صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کُلَّ یَوْم هُوَ فِى شَأْن

علاقه
    کتاب
    نوشته
    22
    حضور
    23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    38

اشاره کُلَّ یَوْم هُوَ فِى شَأْن

با سلام
    در آیه " کل یوم هو فی شان" منظور از ((شان)) چیست؟ و کلا در قرآن چندین مرتبه به چنین موضوعی اشاره شده ؟ کلا در این ضمینه "0" هستم لطفا راهنمایی بفرمایید.
    زخاک آفریدت خداوند پاک
    پس ای بنده افتادگی کن چو خاک

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,511
    حضور
    174 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58280

با نام و یاد دوست

کُلَّ یَوْم هُوَ فِى شَأْن

کارشناس بحث: استاد یاسین

5. صلوات ها 4

نوشته
    1,065
    حضور
    36 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3947

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و احترام

«يَسْئَلُهُ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ كُلَّ يَوْمٍ هُوَ في‏ شَأْن»[1] (تمام كسانى كه در آسمانها و زمين هستند از او تقاضا مى ‏كنند، و او هر روز در شأن و كارى است).

این آیه ادامه آیات قبل است؛ در آیات قبل به نیاز بندگان به خداوند اشاره شده است و در این آیه می فرماید هم موجودات آسمان و زمین از خداوند درخواست دارند و کمک میخواهند.
    تعبير به" يساله" به صورت" فعل مضارع" دليل بر اين است كه اين سؤال و تقاضا دائمى است، و همگى به زبان حال از آن مبدأ فياض دائما فيض مى ‏طلبند، هستى مى‏ خواهند، و حوائج خود را تمنا مى‏ كنند، و اين اقتضاى ذات موجود ممكن است كه نه تنها در" حدوث" بلكه در" بقاء" نيز وابسته و متكى به واجب الوجودند.

يك روز اقوامى را قدرت مى ‏دهد، روز ديگرى آنها را بر خاك سياه مى ‏نشاند، يك روز سلامت و جوانى مى‏ بخشد، روز ديگر ضعف و ناتوانى مى‏ دهد، يك روز غم و اندوه را از دل مى‏زدايد، روز ديگر مايه اندوهى مى ‏آفريند، خلاصه هر روز طبق حكمت و نظام احسن، پديده تازه و خلق و حادثه جديدى دارد.[2]

خداى تعالى در هر روزى كارى دارد، غير آن كارى كه در روز قبل داشت، و غير آن كارى كه روز بعدش دارد، پس هيچ يك از كارهاى او تكرارى نيست، و هيچ شانى از شؤون او از هر جهت مانند شان ديگرش نيست، هر چه مى ‏كند بدون الگو و قالب و نمونه مى‏كند، بلكه به ابداع و ايجاد مى‏ كند، و به همين جهت است كه خود را بديع ناميده، فرموده:" بَدِيعُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ".[3]

[1] - سوره الرحمن ،آیه29.

[2] - آیت الله مکارم شیرازی، تفسير نمونه، ج‏23، ص: 138

[3] - ترجمه الميزان، ج‏19، ص: 171

ویرایش توسط یاسین : ۱۳۹۴/۰۶/۰۴ در ساعت ۲۲:۱۷
    امام جواد(علیه السلام):خصلتهايى كه مؤمن‏ به آن نيازمند مى ‏باشد سه‏ چيز است: 1- توفيق از جانب خداى عزّ و جل 2- خود واعظ خويش بودن 3- پذيرفتن نصيحت‏.(تحف العقول / ترجمه حسن زاده‏،ص: 827)

7. صلوات ها 6

علاقه
    کتاب
    نوشته
    22
    حضور
    23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    38

با سلام و تشکر
    برادر گرامی آیا می شود این موضوع رو اینطور تعبیر کرد که:
    خدای رحمان رحیم در چهارچوب زمان قرار نمی گیرد و کل خلقت او در یک لحظه صورت پذیرفته و این خلقت شامل مراحلی برای بسط می باشد و خالق در این مراحل حضور دارد بدون آنکه زمان بر او بگذرد" پس خالق باید ناظر بر خلقت خویش باشد "
    و این معنی برای ( شان ) هم می تونه درست باشه
    اگر چنین است پس این نظاره کردن شامل چی می شه؟
    زخاک آفریدت خداوند پاک

9. صلوات ها 6

نوشته
    1,065
    حضور
    36 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3947

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen124 نمایش پست ها
    با سلام و تشکر
    برادر گرامی آیا می شود این موضوع رو اینطور تعبیر کرد که:
    خدای رحمان رحیم در چهارچوب زمان قرار نمی گیرد و کل خلقت او در یک لحظه صورت پذیرفته و این خلقت شامل مراحلی برای بسط می باشد و خالق در این مراحل حضور دارد بدون آنکه زمان بر او بگذرد" پس خالق باید ناظر بر خلقت خویش باشد "
    و این معنی برای ( شان ) هم می تونه درست باشه
    اگر چنین است پس این نظاره کردن شامل چی می شه؟
    بسم الله الرحمن الرحیم

آنچه مربوط به آیه«كُلَّ يَوْمٍ هُوَ في‏ شَأْن » می باشد، پرداختن خداوند به امور عالم و موجودات و مخلوقات است. اینکه خداوند در چهار چوب زمان قرار نمیگیرد، صحیح است، چون زمان مربوط به اجسام می باشد و در مجردات زمان مطرح نیست. در مورد خداوند ازحالی یا حالتی به حال و حالت دیگر معنی ندارد.

امام جواد(علیه السلام):خصلتهايى كه مؤمن‏ به آن نيازمند مى ‏باشد سه‏ چيز است: 1- توفيق از جانب خداى عزّ و جل 2- خود واعظ خويش بودن 3- پذيرفتن نصيحت‏.(تحف العقول / ترجمه حسن زاده‏،ص: 827)

11. صلوات ها 6

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,985
    حضور
    133 روز 10 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21807

به نام خدا

با سلام و احترام

و سپاس از استاد یاسین گرامی

به نظر می رسد"کل یوم هو فی الشان" به این معناست که هر شأنی از شئونات الهی و هر موجودی در هر مرتبه از وجود که فرض شوند

تجلی حضرت حقند در آن نحوه از وجود،"هر لحظه به شکلی بت عیار بر آمد"

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

13. صلوات ها 5

علاقه
    کتاب
    نوشته
    22
    حضور
    23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    38

سلام
    این رو درک می کنم که شما چی فرمودید . یه کم گیج شدم در این که:

نقل قول نوشته اصلی توسط یاسین نمایش پست ها
    در مورد خداوند ازحالی یا حالتی به حال و حالت دیگر معنی ندارد.
    پس چطور همه این ها رو انجام می دهد ترتیب فعل خداوند چطوری است ؟خوب منطق حکم می کند که در کار ها اراده خداوند وجود داشته باشه ، حالا اگر منظور خداوند " [quote=یاسین;723912]پرداختن خداوند به امور عالم و موجودات و مخلوقات است[/quote" پس خداوند روزمره کار می کنه و این یه جورای با دانسته من جور در نمیاد جواب های شما کاملا منطقی است . ولی یه حسی نسبت به این ایه دارم که اصلا چرا خداوند نیاز دید چنین چیز شفافی رو بیان کنه چطور بگم عقلا جواب شما من رو سیرآب نکرد
    باز شرمنده از اینکه وقتتون رو می گیرم . می دونید یه بنده خدای برام از ترتیب خلقت و زمان موجود در خلقت می گفت و این آیه یه جورای ضد اون توضیحه به این معنی که همه اون ها در یک شان و مرتبه نزد خداوند نیستند . نمی دونم درست بیان کردم یا نه ؟ یکمی در غالب ذهنی من جواب های متفاوتی از این آیه درست شده است.
    ]
    زخاک آفریدت خداوند پاک

15. صلوات ها 4

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,985
    حضور
    133 روز 10 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21807

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen124 نمایش پست ها
    پس خداوند روزمره کار می کنه و این یه جورای با دانسته من جور در نمیاد جواب های شما کاملا منطقی است . ولی یه حسی نسبت به این ایه دارم که اصلا چرا خداوند نیاز دید چنین چیز شفافی رو بیان کنه چطور بگم عقلا جواب شما من رو سیرآب نکرد
    تا جناب استاد یاسین گرامی پاسخشان را عنایت بفرمایند،چیزی را که به ذهنم می رسد بیان می کنم:

در قران کریم گاهی افعال مستقیما به خداوند نسبت داده می شوند و گاهی به اسباب و وسایط و این اسباب و وسایط از آنجایی که در طول اراده و خواست خداوند عمل می کنند

در واقع می توان فعل آنها را از جنبه های کمالی آن به خداوند نسبت داده و جهات قصور و نقص آن هم الزاما مربوط به ظروف محدود و تقیدات وجودی و ماهوی خود آن وسایط است.

