جمع بندی سركشي نفس و يك قدمي زنا

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سركشي نفس و يك قدمي زنا

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام .
متاسفانه من هم مثل بعضی از بنده های خوب خدا که پیش خدا عزیز بودن و موفقیت هایی رو کسب کرده بودند ، از عرش به فرش رسیدم و معصومیتم رو از دست دادن .

بزرگترین مسئله ای که تو زندگی منو رنج میده همینه . اصلا باورم نمیشه که یه زمانی جلوی خودمو از گناه های بزرگ میگرفتم . الان اونقدر ضعیف شدم که از لفظ مرد که روی خودم گذاشته شده خجالت میکشم .

چون مرد یعنی جهاد با نفس ، دوری از خواسته های جسمانی .

دو روزیه من اومدم خونه ی یکی از اقوام . انقدر افکار زنای با محارم ( نعوذ بالله ) را در ذهن خودم میپروروندم . که موجب شد موقع خواب یک سری حرکاتی بکنم که پیش عمم جلب توجه بشه . و فردا با اکراه و خجالت تو چشمش نگاه کن . اما این درس عبرت نشد و یک روز متوالی دیگر هم این اتفاق افتاد . اول از شما خواهش میکنم که دعا کنید عمم متوجه حرکاتم نشده باشه و بعدش اگر هم متوجه شده باشه به روم نیاره .

از خودم متنفر شدم از اینکه شدم یه حیوان انسان نما که منتظره ببینه نفسش چی میگه همونو عمل کنه . گاهی اوقات این سوال پرسیدن ها و این تاپیک زدن ها جنبه ی دلداری داره .

شاید این تاپیک هم داره . ولی من راهکار میخوام .

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما دوست بزرگوار
از تأخير در پاسخگويي واقعا عذرخواهي مي كنم و ان شاالله كه حلال بفرماييد
اين كه تمايل به پاك بودن داريد خيلي عالي است و قطعا خداوند هم در اين مسير كمك تان مي كند. به هرحال مهم اين است كه در بيداري مراقب خودتان هستيد و حتي به دليل افكارتان كه دست خودتان نيست ناراحت هستيد.
دوست من! درست است كه فكر گناه تا به مرحله عمل نرسيد گناه نيست ولي نبايد غافل باشيم كه زمينه هاي گناه را نبايد ايجاد كنيم. حالت ذهن طوري است كه وقتي شما حساس مي شويد و قصد جدي داريد فكري را از ذهن تان رد كنيد آن فكر سماجت مي كند و تكرار مي شود بنابراين نبايد اهميت دهيد و در برابر جاي آن را با افكار خوشايند و مثبت و معنوي پر كنيد. ذهن هم قوانين خاص خودش را دارد. ذهن مانند ظرف است چه طور در يك ليوان پر از شير نمي توانيم چايي هم بريزيم. وقتي شما ظرف ذهن تان را با اختيار خود پر كرديد ديگر جايي براي افكار منفي و بد نمي ماند.
وقتي از بزرگان اخلاق مي پرسند كه چه كنيم كه موقع نماز حضور قلب داشته باشيم؟ در پاسخ مي فرمايند در فواصل بين نماز تا وقت نماز به خصوص موقع اذان و وضوگرفتن از قلب و ذهن خود مراقبت كنيد. وقتي ما مراقبت هاي معنوي را شديدتر كنيم ذهنمان درسمت و سوي خداوند تبارك و تعالي جهت دار مي شود. اين افراد هميشه در نماز اند.
خوشا آنانكه كه الله يارشان بي
كه حمد و قل هو الله كارشان بي
خوشا آنانكه دائم درنماز اند
بهشت جاودان ماوايشان بي

براي رسيدن به اين مقصود بايد اهل ذكر و تفكر در نشانه هاي خداوند باشيم، دوستان معنوي گزينش كنيم با علماي اخلاق و عرفان واقعي و آثارشان( كتب، سايت، نرم افزار عكس) انس داشته باشيم، گناه نكنيم، عفاف شنيداري، ديداري و تخيلي داشته باشيم و...
ان شالله كه به ياري خدا عمه شما چيزي نمي داند ولي انسان قابل رشد و تغيير است اگر احيانا چيزي هم باشد مي توانيد با رفتار مثبت و باروهاي سالم نگرش او را تغيير دهيد.

حامی;726578 نوشت:
سلام بر شما دوست بزرگوار
اين كه تمايل به پاك بودن داريد خيلي عالي است و قطعا خداوند هم در اين مسير كمك تان مي كند. به هرحال مهم اين است كه در بيداري مراقب خودتان هستيد و حتي به دليل افكارتان كه دست خودتان نيست ناراحت هستيد.
دوست من! درست است كه فكر گناه تا به مرحله عمل نرسيد گناه نيست ولي نبايد غافل باشيم كه زمينه هاي گناه را نبايد ايجاد كنيم. حالت ذهن طوري است كه وقتي شما حساس مي شويد و قصد جدي داريد فكري را از ذهن تان رد كنيد آن فكر سماجت مي كند و تكرار مي شود بنابراين نبايد اهميت دهيد و در برابر جاي آن را با افكار خوشايند و مثبت و معنوي پر كنيد. ذهن هم قوانين خاص خودش را دارد. ذهن مانند ظرف است چه طور در يك ليوان پر از شير نمي توانيم چايي هم بريزيم. وقتي شما ظرف ذهن تان را با اختيار خود پر كرديد ديگر جايي براي افكار منفي و بد نمي ماند.
وقتي از بزرگان اخلاق مي پرسند كه چه كنيم كه موقع نماز حضور قلب داشته باشيم؟ در پاسخ مي فرمايند در فواصل بين نماز تا وقت نماز به خصوص موقع اذان و وضوگرفتن از قلب و ذهن خود مراقبت كنيد. وقتي ما مراقبت هاي معنوي را شديدتر كنيم ذهنمان درسمت و سوي خداوند تبارك و تعالي جهت دار مي شود. اين افراد هميشه در نماز اند.
بهشت جاودان ماوايشان بي

