شاهد خیانت بودم باید چیکار می کردم؟

تب‌های اولیه

80 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شاهد خیانت بودم باید چیکار می کردم؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با سلام
یه راست میرم سر اصل مطلب
دو روز پیش اتفاقی افتاد و من کاری کردم که در اون لحظه به درستیش شک نداشتم
ولی الان فکر میکنم شاید بهتر بود دخالتی نمیکردم
من یه جاری کوچکتر از خودم دارم که سه ساله ازدواج کرده و یه دختر یه ساله داره
جاریم و برادرشوهرم باهم دوست بودن و یه روز تو خیابون گرفتار شدن و به عقد هم دراومدن
از همون اول متوجه تماسها و رفت و آمدهای مشکوک جاریم بودم ولی مدرکی نداشتم
از طرفی نمیخواستم تهمتی بهش زده باشم و فردای قیامت مدیونش باشم
فقط یه بار به همسرم موضوع رو گفتم اونم گفت ممکنه اشتباه کرده باشم و فردا باید جوابگو باشیم

تا اینکه دو روز قبل یکی از فامیلای من که با جاریم تو یه کوچه خونه دارن بهم زنگ زد و گفت:
یه پسری رفت تو خونه جاریت ولی رفتارشون خیلی مشکوک بود البته شایدم فامیلشون باشه نمیدونم
خیلی با خودم کلنجار رفتم که چیکار کنم سر آخر به شوهرم زنگ زدم و ماجرا رو گفتم
شوهرم اومد و دوساعتی دم خونشون کشیک دادیم شوهرم میگفت بذار زنگ بزنم پلیس چون صدای خندشون میومد
ولی گفتم نه شاید صدای تلویزیونه شاید اشتباه میکنیم اگه مامور بیاد آبروش میره و مدیونش میشیم
تا اینکه بعد دوساعت پسره از خونه اومد بیرون و با اولین سیلی همسرم همه چی رو گفت
بعدم برادرشوهرم اومد و زنگ زد مامورا اومدن بردنشون
اونجا جاریم اعتراف کرده که سه ساله باهاش رابطه داره و خودش زنگ زده بیاد
چون فکر میکرده شوهرش تا عصر نمیاد
الانم برادرشوهرم و خانوادش میگن فقط طلاق اونم راضی شده
ولی این وسط همه چی رو از چشم من میبینه
میگه اگه تو دخالت نمیکردی من بلدم چطوری شوهرمو ساکت کنم
میگه تو باعث شدی زندگی من از هم بپاشه و بچم بمونه وسط
میگه تاوانشو پس میدی....

ولی خدا شاهده من هیچ قصد و نیتی نداشتم
سه ساله که سربسته ازش میخوام درست زندگی کنه ولی گوشش بدهکار نیست
همسایه ها دیده بودنش به خدا ترسیدم انقدر ادامه بده که دیگه نشه کاریش کرد
همه خانواده شوهرم حتی شوهر خودش میگن کار درستی کردی که خبرمون کردی ولی خودش فقط نفرینم میکنه

میشه بگین من باید چیکار میکردم؟
اصلا همچین اتفاقی حکمش چیه؟
مرجع من آیت الله بهجت هستن
منظورم اینه که من کار درستی کردم یا نه؟
پیشاپیش از همگی ممنونم