عالم هستی شامل یک سری قوانین و مقررات الهی است که در تمام ما سوی الله جریان دارد تا به آخرین مرحله و مرتبه وجود برسد که عالم طبیعت است.

شما از یک منظر می توانید تمام اتفاقات روزمره را به اسباب و عوامل طبیعی آن نسبت بدهید و از سوی دیگر چون هیچ یک استقلال وجودی ندارند و در طول اراده حق کار می کنند

به خداوند نسبت دهید،پس از یک منظر "کل یوم هو فی شأن" می تواند اشاره به مجموع علل و عوامل دخیل در اداره جهان باشد که چون استقلال وجودی ندارند و به تدبیر و اراده حق

کار می کنند،اثرات و افعال آن عوامل هم به خدا نسبت داده شده است.

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

17. صلوات ها 3

نوشته
    1,065
    حضور
    36 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3947

نقل قول نوشته اصلی توسط یاسین نمایش پست ها
    پرداختن خداوند به امور عالم و موجودات و مخلوقات است[/quote" پس خداوند روزمره کار می کنه و این یه جورای با دانسته من جور در نمیاد جواب های شما کاملا منطقی است . ولی یه حسی نسبت به این ایه دارم که اصلا چرا خداوند نیاز دید چنین چیز شفافی رو بیان کنه چطور بگم عقلا جواب شما من رو سیرآب نکرد
    باز شرمنده از اینکه وقتتون رو می گیرم . می دونید یه بنده خدای برام از ترتیب خلقت و زمان موجود در خلقت می گفت و این آیه یه جورای ضد اون توضیحه به این معنی که همه اون ها در یک شان و مرتبه نزد خداوند نیستند . نمی دونم درست بیان کردم یا نه ؟ یکمی در غالب ذهنی من جواب های متفاوتی از این آیه درست شده است.
    ]
    بسم الله الرحمن الرحیم

نحوه انجام کارها توسط خداوند و تحقق اوامر الهی با کارهای ما متفاوت است. میان امر خدا و تحقق دستور الهی فاصله ای نیست:« إِذا قَضى‏ أَمْراً فَإِنَّما يَقُولُ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ»[1] (هنگامى كه فرمان وجود چيزى را صادر كند، تنها مى‏ گويد: «موجود باش!» و آن، فورى موجود مى ‏شود).

در عین حال حکمت الهی اقتضاء داشت بعضی از امور به تدریج محقق شود مانند خلقت آسمانها و زمین که در شش روز، یا همان شش دوره بوجود آید:« إِنَّ رَبَّكُمُ اللَّهُ الَّذي خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ في‏ سِتَّةِ أَيَّام»[2] (پروردگار شما، خداوندى است كه آسمانها و زمين را در شش روز [شش دوران‏] آفريد).

در مورد خلقت انسان، قرآن می فرماید که مراحل مختلفی انجام شد: «وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ مِنْ صَلْصالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ »[3] (ما انسان را از گِل خشكيده ‏اى (همچون سفال) كه از گِل بد بوى (تيره رنگى) گرفته شده بود آفريديم)، «إِنَّا خَلَقْناهُمْ مِنْ طينٍ لازِب»[4] (ما آنان را از گل چسبنده ‏اى آفريديم).

در انجام کارهای عالم اراده الهی وجود دارد ولی این به معنی تغییر و تحول در ذات خداوند نیست.

[1] - سوره بقره،آیه117.

[2] - سوره اعراف،آیه54.

[3] - سوره حجر،آیه26.

[4] - سوره صافات،آیه11.

ویرایش توسط یاسین : ۱۳۹۴/۰۶/۰۸ در ساعت ۱۸:۰۷

19. صلوات ها 2

علاقه
    کتاب
    نوشته
    22
    حضور
    23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    38

با سلام
    از این که حوسله کردید و پاسخ دادید ممنونم.من این طور فهمیدم که فعل خداوند برای اون آنی است و این آنی بود شامل خلقت یک باره هر چیزی است که اراده کرده و با توجه به بیان اولیه شما آیه مورد نظر ما شامل آنچیزی می شود که برای مابه صورت روزمره تکرار می شود و این تنها به واسطه محدودید ایجاد شده در این عالم به خاطر حکمت خداوند رحمن و رحیم می باشد.

زخاک آفریدت خداوند پاک

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)