براي رسيدن به اين مقصود بايد اهل ذكر و تفكر در نشانه هاي خداوند باشيم، دوستان معنوي گزينش كنيم با علماي اخلاق و عرفان واقعي و آثارشان( كتب، سايت، نرم افزار عكس) انس داشته باشيم، گناه نكنيم، عفاف شنيداري، ديداري و تخيلي داشته باشيم و...
ان شالله كه به ياري خدا عمه شما چيزي نمي داند ولي انسان قابل رشد و تغيير است اگر احيانا چيزي هم باشد مي توانيد با رفتار مثبت و باروهاي سالم نگرش او را تغيير دهيد.

جناب حامی سلام
فکر کنم اشتباه متوجه شدید این دوست ما یک عملی را انجام داده و دو دل هست که آیا عمه اش متوجه شده یا نه ! یعنی افکار درون ذهنش نبوده. بلکه عملی مرتکب شده.

حامی;726578 نوشت:
[SPOILER]سلام بر شما دوست بزرگوار
بهشت جاودان ماوايشان بي

[/SPOILER]

هر چه استاد عزیز صلاح بدانند.
اما به نظر حقیر ، این مشکل ، توضیح مفصل تر و کاربردی تر می خواهد.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

yaHosseinDS;726594 نوشت:
جناب حامی سلام
فکر کنم اشتباه متوجه شدید این دوست ما یک عملی را انجام داده و دو دل هست که آیا عمه اش متوجه شده یا نه ! یعنی افکار درون ذهنش نبوده. بلکه عملی مرتکب شده.

سلام پاسخ بنده دو قسمت داشت
يك قسمت براي ريشه كن كردن افكار گناه آلود بود
و قسمت دوم عملي كه انجام داده است.
عمل انجام داده را مردد است كه ديده يا نه و تمام شده رفته است ولي افكار گناه آلود و احتمال تكراري يا بدتر از آن را بايد جلوگيري كند[/]

با سلام و درود به پرسشگر محترم
.

.

تفکر کنید ببینید که چه شد اینجوری شدید ؟

نوار رو بکشید عقب . . .

قطعا می رسید به دو راهی که شما زده اید بیراهه !
اونجا ریشه رو خشک کنید و برگردید
.

.

ای نفس با که آمیختی ، آن شدی !

هر دم ز آن دم زدی ، آن شـــدی

اب با خاک آمیزد ، چون گِل شــــود

انسان با عشق آمیزد، چون گُل شود

بوفاضل

[="Times New Roman"][="Black"]

عضلات کتفت رو شل کن ، موقع راه رفتن نشستن سعی کن تا جای ممکن عضلات کتفت شل باشه.

و تا جای ممکن نفس عمیق بکش و ریلکس باش.

[/]

جمع بندي
سركشي نفس و يك قدمي زنا

پرسش:

سلام .متاسفانه من هم مثل بعضی از بنده های خوب خدا که پیش خدا عزیز بودن و موفقیت هایی رو کسب کرده بودند ، از عرش به فرش رسیدم و معصومیتم رو از دست دادن . بزرگترین مسئله ای که تو زندگی منو رنج میده همینه . اصلا باورم نمیشه که یه زمانی جلوی خودمو از گناه های بزرگ میگرفتم . الان اونقدر ضعیف شدم که از لفظ مرد که روی خودم گذاشته شده خجالت میکشم .چون مرد یعنی جهاد با نفس ، دوری از خواسته های جسمانی .دو روزیه من اومدم خونه ی یکی از اقوام . انقدر افکار زنای با محارم ( نعوذ بالله ) را در ذهن خودم میپروروندم . که موجب شد موقع خواب یک سری حرکاتی بکنم که پیش عمم جلب توجه بشه. و فردا با اکراه و خجالت تو چشمش نگاه کن . اما این درس عبرت نشد و یک روز متوالی دیگر هم این اتفاق افتاد . اول از شما خواهش میکنم که دعا کنید عمم متوجه حرکاتم نشده باشه و بعدش اگر هم متوجه شده باشه به روم نیاره .از خودم متنفر شدم از اینکه شدم یه حیوان انسان نما که منتظره ببینه نفسش چی میگه همونو عمل کنه . گاهی اوقات این سوال پرسیدن ها و این تاپیک زدن ها جنبه ی دلداری داره.شاید این تاپیک هم داره . ولی من راهکار میخوام .

پاسخ:

سلام بر شما دوست بزرگوار
بهشت جاودان ماوايشان بي

پاسخ بالا دو قسمت است:
يك قسمت براي ريشه كن كردن افكار گناه آلود بود
و قسمت دوم عملي كه انجام داده است.
عمل انجام داده را مردد است كه ديده يا نه و تمام شده رفته است ولي افكار گناه آلود و احتمال تكراري يا بدتر از آن را بايد جلوگيري كند.

نيز رجوع شود به:

نمودار: تكنيك هاي توجه برگرداني از افكار منفي و مزاحم

http://www.askdin.com/thread51191.html

موضوع قفل شده است