جمع بندی عروسي خداپسندانه(مأموران عوضي و عوضيان مأمور)

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عروسي خداپسندانه(مأموران عوضي و عوضيان مأمور)

سلام
باتوجه به جشنای امروزی
جشن عروسی که بارضایت خداست چگونه است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
و تشكر از سؤال كاربرديتان
جشن عروسي كه مورد رضايت خدا باشد جشني است كه حدود شرعي خداوند در آن رعايت شود. برخي گمان مي كنند اين حرف به معناي اين است كه اسلام فرقي بين مراسم جشن عروسي با روزهاي معمولي ديگر يا حتي عزا فرقي نمي گذارد. در حالي كه يكي از دستورات اسلام براي عروسي شادي حلال و دادن وليمه و شادكردن ديگران به خصوص فقرا است.
فردي حضرت علي عليه السلام را براي وليمه عروسي دعوت كرد ايشان پرسيدند چه كساني را دعوت كرده ايد؟ ايشان فهرستي نشان دادند. امام علي فرمودند از فقرا كسي نيست همه ثروتمندان و اشراف را دعوت كرده اي؟
مرد گفت: من از فقرا كسي را نمي شناسم حضرت علي با اجازه از ايشان با 50 نفر از فقرا در آن مراسم شركت كردند.
در نمودار زير مؤلفه هاي عروسي شاد را ببينيد:

عروسی شاد حلال

مولودی خوانی افراد خوش صدا
غذاها و میوه ها و شیرینی های خوشمزه(بدون اسراف)
دعوت از لطیفه گوی حرفه ای
تواشیح
مسابقه هایابتکاری و بامزه
اجرای نمایش های طنز با افراد ماهر
مسابقه لطیفه[=Calibri] و جوک گویی حلال
خاطره گویی[=Calibri] مربوط به مراسم خواستگاري، عقد و عروسی
موسیقی[=Calibri] طبیعت
[=Calibri] مانند نغمه پرندگان، باران، امواج دریا و... [=Calibri]( موقع غذا، شروع مجلس)
دست زدن متعرف و غیرلهوی و متعارف
••اتاق کودکان[=Calibri] و برنامه های شاد کودکانه متنوع(کارتون، بازی، نقاشی، و...)
نغمه ها و آوازهای غیر مطرب و غیر لهوی
[=Calibri] حرکت موزون و نمایشی غیرلهوی مانند کاتاهای ورزش های رزمی ، پانتومم، چوب بازی و...
فیلم کمدی
تقلید صدا با حفظ حرمت و رضایت افراد[1]

تذكر:

[=&quot][B]قرار دادن جشن عروسی و عقد در ایام سرور اهل بیت و میلادشان با مجالس لهوی و گناه همخوانی ندارد مثل این است که مههمان دعوت کنیم وقتی آمد یک سطل آب گل آلود بریزیم روی ایشان، یا به او بی حرمتی کنیم.

1- محمدحسين قديري، ماهنامه خانه خوبان، شماره 67.[/B]

مؤلفه هاي عروسی شاد حلال

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

[/]

استاد حامی داخل اون نموداری که گذاشته نوشته
ولی منم بگم
میشه عروسی شب ولادت یکی از امامان برگزار بشه و یه نفر بیاد مولودی بخونه....

اخه این چیزایی که شما میفرمایید جناب حامی مربوط به جشن عروسی نیست
مثل جنگ خنده یا برنامه خندوانه هست خخخ مردم نیومدند که سرگرم بشن نمیدونم هنر نمایی ببیند یا سینما نیست که فیلم کمدی ببینند
جشن عروسی هست
که متاسفانه الگوی اسلامیشو نداریم

iranimij;727950 نوشت:
اخه این چیزایی که شما میفرمایید جناب حامی مربوط به جشن عروسی نیست
مثل جنگ خنده یا برنامه خندوانه هست خخخ مردم نیومدند که سرگرم بشن نمیدونم هنر نمایی ببیند یا سینما نیست که فیلم کمدی ببینند
جشن عروسی هست
که متاسفانه الگوی اسلامیشو نداریم

سلام
درسته به هر حال عين شادي هاي حرام و با آن هيجان شديد نيست ولي مهم دو چيز است جمع كردن بين شادي و رضايت خداوند
برنامه خندوانه گاهي اوجش با شيرين كارها و برنامه هاي طنز يك نفر است.
شما ديديد ما هم ديده ايم افرادي كه در رسانه ها برنامه ندارند ولي مي توانند با طنز گويي و بذله گويي جلسه اي شاد و مفرح برگذار كنند.
ديشب عروسي يكي از اقوام مذهبي بود بنده به دليل مشكلاتي كه داشتم نرفتم ولي گفتند داماد كه پيوسته در مسجد خيمه زده است و اهل هئيت است مجلس عروسي اش با عروسي ديگران هيچ فرقي نداشت و در واقع مجلسش مجلس حرام و گناه بود.[/]

خب ببخشین مولودی درچه حد؟
اصلا مولودی درست چیه؟
مثلا یه مجلس مثلا مذهبی مارفتیم
یه خانم ازقم امده بود اهنگای شاد
همون اهنگ لهولعب میخوند
بادف زدن
وهمه میرقصیدن میگفتن درسته
درسته؟

حامی;727957 نوشت:

سلام
درسته به هر حال عين شادي هاي حرام و با آن هيجان شديد نيست ولي مهم دو چيز است جمع كردن بين شادي و رضايت خداوند
شما ديديد ما هم ديده ايم افرادي كه در رسانه ها برنامه ندارند ولي مي توانند با طنز گويي و بذله گويي جلسه اي شاد و مفرح برگذار كنند.
ديشب عروسي يكي از اقوام مذهبي بود بنده به دليل مشكلاتي كه داشتم نرفتم ولي گفتند داماد كه پيوسته در مسجد خيمه زده است و اهل هئيت است مجلس عروسي اش با عروسي ديگران هيچ فرقي نداشت و در واقع مجلسش مجلس حرام و گناه بود.

در واقع از نظر من واقعا جامعه به این سمت و سو رفته تمام تالار های عروسی خب یه ارکست هم خودشون دارند .
خب میشه گفت 95 درصد مجالس عروسی به همین شکل برگزار میشه
چون عرف جامعه به این شکل هست ماهم مجبوریم به همین شکل باشیم ؟درست نمیگم ؟ جامعه اینشکلیه . من مثلا چطور میتونم 200 نفر مهمان رو راضی نگه دارم وقتی اونها همه منتظر این شکل عروسی هستند و من نوع دیگری دوست دارم . حتی اگه ما به بهترین شکل و بصورت بدون گناه برگزار کنیم عروسی رو مهمون ها اکثرشون ناراضی هستند و این بده خب

iranimij;728055 نوشت:
در واقع از نظر من واقعا جامعه به این سمت و سو رفته تمام تالار های عروسی خب یه ارکست هم خودشون دارند .
چون عرف جامعه به این شکل هست ماهم مجبوریم به همین شکل باشیم ؟درست نمیگم ؟ جامعه اینشکلیه . من مثلا چطور میتونم 200 نفر مهمان رو راضی نگه دارم وقتی اونها همه منتظر این شکل عروسی هستند و من نوع دیگری دوست دارم . حتی اگه ما به بهترین شکل و بصورت بدون گناه برگزار کنیم عروسی رو مهمون ها اکثرشون ناراضی هستند و این بده خب

كاملا متوجه سخنان شما هستم:ok:
ولي اگر بخواهيم دستور اسلام را رعايت كنيم لازم است فقط جايي همرنگ جماعت باشيم كه دين امضا كرده است.
مراجع هم از خود چيزي نمي گويند ايشان هم از منابع معتبر ديني با سال ها تخصصي كه دارند حكم شرع را استنباط مي كنند. اتفاقا اگر مراجع هواي نفس داشتند مي توانستند براي افزودن به هواداران خود بگويند اين كار مجاز است و حسابي مريد پيدا كنند.
در كشورهاي عربي از تلاوت قاريان مشهور كمك مي گيرند البته چون آنها زبان عربي را مي دانند ارتباط بهتري با تلاوت ها پيدا مي كنند و قاريان در اين مراسم از نغمات شاد و آيات مربوط به رحمت و لطف و عنايت خدا و اوليا او و پاداش هاي بهشتي استفاده مي كنند.
براي ما كه شرطي شده ايم با صداي عبدالباسط به ياد مرگ عزيزان مي افتيد اين كمي دور از ذهن است ولي افرادي كه با قران انس دارند در ايران و با دستگاه ها و نغمات قرآني (بيات، سه گاه، نهاوند و حجاز و...) آشنايي دارند از اين تلاوت ها لذت مي برند. دستگاه هاي سه گاه، نهاوند، حجاز شاد، جذاب و آرامبخش است.
حضرت علي مي فرمايد در مسير هدايت از كمي افراد ان نهراسيد
واقعا شتري سواري دولا دولا نميشه جمع كردن رضايت خلق و خدا خواستن خدا و خرما با هم است. بايد براي جمع رضايت خدا و مردم، اصل را رضايت خدا قرار دهيم.
مي دانم سخت است
گفتنش راحت است
و عملش دشوار
ولي چه كنيم كه راه همين است. [HL]بزرگي مي گفت يك شب هزار شب نمي شود شب عروسي كاري كنيم امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) تشريف بياورند عروسي ما.
[/HL]

iranimij;728055 نوشت:
مهمون ها اکثرشون ناراضی هستند

در عروسي ها هر كاري بكنند ناراضي پيدا ميشه:
چرا داماد ما از قلم افتاد
چرا خانواده ما را تحويل نگرفتند ولي خانواده عروس را تحويل گرفتند؟
غذا كم بود
صداي اكو ناميزان بود
مشروبش عرق سگي بود:Nishkhand:
ترياكش ناب نبود :khandeh!:
شاد باش ندادن يا گدا بودن
ماشين عروس قرضي بود.... چرا ماشين من رو نگرفتند؟! حالا ما شديم غريبه؟
ترقه زدن كنار پاي مادر بزرگم فشارش افتاد يا همسابه فحش و بد و بيراه گفت و..
و...

حامی;728061 نوشت:
ولي چه كنيم كه راه همين است. بزرگي مي گفت يك شب هزار شب نمي شود شب عروسي كاري كنيم امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) تشريف بياورند عروسي ما.

با سلام

ایا اگر جشن عروسی ما شاد ولی بدون گناه بود ، به صرف بی گناه بودن امام زمان تشریف میارن؟ مثلا اینکه جانگولر و تقلید صدا بیاریم که گناهی نباشه توش ایا امام زمان تشریف میارن؟

چند وقت پیش داستانی رو یک روحانی تعریف میکرد و میگفت ، جوانی ظاهرا ، زمان امام سجاد یا امام زین العابدین ، از ایشون دعوت میکنند که برای جشن عروسیشون تشریف بیارن ، امام میگن ما بعد واقعه کربلا دیگه مجلس شادی شرکت نمیکنیم ، اون جوان اصرار زیادی میکنه ، امام میگه باشه ، منتهی یک شرط سختی داره ، جوان میگه چه شرطی؟ میگه به این شرط که توی مجلست ، روضه جد ما حضرت حسین خونده بشه ( داستان نقل به مضمون هست)

حالا ایا واقعا اینکه میگن امام زمان توی یک جشن عروسی تشریف میارن ، یک چیز واقعی هست یا یک حرف سنبلیک به این معنی هست که یعنی اون مجلس مجلسی هست که توش گناه نیست؟ و ایا اینکه واقعا فقط به صرف اینکه توی جشنی شادی بدون گناه باشه امام زمان تشریف میارن؟

حامی;728061 نوشت:
ولي چه كنيم كه راه همين است. بزرگي مي گفت يك شب هزار شب نمي شود شب عروسي كاري كنيم امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) تشريف بياورند عروسي ما.

البته بگم ها
زنان به كار خودشان وارد هستند
اگر مطربي هم نياورند جماعت زنان خودكفا هستند با دبه دوغ هم كه شده مراسم را رونق مي دهند
و حتي در مراسم بسياري از مذهبي ها زنان از خطوط شرع تا حدودي عبور مي كنند
مگر داعش جلوي انها را بگيرد:Nishkhand:

مولکول 68;728065 نوشت:
با سلام
ایا اگر جشن عروسی ما شاد ولی بدون گناه بود ، به صرف بی گناه بودن امام زمان تشریف میارن؟ مثلا اینکه جانگولر و تقلید صدا بیاریم که گناهی نباشه توش ایا امام زمان تشریف میارن؟
چند وقت پیش داستانی رو یک روحانی تعریف میکرد و میگفت ، جوانی ظاهرا ، زمان امام سجاد یا امام زین العابدین ، از ایشون دعوت میکنند که برای جشن عروسیشون تشریف بیارن ، امام میگن ما بعد واقعه کربلا دیگه مجلس شادی شرکت نمیکنیم ، اون جوان اصرار زیادی میکنه ، امام میگه باشه ، منتهی یک شرط سختی داره ، جوان میگه چه شرطی؟ میگه به این شرط که توی مجلست ، روضه جد ما حضرت حسین خونده بشه ( داستان نقل به مضمون هست)
حالا ایا واقعا اینکه میگن امام زمان توی یک جشن عروسی تشریف میارن ، یک چیز واقعی هست یا یک حرف سنبلیک به این معنی هست که یعنی اون مجلس مجلسی هست که توش گناه نیست؟ و ایا اینکه واقعا فقط به صرف اینکه توی جشنی شادی بدون گناه باشه امام زمان تشریف میارن؟

سلام
خب كليت و سبك زندگي ما هم شرط است ممكن است كليت زندگي مان مورد رضاي حضرت نباشد كسي كه درآمدش مثلا حلال نباشد به همسرش يا خانواده ظلم مي كند، يا ارث خواهر و برادر را بالا كشيده يا ...خب نبايد انتظار داشته باشد امام در جلسه اش حاضر شود ولي مسلما وقتي ما براي مجلس عروسي كه غالبا با گناه آلوده است تلاش زيادي مي كنيم كه گناه نشود و مورد توجه امام هم قرار مي گيريم در روايت داريم امام پدر روئف و مهربان است و نيز ائمه فرمودند در غم و شادي شيعه شريك هستيم و با تب انها تب مي كنيم و...مگر مي شود اهل كرم و مجد ما را فراموش كنند؟
حضرت صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف): إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِکُمْ، ولاناسینَ لِذِکْرِکُمْ ما در رسیدگی به شما کوتاهی و اهمال نکرده و یاد شما را از خاطر نمی بریم.

به سخنراني زير دقت كنيد : تشرف پدر آيت الله سيستاني ( از دقيقه 23 بشنويد)

فایل: 

نقل قول:
البته بگم ها
زنان به كار خودشان وارد هستند
اگر مطربي هم نياورند جماعت زنان خودكفا هستند با دبه دوغ هم كه شده مراسم را رونق مي دهند

و حتي در مراسم بسياري از مذهبي ها زنان از خطوط شرع تا حدودي عبور مي كنند
مگر داعش جلوي انها را بگيرد:Nishkhand:

:Khandidan!::Khandidan!::Khandidan!::Khandidan!:

اون دبه دوغ خیلی نکته ی ظریفی بود استاد :khandeh!:

اصلا مجلس عروسی خودش یه سریاله .. بخصوص برای خانواده هایی که رسم و رسوم عجیب غریب دارن ..

ما کلا عروسی نمیگیرم چه کاری هستش عروسی ،چند هفته بعد عقد با سلام وصلوات میفرستیمشون ماه عسل

[="Arial"][="Blue"]

iranimij;728055 نوشت:

سلام
خیر درست نیست عرف جامعه هرچه باشد ولی خلاف امر خدا ما نباید پیروی کنیم
بد حجابی عرف امروز جامعه ما مخصوصا بعضی شهرها که خودتان می دانید هست آیا ما هم باید از این عرف پیروی کنیم؟

ما قرار نیست 200 نفر مهمون رو راضی نگه داریم قراره یک خدارو راضی کنیم واو سریع الرضاست وراضی کردنش سخت نیست[/]

[="Arial"][="Blue"]

ورود امام زمان ممنوع

آخه شوخی نبود که شب عروسی بود
همان شبی که هزار شب نمی شود
همان شبی که همه به هم محرمند
همان شبی که وقتی عروس بله می گوید به همه مردان تالار نه به تمام مردان شهر محرم می شود
این را از فیلم هایی که در فضای سبزداخل شهر می گیرند فهمیدم
همان شبی که فراموش می شود عالم محضر خداست
آهان..... یادم آمد این تالار محضر خدانیست
تا می توانید معصیت کنید

همان شبی که داماد هم آرایش می کند
همه وهمه آمدند حتی خان دایی و...
اما ای کاش امام زمانمان هم می آمد حق پدری بر گردن ماداردمگر می شود اونباشد
عروس برایش کارت دعوت نفرستاده بود
اما...آقا آمد به تالار که رسید سر در تالار نوشته بودند

ورود امام زمان ممنوع

دورترها ایستاد و گفت
دخترم عروسیت مبارک
ولی ای کاش کاری می کردی که من هم می توانستم بیایم مگر می شود شب عروسی پدر دختر نباشد
من آمدم اما....
گوشه ای نشست ودست به دعا برداشت
وبرای خوشبختی دخترک دعا کرد
چه ظالمانه یادمان میرود که هستی
ما که وزی مان را از سفره تو میبریم ومی خوریم با شیطان

:Black (1):می پریم ومی گردیم
می دانم گناه هم که می کنیم باز دلت نمیاید نیمه شب در نماز دعایمان نکنی

اللهم عجل لولیک الفرج
[/]

من تجربه خودم رو میگم اینجا با اجازه استاد
چون هیچ توصیه و نصیحتی مثل تجربه عملی نیست
البته در یک تاپیک دیگه هم گفتم ولی چون این تاپیک دقیقا در این مورده مجدد میگم

به شخصه در عمرم عروسی بدون صدا و بزن و برقص ندیده بودم
برای همین یکی از معضلاتم برای ازدواج جشن عروسی بود
طوری پیش خودم میگفتم هیچ وقت ازدواج نمیکنم به دلیل همین مراسم

هرچند بالاخره دم به تله دادم :khandeh!:

اول قرار بود بریم حج و یک ولیمه بدیم و چون ولیمه حجه میشه بدون سرو صدا باشه
ولی نوبت حجمون در نیومد و قرار شد مراسم بگیریم

ماهم شدیدا تو فکر بودیم که چیکار کنیم
توی یک رستوران نشسته بودیم پشتش تبلیغ گراند هتل شهرک سینمایی بود برای عروسی
رفتیم دیدیم و به این نتیجه رسیدیم بهترین گزینس برای عروسی بدون گناه

البته ما مراسم نامزدی رو هم بدون صدا گرفتیم و فامیلای جفتمون که با نوحه هم میرقصن دیدن میشه بدون رقص و اینا

ولی دیگه عروسی رو تو کتشون نمیرفت

خلاصه وقتی مهمونا اومدن ، کل بخش تهران قدیم و لوکیشن هاش در اختیارشون بود برای عکس گرفتن
طوریکه برای شام با جارو دنبالشون میکردیم که بیخیال بشن

فضا داخل هم برای هر سلیقه ای اماده بود ، سنتی ، مدرن و ..
از طرفی همه فامیل پرسپولیسی بودن
و اون شب بازی حساس پرسپولیس و تراکتور بود
کلا خودم و بقیه عروسیو ول کردیم نشستیم پای بازی
پرسپولیسم دمش گرم 4 هیچ زد و یه حال اساسی داد به همه
آخر شب هم مراسم آتیش بازی و ...

باور کن همه میگفتن فکرشم نمیکردیم به اینجوری عروسی گرفت و حتی 1 نفر ناراضی نبود

دامادمونم که دنبال چنین مراسمی بود ولی نمیدونست چجوری از این کار ما ایده گرفت
و در یک جای دیگه یه مراسم بدون صدا و رقص گرفت
اونم خیلی عالی بود

اگر هم بقیه خوششون نمیومد و اعتراض میکردن باز برام مهم نبود
نمیخواستم زندگیم با گناه کلی آدم شروع بشه

پسر افسرده;728095 نوشت:
ما کلا عروسی نمیگیرم چه کاری هستش عروسی ،چند هفته بعد عقد با سلام وصلوات میفرستیمشون ماه عسل

بهترین کاره.من اینقدر بدم میاد از عروسی و اینکارا.حوصله فامیلو ندارم.بیان و برن و کلی حرف بعدش در بیارن.

اقای حامیبه نظرتون اگه بخاییم فقط یه عقد فامیل نزدیک بگیریم بعد به جای عروسی بریم ماه عسل.توی جلسه چندم خواستگاری عنوان کنیم این مطلبو؟

اصلا مولودی درست چیه؟
همون اهنگ لهولعب میخوند
بادف زدن
درسته؟

یکی من را آدم حساب کند:Nishkhand:

به نظرمن وقتی راضی نستن همه
وبا توجه به اینکه حتما گناهی صورت میگیره
یاغیبت یا تهمت یا به قول شما با دبه رقصیدن
عروسی نگیریم
لباس عروس و داماد بوشیم
عکساوفیلمامونم بگیریم که عقده ای و بی خاطره نشیم:khaneh:
بعدشم
یه سفر زیارتی بریم ولیمه مختصربدیم به فامیلا نزدیک توخونمون
که دیگه کسی نیاد با اخم وتخم بشینه نگامون کنه

*faezeh*;728243 نوشت:
اصلا مولودی درست چیه؟
همون اهنگ لهولعب میخوند
بادف زدن
درسته؟

یکی من را آدم حساب کند:Nishkhand:

به نظرمن وقتی راضی نستن همه
وبا توجه به اینکه حتما گناهی صورت میگیره
یاغیبت یا تهمت یا به قول شما با دبه رقصیدن
عروسی نگیریم
لباس عروس و داماد بوشیم
عکساوفیلمامونم بگیریم که عقده ای و بی خاطره نشیم:khaneh:
بعدشم
یه سفر زیارتی بریم ولیمه مختصربدیم به فامیلا نزدیک توخونمون
که دیگه کسی نیاد با اخم وتخم بشینه نگامون کنه

نظر مراجع متفاوته
ولی در اینجور مراسم باید نظر تمام مراجع رو در نظر گرفت
به عنوان مثال حضرت آیت الله مکارم که یکی از مهمترین مراجع هستن
رقص حتی زن برای زن و مرد برای مرد رو مطلقا حرام دونستن و هیچ استثنایی نداره
و همچنین دف زدن در مراسم عروسی
اصلا در شان یک مومن نیست حتی برای خودش برقصه
خیلی کار جلف و سبکیه

پس کار اون خانواده هیچ فرقی با اینکه یک گروه موسیقی بیارن نداشت
فقط بجای اینکه آقا بخونه خانم خونده

همین زیارت و ولیمه یکی از بهترین کار هاست
بسیار بسیار هم دو جوون رو از نظر مالی در زندگی جلو می اندازه

پولی که خرج مراسم عروسی میشه رو جوون طی چند سال هم دیگه نمیتونه جمع کنه

[="Century Gothic"][="Black"]

*faezeh*;728243 نوشت:
درسته؟

سلام؛ این لینک از سایت رهبری، کاملاً جامع و دقیق موارد این چنینی رو توضیح داده «غنا، آلات لهو، موسیقی و رقص»[/]

اهدنا الصراط المستقيم;728271 نوشت:
[=Century Gothic]
سلام؛ این لینک از سایت رهبری، کاملاً جامع و دقیق موارد این چنینی رو توضیح داده «غنا، آلات لهو، موسیقی و رقص»

البته همونطور که بالا عرض کردم نباید صرف فتوای یک مرج عمل بشه
باید سختگیرانه ترین نظر لحاط بشه
رهبر رقص رو به صورت مطلق حرام ندونستن همچنین دف ردن رو

ولی چون عروسی بصورت جمع هست باید نظر تمام مراجع لحاظ بشه
خصوصا مراجع پر مقلد تر

طبق نظر حضرت آیت الله مکارم شیرازی

[=BMitra]سؤال ـ آیا رقص در مجالس عروسى، مخصوصآ مجالس زنانه، جایز است؟
[=BMitra]جواب : رقص منشأ فساد است و اشکال دارد، خواه رقص زن براى زن، یا مرد براى مرد، و یا زنان براى مردان باشد؛ ولى رقص زن براى همسرش اشکال ندارد.

پرسش :

با توجه به مولودی هایی که در این ایام برگزار میشود، حکم دف زدن در این مجالس چیست؟ همچنین آیا دف زدن در مجلس عروسی اشکال دارد؟پاسخ :دف زدن اشکال دارد.

امشب جشن عروسی دوستمه
ایشون توی خانواده و فامیل خفن هستن

اما

لباس عروسش کاملا پوشیده
حتی تنگ هم نیس
سرویس عروسیش ارزونو ساده
کلی تجملات عروسی آلبوم و دی جی ....نداره
ی گروه سنتی دعوت کردن
و فقط ی شب عروسی

دیگه حنابندون و ... نداشت
خوشبخت بشه الهی

دیشب عروسی پسر داییم بود

عقد توی محضر با حضور پدر و مادر

شام توی رستوران

تمام! Smile

خندوانه نشان داد عروسي بدون گناه ممكن است
البته با كمي تغييرات
رجوع كنيد
http://zndgiearam.persianblog.ir/post/1803

http://zndgiearam.persianblog.ir/post/1788/
[h=2]کف زدن‏[/h] سؤال: حکم دست زدن در مراسم عروسى [و طنزهای تلویزیونی و...] چیست؟
آیات عظام امام، بهجت، خامنه ‏اى، صافى و مکارم: اگر به طور متعارف و غیر لهوى باشد، اشکال ندارد.
آیات عظام تبریزى، سیستانى و فاضل: دست زدن فى نفسه (به تنهایى)، اشکال ندارد.
آیت اللَّه نورى: اگر جلف و سبک نباشد، اشکال ندارد.
آیت اللَّه وحید: احتیاط واجب در ترک آن است.[1]

[/HR] [1] سیدمجتبى حسینى، رساله دانشجویى، ص214.

[="Tahoma"][="DarkGreen"][h=1] مأموران عوضي و عوضيان مأمور[/h]خادم مسجدي مي گفت: چند روز قبل در محل زندگي ما دكتر دندان پزشكي مراسم عروسي برپا كرد. خانم ها با وضعيت بسيار ناجور وارد باغش شدند كه براي عروسي اماده كرده بود از سر شب تا ساعت سه شب بزن و برقص داشتند.
بسياري از افراد از او شاكي شدند برخي گفتند ما مريض داشتيم شما كه پزشك هستيد مي دانيد كه بيمار سرطاني بايد در آرامش باشد چگونه دلت مي آيد آرامش اين افراد را به هم بزنيد.
ديگري مي گفت من پدر دو شهيد هستم حرمت ما را نگه داريد
سومي مي گفت: اين همه بريز و بپاش داشتيد كمي هم به فقرا بدهيد
* بنا به گفته مردم، ايشان مدتي در كشور هستند و مدتي هم آمريكا. زمين ها و باغ هاي زيادي از مردم مي خرد.
مردم شاكي به پاسگاه كه نزديك ايشان بودند تماس گرفتند اهميتي ندادند
وقتي به دكتر شكايت كرديم گفت هيچ كسي نمي تواند مانع شود به كلي افراد را دمشان را ديده ام از يك ماه قبل براي امشب كه خوش باشم.
به نظر من اين دكتر بي قيد راست مي گفت. دم خيلي ها را ديده بود
چون در محل ما وقتي يك نفر عروسي مي كند يك ترقه اي كه مي زنند مردم شاكي تماس مي گيرند از پاسگاه مي آيند منتظر مي مانند تا داماد به حجله برود و بروند ولي آن شب كل محل شاكي بودند ولي مأموران پشت گوش انداختند.
[/]

mohsen1990;728187 نوشت:
اقای حامیبه نظرتون اگه بخاییم فقط یه عقد فامیل نزدیک بگیریم بعد به جای عروسی بریم ماه عسل.توی جلسه چندم خواستگاری عنوان کنیم این مطلبو؟

سلام
خب بستگي دارد كه چه قدر تناسب داشته باشيد و تفاهم در باورها و ارزش ها.گاهي شناخت طرف مقابل سخت است و گاهي راحت.
گاهي زمينه تحقيق فراهم است و زماني فراهم نيست
ولي طبيعتا نبايد زود مطرح شود در جلسات ابتدايي از كليات و همتايي در شخصيت، باورهاو....سخن بگوييد وقتي تناسب ها بود دربرابر چگونگي برگزاري مراسم با هم سخن بگوييد[/]

عروسي خداپسندانه

پرسش:
جشن عروسی که بارضایت خداست چگونه است؟
ببخشین مولودی درچه حد؟اصلا مولودی درست چیه؟مثلا یه مجلس مثلا مذهبی مارفتیم یه خانم ازقم امده بود اهنگای شاد همون اهنگ لهولعب میخوند بادف زدن وهمه میرقصیدن میگفتن درسته درسته؟

پاسخ:
سلام بر شما
و تشكر از سؤال كاربرديتان
جشن عروسي كه مورد رضايت خدا باشد جشني است كه حدود شرعي خداوند در آن رعايت شود. برخي گمان مي كنند اين حرف به معناي اين است كه اسلام فرقي بين مراسم جشن عروسي با روزهاي معمولي ديگر يا حتي عزا فرقي نمي گذارد. در حالي كه يكي از دستورات اسلام براي عروسي شادي حلال و دادن وليمه و شادكردن ديگران به خصوص فقرا است.
فردي حضرت علي عليه السلام را براي وليمه عروسي دعوت كرد ايشان پرسيدند چه كساني را دعوت كرده ايد؟ ايشان فهرستي نشان دادند. امام علي فرمودند از فقرا كسي نيست همه ثروتمندان و اشراف را دعوت كرده اي؟
مرد گفت: من از فقرا كسي را نمي شناسم حضرت علي با اجازه از ايشان با 50 نفر از فقرا در آن مراسم شركت كردند.
در نمودار زير مؤلفه هاي عروسي شاد را ببينيد:

مؤلفه هاي عروسی شاد حلال
مولودی خوانی افراد خوش صدا
غذاها و میوه ها و شیرینی های خوشمزه(بدون اسراف)
دعوت از لطیفه گوی حرفه ای
تواشیح
مسابقه های ابتکاری و بامزه
اجرای نمایش های طنز با افراد ماهر
مسابقه لطیفه و جوک گویی حلال
خاطره گویی مربوط به مراسم خواستگاري، عقد و عروسی
موسیقی طبیعت
مانند نغمه پرندگان، باران، امواج دریا و... ( موقع غذا، شروع مجلس)
دست زدن غیرلهوی و متعارف
••اتاق کودکان و برنامه های شاد کودکانه متنوع(کارتون، بازی، نقاشی، و...)
نغمه ها و آوازهای غیر مطرب و غیر لهوی
حرکت موزون و نمایشی غیرلهوی مانند کاتاهای ورزش های رزمی ، پانتومم، چوب بازی و...
فیلم کمدی
[=arial]تقلید صدا با حفظ حرمت و رضایت افراد[1]

تذكر:
قرار دادن جشن عروسی و عقد در ایام سرور اهل بیت و میلادشان با مجالس لهوی و گناه همخوانی ندارد مثل این است که مههمان دعوت کنیم وقتی آمد یک سطل آب گل آلود بریزیم روی ایشان، یا به او بی حرمتی کنیم.

برنامه هاي خنداونه
به هر حال عين شادي هاي حرام و با آن هيجان شديد نيست ولي مهم دو چيز است جمع كردن بين شادي و رضايت خداوند
برخي از افراد هم هستند پيوسته هيأت و مسجد هم مي روند ولي مجالس عروسيشان از نظر گناه آلود بودن فرقي با مجالس گناه ديگران ندارند. خيلي دقت كنيم افراد مذهبي ملاك و معيار ما نيستند، ما دينمان را از اسلام شناسان و مراجع بايد بگيريم. استاد قرائتي مي گفتند شهيد بهشتي مدت زيادي در آلمان تبليغ مي كردند از ايشان پرسيدم چگونه مردم و به خصوص جوانان را جذب دين كنيم؟ گفتند : كار دينداران را به حساب دين نگذاريم و دين را از خرافه ها جدا كنيم. كسي كه ادعاي دينداري مي كند و مي گويد يك شب هزار شب نمي شود فهمش از دينداري سطحي است او به مغز دين نرسيده است و در پوسته گير كرده است.

پرسش دوم
چون عرف جامعه به این شکل هست ماهم مجبوریم به همین شکل باشیم ؟درست نمیگم ؟ جامعه این شکلیه . من مثلا چطور میتونم 200 نفر مهمان رو راضی نگه دارم وقتی اونها همه منتظر این شکل عروسی هستند و من نوع دیگری دوست دارم . حتی اگه ما به بهترین شکل و بصورت بدون گناه برگزار کنیم عروسی رو مهمون ها اکثرشون ناراضی هستند و این بده خب

پاسخ:

كاملا متوجه سخنان شما هستم ولي اگر بخواهيم دستور اسلام را رعايت كنيم لازم است فقط جايي همرنگ جماعت باشيم كه دين امضا كرده است. حضرت علي مي فرمايد در راه هدايت از كمي افرادش وحشت نكنيد. مراجع از نزد خود و هوس خود چيزي نمي گويند ايشان هم از منابع معتبر ديني با سال ها تخصصي كه دارند حكم شرع را استنباط مي كنند. اتفاقا اگر مراجع هواي نفس داشتند مي توانستند براي افزودن به هواداران خود بگويند اين كار مجاز است و حسابي مريد پيدا كنند.
در كشورهاي عربي از تلاوت قاريان مشهور كمك مي گيرند البته چون آنها زبان عربي را مي دانند ارتباط بهتري با تلاوت ها پيدا مي كنند و قاريان در اين مراسم از نغمات شاد و آيات مربوط به رحمت و لطف و عنايت خدا و اوليا او و پاداش هاي بهشتي استفاده مي كنند.
براي ما كه شرطي شده ايم با صداي عبدالباسط به ياد مرگ عزيزان مي افتيد اين كمي دور از ذهن است ولي افرادي كه با قران انس دارند در ايران و با دستگاه ها و نغمات قرآني (بيات، سه گاه، نهاوند و حجاز و...) آشنايي دارند از اين تلاوت ها لذت مي برند. دستگاه هاي سه گاه، نهاوند، حجاز شاد، جذاب و آرامبخش است.
حضرت علي مي فرمايد در مسير هدايت از كمي افراد ان نهراسيد
واقعا شتري سواري دولا دولا نميشه جمع كردن رضايت خلق و خدا خواستن خدا و خرما با هم است. بايد براي جمع رضايت خدا و مردم، اصل را رضايت خدا قرار دهيم.
مي دانم سخت است
گفتنش راحت است
و عملش دشوار
دينداري مانند شنا كردن برخلاف مسير آب است. اين كار سخت است ولي اجر و مزد ان بسيار زياد است و حتما چنين سنت شكني مانند بت شكني است و بناي زندگي زناشويي بر شالوده رضايت خدا بنا مي شود. بله بايد از همان مقدمات عقد و عروسي به فاميل به طور مستقيم و غيرمستقيم گفت كه بناداريد عروسي شما با چه كيفيتي دارد تا اگر افرادي مي خواهند براي مطرب( نه براي شما) عروسي بيايند از همان ابتدا تصميم خود را بگيرد و بعدا گله نكنند به خصوص اين كه اين افراد هديه عروسيشان را هم براي رضايت خدا نمي دهند و چشم داشت هم دارند كه اگر به دليلي نتوانستي جبران كني گله مي كنند و كينه به دل مي گيرند.

مأموران عوضي و عوضيان مأمور
خادم مسجدي مي گفت: چند روز قبل در محل زندگي ما دكتر دندان پزشكي مراسم عروسي برپا كرد. خانم ها با وضعيت بسيار ناجور وارد باغش شدند كه براي عروسي اماده كرده بود از سر شب تا ساعت سه شب بزن و برقص داشتند.
بسياري از افراد از او شاكي شدند برخي گفتند ما مريض داشتيم شما كه پزشك هستيد مي دانيد كه بيمار سرطاني بايد در آرامش باشد چگونه دلت مي آيد آرامش اين افراد را به هم بزنيد.
ديگري مي گفت من پدر دو شهيد هستم حرمت ما را نگه داريد
سومي مي گفت: اين همه بريز و بپاش داشتيد كمي هم به فقرا بدهيد
* بنا به گفته مردم، ايشان مدتي در كشور هستند و مدتي هم آمريكا. زمين ها و باغ هاي زيادي از مردم مي خرد.
مردم شاكي به پاسگاه كه نزديك ايشان بودند تماس گرفتند اهميتي ندادند
وقتي به دكتر شكايت كرديم گفت هيچ كسي نمي تواند مانع شود به كلي افراد را دمشان را ديده ام از يك ماه قبل براي امشب كه خوش باشم.
به نظر من اين دكتر بي قيد راست مي گفت. دم خيلي ها را ديده بود
چون در محل ما وقتي يك نفر عروسي مي كند يك ترقه اي كه مي زنند مردم شاكي تماس مي گيرند از پاسگاه مي آيند منتظر مي مانند تا داماد به حجله برود و بروند ولي آن شب كل محل شاكي بودند ولي مأموران پشت گوش انداختند.

پرسش سوم:
به نظرتون اگه بخاییم فقط یه عقد با فامیل نزدیک بگیریم بعد به جای عروسی بریم ماه عسل. توی جلسه چندم خواستگاری عنوان کنیم این مطلبو؟
پاسخ:
خب اين بستگي دارد كه چه قدر با طرف مقابل و خانواده اش در باورها و ارزش ها و نگرش ها و فرهنگ همتايي و تناسب داشته باشيد. گاهي شناخت طرف مقابل سخت است و گاهي راحت.
گاهي زمينه تحقيق فراهم است و زماني فراهم نيست. ولي طبيعتا نبايد زود مطرح شود در جلسات ابتدايي از كليات و همتايي در شخصيت، باورها و....سخن بگوييد وقتي تناسب ها بود دربرابر چگونگي برگزاري مراسم با هم سخن بگوييد و دليل منطقي خودتان هم بيان كنيد.

معرفي يك سي دي شاد
شادمانه - مجموعه سرودهاي مذهبي راديو معارف (براي تهيه و دانلود به سايت راديو معارف رجوع كنيد)

نيز رك: http://www.askdin.com/thread50765-2.html#post737656
..............
1- محمدحسين قديري، ماهنامه خانه خوبان، شماره 67.

موضوع قفل شده است