صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مشاهده مرتبه مثالی موجودات

علاقه
    نجوم
    نوشته
    190
    حضور
    6 روز 22 ساعت نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1024

مشاهده مرتبه مثالی موجودات

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب و احترام

هنگامی که برای شخصی در کشفی یا در خواب تجرد مثالی به وجود میاید و آگاه به بدن مثالی خودش است مشاهداتی که دارد صور علمیه مجرده مقیده است یعنی تمثلاتیست دارای شکل و مقدار چون طول و عرض و نظائر آن ها یعنی مشاهدات مثالی دارد حال شخص که در چنین حالتیست ( جدا از تمثلاتی که نتیجه ی ارتباط با ذوات مجرده و حقایق کلیه مرسل در قوه خیال شخص است )یعنی با بدن مثالی اش وقتی مکانی خاص مثل حرم ائمه را میبیند و کاوش در آن مکان خاص میکند مطمئنا دیدن این شخص دیدنیست مثالی ,حال سوالی که پیش میاید آیا این مشاهده مروبط به مرتبه مثالی آن مکان خاص است یا از انشائات قوه خیال شخص است
    با توجه به اینکه هر شحص میتواند در مرتبه مثالی متصل خودش موجودات را در مرتبه مثالیشان ببیند و همچنین در مرتبه عقلش موجودات را در مرتبه عقلشان ببنید ایا این مشاهدات مرتبه مثالی موجودات است؟

نظر حقیر این است که شخص در این حالت میتواند مرتبه مثالی موجودات را ببنید اما اگر شخص قوه خیالش در انقیاد قوه عاقله اش نباشد و پراکنده و تطهیر شده نباشد در اشکال و صور مثالی موجودات تصرف میکند و مشاهدات را به انحراف میبرد نظر شما چیست؟

خیلی ممنونم

هو

پيامبر خدا صلی ‌الله عليه و آله:

🔹در معراج از هيچ آسمانی گذر نکردم مگر أهلش را مشتاق ديدار علی بن ‌ابی طالب ديدم،و در بهشت هيچ پيغمبری نبود مگر اشتياق ديدار علی بن ابی طالب را داشت

ذخائر العقبی

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58301

با نام و یاد دوست

مشاهده مرتبه مثالی موجودات

کارشناس بحث: استاد اویس

5. صلوات ها 7

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

با عرض سلام و ادب خدمت شما دوست گرامی
    مقدمتا در پاسخ به سوال شریفتان عرض میکنم که چون نفس موجودي مجرد و از سنخ ملكوت می‌باشد ، قدرت ابداع و انشاء صور مجرده ی انتزاع شده از عالم ماده و عالم مثال منفصل را داراست یعنی می تواند صورت اشياي مادی و مثالی را مطابق همانها در خود ایجاد و آنها را مشاهده نماید. حتی برخی نفوس کامله قدرت دارند که اشیای انشاء نموده نفسانی خود را در خارج از خود ایجاد نموده و آن را در معرض مشاهده دیگران قرار دهند.
    نفس در مراحل رشد خود نسبت به صور حسي و خيالي، نقش مبدع یا همان ايجاد كننده دارد لذا اين صور، قيام صدوري به نفس دارند یعنی نفس منشا صدور آنها است اما نفس نسبت به صور عقلي که همان معانی علمیه اند مظهَر مي باشد یعنی نفس براي دريافت صور عقلي باید به مبادي نوري و مجرد عقلي افاضه اشراقیه یافته و از طریق مظهریت خود به ادراک نائل شود.
    با این توضیح دانسته می شود هر نوع ادراکی که نفس در مرتبه مثال خود دارد از طریق انشا و ایجاد صور خیالیه است منتهی این انشا و ایجاد گاه از طریق اتصال با عالم مثالِ منفصلِ موجودات، صورت گرفته و بدانها مطابقت تام دارد و گاه نیز بی ارتباط با عالم مثالِ منفصلِ موجودات بوده و هیچ مطابقتی با آنها ندارد پس در هر دو صورت ادراک نفس در مرتبه خیال و مثال، مقتضی انشا و ایجاد نفس است منتهی گاه مطابق عالم خارج است و گاه مطابقتی با آن ندارد.

7. صلوات ها 10

نوشته
    109
    حضور
    4 روز 12 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

اینکه تو گفتی یعنیییییییییییییی چه؟

9. صلوات

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21819

نقل قول نوشته اصلی توسط hosain.nor نمایش پست ها
    اینکه تو گفتی یعنیییییییییییییی چه؟
    اینکه جناب اویس فرمودند در باره ی چشم برزخی است،بعضی با پاک شدن از گناهان و معاصی و رسیدن به پاکی اندیشه و خیال

می توانند چهره ی باطنی سایرین را ببینند،حال استارتر محترم سؤال فرموده بودند که آیا این چهره ها واقعیت دارند یا حاصل خیال شخص بیننده است

که استاد فرمودند گاهی مطابق واقع است و گاهی آن تصویر را خود قوه خیال شخص تصویر کرده است(البه نه اینکه توهم شخص است )یک آینه را فرض کنید

که در برابر یک نور ضعیف قرار گرفته همان را منعکس می کند و آئینه ای را فرض کنید که در برابر نوری بسیار قوی و شدید قرار گرفته آن هم همان را منعکس

می کند،یعنی دیدن حقایق برزخی(چهره های باطنی) بستگی به قوت طهارت شخص دارد!

