صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هزينه هاي فرزندآوري (خودداری از پذیرش مسؤولیت فرزند)

نوشته
    407
    حضور
    20 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    872

هزينه هاي فرزندآوري (خودداری از پذیرش مسؤولیت فرزند)

سلام، همه ي ما مي دونيم كه فرزند انسان ممكنه فرد مفيد و خوبي بشه يا فرد بدي، والدين يك فرزند مسلماً در برابر فرزند خود مسئول هستند، و يك والدين خوب نهايت تلاش خود را براي عاقبت به خيري فرزند انجام مي دن، اما هميشه نتيجه ي مثبت حاصل نميشه، ممكنه اون فرزند وقتي بزرگ بشه آدم بدي بشه و ديگران رو آزار بده، يا شرايط زندگي اش طوري رقم بخوره كه رنج و درد زيادي رو در زندگي متحمل بشه (براي نمونه وضعيت وخيم كودكان در مناطقي از آفريقا و غيره)
    خب، سؤال من اينجاست كه وقتي بشه خود را در برابر اين مسئوليت قرار ندهيم (فرزند دار شدن) چرا بايد كاري را كرد كه احتمال شكست و زيان در آن وجود دارد؟
    و اينكه آيا هر بچه دار شدني درست است؟ يك مثال فرض كنيد شخصي در آفريقا هست، او مي داند كه اگر بچه دار شود، فرزندش به احتمال 99.5 درصد مثل كودكان ديگر كه مي بيند گرسنگي و تشنگي و درد مي كشد، اما با اين وجود بچه دار مي شود! (در حالي كه مي تواند نشود)
    آيا اينكار از نظر عقل و منطق صحيحه؟
    آفريقا رو به عنوان يك مثال آوردم براي اينكه مفهوم سؤال بهتر مشخص بشه ، وگرنه اصلاً قصد تحقير نژادي و يا مقايسه ي ملت ها با يك ديگر رو ندارم
    به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم
    کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم
    "حکیم فردوسی"

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58298

با نام و یاد دوست

هزينه هاي فرزندآوري (خودداری از پذیرش مسؤولیت فرزند)

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام و دورد بر شما پرسشگر محترم
    پاسخ اين سؤال را ضمن نكات زير بيان مي كنم.
    1- اسلام ديني است كه به تفكر و عقل و مشورت و علم آموزي و كشف اسباب علل و تعليم اهميت زيادي قائل است و دربرابر انسان را از جهل و پيروي از جاهل و خرافات و گمان هاي باطل بر حذر داشته است.
    2- مسلمان واقعي هم عقل معاد دارد و هم عقل معاش. امام رضا عليه السلام فرمودند از ما نيست كسي كه اخرتش را به خاطر دنياش ترك كند و كسي كه دنيايش را به خاطر آخرت.
    3- قرآن ما را تشويق مي كند كه از لذت هاي حلال استفاده كنيم و نصيب مشروع خودمان را از دنيا بگيرم و از اين جهت ناكام نباشيم.
    4- كسي در اين شك ندارد كه زندگي دنيا بسيار سخت و محفوف به مشكلات و سختي ها است و ما نبايد با خرافات، باورهاي نادرست، ندانم كارهاي هاي خودم و بي تدبيري و عاقبت انديش نبودن مشكلي بر مشكلات بيفزاييم.
    5- اسلام دين عقل و تفكر است دين جامع و جاويد است. ما را بيش از توان خودمان مكلف نمي كند و به مقتضيات هر زمان و شرايط آن توجه خاص دارد. امام علي عليه السلام به امام حسن مي فرمايد من تو را با توجه به مقتضيات زمان خودت تربيت كردم.
    6- اسلام ديني اجتماعي است همه را در قبال همديگر مسؤول مي داند. با دستورات اقتصادي و عاطفي خود با «ظلم» و «فقر» و «تبعيض و بي عدالتي» مبارزه مي كند.
    7- قسمتي از اخلاق اجتماعي انسان مانند ايثار، همكاري، شركت در غم و شادي، و.... در نهاد مقدس خانواده رشد مي كنند و فرد را براي حضور در درياي اجتماع آماده مي كند.
    8. خداوند به ما مي گويد زمين من وسيع است براي وسعت روزي و حفظ خود از آسيب ها ديني و دنيايي هجرت كنيد. جان خود را در با «تقيه» از آسيب ها حفظ كنيد.
    9. توكل و دعاي بدون تلاش و زحمت مورد تأييد اسلام نيست.
    10. خداوند به ما گفته كه به خاطر ترس از فقر از ازدواج و فرزندآوري اجتناب نكنيد ولي اين به معناي اين نيست كه بي گدار به آب بزنيم و به شرايط جسمي و يا اقتصادي بي توجه باشيم. ولي نبايد ازدواج و فرزند اوري در گير و دار تشريفات زائد، خرافات، چشم و هم چشمي و تجملات، اسراف و تبذير، حرص و عدم قناعت ذبح شود.
    11- بنابر معارف اسلامي بايد علاوه بر معيارهاي ديني و اخلاقي به معيارهاي وراثتي و جسمي زوج هنگام ازدواج دقت شود و زوجين هم بايد براي فرزند آوري شرايط روحي و جسمي و معنوي را درنظر بگيرم. تا از آسيب هاي رشدي در امان باشد. در واقع تربيت فرزند از قبل از توليد شروع مي شود. بنابراين زوجي كه در فقر شديد يا بيماري سخت به سر مي برد و استرس فيزيولوژيكي و رواني دارد امادگي فرزنددار شدن را ندارند. اين كه اسلام به زن بار دار توصيه مي كند كه به تغذيه خود برسد و برخي ميوه ها را براي تقويت خود و پرورش فرزندش بخورد نشان مي دهد كه اسلام در فرزندآوري مسائل مادي و تغذيه اي را هم در نظر دارد.

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 4

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

عوامل مختلفي در تشكيل و تكون شخصيت موثر است از ميان اسلام به اراده اهميت زيادي مي دهد. ممكن است فردي مانند معاويه فرزند يزيد در مهد فساد رشد كند ولي از كار پدرش بيزار باشد و ممكن است فردي مانند پسر نوح در خانه نبوت باشد ولي مسيرش را از مسير پدر با اختيار خود جدا كند. بنابراين وظيفه ما اين است كه زمينه ها را براي تربيت ديني فرزند فراهم كنيم ولي اگر فرزندي با اراده خود راه ديگري را انتخاب كرد ما تقصيري نداريم و نبايد خود را ملامت كنيم. برخي از علما وقتي ديدند فرزندشان از مسير دين خارج شده است و به تذكرات و هشدارهاي آنها بي توجه هستند انها را از خود راندند
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

9. صلوات ها 5

11. صلوات ها 2

علاقه
    عشقم شهداست و هرچی ک بهشون نزدیکم کنه...
    نوشته
    407
    حضور
    8 روز 21 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1459

سلام ...
    آی گل گفتی ...
    ب نظر منم این مواردی ک استاد گفتن دلیل نمیشه ک ما مطمئن باشیم فرزندمون همونی میشه ک خودمون دوست داریم چون دیدیم خانواده هایی ک همه چی رو رعایت کردن و فرزندشونم اونی نشد ک خدا راضی باشه ...
    مخصوصا کسایی ک ازدواج کردن و الان همه منتظرن ک بچه ب بغل ببینن شون. ترس از بچه ای ک نمیدونی اونی میشه ک وقتی مردی هم بتونی روش حساب باز کنی یا نه چیزیه ک آدمو از بچه دار شدن بازمیداره مخصوصا با پیشرفت هایی ک الان شده و گناهایی ک علنی بچه ها باهاش در ارتباط اند ...
    حالا تمام دغدغه ام این شده حسین
    این اربعین کرب و بلا میبری مرا

13. صلوات

نوشته
    407
    حضور
    20 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    872

وقتی كه می شود از شکست فرار کنیم (خودداری از پذیرش مسؤولیت فرزند)

سلام جناب حامي ، پس جلوگيري از بچه دار شدن و تصميم نگرفتن به بچه دار شدن در مواردي كه مثال زدم كار درستي است ؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    ما تقصيري نداريم و نبايد خود را ملامت كنيم.
    اين شرايطي هست كه اولاً والدين تمام زحمت خود را كشيده باشند و فرزند هم در اختيار كامل و بدون تأثيري پذيري از جبر و ناچاري دست به كار بد بزنه يا انسان ستم كاري بشه
    اما در حالتي كه طرف خودش در فقر و سختي زندگي كرده و هيچ وقت هم آرامش نداشته و خيلي از نياز هاش برآورده نشده و بياد فرزند يا فرزنداني رو به دنيا بياره و انسان ديگه اي وارد همون شرايطي كه خودش راضي نيست بشه، آيا باز هم مقصر نيست ؟
    نكته: تمام اين صحبت هاي من با پيش فرض وجود امكان جلوگيري از فرزند دارشدن هست
    من معتقدم كه گذشتگان ما بخاطر نبود اين امكان زير بار مسئوليت فرزند زياد مي رفتن (يعني جبري) و اگر همون گذشتگان در زمان ما بودن شايد اصلاً بچه دار نمي شدن يا به يكي اكتفا مي كردن
    با تشكر
    ویرایش توسط Freeman : ۱۳۹۴/۰۶/۲۶ در ساعت ۱۸:۴۶ دلیل: اضافه كردن و تصيح غلط املايي
    "حکیم فردوسی"

15. صلوات ها 3

علاقه
    همسر عزیزم وپسر گلم
    نوشته
    556
    حضور
    11 روز 19 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2338

نقل قول نوشته اصلی توسط جزیره مجنون نمایش پست ها
    سلام ...
    آی گل گفتی ...
    ب نظر منم این مواردی ک استاد گفتن دلیل نمیشه ک ما مطمئن باشیم فرزندمون همونی میشه ک خودمون دوست داریم چون دیدیم خانواده هایی ک همه چی رو رعایت کردن و فرزندشونم اونی نشد ک خدا راضی باشه ...
    مخصوصا کسایی ک ازدواج کردن و الان همه منتظرن ک بچه ب بغل ببینن شون. ترس از بچه ای ک نمیدونی اونی میشه ک وقتی مردی هم بتونی روش حساب باز کنی یا نه چیزیه ک آدمو از بچه دار شدن بازمیداره مخصوصا با پیشرفت هایی ک الان شده و گناهایی ک علنی بچه ها باهاش در ارتباط اند ...
    سلام خواهرم

همیشه این دغدغه هابرای مادر پدرها هست من هم خیلی می ترسیدم که آیا در جامعه ای که روز به روز به جای علم فساد پیشرفت می کند می توانم فرزندی انسان بار بیاورم یانه

از همون روزی که بچه دار شدم پسرم رو نذر امام رضا علیه السلام کردم

به امام زمان هم عرض کردم آقا اگر قرار باشه این بچه رو من تربیت کنم واقعا نمی دونم چی از آب در میاد از شما می خوام پسرم رو برای خودتون تربیت کنید

ولی به این معنی نیست که تلاش خودمو نکنم یه جورایی دارم امانت ایشون رو بزرگ میکنم

چند وقت پیش قرار بود از پسرم آزمایش خون بگیرند از رگ های ظریفش از چند روز قبلش بی تاب شدم که من نگهش ندارم

موقع آزمایش خودم رفتم دستش رو نگه داشتم وتوگوشش گفتم تو سربازی باید در راه امامت زخم هایی بزرگتر ازاین برداری

من مادر یک سربازی ام که جانش رو فدای صاحب الزمان خواهدکرد

بارها از ته دل گفتم یا صاحب الزمان فرزندم را نذر یاری تو می کنم اورا برای خود برگزین وحفظ کن

نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش خواند
    متحیرم چه نامم شه ملک لا فتی را

17. صلوات

علاقه
    همسر عزیزم وپسر گلم
    نوشته
    556
    حضور
    11 روز 19 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2338

با این شرایط به نظر من فرزند آوردن به هیچ وجه شکست نیست
    بلکه پیروزی بزرگ است

نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش خواند
    متحیرم چه نامم شه ملک لا فتی را

19. صلوات

نوشته
    407
    حضور
    20 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    872

نقل قول نوشته اصلی توسط بنت الحسین نمایش پست ها
    با این شرایط به نظر من فرزند آوردن به هیچ وجه شکست نیست
    بلکه پیروزی بزرگ است
    بله خب شعار دادن راحته در عمل مهمه ، اين همه شرايط ناگوار كودكان جنگ و خشكسالي و غيره، كاري ندارم عواملش چي هست اما اونكه تو اوج شرايط سخت والدين مي بينن اوضاع رو ولي بچه دار ميشن
    "حکیم فردوسی"

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری