جمع بندی ریکی و انرژی درمانی

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ریکی و انرژی درمانی

سلام
مدتی است که فکر می کنم شخص یا اشخاصی برای من ریکی می فرستند
مثلا وقتی که با کامپیوتر کار می کنم یک ریکی می فرستند و من را از لحاظ روحی دچار مشکل می کنند
می خواستم بدانم چنین چیزی ممکن است یا نشات گرفته از خیالات ذهن است
یا میشود کسی صدای انسان را جابجا و در فاصله مکانی زیاد انشار دهد یا نه؟
مثلا در مورد چیز دیگری حرف بزنیم و تکه ای ازصدای ما را به یکی دیگر نشان دهد برای اختلاف افکندن.یعنی از نظر دینی یا روانشناسی چنین چیزی امکان دارد ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]با سلام خدمت شما پرسشگر محترم و تشكر از حسن اعتمادتان
ريكي از دو واژه ژاپني تشكيل شده است «ري» به معناي كيهان و جهان است و «كي» به معناي انرژي و نيروي حياتي است. ريكي به معناي اتحاد انرژي ما با انرژي كيهاني است. معتقدان به ريكي مي گويند: «انرژي كيهاني از چاكرها يا كانال هاي انرژي موجود در بدن انسان وارد بدن مي شود و انرژي لازم براي فعاليت و زندگي شادمانه و سالم را تأمين مي كند و به درمان بيماري مي پردازد. ريكي قابل آموزش است. استادان واسطه انتقال انرژي كيهاني به افراد هستند اين افراد اجازه دارند به تناسب ظرفيت خود و همسويي كه با انرژي كيهاني دارند به درمان اقدام كنند. با اين حال ريكي به عنوان طب مكمل مطرح است و استادان اين فن توصيه مي كنند در كنار روش هاي جديد پزشكي از ريكي استفاده كنند.»
اگر چه برخي از مراكز از ريكي در كنار طب جديد استفاده مي كنند ولي عملا يافته هاي علمي براي تأييد تأثيرگذاري ريكي يافت نشده است و برخي ادعاها دليل علمي ندارد. بي ترديد «تلقين» افراد و اعتقاد به قدرت استادان اين فن نقش موثري در اثرگذاري انرژي درماني دارد.
از نظر شرعي استفاده از ريكي كه نوعي انرژي درماني است اگر اغرا به جهل نباشد و با مسائل غيرشرعي همراه نشود اشكال ندارد.
بنابراين انتقال انرژي كيهاني از طريق اينترنت و همچنين جدا كردن صدا و انتشار براي ديگر نياز به اثبات علمي دارد. و مستند شرعي هم براي اين امر نداريم.
البته ممكن است در موارد نادري برخي با تسخير اجنه در زندگي ديگران دخل و تصرفاتي داشته باشند. با اين حال افرادي كه قدرت تسخير داشته باشند بسيار محدود هستند و خداوند فرموده كه من از مؤمن حمايت مي كنم و سوره هايي مانند فلق و ناس و آيت الكرسي و صدقه اين گرفتاري هاي احتمالي را رفع مي كند و هيچ جاي نگراني نيست.
[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"][h=1]درمان‌گری ریکی[/h] آیا از ریکی می‌توان برای درمان استفاده کرد؟ ارتباط آن با معنویت و عرفان چه می‌باشد؟

باید گفت که از نگاه ما ریکی اگر چه در مواردی منجز به مداوای پاره ای از بیماریها شده و از شاخه انرژی درمانی محسوب شده، اما د رحوزه نگرشی مبتلا به نارسایی و نقص بوده و نیاز به تجدید نظر دارد.
بماند که این روش به گفته رهبرانش این مرام روشی بدون اشکال نیست و گاهی خود موجب کسب انرژی های منفی شده و خود درمانگر در معرض تشعشعات منفی حاصل از انرژی منفی درمان شونده است و بعلاوه درمانگر خود از انرژی تخلیه شده و دچار ضعف جسمی می گردد.
یکی از افرادی که انتظار درمان از این طریق داشته و البته خود از هوادارن همین آیین است در کتابش می نویسد: «من ماه‌ها وقت خود را صرف انجام تمرينات مختلف چاكرايي مي‌كردم، به كمك كريستال‌ها با انرژي دادن، با ايجاد حالت‌هاي روحي خاص. تجربيات شخصي من اين بوده كه ضرر اين گونه تمرين‌ها بيشتر از منافع آن بوده است، چنين مداخله‌ي نا آگاهانه ‌اي در طبيعت بدن تنها سبب ناتوان ساختن بدن مي‌شود. پس بهتر است انسان جانب احتياط را رعايت كند، در طي كاركردن با چاكراها تجربيات فراواني رخ مي‌دهند، هر چند اين تجربيات جالب بودند؛ اما هيچ يك نتوانستند به گونه‌اي پايدار زندگي مرا متحوّل كنند، در واقع در برابر حقيقت زندگي ارزش چنداني نداشتند.» (پرانا ، اتریا، ترجمه آرام، ص 79(
انرژی‏درمانی اگرچه یک مهارت است و هم از لحاظِ روشی و هم از منظر جهان بینی، به هیچ یک از مکاتب و ادیان تعلق ندارد، اما امروزه به شکل معنویت و عرفان دنبال شده و به پرتوجویان انرژی، بشارت معنویت و سلوک روحی داده میشود و حتی مناسک دینی و اعمال فقهی مانند اجزاء وضو با نگاه انرژیایی تحلیل شده و رمزگشایی میشود[1]. گذشته از این که پاره ای از انرژی درمان گرها بساط عرفان و معنا پهن کرده و در میان شاگردان خویش به عنوان مراد مطرحند. جملات زیر شاهدی بر گفته های ماست:
کتاب انرژی‏درمانی با این جملات آغاز شده است:
« این کتاب اساسا با شفای ماوراء علوم مکشوفه سر وکار دارد و بیش از همه چیز به چرایی و چگونگی آن می پردازد. رویکرد ما در این کتاب ساده و کاربردی و در عین حال معنوی است.»[2]
در جای دیگر آمده است:
«اگر انرژی خام با کیفیت خوب و به میزان کافی در دسترس قرار گیرد، تجربیات عمیق روحانی به بار خواهند آمد.. چاکراهای بالا مربوط به تجربیات معنوی هستند.» (همان، ص 251)
در «ريكى» هم ادّعا مى‏شود كه انسان مى‏تواند در فرایندی معنوی با راه¬کار همسويى، مقدار زيادى انرژى كيهان را دريافت كرده، آن را از خود عبور دهد؛ يعنى با باز شدن مركز انرژى (چاكرا) در فرد، بدون اين‌كه تخليۀ انرژى صورت گيرد، مقدار مناسب انرژى به فرد نيازمند منتقل مى‏شود و بدين وسيله شفا و بهبودى و تجربه‏ای روحی حاصل می‌شود.[3] در ریکی گفته می‏شود:
ریکی می‏تواند شما را به سفری روحانی همراه با مکاشفات خاص خود رهنمون سازد.[4]
در جای دیگر ادعا شده:
ریکی اغلب نه تنها به عنوان روشی درمانی و مکمل، بلکه به عنوان سیر و سفری روحانی، یا یک نوع شیوه زندگی مورد قبول است.[5]
امروزه فنون درمانگرا هم چون انرژی‏درمانی، ریکی، چاکراتراپی، مغناطیس درمانی، سنگ درمانی، و موارد متعددى از اين قبيل، به صورتى توضيح و تفسير مى‏شوند كه گويا مى‏توانند انسان را از دين و شريعت بى‏نياز كنند؛ يعنى با رنگ و لعاب عرفان و معنويّت، به تشنگان معرفت عرضه مى‏شوند. از این رو بهتر است در استفاده از این روش ها احتیاط کرده و در صورت نیاز به حداقل اکتفاد کرده و بخصوص به حساب معنویت و عرفان گذاشته نشود.
[4] . آن چارلیش، دایره المعارف رموز ریکی، منیرالدین اعتضادی، نشر راشین، ص16.
[5] . همان، ص 18.

http://nozohor.porsemani.ir/content/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C[/]

اکثرش تلقین هست..

اما با اینحال مدتی تو خونه فایل صوتی سوره بقره رو بزارید پخش بشه .. مشکلتون حل میشه ان شاالله .

siavash2;723958 نوشت:
سلام
مدتی است که فکر می کنم شخص یا اشخاصی برای من ریکی می فرستند مثلا وقتی که با کامپیوتر کار می کنم یک ریکی می فرستند و من را از لحاظ روحی دچار مشکل می کنند
می خواستم بدانم چنین چیزی ممکن است یا نشات گرفته از خیالات ذهن است یا میشود کسی صدای انسان را جابجا و در فاصله مکانی زیاد انشار دهد یا نه؟
مثلا در مورد چیز دیگری حرف بزنیم و تکه ای ازصدای ما را به یکی دیگر نشان دهد برای اختلاف افکندن.یعنی از نظر دینی یا روانشناسی چنین چیزی امکان دارد ؟

با سلام

بنظر بنده شما دچار اختلال در عملکرد چاکراها شده اید. چاکرا تراپی مثل سبک ریکی و ... و کلا کار با چاکراها روش غلطی است.

اون موردی که شما میگید انتقال صدا نیست بلکه انتقال فکر شما به دیگران است که احتمالا بدلیل مشکلی که در چاکرای چشم سوم پیش آمده این مشکل بروز کرده! و دیگران از افکار شما اطلاع پیدا میکنند!

تنظیم چاکراها هم کار هر کس نیست حتی استاد شما که به شما ریکی آموخته!

کار با چاکراها و تنظیمشان باید توسط شخصی که سطح انرژی بسیار بالا و توانایی دیدن چاکراها را داشته باشد صورت گیرد که در جهان انگشت شمارند. البته در ایران هم کسانی هستند!

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

براي مطالعه بيشتر رك:
مشاوره زير گنبد فيروزه اي2
( استفتائات فقهي در حوزه فرا روان شناسي و طب غيرمعمول)
سيدمحمدتقي علوي و محمدحسين قديري
نشر مركز مشاوره مأوا (وابسته به مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني) قم
تابستان 1394
تلفن مركز: 32900882-025

مطالعه فهرست منابع

[/]

ممنون از پاسخ دوستان
مدتی بود که همه اطرافیان فکر می کردند من دچار بیماری هستم
و من را هم پیش دکتر بردند ولی متاسفانه اکثر دکتر ها به این چیزها اعتقاد ندارند
و همین که گفتید این ممکن است برای من خودش قوت قلب است
از همگی ممنونم
و خواهش می کنم برایم دعا کنید که هرچه زود تر مشکلم حل شود.

الهی ان شاء الله شما هم به هرچی ارزو دارید برسید

siavash2;723958 نوشت:
ریکی و ...

من فک کردم عبدالمالک ریگی رو می گی:Khandidan!:...اومدم دیدم نه یه چیز جدیده تو مایه های یوگا...و موگا و اوگی و دوستان:Nishkhand:

زیاد غصشو نخور...نه به من که از تنهایی دوست دارم یکی صدام بزنه نه بشما که صدات می زنن و در می ری

ریکی و ...
پرسش:
سلام
مدتی است که فکر می کنم شخص یا اشخاصی برای من ریکی می فرستند. مثلا وقتی که با کامپیوتر کار می کنم یک ریکی می فرستند و من را از لحاظ روحی دچار مشکل می کنند. می خواستم بدانم چنین چیزی ممکن است یا نشات گرفته از خیالات ذهن است یا میشود کسی صدای انسان را جابجا و در فاصله مکانی زیاد انشار دهد یا نه؟مثلا در مورد چیز دیگری حرف بزنیم و تکه ای ازصدای ما را به یکی دیگر نشان دهد برای اختلاف افکندن.یعنی از نظر دینی یا روانشناسی چنین چیزی امکان دارد ؟

پاسخ:

با سلام خدمت شما پرسشگر محترم و تشكر از حسن اعتمادتان
ريكي از دو واژه ژاپني تشكيل شده است «ري» به معناي كيهان و جهان است و «كي» به معناي انرژي و نيروي حياتي است. ريكي به معناي اتحاد انرژي ما با انرژي كيهاني است. معتقدان به ريكي مي گويند: «انرژي كيهاني از چاكرها يا كانال هاي انرژي موجود در بدن انسان وارد بدن مي شود و انرژي لازم براي فعاليت و زندگي شادمانه و سالم را تأمين مي كند و به درمان بيماري مي پردازد. ريكي قابل آموزش است. استادان واسطه انتقال انرژي كيهاني به افراد هستند اين افراد اجازه دارند به تناسب ظرفيت خود و همسويي كه با انرژي كيهاني دارند به درمان اقدام كنند. با اين حال ريكي به عنوان طب مكمل مطرح است و استادان اين فن توصيه مي كنند در كنار روش هاي جديد پزشكي از ريكي استفاده كنند.»
اگر چه برخي از مراكز از ريكي در كنار طب جديد استفاده مي كنند ولي عملا يافته هاي علمي براي تأييد تأثيرگذاري ريكي يافت نشده است و برخي ادعاها دليل علمي ندارد. بي ترديد «تلقين» افراد و اعتقاد به قدرت استادان اين فن نقش موثري در اثرگذاري انرژي درماني دارد.
از نظر شرعي استفاده از ريكي كه نوعي انرژي درماني است اگر
اغرا و ترغيب مردم به ناداني و كشاندن به جهل نباشد و با مسائل غيرشرعي همراه نشود اشكال ندارد.
بنابراين انتقال انرژي كيهاني از طريق اينترنت و همچنين جدا كردن صدا و انتشار براي ديگر نياز به اثبات علمي دارد. و مستند شرعي هم براي اين امر نداريم.
البته ممكن است در موارد نادري برخي با تسخير اجنه در زندگي ديگران دخل و تصرفاتي داشته باشند. با اين حال افرادي كه قدرت تسخير داشته باشند بسيار محدود هستند و خداوند فرموده كه من از مؤمن حمايت مي كنم و سوره هايي مانند فلق و ناس و آيت الكرسي و صدقه اين گرفتاري هاي احتمالي را رفع مي كند و هيچ جاي نگراني نيست.

درمان‌گری ریکی

آیا از ریکی می‌توان برای درمان استفاده کرد؟ ارتباط آن با معنویت و عرفان چه می‌باشد؟
باید گفت که از نگاه ما ریکی اگر چه در مواردی منجز به مداوای پاره ای از بیماریها شده و از شاخه انرژی درمانی محسوب شده، اما درحوزه نگرشی مبتلا به نارسایی و نقص بوده و نیاز به تجدید نظر دارد.
بماند که این روش به گفته رهبرانش این مرام روشی بدون اشکال نیست و گاهی خود موجب کسب انرژی های منفی شده و خود درمانگر در معرض تشعشعات منفی حاصل از انرژی منفی درمان شونده است و بعلاوه درمانگر خود از انرژی تخلیه شده و دچار ضعف جسمی می گردد.
یکی از افرادی که انتظار درمان از این طریق داشته و البته خود از هوادارن همین آیین است در کتابش می نویسد: «من ماه‌ها وقت خود را صرف انجام تمرينات مختلف چاكرايي مي‌كردم، به كمك كريستال‌ها با انرژي دادن، با ايجاد حالت‌هاي روحي خاص. تجربيات شخصي من اين بوده كه ضرر اين گونه تمرين‌ها بيشتر از منافع آن بوده است، چنين مداخله‌ي نا آگاهانه ‌اي در طبيعت بدن تنها سبب ناتوان ساختن بدن مي‌شود. پس بهتر است انسان جانب احتياط را رعايت كند، در طي كاركردن با چاكراها تجربيات فراواني رخ مي‌دهند، هر چند اين تجربيات جالب بودند؛ اما هيچ يك نتوانستند به گونه‌اي پايدار زندگي مرا متحوّل كنند، در واقع در برابر حقيقت زندگي ارزش چنداني نداشتند.» (پرانا ، اتریا، ترجمه آرام، ص 79(
انرژی ‏درمانی اگرچه یک مهارت است و هم از لحاظِ روشی و هم از منظر جهان بینی، به هیچ یک از مکاتب و ادیان تعلق ندارد، اما امروزه به شکل معنویت و عرفان دنبال شده و به پرتوجویان انرژی، بشارت معنویت و سلوک روحی داده میشود و حتی مناسک دینی و اعمال فقهی مانند اجزاء وضو با نگاه انرژیایی تحلیل شده و رمزگشایی میشود[1]. گذشته از این که پاره ای از انرژی درمان گرها بساط عرفان و معنا پهن کرده و در میان شاگردان خویش به عنوان مراد مطرحند. جملات زیر شاهدی بر گفته های ماست:
کتاب انرژی‏درمانی با این جملات آغاز شده است:
« این کتاب اساسا با شفای ماوراء علوم مکشوفه سر وکار دارد و بیش از همه چیز به چرایی و چگونگی آن می پردازد. رویکرد ما در این کتاب ساده و کاربردی و در عین حال معنوی است.»[2]
در جای دیگر آمده است:
«اگر انرژی خام با کیفیت خوب و به میزان کافی در دسترس قرار گیرد، تجربیات عمیق روحانی به بار خواهند آمد.. چاکراهای بالا مربوط به تجربیات معنوی هستند.» (همان، ص 251)
در «ريكى» هم ادّعا مى‏شود كه انسان مى‏تواند در فرایندی معنوی با راه¬کار همسويى، مقدار زيادى انرژى كيهان را دريافت كرده، آن را از خود عبور دهد؛ يعنى با باز شدن مركز انرژى (چاكرا) در فرد، بدون اين‌كه تخليۀ انرژى صورت گيرد، مقدار مناسب انرژى به فرد نيازمند منتقل مى‏شود و بدين وسيله شفا و بهبودى و تجربه‏ای روحی حاصل می‌شود.[3] در ریکی گفته می‏شود:
ریکی می‏تواند شما را به سفری روحانی همراه با مکاشفات خاص خود رهنمون سازد.[4]
در جای دیگر ادعا شده:
ریکی اغلب نه تنها به عنوان روشی درمانی و مکمل، بلکه به عنوان سیر و سفری روحانی، یا یک نوع شیوه زندگی مورد قبول است.[5]
امروزه فنون درمانگرا هم چون انرژی‏ درمانی، ریکی، چاکراتراپی، مغناطیس درمانی، سنگ درمانی، و موارد متعددى از اين قبيل، به صورتى توضيح و تفسير مى‏شوند كه گويا مى‏توانند انسان را از دين و شريعت بى‏ نياز كنند؛ يعنى با رنگ و لعاب عرفان و معنويّت، به تشنگان معرفت عرضه مى‏شوند. از این رو بهتر است در استفاده از این روش ها احتیاط کرده و در صورت نیاز به حداقل اکتفاد کرده و بخصوص به حساب معنویت و عرفان گذاشته نشود.

[4] . آن چارلیش، دایره المعارف رموز ریکی، منیرالدین اعتضادی، نشر راشین، ص16.
[5] . همان، ص 18.

http://nozohor.porsemani.ir/content/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%DB%8C%DA%A9%DB%8C

موضوع قفل شده است