***** زمزم معرفت (= پاسخ های آیت الله بهجت ) *****

تب‌های اولیه

57 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
***** زمزم معرفت (= پاسخ های آیت الله بهجت ) *****

:Hedye: پرسش شما :
برای در امان ماندن از تصادفات جاده ی چه دعای مفید است ؟

پاسخ آیت الله بهجت ::Gol:
به هنگام سوار شدن قرائت یک مرتبه آیه الکرسی وقرائت شش مرتبه سوره قدر مجرب است .

(نقل از : ورق های آسمانی ص46)

چه کنیم تا توفیق طاعت وبندگی پیدا کنیم ؟

رشته کار ها در طاعت و معصیت به هم پیوسته است اگر در طاعت گام اول بر داشته شود بدنبال آن توفیق بر داشتن گام بعدی طاعت به انسان دست می دهد واگر در معصیت باشد دوم هم زمینه ی معصیت خواهد بود .

(نقل از : ورق های آسمانی ص48)

پرسش شما :
گاهی انسان بخود اجازه منبر رفتن نمی دهد چون می داند به تمام آنچه می گوید عمل نمی کند آیا این کاردرست است ؟

پاسخ آیت الله بهجت :
یک نفر را به راه آوردن . یکی را شیعه کردن . یک کافر را مسلمان نمودن از اهم امور است .
چه ربطی به فاسق بودن انسان دارد ؟
از این گذشته آن چه را که دیگران نمی توانند بگویند بگوید مانند فضایل اهل بیت ع تا گفتار بر
خلاف کردار ش نباشد .

استادسلام.
امکان داردپست آخرکمی درباره ش توضیح بدید؟
من جواب جاج آقابهجت رومتوجه نشدم.چون خودمم همیشه میگم حرفی بزنم که خودم عمل کنم،مادرم هم اکثریت روحانی هاروبخاطرهمین قبول نداره،میگه اگرخودشون عمل میکردن مثلاانقدرچاق نبودن

smart star;724667 نوشت:
استادسلام.
امکان داردپست آخرکمی درباره ش توضیح بدید؟
من جواب جاج آقابهجت رومتوجه نشدم.چون خودمم همیشه میگم حرفی بزنم که خودم عمل کنم،مادرم هم اکثریت روحانی هاروبخاطرهمین قبول نداره،میگه اگرخودشون عمل میکردن مثلاانقدرچاق نبودن

باسلام وسپاس .
فرمایش آن بزرگ روشن است چند بار با دقت بخوانید .
گفتنی است که کار شما عالی است که سعی دارید به حرف های خوب تان قبل از توصیه به دیگران خودت عمل نماید .
ولی توجه داشته باید چاق ولاغر بودن افراد دلیل بر خوب ویا بد بودن آنها نیست .
از این که به نکته های دل نشین آن عارف بزرگ توجه دارید دلیل بر صفای باطن تان است انشاء الله که موفق باشید .
این تاپیک را گیری نماید . نکته های درس آموز در راه است که در ادامه باز گو خواهد شد .

ذکری به من یاد دهید تا با آن خدا وند به من عنایت نموده وگناهانم را ببخشد ؟

این روایت در کتاب جامع الاخبار است که از رسول اکرم نقل شده است :
((
من صلی علیّ مرّه ، مل یبق له من ذنوبه ذره = کسیکه بر من یک بار صلوات بفرستد ذره گناه در وجود او باقی نمی ماند ) با توجه قلبی زیاد صلوات بفرستید .

(نقل از : ورق های آسمانی ص52)

برای دخترانی که خواستگار برای آنها می آید ، ولی این خواستگار ی ها به نتیجه نمی رسد حضرت عالی چه دعایی را توصیه می کنید .؟

به مدت پنج هفته شب های جمعه عبایی بر سر دختر قرار دهند وحدیث کساء را بخوانند ان شاء الله رفع می شود .
ودر تاریخ 24/9/1386 بعد از درس خارج فقیه در پاسخ چنین سوالی فرمود :
نماز جعفر طیار بخواند ودعای بعد از آن را هم بخواند بعد در حال سجده مقداری اشک بریزد و حاجت خود را از خدا بخواهد بر آورده خواهد شد .

(نقل از : ورق های آسمانی ص53)

نقش عذای حلال وحرام در سعادت وشقاوت انسان چقدر است ؟

وای بر ما اگر در خصوص خوردنی ها ونوشیدنی ها از حرام اجتناب نکنیم ، زیرا همین غذا ها است که منشا علم و ایمان ویا کفر ما می شود ، ... از آیه : لاتقربا هذه الشجره فتکونا من الظالمین . = ونزدیک این درخت نشوید تا مبادا از ستمگاران شوید .
استفاده می شود که همین اکل وتناول بود که در سلسله ی علل ومعالیل هبوط آدم ع قرار گرفت !
... در اثر خوردن وآشامیدن است که نیرو ی آن در خون وبالاخره اثر آن در اعضا بلکه در روح ومغز وفکر انسان ظاهر می شود .

(نقل از : ورق های آسمانی ص56)

چیزی گم کردم که خیلی برایم مهم بوده . دعایی برای پیدا شدن آن به حقیر تعلیم نمایید ؟

(( اصبحتُ فی امان الله وامسیتُ فی جوارِ الله )) را زیاد تکرار کنید .

(نقل از : ورق های آسمانی ص58)

بسیار علاقه مندم از اهل سحر وتهجد باشم اما نمی دانم چرا نمی توانم موفق شوم . چه کنم ؟

این مطلب به یقین ثابت است و خیلی ها نیز نقل کرده اند که اگر از حال انسان معلوم شود که می خواهد نماز شب بخواند ، بیدار می کنند ، بدون احتیاج به دعاها وآیات معهوده ، واین بیدار کردن به طریق مختلف است ، یا در می زنند ، ویا صدای می آید ویا اورا به نام صدا می زنند ، و... واین گونه وسایل توفیق از کرامت عجیبه وشبیه معجزات ، از نعمت های مختص مومنین است ، ولی ما با وجود این همه وسایل تقرب به خدا باز در این مراحل کسل هستیم .

(نقل از : ورق های آسمانی ص58)

چه توصیه ای برای ما که جوان هستیم ومی خواهیم نماز خوان باشیم دارید ؟ چون بیدار شدن برای نماز صبح برای ما سخت است ؟

شخص عربی برای ما خدمت می کرد ، خواستم در پاداش زحماتش ،نصیحتی به او کنم .
گفت : هر نصیحتی
می خواهی بکن . فقط نگو نماز صبح بخوان !
از قضا همان را می خواستم تذکر دهم .
به او گفتم :
نماز را بخوان تا به بیدار شدن برای نماز صبح عادت نمایی .

(نقل از : ورق های آسمانی ص61)

خیلی سپاس لذت بردیم، برا پولداری و ثروتمندشدن چیزی نگفتن

کجا رفتی پسر

مدت زیاد ی است که با انجام اعمالی نتیجه ای نمی گیرم .
لذا محضر پیر روشن ضمیر ومراد سالکان می خواهم ذکری به حقیر جهت استفاده بدهید تا در امورات معنوی موفق باشم ؟

ما خود نمی خواهیم این راه را که راه خدا ورسول واولیا ی اوست ، طی کنیم ، بلکه راهی را می خواهیم که در آن استغفار وذکر وگریه نباشد ، نظیر این که نزد شخصی رفتند وگفتند : ذکری به ما دستور بدهید . وی می گوید که گفتم : نماز بخوانید . گفتند می خواهیم ذکری بدهید که نماز نخوانیم .
(نقل از : ورق های آسمانی ص70)

طلبه هستم واز شما ختمی جهت استفاده می خواهم ؟

آثار و نتایج ختومات از فقه آل محمد به دست می آید .
(نقل از : ورق های آسمانی ص62)

صادق;723990 نوشت:
پرسش شما :
گاهی انسان بخود اجازه منبر رفتن نمی دهد چون می داند به تمام آنچه می گوید عمل نمی کند آیا این کاردرست است ؟

پاسخ آیت الله بهجت :
یک نفر را به راه آوردن . یکی را شیعه کردن . یک کافر را مسلمان نمودن از اهم امور است .
چه ربطی به فاسق بودن انسان دارد ؟
از این گذشته آن چه را که دیگران نمی توانند بگویند بگوید مانند فضایل اهل بیت ع تا گفتار بر
خلاف کردار ش نباشد .

با سلام و تشکر بابت این تاپیک مفید.

این موضوع با ایاتی مشابه ایات زیر در تناقض نیست؟

اتامرون الناس بالبر و تنسون انفسکم

یا أَیُّها الَّذِینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ ما لـا تَفعَلُونَ

مولکول 68;728196 نوشت:
با سلام و تشکر بابت این تاپیک مفید.

این موضوع با ایاتی مشابه ایات زیر در تناقض نیست؟

اتامرون الناس بالبر و تنسون انفسکم

یا أَیُّها الَّذِینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ ما لـا تَفعَلُونَ

باسلام وتشکر .
اگر در پاسخ حضرت آقای بهجت مجددا دقت نماید مطلب روشن است .
مثلا آیاتی که شما یاد آوری نموده اید مربوط به امور عملی واخلاقی است .
در جواب آقا سخن از مباحث اعتقادی ومانند آن است . پس منافات در بین نیست .

پرسش شما :
ما چگونه باید در صراط مستقیم باشیم که ؟

پاسخ آیت الله بهجت :
بر صراط مستقیم بودن یعنی نبی ع یا وصی ع را پیش رو ی خود قرار دهیم وپیرو آن ها باشیم . صراط مستقیم دو صراط است که باید آن ها
را پیمود یکی در دنیا ودیگری در آخرت . اگر امروز و در دنیا درست بر روی صراط مستقیم مشی کردیم . فردا هم ازصراط آخرت که بر روی جهنم است می توانیم عبور کنیم .

(نقل از : ورق های آسمانی ص74)

مرجع بزرگوار به ما بگویید راه نجات چیست ؟

آیا حالا که دانسته ایم به واسطه ی ترک واجب وفعل حرام و مراعات نکردن حلال وحرام ودستور های الهی به چنگال گرگ ها گرفتار آمدیم .
باز هم باید چه کار کنیم ؟!
راه نجات ، فرار وباز گشت الی الله : وگریختن به سوی اولیا ی او است .

(نقل از : ورق های آسمانی ص76)

من دامپز شکم و از شما تقلید می کنم ، منتظر ارشاد وموعظه شما هستم ؟

دیدن عالم وحوش وحیوانات برای اهلش مایه ی عبرت است ، هر چند از عالم انس هم می شود عبرت گرفت .
حیوانات بااین که
مقام شان از انسان پست تر است ، به جهنم نمی رود ، ولی انسان با عظمت به جهنم می رود ، بلکه محکوم به خلود در نار می گردد ، با این که می تواند با یک بر داشتن گام به ملک برسد ، و به بهشت وخلود در بهشت دست یابد .
(نقل از : ورق های آسمانی ص82)

حقیر مرتکب گناه هان زیادی شده ام وهمیشه فکر می کنم که خدا هرگز مرا نخواهد بخشید . از حضرت عالی می خواهم بپرسم آیا خدا مرا خواهد بخشید با این که گناهان کبیره مرتکب شده ام ؟

از حضرت رضا ع روایت شده است : گناه یاس از رحمت خدا ، بشتر از گناهی است که شخص مرتکب شده است .
طبق روایات در قیامت خداوند به حدی رحمتش را می گستراند که حتی ابلیس در رحمت خدا طمع می کند .

[="Tahoma"][="Black"]بسیار عالی.
ادامه بدهید لطفا
[/]

صادق;730951 نوشت:
حقیر مرتکب گناه هان زیادی شده ام وهمیشه فکر می کنم که خدا هرگز مرا نخواهد بخشید . از حضرت عالی می خواهم بپرسم آیا خدا مرا خواهد بخشید با این که گناهان کبیره مرتکب شده ام ؟

از حضرت رضا ع روایت شده است : گناه یاس از رحمت خدا ، بشتر از گناهی است که شخص مرتکب شده است .
طبق روایات در قیامت خداوند به حدی رحمتش را می گستراند که حتی ابلیس در رحمت خدا طمع می کند .

سلام.واقعا اینطوریه؟ولی من دلسردم ازرحمت خدا زمان زیادی هست که نمیتونم امید داشته باشن.

smart star;731308 نوشت:
سلام.واقعا اینطوریه؟ولی من دلسردم ازرحمت خدا زمان زیادی هست که نمیتونم امید داشته باشن.