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

بنام خالق بی همتا
با سلام و تحیت
برای پاسخ به این سوال شما لازم هست با این مقدمه بحث را شروع کنیم:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِيمٌ (سوره حجرات آيه 12)
اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، از بسيارى از گمانها بپرهيزيد كه پاره‏اى از گمانها گناه است، و جاسوسى مكنيد، و بعضى از شما غيبت بعضى نكند آيا كسى از شما دوست دارد كه گوشت برادر مرده‏اش را بخورد؟ از آن كراهت داريد. [پس‏] از خدا بترسيد، كه خدا توبه‏پذير مهربان است.
قرآن با صراحت تمام تجسس را در آيه فوق منع نموده ، و از آنجا كه هيچگونه قيد و شرطى براى آن قائل نشده نشان مى دهد كه جستجوگرى در كار ديگران و تلاش براى افشاى اسرار آنها گناه است ،
ولى البته قرائنى كه در داخل و خارج آيه است نشان مى دهد كه اين حكم مربوط به زندگى شخصى و خصوصى افراد است ، و در زندگى اجتماعى تا آنجا كه تاءثيرى در سرنوشت جامعه نداشته باشد نيز اين حكم صادق است.اما روشن است آنجا كه ارتباطى با سرنوشت ديگران و كيان جامعه پيدا مى كند مساله شكل ديگرى به خود مى گيرد.(نقل از تفسیر نمونه)
پس به طور کلی می توان گفت:
از مسائل بسيار مهمي كه دين اسلام به آن شديدا اهتمام دارد ،نگهداري حرمت و آبروي مسلمين و پرهيز از جستجو و تفتيش عقايد آنها است .تجسس و خبر جويي از اندرون زندگي شخصي مردم جايز نيست و به هيچ كس اجازه داده نشده است كه اسرار ولغزشهاي مردم را افشا كند .
طبق نظر مفسرين منظور از كلمه( ولا تجسوا) تحريم كنجكاوي و دنبال كردن لغزشهاي اهل اسلام است چنانچه در مجمع البيان مرحوم طبرسي فرموده است كه در پي جستجوي عيبهاي مردم نباشيد .
امام صادق در اين باره مي فرمايد اگر كسي لغزشها و گناهاني راكه از مومنين با دو چشم خود ديده و يا با دو گوش خود شنيده باشد و براي ديگران بازگو كند او از مصاديق اين آيه شريفه است كه مي فرمايد :آنان كه نقل و پخش كردن كار بد در ميان مومنان را دوست دارند ،در آخرت برايشان عذابي دردناك وجود دارد .(اصول كافي ج 2 /357 ،كتاب الايمان و الكو ،باب الغيمه والتهمه ،حديث 2)
و پيامبر اسلام نيز مي فرمايند: در باره لغزشهاي مومنين تجسس نكنيد ،چون كه هر كس لغزشهاي برادران مومن خود را پي جويي كند ،خداوند نيز لغزشهاي خود او را پي جويي خواهد كرد و او را بي آبرو و رسوا خواهد كرد هرچند كه در درون خانه اش باشد .(اصول كافي ج2 /3355 ،كتاب ايمان و كفر ،باب من طلب ثمرات المومنين ج5 )
امام علي در نامه معروف خود به مالك به عنوان حاكم مصر چنين مي نويسد : كم ارج ترين افراد نزد تو بايد كساني باشند كه نسبت به كشف و پخش عيوب و اسرار مردم حريص تر و بي باك ترند براي اينكه نوعا مردم داراي عيوبي هستند كه حاكم براي پنهان داشتن آنها از همه سزاوارتر است .پس هرگز در صدد كشف كردن آن لغزشهايي كه پنهان از تو (پنهان از حكومت )صورت گرفته بر نيا .
چون تو به عنوان حاكم مسلمين فقط مسئول پاكسازي جامعه از آلودگي هاي آشكار و ظاهري هستي ،درباره لغزشهاي پنهان مردم خداوند خود داوري خواهد كرد . بنابراين تا آنجا كه مي تواني اسرار مردم را پنهان نگه دار تا خداوند نيز اسرار تو را از مردم پنهان نگه دارد.(نهج البلاغه نامه 53 )
مجموعه آيات و رواياتي كه در اين زمينه وجود دارد به خوبي بيانگر آن است كه از ديدگاه اسلام هرگز نبايد حقوق افراد مسلمان با استراق سمع ،تفتيش و تجسس و افشاگري مورد تعرض قرار گيرد .
پس خلاصه:
جستجو و تفتیش عیوب و گناهان دیگران شرعا جایز نیست.
مگراینکه که رفتار و یا عملی جنبه فساد اجتماعی داشته باشد،در این صورت وشرایط وظیفه فرق خواهد کرد، تشخیص چنین وظیفه ای باز نیاز به مشورت ودقت خاص خودش دارد.
شما خواهر گرامی هم با توجه به این موقعیت و شرایط خاص خودتان اگردر این مساله(در صورتی که تشخیص داده اید که فساد علنی شده یا بعبارت دیگر) فساد به صورت اجتماعی بود(فهمیدن همه همسایه ها و بیشتر بودن این رفت و آمدها)،خوب به وظیفه خودتان عمل کردید.
در صورتی که غیر از این هست،باید توبه کنید.
از این به بعد سعی نکنید مسائل شخصی و گناه دیگران را کشف کنید،هر چند گناه و معصیت دیگران قابل مواخذه است و باید پیشگاه خدا جوابگو باشند.
پس تجسس و اکتشاف موضوعش با مواردی که به صورت آشکار انجام می گیرد و روشن و مشخص هست قانون و تکلیفش فرق می کند.
یعنی اکتشاف کارهای پنهانی و عیوب و گناه دیگران جایز نیست.
منتها گناهی که آشکارا انجام می گیرد و علنی شده،اینجا وظیفه و تکلیف امر به معروف و نهی از منکر هست.
ضمنا گفتن کار حرام به دیگران نیز حرام است(پس سعی کنید این مساله را با مطرح کردن در بین فامیل و بستگان ترویج ندهید)
البته یاد آوری کنم که کار این خانم که چنین خطا و خیانتی کرده شرعا حرام و گناه بزرگی است.
به هر حال هر شخص طبق دستورات الهی تکلیفی دارد و باید به تکلیف خودش عمل کند.

استارتر محترم

خودتونو توی این شرایطی که میگم فرض کنین

مادرتون دارن خیانت میکنن ( دور از جون Fool خدایی نکرده Fool فرضه فقط )

و شما از این جریان با خبر میشید

آیا میرید جار بزنید ؟؟؟ آیا صاف میرید همچیو میزارید کف دست پدرتون ؟ آیا میرید یه شخص سومی رو بیارید بگید ببین مامانم داره خیانت میکنه؟؟؟

اگه جوابتون آره هست که هیچی

ولی اگه جوابتون نه هست چرا کاری رو که برای زندگی خودتون نمیپسندید و انجامش نمیدید برای زندگی یکی دیگه انجامش دادید؟؟؟

[="Purple"]

Miss Chadoriii;725135 نوشت:
مادرتون دارن خیانت میکنن

ای وای این چه مثالیه
اگه ایشون ناراحت بشن من یکی‌ تعجب نمیکنم میتونستین یه جور دیگه بگین
زشته...‌شان مادر رو در این حد بیارین پأیین
حالا با کلی‌ معذرت خواهی روم به دیوارو زبونم لال هم که بگین[/]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725137 نوشت:

ای وای این چه مثالیه
حالا با کلی‌ معذرت خواهی روم به دیوارو زبونم لال هم که بگین

من گفتم فرض Fool

قشنگم نوشتم :

نقل قول:
مادرتون دارن خیانت میکنن ( دور از جون Fool خدایی نکرده Fool فرضه فقط )

در ضمن ترگل جان فقط مادر ایشون مادره و شان داره ؟؟؟ ( بازم میگم من گفتم دور از جون گفتم فرض )

اون بنده خدا جاریشون مادر نیس ؟؟؟ بچه نداره ؟؟؟

با همه ی اشتباهاتش

به نظر من حقش نبود زندگیش بپاشه

شاید بعده 1 ماه به خودش میومد

کسی چه میدونست ؟؟؟

ولی الان زندگیش پاشید تازه زمینه واسه سقوط بیشترم فراهم شد براش

مسببش هم ایشون Fool

نفرین یه هرزه به جایی نمیرسه.خیالت راحت.

