verdana]سی نفر از صحابه[=verdana] بلند شدند و شهادت دادند نقل میکند که[=verdana] ۱۲ نفر از این صحابه از بدریون[=verdana] بودند، یعنی بزرگانی با سن و سالی که حدود هشت سال قبل از غدیر در غزوه بدر حاضر بودند! دوست گرامی! اینها اثرات غیر قابل انکار این میتینگ الهی است:

[=verdana]مسند أحمد ط الرسالة (32/ 56)

[=verdana]جمع علي رضي الله عنه الناس في الرحبة، ثم قال لهم: ... فقام [=verdana]ثلاثون[=verdana] من الناس، وقال أبو نعيم: فقام [=verdana]ناس كثير[=verdana] فشهدوا حين أخذه بيده، فقال للناس:...

[=verdana]مسند أحمد ط الرسالة (2/ 269)

[=verdana]فقام [=verdana]اثنا عشر بدريا[=verdana]، كأني أنظر إلى أحدهم ....

[=verdana]من نمیدانم شما شیعه هستید یا سنی یا ثالث؟ اما برای من جالب است که میگویید: مگر کسی منکر غدیر شده؟ گویا نمیدانید در طول تاریخ چه تلاشها کردند تا تمام آثار این میتینگ را محو کنند و نتوانستند! و امروز شما میگویید مگر کسی منکر غدیر است؟ یکی همین ابن تیمیه بود که عرض کردم تشکیک میکند ولی دو شاگرد خودش نمیتوانند آن را انکار کنند! چون میدانند انکار آن در خوشبینانه‌ترین حالت، علامت بی سوادی است! یا چیزهای دیگر که در عصر ما هم البانی با حمله به ابن تیمیه همینها را گفت!

وهابی ........

باز تكرار سوال بنده /// براي بار چندم ///

اگر پيامبر ص قبل از نزول آيه امام علي را جانشينش اعلام اعلان معرفي نشان داده گفته ديگر چرا خداوند متعال با تاكيد باز به پيامبرش ميفرمايد كه اگر ابلاغ نكني

رسالتت را تمام نكردي وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؟؟؟؟؟؟؟ مگر بارها اعلام نكرده بودند ؟؟؟؟؟

دو حالت داره يا روايات اين 23 سال درباره جانشيني علي كذب و يا بيربط به جانشيني هستند
يا حادثه غدير بيربط به جانشيني است اميدوارم متوجه شده باشيد

دوما ايراد شما كه به قول خودتون بزرگش كرديد اعلان و اعلام و بيان و .... كه بايد ميتينگ باشد كه گفتيد اصل كار است

ولي هرگز نگفتيد كه كجا در قرآن و يا حديثي گفته شده بايد ميتينگ باشد ؟؟؟؟كه شده اصل كار
و اينكه اگر ميتينگ ميخواهيد نشان دادم در يوم الانذار اون ميتينگ 40 نفره و .....
يا ساير جاها كه اعتقاد داريد علي را جانشين خود معرفي كرده /// مطمئنا درگوشي به علي اعلامنكرده حداقل يه چند نفري بوده اند كه شاهد باشند
[=verdana]سوما تا قيام قيامت اين تناقض را نخواهيد توانست كه حل كنيد

[=verdana]كل توجيه شما ميتينگ اجتماعي است حالا اين ميتينگ چطور شد اصل ؟؟ طبق چه قاعده اي و .... بماند

[=verdana]ولي

[=verdana]بدون شک توجیه مزبور از عقل و منطق بدور است و خلاف آیات قرآن می باشد، زیرا؛اوّلاً، تفاوت اعلام رسمی و اعلام غیر رسمی یک خبر تنها به مطلّع کردن و مطلّع نکردن مردم از آن بستگی دارد. بنابراین؛ وقتی عالی ترین مقام مسؤول در یک جامعه، مردم را از یک خبر، نه یک بار، بلکه چندین بار آشکارا مطلع کرد هربار اقدامش کاملاً رسمیّت دارد.ثانیاً، طبق آیه ی وَأَنْزَلْنَا إِلَیْكَ الذِّكْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ (44/نحل) یعنی// ما قرآن را بر تو نازل کردیم تا برای مردم بیان کنی» هرآنچه بر پیامبر صلی الله علیه وسلم نازل شده باشد حتماً آن را به بهترین وجه ممکن به مردم ابلاغ کرده و حقیقت مطلب را برای آنان به خوبی بیان نموده است. با این وصف ادّعای «|اعلام جانشینی حضرت علی از سوی حضرت رسول صلی الله علیه وسلم در طول بیست و سه سال غیر رسمی بود امّا اعلام آن در روز غدیر ، رسمی بود» جز تناقض گویی آشکار هیچ معنای دیگری ندارد.

[=verdana]اميدوارم متوجه شده باشيد
جواب اقای حسین "[/TD]

دوست گرامی، شما که جواب من را ندادید که آیا بین اعلام و اعلان فرق هست یا خیر، تا یک بحث گفت و گو باشد، و مرتب حرف خود را تکرار میکنید، خوب مانعی ندارد، من همراه شما میشوم و فرض میگیریم که این آیه تبلیغ اصلا مربوط به غدیر خم نیست، خلاصه این آیه در قرآن هست یا خیر؟ بنده دو سؤال ساده دارم که اکنون نوبت شماست پاسخ دهید، فعلا سؤال اول را میپرسم:

۱- آیا این آیه در چه سوره‌ای از قرآن است؟ و این سوره در چه دوره‌ای از حیات مبارک رسول الله نازل شده است؟ (با فرض اینکه توافق کردیم اصلا ربطی به غدیر نداشته باشد)

[/TD]
[/TR]
[TD="class: alt2"][/TD]
[TD="class: alt1 align: left"][/TD]

[=verdana]
class: tborder width: 100% align: center

[TD="class: alt2 width: 175"][/TD]
[TD="class: alt1"][/TD]

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام بر دوستان و خوانندگان و استارتر محترم و بزرگوار!

متاسفانه برخی از آیات قرآن کریم در اثبات ولایت و عصمت ائمه هدی علیهم السلام مهجور مانده که این نشان از عمق مهجوریت قرآن کریم است مانند آیه زیر :Ghamgin:

[=Times New Roman]آیه‌ی32 سوره‌ی فاطر: « ثم اورثنا الكتاب الّذین اصطفینا من عبادنا فمنهم ظالم لنفسه و منهم مقتصد و منهم سابقٌ بالخیراتِ باذن الله ذالك هو الفضل الكبیر».[=times new roman]این آیه پس از آیه قبلی «والّذ ی اوحینا إلیك من الكتاب هو الحق مصدقاً لما بین یدیه إن الله بعباده لخبیر بصیر» وراثت ویژه‌ی قرآن را بر عهده‌ی گروهی خاص نهاده و از آنجا که این عمل را خدای متعال انجام داده، که او « بعباده لخبیر بصیر» است؛ پس این وارثان کسانی هستند که شایستگی این وراثت را دارند. و اگر این وارثان از محور قرآن عدول داشته‌باشند چگونه شایستگی وراثت آنرا دارند؟ که این وراثت بُعد عصمت قرآن را هم شامل است. لذا این بزرگواران ذره‌ای از قرآن عدول ندارند و بنابرین در بُعد عصمت همچون قرآن معصومند که ادامه‌ی آیه این موضوع را کاملا تصریح می‌کند.

[=times new roman]در ادامه‌ی آیه خدای متعال آنها را با توصیفی دوگانه بر کلّ معصومان تاریخ غیر از رسول خدا برتری داده .

[=times new roman]اول: «الّذین اصطفینا من عبادنا...» كه "اصطفی" در كل قرآن گزینشی ربانی است یعنی آنچه نزد خدا انتخاب ‌شده بر ادیان یا بندگانی که عمل انتخاب در بین آنها صورت گرفته برتری دارد. مانند :«ان الله اصطفی لكم الدّین…»(بقره/132). و در اینجا «اصطفی» در بین «عبادنا» صورت گرفته، پس این بزرگواران بر همه‌ی عباد خدا از زمان آدم (علیه‌السلام) تا قیامت کبرا که همه‌ی پیامبران و معصومین پیشین - غیر از پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وس� �م) - را شامل می‌شود، در نزد خدا برتری دارند. و باز لازمه‌ی این برتری عصمت است، عصمتی برتر و والاتر از عصمت همه‌ی آنها.

[=times new roman]دوم: خداوند در ادامه‌ی این آیه ملاک انتخاب را تبیین کرده و «عبادنا» را به سه دسته تقسیم نموده‌اند:
[=times new roman]1- «فمنهم ظالم لنفسه» كه شخص ظالم هرگز شایستگی انتخاب شدنِ معصومانه را ندارد.
[=times new roman]2- «و منهم مقتصد» كه منظور عادلانند. باز عادلان منهای عصمت شایسته‌ی این انتخاب نیستند.
[=times new roman]3- «و منهم سابق بالخیرات» كه الخیرات کلّ خیرات در تاریخ تکلیف است که این بزرگواران معصوم پس از رسول گرامی (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسل� �) در کلّ خیرات بر دیگران حتی معصومان پیشین چون حضرت نوح، ابراهیم، موسی و عیسی (علیهم‌السلام) سبقت گرفته‌اند لذا آنان معصومند و عصمتشان برتر و والاتر از عصمت همه‌ی آنهاست.
[=times new roman]تا اینجا معلوم می‌شود که بعد از پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وس� �م) کسانی هستند که اولاً معصومند . ثانیاً بر همه‌ی انبیا و اولیای پیشین و پسین برتری دارند و ثالثاً کتاب خدا (قرآن) را به ارث می‌برند که لازمه‌ی این وراثت آن است که خود اولین عاملان به آن و حجتی بر دیگران باشند.
[=times new roman]حال این معصومان و این وارثان و حجتهای بعد از نبی مکرم اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وس� �م) چه کسانی هستند؟
[=times new roman]اگر اینان خلفای سه‌گانه‌اند؛ نه خود آنها ادعای عصمت داشتند و نه علمای سنّی آنان را معصوم می‌دانند و همین علما تصریح کرده‌اند که خلفای سه‌گانه هر کدام اعمالی بر خلاف شریعت انجام داده‌اند.
[=times new roman]و یا اگر اینان ائمه‌ی اربعه‌ی فقه سنّی‌اند که باز آنها هم مانند خلفای سه‌گانه‌ اختلاف و اشتباه دارند.
[=times new roman]حال که در میان اهل سنّت چنین کسانی نیستند، آیا در بین شیعیان هم نیستند؟ این معاذ‌الله نسبت دروغ دادن به آیه‌ی مبارکه است.بنابرین این افراد همان خاندان معصوم پیامبرند که در غدیر خم و حدیث ثِقلَین یک یک با نامهای مبارکشان معرفی شده‌اند.

[=times new roman]یعنی همان دوازده نور پاك به اضافه‌ی صدّیقه‌ی طاهره (علیهاالسّلام)؛ و این آیه دیگر به حدیث نیازی ندارد (نقل از وبگاه انقلاب قرآنی -جواب آیت الله صادقی تهرانی برای اثبات عصمت و امامت اهل بیت و 14 معصوم)با تشکر

مانند آیه زیر:

وَكَذَلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا وَمَا جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتِي كُنْتَ عَلَيْهَا إِلا لِنَعْلَمَ مَنْ يَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّنْ يَنْقَلِبُ عَلَى عَقِبَيْهِ وَإِنْ كَانَتْ لَكَبِيرَةً إِلا عَلَى الَّذِينَ هَدَى اللَّهُ وَمَا كَانَ اللَّهُ لِيُضِيعَ إِيمَانَكُمْ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَءُوفٌ رَحِيمٌ (بقره)143

و بدين گونه ما شما [: معصومان محمدى صلى الله عليه و آله] را امتى واسطه (ميان رسول و ساير امت) قرار داديم تا بر مردمان گواه باشيد، و پيامبر (نيز) بر شما گواه باشد. و قبله اى را كه (چندى) بر آن بودى ننهاديم، جز براى آنكه كسى را كه از پيامبر پيروى مى كند، از آن كس كه به عقبش بازگشت مى كند، نشانه نهيم؛ هر چند (اين كار) جز بر كسانى كه خدا هدايت(شان) كرده، سخت گران بود، و خدا بر آن نبوده است تا ايمان شما را ضايع گرداند، (زيرا) خدا به مردمان بى گمان مهربان و رحمت گر بر ويژگان است. 143
آيه 143 ـ "امّة وسطا" گروهى مى باشند كه واسطه ميان پيامبر و امت اسلامند، و چنانكه آيه (22:78) نظر به همين گروه دارد، و مشخصات آن را به وضوح بيان مى كند. زيرا كسانى از "ملّة أبيكم ابراهيم" كه شاهد و واسطه بين رسول و مردم هستند را بيان مى نمايد. پس مقصود تمام مسلمانان نيستند، در اين آيه نيز امت وسط را گواهان بين رسول و مردم قرار داده، و هرگز مجموع امت اسلام چنين مقامى ندارند، وانگهى "على الناس" كل امت اسلامى غير از "امّة وسطا" كه واسطه ميان رسول صلى الله عليه و آله و مردم اند و از مشخصات اين گروه واسطه در سوره حج عصمت است. و چنانكه در دعاى ابراهيم عليه السلام گذشت (2:128) اينان از ذريّه ابراهيم عليه السلام و همان محمديان معصومند كه امت وسطشان: سيزده معصوم گواهان محمدى عليهم السلام ميان رسول صلى الله عليه و آله و امت اسلام مى باشند.
منبع ذیل همین آیه: http://www.olumquran.com/fa/publicat...em/tj-forghan1

[=arial] ج: ***جمع اوری جوابهای اقای حسین به منکر غدیر ***
[=arial]

[/HR][=arial] [=arial] [=verdana]
[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial]
دیروز در محضر بزرگی بودیم که می‌دانم مایل نیست نامش را بیاورم. نکته‌ای در نسبت بین حدیث منزلت و حدیث غدیر گفت که آن نکته را به زبان خودم و در افق فهم خودم بازنویسی کرده و در این روز مبارک غدیر به عاشقان ولایت هدیه می‌کنم:

حدیث منزلت، مقدمه‌ای بر درک عمق حکایت غدیر

همه ما حکایت غدیر خم را شنیده‌ایم حکایتی که مرحوم علامه امینی کاری کرد که دیگر کسی نتواند در وقوع آن تردید کند. بعد از این اقدام مهم علامه امینی، مهمترین راهکار مخالفان امیرالمومنین این بوده است که در دلالت این حدیث خدشه کنند و ولایت را در حد دوستی تنزل دهند. به نظر می‌رسد یکی از نکاتی که می‌تواند هرگونه تردیدی را در دلالت این حدیث باطل سازد، توجه به حدیث متواتر منزلت و جایگاه این حدیث و نسبت آن با حدیث غدیر است.
تواتر حدیث منزلت:
دلالت حدیث غدیر بر جانشینی حضرت امیر بقدری وضوح داشته که بسیاری از بزرگان اهل سنت (مثل بخاری، صاحب کتاب الصحیح) سعی در مخفی کردن آن کردند و کسانی مثل علامه امینی را به زحمت انداختند تا نشان دهد این واقعه مخفی شدنی نیست؛ اما از آنجا که احتمالا از نظر آنها دلالت حدیث منزلت بر امامت چندان زیاد نبوده و لذا در بسیاری از کتب معتبر خود (از جمله در مهمترین صحاح خود یعنی صحیح بخاری و صحیح مسلم) این واقعه مهم را روایت کردند و لذا امروزه برای اثبات تواتر این حدیث حتی در میان اهل سنت، نیاز به زحمت چندانی نیست و مروری ساده بر کتب اهل سنت، ما را از انجام کاری همانند کار سترگ الغدیر علامه امینی بی‌نیاز کرده و بقدری در منابع دم‌دستی اهل سنت حدیث منزلت آمده، که اثبات تواتر آن نیازی به تلاش چندانی ندارد. هرکس که یکی از نرم‌افزارهای احادیث اهل سنت را داشته باشد و عبارت «بمنزله هارون» را جستجو کند سریعا متوجه متواتر بودن این حدیث میشود (چنانکه مثلا در نرم‌افزار جوامع الکلم ۴٫۵ که – توسط موسسه وهابی «اسلام وب» و «اداره العامه للاوقاف» تهیه شده – ‌ پس از محدود کردن جستجو به گزینه «المرفوع و القدسی»- که جستجو را به روایات نبوی محدود می‌کند- با جستجوی این عبارت در میان ۱۴۰۰ منبع از متون اصلی روایی اهل سنت، ۴۳۲ مورد در نقل این حدیث حاصل می‌شود که در متواتر بودن آن جای تردید باقی نمی‌گذارد)

متن و شأن نزول حدیث منزلت:
مطالب کاملا قطعی درباره این حدیث این است که این حدیث در جریان غزوه تبوک رخ داد که پیامبر اکرم حضرت علی را در این غزوه با خود نبرد و به عنوان جانشین خود در مدینه باقی گذاشت. این مقدار از داستان را حتی صحیح بخاری و مسلم هم نقل کرده‌اند که متن این مطلب در این دو منبع مهم اهل سنت چنین است:
«أَنّ رَسُولَ اللَّهِ خَرَجَ إِلَى تَبُوکَ وَاسْتَخْلَفَ عَلِیًّا، فَقَالَ: أَتُخَلِّفُنِی فِی الصِّبْیَانِ وَالنِّسَاءِ، قَالَ: ” أَلَا تَرْضَى أَنْ تَکُونَ مِنِّی بِمَنْزِلَهِ هَارُونَ مِنْ مُوسَى ؟ إِلَّا أَنَّهُ لَیْسَ نَبِیٌّ بَعْدِی “» (ترجمه: رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) به سمت تبوک رفت در حالی که علی علیه السلام را جانشین خود کرد. پس علی علیه السلام گفت: آیا مرا در میان اطفال و زنان باقی می‌گذاری؟ فرمود: آیا خشنود نمی‌باشی که نسبت به من به منزله هارون نسبت به موسی هستی؟) صحیح بخاری، ج۲، ص۸۸۱، حدیث ۴۰۸۹؛ صحیح مسلم، ج۱۵، ص۱۷۵، حدیث ۴۴۲۶٫
چنانکه در متن حدیث اشاره شده، حدیث در جریان غزوه تبوک بوده است. مناسب است برای درک بهتری از این حدیث توضیح مختصری درباره غزوه تبوک داشته باشیم. بعد از فتح مکه، ابهت اسلام فراگیر شد و امپراطوریهای همسایه از جمله روم احساس خطر کردند که این دینی که به این سرعت منطقه حجاز را گرفت مبادا با همین سرعت به سراغ ما بیاید پس قبل از اینکه بخواهد بیش از این قدرت بگیرد و تهدیدی جدی برای امپراطوری ما قلمداد شود، باید آن را نابود کرد.
حدود یک سال قبل از غزوه تبوک، سریه موته رخ داده بود که اولین نبرد جدی مسلمانان با رومیان بود که علی‌رغم تلفات مهم به رومیان، مسلمانان نیز تلفات جدی متحمل شدند تا حدی که بهترین فرماندهان جنگی خود را از دست دادند (پیامبر سه فرمانده برای این جنگ معلوم کرده بود که اگر هرکدام کشته شد دیگری به جایش فرمانده باشد و هر سه، یکی پس از دیگری در این جنگ شهید شدند. این نشان می‌دهد جنگ با رومیها که یک امپراطوری بودند چقدر برای مسلمانها دشوار و پرهزینه بوده است)
بعد از فتح مکه و بازگشت مسلمانان به مدینه خبر آمد که امپراطوری روم با لشکر عظیمی در حال حرکت به سمت مدینه برای جمع کردن بساط اسلام است. دقت کنید این دفعه جنگ احزاب نبود، بلکه یک امپراطوری در حال اعزام لشکر بود، پس مساله خیلی جدی بود و نمی‌شد در مدینه بمانند تا دشمن برسد. پیامبر دستور بسیج عمومی دادند و دستور دادند هرکس که توان حرکت دارد باید بیاید. لشکری که تهیه شد در تاریخ به جیش العسره معروف شد و همین تعبیر حضرت امیر (تخلفنی مع النساء و الصبیان) نشان می‌دهد که دستور بسیج پیامبر چقدر جدی بوده که هیچکس باقی نمانده بود. حالا یک سوال مهم: اگر جنگ پیش‌رو این اندازه مهم است، و باید همه جنگاوران بسیج شوند، آیا سزاوار است بهترین جنگ‌آور نیاید؟ شیعه و سنی تردید ندارد که بهترین جنگاور در لشکر پیامبرصلی الله علیه واله در تمام غزوات قبلی حضرت علی علیه السلام بوده است. فقط جنگ با عمرو بن عبدود و مرحب خیبری (که هر یک را معادل هزار مرد جنگی می‌دانستند) برای اثبات این مدعا کافی است. جایی که هیچکس جرات مبارزه نداشت، تنها کسی که پیامبر روی او می‌توانست حساب کند، حضرت علی علیه السلام بود. واقعه احد و غزوه حنین هنوز در خاطره مردم باقی است که اغلب مسلمانان فرار کردند و اگر مقاومت و رشادت حضرت علی نبود کار اسلام تمام شده بود. پس چرا برای چنین جنگ مهمی که پیش روست علی علیه السلام نباید بیاید؟ جنگی که بقدری اهمیت دارد که خود پیامبر شخصا در پیش سپاه حرکت کرد و فرماندهی لشکر را برعهده گرفت؛ جنگی که در نمونه قبلی آن، تمام فرماندهان منسوب پیامبر شهید شدند؛ خلاصه اینکه:
نیاوردن حضرت علی علیه السلام-یعنی مهمترین کسی که در جنگها می‌توان روی او حساب کرد- در چنین جنگی در یک تحلیل نظامی و سیاسی چه معنا دارد؟

تحلیل حدیث منزلت:
برای پاسخ به سوال فوق باید با دقت به جمله پیامبر توجه کرد: علی باید نقش هارون نسبت به موسی را ایفا کند. یعنی چه؟ ماندن نزد زنان و اطفال چه ربطی دارد به نقش هارون نسبت به موسی؟ بیایید جملات موسی به هارون را در قرآن بازخوانی کنیم:
وَقَالَ مُوسَى لأَخِیهِ هَارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَأَصْلِحْ وَلاَ تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ (سوره اعراف، آیه ۱۴۲- و موسی به برادرش هارون گفت که در قوم من جانشین من باش و اصلاح کن و راه مفسدین را نپیما) در تعبیر حضرت موسی «اخلفنی فی قومی» دقت کنید؛ همان تعبیر پیامبر اکرم در مورد حضرت علی : استخلف.
جانشین را برای چه تعیین می‌کنند؟ برای اینکه اگر آن که حاکم است نبود یا نیامد مردم تکلیف خود را بدانند.
اکنون سراغ سوال فوق برویم: چرا در جنگ تبوک که وجود جنگاوری مثل حضرت علی این اندازه ضرورت داشت، ‌پیامبر علی را نمی‌برد و جانشین خود در مدینه می‌گذارد؟ آیا مساله فقط این است که وقتی پیامبر در شهر نیست جانشینی در شهر حضور داشته باشد؟
برخی می‌گویند پیامبر نگران بود که ممکن است منافقان از غیبت پیامبر سوء استفاده کنند و کنترل شهر را به دست بگیرند. به نظرمی‌رسد این توجیه هم با مشکلاتی مواجه است:
اولا در شهر فقط زنان و اطفال مانده بودند. فرمان پیامبر برای حرکت به سمت تبوک چنان جدی بود که منافقان جرات نمی‌کردند همراه نشوند و قرآن کریم هم تصریح می‌کند که (غیر از زنان و اطفال) فقط سه نفر مرد تخلف کرد و مخفیانه در شهر ماند (سوره توبه آیه ۱۱۸: وَعَلَى الثَّلاَثَهِ الَّذِینَ خُلِّفُواْ ) و با بررسی آیات معلوم می‌شود این سه نفر گناهکارانی بودند که به حد نفاق نرسیده بودند زیرا خداوند در مورد منافقان واقعی فرموده که خداوند هیچگاه آنان را نمی‌بخشد (سوره توبه، آیه ۸۰) در حالی که توبه اینها را پذیرفت و آنها را بخشید (توبه، ۱۱۸). پس حضور منافقان در شهر منتفی است. حتی اگر این سه نفر را منافق می‌دانستیم، این سه نفر بتنهایی چه می‌خواهند بکنند!
ثانیا مواردی بوده که به نص قرآن منافقان در جنگ حضور پیدا نکردند و به مدینه برگشتند و اگر پیامبر به خاطر نگرانی از منافقان می‌خواست جانشین در شهر بگذارد باید در این موارد هم باید جانشین می‌گذاشت. مثلا در جنگ احد که قرآن از زبان رئیس منافقان نقل می‌کند که از میانه راه از سپاه اسلام جدا شدند و به مدینه برگشتند و حتی قصد داشتند که شهر را به دست بگیرند و پیامبر ‌را از شهر بیرون کنند: (یَقُولُونَ لَئِن رَّجَعْنَا إِلَى الْمَدِینَهِ لَیُخْرِجَنَّ الْأَعَزُّ مِنْهَا الْأَذَلَّ. سوره منافقون، آیه۸) و هیچ جا نیامده است که پیامبر برای جلوگیری از دسیسه آنها، که خود قرآن در آیه فوق به این دسیسه اشاره کرده، کسی را به عنوان جانشین خود به مدینه فرستاده باشد.
پس مساله چه بود؟ تنها گزینه‌ای که باقی می‌ماند این است که جنگ تبوک بقدری مهم و دشوار بوده که بر اساس شواهد ظاهری احتمال شهادت پیامبر در آن منتفی نبوده است و مساله این بوده که اگر پیامبر از این جنگ زنده برنگشت، مردم تکلیف خود را بدانند.

تکرار وضعیت حدیث منزلت در جریان غدیر:
پس اگر کسی با تاریخ اسلام آشنا باشد تردیدی نمی‌کند که در جریان تبوک، این جانشینی به وضوح تمام انجام شد و جریان غدیر تکراری بر این تاکید است که کسی گمان نکند که آن انتصاب در جریان تبوک، فقط برای زمان جنگ تبوک بوده است؛ چنانکه در حکایت غدیر نیز پیامبر مطلب را از اینجا شروع می‌کند که امسال دوبار ملک وحی بر من نازل شد و به نظر می‌رسد سال آخر عمرم باشد.
اگر ضمیمه کنیم این مطلب را که آیه «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ» (سوره مائده، آیه۶۷) در جریان واقعه غدیر نازل شده (با اقدامات ارزشمند علامه امینی در الغدیر، نزول این آیه در این واقعه دیگر قابل تردید نیست و لذا دیگر به سند نمی‌آورم) شکی باقی نمی‌ماند که تنها مساله‌ای که از کلمه «مولاه» در تعبیر پیامبر «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» قابل فهم است همان جانشینی ایشان است که اگر انجام نشود کار پیامبر ناتمام و کأن لم یکن خواهد بود.

توجه به آخرین مصیبت پیامبر برای درک بهتر غدیر:
برای اینکه مخاطب خیالش کاملا آسوده شود که آنچه در این جریان رخ داد همان تعیین جانشین است، خوب است به یک واقعه دیگر بعد از غدیر هم اشاره کنیم که کاملا با حدیث منزلت و حدیث غدیر در یک مسیر قرار می‌گیرد و همان دغدغه را تکرار می‌کند؛ و آن چیزی است که ابن‌عباس از آن به «رزیه یوم الخمیس» (مصیبت روز پنج شنبه) تعبیر می‌کرد؛ واقعه‌ای که در بسیاری از معتبرترین کتب اهل سنت آمده و قریب به متواتر است؛ چنانکه فقط در صحیح بخاری هفت بار، در صحیح مسلم سه بار و در مسند احمدبن حنبل پنج بار آمده است (خودتان حساب کنید در سایر منابع اهل سنت چقدر آمده باشد). مطلب را به نقل صحیح بخاری، که معتبرترین کتاب نزد اهل سنت است، می‌آورم: (ج۱، ص۳۰)
«عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ، قَالَ: ” لَمَّا اشْتَدَّ بِالنَّبِیِّ وَجَعُهُ، قَالَ: ائْتُونِی بِکِتَابٍ أَکْتُبْ لَکُمْ کِتَابًا لَا تَضِلُّوا بَعْدَهُ، قَالَ عُمَرُ: إِنَّ النَّبِیَّ غَلَبَهُ الْوَجَعُ وَعِنْدَنَا کِتَابُ اللَّهِ حَسْبُنَا، فَاخْتَلَفُوا وَکَثُرَ اللَّغَطُ، قَالَ: قُومُوا عَنِّی وَلَا یَنْبَغِی عِنْدِی التَّنَازُعُ، فَخَرَجَ ابْنُ عَبَّاسٍ، یَقُولُ: إِنَّ الرَّزِیَّهَ کُلَّ الرَّزِیَّهِ مَا حَالَ بَیْنَ رَسُولِ اللَّهِ وَبَیْنَ کِتَابِهِ “»
(از ابن‌عباس نقل شده که گفت: وقتی درد بر پیامبر شدت گرفت فرمود «دفتری بیاورید که مطلب برایتان بنویسم که بعد از آن گمراه نشوید.» عمر گفت: درد بر پیامبر غلبه کرده است و کتاب خدا نزد ما هست و همان ما را بس است؛ پس اختلاف پیش آمد و درگیری شدید شد، ‌پیامبر فرمود: «از نزد من بلند شوید و نزاع نزد من سزاوار نیست.» پس ابن‌عباس بیرون آمد در حالی که می‌گفت «بزرگترین مصیبت این بود که مانع شدند که رسول خدا چنین مطلبی را برای ما ثبت کند.»)
یادآوری می‌کنم که بخاری در اینجا (و نیز در جلد۳، ص۱۱۷۷ و نیز در ج۳، ص۱۴۸۶)که اسم عمر به عنوان گوینده آن عبارات در مخالفت با پیامبر را آورده، (و نیز در ج۲، ص۸۸۷) برای حفظ حرمت عمر تعبیر دقیق او را (که دلالت بر شدت بی‌ادبی او نسبت به پیامبر می‌کند) نیاورده و جمله او را به صورت عبارت «درد بر او غلبه کرده» تعبیر کرده؛ وگرنه در جاهای دیگر که اسم گوینده این سخنان را نیاورده (از تعبیر «قالوا: گفتند» به جای «قال عمر» استفاده کرده) جمله اصلی او را چنین نقل کرده است که به پیامبر اکرم در مقابل این درخواست و نگرانیش برای آینده امت، نسبت هذیان‌گویی داده است: (قَالُوا: هَجَرَ رَسُولُ اللَّهِ- گفتند رسول خدا هذیان می گوید! ‌صحیح بخاری، ج۲، ص۵۹۲؛ قَالُوا: مَا لَهُ أَهَجَرَ – گفتند او را چه شده که هذیان می‌گوید! ج۲، ص۶۱۹؛ قَالُوا: مَا شَأْنُهُ أَهَجَرَ – گفتند او را چه شده که هذیان می‌گوید! ج۲،‌ص۸۸۷)
اگر کسی تعبیر لاتضلوا یا لن تضلوا بعدها را در کلمات پیامبر جستجو کند می‌بیند که نه فقط در روایات شیعه، بلکه در روایات اهل سنت نیز، این تعبیر از جانب پیامبر فقط در مورد قرآن و اهل بیت به کار برده شده است. (اگر با محدود کردن جستجو به عبارت «المرفوع و اقدسی»- که جستجو را به روایات نبوی محدود می‌کند- تعبیر «لن تضلوا» را در همین نرم افزار جوامع الکلم ۴٫۵ جستجو کنید، ۱۲۳ مورد، و اگر کلمه «لاتضلوا» را با همین روش جستجو کنید، ۵۲ مورد نقل روایت نبوی می‌یابید که همگی اینها یا همین روایت مصیبت فوق است و یا در آنها تصریح شده که به قرآن یا اهل بیت مراجعه کنید.)
دقت کنید دوباره همان وضعیت حدیث منزلت و حدیث غدیر برای پیامبر تکرار شد. یعنی موقعیتی پیش آمد که پیامبر مرگ خود را نزدیک می‌دید و هربار که چنین شده پیامبر اصرار داشته بر تعیین جانشین خود.

حاصل سخن
با این اوصاف آیا می‌توان گفت که تعبیر مولاه در روز غدیر فقط برای نشان دادن دوستی صرف بوده است؟ بگذریم که حتی حق دوستی را در رزیه یوم خمیس درباره خود پیامبر رعایت نکردند چه رسد به اهل بیت ایشان.
ظریفی می‌گفت: چه انتظاری دارید؟ آنها که با ولایت علی مخالفت کردند هیچ مخالفتی با سخن پیامبر نکردند. پیامبر که نفرموده بود «علی مولای همه شماست»؛ بلکه در روز غدیر فرمود «کسی که من مولای اویم، علی مولای اوست.» شما اول اثبات کنید که اینها ولایت پیامبر را قبول کردند، بعد اشکال کنید که چرا ولایت علی را قبول نکردند!

[=arial]

[=verdana]

[=arial]
والسلام علیکم و علی من اتبع الهدی
روز غدیر سال ۱۴۳۵ قمری برابر با ۲۱ مهر ۱۳۹۳ شمسی

[=arial]

[=verdana]

[=arial]

[=arial] [=arial] __________________
[=arial]
[=arial]

[=arial]اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
موضوع قفل شده است