آیا عقد را صحیح جاری کردم؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا عقد را صحیح جاری کردم؟

باسلام

بعد از گرفتن وکالت از زن بیوه و مرد مجرد؛ و تعیین مهریه و مدت؛ اینگونه صیغه عقد موقت را با تلفظ صحیح و قصد انشاء جاری کردم:

ابتدا از طرف زن گفتم: زوّجتُ مُوَکِّلَتِی لِمُوَکِّلِی فِی المُدَةِ المَعلُومَةِ عَلَی المَهرِ المَعلُوم.
سپس از طرف مرد گفتم: قبلت لموکِّلی هکذا

آیا طبق نظر مراجع مشهور تقلید مانند آیت الله سیستانی و آیت الله مکارم این خطبه را درست خواندم و آن دو هم اکنون با هم دیگر محرم اند؟

باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

user;721912 نوشت:
باسلام

بعد از گرفتن وکالت از زن بیوه و مرد مجرد؛ و تعیین مهریه و مدت؛ اینگونه صیغه عقد موقت را با تلفظ صحیح و قصد انشاء جاری کردم:

ابتدا از طرف زن گفتم: زوّجتُ مُوَکِّلَتِی لِمُوَکِّلِی فِی المُدَةِ المَعلُومَةِ عَلَی المَهرِ المَعلُوم.
سپس از طرف مرد گفتم: قبلت لموکِّلی هکذا

آیا طبق نظر مراجع مشهور تقلید مانند آیت الله سیستانی و آیت الله مکارم این خطبه را درست خواندم و آن دو هم اکنون با هم دیگر محرم اند؟

باتشکر

با سلام و عرض اب

عقدشان صحیح است.

رساله مراجع، احکام عقد موقت

نور;722990 نوشت:
با سلام و عرض اب

عقدشان صحیح است.

رساله مراجع، احکام عقد موقت

باسلام و تشکر
بررخی از بزرگواران یکسری احتیاطهایی میکنن؛ و عقد را به چند قسم جاری میکنند
مثلا در موقت با لفظ «متعت» هم میخونن یا جواب رو «قبلت التمتیع لموکلی هکذا» میخونن
یا از کلمه «متعت نفس (خدیجه)...» و ....
رعایت این ها واجبه؟
مستحبه؟
اگه میشه لیست کامل انواع خوندن این عقد موقت رو بفرستید تا احتیاط هم رعایت بشه.
ممنونم

user;723454 نوشت:
باسلام و تشکر
بررخی از بزرگواران یکسری احتیاطهایی میکنن؛ و عقد را به چند قسم جاری میکنند
مثلا در موقت با لفظ «متعت» هم میخونن یا جواب رو «قبلت التمتیع لموکلی هکذا» میخونن
یا از کلمه «متعت نفس (خدیجه)...» و ....
رعایت این ها واجبه؟
مستحبه؟
اگه میشه لیست کامل انواع خوندن این عقد موقت رو بفرستید تا احتیاط هم رعایت بشه.
ممنونم

با سلام و عرض ادب

نیازی به احتیاط نیست و آنچه فرمودید مطابق همان صیغه است که در رساله های عملیه ذکر شده است.

٢٣٦٩ اگر خود زن و مرد بخواهند صيغه عقد غير دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدت و مهر را معين كردند، چنانچه زن بگويد: "زوجتك نفسى فى المدة المعلومة على المهر المعلوم" بعد بدون فاصله مرد بگويد: "قبلت" صحيح است. و اگر ديگرى را وكيل كنند و اول وكيل زن به وكيل مرد بگويد: "متعت موكلتى موكلك فى المدة المعلومة على المهر المعلوم" پس بدون فاصله وكيل مرد بگويد: "قبلت لموكلى هكذا"، صحيح مى ‏باشد.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است