[="Navy"]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725137 نوشت:

ای وای این چه مثالیه
حالا با کلی‌ معذرت خواهی روم به دیوارو زبونم لال هم که بگین

درسته مثال خیلی سختی بود
ولی شاید برای اینکه قشنگ خودشونو تو موقعیت فرض کنن لازم بود

منم فکر میکنم نباید اینکارو میکردن
فقط یک همسایه زنگ زده که یک پسر رفته و خود همسایه گفته شاید فامیل بوده
ایشون میتونستن اون همسایه رو مجاب کنن که بله فامیل بوده و اشتباه شده

ایشون باید توجهشونو از زندگی جاریشون بر میداشتن و فقط دعا میکردن

هرچند معلوم نیست خود ما در این موقعیت چیکار میکردیم[/]

سلام
من هم شاهد خیانت یه دختر به نامزدش بودم اما تریجح دادم چیزی به کسی نگم تا آبروش جلوی کسی نره تا شاید خدا حافظ آبروی من باشه .

[="Navy"]دوستات حواستون باشه چی میگید
حضرت محمد ص فرمودند

مَن أذاعَ فاحِشَةً كانَ كمُبتَدِئها ، و مَن عَيَّرَ مُؤمِنا بِشَيءٍ لَم يَمُتْ حَتّى يَركَبَهُ .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس زشت كارى و گناهى را فاش كند، مانند كسى است كه آن را انجام داده است و هر كه مؤمنى را به چيزى سرزنش كند، نميرد تا خود مرتكب آن شود.

مردم رو بخاطر یک گناه هرچند 3 سال طول کشیده هرزه خطاب نکنید[/]

[="Navy"]ماجرای حضرت علی ع و زنی که 4 بار پیشش اعتراف به فحشا کرد رو بخونید تا بدونید امام معصوم چه رفتاری کرد

اونوقت ماکه سرتاپا گناهیم اینجوری مردم رو سرزنش میکنیم[/]

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

دخترک کبریت فروش;725145 نوشت:

سخن یکی از بزرگان:

در اسلام دو چیز است که هیچ جایی ندارد

1 به تو چه
2 به من چه

بنابراین اگر نقدی باشد، به نوع عملکرد است

[SPOILER]البته آنچه عرض کردم در بیان اشکال محتوایی تصویر بود... و در روند تاپیک دخالتی نخواهم داشت..:khandeh!:.[/SPOILER][/]

اصلا همه اینا به کنار

بچه داشتن

یه لحظه فکر کنید آینده اون بچه چجوری نابود شد

اگه دختر باشه که هزار بار بدتر

همیشه انگ کاره مادرش رو داغ میزنن رو پیشونیش

پسرم باشه همونقد بده

Fool

ینی اگه استارتر محترم 1 ثانیه به آینده این بچه بدبخت که بی گناه وسط این پدر مادر افتاده فکر میکرد

عمرا این کارو نمیکرد

عمرا

[=Microsoft Sans Serif]

Miss Chadoriii;725152 نوشت:
ینی اگه استارتر محترم 1 ثانیه به آینده این بچه بدبخت که بی گناه وسط این پدر مادر افتاده فکر میکرد

عمرا این کارو نمیکرد

سلام علیکم

ایشون برا سرزنش شدن مراجعه نکردن...

شما دارید پشت سر هم اشکالاتی رو که به نظرتون می رسه عنوان می کنید...

[SPOILER]راهکار .. کمک .... هم فکری...[/SPOILER]

[SPOILER]ببخشید که می گم... ولی انجمن مشاوره هستیم[/SPOILER]

برادر یا رقیه به نظرتون آبی که ریخته رو میشه جمع کرد ؟؟؟؟

بعدن نوشت :::

نقل قول:
میشه بگین من باید چیکار میکردم؟
اصلا همچین اتفاقی حکمش چیه؟
مرجع من آیت الله بهجت هستن
منظورم اینه که من کار درستی کردم یا نه؟

راهکار نخواستن تا اونجایی که مشخصه :khandeh!:

Miss Chadoriii;725155 نوشت:
برادر یا رقیه به نظرتون آبی که ریخته رو میشه جمع کرد ؟؟؟؟

از واضحات است که قابل جمع شدن نیست... ولی قابل جایگزین شدن هست...

آب از لیوان من می ریزه.... شیر آبو باز می کنم دوباره توش آب می کنم!!!... پس بهتره به پرکردن فکر کنیم

مثلا ایشون خودشون الان حس بدی دارن... پس نیاز ندارن که ما بیشتر از این حالشون رو خراب کنیم[/]

شوهر میره با سختی کار میکنه بعد زنش میاد خیانت میکنه،بنظرم زن نگرفتن خیلی بهتره چون دخترا هیچ اعتمادی بهشون نیست همون بهتر که ترشیده بشن وافسردگی مزمن بگیرن

یا‌رقیه;725157 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]

از واضحات است که قابل جمع شدن نیست... ولی قابل جایگزین شدن هست...

آب از لیوان من می ریزه.... شیر آبو باز می کنم دوباره توش آب می کنم!!!... پس بهتره به پرکردن فکر کنیم

مثلا ایشون خودشون الان حس بدی دارن... پس نیاز ندارن که ما بیشتر از این حالشون رو خراب کنیم

خیلی شرمنده

ولی حس بد ایشون زندگی از دست رفته اون خانوم رو برنمیگردونه

قرارم نیس هر کی کاره اشتباهی کرد بیاد به هر قیمتی شده دلداری و همدردی تحویل بگیره که

من توی پست دومم نوشتم :

نقل قول:
شاید بعده 1 ماه به خودش میومد

کسی چه میدونست ؟؟؟

ولی الان زندگیش پاشید تازه زمینه واسه سقوط بیشترم فراهم شد براش

احتمال اینکه این خانوم بالاخره عذاب وجدان میگرفت و دست از خطاش برمیداشت خیلی بالا بود

ولی حالا که کار از کار گذشت ... حالا که زندگیش پاشید

دیگه اگه 1 درصد شانس برگشتی هم داشت ( عذاب وجدانی ... به خود اومدنی .... تلنگری ) ازش گرفته شد

مگه اینکه واقعن خدا خودش دستشو بگیره و بلندش کنه و از منجلاب اشتباهات بکشتش بیرون

الان تنها فایده این حرفا و این تاپیک ( همین سرزنشا از دید شما ) اینه که دیگه کسی این اشتباه استارتر رو تکرار نکنه

Miss Chadoriii;725161 نوشت:
الان تنها فایده این حرفا و این تاپیک ( همین سرزنشا از دید شما ) اینه که دیگه کسی این اشتباه استارتر رو تکرار نکنه

رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله : مَن عَيَّرَ أخاهُ بِذَنبٍ قَد تابَ مِنهُ لَم يَمُتْ حَتّى يَعمَلَهُ .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر كس برادر خود را براى گناهى كه از آن توبه كرده است سرزنش كند، نميرد تا خود آن گناه را مرتكب شود.

دیگه خود دانید...[SPOILER]:farar:[/SPOILER][/]

[="Purple"]

Miss Chadoriii;725140 نوشت:
اون بنده خدا جاریشون مادر نیس ؟؟؟ بچه نداره ؟؟؟

عزیزم به نظر من این آدم گناهش بیشتره چون حتی به خاطر بچش حاضر نشده وفادار بمونه

شروین;725143 نوشت:
نم فکر میکنم نباید اینکارو میکردن
فقط یک همسایه زنگ زده که یک پسر رفته و خود همسایه گفته شاید فامیل بوده
ایشون میتونستن اون همسایه رو مجاب کنن که بله فامیل بوده و اشتباه شده

نشاط;725113 نوشت:
تجسس و خبر جويي از اندرون زندگي شخصي مردم جايز نيست و به هيچ كس اجازه داده نشده است كه اسرار ولغزشهاي مردم را افشا كند .

من نمی‌فهمم دارین از یه خائن حمایت می‌کنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟[/]

[="Purple"]به نظر من کار درستی‌ کردن...
من یه بار شاهد خیانت بودمو حرفی‌ نزدم البته نه در این حد، و باعث شد زندگی‌ و آیندهٔ یه دختر تباه بشه....
یه پسری با ۲ نفر در ارتباط بود که یکیشون یکی‌ از دوستام بود و اون یکی‌ دختر مورد علاقش
آخرش رفت با اون ازدواج کرد و بعد از ۲ ماه که به هوسش رسید طلاق داد و الان دوباره با همین دوستمه
حاالم به هم می‌خوره از ادماییی که جز خوشیشون هیچی‌ واسشون اهمیتی نداره
[/]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725170 نوشت:
به نظر من کار درستی‌ کردن...
من یه بار شاهد خیانت بودمو حرفی‌ نزدم البته نه در این حد، و باعث شد زندگی‌ و آیندهٔ یه دختر تباه بشه....
یه پسری با ۲ نفر در ارتباط بود که یکیشون یکی‌ از دوستام بود و اون یکی‌ دختر مورد علاقش
آخرش رفت با اون ازدواج کرد و بعد از ۲ ماه که به هوسش رسید طلاق داد و الان دوباره با همین دوستمه

ترگللللللل Fool

واقعن فکر میکنی شرایط دوست مجردت

با شرایط یه خانوم متاهل که یه بچه هم داره یکسانه ؟؟؟:|

من دیگه حرفی ندارم:khandeh!:

طاهر;724271 نوشت:
از همون اول متوجه تماسها و رفت و آمدهای مشکوک جاریم بودم ولی مدرکی نداشتم

طاهر;724271 نوشت:
دو روز قبل یکی از فامیلای من که با جاریم تو یه کوچه خونه دارن بهم زنگ زد و گفت: یه پسری رفت تو خونه جاریت ولی رفتارشون خیلی مشکوک بود البته شایدم فامیلشون باشه نمیدونم

طاهر;724271 نوشت:
سر آخر به شوهرم زنگ زدم و ماجرا رو گفتم

سلام.
از این جهت که درخواست مشاوره و پاسخ داشتید ما این مطالب را بیان می کنیم.

دو گناه هست که خیلی در روایات در مورد آن تاکید شده است یکی تجسس است و دیگری افشای گناه دیگری است مگر در مورد فرد متجاهر به فسق و متجاهر به‌ فسق‌ کسی‌ است‌ که‌ آشکارا مرتکب‌ حرام‌ می‌شود و از این‌ کار و افشای این کار هم هیچ ابائی‌ ندارد که به نظر نمی آید با توضیحاتی که دادید آن شخص متجاهر به فسق باشد.

دو روایت هم در اینباره می آورم:
مَنِ اطَّلَعَ مِن مؤ من علَى ذَنب اءَو سیِّئة، فاءَفشَى ذلك علیه و لم یَكتُمهَا، و لم یستغفِرِ الله له، كان عندَ اللهِ كَعَامِلِها، و علیه وِزرُ ذلكَ الَّذى اءَفشاهُ علیه ب و كان مغفورا لِعَاملها، و كان عقابُهُ ما اءَفشَى علیه فى الدُّنیا مستورا علیه فى الآخرةِ، ثمَّ یَجِدُ الله اءَكرَمَ مِن اءَن یُثَنِّىَ علیه عقابا فى الآخرةِ

اگر كسى عیوب برادرش را بداند و آن را افشا كند و آن را مخفی نکند و براى صاحب آن طلب مغفرت نكند، نزد خدا، كننده آن كار و صاحب آن عیب شناخته مى شود و علاوه بر آن، گناه افشا را هم خواهد داشت. و کسی که عیبش آشکار شده، با افشاى عیبش از طرف دیگران، مورد غفران قرار مى گیرد؛ چون عذاب گناهش را به شكل فاش شدن عمل دیده و این گناه در آخرت پوشیده خواهد ماند و خواهد دید كه خداوند، بزرگتر و كریم تر از آن است كه او را دوباره در آخرت عقاب كند.

عنه صلى الله عليه و آله : ألا و مَن سَمِعَ فاحِشَةً فأفشاها فهُو كَمَن أتاها ، و مَن سَمِعَ خَيرا فأفشاهُ فَهُو كمَن عَمِلَهُ .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هان، هر كس كار زشتى را بشنود و آن را افشا سازد، همانند كسى است كه آن را مرتكب شده است و هر كس عمل نيكى را بشنود و آن را در بين مردم شايع كند، همانند كسى است كه آن را انجام داده است.

بنا بر این گناه تجسس در امور دیگران و افشای گناه دیگران گناه بزرگی است که اگر کسی مرتکب آن شده حق الناس هم به گردنش آمده و باید آن را جبران نماید.

Miss Chadoriii;725173 نوشت:
ترگللللللل Fool

واقعن فکر میکنی شرایط دوست مجردت

با شرایط یه خانوم متاهل که یه بچه هم داره یکسانه ؟؟؟:|

من دیگه حرفی ندارم

خیانت خیانته عزیز

اونم زندگیش تباه شدو‌ برچسب مطلقه روش خورد اونم اول جوونی‌....
وقتی‌ فکر میکرد اونی‌ که این همه انتظارشو کشیده بالاخره پیدا کرده....
تو که دختری باید بیشتر درک کنی‌،۲ماه زندگی‌ کنی طلاق بگیری یعنی‌ چی‌!!!!!
در ضمن با کامل تأسف من دوست اون دختری بودم که زندگیشنو از هم پاشید خیلیم سعی‌ کردم این اتفاق نیفته ولی‌ اون دختر بیچاره قسمتش این بود قربانی هوا هوس ۲ نفر دیگه بشه

[="Navy"]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725166 نوشت:

من نمی‌فهمم دارین از یه خائن حمایت می‌کنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شما اگر روایات بسیار زیادی که در این زمینه بستن چشم روی گناهان بزرگ دیگران هست رو بخونید متوجه اهمیت قضیه میشید

گناه ایشون علنی نشده بوده
یکی شک کرده بود و وظیفه مومن اینه که بخاطر شک تجسس نکنه و باید همسایه رو قانع میکرد ماجرا چیز دیگری بوده

این حرف من نیست حرف دینه

توجه کنید کسی از اون خانم دفاع نمیکنه ، بحث سر وظیفه ایشون در این ماجراست . کاری به اون خانوم نداریم[/]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725170 نوشت:
به نظر من کار درستی‌ کردن...

این ماجرا کاملا فرق میکنه
در مواردی که غیبت مجازه در زمینه تحقیق برای ازدواجه
در این مورد حتما باید این مشکلات رو گزارش میدادید

ولی وقتی زن و شوهر سر زندگی هستن و بچه دارن باید تمام سعی بشه که زندگی از هم نپاشه

فکر کردید برای چی باید 4 مرد عادل بر فحشای یک زن شوهر دار شهادت بدن ؟ چون هیچ وقت هیچ ابلهی جلوی 4 تا مرد عادل اینکارو نمیکنه
و حتی برخی میگن اگر 4 مرد بشینن و ببینن و جلوگیری نکنن عادل نیستن دیگه

یعنی شرایط رو فوق العاده سخت کرده برای بردن آبروی کسی

اونوقت ما چون شک کردیم کشیک وایسیم و آبروی طرف رو ببریم

[="Navy"]

پسر افسرده;725179 نوشت:
شرط میبندم تنها هدفتون تو زندگی شوهر کردن هستش،شب ها همش تو رویای مرد زندگیتون به سرمی برید ولی متاسفانه شوهر نیست،زورکی نیست وقتی نباشه، اگه الان میگفتن یه مرد به زنش خیانت کرده تمام دخترای سایت بر علیه مردها حکم صادر میکردن وتمام مردهارو خیانت کار میدونستن، ولی چون یه زن هستش وهم جنستون هستش میاین ازش دفاع میکنین وهمین مونده بگید کار بسایر خوبی کرده ،این زن خیانت کرده میفهمی خیانت

پیامبر خدا( صلی الله علیه و آله ): « هر كس گناه و كردار بد مؤمنی را بپوشاند، این كار بهتر ( ارزشمندتر ) از آن است كه دختر زنده به گور شده ای را نجات دهد ».

پیامبر خدا( صلی الله علیه و آله ): « هر كس از برادر خود گناهی بداند و آن را بپوشاند، خداوند در روز قیامت گناهان او را بپوشاند ».

پیامبر خدا( صلی الله علیه و آله ): « هر كه از برادر خود كار زشتی مشاهده كند و آن را پوشیده نگه دارد، خداوند در دنیا و آخرت عیب پوش او باشد ».

امام علی( علیه السلام ): « هر كه از عیبهای پنهانی (‌مردم ) جستجو كند، خدئاوند او را از دوستی دلها محروم گرداند ».

امام علی( علیه السلام ): « هر كه دنبال عیبهای مردم بگردد، خداوند عیب و زشتیهای او را بر ملا سازد ».

پیامبر خدا( صلی الله علیه و آله ): « عیبهای مؤمنان را جستجو نكنید، زیرا هر كه دنبال عیبهای مؤمنان بگردد خداوند عیبهای او را دنبال كند و هر كه خداوند تعالی عیوبش را جستجو كند، او را رسوا سازد گرچه درون خانه اش باشد ».

هرچقدر دوست دارید در برابر کلام معصوم مقاومت کنید
خود دانید[/]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725166 نوشت:

من نمی‌فهمم دارین از یه خائن حمایت می‌کنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام
ممنون که به مباحث دقت کامل دارید.
ببنید ما ملزم به تکلیف الهی هستیم،و این دستور الهی است که همدیگر را تفتیش نکنیم،چون بدون این مساله عدده‌ای پا را فراتر از این میگذارند،و در این صورت زندگی از نعمت امنیت و آرامش بی بهره خواهد شد.
ولی در عین حال این کار گناه هست،نه اینکه منکر هستیم،نه اینکه راه توجیه برای دیگران هست،نه بلکه یک فرصتی است، تا شخص از اشتباه خودش برگردد و توبه کند،دین می خواهد تربیت کند.
ضمنا در شرایط پنهانی این بحث تجسس از سوی شرع منع شده،منتها اگر علنی شد در پاسخ اول گفتیم که موضوع و شرایط فرق خواهد کرد.

شروین;725177 نوشت:
بحث سر وظیفه ایشون در این ماجراست . کاری به اون خانوم نداریم

بازم فرقی‌ نداره
پس یعنی‌ هر کی‌ هر چی‌ دید اصلا مهم نیست،گناه کبیره هم اگه جلوت انجام دادن تو نباید چیزی بگی‌
فقط موندم فلسفهٔ امر به معروف نهی از منکر چیه
و اینکه آدم وجدانشو چیکار کنه که حق طرفش بدونه رذل بودن شریکشو

[="Navy"]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725185 نوشت:

بازم فرقی‌ نداره
پس یعنی‌ هر کی‌ هر چی‌ دید اصلا مهم نیست،گونه کبیره هم اگه جلوت انجام دادن تو نباید چیزی بگی‌

به نظرم شما یه مقدار احساسی برخورد میکنید
باور کنید من وقتی مطلب رو خوندم مو به تنم سیخ شد
مرد ها این قضیه خیلی براشون سخت تره و حتی خوندن چنینی مطالبی اعصاب آدم رو داغون میکنه
ولی مهم اعصاب من تفکرات من نیست

اون خانم جلوی این دوستمون گناهی انجام نداده
که ما امر به معروف یا نهی از منکر کنیم
تویخلوت خودش بوده و ایشون بخاطر شکش کشیک وایساده 2 ساعت

مطالب رو با هم قاطی نکنید
اگر مایل بودید سر فرصت روایاتی براتون میزارم تا اهمیت موضوع براتون روشن بشه[/]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725185 نوشت:

بازم فرقی‌ نداره
پس یعنی‌ هر کی‌ هر چی‌ دید اصلا مهم نیست،گونه کبیره هم اگه جلوت انجام دادن تو نباید چیزی بگی‌

با سلام
تجسس در کار پنهانی ممنوع هست.(شخصی در خفا یک اشتباهی انجام میدهد،ما نباید او را جستجو کنیم،اما از بد حادثه یک لحظه او را دیدیم،بله میشود(البته با یک شرایط خاص) او را امر به معروف ونهی از منکر کرد،و اشکالی ندارد)
منتها بحث ما در این هست که ما یک شخصی را در زیز ذره بین قرار داده ایم تا او را کشف کنیم،این صحیح نیست.
همچنین اشاره کنم که امر به معروف و نهی از منکر مصداقش زمان ظهور و علنی گناه است،در این صورت باید طبق تکلیف، امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم.

تقافل کن..یعنی ببین اما انگاری ندیدی...امام علی میگه اگه تغافل نکنی تو زندگی خیلی به دردسر میخوری

شروین;725186 نوشت:
مطالب رو با هم قاطی نکنید

به نظر من مطلب قاطی‌ نیست اصلا
فکر می‌کنید حالا چون مردین اعصاب شما بیشتر به هم می‌ریزه؟؟؟
خیر هر کسی‌ بویی از انسانیت برده باشه از این شرایط به هم می‌ریزه...
آدمی‌ که مجرده یه جور بی‌ اعتماد می‌شه و متاهل یه جور دیگه
فقط فرقش اینه متاهل میگه خدا رو شکر همسر من اینجوری نیست و مجرد دعا‌ می‌کنه همسر من اینجوری از آب در نیاد
بعدشم بالاخره که معلوم شده تهمت نبوده،یعنی‌ هیچ کاری نباید میکرد باید میزاشت همین روال ادامه پیدا کنه تا شاید متنبه بشه؟؟؟

[="Purple"]

نشاط;725188 نوشت:
منتها بحث ما در این هست که ما یک شخصی را در زیز ذره بین قرار داده ایم تا او را کشف کنیم،این صحیح نیست.
همچنین اشاره کنم که امر به معروف و نهی از منکر مصداقش زمان ظهور و علنی گناه است،در صورت امکان باید طبق تکلیف امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم.

فرض کنید ایشون دوستش بود و تمام حرفاشو بهش میزد و از خیانتش میگفت در اون صورت باز معنی‌‌ش تجسس؟؟؟[/]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725190 نوشت:

فقط فرقش اینه متاهل میگه خدا رو شکر همسر من اینجوری نیست و مجرد دعا‌ می‌کنه همسر من اینجوری از آب در نیاد
ب

عدشم بالاخره که معلوم شده تهمت نبوده،یعنی‌ هیچ کاری نباید میکرد باید میزاشت همین روال ادامه پیدا کنه تا شاید متنبه بشه؟؟؟

ترگل جان

شما قبول دارید که کارشناس تاپیک درست ترین جواب رو میدن ؟؟

[SPOILER]

نشاط;725188 نوشت:
با سلام
تجسس در کار پنهانی ممنوع هست.(شخصی در خفا یک اشتباهی انجام میدهد،ما نباید او را جستجو کنیم،اما از بد حادثه یک لحظه او را دیدیم،بله میشود(البته با یک شرایط خاص) او را امر به معروف ونهی از منکر کرد،و اشکالی ندارد)
همچنین اشاره کنم که امر به معروف و نهی از منکر مصداقش زمان ظهور و علنی گناه است،که در این صورت باید طبق تکلیف امر به معروف و نهی از منکر بکنیم.

[/SPOILER]

[="Navy"]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725190 نوشت:

بدشم بالاخره که معلوم شده تهمت نبوده،یعنی‌ هیچ کاری نباید میکرد باید میزشت همین روال ادامه پیدا کنه تا شاید متنبه بشه؟؟؟

فکر میکنم یک بار دیگه آروم شدید مطالب قبلی رو بخونید

بله باید میزاشت بره جلو شاید متنبه بشه
نهایتا نهایتا خودشو امربه معروف میکرد نکه قشون کشی کنن دم خونش تا بیاد بیرون

مطمئن باشید اگر دوستانه میرفت میگفت فلانی زنگ زده دیده کسی رفته تو خونت و من مجابش کردم که فامیل بوده
ولی واقعا کی بود ؟
همین انقدر اون زن رو میترسوند از پاشیده شدن زندگیش که شک ندارم بر میگشت از راهش .
ولی این خانوم راه بازگشتی برای جاریش نذاشت و یکباره با شوهر و برادر شوهر رفتن

وقتی خدا بندشو 1000 بارم که توبه بشکنه و گناه کنه باز آبروشو نمیبره و میگه برگرد
من گناهکار چیکارم که جوری آبروی مردم رو ببرم که راه بازگشت براش نباشه دیگه ؟

همونطور که بالا گفتم اگر خصوصی باهاش مطرح میکرد خیلی امید بازگشت بود
ولی الان چی ؟
اگر رابطه نامشروعی بین اون خانم و اون آقا شکل گرفته باشه تا ابد به هم حرام هستن و بعد از طلاق هم نمیتونن ازدواج کنن
و با اینکار ممکنه تا آخر عمر در همین گناه بمونن[/]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725192 نوشت:

فرض کنید ایشون دوستش بود و تمام حرفاشو بهش میزد و از خیانتش میگفت در اون صورت باز معنی‌‌ش تجسس؟؟؟

با سلام
احسنتم اگر خود شخص افشا گری کند،و به این صراحت بگویید،وظیفه ایشان تذکر و امر به معروف و نهی از منکر بود.
هر چند حفظ اسرار و ابروی مومن خودش مورد تاکید و سفارش دین است.
البته اگر امکان اصلاح باشد باید صبر کند و پیش کسی نگویید تا شخص توبه کند و برگردد.
منتها بعدا این خانم پیگیر این مساله و تفحص صورت بگیرد باز میشه گفت مصداق ایه هست.(تجسس نکنید(ولا تجسسوا))

[="Purple"]

شروین;725199 نوشت:
اگر رابطه نامشروعی بین اون خانم و اون آقا شکل گرفته باشه تا ابد به هم حرام هستن و بعد از طلاق هم نمیتونن ازدواج کنن
و با اینکار ممکنه تا آخر عمر در همین گناه بمونن

واقعا؟؟

خب فکر کنیم این خانوم متنبه شد حقوق طرفش چی‌ میشه؟؟؟
پیمان وفادریشونو چی‌ می‌شه؟؟؟
اینجوری که هر کی‌ هر کار کرد مهم نیست خدا می‌بخشه
رابطه اون با خدا اصلا به کنار حق همسرش چی‌ می‌شه این وسط این عدالت؟؟؟
حد اقلش اینه که بفهمه بهش خیانت شده[/]

[="Purple"]من واقعا نمی‌فهمم این وسط حق شریک زندگیش چی‌ می‌شه؟؟
خدا می‌بخشه.... اون چی‌ حق نداره لاقل بدونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
[/]

نشاط;725188 نوشت:
با سلام
همچنین اشاره کنم که امر به معروف و نهی از منکر مصداقش زمان ظهور و علنی گناه است،در صورت امکان باید طبق تکلیف امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم.

استاد حرف شما درست...
ولی آیا اینم درسته یه بنده خدایی که درخواست کمک و مشاوره کرده اینجور همه افراد حاضر در تاپیک سرزنشش کنن و توبیخ بشه؟
یا بعد راهنمایی و کمک بهش کرد؟

[="Tahoma"][="Black"]

دوستان گرامی لطفا از گفتگوی دونفره، کل کل کردن و بحث خارج از موضوع خودداری نمایید

در غیر اینصورت کلیه پستهای نامربوط حذف خواهد شد.

با تشکر از همکاری و همراهی شما عزیزان

[/]

خواهر ترگل والا ماهم همین رو میگیم نمیدونم اینا چرا از این خانم خیانتکار حمایت میکنن، کاش ما هم تو کارهای زندگیمون از این شانس ها داشتیم و همه طرفدار ما بودن

[="Navy"]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725204 نوشت:

واقعا؟؟

حد اقلش اینه که بفهمه بهش خیانت شده

بله واقعا حرام میشن

قبول دارم فکر به همسرشون واقعا آزار دهندس
ولی اگر شوهر نمیفهمید و اون خانم کاملا متنبه میشد و بر میگشت چی ؟
شوهر که نمیدونست که ناراحت باشه ، زن هم که توبه کرده

کسی که از گناهی توبه میکنه مثل کسیست که اصلا گناه نکرده .
بقیه حقوق هم خدا خودش قاضی القضاته ، حق رو به حقدار میرسونه[/]

mehrant;725206 نوشت:
استاد حرف شما درست...
ولی آیا اینم درسته یه بنده خدایی که درخواست کمک و مشاوره کرده اینجور همه افراد حاضر در تاپیک سرزنشش کنن و توبیخ بشه؟
یا بعد راهنمایی و کمک بهش کرد؟

با سلام
از یک طرف دوستان بله باید ملاحضه کنند،ولی خوب طبیعت این بحث دامنه دار و وسیع است،نیاز به یک پیش فرضها و مبانی دینی می خواهد که ظاهرا برخی از عزیزان نسبت به این مساله بی خبرند،و سعی می کنند از محور عقل وارد این بحث شوند،و حال آنکه این بحث با مبانی دینی و روایی باید بیان و بحث شود.

[="Purple"]

شروین;725210 نوشت:
قبول دارم فکر به همسرشون واقعا آزار دهندس
ولی اگر شوهر نمیفهمید و اون خانم کاملا متنبه میشد و بر میگشت چی ؟
شوهر که نمیدونست که ناراحت باشه ، زن هم که توبه کرده

کسی که از گناهی توبه میکنه مثل کسیست که اصلا گناه نکرده .
بقیه حقوق هم خدا خودش قاضی القضاته ، حق رو به حقدار میرسونه

من بازم قانع نشدم این همه خیانت اونوقت دین هم بخواد روش سرپوش بذاره...
منم موافقم جار نباید زد ولی‌ اینکه همه چی‌ رو تعبیر کنیم به تجسس و اینکه نباید دید نباید گفت رو درک نمیکنم...[/]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725204 نوشت:

واقعا؟؟

حد اقلش اینه که بفهمه بهش خیانت شده

ترگل من میفهمم چی میگی

باور کن

با همه فمینیست بودنم ولی خیلی متعصبانه فکر میکنم خیانت یه زن هزار بار بدتر از خیانت مرده

توی بد بودن کار اون خانوم هیچ شکی نیس

اما وقتی پای تصمیمگیری میرسه وسط

هیچوقت نمیشه یه تصمیم خوب تمیز گرفت

همیشه هر تصمیم خوب و درستی هم یه مقداری توش ناخالصی هست

ناخالصی این تصمیم هم حقیه که از شوهر این خانوم ضایع میشه

ولی بازم نتیجه ای که به دست میاد با ارزش تره

حفظ آینده ی یه بچه بی گناه

به نظرت همچین دستاوردی ارزششو نداره؟

[="Navy"]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;725214 نوشت:

من بازم قانع نشدم این همه خیانت اونوقت دین هم بخواد روش سرپوش بذاره...
منم موافقم جار نباید زد ولی‌ اینکه همه چی‌ رو تعبیر کنیم به تجسس و اینکه نباید دید نباید گفت رو درک نمیکنم...

کسی روی اصل گناه سرپوش نمیذاره و گناهکار جواب گناهشو پس خواهد داد
روی افشای اون و بستن راه بازگشت سرپوش میذاره
چون با افشای این گناه و آبرو ریزی که شد راه بازگشت تقریبا بسته شد

به نظرم مواقعی که نمیتونیم خودمون به نتیجه برسیم و نمیتونیم خودمونو قانع کنیم بهتره به کلام قرآن و معصوم اعتماد کنیم[/]

Miss Chadoriii;725217 نوشت:
به نظرت همچین دستاوردی ارزششو نداره؟

وقتی داره که این آدم متنبه بشه
ببین به جرات می‌تونم بگم خیلی‌ از اینجور آدما اصلا این چیزا واسشون مهم نیست بنابرین بعدی وجود نداره که بخوای دل بسوزونی
همین روال زندگیشه بنابرین حق همسرش فهمیدن این موضوع

حتی اگه توبه کنه حق الناسی که تا ابد به گردنشه....

سلام
اینکه جاری شما بخواد یکدفعه متنبه بشه و توبه کنه یک احتمال هست . ایشون 3 سال هست ازدواج کرده و با این اقا رابطه داره !! ا تعهد زندگی مشترک داده زیر یک سقف رفته! مادر شده اما هنوز اون رابطه هست پس احتمال هم کمتر میشه چون دیگه همه چیزهایی هیجانی پشت سر گذاشته.
باید یه جایی قطع میشده چرا ! چون رابطه این همه مدت شوهرش نفهمیده !! چون شاید اگر شما هم نمی فهمیدی که تا اخر عمر با کسی رابطه داشتن.
یه جای کار من به نظرم کمی باید صبر میکردید . شوهرش خبر میدادید نه پلیس !! شاید مشکلی داشتن که قابل حل بود و ایشون توبه میکرد و به زندگیش سرش گرم میشد. حداقل افراد نزدیک می فهمیدید که این خانم خیانت کرده و در محل و همسایه ها و... این همه نمی پیچید . نه بخاطر خانم که حتی اینجا برادر شوهرتون هم داغون شد !!! غیرت مرد نمی پذیره از طرفی بچه اش هم تا عمر داره این ننگ به همراه داره! . اینجا دونفر بیگناه فقط به جرم همسر بودن و فرزند بودن سرکوفت میشنوند.
اگر همه سکوت کنیم و بذاریم یک نفر راحت با اینکه متاهل اند رابطه داشته باشند که چیزی به اسم خانواده باقی نمی مونه. اما درست باید عمل کرد که کسی اسیب نبینه

زني كه سه سال با يه مرد دوسته و اون قدر وقيحه كه با بچه يه ساله مرد مياره تو خونه معلوم ميشه تنها چيزي كه براش مهم نيست همون ابرو هست
به نظر من شما بهترين كار رو كردي
دلم براي شوهرش سوخت
حتي بيشتر از بچه اش

[="Purple"]

شروین;725221 نوشت:
ه نظرم مواقعی که نمیتونیم خودمون به نتیجه برسیم و نمیتونیم خودمونو قانع کنیم بهتره به کلام قرآن و معصوم اعتماد کنیم

بله....
فهمیدن حکمت یه چیزأیی یه وقتأیییی غیر قابل تحمله ولی‌ خب دیگه باید پذیرفت....[/]

موضوع قفل شده است