جمع بندی آیا این سخن از حضرت علی علیه السلام موثق است؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این سخن از حضرت علی علیه السلام موثق است؟

سلام
آیا این سخن از حضرت علی علیه السلام موثق است؟
از امیرالمؤمنین‌علی(ع) است که فرمود: کسی که بخواند صدآیه از قرآن را از هر جای آن، و بعد از آن هفت مرتبه بگوید (یا اللّه) پس اگر نفرین کند بر سنگی، هر آینه آن سنگ را از جای خود جدا می‌نماید.
یک سوال دیگر هم داشتم. آیا جمله ی زیر نیز سندیت دارد؟
جایی خواندم که اگر کسی هفتاد بار سوره حمد را بخواند و بواسطه ی آن روح به بدن مرده برگردد جای شگفت نیست.
ممنونم:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

با صلوات بر محمد و آل محمد
وعرض سلام وادب
پرسشگر گرامی اصل روایت در کتاب « ثواب الأعمال و عقاب الأعمال» مرحوم صدوق آمده است:

ثواب من قرأ مائة آية من القرآن ثمقال يا الله سبع مرات‏
حَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ مَاجِيلَوَيْهِ عَنْ عَمِّهِ مُحَمَّدِبْنِ أَبِي الْقَاسِمِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَسْبَاطٍ يَرْفَعُهُ إِلَى أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع قَالَ:مَنْ قَرَأَ مِائَةَ آيَةٍ مِنَ الْقُرْآنِ مِنْ أَيِّ الْقُرْآنِ شَاءَ ثُمَّ قَالَ يَا اللَّهُ سَبْعَ مَرَّاتٍ فَلَوْ دَعَا عَلَى‏ الصَّخْرَةِ لَقَلَعَهَا إِنْ‏ شَاءَ اللَّهُ‏.(ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص 104، وسائل الشيعة ؛ ج‏7 ؛ ص65)

بررسی سندی:
1- مُحَمَّدُبْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْن ، (صدوقِ امامی ثقه جلیل )

2- عَنْ مُحَمَّدِبْنِ عَلِيٍّ مَاجِيلَوَيْهِ( امامی ثقه جلیل علی التحقیق)

3- عَنْ عَمِّهِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي الْقَاسِمِ( امامی ثقه جلیل )

4- عَنْ أَحْمَدَبْنِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ( امامی ثقه جلیل )

5- عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَسْبَاطٍ ( فطحی ثقه و فی رجوعه عن الفطحیه کلام)

6- يَرْفَعُهُ إِلَى أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع

حدیث؛ ضعیف، اتصال:مرفوع، نوع سند: عادی

با صلوات بر محمد و آل محمد
وسلام وعرض ادب
پرسشگر گرامی این روایت به این گونه وارد شده است:
الْحَسَنُ بْنُ مُحَمَّدٍ الطُّوسِيُّ فِي الْأَمَالِي عَنْ أَبِيهِ عَنْ أَبِي مُحَمَّدٍ الْفَحَّامِ عَنِ الْمَنْصُورِيِّ عَنْ عَمِّ أَبِيهِ عَنِ الْإِمَامِ عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ آبَائِهِ ع قَالَ: قَالَ الصَّادِقُ عمَنْ نَالَتْهُ عِلَّةٌ فَلْيَقْرَأْ فِي جَيْبِهِ الْحَمْدَ سَبْعَ مَرَّاتٍ فَإِنْ ذَهَبَتِ الْعِلَّةُ وَ إِلَّا فَلْيَقْرَأْهَا سَبْعِينَ مَرَّةً وَ أَنَا الضَّامِنُ لَهُ الْعَافِيَةَ.(وسائل الشیعه،ج6ص232)

امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که مرضی به او برسد سوره حمد را در گریبانش هفت مرتبه بخواند پس اگر مرض از بین رفت چه بهتر، و گرنه هفتادبار بخواند و من ضمانت می کنم که سلامتی یابد.
بررسی سندی:
1- الْحَسَنُ بْنُ مُحَمَّدٍ الطُّوسِيُّ (امامی ثقه جلیل)
2- عَنْ أَبِيهِ(امامی ثقه جلیل)
3- عَنْ أَبِي مُحَمَّدٍالْفَحَّامِ (عامی شافعی و رمی بالتشیع ثقه عند الخطیب البغدادی)
4- عَنِ الْمَنْصُورِيِّ ( وصفی ندارد)
5- عَنْ عَمِّ أَبِيهِ(وصفی ندارد)
6- عَنِ الْإِمَامِ عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدٍ ( معصوم)
7- عَنْ آبَائِهِ ع قَالَ: قَالَ الصَّادِقُ ع( معصوم)
سند؛ ضعیف، اتصال مسند، نوع سند عادی
موضوع قفل شده است