جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: محاسبه خمس برای بار اول

نوشته
    58
    حضور
    2 روز 3 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    73

محاسبه خمس برای بار اول

با سلام و خسته نباشید

چند سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید:

1- اگر اولین درآمدی که انسان کسب می کند در زمان 15 سالگی(دانش آموزی) باشد و آنهم کار در یکماه از تابستان که تمام پول هم خرج شود آیا سال خمسی را باید همان روز در نظر گرفت؟ اگر در سن 12 یا کمتر بوده هم همینطور است؟
    2- منظور از اولین درآمد اولین روز کار که نیست مثلا من تیرماه کار راشروع کرده ام ولی اول مرداد یا شهریورحقوق رادریافت کرده ام درسته؟

3- کسی که در زمان دانش آموزی از خمسی چیز نمی دانسته (گرچه یکماه از تابستان کسب درآمد کرده و خرج شده ) و بهمین علت در زمانی که صاحب شغل شده سال خمسیش رو از زمان کار اصلی قرار داده آیا اشکالی دارد؟

4- اگر پدرم اهل خمس نباشد و ماشینش رو بفروشد تا با آن وام بگیرد تا بتواند زمینی برای خانه برای من و دادشم بخرد تا بعدا با پس انداز کم کم آنرا بسازیم آیا من و داداشم باید خمس ماشین یا وام را پرداخت کنیم در حالیکه ماشین مال پدرم بوده و خانه ای نداریم ،مجرد هستیم و درآمد من و دادشم کمتر ازیک میلیون هست.

5- چرا باید برای تعیین سال خمسی یا مصالحه به دفتر مرجع مراجعه کنیم ؟ من خجالت میکشم پیش آنها بروم
    چون امام جمعه تنها نیست و افرادی هم کنار او هستند. گرچه تنها هم بود باز هم این مسئله برای من وجود داشت من باید راجع به بعضی مسائل خصوصی; همچون شغلم ،درآمدم ،وضعیت زندگی (بیکاری ،خانه و...) حرف بزنم و انسان احساس حقارت میکند، احساس بدبختی و خرد شدن شخصیت جلو چند نفر.
    چرا سایت یا سامانه ای وجود ندارد که نیازی به مراجعه حضوری نباشد.

مرجع تقلید: رهبری

ممنون و سپاسگذار

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۰۶/۰۱ در ساعت ۱۷:۵۱ دلیل: درج نام مرجع تقلید

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58297

با نام و یاد دوست

محاسبه خمس برای بار اول

کارشناس بحث: استاد نور

5. صلوات ها 3

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17965

نقل قول نوشته اصلی توسط dina20 نمایش پست ها
    با سلام و خسته نباشید

چند سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید:

1- اگر اولین درآمدی که انسان کسب می کند در زمان 15 سالگی(دانش آموزی) باشد و آنهم کار در یکماه از تابستان که تمام پول هم خرج شود آیا سال خمسی را باید همان روز در نظر گرفت؟ اگر در سن 12 یا کمتر بوده هم همینطور است؟
    با سلام و عرض ادب

درصورتی که کار مستمری نباشد ،از همان زمان که درآمد بدستتان رسید تا سال بعد همان موقع اگر باقی مانده باشد خمس دارد.

2- منظور از اولین درآمد اولین روز کار که نیست مثلا من تیرماه کار راشروع کرده ام ولی اول مرداد یا شهریورحقوق رادریافت کرده ام درسته؟
    منظور اولین روز دریافت حقوق است.

3- کسی که در زمان دانش آموزی از خمسی چیز نمی دانسته (گرچه یکماه از تابستان کسب درآمد کرده و خرج شده ) و بهمین علت در زمانی که صاحب شغل شده سال خمسیش رو از زمان کار اصلی قرار داده آیا اشکالی دارد؟

از زمانی که کار مداوم و مستمر پیدا کرده است سال خمسی قرار دهد کفایت می کند.

4- اگر پدرم اهل خمس نباشد و ماشینش رو بفروشد تا با آن وام بگیرد تا بتواند زمینی برای خانه برای من و دادشم بخرد تا بعدا با پس انداز کم کم آنرا بسازیم آیا من و داداشم باید خمس ماشین یا وام را پرداخت کنیم در حالیکه ماشین مال پدرم بوده و خانه ای نداریم ،مجرد هستیم و درآمد من و دادشم کمتر ازیک میلیون هست.
    درمورد خانه ای که به شما می دهند اگر یقین ندارید که خمس به آن مال تعلق گرفته باشد تکلیفی برعهده شما نیست و درصورت یقین،از دفتر مرجع تقلیدتان جهت جواز تصرف، اجازه بگیرید.

5- چرا باید برای تعیین سال خمسی یا مصالحه به دفتر مرجع مراجعه کنیم ؟ من خجالت میکشم پیش آنها بروم
    چون امام جمعه تنها نیست و افرادی هم کنار او هستند. گرچه تنها هم بود باز هم این مسئله برای من وجود داشت من باید راجع به بعضی مسائل خصوصی; همچون شغلم ،درآمدم ،وضعیت زندگی (بیکاری ،خانه و...) حرف بزنم و انسان احساس حقارت میکند، احساس بدبختی و خرد شدن شخصیت جلو چند نفر.
    چرا سایت یا سامانه ای وجود ندارد که نیازی به مراجعه حضوری نباشد.
    می توانید تلفنی با آنها صحبت کنید شماره وجوهات دفتر مقام معظم رهبری در قم 02537742227 یا به آدرس http://www.leader.ir/langs/fa/index....ies&mode=h#top جهت پرداخت خمس مراجعه نمایید.

همواره به سلامت باشید

7. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری