جمع بندی مکالمه ای در مورد میزان مهریه

تب‌های اولیه

213 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مکالمه ای در مورد میزان مهریه

سلام.یه مکالمه مینویسم بین داماد و پدرعروس.شما بگین حق را به کدومشون میدیناگر با نظر هر طرف مخالفین دلیلتونو بگین یا بگین اگه شما بودین چه جوابی میدادین.به نظرتون نتیجه این مکالمه چی میشه.ازدواج یا جدایی؟..(گفتگو را مودبانه تر تصور کنین.جوری که از هم دلخور نمیشن هیچکدوم از دوطرف)

پدر عروس:110 تا سکه برای مهریه باشه.

داماد:ولی من تصمیم داشتم 14 سکه مهر کنم.چرا اینقدر زیاد؟

پدر عروس:چون میخایم اگه اتفاقی افتاد یه پشتوانه ای بشه برای دختر.

داماد : یعنی به من اعتماد ندارین که میتونم دخترنو خوشبخت کنم.پس چرا قبول میکنین دخترتونو به من بدین؟یعنی روی زندگی دخترتون 110 تاسکه قیمت گذاشتین اگه اینجوریه که خیلی بیشتر ازینا باید سکه تعیین کنید.چون بیشتر ارزش داره دخترتون.

پدر عروس :نه.بحث اعتماد نیست.به شما اعتماد دارم.ولی حالا کی داده .کی گرفته.

داماد : خب اگه اعتماد دارین.پس چرا این تعداد همون 14 تا باشه.میتونین تحقیق کنین.یا مدت نامزدی را بیشتر کنین.مهریه را باید داد.حقی هست که به گردنمه.باید بدم به زن.اینجوری نیست که بگیم کی داده کی گرفته.

پدر عروس : :Gig::Gig:

داماد : :khandeh!:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و تحیت
مهریه یک عطیه الهی است که طبق دستور اسلام باید به زنان پرداخت کرد،حتی اصل استحبابش اداء آن در هنگام عقد می باشد.
نپرداختن و یا تصمیم بر عدم پرداختن آن شرعا حرام و ظلم بزرگی است.
شارع مقدس اسلام برای مهریه حد و عدد خاصی را معین نکرده است،هر چند سفارش شده که مردم سهل گیر باشند،ولی اگر زیاد هم بود گناه و معصیتی نیست.
اصل موضوع مهریه یک اصل مسلم دین است،و سفارش قرآنی و نقل روایاتی از اهل بیت علیهم السلام بر این موضوع تا کید شده است.
و اصل تشریع آن به خاطر تعدیل در روابط و استحکام پیوند خانواده از سوی شارع بنا نهاده شده است.
(از جمله فلسفه مهریه:
حال مفروضات مردم و یا دلایل بر کم و کیف این مساله نمی تواند اصل موضوع را سست و یا تضعیف کند،هر چند برای تصورات و بینش صحیح نسبت به این موضوع نیاز به فرهنگ سازی و فعالیت بیشتری در جامعه می طلبد،به هر حال می توان با خانواده عروس صحبت کرد و به یک توافقی رسید،البته این کار بزرگتراست،و صحبت های تلفنی و تاکید بر خواسته فردی و یک طرفه کردن این مقدار مهریه خیلی معقول نیست.
خلاصه:
1.این مساله یک موضوع شرعی است،و شخص در صورت امکان در هنگام عقد باید پرداخت کند(واین کار مسحب هم است )و بر فرض در صورت عدم تمکن فی الحال باید بعدا پرداخت شود.
2.عقد ازدواج دو طرفه است،و رضایت دو طرف را هم می طلبد،فلذا در مساله مهریه نمی توان طبق خواست فردی پیش رفت باید توافق ورضایت بین طرفین انجام بگیرد.
3.مقدار مهریه را نمی توان بر کسی تحمیل کرد،به هر حال باید به توافق رسید،(و شارع هم به طور عموم این مساله را پذیرفته،و کم و زیاد بودنش حرام نیست)
4.سلیقه های شخصی و فرهنگی را با این مساله خلط نکنیم(برخی این برداشت صحیح از اصل این موضوع را نوعی جعل می کنند وسعی دارند با فرهنگ اشتباه خانوادگی خودشان تطبیق دهند،مثلا:اگر کم باشد فلان می شود،و یا باید از دختر فلانی بیشتر باشد،و امثال این حرف ها...) بهتر است به صورت معقول و مناسب با شانیت هر فردی این مساله لحاظ شود.
5.برای صحبت و به توافق رسیدن مساله مهریه بهتر است؛بزرگترا با همدیگر صحبت کنند و به یک توافق برسند.

[="Navy"]به نظرم چونه زدن سر مهریه خیلی زشته کلا چه از طرف مرد چه زن
البته اگر غیر معقول باشه هم پسر نباید زیر بار بره چون زیر دین میره

ولی در مورد شما بنده حق رو به پدر زن میدهم

اولا بسیار مهریه خوبی تعیین کرده ند
110 سکه چیزی نیست

یک وقت خود خانواده دختر مهریه پایین میپسندد بحثش جداست
ولی وقتی خودشان 110 سکه تعیین کرده اند و این مقدار هم اصلا زیاد نیست چونه زدن توهین به دختر است

البته نمیخوام زیاد به مهریه به چشم تضمین نگاه کنم . هرچند در عمل هست
ولی پاسخ به استدلال داماد اینه

چرا ماشینت را بیمه میکنی ؟ مگر میخواهی بزنی و کسی را بکشی؟
مسلما نه . جوابش اینه که بیمه میکنم چون اتفاق خبر نمیکنه .

در زندگی هم اختلاف و مشکلات خبر نمیکند
یک وقت دیدید مشکلی پیش آمد

دختر با 14 سکه چکار میتواند بکند ؟

برای دختر سخت است بعد از رفتن به خانه شوهر مجددا برگردد زیر خرج پدر

ولی حتی اگر مرد نتواند یکجا پرداخت کند
بصورت یک مستمری ماهانه به دختر پرداخت میشود

ضمن اینکه در کل تعیین مهریه حق دختر هست و البته با توافق پسر
ولی آقایون توافق رو این میدونن که دختر به 14 سکه رضایت بده
نمیگن در این دوره زمونه که بالای هزار مهر میکنن
یک خانواده خودش 110 تا پیشنهاد داده کلی هم ممنون باشیم
باز میخوان چونه بزنن تا حتما حرف خودشون به کرسی بشینه

از یک طریق دیگر هم میشود به نتیجه رسید
همانطور که شما به پدر زن میگویی مگر به من شک داری پس چرا دختر میدهی

شما مگر به دختر شک داری که برود و اجرا بگذارد ؟ پس چرا به خواستگاری کسی میروی که بدون در نظر گرفتن شرایط شما میرود و از شما شکایت میکند ؟
باتوجه به اینکه 110 سکه اصلا زیاد نیست
داماد میتونه قبول کنه
و بعد از چند سال که خانم دید واقعا مرد زندگی هست تقاضای بخشش میکنه

اگر هم شک داری که برود و اجرا بگذارد
پس چرا به خواستگاری کسی میروی که چنین شکی به او داری ؟ (دقیقا جواب داماد به پدرزن به خودش بر میگرده)

در پایان اگر من جای پدر زن بودم و داوطلبانه چنین مهریه پایینی تعیین میکردم و باز داماد با من چونه میزد بدون هیچ بحثی از خونه بیرونش میکردم
[/]

[=Microsoft Sans Serif]

شروین;729250 نوشت:

سلام
صبح بخیر
ابتدا یک ماجرایی عرض کنم

[SPOILER]یاد یه ماجرایی افتادم که تعریفش خالی از لطف نیست و برای رسوندن منظورم خوبه:

یه دفعه یکی از این showman ها در یک سالن آمفی تئاتر که اکثر تماشاچی ها بد حجاب بودند.... ورداشت گفت که آفرین به این حجاب شما... و در ادامه حدیث مولا علی رو با عنوان خیر الامور اوسطها رو بیان کرد....

می خواست بگه شما که مثل بعضی ها خیلی بد حجاب نیستید و مثل خیلی ها هم افراطی با حجاب نیستید... شما بهترین کار رو می کنید....

[/SPOILER]

حالا حکایت شما هم آقای شروین... همین شده.... دارید یک مهریه خیلی خیلی اشتباه رو که باب شده مثال می زنید تا به این واسطه یک رقم دیگه رو موجه جلوه بدین....:khandeh!:

[SPOILER]یکی بیاد یه لیوان چای نبات بده که فشار موافقان مهریه بالا:Graphic (10): افتاد کف زمین...:Graphic (45):..

هل من مبارز....
:kaboy:
انا یا رقیه....