ناامیدی سبب پیدایش یکی از خطرناک‌ترین معضل انسانی و اجتماعی است، که از یک سو فرد را از جهت نظری و فکری و عقیدتی به سمت «پوچ گرایی» سوق می‌دهد و از سویی دیگر در بعد عملی سبب رفتارهای نابهنجار و جنون آمیز می‌گردد و روح و نشاط زندگی را از خودو دیگران سلب می‌کند.
فردی که غبار «یأس و بی‌هدفی و پوچی بر دل و فکرش نشست و خود را از «سعادت و نجات» ناامید دید. باعث می‌شود که به جنایات بزرگتری دست زند و بر تکرار گناه خویش اصرار داشته باشد.
در بُعد فردی، خود را در دنیایی تنگ و تاریک،‌انباشته از ظلم و فساد و غیر قابل تحمل می‌بیند، به همین دلیل دیده می‌شود بسیاری از این گونه افراد، (حتی کسانی که به مدارج علمی قابل توجه دست یافته‌اند) به خودکشی رو آورده‌اند.
اما خداوند (که سایة رحمتش روی همه چیز و همة‌بندگانش گسترده است) نمی‌خواهد گرد ناامیدی بر چهر و فکر و عمل بنده‌اش بنشیند، از این رو توصیه می‌کند: «لا تیئسوا من روح الله...؛ هرگز از رحمت خدا مأیوس نباشید».(1) در هر وضعیتی هستید وهر اندازه معصیت کردید و هر گناه بزرگی را مرتکب شدید، از لطف و رحمت خدا ناامید مباشید.
یأس از رحمت خدا ناشی از کفر پنهانی است، زیرا فردی که مأیوس است،‌قدرت خدا را محدود می‌داند یا حکمت خدا را زیر سؤال می‌برد. کفر از گناهان بزرگ است، از این رو قرآن مجید می‌فرماید: «از رحمت الهی ناامید نمی‌گردد مگر کسانی که به خدا کافرند».(2)

پی‌نوشت‌ها:
1. یوسف (12) آیه 87.
2. همان.

صادق;731318 نوشت:

ناامیدی سبب پیدایش یکی از خطرناک‌ترین معضل انسانی و اجتماعی است، که از یک سو فرد را از جهت نظری و فکری و عقیدتی به سمت «پوچ گرایی» سوق می‌دهد و از سویی دیگر در بعد عملی سبب رفتارهای نابهنجار و جنون آمیز می‌گردد و روح و نشاط زندگی را از خودو دیگران سلب می‌کند.
فردی که غبار «یأس و بی‌هدفی و پوچی بر دل و فکرش نشست و خود را از «سعادت و نجات» ناامید دید. باعث می‌شود که به جنایات بزرگتری دست زند و بر تکرار گناه خویش اصرار داشته باشد.
در بُعد فردی، خود را در دنیایی تنگ و تاریک،‌انباشته از ظلم و فساد و غیر قابل تحمل می‌بیند، به همین دلیل دیده می‌شود بسیاری از این گونه افراد، (حتی کسانی که به مدارج علمی قابل توجه دست یافته‌اند) به خودکشی رو آورده‌اند.
اما خداوند (که سایة رحمتش روی همه چیز و همة‌بندگانش گسترده است) نمی‌خواهد گرد ناامیدی بر چهر و فکر و عمل بنده‌اش بنشیند، از این رو توصیه می‌کند: «لا تیئسوا من روح الله...؛ هرگز از رحمت خدا مأیوس نباشید».(1) در هر وضعیتی هستید وهر اندازه معصیت کردید و هر گناه بزرگی را مرتکب شدید، از لطف و رحمت خدا ناامید مباشید.
یأس از رحمت خدا ناشی از کفر پنهانی است، زیرا فردی که مأیوس است،‌قدرت خدا را محدود می‌داند یا حکمت خدا را زیر سؤال می‌برد. کفر از گناهان بزرگ است، از این رو قرآن مجید می‌فرماید: «از رحمت الهی ناامید نمی‌گردد مگر کسانی که به خدا کافرند».(2)

پی‌نوشت‌ها:
1. یوسف (12) آیه 87.
2. همان.

سلام.ازرحمت خدابرای خودم تاحدودی ناامیدم.ولی برای دیگران نه.هیچوقت خداروزیرسوال نبردم،همیشه برای دیگران دعامیکنم تامشکلشون حل بشه.ولی تووضعیت بدی هستم که دیگه تحملش روندارم،وبه خدامیگم اگراین امتحان هست من دیگه تحملش روندارم.ظرفیت ندارم ولی ادامه داره.

smart star;731406 نوشت:
سلام.ازرحمت خدابرای خودم تاحدودی ناامیدم.ولی برای دیگران نه.هیچوقت خداروزیرسوال نبردم،همیشه برای دیگران دعامیکنم تامشکلشون حل بشه.ولی تووضعیت بدی هستم که دیگه تحملش روندارم،وبه خدامیگم اگراین امتحان هست من دیگه تحملش روندارم.ظرفیت ندارم ولی ادامه داره.

باسلام وتشکر .
مراد از فراز که رنگ قرمز دارد شخص جناب تان نیست .
بلکه یک اصل کلی است ( شاید تعبیر کمی دقیق نباشد ) ولی به یقین مراد شخص نیست
بخصوص جناب عالی که بحمد الله جزء بندگان خوب خداوند هستید .
ولی در باره مسله ناامیدی از رحمت خدا باید عرض نمود :
استانه تحمل تان را بالا ببرید . همیشه قسمت پر لیوان را ببنید .
چرا تحمل تان را تمام تلقی می کنید ؟
بسیار اند کسانی که گرفتار صد ها درد ورنج وفقر فشار های مختلف روحی وجسمی وفردی وخانوادگی اند .
هیچگاه نباید خود را موفق تر از خود ویا بهتر از خود ( در امور زندگی ) مقایسه نمود .
در این گونه موارد باید به افراد ی که وضعیت به مراتب دشوار تر دارند نگاه نمود تا قدر شرایط خود را دانست .
در هر صورت هرگز نباید بخصوص شخص جناب عالی از رحمت واسعه الهی نا امید شد .

چگونه می توان به انجام طاعت وترک محرمات الهی موفق شد ؟

رشته ی کار ها در طاعت ومعصیت به هم پیوسته است ، اگر در طاعت گام اول برداشته شود ، به دنبال آن توفیق برداشتن گام بعدی طاعت به انسان دست می دهد ،
واگر در معصیت باشد گام دوم هم زمینه ی معصیت خواهد بود .

(نقل از : ورق های آسمانی ص83)

چه کار کنیم حتماً دعای مان مستجاب شود واستجابت یقینی وقطعی گردد ؟

یکی از چاره جویی ها ی شرعی برای استجابت دعا وبر آورده شدن حاجت خود این است که شخصی که حاجت یا گرفتاری دارد دعا کند واز خدا بخواهد که تمام گرفتاری های مشابه گرفتاری اورا از تمام مومنین ومومناتی که گرفتار هستند بر طرف کند .
ویا هر حاجتی نظیر حاجت او دارند بر آورده شود . در این صورت ملک ( فرشته ) برای خود انسان دعا می کند ودعای ملک مستجاب می شود .
این گونه دعا کردن در حقیقت دعای به خود به طور معکوس است .

(نقل از : ورق های آسمانی ص86)

حضرت استاد اگر نصیحتی است بفرمایید تا نصب العین ما قرار گیرد ؟

آری انسان در اثر متابعت از انبیا واوصیا سلمان یا لقمان می شود که نبی یا وصی نبود ، ولی آثار وخواص انبیا را داشتند .

(نقل از : ورق های آسمانی ص91)

بنده چشمم زود خسته می شود و گاهی اذیت می شوم واز عینک هم استفاده می کنم .
جنابعالی دعایی برای دفع درد چشم به حقیر بیاموزید ؟

شخصی از درد چشم به محمد رازی شکایت نمود و
وی به او گفت : (( أدِم
ّ النظر الی المصحف )) مدام به قران نگاه کن .
افزود من خودم دچار درد چشم شده بودم با اعمش در میان گذاشتم او گفت : (( ادم النظر الی المصحف ))
زیرا من خود دچار درد چشم شده بودم به رسول خدا شکایت نمودم حضرت فرمود :
(( ادم النظر الی المصحف ) زیرا که چشم من درد می کرد به جیرئیل ع شکایت نمودم او گفت : (( ادم النظر الی المصحف ))

(نقل از : ورق های آسمانی ص92)

صادق;726372 نوشت:
:Hedye: پرسش شما : بسیار علاقه مندم از اهل سحر وتهجد باشم اما نمی دانم چرا نمی توانم موفق شوم . چه کنم ؟پاسخ آیت الله بهجت ::Gol: این مطلب به یقین ثابت است و خیلی ها نیز نقل کرده اند که اگر از حال انسان معلوم شود که می خواهد نماز شب بخواند ، بیدار می کنند ، بدون احتیاج به دعاها وآیات معهوده ، واین بیدار کردن به طریق مختلف است ، یا در می زنند ، ویا صدای می آید ویا اورا به نام صدا می زنند ، و... واین گونه وسایل توفیق از کرامت عجیبه وشبیه معجزات ، از نعمت های مختص مومنین است ، ولی ما با وجود این همه وسایل تقرب به خدا باز در این مراحل کسل هستیم . (نقل از : ورق های آسمانی ص58)
نمیگم ادم پاکی هستم و بلکه گناه کار هم هستم گناه زیادی انجام دادم ودارم میدم، چند سال پیش که روزه ونماز میخوندم قسم گناه داره بخورم باور کنید تا موقع اذان شد تو گوشم یه صدایی میومد با شنیدن اون صدا برا نماز صبح بیدار شدم من تجربه کردم و به یقیقن میگم واقعیت داره، بچه ها دعا کنید ما هم دست از گناه کردن بکشیم

پسر زمستان;733168 نوشت:
نمیگم ادم پاکی هستم و بلکه گناه کار هم هستم گناه زیادی انجام دادم ودارم میدم، چند سال پیش که روزه ونماز میخوندم قسم گناه داره بخورم باور کنید تا موقع اذان شد تو گوشم یه صدایی میومد با شنیدن اون صدا برا نماز صبح بیدار شدم من تجربه کردم و به یقیقن میگم واقعیت داره، بچه ها دعا کنید ما هم دست از گناه کردن بکشیم

باسلام وتقدیر .
بارک الله .
انشا ءالله که جناب تان اهل گناه نیستید .
بلی چنین تجربه معنوی وعرفانی ممکن است .
در میان افراد عادی که از مقام معنوی خاص برخوردار نبوده اند ولی بدلیل کمی طهارت باطنی وتقوا ازبرخی موهبت های بهره مند بوده اند، در روایات نمونه هایی نقل شده که از چند مورد آن اشاره می‌شود :
- یکی از اصحاب رسول خدا (ع) به نام زید است. روزی حضرت او را در هنگام صبح دید که حالتی خاصی دارد. از او پرسید: چگونه هستی ؟ جواب داد: در حال یقین .
حضرت فرمود :هر چیزی علامتی دارد و علامت یقین شما چیست ؟
گفت : بسیاری از پدیده هایی را که پشت پرده غیب است و از دید دیگران غایب و پنهان است می‌بینیم . بهشت و بهشتیان را می‌بینیم. جهنم و جهنمیان را مشاهده می‌کنیم...........
پیوسته توضیح می‌داد. بعد حضرت او را از گفتن اسرار باز داشت و ساکت شد . این روایت را شیعه و سنی نقل کرده و در اصول کافی نیز آمده است .(1) مولوی در مثنوی آن جریان را زیبا و شنیدنی بیان کرده :
گفت پیغمبر صباحی زید را :Gol: کیف اصبحت ای رفیق با صفا
گفت عبدا مومنا باز او شبی گفت :Gol: کو نشان باغ ایمان گر شگفت
گفت خلقان چون ببینند آسمان :Gol: من ببینم عرش را با عرشیان
هفت جنت هفت دوزخ پیش من :Gol: هست پیدا همچو بت پیش من
یک به یک وا می‌شناسم خلق را :Gol: همچو گندم من ز جو در آسیا
وا گشایم هفت سوراخ نفاق :Gol: در ضیایی ماه بی خسوف محاق
یا رسول الله بگویم سر حشر :Gol: در جهان پیدا کنم امروز نشر
هین بگویم یا فرو بندم نفس، لب :Gol: گزیدنش مصطفی یعنی که بس (2)

پی‌نوشت‌ها :
1. اصول کافی، ج 3، ص 88، نشر دار الصول، بیروت 1412ق.
2. مثنوی معنوی، ج 1، دفتر اول، ص 156، بیت 3510.

سپاس اقا صادق عزیز

در شداید وگرفتار ی ها ی طاقت فرسا ی زندگی ، چه ذکری را توصیه می کنید ؟

در شداید وگرفتاری ها بهترین ذکر این است که از رسول خدا به ما رسیده :
{ من الهم} لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم و

(نقل از : ورق های آسمانی ص97)

یکی از پرسش هایی که در زمان حیات آیت الله بهجت از ایشان صورت گرفت پرسشی در مورد شخصیت مختار بن ابوعبید ثقفیبود.

شرح پرسش و پاسخ آیت الله بهجت به نقل از کتاب "ورق های آسمانی" به شرح زیر است.

سؤال:
نظر حضرتعالی درباره شخصیت مختار ثقفی که مورد تردید واقع شده است، چیست؟
علاقمندیم که دیدگاه شما را در این مورد بدانیم

پاسخ:
مختار اهل نماز بود.
او از اولیای خدا بود.
نماز را با حال عجیبی می خواند.
در شأن مختار همین کفایت می‏کند که قاتل دشمنان اهل بیت(علیه السلام)و قتله سیدالشهداء(علیه السلام)بود.

