بررسی اعتبار ماجرای قرآن خواندن امام حسین علیه السلام بر روی نیزه

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی اعتبار ماجرای قرآن خواندن امام حسین علیه السلام بر روی نیزه

در یکی از مطالب انجمن که در این باره نوشته شده بود دیدم که یکی از کاربران اخراجی انجمن مطالبی را در رد واقعه قرآن خواندن سر امام حسین نوشته بود:
http://www.askdin.com/thread1617.html

اینجانب در مقامی نیستم که بخواهم درباره صحت یا عدم صحت این واقعه نظر دهم و صرفا آراء منقول درباره این داستان را خدمت دوستان ارائه می دهم. هر چند تمامی چهار طرق، مرسل می باشند اما در مقام اثبات استفاضه آن بحث خواهد شد:

طریق اول) شیخ مفید از زید بن ارقم
روي عن زيد بن أرقم أنه قال : مر به علي وهو على رمح وأنا في غرفة ، فلما حاذاني سمعته يقرأ : ( أم حسبت أن أصحاب الكهف
والرقيم كانوا من آياتنا عجبا ) فقف - والله - شعري وناديت
رأسك والله - يا ابن رسول الله - أعجب وأعجب

ابی عبدالله العکبری البغدادی الشیخ المفید، محمد بن محمد بن النعمان (متوفای 413 ه.ق) الارشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، جلد 2، صفحه 117، تحقیق: موسسة آل البیت لتحقیق التراث، نشر دار المفيد للطباعة والنشر والتوزيع - بيروت – لبنان، چاپ سال 1414 ه.ق

طریق دوم) قطب الدین راوندی از منهال بن عمرو
عن المنهال بن عمرو قال : أنا والله رأيت رأس الحسين عليه السلام حين حمل وأنا بدمشق ، وبين يديه رجل يقرأ الكهف ، حتى بلغ قوله ( أم حسبت أن أصحاب الكهف والرقيم كانوا من آياتنا عجبا ) ، فأنطق الله الرأس بلسان ذرب ذلق ، فقال: أعجب من أصحاب الكهف قتلي وحملي
قطب الدین الراوندی (متوفای 573ه.ق) الخرائج و الجرائح، جلد 2، صفحه 577، تحقیق: مؤسسة الإمام المهدي (ع) بإشراف السيد محمد باقر الموحد الأبطحي، نشر موسسة الامام المهدی – قم المقدسة، چاپ سال 1409ه.ق

طریق سوم: ابومخنف از شعبی
روى أبو مخنف عن الشعبي انه صلب رأس الحسين بالصيارف في الكوفة فتنحنح الرأس وقرأ سورة الكهف إلى قوله : ( انهم فتية آمنوا بربهم وزدناهم هدى فلم يزدهم إلا ضلالا )
ابن شهر آشوب شیر الدین ابی عبدالله السروی المازندرانی، محمد بن علي بن شهرآشوب ابن أبي نصر بن أبي حبيشي (متوفای 588 ه.ق) مناقب آل ابی طالب، جلد 3، صفحه 218، تحقیق: لجنة من أساتذة النجف الأشرف، نشر مطبعة الحيدرية - النجف الأشرف، چاپ سال 1376 ه.ق

طریق چهارم: سید هاشم بحرانی از سهل بن حبیب شهرزوری
قال سهل بن حبيب رضی الله عنه
عنه : فوقفوا بباب بني خزيمة ساعة من النهار ، والرأس على قناة طويلة ، فتلا سورة الكهف ، إلى أن بلغ في قراءته إلى قوله تعالى:
أم حسبت أن أصحاب الكهف والرقيم كانوا من آياتنا عجبا.

السيد هاشم بن سليمان البحراني (متوفای 1107 ه.ق) مدينة معاجز الأئمة الاثني عشر ودلائل الحجج على البشر، جلد 4، صفحه 121، تحقیق: مؤسسة المعارف الإسلامية بإشراف الشيخ عزة الله المولائي، نشر مؤسسة المعارف الإسلامية - قم – ايران، چاپ سال 1414 ه.ق

تا اینجا چهار طریق به منظور استفاضه این واقعه ارائه شد و همونطور که گفتم من نمی خوام درباره صحت یا عدم صحت این واقعه نظر بدم.

مرحوم شیخ حر عاملی پس از نقل این ماجرا چنین می نویسند:
هذا أعجب من الرجعة وأغرب ، لأن عود الروح إلى جميع البدن قد كثر وقوعه كما عرفت ، وأما عودها إلى الرأس وحده فهو غريب غير معهود ، فيزول به استبعاد الرجعة الموعود بها.
این واقعه عجیب و غریب تر از مسئله رجعت است زیرا حقیقت، بازگشت روح به تمام بدن است ولی بازگشت روح به سر به تنهایی چیز مبهم و نامشخصی است پس توسط آن اصل رجعت زایل می شود.
الشيخ محمد بن الحسن الحر العاملي (متوفای 1104 ه.ق) الايقاظ من الهجعة بالبرهان على الرجعة، صفحه 206، تحقیق: مشتاق المظفر، نشر دلیل ما – قم – ایران، چاپ سال 1422 ه.ق

در نهایت بنده قضاوت نمی کنم و نتیجه را به خوانندگان محترم واگذار می نمایم | و من الله توفیق

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

سلام

ما ورد في كتاب دلائل الإمامة قال: "وأخبرني أبو الحسين محمّد بن هارون عن أبيه عن أبي عليّ محمّد بن همام قال أخبرني جعفر بن محمّد بن مالك قال حدّثنا أحمد بن الحسين الهاشمي -قدم علينا مِن مصر- قال حدّثني القاسم بن منصور الهمداني بدمشق عن عبد الله بن محمّد التميمي عن سعد بن أبي خيزران عن الحرث بن وكيدة قال: كنتُ فيمَن حمل رأس الحسين (ع) فسمعتُه يقرأ (( أم حسبتَ أنّ أصحاب الكهف والرقيم كانوا مِن آياتنا عجبًا )) إلى قوله: (( إنّهم فتية آمنوا بربّهم وزدناهم هدى.. )) وقرأ (( وسيعلم الذين ظلموا أيّ منقلب ينقلبون )). فجعلتُ أشكّ في نفسي وأنا أسمع نغمة أبي عبد الله (ع) فقال لي "يا ابن وكيدة أما علمت أنّا معشر الأئمّة أحياء عند ربّنا"... .

979 / 32 - عنه : - أعني أبو جعفر محمد بن جرير الطبري - ، قال :
وأخبرني أبو الحسين محمد بن هارون ، عن أبيه ، عن أبي علي محمد بن
همام ، قال : أخبر [ نا ] ( 2 ) جعفر بن محمد بن مالك ، قال : حدثنا أحمد بن
الحسين الهاشمي ، قدم علينا من مصر .
قال : حدثني القاسم بن منصور الهمداني بدمشق ، عن عبد الله بن
محمد التميمي ، عن سعدان بن أبي طيران ( 3 ) ، عن الحارث بن وكيدة قال :
كنت فيمن حمل رأس الحسين - عليه السلام - فسمعته يقرأ سورة الكهف ،
فجعلت أشك في نفسي ، وأنا أسمع [ نغمة أبي عبد الله - عليه السلام - .

الكتاب : مدينة المعاجز

أنبأنا أبو محمد بن الأكفاني نا عبد العزيز الكتاني نا أبو محمد عبد الله بن الحسن ابن الفضيل الكلاعي وأبو عبد الله محمد بن يعقوب الطائي الحمصيان قالا أنا أبو عبد الله بن خالويه النحوي نا أبو الحسين بن مخزوم الحافظ حدثني محمد بن علي بن العباس الصيرفي نا أحمد بن محمد بن سليمان القاضي عن عبد الله بن زاهر الرازي عن الأعمش عن المنهال بن عمرو قال أنا والله رأيت رأس الحسين بن علي حين حمل وأنا بدمشق وبين يدي الرأس رجل يقرأ سورة الكهف حتى بلغ قوله تعالى { أم حسبت أن أصحاب الكهف والرقيم كانوا من آياتنا عجبا } قال فأنطق الله الرأس بلسان ذرب فقال أعجب من أصحاب الكهف قتلي وحملي
تاريخ دمشق .

حدثنا أبو الحسن علي بن المسلم لفظا نا عبدالعزيز بن أحمد أنا تمام بن محمد وأبو الليث أسد بن القاسم الحلبي قالا أنا الفضل بن جعفر بن محمد التميمي المؤذن نا أبو الحسن محمد بن أحمد العسقلاني بطبرية نا علي بن هارون الأنصاري نا محمد بن أحمد المصري نا صالح نا معاذ بن أسد الحراني نا الفضل بن موسى الشيباني نا الأعمش نا سلمة بن كهيل قال
رأيت رأس الحسين بن علي رضي الله عنهما على القنا وهو يقول { فسيكفيكهم الله وهو السميع العليم }

تاريخ مدينة دمشق وذكر فضلها وتسمية من حلها من الأماثل
أبي القاسم علي بن الحسن إبن هبة الله بن عبد الله الشافعي
سنة الولادة 499/ سنة الوفاة 571

الاسم : المنهال بن عمرو الأسدى مولاهم ، الكوفى ( أسد خزيمة )
الطبقة : 5 : من صغار التابعين
روى له : خ د ت س ق ( البخاري - أبو داود - الترمذي - النسائي - ابن ماجه )
رتبته عند ابن حجر : صدوق ربما وهم
رتبته عند الذهبي : رواية شعبة عنه فى النسائى ، وثقه ابن معين

از مجموع اخبار ، وثاقت خبر فوق ثابت است .

http://valiasr-aj.com/fa/page.php?id=1321&bank=question&startrec=3

من که از این مطالب و راویان چیزی نمیفهمم ،خودمونی بگید این واقعه بوده یانه

خیر البریه;725934 نوشت:
وأخبرني أبو الحسين محمد بن هارون ، عن أبيه ، عن أبي علي محمد بن
همام ، قال : أخبر [ نا ] ( 2 ) جعفر بن محمد بن مالك ، قال : حدثنا أحمد بن
الحسين الهاشمي ، قدم علينا من مصر .
قال : حدثني القاسم بن منصور الهمداني بدمشق ، عن عبد الله بن
محمد التميمي ، عن سعدان بن أبي طيران ( 3 ) ، عن الحارث بن وكيدة قال :

الكتاب : مدينة المعاجز

اگر یک روایت با چند طریق متفاوت اما مرسل نقل شده باشد(یعنی یک نص در چند کتاب با چند راوی مختلف آمده باشد ولی روات کتب آن را به صورت مرسل از روات حدیث روایت کرده باشند) می توان گفت حدیث مستفیض است؟

hosein-110;724799 نوشت:
مرحوم شیخ حر عاملی پس از نقل این ماجرا چنین می نویسند:
هذا أعجب من الرجعة وأغرب ، لأن عود الروح إلى جميع البدن قد كثر وقوعه كما عرفت ، وأما عودها إلى الرأس وحده فهو غريب غير معهود ، فيزول به استبعاد الرجعة الموعود بها.
این واقعه عجیب و غریب تر از مسئله رجعت است زیرا حقیقت، بازگشت روح به تمام بدن است ولی بازگشت روح به سر به تنهایی چیز مبهم و نامشخصی است پس توسط آن اصل رجعت زایل می شود.
الشيخ محمد بن الحسن الحر العاملي (متوفای 1104 ه.ق) الايقاظ من الهجعة بالبرهان على الرجعة، صفحه 206، تحقیق: مشتاق المظفر، نشر دلیل ما – قم – ایران، چاپ سال 1422 ه.ق

​این کلام شیخ حر عاملی چی میشه؟

hosein-110;726179 نوشت:
اگر یک روایت با چند طریق متفاوت اما مرسل نقل شده باشد(یعنی یک نص در چند کتاب با چند راوی مختلف آمده باشد ولی روات کتب آن را به صورت مرسل از روات حدیث روایت کرده باشند) می توان گفت حدیث مستفیض است؟

سلام

غالب وقايع تاريخي چنين حالتي دارند و مراسيل و موقوفات صحيح نيز داريم .

hosein-110;726179 نوشت:
​این کلام شیخ حر عاملی چی میشه؟

اين كلام شيخ كاملا مويد ماست زيرا ميگويد قرآن خواند سر بواسطه رجعت روح ، عجيب تر از رجعت حضرات ائمه است و بواسطه همين قرائت قرآن توسط سر امام حسين ع شبهه وشگفتي رجعت زايل ميشود .

خیر البریه;726309 نوشت:
غالب وقايع تاريخي چنين حالتي دارند و مراسيل و موقوفات صحيح نيز داريم

چطور چنین چیزی توجیه می شود؟ بی زحمت راجع به این مسئله بیشتر توضیح بدین

hosein-110;726333 نوشت:
چطور چنین چیزی توجیه می شود؟ بی زحمت راجع به این مسئله بیشتر توضیح بدین

مثلا الباني گفته :
عن الحسن قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: فذكره.

إسناده: حدثنا القعنبي عن مالك عن نافع عن ابن عمر.
قلت: وهذا إسناد موقوف صحيح على شرط الشيخين.

قلت: وهذا مرسل صحيح الإسناد.

و نحوه ما روى سفيان الثوري
عن عمرو بن مرة عن أبي عبيدة عن مسروق في قوله تعالى : *( و ماء مسكوب )* قال :
إنها تجري في غير أخدود . ذكره ابن القيم . و إسناده مقطوع صحيح

خیر البریه;726351 نوشت:
الباني گفته :

جالبه من از حدیث شناسان و رجالیون شیعه دلیل می خوام شما از البانی که از علمای اهل سنت هست برام دلیل میارین!
من گفتم در منابع ما شیعیان چه حجتی دال بر این قاعده حدیثی که شما فرمودید وجود داره؟
مگه قراره ما برای اثبات قواعد فقهی، حدیثی، رجالی و... خودمون به آراء عامه مراجعه کنیم؟!

خیر البریه;726309 نوشت:

همونطور که عرض کردم من توجیه این قاعده رو از منابع خودمون می خوام که بر ما حجت هست نه کتب فرق غیر شیعی...

hosein-110;726379 نوشت:
جالبه من از حدیث شناسان و رجالیون شیعه دلیل می خوام شما از البانی که از علمای اهل سنت هست برام دلیل میارین!
من گفتم در منابع ما شیعیان چه حجتی دال بر این قاعده حدیثی که شما فرمودید وجود داره؟
مگه قراره ما برای اثبات قواعد فقهی، حدیثی، رجالی و... خودمون به آراء عامه مراجعه کنیم؟!

همونطور که عرض کردم من توجیه این قاعده رو از منابع خودمون می خوام که بر ما حجت هست نه کتب فرق غیر شیعی...

سلام

قبلا هم گفتم كه علم حديث وتاريخ مثل رياضي نيست كه صد درصد ومطلق باشد ، با توجه به اختلافاتي كه بين فريقين در بعضي قواعد حديثي وجود دارد اما نتيجه كلي تقريبا مشابه است و نهايتااجتهادي مثلا در احاديث واخبار غير متواتر مانند مستفيض يا مشهور اگر به شواهد وقرائني دست يافتيم ميتوان به تقويت خبر حكم نمود.

ضمن اينكه در اين قبيل موارد ، استناد ما به كتب مخالفين موجب تاييد اخبار شيعه ميشود .

مثلا :

اخباريون شيعه بر خلاف اصوليون معتقدند كه"حديث صحيح آن حديثي است كه سند آن به معصوم متصل شود، اعم از اينكه راوي آن عادل، امامي و مورد وثوق باشد و يا نباشد; صحت اتصال آن به معصوم را از قرائن خارجيه بايد بفهميم و نه از طريق مورد وثوق بودن و يا نبودن شخص راوي ." هداية الابرار الي طريق الائمة الاطهار

اما دانشمندان اهل سنت تعريفي از حديث صحيح دارند مي‎گويند: "حديث صحيح حديثي است كه مسند باشد، يعني راويان آن بدون انقطاع و پي درپي از همديگر آن را روايت كنند تا به شخص پيامبر(ص) برسانند، مشروط بر اينكه آن روايت شاذ و نادر نباشد." علوم الحديث و مصطلحه 145/،157،

به نظر این جریان در منابع مشهور است و روایات گوناگون دیگر که هر کدام تلاوت آیه ای از آیات قران توسط سر امام حسین ع را بیان می دارد که بیشتر از همه آیه 9 سوره کهف مطرح شده است
به نظر اساس ماجرا صحت دارد که تلاوت آیه توسط سر امام حسین ع است اما کیفیت و جزئیات آن محل بحث است که ضرری به اصل بحث نمی زند.
البته سر امام حسین علیه السلام آیه ای از قرآن تلاوت فرموده باشند یا نه، ذره ای تفاوت در مقام حضرت و میزان ارادت ما نسبت به ایشان و حرکت آزادیبخش حضرتش ندارد.

خیر البریه;726615 نوشت:
در احاديث واخبار غير متواتر مانند مستفيض يا مشهور اگر به شواهد وقرائني دست يافتيم ميتوان به تقويت خبر حكم نمود

[=arial]پس اینکه قاعده ی جبر ضعف سند با شهرت روایی یا عملی در روایات

منسوب به ائمه برای استخراج احکام فقهی و عملی است، نه بحث تاریخ چی؟ (با عنایت به اینکه روایات مورد بحث ما نه منبع حکم فقهی است نه منتسب به ائمه)

خیر البریه;726615 نوشت:
استناد ما به كتب مخالفين موجب تاييد اخبار شيعه ميشود .

what?!

سلام "درباره ملاک قبولی یک خبر قبلا در این آدرس بحث شده:

http://www.pasokhgoo.ir/node/88462

وقتی صبحگاهان سر مبارک امام(علیه السلام) را به دستور عبید الله بن زیاد(لعنه الله) در کوچه ها و قبیله های کوفه چرخاندند، زید بن ارقم می گوید: در آن موقع من در حجره ای بودم و سر امام (ع) را بر نیزه ای گذاشته بودند. هنگامی که به روبروی من رسید، شنیدم که می خواند: أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْكَهْفِ وَ الرَّقیمِ كانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً (کهف/9).
زید بن ارقم می گوید: به خدا سوگند که که مو بر تنم راست شد و فریاد زدم: به خدا سوگند، سر تو ای فرزند رسول خدا، شگفت تر و شگفت تر است.
منبع:
الارشاد، شیخ مفید،ج2/ص117
کشف الغمة،ج2/ص279
إعلام الوری،ج1/ص473
بحارالنوار،ج45/ص121
نیز مراجعه نمایید به: الثاقب فی المناقب/ص333/ح273
المناقب للکوفی،ج2/ص267/ح732

شعبی می گوید: سر [امام] حسین (ع) بر شاخه های خشک خرما در کوفه آویخته شد و به سخن در آمد و سوره کهف را تا عبارت إِنَّهُمْ فِتْیَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَ زِدْناهُمْ هُدىً (کهف/13) خواند، اما این کرامت جز بر گمراهی آن قوم نیفزود.
منبع:
المناقب لابن شهر آشوب،ج4/ص61
بحارالانوار،ج45/ص304

در تاریخ دمشق به نقل از منهال بن عمرو آمده است: به خدا سوگند، من سر حسین بن علی را هنگامی که می بردند، دیدم. من در دمشق بودم و جلوی سر، مردی سوره کهف را قرائت می کرد تا به این سخن خدای تعالی رسید: أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْكَهْفِ وَ الرَّقیمِ كانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً (کهف/9)، آنگاه خداوند سر را به سخن در آورد و با شیوایی تمام فرمود: شگفت تر از ماجرای اصحاب کهف، کشتن و بردن من است.
منبع:
تاریخ دمشق، ج60/ص370
الخرائج و الجرائح، ج2/ص 577/ح1
الثاقب فی المناقب/ص333/ح274
نیز مراجعه کنید به: الصراط المستقیم، ج2/ص179/ح17
بحار الانوار، ج45/ ص188/ح32

شعبی گوید: هنگامی که سر حسین (ع) را بر درخت آویختند، از آن شنیده شد: و سیعلم الذین ظلموا أی منقلب ینقلبون (شعراء/227).
و نیز صدایش در دمشق شنیده شد که می گوید: لا قوة الا بالله(کهف/39) (قدرتی جز از جانب خداوند نیست)، و نیز شنیده شد که قرائت می کند: أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْكَهْفِ وَ الرَّقیمِ كانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً (کهف/9)، پس زید بن ارقم گفت: کار تو شگفت تر است، ای فرزند رسول خدا.

منبع:
المناقب لابن شهر آشوب،ج4/ص61
بحارالانوار، ج45/ص304

سلمة بن کهیل می گوید: سر حسین بن علی(ع) را بر نیزه دیدم، در حالی که می گفت: فسیکفیکهم الله و هو السمیع العلیم (بقره/137).

منبع:
تاریخ دمشق، ج22/ ص117

باید توجه داشت که غالب این روایات معتبرند و نقل آن ها بلامانع است. تلاوت قرآن هم توسط سر بریده شده، عجیب و محال نیست ؛ زیرا امام(ع) بنده خاص خدا بود که مظلومانه به شهادت رسید و خدا برای نشان دادن آیت بودن او و ظالم بودن دشمنانش این کرامت را به او عطا فرمود.

hosein-110;727051 نوشت:
[=arial]پس اینکه قاعده ی جبر ضعف سند با شهرت روایی یا عملی در روایات

منسوب به ائمه برای استخراج احکام فقهی و عملی است، نه بحث تاریخ چی؟ (با عنایت به اینکه روایات مورد بحث ما نه منبع حکم فقهی است نه منتسب به ائمه)

what?!

عده بهره جست
ما كلي ارزيابي ميكينم و به نظر من در اخبار تاريخي هم ميتوان از اين قا

اما در مورد what يعني چون مخالف ما چيزي كه به نفع ما باشد را معمولا نقل نميكند پس در اينجا همين روايات مخالفين باعث تاييد ماست !

hosein-110;724799 نوشت:
هر چند تمامی چهار طرق، مرسل می باشند اما در مقام اثبات استفاضه آن بحث خواهد شد:

یک طریق مسند نیز بدین شرح موجود می باشد:
الرابع والعشرون كلام رأسه الشريف وقراءته الكهف
وأخبرني أبو الحسين محمد بن هارون ، عن أبيه ، عن أبي علي محمد بنهمام ، قال : أخبر [ نا ] جعفر بن محمد بن مالك ، قال : حدثنا أحمد بنالحسين الهاشمي ، قدم علينا من مصر .
قال : حدثني القاسم بن منصور الهمداني بدمشق ، عن عبد الله بنمحمد التميمي ، عن سعدان بن أبي طيران ، عن الحارث بن وكيدة قال :
فقال لي : يا ابن وكيدة أما علمت إنا معشر الأئمة أحياء عند ربنا
نرزق ، فقلت في نفسي أسترق رأسه ] .
فناداني : يا بن وكيدة ليس لك إلى ذلك سبيل ، سفكهم دمي
أعظم عند الله من تسييرهم رأسي ، فذرهم * ( فسوف يعلمون إذ
الأغلال في أعناقهم والسلاسل يسحبون ) *
السيد هاشم بن سليمان البحراني (متوفای 1107 ه.ق) مدينة معاجز الأئمة الاثني عشر ودلائل الحجج على البشر، جلد 3، صفحه 462، تحقیق: مؤسسة المعارف الإسلامية بإشراف الشيخ عزة الله المولائي، نشر مؤسسة المعارف الإسلامية - قم – ايران، چاپ سال 1414 ه.ق

خیر البریه;726309 نوشت:

[=arial]پس اینکه میگن اگه به صرف شهرت یک داستان تاریخی راه ورود به بحث درباب آن را مسدود کنیم، باید تمام تحریفهای عاشورا و بدتر از آن را هم به صرف شهرت بپذیریم و با وجود زیادی اخبار مجعوله و نشر اکاذیب حتی در قالب روایت مشهور اعتماد بر اینکه روایتی صرفا شهرت پیدا کرد، شایسته نیست چی؟ آیا شواهد این مدعا بسیار است؟

hosein-110;727275 نوشت:
[=arial]پس اینکه میگن اگه به صرف شهرت یک داستان تاریخی راه ورود به بحث درباب آن را مسدود کنیم، باید تمام تحریفهای عاشورا و بدتر از آن را هم به صرف شهرت بپذیریم و با وجود زیادی اخبار مجعوله و نشر اکاذیب حتی در قالب روایت مشهور اعتماد بر اینکه روایتی صرفا شهرت پیدا کرد، شایسته نیست چی؟ آیا شواهد این مدعا بسیار است؟

سلام

اين موضوعات نياز به تجزيه وتحليل دارد و نميتوان براي همه نسخه واحدي پيچيد .

در مورد عاشورا وتحريفاتش هم قبلا بحثهاي خوبي در همين سايت شده است .

موضوع قفل شده است