[/SPOILER]

[=Microsoft Sans Serif]اینجا یک سوالی مطرح می شود:

آیا اخلاقا درست است داماد مهریه ای را قبول کند که پرداخت آن در توانش نیست؟؟

این مطلب از سایت تبیان کپی شده:

[SPOILER]مهریه در اسلام از سقف و کف وجوبی برخوردار نیست اما سفارشات فراوانی به جهت قرار ندادن مهریه‌های بسیار پایین و بسیار بالا شده و در مقابل به مهریه‌های کم، مخصوصا به مهرالسنه زیاد سفارش شده است. در مورد مهریه بسیار پایین از حضرت على(علیه‌السّلام)، روایت است که فرمودند:
من خوش ندارم كه مهر را كمتر از ده درهم كنند، بلكه بیشتر از آن قرار دهند تا به مهر زنان نابكار (مبلغی که در عوض زنا به زانیه می دهند) شباهت پیدا نكند. (علل الشرائع، ترجمه ذهنى تهرانى، ج ‏2،599)[1][/SPOILER]
[=Microsoft Sans Serif]

[=Microsoft Sans Serif]

آقایان هم باید توجه داشته باشند که به اندازه وسعشان در همان حین ازدواج، مهریه تعیین کنند و همان وقت هم بپردازند تا بعدا غول مهریه دشمن عشق و آزادیشان نگردد. حقیقتا تمام درد سرها در بازار مهریه از آنجا آغاز شد که پرداخت مهریه به آینده‌های دور موکول شد اگر مثل سنت، در همان لحظه عقد پرداخت می‌شد، جوانان نمی توانستند ازدواج کنند مگر این که به مهریه های کم راضی شوند و دست از چشم و هم چشمی بردارند.[1]

البته اگرچه همه یاد گرفته‌اند در این آشفته بازار، زنان را خطاب قرار داده و سرزنش یا نصیحت کنند، اما تقصیر مردان هم اگر نگوییم بیش از زنان بوده، کمتر هم نبوده است. بسیاری از مهریه های کلان وقتی پیدا شده‌اند، که داماد روی جیب پدرزن حساب کرده و با خود اندیشیده از این همه مالی که از طریق وصلت با فلان خانواده مرفه نصیبم می‌شود، هزار سکه ای هم به خودشان پس خواهم داد؛ آن هم اگر مطالبه کردند و مغلوبم کردند؛ که بعید است ! [1]

[1]: لینک

یا‌رقیه;729258 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]
سلام
صبح بخیر
ابتدا یک ماجرایی عرض کنم
.

سلام صبح شما هم بخیر
درست و غلط رو کی مشخص میکنه ؟
اگر شما دنبال درست و غلط هستی یک پیشنها دارم به شما

مهریه 14 سکه

ولی دختر حتی یک بشقاب هم نمیاره چون به هیچ وجه وظیفه دختر نیست و وسایل خونه جزو نفقه محسوب میشه

از قدیم گفتن آش با جاش

انتخاب با شما

[="Navy"]

یا‌رقیه;729260 نوشت:
آقایان هم باید توجه داشته باشند که به اندازه وسعشان در همان حین ازدواج، مهریه تعیین کنند و همان وقت هم بپردازند تا بعدا غول مهریه دشمن عشق و آزادیشان نگردد. حقیقتا تمام درد سرها در بازار مهریه از آنجا آغاز شد که پرداخت مهریه به آینده‌های دور موکول شد اگر مثل سنت، در همان لحظه عقد پرداخت می‌شد، جوانان نمی توانستند ازدواج کنند مگر این که به مهریه های کم راضی شوند و دست از چشم و هم چشمی بردارند.[1]

البته اگرچه همه یاد گرفته‌اند در این آشفته بازار، زنان را خطاب قرار داده و سرزنش یا نصیحت کنند، اما تقصیر مردان هم اگر نگوییم بیش از زنان بوده، کمتر هم نبوده است. بسیاری از مهریه های کلان وقتی پیدا شده‌اند، که داماد روی جیب پدرزن حساب کرده و با خود اندیشیده از این همه مالی که از طریق وصلت با فلان خانواده مرفه نصیبم می‌شود، هزار سکه ای هم به خودشان پس خواهم داد؛ آن هم اگر مطالبه کردند و مغلوبم کردند؛ که بعید است ! [1]

این حرف کاملا منطقیه

اگر مهر سر عقد پرداخت بشه دیگه بهونه ای برای زیاد کردنش نیست

ولی وقتی خود پسر میگه کی داده کی گرفته اونوقت نباید انتظار 14 سکه رو داشته باشه[/]

[=Microsoft Sans Serif]

شروین;729263 نوشت:

مهریه 14 سکه

ولی دختر حتی یک بشقاب هم نمیاره چون به هیچ وجه وظیفه دختر نیست و وسایل خونه جزو نفقه محسوب میشه

از قدیم گفتن آش با جاش

انتخاب با شما

120 درصد موافقم....

در کنار توصیفلت بالا... به اندازه وسعم توقع داشته باشه.... هیچ مشکلی ندارم... می ذارمش رو تخم چشمم

البته هنوز پیداش نکردم....:vamonde:

[="Navy"]

یا‌رقیه;729269 نوشت:

120 درصد موافقم....

در کنار توصیفلت بالا... به اندازه وسعم توقع داشته باشه.... هیچ مشکلی ندارم... می ذارمش رو تخم چشمم

البته هنوز پیداش نکردم....

:vamonde:

در نفقه وسع مرد ملاک نیست

شان زن ملاکه

الان هم ماشین لباسشویی ، فرش ، مبل ، تلوزیون ، یخچال و ...... جزو شان همه دختر ها هست

من خودم پسرم دوست ندارم به جنس خودم ظلم بشه در ازدواج

البته دوست ندارم به هیچ کسی ظلم بشه

ولی توقعات برخی واقعا اعصاب خورد کنه

قرون به قرون مهریه دختر رو حساب میکنن که چی آورده ، چیزی که اصلا وظیفش نیست
اونوقت سر مهریه ای میشه که خدایی هیچ دختری نمیگیریه میشن پیرو سنت پیغمبر ص

البته منظورم استارتر نبود ، کلی عرض کردم

ینی داماد من شانس بیاره من تا موقع خواستگاری جان به جان آفرین تسلیم کرده باشم :khaneh:

[="Purple"]

mohsen1990;724901 نوشت:
سلام.یه مکالمه مینویسم بین داماد و پدرعروس.

سلام...
اگه طرفتون هم موافق ۱۴ تا هست میتونید به ایشون بگین راضیشون کنن...

نشاط;729238 نوشت:

ببخشید اگه مهریه چیزی جز سکه باشه چطور؟؟؟ بازم حرامه؟؟؟ اگه مهریه چیزی باشه که انجامش شاید یک دفعه امکان پذیر باشه ولی‌ تعداد بیشتر نوشته بشه این به گردن مرد می‌‌مونه؟؟؟[/]

[=Microsoft Sans Serif]

شروین;729270 نوشت:

شان زن ملاکه

الان هم ماشین لباسشویی ، فرش ، مبل ، تلوزیون ، یخچال و ...... جزو شان همه دختر ها هست

مشکلی نداره که ... می خرم براش

وسع پسر... مدل کالا رو تعیین می کنه که ارزون باشه یا گرون ... نه اینکه کلا تهیه نشه....:ok:

شروین;729250 نوشت:
به نظرم چونه زدن سر مهریه خیلی زشته کلا چه از طرف مرد چه زن
البته اگر غیر معقول باشه هم پسر نباید زیر بار بره چون زیر دین میره

ولی در مورد شما بنده حق رو به پدر زن میدهم

110 سکه چیزی نیست

یک وقت خود خانواده دختر مهریه پایین میپسندد بحثش جداست
ولی وقتی خودشان 110 سکه تعیین کرده اند و این مقدار هم اصلا زیاد نیست چونه زدن توهین به دختر است

البته نمیخوام زیاد به مهریه به چشم تضمین نگاه کنم . هرچند در عمل هست
ولی پاسخ به استدلال داماد اینه

چرا ماشینت را بیمه میکنی ؟ مگر میخواهی بزنی و کسی را بکشی؟
مسلما نه . جوابش اینه که بیمه میکنم چون اتفاق خبر نمیکنه .

در زندگی هم اختلاف و مشکلات خبر نمیکند
یک وقت دیدید مشکلی پیش آمد

دختر با 14 سکه چکار میتواند بکند ؟

برای دختر سخت است بعد از رفتن به خانه شوهر مجددا برگردد زیر خرج پدر

ولی حتی اگر مرد نتواند یکجا پرداخت کند
بصورت یک مستمری ماهانه به دختر پرداخت میشود

ضمن اینکه در کل تعیین مهریه حق دختر هست و البته با توافق پسر
ولی آقایون توافق رو این میدونن که دختر به 14 سکه رضایت بده

از یک طریق دیگر هم میشود به نتیجه رسید
همانطور که شما به پدر زن میگویی مگر به من شک داری پس چرا دختر میدهی

شما مگر به دختر شک داری که برود و اجرا بگذارد ؟ پس چرا به خواستگاری کسی میروی که بدون در نظر گرفتن شرایط شما میرود و از شما شکایت میکند ؟
باتوجه به اینکه 110 سکه اصلا زیاد نیست
داماد میتونه قبول کنه
و بعد از چند سال که خانم دید واقعا مرد زندگی هست تقاضای بخشش میکنه

پس چرا به خواستگاری کسی میروی که چنین شکی به او داری ؟ (دقیقا جواب داماد به پدرزن به خودش بر میگرده)

در پایان اگر من جای پدر زن بودم و داوطلبانه چنین مهریه پایینی تعیین میکردم و باز داماد با من چونه میزد بدون هیچ بحثی از خونه بیرونش میکردم

:Kaf::Kaf::Kaf::Kaf::Kaf:

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;729272 نوشت:

سلام...
اگه طرفتون هم موافق ۱۴ تا هست میتونید به ایشون بگین راضیشون کنن...
هنوز شخص خاصی را پیدا نکردم.این مکالمه در اینده ممکنه اتفاق بیافته.و میخام امادگی هر نوع جوابی را داشته باشم.

[=Microsoft Sans Serif]

mohsen1990;724901 نوشت:
پدر عروس:110 تا سکه برای مهریه باشه.

داماد:ولی من تصمیم داشتم 14 سکه مهر کنم.چرا اینقدر زیاد؟

راستی یه نکته:

اگه خانواده دختر واقعا بفهمن که پسر جوون خوب و لایقی هست

و اگه آدم های زرنگی باشند....

اصلا و ابدا در مورد مهریه چک و چونه نمی زنن؛

خاطره اعتکاف:
[SPOILER]ماه رجب همین امسال که رفته بودیم اعتکاف... یه پسره روز قبل از اعتکاف عقد کرده بود و بعدشم اومده بود اعتکاف... خیلی برامون جالب بود... در مورد کل داستان ازدواجش ازش پرسیدیم....

می گفت ما اصرار می کردیم که حداقل مهریه رو 14 تا سکه بذارند.... ولی از ما اصرار و از اونا انکار!!.... آخر سر هم مهریه 5 تا سکه شد.....

اصلا خیلی داستان ازدواجش جالب بود....

میگفت دوست داشتم همسرم سید باشه و اسمشم با امام رضا قرار گذاشتم که چی باشه... البته اسم خانمشو به ما نگفت؛

بعدش رفته تو جلسه خواستگاری متوجه شده که همسرشون سیده هستند

اصن یه وضعی..:Kaf:..
[/SPOILER]

بنابراین دو تا شرط داره:

1- پسره خوب باشه...:khejalat:
2- خانواده دختر هم جواهر شناس باشن...:khandeh!:

شاه کلید موفقیت:
[SPOILER][/SPOILER]

نشاط;729238 نوشت:

5.برای صحبت و به توافق رسیدن مساله مهریه بهتر است؛بزرگترا با همدیگر صحبت کنند و به یک توافق برسند.

سلام.قراره من مهریه را پرداخت کنم بعد نباید حرف بزنم راجبش!!!

نشاط;729238 نوشت:
منم به همین خاطر میخام مقداری تعیین کنم که توان پرداختشو داشته باشم.

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

mohsen1990;729313 نوشت:

سلام

بهترین کار اینه که، مقداری که مد نظر داری با خانواده در میون بذاری تا خانواده در موردش صحبت کنن....

چون اگه خود پسر بخواد چونه بزنه...

از دو لحاظ ممکنه بد باشه:

1- خانواده دختر ناراحت بشن که چرا جلو بزرگترش پیش دستی می کنه و نمی ذاره بزرگترا صحبت کنن
2-خود دختر نسبت به پسر حس بدی پیدا می کنه!![/]

شروین;729263 نوشت:

سلام صبح شما هم بخیر
درست و غلط رو کی مشخص میکنه ؟

مهریه 14 سکه

از قدیم گفتن آش با جاش

انتخاب با شما

من قبول دارم نیاره.به جاش مهریه هم نخواد...14 سکه میشه 14 میلیون.بزاره تو بانک سودش میشه 200.000 تومن.همونم برای یه دختر مجردی که خونه باباش زندگی میکنه کافیه.

شروین;729270 نوشت:

شان زن ملاکه

این که میشه قیمت گذاشتن روی زن.مگه برده داری میخام بکنم.قیمت بزارم روش!

شروین;729270 نوشت:
قرون به قرون مهریه دختر رو حساب میکنن که چی آورده ،
منظورتون ار مهریه همون جهیزیه هستش دیگه!

به نظر من اینکه طرف داماد و طرف عروس ، بخوان در جلسه خواستگاری در مورد مهریه چک و چونه بزنن ، و هر کسی بر سر مواضع خودش بمونه ، جلوه بدی داره.... اگر پسری واقعا مورد تایید یک خانواده قرار گرفته ولی به خاطر نامساعد بودن اوضاع مالیش حاضر نیست زیر بار مهریه بالا بره و از اونطرف پدر عروس میخواد یک پشتوانه برای روزهای مبادای زندگی دخترش در نظر بگیره ، برای همین یکسره روی سنگ مهریه بالای خودش میکوبه ... هر دو رویه به نظر من اشتباه هست .. به نظر من اینطور مواقع بهترین کار این هست که رقمی که اقا داماد مدنظر داره بعنوان عندالمطالبه باشه و مابه التفاوتش تا رقم پدر عروس بعنوان عندالاستطاعه در نظر گرفته بشه که به این شکل خواست هر دو براورده میشه... گرچه به نظر من اصلا بهترین کار این هست که در مورد رقم مهریه خود دختر خانم و اقا پسر در جلسات خصوصی به توافق برسن. و این توافق از طریق دختر و پسر به اطلاع بزرگترها برسه تا در جلسات اخر رایزنی در مورد مهریه به مشکل برخورد نکنه.

یا‌رقیه;729311 نوشت:
2- خانواده دختر هم جواهر شناس باشن...

رقیه جون :Khandidan!:، این حرف به نظر من کمی احساسی هست ، یک زن و شوهر تا زمانیکه چند سال باهم زندگی نکنن ، به خوبی نمیتونن همدیگه رو بشناسن ، چه برسه که بخواد در عرض چند جلسه رسمی خواستگاری که همه سعی میکنن عیوب خودشون رو بپوشونن ، بخوای طرفت رو بشناسی که ایا جواهر هست یا بدله!

bi seda 1992;729287 نوشت:

شروین جان خودت احتمالا زیاد دیدی و شنیدی که حتی در ازدواجهای مهریه بالا ، اینقدر پسره دختره رو اذیت کرده و اینقدر شگردهای مختلفی زده ، که دختر بیزار شده از مهریه گرفتن و ، مهرش رو با اکراه حلال کرده و جونش رو خلاص... پس اینکه بخوای بیش از اندازه هم روی مهریه حساب باز کنی تا حدی که طرفت رو از خونه پرت کنی بیرون ، این نوع برخورد تضمینی برای خوشبختی عروس خانم نمیتونه باشه.

یا‌رقیه;729315 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]
سلام

بهترین کار اینه که، مقداری که مد نظر داری با خانواده در میون بذاری تا خانواده در موردش صحبت کنن....

چون اگه خود پسر بخواد چونه بزنه...

از دو لحاظ ممکنه بد باشه:

1- خانواده دختر ناراحت بشن که چرا جلو بزرگترش پیش دستی می کنه و نمی ذاره بزرگترا صحبت کنن
2-خود دختر نسبت به پسر حس بدی پیدا می کنه!!

قبول دارم حرفتو ولی خونواده من حرفه منو در این مورد قبول نمیکنن.میگن حقشه اینقدر بخاد.

[="Navy"]

mohsen1990;729318 نوشت:
این که میشه قیمت گذاشتن روی زن.مگه برده داری میخام بکنم.قیمت بزارم روش!

چطور چونه زدن پسر قیمت گذاشتن نیست
خانواده دختر حرفی بزنن میشه قیمت گذاشتن ؟

البته یک جاهایی باید بحث کرد
مثلا طرف یک مهریه بالا میذاره .
حالا پسر بیاد بگه نه قیمت گذاشتنه اگر بحث کنم و قبول کنه و خودشو بدبخت کنه

mohsen1990;729318 نوشت:
منظورتون ار مهریه همون جهیزیه هستش دیگه!

چیز دیگه نتونستی بگی غلط املایی گرفتی ؟ :khaneh:[/]

[="Navy"]

مولکول 68;729319 نوشت:
شروین جان خودت احتمالا زیاد دیدی و شنیدی که حتی در ازدواجهای مهریه بالا ، اینقدر پسره دختره رو اذیت کرده و اینقدر شگردهای مختلفی زده ، که دختر بیزار شده از مهریه گرفتن و ، مهرش رو با اکراه حلال کرده و جونش رو خلاص... پس اینکه بخوای بیش از اندازه هم روی مهریه حساب باز کنی تا حدی که طرفت رو از خونه پرت کنی بیرون ، این نوع برخورد تضمینی برای خوشبختی عروس خانم نمیتونه باشه.

بله قبول دارم
من هم عرض کردم که زیاد مهریه رو بعنوان تضمین قبول ندارم

فقط چون دیدگاه مکالمه چنین دیدگاهی بود منم در همون راستا گفتم
وگرنه از نظر اسلام هم مهریه هدیه مرد به زن هست[/]

[=Microsoft Sans Serif]

مولکول 68;729319 نوشت:
رقیه جون ، این حرف به نظر من کمی احساسی هست ، یک زن و شوهر تا زمانیکه چند سال باهم زندگی نکنن ، به خوبی نمیتونن همدیگه رو بشناسن ، چه برسه که بخواد در عرض چند جلسه رسمی خواستگاری که همه سعی میکنن عیوب خودشون رو بپوشونن ، بخوای طرفت رو بشناسی که ایا جواهر هست یا بدله!

آخه مولکول... من چی بهت بگم...:khandeh!:

خوبه خودت هم می دونی که اگر خدای نکرده پسر آدم ناجوری باشه.... مهریه هیچ کمکی به دختر نمی کنه و به قول خودت:

مولکول 68;729319 نوشت:
شروین جان خودت احتمالا زیاد دیدی و شنیدی که حتی در ازدواجهای مهریه بالا ، اینقدر پسره دختره رو اذیت کرده و اینقدر شگردهای مختلفی زده ، که دختر بیزار شده از مهریه گرفتن و ، مهرش رو با اکراه حلال کرده و جونش رو خلاص

از طرفی... اون خوب بودن که منظور من هست... تا حد بسیاری قابل تشخیصه... فقط مشروط بر اینکه خانواده دختر تنبلی نکنن و یخورده اندر احوالات پسر تحقیق کنن....

حالا چرا گفتم اگه زرنگ باشن سوژه رو به خاطر مهریه از دست نمی دن:
چون تو این دوره زمونه دختر و پسر خوب که مثل نقل و نبات کف خیابون ریخته نیست!!!..... بهتره که آدم به خاطر این چیزا فرصت سوزی نکنه..!!

البته به عکس این قضیه هم اعتقاد دارم هاااا.... یعنی اگه یه دختری رو دیدم خوبه و بهم میاد:khandeh!:... به خاطر مهریه نمی تونم ازش بگذرم.... بهشون می گم قبوله... من این مهریه رو تو سند ازدواج امضا می کنم تا اگه در حق دخترتون بدی کردم... حقمو بذارید کف دستم... اما اگه ازم راضی بودین.... اون دنیا سر پل صراط جلوم رو نگیرید که چرا مهریه رو ندادی!!... در واقع اگه بعد یه عمر زندگی بچه خوبی بودم... مهریه رو بهم ببخشید

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]یک اشکال در بحث مهریه بالا:
ما انسان ها بعضی اوقات به خاطر عصبانیت... ممکن است از مرز اخلاق پایین تر بیایم و حرفی بزنیم که اثر منفی داشته باشد....
حالا در نظر بگیرید... خانم ها که بیشتر شنیده می شود اهل غر غر کردن می باشند....
خدای نکرده وسط جر و بحث... بگویند اگر فلان کار را نکنی... مهرم را می گذارم اجرا....!!!... دو دفه این کار تکرار بشود... ممکن است مرد از همسرش متنفر گردد....
البته حالت عکسش هم ممکن است، یعنی مرد عصبانی شود و یک لحظه اخلاق را کنار بگذارد و بگوید مهرت را می دهم... برو منزل پدرت!!!....

اما دو مشکل فوق زمانی که خانواده دختر و پسر، جواهر شناس باشند... ان شا الله پیش نخواهد آمد و به حول و قوه الهی خوشبخت خواهند شد

یا علی[/]

شروین;729325 نوشت:
فقط چون دیدگاه مکالمه چنین دیدگاهی بود منم در همون راستا گفتم

:_loool:

عاقا شما به دیدگاه مکالمه چیکار دارین... حرف حق را بزنید...

حتی اگر به ضرر زی ذی ها باشد....:khaneh:

[SPOILER] یا رقیه و شروین در بحث دو طرفه به چه مانند
به شهید مطهری و دکتر علی شریعتی مانند...:Nishkhand:...

[/SPOILER][/]

mohsen1990;729313 نوشت:

:hamdel:به نام خدا:hamdel:

سلام.احسنت .. من پدرم گفت ما حرفهای اصلی رو میزنیم در مورد مهریه اگه خواستن چک و چونه بزنن بقیش با خودت ، چون خودت میخوای مهریه بدی ..

در مورد آقا شروین هم که میگن 114 سکه معمولیه ، متاسفانه عرف ما باعث شده این اتفاق بیفته و دارن این و معمولیش میکنن .. این اشتباهه .. الان رهبر که خطبه عقد میخونن

فقط برای کسانی میخونن که مهریشون 14 سکه باشه اگه مهریه بالاتر باشه نمیخونن ... شما داستان ازدواج پسر رهبر رو بخونین ، نوشته رهبر گفتن که اگر مهریه رو بالاتر بگین

من عقدشون رو نمیخونم ... حتی در مورد پسر خودشون هم حاضر نمیشن بخونن ...

mohsen1990;729313 نوشت:

آره این خیلی خوبه .. یجا خوندم کسی که مهریه زیاد تعیین میکنن و طرف هم قبول میکنه این کارش دروغ عملی هستش چون توان پرداخت نداره ولی قبول میکنه پرداخت کنه ...

نوشته اصلی توسط شروین ;729318 نوشت:

شان زن ملاکه

اشتباهه دوست عزیز .. مهریه شأن زن نیست .. مهریه هدیه به زنه .. تو روایات نگاه کنین پیامبر خودشون مهریه رو در دین اسلام آوردن و خودشون هم گفتن

هدیه هستش ...

اگر به شأن زن باشه شأن حضرت فاطمه س از همه بیشتره ... :Rose: و همچنین به دختران مومن و مهر کم ما هم این حرف توهینه ...

یا‌رقیه;729329 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]
البته به عکس این قضیه هم اعتقاد دارم هاااا.... یعنی اگه یه دختری رو دیدم خوبه و بهم میاد:khandeh!:... به خاطر مهریه نمی تونم ازش بگذرم.... بهشون می گم قبوله... من این مهریه رو تو سند ازدواج امضا می کنم تا اگه در حق دخترتون بدی کردم... حقمو بذارید کف دستم... اما اگه ازم راضی بودین.... اون دنیا سر پل صراط جلوم رو نگیرید که چرا مهریه رو ندادی!!... در واقع اگه بعد یه عمر زندگی بچه خوبی بودم... مهریه رو بهم ببخشید
منم شدیدا موافقم با این حرفتون.

یا‌رقیه;729329 نوشت:
یعنی اگه یه دختری رو دیدم خوبه و بهم میاد... به خاطر مهریه نمی تونم ازش بگذرم.... بهشون می گم قبوله

رقیه جان!
ازت خواهش میکنم همونطور که به روح اعتقاد داری ،:khaneh: به این موضوع هم اعتقاد داشته باش که ازدواج یک هندوانه دربسته هست ، که شما شناخت کاملی از طرفت نمیتونی در مراسم های خواستگاری پیدا کنی ... پس نه از این طرف بوم بیفت ، نه از اونطرف ... و جای اشتباه برای شناختت بزار ، یعنی اگر دیدی طرفت در مراسم خواستگاری ، یک دختر خانم خوب و گل هست ، جای خطا برای این موضوع بزار ... و اینطور با خودت فکر نکن که حالا که طرفت خوبه ، تو مهریه بالا رو قبول میکنی تا خیال طرفت راحت باشه که با دخترشون ، قلدری نمیکنی! نخیر... این رو هم در نظر داشته باش که شما خوبی ، ممکنه طرفت بعدا سر زندگی اون ادمی که فکر میکردی نباشه ، اونوقت چی ؟ الکی الکی زیر بار دینی میری که برات بار حقوقی داره و مشکلات بعدی رو به همراه داره...

mohsen1990;724901 نوشت:
پدر عروس ::Gig::Gig:

داماد : :khandeh!:

mehrant : :Moteajeb!::ajab!:

نشاط;729238 نوشت:
بهتر است؛بزرگترا با همدیگر صحبت کنند و به یک توافق برسند.
خوب داماد بیچاره باید پرداخت کنه بزرگترها که قرار نیست پرداخت کنن.....
مثلا عقیده ای که پدر ومادر من دارن اینکه مهریه 313 سکه رو خیلی مهریه خوب و پایینی میدونن....و اگه دختری مهریه اش اینقدر باشه پدر و مادرم کاملا راضی هستن.....اما من هیچوقت توانایی پرداخت این مقدار مهریه رو نداشتم و ندارم.....

شروین;729250 نوشت:
110 سکه چیزی نیست
چطور چیزی نیست حداقلش حدود 110 میلیون تومنه....
من مهریه 14 سکه هم باشه اگه قراره پرداختش کنم باید ماشینم رو بفروشم که بتونم پولشو بدم...چه برسه به این مقدار بالا....

شروین;729250 نوشت:
پس چرا به خواستگاری کسی میروی که چنین شکی به او داری
اگر اونا هم شک دارن که آدم درستی نیستیم و دخترشون رو اذیت خواهیم کرد یا طلاق خواهیم داد که میخوان به واسطه مهریه بالا مانع از این کار بشن، اصلا چرا دارن دخترشون رو به همچین آدمی میدن؟
البته این کار رو پدر و مادر خودمم کردن....چون شوهر خواهرم رو شناختی ازش نداشتن موقع خواستگاری مهریه خواهرم رو گذاشتن هزار سکه به اضافه چند مثقال طلا.....

شروین;729263 نوشت:
مهریه 14 سکه

من توی یه تاپیک دیگه هم گفتم....
خانواده من میگن اگه دختر خوبی پیدا کردیم و به توافق رسیدیم قرار شد وصلت کنیم اصلا اجازه نمیدیم اونها چیزی بعنوان جهیزیه خرید کنن ما همش رو خودمون تقبل میکنیم و میخریم

ضمنا جناب:

mohsen1990;724901 نوشت:
سلام

شروین;729250 نوشت:
مهریه

یا‌رقیه;729258 نوشت:
سلام
صبح بخیر
این تاپیک : http://www.askdin.com/thread48975.html
و مخصوصا این قسمتی که ازش نقل قول میکنم رو مد نظر قرار داشته باشید
••ostad••;677293 نوشت:
ابتدا برای روشن تر شدن اذهان دوستان بزرگوار تعریفی از اصطلاحات حقوقی خدمت بزرگواران ارایه می دهم مهریه، مالی است که ثبت آن در سندی به نام عقدنامه، شرایط خاصی را برای پرداخت و دریافت آن ایجاد می‌کند؛ البته می‌توان برای این مساله ۲ جنبه شرعی و قانونی تصور کرد. ممکن است زنی از نظر شرعی مهریه خود را به همسرش ببخشد، اما از نظر قانونی این حق به قوت خود باقی است و حتی دستخطی که مثلا مردی با اجبار یا در شرایط دیگری از همسر خود مبنی بر بخشش مهریه بگیرد نیز دلیلی قانع‌کننده برای دریافت مهریه نیست و ارزش حقوقی ندارد.
از نظر قانونی، مهریه تنها در دادگاه یا محضر قابل دریافت و پرداخت است و حتی در شکل دیگر ماجرا، اگر مردی خودرو، خانه یا شی دیگری را برای همسرش به عنوان مهریه بخرد، تا وقتی که این مساله در عقدنامه یا محضر با عنوان مشخصی مانند ۳ دانگ از خانه بابت مهریه به همسرم داده شد، ذکر نشود آنچه به این طریق به نام همسر می‌شود، در صورتی که زن نپذیرد بخشی از مهریه است، تنها در حکم هدیه خواهد بود

دوستانی که میگن ، مخالف با مهریه بالا هستن ، لطفا خودشون رو جای پدر عروس هم بزارن ، و از دیدگاه پدر عروس هم حرف بزنن که اونها هم دنبال یک تکیه گاه و دستاویز برای ضمانت و تداوم زندگی اینده دخترشون هستند .. از این منظر هم به موضوع نگاه کنید و یک راهکار برنده برنده ارائه بدید که دو طرف ، حس خوب و رضایت از توافق نهایی داشته باشن.

[="Navy"]

یا‌رقیه;729332 نوشت:

:_loool:

عاقا شما به دیدگاه مکالمه چیکار دارین... حرف حق را بزنید...

حتی اگر به ضرر زی ذی ها

باشد....:khaneh:

[SPOILER] یا رقیه و شروین در بحث دو طرفه به چه مانند
به شهید مطهری و دکتر علی شریعتی مانند...:Nishkhand:...

[/SPOILER]

توجه نمیکنی شهید مطهری

فقط خواستم بگم استدلال داماد غلطه
اگر مهریه را بعنوان تضمین قبول ندارد باید بگوید قبول ندارد

ولی این استدلال که پس چرا دختر میدهی غلط است و جوابش همونیه که گفتم

ضمنا حرف حق هم مشخصه

حرف حق اینه که مهریه حق دختر است و تعیینش با دختر و البته توافق پسر است و اسلام هیچ محدودیتی نگذاشته
هرچند توصیه هایی کرده ولی فقط در حد همان توصیه است

حق این است

حالا شما دوست دارید حق را به سمت خودتان بچرخانید از شهید مطهری مایه نگذارید :Cheshmak:

مولکول 68;729336 نوشت:
به این موضوع هم اعتقاد داشته باش که ازدواج یک هندوانه دربسته هست

هندونه خواستی بخری... بیا پیش خودم.... حتی هندونه در بسته هم اگر سنجیده عمل بشه... کاملا شیرین خواهد بود... چه برسه به ازدواج که هندونه در بسته نیست:khaneh:

مولکول 68;729336 نوشت:
و اینطور با خودت فکر نکن که حالا که طرفت خوبه ، تو مهریه بالا رو قبول میکنی تا خیال طرفت راحت باشه که با دخترشون ، قلدری نمیکنی! نخیر... این رو هم در نظر داشته باش که شما خوبی ، ممکنه طرفت بعدا سر زندگی اون ادمی که فکر میکردی نباشه ،

می دونید مشکل چیه... همه این حرفا تئوریک هستش....

امیدوارم دوباره به خواهران محترمه و ارزشی بر نخوره.....

ولی پیدا کردن زن با مهریه پایین... یعنی تعویض رنگ مو و دندون...:Nishkhand:

من خودم شخصا... اینقدر سر موضوع ازدواج خسته شدم که اصلا حاضر نیستم به خاطر این چیزا... فرصتا رو از دست بدم.... دختر خوب باشه... برای اینکه مدیونشون نشم... همون اول می گم که هر چند این مهریه رو قبول کردم... ولی هرچقدرشو که نتونستم پرداخت کنم، حلال کنید....:Sham:[/]

[="Navy"]

mehrant;729338 نوشت:
چطور چیزی نیست حداقلش حدود 110 میلیون تومنه....
من مهریه 14 سکه هم باشه اگه قراره پرداختش کنم باید ماشینم رو بفروشم که بتونم پولشو بدم...چه برسه به این مقدار بالا....

جوابش رو در ادامه دادیم با دوستان
اگر پسر طبق اصل حکمت مهریه سر عقد تقدیم عروس خانم کرد بله 14 سکه خوبه
همونم خیلی سنگینه
ولی اگر قرار شد بگه کی داده کی گرفته اونوقت دیگه نباید عدم توانایی مالی رو مطرح کنه

mehrant;729338 نوشت:
اگر اونا هم شک دارن که آدم درستی نیستیم و دخترشون رو اذیت خواهیم کرد یا طلاق خواهیم داد که میخوان به واسطه مهریه بالا مانع از این کار بشن، اصلا چرا دارن دخترشون رو به همچین آدمی میدن؟
البته این کار رو پدر و مادر خودمم کردن....چون شوهر خواهرم رو شناختی ازش نداشتن موقع خواستگاری مهریه خواهرم رو گذاشتن هزار سکه به اضافه چند مثقال طلا.....

من این جواب رو در صحبت داماد عرض کردم
که اگر بنا به شک است هردو طرف میتوانند شک داشته باشند

و اصولا مگر میشود شک نداشت ؟

mehrant;729338 نوشت:
من توی یه تاپیک دیگه هم گفتم....
خانواده من میگن اگه دختر خوبی پیدا کردیم و به توافق رسیدیم قرار شد وصلت کنیم اصلا اجازه نمیدیم اونها چیزی بعنوان جهیزیه خرید کنن ما همش رو خودمون تقبل میکنیم و میخریم

بسیار هم عالی
اونوقت شما میتونی خیلی با منطق حرف مهره پایین را بزنی[/]

*صفا*;729334 نوشت:
در مورد آقا شروین هم که میگن 114 سکه معمولیه ، متاسفانه عرف ما باعث شده این اتفاق بیفته و دارن این و معمولیش میکنن .. این اشتباهه .. الان رهبر که خطبه عقد میخونن

فقط برای کسانی میخونن که مهریشون 14 سکه باشه اگه مهریه بالاتر باشه نمیخونن ... شما داستان ازدواج پسر رهبر رو بخونین ، نوشته رهبر گفتن که اگر مهریه رو بالاتر بگین

من عقدشون رو نمیخونم ... حتی در مورد پسر خودشون هم حاضر نمیشن بخونن ...

بخشی از حرفهای رهبر معظم انقلاب رو اینجا میگذارم به خاطر این اشاره شما....
کسانی که مهریه‌ی بالا برای خانمشان قرار می‌دهند، به جامعه ضرر می‌زنند. خیلی از دخترها توی خانه می‌مانند، خیلی از پسرها بی‌زن می‌مانند، به‌خاطر این‌که این چیزها وقتی در جامعه رسم شد، سنت و عادت شد، به جای «مَهرُ السّنّة»، به جای این‌که مهر پیغمبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) سنت باشد، وقتی مهر جاهلی سنت شد، اوضاع، اوضاع جاهلی خواهد شد.
خطبه‌ی عقد ۱۳۷۷/۸/۱۱

مهریه‌ی سنگین مال دوران جاهلیت است. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) آن را منسوخ کرد. پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) از یک خانواده‌ی اعیانی است. خانواده‌ی پیغمبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، تقریباً اعیانی‌ترین خانواده‌ی قریش بودند. خود ایشان هم که رئیس و رهبر این جامعه است. چه اشکالی داشت دختر به آن خوبی که بهترین دختران عالم است و خدای متعال او را «سیدة النّساء العالمین» قرار داد «مِن الاَوّلینَ و الآخِرین»، با بهترین پسرهای عالم که مولای متقیان است می‌خواهند ازدواج کنند، مهریه‌ی ایشان زیاد باشد؟ چرا ایشان آمدند و این مهریه‌ی کم را قرار دادند که اسمش «مَهرُ السُّنَّة» است.
خطبه‌ی عقد ۱۳۷۴/۲/۲۸

مهریه هر چه کمتر باشد، به طبیعت ازدواج نزدیکتر است، چون طبیعت ازدواج معامله که نیست، خرید و فروش که نیست، اجاره دادن که نیست، زندگی دو انسان است. این ارتباطی به مسائل مالی ندارد. ولی شارع مقدس یک مهریه‌ای را معین کرده که باید یک چیزی باشد. اما نباید سنگین باشد. بایستی عادی باشد جوری باشد که همه بتوانند انجام دهند.
خطبه‌ی عقد ۱۳۷۴/۵/۱۸

بعضی خیال می‌کنند مهریه‌ی سنگین به حفظ پیوند زناشویی کمک می‌کند. این خطاست. اشتباه است. اگر خدای ناکرده این زن و شوهر نااهل باشند، مهریه‌ی سنگین هیچ معجزه‌ای نمی‌تواند بکند.
خطبه‌ی عقد ۱۳۷۵/۵/۱۱

بعضی از خانواده‌های طرف عروس می‌گویند که ما مهریه‌ی آن‌قدر بالا نمی‌خواهیم ولی خانواده‌ی داماد برای پز دادن و تفاخر می‌گویند نه نمی‌شود! چند میلیون یا فلان‌قدر. خب اینها همه دوری از اسلام است. هیچ کس با مهریه‌ی بالا خوشبخت نشد. این‌هایی که خیال می‌کنند اگر مهریه نباشد ازدواج دخترشان متزلزل خواهد شد، ‌ این‌ها اشتباه می‌کنند. ازدواج اگر چنان‌چه با محبت بود، ‌ با وضعیت درست بود، بی‌مهریه هم متزلزل نمی‌شود. ولی اگر چنان‌چه بر مبنای خباثت و زرنگی و کلاهبرداری و فریب و این چیزها بود، مهریه هر چقدر هم که زیاد باشد، مرد بدجنس زورگو، کاری خواهد کرد که بتواند از زیر بار این مهریه هم فرار کند.
خطبه‌ی عقد ۱۳۷۵/۹/۴

من از مردم سراسر کشور خواهش می‌کنم که آن قدر مهریه‌ها را زیاد نکنند. این سنت جاهلی است. این کاری است که خدا و رسول (صلی‌الله‌علیه‌وآله) در این زمان بخصوص، از آن راضی نیستند. نمی‌گوییم حرام است. نمی‌گوییم ازدواج باطل است. اما خلاف سنت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و اولاد ایشان و ائمه‌ی هدی (علیهم‌السلام) و بزرگان اسلام است. خلاف روش این‌هاست و به‌خصوص در زمان ما که کشور احتیاج دارد به این‌که همه‌ی کارهای صحیح، آسان شود، هیچ مصلحت نیست که بعضی ازدواج‌ها را این‌طور مشکل کنند.
خطبه‌ی عقد ۱۳۷۳/۹/۲

ه تشریفات خیلی اهمیت ندهید. این که من گفته ام اگر مهریه بیشتر از این مقدار باشد، عقد را نمیخوانم، از باب این نیست که اگر مهریه بیشتر از این مقدار باشد، عقد باطل است؛ نه، اگر شما مهریه را هزار برابر این مقدار، مثلاً چهارده هزار سکه، قرار بدهید، عقد باطل نیست و عقد درست است؛ منتها عقد یک معامله ی انسانی است و معامله ی دلها و جانهاست، که اگر پای پول و ثروت به میان آمد، تبدیل میشود به معامله یی بازاری؛ مثل این است که کالایی را داریم میگیریم و میدهیم. خب این کالا چیست، کیست؟ من میخواهم جلوی این را بگیرم که در چشم و همچشمی نیفتد. یک عده که مقداری پول دارند، به فکر بیفتند که مهریه های گزاف تهیه کنند، بعد هم با جهیزیه ی سنگین از آن طرف همراه شود. آن خانم بگوید همسایه مان، خواهرش، دختر عمویش و... فلان جور جهیزیه برده، اگر ما نبریم، بد میشود. اینها را رها کنید و نگاه کنید به نیازها و همان حد لازم معمول؛ از آن حدود تجاوز نشود.

گر کسی برای دختر خود اهمیّت قائل است، یا دختری برای خود ارزش قائل است، راهش این نیست که بگوید باید مِهریه‌ی ما را زیاد کنید. مهریّه هر چقدر کمتر باشد،‌جنبه انسانی این پیوند بیشتر است.260
هیچ پولی، هیچ ثروتی، معادل یک انسان نمی‌شود، نه هیچ مهریّه‌ای می‌تواند قیمت سرانگشت یک زنِ مسلمان باشد و نه هیچ درآمدی برای یک مرد یا زن می‌تواند معادل با شخصیّت او باشد. کسانی که مهریّه‌های دخترشان بالا می‌برند، اشتباه می‌کنند. این احترام نیست. این بی‌احترامی است. برای اینکه با بالا بردن مهریّه، شما جنس این معامله‌ی انسانی را، یعنی یکی از دو جنس معامله‌ی انسانی را – چون هر دو در مقابل هم هستند – تنزّل می‌دهید به حدّ یک کالا و یک متاع می‌گویید دختر من آنقدر می‌ارزد. نه آقا! دختر شما اصلاً با پول قابل مقایسه نیست...
این مهریّه یک سنت اسلامی و الهی است. برای این نیست که در مقابل این موجود شریفِ عزیزِ انسانی، انسان بخواهد یک چیزی بدهد.

مخصوصا چون جناب شروین گفتن:

شروین;729250 نوشت:
110 سکه چیزی نیست

اینو بخونید:.....

در طرح احکام شرعی در برنامه‌ی پیش از ظهر، باید سفارش کنید که مسائلی گفته بشود که در حواشی آن، برداشت نادرستی صورت نگیرد. مثلاً گروه نظارت ما گزارشی به من دادند که در یکی از همین برنامه‌ها، موقع طرح یک مسأله‌ی شرعی در خصوص اختلاف زن و مرد در زمینه‌ی مهریه، از تعداد زیاد سکه‌ها مثال زده شده بود؛ مثلاً اگر زن گفت مهریه‌ی من صدوپنجاه سکه‌ی بهار آزادی است، اما مرد گفت نخیر، صد سکه‌ی بهار آزادی است، در این‌جا چه باید کرد! اصلاً چرا شما اسم مهریه را با صدوپنجاه سکه میآورید؟! بنده حداکثر چهارده سکه را برای قرائت خطبه‌ی عقد تعیین کرده‌ام؛ اگر یک عدد سکه هم اضافه کنند، خطبه‌ی عقد را نمیخوانم. مگر صدوپنجاه عدد سکه شوخی است؟! اصلاً نباید اسمش را آورد. مثلاً باید گفت اگر زن ادعای ده سکه داشت، ولی مرد گفت نخیر، نُه سکه است، چه کار باید کنیم. یا فرضاً شنیده بشود که برخی از تعبیرات نادرست را در طرح مسأله‌ی بین زن و شوهر به کار برده‌اند؛ مثلاً گفته بشود که زن اسیر مرد است! زن اسارتی ندارد؛ انسان آزاد است. این‌گونه تعبیرات با این‌که تعبیرات حساب‌شده‌یی هم نیست، اما حالا به زبان آمده است. در هنگامی که میخواهند این‌گونه برنامه‌ها را پخش کنند، باید این دقت را بکنند و این موارد را اصلاح کنند.

*صفا*;729334 نوشت:
مهریه شأن زن نیست .. مهریه هدیه به زنه .. تو روایات نگاه کنین پیامبر خودشون مهریه رو در دین اسلام آوردن و خودشون هم گفتن هدیه هستش ...

اگر به شأن زن باشه شأن حضرت فاطمه س از همه بیشتره ...

:Kaf::Kaf::Kaf:

به عنوان یه دختر
و با استفاده از دانسته هام
مهریه در عوض رابطه جنسی گرفته میشه
و اگه مرد مهریه نده تجاوز حساب میشه
مبلغی هم براش تعیین نشده و شخصیه و توافقی تعیین میشه
درظمن هیچ اهمیتی نداره که کی عقدو بخونه
و اهمیتی هم ندار مهریه 14 تا باشه یا140000 تا!
حقیقت تلخه دوستان
اگه دلتون نمیاد واسه عشقتون پول خرج کنید خب نکنید این همه دختر
دوباره تاکید میکنم این قضیه مهریه دادن اجباریه اما میزانش شخصی و توافقی
پس حقیقتو دریابید و تفکراتتونو به خورد دیگران ندید
چون تو به نیت دوطفلان مهریه رو 2 تا تعیین میکنی دلیل نمیشه من به نیت 1400 تا پیامبر 1400 سکه مهریه نزاریم

مولکول 68;729336 نوشت:
رقیه جان!
ازت خواهش میکنم همونطور که به روح اعتقاد داری ،:khaneh: به این موضوع هم اعتقاد داشته باش که ازدواج یک هندوانه دربسته هست ، که شما شناخت کاملی از طرفت نمیتونی در مراسم های خواستگاری پیدا کنی ... پس نه از این طرف بوم بیفت ، نه از اونطرف ... ...

مولکول 68;729339 نوشت:
دوستانی که میگن ، مخالف با مهریه بالا هستن ، لطفا خودشون رو جای پدر عروس هم بزارن ، و از دیدگاه پدر عروس هم حرف بزنن که اونها هم دنبال یک تکیه گاه و دستاویز برای ضمانت و تداوم زندگی اینده دخترشون هستند ...

من اگه بخام اینکارو بکنم.یعنی اگه دیدم دختر خوبیه.نمیگم مثلا 110سکه که زیاده قبول میکنم.ولی خوب 50-60تا را قبول میکنم.50-60 تا را هم میتونم بدم ولی خب با بدبختی.از طرفی همین 50-60 تا میشه 50-60میلیون که سوده بانکیش (یعنی حداقل درامدی که میتونه داشته باشه در ماه) میشه 1000.000 که کافیه براش.مگه میخاد چیکار کنه یه دختر مجردی که خونه باباشه.زیادشم هست.

[="Navy"]

mehrant;729350 نوشت:
بخشی از حرفهای رهبر معظم انقلاب رو اینجا میگذارم به خاطر این اشاره شما....
کسانی که مهریه‌ی بالا برای خانمشان قرار می‌دهند، به جامعه ضرر می‌زنند. خیلی از دخترها توی خانه می‌مانند، خیلی از پسرها بی‌زن می‌مانند، به‌خاطر این‌که این چیزها وقتی در جامعه رسم شد، سنت و عادت شد، به جای «مَهرُ السّنّة»، به جای این‌که مهر پیغمبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) سنت باشد، وقتی مهر جاهلی سنت شد، اوضاع، اوضاع جاهلی خواهد شد.
خطبه‌ی عقد ۱۳۷۷/۸/۱۱

:Kaf::Kaf::Kaf:

دوست عزیز اینها فقط توصیه است

شما نمیتوانی بنا بر توصیه کسی هرچند رهبر
برای دیگران حکم صادر کنی[/]

شروین;729341 نوشت:

توجه نمیکنی شهید مطهری

فقط خواستم بگم استدلال داماد غلطه
اگر مهریه را بعنوان تضمین قبول ندارد باید بگوید قبول ندارد

ولی این استدلال که پس چرا دختر میدهی غلط است و جوابش همونیه که گفتم

ضمنا حرف حق هم مشخصه

حرف حق اینه که مهریه حق دختر است و تعیینش با دختر و البته توافق پسر است و اسلام هیچ محدودیتی نگذاشته
هرچند توصیه هایی کرده ولی فقط در حد همان توصیه است

حق این است

حالا شما دوست دارید حق را به سمت خودتان بچرخانید از شهید مطهری مایه نگذارید :Cheshmak:

شما اینو به من بگین:یه دختر که فرضا مطلقه هست و توی خونه باباش زندگی میکنه.چقدر در ماه باید داشته باشه؟خرجش چقدر میشه؟که میفرمایین باید اگه یه موقع طلاق گرفت یه پولی دستش باشه.

مولکول 68;729339 نوشت:
دوستانی که میگن ، مخالف با مهریه بالا هستن ، لطفا خودشون رو جای پدر عروس هم بزارن ، و از دیدگاه پدر عروس هم حرف بزنن که اونها هم دنبال یک تکیه گاه و دستاویز برای ضمانت و تداوم زندگی اینده دخترشون هستند .. از این منظر هم به موضوع نگاه کنید و یک راهکار برنده برنده ارائه بدید که دو طرف ، حس خوب و رضایت از توافق نهایی داشته باشن.

:hamdel:یاالله:hamdel:
سلام دوست عزیز .. اول اینکه مهریه تضمین نیست .. چون به راحتی میشه کاری کرد که دختر مهریشو ببخشه و جونشو آزاد کنه .. البته خدایی نکرده نمیخوام بگم که

ما اهل اینچیزا هستیم نه ، ولی بعضی مردا هستن که از این کار ها میکنن ..

دوم اینکه صحبت رهبر که جناب مهرانت گذاشتن فک میکنم جواب خوبی به این حرفتون باشه:

بعضی خیال می‌کنند مهریه‌ی سنگین به حفظ پیوند زناشویی کمک می‌کند. این خطاست. اشتباه است. اگر خدای ناکرده این زن و شوهر نااهل باشند، مهریه‌ی سنگین هیچ معجزه‌ای نمی‌تواند بکند.
خطبه‌ی عقد ۱۳۷۵/۵/۱۱

[=Microsoft Sans Serif]

شروین;729356 نوشت:

برای دیگران حکم صادر کنی

البته ایشون هم حکم صادر نکردن... فقط سخنان رهبری رو نقل و قول کردن....:khandeh!:[=Microsoft Sans Serif]

البته در کنار می شه حتی احادیث رو هم نقل و قول کرد....

افراد خودشون مخیر(صاحب اختیار) خواهند بود که به توصیه معصوم گوش بدن یا.....

در مورد توصیه های رهبری هم همینطور... افراد مخیر هستند که به نکات مورد تاکید رهبری گوش بدهند و سرلوحه کارشان قرار بدهند یا.....

*نجینی*;729351 نوشت:
مهریه در عوض رابطه جنسی گرفته میشه
و اگه مرد مهریه نده تجاوز حساب میشه
من اگه دختر بودم خیلی با این حرفتون بهم برمیخورد.

*نجینی*;729351 نوشت:
درظمن هیچ اهمیتی نداره
"ضمن"

*نجینی*;729351 نوشت:
اگه دلتون نمیاد واسه عشقتون پول خرج کنید خب نکنید این همه دختر
شما کلن دیدگاه "مرد یک عابربانک"هست را دارین.
اون خرج کردن توی زندگی فرق میکنه بحثش با مهریه.

*نجینی*;729351 نوشت:
س حقیقتو دریابید و تفکراتتونو به خورد دیگران ندید
کسی تفکراتشو به خورد دیگران نمیده.هرکسی مختاره.

[="Navy"]

mohsen1990;729360 نوشت:
شما اینو به من بگین:یه دختر که فرضا مطلقه هست و توی خونه باباش زندگی میکنه.چقدر در ماه باید داشته باشه؟خرجش چقدر میشه؟که میفرمایین باید اگه یه موقع طلاق گرفت یه پولی دستش باشه.

منکه بارها عرض کردم مهریه را بعنوان تضمین قبول ندارم و باید نقدا پرداخت شود

ولی اگر بخواهیم دید تضمین داشته باشیم متناسب با دید امروزه
و مرد هم بخواد پرداخت نکنه تا وقتی که جدا میشوند
آنوقت باید مبلغی باشد که زن بتواند برای خودش زندگی ای جور کند
یا حداقل بصورت ماهیانه مستمری ای داشته باشد

مبلغ نمیشه تعیین کرد

از کجا معلوم وقتی دختر طلاق گرفت پدرش زنده باشد ؟
اگر هیچ کس را نداشت چی ؟ چه کسی جواب آوارگی او را میدهد ؟

در انتها باز خط اول رو بخونید[/]

[=Microsoft Sans Serif]مهریه های امروزی داد همه را درآورده اند! اگرچه که مهریه از نگاه شرع، حق زن است و وجه مهریه برای زن از شیر مادرش هم حلال تر است، اما وقتی رقم مهریه آن قدر بالا باشد که از حد توان مرد خارج باشد و مرد بداند که توان پرداخت این میزان مهریه را ندارد، از نگاه شرعی اشکال به وجود می آید. حتی اگر خودش زمان عقد به این میزان مهریه رضایت داده باشد.

روایت است که مردی پیش حضرت علی(ع) رفت و گفت که می خواهم ازدواج کنم اما پولی برای مهریه ندارم. حضرت فرمودند در کیسه ات چه داری؟ مرد گفت دو مشت گندم. امام به مرد گفتند که یک مشت از آن را مهر همسرت کن و او را به عقد خود درآور. این روایت نشان می دهد که مهریه زن باید بخشی از دارایی مرد در زمان ازدواج باشد به طوری که در لحظه جاری شدن عقد بتواند آن را بپرداخت کند.

از امیرالمؤمنین علی علیه السلام هم در وسائل الشیعه آمده است: لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوة. یعنی مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.

[="Navy"]

یا‌رقیه;729366 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]

البته ایشون هم حکم صادر نکردن... فقط سخنان رهبری رو نقل و قول کردن....

:khandeh!:

البته در کنار می شه حتی احادیث رو هم نقل و قول کرد....

افراد خودشون مخیر(صاحب اختیار) خواهند بود که به توصیه معصوم گوش بدن یا.....

در مورد توصیه های رهبری هم همینطور... افراد مخیر هستند که به نکات مورد تاکید رهبری گوش بدهند و سرلوحه کارشان قرار بدهند یا.....

پسر ها اول به اصل داستان تمکین کنند
منظورم همون نگرفتن جهیزیه و ... و هیچ انتظاری نداشته باشند
بعد اگر این کارهارا کردند بیایند به مستحبات و توصیه های رهبری هم گوش کنند

ضمنا برخی دوستان توی خصوصی به من میگن که تو چون خرت از پل گذشته اینارو میگی
خیر اینطور نیست

من اینارو میگم چون مطمئنم حرفم درسته

در موقع خودم هم حتی 1 بار چونه نزدم سر مهریه
دلیلشم این نبود که بلد نبودم
دلیلش همینهایی هست که الان دارم میگم

شروین;729356 نوشت:

برای دیگران حکم صادر کنی

جوابتون در صحبتهای خود ایشون که نوشتم بود:
mehrant;729350 نوشت:
نمی‌گوییم حرام است. نمی‌گوییم ازدواج باطل است. اما خلاف سنت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و اولاد ایشان و ائمه‌ی هدی (علیهم‌السلام) و بزرگان اسلام است. خلاف روش این‌هاست و به‌خصوص در زمان ما که کشور احتیاج دارد به این‌که همه‌ی کارهای صحیح، آسان شود، هیچ مصلحت نیست که بعضی ازدواج‌ها را این‌طور مشکل کنند.

من فقط یه دونه سکه مهر دختر میکنم، بیشتر از این ندارم

شروین;729368 نوشت:
منکه بارها عرض کردم مهریه را بعنوان تضمین قبول ندارم و باید نقدا پرداخت شود
من
م نگفتم تضمین که!!!

شروین;729368 نوشت:
یا حداقل بصورت ماهیانه مستمری ای داشته باشد
منم همین منظورمه."مستمری"ما الان مستاجرمون مطلقه هست.5پیش گرفتیم350اجاره.اگر دختر در ماه یک میلیونم داشته باشه.میتونه زندگی راحتی با 650 تومن داشته باشه.نمیتونه!!!حتما نباید زندگی مجللی راه بندازه بعد طلاقش.ماهی یه میلیون میشه 50میلیون معادل 50عدد سکه.چرا باید 110 تا یا بیشتر باشه که پسرم اینجوری زندگیش داغون بشه بخاطر دختر.و هرچی پول درمیاره بده برای مهریه.

[=Microsoft Sans Serif]

شروین;729372 نوشت:
پسر ها اول به اصل داستان تمکین کنند
منظورم همون نگرفتن جهیزیه و ... و هیچ انتظاری نداشته باشند

این رو چرا به بنده و استارتر می گید...

اینجا استارتر سوال پرسیدن... پس باید با فرضیات ایشون صحبت کنیم

البته علاوه بر ایشون... بنده و دکتر مهران هم گفتیم که هیچ گونه توقعی در زمینه جهیزیه نداریم...

پس خواهشا بر همین مبنا صحبت کنید... چون جناب محسن با این فرضیات می خوان به نتیجه برسن....

نه اون پسر هایی که در تصور شما هستن.

شروین;729372 نوشت:
من اینارو میگم چون مطمئنم حرفم درسته
[=Microsoft Sans Serif]

ضمنا نمی دونم به کجای حرفتون اینقدر اطمینان دارید که با احدایث معصومین هم زاویه داره!!!

من مطمئن هستم حرف حضرت علی جسارتا از حرف یه کاربر ، 100 برابر درست تره....

:lol:[=Microsoft Sans Serif]
[SPOILER][=Microsoft Sans Serif]مهریه های امروزی داد همه را درآورده اند! اگرچه که مهریه از نگاه شرع، حق زن است و وجه مهریه برای زن از شیر مادرش هم حلال تر است، [=Microsoft Sans Serif]اما وقتی رقم مهریه آن قدر بالا باشد که از حد توان مرد خارج باشد و مرد بداند که توان پرداخت این میزان مهریه را ندارد، از نگاه شرعی اشکال به وجود می آید.[=Microsoft Sans Serif] حتی اگر خودش زمان عقد به این میزان مهریه رضایت داده باشد.

[=Microsoft Sans Serif]روایت است که مردی پیش حضرت علی(ع) رفت و[=Microsoft Sans Serif] گفت که می خواهم ازدواج کنم اما پولی برای مهریه ندارم.[=Microsoft Sans Serif] حضرت فرمودند در کیسه ات چه داری؟ مرد گفت دو مشت گندم. امام به مرد گفتند که یک مشت از آن را مهر همسرت کن و او را به عقد خود درآور. این روایت نشان می دهد که مهریه زن باید بخشی از دارایی مرد در زمان ازدواج باشد به طوری که در لحظه جاری شدن عقد بتواند آن را بپرداخت کند.

از امیرالمؤمنین علی علیه السلام هم در وسائل الشیعه آمده است: لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوة. یعنی مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.
[/SPOILER]

mohsen1990;729367 نوشت:
من اگه دختر بودم خیلی با این حرفتون بهم برمیخورد.

"ضمن"

شما کلن دیدگاه "مرد یک عابربانک"هست را دارین.
اون خرج کردن توی زندگی فرق میکنه بحثش با مهریه.

کسی تفکراتشو به خورد دیگران نمیده.هرکسی مختاره.

یه بار رفتی خاستگاری مهریه رو نتونستی قبول کنی
خب نکن
به یکی دیگه دل ببند
چه نیازی به این بحثا هست؟ شاید اسمشو بشه گزاشت درددل
مرغ که نخواستی بخری به خاطر قیمت زیادش بیای اینجا بحث کنی
به جاش واسه باباعه اعتماد سازی کن
این بحثا بدرد مشکلت نمیخوره

یا‌رقیه;729329 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]

آخی چقد احساساتی
شما حتما شوهر خوبی واسه زنتون میشید،
دیگه خداییش 114 سکه خوبه دیگه،هروقت تونستید بدید،
چون اولش میگن 14 تا،همون اول که نمی خوان بدن،بعدا که وضعشون خوب شد چی؟گذاشتن ،پس همون 114 تا رو قبول کنید،چونه نزنید،آفرین پسرای خوب

موضوع قفل شده است