نقل است که می‏گفت:
فلانی را کشتم، فلانی را کشتم ...
تا اینکه وقتی آخرین نفر را کشت
گفت:
الان راحت شدم.

دوره نهضت او شاید 9 ماه بوده
اما نوشته‏اند، هنگامی که آخرین نفر که «محمد اشعث» یا «شمر» بود را به قتل رساند
گفت: "الان اگر بمیرم دیگر باکی نیست".
یعنی وقتی به نهایت مقصودش رسید
گفت:
"دیگر اگر بمیرم، غصه‏ای ندارم."

مدتی است که سخت به ریاضت شرعی مشغول هستم ومی خواهم آن قدر ادامه دهم تا صاحب کشف وشهود گردم از حضرت استاد تقا ضا ی دستگیری دارم ؟

کسانی که بهره ای از معنویت داشتند دنبال کشف وکرامت نمی رفتند ومی گفتند کیمیا را می دانم ، ولی به کسی یاد نمی دهم
. ما می دانیم که چه چیز را باید به دیگران یاد دهیم .
کسی که از معنویات ومعرفت خدا بهره مند است ، چه حاجت به کیمیا دارد .
چه کیمیایی بالاتر از خدا شناسی ؟!
همه واجبات برای تحصیل معرفت ومقدمه آن است ومعرفت الله واجب نفسی وذاتی واعظم واجبات است .

(نقل از : ورق های آسمانی ص99)

صادق;735398 نوشت:
مدتی است که سخت به ریاضت شرعی مشغول هستم ومی خواهم آن قدر ادامه دهم تا صاحب کشف وشهود گردم از حضرت استاد تقا ضا ی دستگیری دارم ؟

کسانی که بهره ای از معنویت داشتند دنبال کشف وکرامت نمی رفتند ومی گفتند کیمیا را می دانم ، ولی به کسی یاد نمی دهم
. ما می دانیم که چه چیز را باید به دیگران یاد دهیم .
کسی که از معنویات ومعرفت خدا بهره مند است ، چه حاجت به کیمیا دارد .
چه کیمیایی بالاتر از خدا شناسی ؟!
همه واجبات برای تحصیل معرفت ومقدمه آن است ومعرفت الله واجب نفسی وذاتی واعظم واجبات است .

(نقل از : ورق های آسمانی ص99)

با تشکر از زحمات شما اگر ممکن هست لینک دانلود کتاب ورق های آسمانی را قرار دهید در اینجا ممنون

cena;735493 نوشت:
با تشکر از زحمات شما اگر ممکن هست لینک دانلود کتاب ورق های آسمانی را قرار دهید در اینجا ممنون

با تشکر از شما ای هوشمند
تشنه ی دریای عرفان بلند
قطره ، قطره نوش زین دریای عشق
تا نگردی راهی شهر دمشق
گر نیو شی بحر بهجت دفعتاً
هوش از سر می رود سوی وطن
پس بیا تا جرعه نوشانش شویم
اندک اندک سوی بوستانش شویم

صادق;735727 نوشت:
با تشکر از شما ای هوشمند
تشنه ی دریای عرفان بلند
قطره ، قطره نوش زین دریای عشق
تا نگردی راهی شهر دمشق
گر نیو شی بحر بهجت دفعتاً
هوش از سر می رود سوی وطن
پس بیا تا جرعه نوشانش شویم
اندک اندک سوی بوستانش شویم

چه داند جزء راه كل خود را مگر هم كل فرستد رهنمونم

بكش اي عشق كلي جزء خود را كه اينجا در كشاكش ها زبونم

اگر بخواهم مقامات معنوی پیدا کنم واز این کره خاکی به آسمان معراج وسیر روحانی داشته باشم باید چه کنم ؟

اگر ما معراج می خواهیم بهترین کار همین نماز است .
البته باید همین نماز را کامل کرد .
همه چیز تابع نماز است همانند سلمان فارسی نماز خواندن نیاز به مقدمات فراوان دارد ونمی توان به این زودی ها نماز با حالی همچون سلمان خواند .
محک نماز است .

(نقل از : ورق های آسمانی ص108)

دستور العمل جامع وکامل از حضرت عالی می خواهیم
؟

دستور العمل فقط در یک چیز جمع شده ، در یک کلمه خیلی کوچک وآن ترک گناه است . ولی فکر نکن ترک گناه چیزساده ای است گاهی خیلی مشکل است .
وتمام دستورات بعدا می آید .
ترگ گناه مثل چشمه ای است که همه چیز را خود به دنبال دارد ، شما گناه راترک کنید دستورات بعدی وعبادات دیگر خود به خود سمت شما می آید .
تا می توانید گناه نکنید .
اگر احیاناً گناه مرتکب شدید سعی کنید گناهی که در آن حق الناس نباشد .
اگر گناه مرتکب شدید که در آن حق الناس است سعی کنید در همین دنیا آن را تسویه کنید وبرای اخرت نگذارید که آن جا مشکل است .

(نقل از : ورق های آسمانی ص109)

برای در مان خشم چه کنم ؟

بر خودت خشمگین شو !
اگر ذکری هم می خواهی ، بسیار صلوات بفرست .

(نقل از : ورق های آسمانی ص125)

جوانی بیست ساله از پدر ومادرش حرف شنوی ندارد وآن دو را اذیت می کند چه دستوری میدهید ؟

مقدار کمی از تربت مدفن سید شهدا و آب زمزم را در غذایش بریزند وبه خورد او بدهند واگر نشد خود شان به همین نیت
(=سر به راه شدن او )
بخورند وبرایش دعا کنند .

(نقل از : ورق های آسمانی ص129)

پاسخ استخاره برای ازدواج بد آمده است پسر ودختر به ازدواج با همدیگر علاقه مند اند .
آیا بهتر است صرف نظر کنند یا می توانند صدقه دهند وازداج کنند ؟

صدقه قابل توجهی بدهند !
ودوباره استخاره کنند ، اگر خوب آمد ازدواج کنند .

(نقل از : ورق های آسمانی ص130 )

برای نفی خواطر ( ذهنیت های منفی ) چه کنیم ؟

ضدش را انجام دهید . استغفار کنید وصلوات بفرستید که ضد آن خواطر هستند .

(نقل از : ورق های آسمانی ص132)

آیا ولایت شرط صحت عمل است یا قبول عمل ؟

شرط صحت عمل است .
نجات برای کسی است که اهل بیت ع را قبول در همه جا مورد تخاطب وحاضر ببیند .

(نقل از : ورق های آسمانی ص148)

چه ذکری را بگویم تا ولی مطلق خدا را ببینم ولو در عالم خواب ؟

زیاد صلوات بفرستید با حضور قلب وهدیه به حضرت نمایید .

(نقل از : ورق های آسمانی ص180)

در جستجو ولی مطلق امام عصر ع هستم دعا کنید به زیارتش نایل آیم ؟

لازم نیست که انسان در پی این باشد که به خدمت حضرت ولی عصر تشرف حاصل کند . بلکه شاید خواندن دو رکعت نماز سپس توسل به ائمه ع برای او بهتر از تشرف باشد ، زیرا آن حضرت می بیند ومی شنود وعبادت در غیبت افضل از عبادت در زمان حضور است وزیارت هر کدام از ائمه اطهار مانند زیارت حضرت حجت ع است ..

(نقل از : ورق های آسمانی ص182)

به نظر شما حفظ قران چقدر مهم است ؟

خدا می داند حفظ قران چه قدر در استفاده از این معدن رحمت مدخلیت دارد .

(نقل از : ورق های آسمانی ص187)

عده ای ذکر مصیبت وروضه خوانی را در عصر ما لازم نمی دانند ....؟

قهرا این کسانی که می گویند :
این مداحی چیست ؟
مصیبت خوانی چیست ؟
اشک ریختن چیست ؟
این قدر نادان هستند که نمی فهمند که این اشک طریقه تمام انبیاء ع بوده برای شوق لقا ء الله برای تحصیل رضوان الله
ومسله دوستان خدا هم هم از همین باب است محبت این ها هم اگر در فرح این ها ومصیبت وحزن شان اشک آورد این هم همان طور است .

(نقل از : ورق های آسمانی ص205)

عده ای ذکر مصیبت وروضه خوانی را در عصر ما لازم نمی دانند ....؟

قهرا این کسانی که می گویند :
این مداحی چیست ؟
مصیبت خوانی چیست ؟
اشک ریختن چیست ؟
این قدر نادان هستند که نمی فهمند که این اشک طریقه تمام انبیاء ع بوده برای شوق لقا ء الله برای تحصیل رضوان الله
ومسله دوستان خدا هم از همین باب است محبت این ها هم اگر در فرح این ها ومصیبت وحزن شان اشک آورد این هم همان طور است .

(نقل از : ورق های آسمانی ص205)