پ.ن

استاد گرامی اگر در رساندن مقصود حضرتعالی قصوری هست

عنایت کرده تصحیح بفرمائید.متشکرم

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

11. صلوات ها 8

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 23 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

نقل قول نوشته اصلی توسط حبیبه نمایش پست ها
    اینکه جناب اویس فرمودند در باره ی چشم برزخی است،بعضی با پاک شدن از گناهان و معاصی و رسیدن به پاکی اندیشه و خیال

می توانند چهره ی باطنی سایرین را ببینند،حال استارتر محترم سؤال فرموده بودند که آیا این چهره ها واقعیت دارند یا حاصل خیال شخص بیننده است

که استاد فرمودند گاهی مطابق واقع است و گاهی آن تصویر را خود قوه خیال شخص تصویر کرده است(البه نه اینکه توهم شخص است )یک آینه را فرض کنید

که در برابر یک نور ضعیف قرار گرفته همان را منعکس می کند و آئینه ای را فرض کنید که در برابر نوری بسیار قوی و شدید قرار گرفته آن هم همان را منعکس

می کند،یعنی دیدن حقایق برزخی(چهره های باطنی) بستگی به قوت طهارت شخص دارد!

پ.ن

استاد گرامی اگر در رساندن مقصود حضرتعالی قصوری هست

عنایت کرده تصحیح بفرمائید.متشکرم
    فرمایش شما کاملا درست است.
    از توضیحات خوب شما کمال تشکر و قدردانی را دارم.

13. صلوات ها 4

نوشته
    109
    حضور
    4 روز 12 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

با تشکر از شما و اساتید محترم دیگر
    حالا که بحث به اینجا کشید من یک سوال دارم از شما که در اینطور مسائل ورود دارید لطفا جواب بدید
    چند سال پیش من در اعتکاف بودم که در روز آخر اعتکاف و در حین خواندن صد مرتبه حمد یکدفعه یه حالتی بهم دست داد و دیدم تمام در و دیوار و کف و همه اجسام مسجد به همراه من دارند حمد می خوانند و چند ثانیه بیشتر طول نکشید و قطع شد
    اول ها خیلی به این حالت اهمیت ندادم ولی الان که فکرش را میکنم می بینم شاید یک نشانه ای چیزی بوده یا خدا میخواسته چیزی به من بگه ولی من حالیم نشده
    البته اون حالت دیگه تکرار نشد خواستم نظر شما را بدونم سپاسگذارم

15. صلوات ها 3

نوشته
    799
    حضور
    30 روز 13 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2613

با سلام و عرض ادب

برا منم یه بار یک دعای خاصی رو نذر کرده بودم برا گرفتن حاجت که صبح ها میخوندم

اخرین شب که خواستم دعا کنم یه صدای بسیار عجیب و وحشتناکی مانع شد و من اتاق رو با ترس ترک کردم

الان میگم شاید براورده شدن اون حاجت صلاح نبوده که نذاشتن دعا کنم . ایا این امکان داره ؟

اونقدر ترسیده بودم که برا نماز های صبح با ترس بلند میشدم
    الهی :
    مرا از غیر خودت , سخت ناامید گردان

17. صلوات ها 3

نوشته
    109
    حضور
    4 روز 12 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

نقل قول نوشته اصلی توسط *شیوا* نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب

برا منم یه بار یک دعای خاصی رو نذر کرده بودم برا گرفتن حاجت که صبح ها میخوندم

اخرین شب که خواستم دعا کنم یه صدای بسیار عجیب و وحشتناکی مانع شد و من اتاق رو با ترس ترک کردم

الان میگم شاید براورده شدن اون حاجت صلاح نبوده که نذاشتن دعا کنم . ایا این امکان داره ؟

اونقدر ترسیده بودم که برا نماز های صبح با ترس بلند میشدم
    ذکرتون چی بود؟

19. صلوات ها 3

نوشته
    799
    حضور
    30 روز 13 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2613

[QUOTE=hosain.nor;733272]ذکرتون چی بود؟[/QUOT

یازده روز هر روز یازده مرتبه بعد نماز صبح :

یا مسبب سبب یا مفتح فتح یا مفرج فرج یا مدبر دبر یا میسر یسر یا متمم تمم برحمتک یا ارحم الراحمین

الهی :
    مرا از غیر خودت , سخت ناامید گردان

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری