صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد.

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  نوشته
  32
  حضور
  3 روز 3 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  195

  ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد.
  ا السلام علیک یا سید السادات الاعاظم احمد بن موسی الکاظم

  در آسمان آبی چشمت شناورم
  از بارش نگاه بهارانه ات، ترم
  چشم تمام ثانیه ها برضریح توست
  آورده ام هدیه گل اشک پرپرم
  بر صفحه ی خیال دلم می کشم به شوق
  از بارگاه پاک تو طرحی برابرم
  فیض دعای ندبه کنار ضریح تو
  شد قسمتم، که منتظر نور کوثرم
  درسایه سار امن تو مأوا گزیده ام
  ای سیدالاعاظم و ای روح باورم
  این واژه ها که هیات زائر گرفته اند
  امید بر نگاه تو دارند، سرورم
  گلهای نور چیده ام از باغ مرقدت
  شاه چراغ، ای حرم سبز خاطرم
  آه ای نگین حلقه ی شیراز! باز هم
  لطفی نما که پا بگذارم در این حرم


  باید بدانیم که اقا احمد ابن موسی (ع) با درایت و شجاعتش باعث شد که ما امروز شیعه دوازده امامی باشیم...
  یاید بدانیم که احمد این موسی (ع) نسبت به امام رضا ع همان کارهایی رو انجام داد که حضرت اقا ابوالفضل (ع) برای اقامون امام حسین (ع) انجام داد...
  باید بدانیم که اقا احمد ابن موسی (ع) دومین امام زاده واجب التعظیم روی این کره خاکی هستن ...
  باید بدانیم که دوبار زیارت اقا شاهچراغ برابره با یک بار زیارت آقا و سرورمون حضرت امیرالمومنین (ع) ...
  باید بدانیم که آقا احمد ابن موسی (ع) با کتابت هزار جلد کلام الله مجید هزار بنده رو آزاد کردند ...
  و هزار نادانسته دیگر...

  ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد.

  سرمایه محبت زهراست دین من
  من دین خویش را به دو دنیا نمی دهم

 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۴
  علاقه
  هیچی ... کاش بتونم بنده باشم..هیچی نمیخوام دیگه
  نوشته
  1,058
  حضور
  39 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  47
  صلوات
  7201  حضرت سيد امير احمد(ع) ملقب به شاهچراغ و سيدالسادات الاعاظم، فرزند بزرگوار امام موسي كاظم(ع) است. پسران امام هفتم علیه السلام بنا به مشهور نوزده نفر می باشند. حضرت احمد بن موسی(ع) و محمد بن موسی(ع) از یک مادر که ((ام احمد)) خوانده میشد متولد گردیدند.  بیعت حضرت احمد بن موسی(ع) و مردم مدینه با علی بن موسی الرضا(ع)
  هنگامی که خبر شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع) در مدینه منتشر شد، مردم بر در خانه ((ام احمد)) جمع شدند. آن گاه همراه با احمد بن موسی(ع) به مسجد آمدند و به سبب شخصیت والای احمد بن موسی(ع) گمان کردند که پس از شهادت امام موسی کاظم(ع) وی جانشین و امام است. به همین سبب، با وی بیعت کردند و او نیز از آنها بیعت گرفت، پس بر بالای منبر رفت و خطبه ای در کمال فصاحت و بلاغت بیان کرد و فرمود( ای مردم، هم چنان که اکنون تمامی شما با من بیعت کرده اید، بدانید که من خود، در بیعت برادرم علی بن موسی(ع) هستم. او پس از پدرم، امام و خلیفه بحق و ولی خداست. از طرف خدا و رسولش بر من و شما واجب است که از او اطاعت کنیم.))
  پس از آن،‌ احمد بن موسی(ع) در فضایل برادرش علی بن موسی الرضا(ع) سخن گفت و تمامی حاضران تسلیم گفته او شدند و از مسجد بیرون آمدند، در حالی که پیشاپیش آنها احمد بن موسی(ع) بود. آن گاه خدمت امام رضا(ع) رسیدند و به امامت آن بزرگوار اعتراف کردند. سپس همگی با حضرت امام رضا(ع) بیعت کردند و حضرت علی بن موسی(ع) درباره برادرش(احمد) دعا فرمود( هم چنان که حق را پنهان و ضایع نگذاشتی، خداوند در دنیا و آخرت تو را ضایع نگذارد.))

  جدال و پیکار

  سپاه قتلغ خان در برابر یاران احمد بن موسی(ع) صف های خود را آراستند، و جنگ نابرابری آغاز شد. در نتیجه ی رشادت و فداکاری یاران احمد بن موسی(ع)، دشمن شکست خورد و عقب نشینی کرد. این جدال در سه نوبت و به مدت چند روز ادامه یافت. در پیکار سوم، سپاهیان قتلغ خان شکست خوردند و ناچار از محل درگیری،‌ قریه کُشن تا نزدیک برج و باروی شهر شیراز به مسافت سه فرسخ عقب نشستند و از ترس به درون حصار شهر پناه بردند و دروازه های شهر را محکم بستند. احمد بن موسی (ع) به اردوگاه خویش، در قریه کُشن، نزدیک یاران خویش بازگشت. در این نبرد، عده ای از امامزادگان و اصحاب احمد بن موسی(ع) زخمی و تعدادی نزدیک به سیصد نفر به شهادت رسیدند.


  نیرنگ دشمن

  روز دیگر، احمد بن موسی(ع) یاران خود را به پشت دروازه شهر شیراز منتقل کرد و همان جا خیمه زد. قتلغ خان که دریافت قادر به پیکار با احمد بن موسی(ع) نیست و با وجود عشق و فداکاری که در سپاه احمد بن موسی(ع) موج می زند، توان مقابله مردانه با آنها را ندارد، با عده ای از فرماندهان سپاه خود، طرح نیرنگی را ریخت تا بلکه با این روش بر آن ها فایق آیند. بر اساس نیرنگ و توطئه طراحی شده،‌ جمعی از سپاهیان جنگ آزموده ی خود را با شیوه جنگ و گریز به صفوف یاران احمد بن موسی(ع) گسیل داشت و به آن ها دستور داد در اولین درگیری وانمود به عقب نشینی و شکست کنند و به سوی دروازه های شهر بازگردند. یاران و برادران احمد بن موسی(ع) با این خدعه واردشهر شدند، دشمن مکار، دورازه های شهر را بست. سپاهیان قتلغ خان که از پیش در گذرگاههای شهر کمین کرده بودند،‌ یاران احمد بن موسی(ع) را هر کدام به وضعی و در موضعی به شهادت رساندند.


  شهادت احمد بن موسی(ع)

  در نتیجه توطئه دشمن بسیاری از یاران احمد بن موسی(ع) به شهادت رسیدند و عده ای نیز که از نیرنگ دشمن به سلامت گریخته بودند، ‌در اطراف پراکنده شدند. مورخان اتفاق نظر دارند که غالب امامزادگان در فارس و دیگر شهرهای ایران، از پراکنده شدگان این نهضت هستند.
  حضرت احمد بن موسی(ع) نیز مورد تعقیب دشمن قرار گرفت و قتلغ خان با شمار زیادی از سپاهیان خود به آنها هجوم برد. احمد بن موسی(ع) شجاعانه در مقابل دشمن پایداری کرد و به دفاع از خود پرداخت. برخی از منابع می نویسند: احمد بن موسی(ع) به تنهایی با لشکر انبوهی به نبرد پرداخت. دشمن چون دید از عهده او برنمی آید، ‌شکافی در جایگاه استراحت وی ایجاد کرد و از پشت بر سرش شمشیر زد؛ سپس خانه را خراب کرد، و بدن او در زیر توده های خاک، در محلی که هم اکنون مرقد و بارگاه اوست،‌ پنهان شد.


  پیدایش قبر احمد بن موسی(ع) در زمان اتابکان

  بیشترین و معتبرترین منابع متقدم و متاخر که به شرح حال و زندگانی احمد بن موسی(ع) پرداخته اند، آشکار شدن مدفن احمد بن موسی(ع) را در عهد امیر مقرّب الدین مسعود بن بدر بین سال های (658-623) می دانند. شیراز نامه زرکوب شیرازی(تالیف به سال 764 ه.ق) از قدیمی ترین ماخذهایی است که پیدایش قبر احمد بن موسی(ع) را در عهد امیر امیر مقرّب الدین مسعود بن بدر ثبت کرده است، وی می نویسد:قبر امامزاده معصوم، امیر احمد بن موسی(ع) در میان شهر، قریب مسجد نو افتاده، امیر مقرّب الدین مسعود بن بدر که از خاصگان و مقربان اتابک بن ابوبکر سعد بن زنگی بن مودود بوده، عمارتی در خاطر داشت و در آن جایگاه قبری یافته اند، مکشوف گشته،‌ شخص مبارک او همچنان در حال اعتدال، تغییر و تبدیل در وی تاثیر نکرده،‌ خاتمی که در انگشت مبارکش بود، احتیاط فرمودند، منقّش بوده به نام احمد بن موسی، ائمه و افاضل و عقلا و اعیان شیراز جمع گشته اند و تحقیق کرده، صورت در حضرت اتابک معروض داشته اند. اتابک ابوبکر، مشهدی بر آن جا ساخته و عمارتی فرموده که به مرور زمان اشتهار یافته است و خلق شیراز بعد از آن که به کرات و صرّات در حالت فروماندگی و حیرت،‌ التجا بدان جناب کرده اند و استمداد نموده اند و مقاصد و مطالب ایشان محصل آمده،‌ بدین منوال آن مشهد مبارک اشتهار یافته.
  معین الدین ابوالقاسم جنید شیرازی که دو سال بعد از درگذشت زرکوب، یعنی در سال، یعنی در سال 791 ه.ق به کتاب خود، شدالازار فی حط الاوزار عن زوّار المزار، پرداخت و فرزندش عیسی بن جنید، آن را از زبان عربی به فارسی به نام هزار مزار ترجمه کرده است و بر آنچه که زرکوب در شیرازنامه آورده است، تاکید دارند. مولف شدالازار ضمن شرح مختصری از نسب،‌ فضایل و شهادت احمد بن موسی(ع)، کشف مرقد آن حضرت را در عهد امیر مقرّب الدین مسعود بن بدر ذکر می کند.
  بنا به گفته جنید شیرازی، هیچ کس از محل شهادت احمد بن موسی(ع) آگاه نبود تا زمان مقرّب الدین مسعود بن بدر که وی قبر آن حضرت را یافت و بر آن گنبدی ساخت. درباره ی اینکه چگونه مشهد احمد بن موسی(ع) کشف شده، جنید هیچ گونه آگاهی نمی دهد.
  وی در توصیف جسد مبارک آن حضرت می افزاید، هنگامی که حضرت را رویت کردند، رنگ مبارک وی برنگشته و هیچ تغییری در بدن آن حضرت دیده نشده و کفن وی همچنان تازه مانده و از روی انگشتری وی که عبارت «العزّة‌ لله احمد بن موسی» بر آن نقش بود، وی را شناختند.علاوه بر این چند ماخذ، که از نزدیک ترین منابع تاریخ محلی عصر اتابکان است، منابع دیگری نیز در دست است که آشکار شدن مشهد احمد بن موسی(ع) را به عصر امیر مقرّب الدین نسبت می دهند.
  طرح ترک رذائل اخلاقی و انجام فضائل اخلاقی برای نزدیکتر کردن ظهور امام زمان (عج) ... این هفته قرائت یک صفحه قرآن هر روز http://www.askdin.com/showthread.php...356#post819356

  انسان
  هرچند هم که عبادتش بسیار باشد، نباید مغرور گشته و خیال کند که به کمال نهایی خویش راه یافته است، بلکه باید بداند که انسان تا زنده است، هدف تیر شیطان و نفس اماره است و درهرحال باید خود را ضعیف و محتاج به مدد و کمک حضرت حق ببیند.

 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۴
  علاقه
  هیچی ... کاش بتونم بنده باشم..هیچی نمیخوام دیگه
  نوشته
  1,058
  حضور
  39 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  47
  صلوات
  7201  ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد.


  شب ها دلم کبوتر شب گرد می شود /// این سرخ عاشقی زغمش زرد می شود

  پر می کشد ز سینه ی اندوهگین من /// از بس هوای ابری دل سرد می شود

  آهسته می رود به سر بام گنبدش /// گرم از حضور آبی آن مرد می شود

  گنبد تمام هستی این شهر این دل است /// آن دم که شهر یکسره پر درد می شود

  یک شهر و چند گنبد و یک کشور آرزوست /// شیراز که با جنت هماورد می شود

  احمد امیر شاهچراغ است شاه شهر /// هر آنچه لطف بر سرم آورد می شود

  دل های ما قنوت بر او نیز می برند /// آقا طبیب حاجت هر فرد می شود

  رحمان تو بندگی کنی ار شاه شهر را /// شه بال آن کبوتر شب گرد می شود

  اینجا ضریح مشهد دیگر ضمانت /// آهوی دل طوافش اگر کرد می شود


  ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. شاعـر: رحمـان زارعششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد. ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد.ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد.
  طرح ترک رذائل اخلاقی و انجام فضائل اخلاقی برای نزدیکتر کردن ظهور امام زمان (عج) ... این هفته قرائت یک صفحه قرآن هر روز http://www.askdin.com/showthread.php...356#post819356

  انسان
  هرچند هم که عبادتش بسیار باشد، نباید مغرور گشته و خیال کند که به کمال نهایی خویش راه یافته است، بلکه باید بداند که انسان تا زنده است، هدف تیر شیطان و نفس اماره است و درهرحال باید خود را ضعیف و محتاج به مدد و کمک حضرت حق ببیند.

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  علاقه
  خداجونم , همسر عزیزم(seyyed_ali) ، دختر نازم (ریحانه سادات)
  نوشته
  648
  حضور
  18 روز 22 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  2
  گالری
  162
  صلوات
  4503  چرا به حضرت سید امیر احمد ابن موسی الکاظم (ع) شاهچراغ می گویند؟


  تا زمان امیر عضدالدوله دیلمی کسی از مدفن حضرت احمد ابن موسی (ع) اطلاعی نداشت و آنچه روی قبر را پوشانده بود تل گلی بیش به نظر نمی رسید که در اطراف آن،خانه های متعدد ساخته و مسکن اهالی بود. از جمله پیرزنی در پایین آن تل، خانه ای گلی داشت و در هر شب جمعه، ثلث آخر شب می دید چراغی در نهایت روشنایی در بالای تل خاک می درخشد و تا طلوع صبح روشن است، چند شب جمعه مراقب می بود،روشنایی چراغ به همین کیفیت ادامه داشت با خود اندیشید شاید در این مکان،مقبره یکی از امامزادگان یا اولیاء الله باشد،بهتر آن است که امیر عضدالدوله را بر این امر آگاه نمایم،هنگام روز پیرزن به همین قصد به سرای امیر عضدالدوله دیلمی رفت و کیفیت آنچه را دیده بود به عرض رسانید.امیر و حاضرین از بیانش در تعجب شدند.درباریان که این موضوع را باور نکرده بودند، هر کدام به سلیقه خود چیزی بیان کردند.اما امیر که مردی روشن ضمیر بود و باطنی پاک و خالی از غرض داشت فرمود:اولین شب جمعه شخصا به خانه پیرزن می روم تا از موضوع آگاه شوم.چون شب جمعه فرا رسید شاه به خانه پیرزن آمده و دور از خدم و حشم آنجا خوابید و پیرزن را فرمود هر وقت چراغ روشن گردید مرا بیدار کن .چون ثلث آخر شب شد پیرزن بر حسب معمول روشنایی پرنوری قوی تر از دیگر شب های جمعه مشاهده کرد و از شدت شعفی که به وی دست داده بود بر بالین امیر عضدالدوله آمده و بی اختیار سه مرتبه فریاد زد: « شاه! چراغ».  امیر بیدار شد و ناگهانی از خواب پریده و چشمش را متوجه سمتی نمود که پیرزن چراغ را به او نشان می داد و چون علنا و آشکارا چشمش نور چراغ را دید در شگفتی عجیب بماند و چون رو به سمت چراغ بر بالای تل برآمد اثری از چراغ ندید و چون به پایین آمد باز نور چراغ با روشنایی زیاد خود نمایی می کرد،خلاصه اینکه امیر شخصی را جهت کاوش در آن منطقه مامور می کند و..... مقبره فرزند ارشد موسی بن جعفر(ع) حضرت شاهچراغ پیدا می گردد و به دستور امیر بر بالای آن جایگاهی ساخته می شود که تا امروز زیارتگاه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت می باشد.  خدايا!
  من دلم قرصه!
  كسي غير از تو با من نيست
  خيالت از زمين راحت، كه حتي روز روشن نيست.
  كسي اينجا نميبينه، كه دنيا زير چشماته , يه عمره يادمون رفته، زمين دار مكافاته
  فراموشم شده گاهي، كه اين پايين چه ها كردم كه روزي بايد از اينجا، بازم پيش تو برگردم
  خدايا وقت برگشتن، يه كم با من مدارا كن ,شنيدم گرمه آغوشت اگه ميشه منم جا كن...


  ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد.

 8. صلوات ها 8


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  علاقه
  خداجونم , همسر عزیزم(seyyed_ali) ، دختر نازم (ریحانه سادات)
  نوشته
  648
  حضور
  18 روز 22 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  2
  گالری
  162
  صلوات
  4503  بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

  السَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ رَسُولِ اللهِ
  اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ اَمیرِ المُؤمِنینَ
  اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ فاطِمَةَ وَ خَدیجَةَ
  السَّلام عَلَیکَ یَا بنَ الحَسَنِ وَ الحُسَینِ
  اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ وَلِیِّ اللهِ
  السَّلامُ عَلَیکَ یَا اَخا وَلِیِّ اللهِ
  السَّلامُ عَلَیکَ یَا عَمَّ وَلِیِّ اللهِ
  اَلسَََّلامُ عَلَیکَ یَا سَیِّدَ السّاداتِ الاَعاظِمِ
  اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَا اَحمَدُ بنُ مُوسَی الکاظِم
  اَلسَّلامُ عَلی مَن کانَ سَیّدِاً فی عَشیرَتِهِ وَ جَلیلاً فی عِترَتِهِ وَ کَریماً فی مالِهِ وَ ثَروَتِهِ وَ وَرِعاً فی دینِهِ وَ شِِرعَتِهِ
  اَلسَّلامُ عَلی مَنِ اِقتَفی بِعَلیِّ بنِ اَبیطالِبٍ وَصِیّ رَسُولِ اللهِ فَاَعتَقَ اَلفَ مَملوُکٍ فی سَبیلِ اللهِ وَ عَبَدَاللهَ مُخلِصاً لَهُ الدّینَ حَتّی اَتاهُ الیَقینُ،اَلسََّلامُ عَلی مَن کانَ اَبوُالحَسَنِ مُوسی یُحِبُّهُ وَ یُقَدِّمُهُ وَ بِضیعَةِ المَوسوُمَةِ بِالیَسیَرةِ یُنَعِّشُهُ وَ یُنَعِّمُهُ وَ بِعشِرینَ مِن خَدَمِهِ وَ حَشَمِهِ یُکَرِّمُهُ وَ یُعَظِّمُهُ وَ بَعدَ ذلِکَ بِبَصَرِِهِ یَرعاهُ وَ یَحفَظُهُ ما یَغفَلُ عَنهُ،
  اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا مَولایَ وَ ابنَ مَولایَ، اَلسَّلامُ عَلی اَبیکَ المَسجُونِ المَظلوُمِ وَ عَلی اَخیکَ الغَریبِ المَعصُومِ المَقتُولَینِ ظُلماً بِالسُّمُومِ، اَلسَّلامُ عَلی اَولادِ اَخیکَ المَعصُومینَ الاَئمَّةِ الهُداةِ الَمهدِیّینَ اَلسَّلامُ عَلی اُمِّکَ الطّاهِرَةِ الزّکِیَّةِ الَّتیِ ائتَمَنَت عَلی وَدایِعِ الاِمامَةِ اَلسَّلامُ عَلی اُختِکَ التَّقِیَّةِ النَّقِیَّةِ فاطِمَةَ المَعصُومَةِ الَتّی مَن زارَها وَ جَبَت لَهُ الجَنَّةُ، اَلسَّلامُ عَلَیکُم یا ساداتی وَمَوالِیَّ جَمیعاً عَرَّفَ اللهُ بَینَنا وَ بَینَکُم فِی الجَنَّةِ وَ حَشَرَنا فی زُمرَتِکُم وَ اَورَدَنا حَوضَ نَبِیِّکُم وَ سَقانا بِکَأسِ جَدِّکُم مِن یَدِ عَلیِّ بِنِ اَبیطالِبٍ اَبیکُم وَ نَسئَلُ اللهَ اَن یُرِِیَنا فیکُمُ السُّروُرَ وَ اَلفَرَجَ وَ الکَرامَةَ وَ اَن یَجمَعَنا وَ اِیّاکُم فی زُمرَةِ جَدِّکُم مُحَمَّدٍ وَ اَبیکُم عَلّیٍ صَلَواتُ اللهِ عَلَیهِما وَ الِهِما وَ عَلی اَرواحِکُم وَ عَلی اَجسادِکُم وَ عَلی اَجسامِکُم وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ.


  ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد.

  بنام خداوند بخشنده مهربان
  سلام بر تو ای فرزند رسول خدا
  سلام بر تو ای فرزند امیر المومنین
  سلام بر تو ای فرزند فاطمه و خدیجه
  سلام بر تو ای فرزند حسن و حسین
  سلام بر تو ای فرزند ولی خدا
  سلام بر تو ای برادر ولی خدا
  سلام بر تو ای عموی ولی خدا
  سلام بر تو ای سید سادات بزرگوار
  سلام بر تو ای احمد فرزند موسی کاظم(ع)
  سلام بر آنکه آقا بود در طایفه اش، و گرانقدر در میان بستگان خود و کریم بود در بخشش دارائی و ثروتش، و در دین و شریعتش پرهیزگار بود، سلام بر آنکه پیروی کرد از علی فرزند ابی طالب و جانشین رسول خدا (صلی الله علیه و آله)، پس در راه خدا آزاد کرد هزار برده را، و خالصانه در آئین خود خدا را پرستید تا اینکه حقیقت را دریافت. سلام بر آنکه ابو حسن موسی دوستش داشت و او بر همگان مقدم می داشت و با مزرعه ی خود به نام (یسیره) او را گرامی و به سر نشاط می آورد و با بیست تن از خدمتکاران و همراهان تکریم و تجلیل می کرد و با نگاهش مواظبت و از او غافل نمی گشت. سلام بر تو ای مولا و فرزند مولایم. سلام بر پدر زندانی مظلومت و بر برادر غریب معصومت که ظالمانه مسموم شدند. سلام بر فرزندان برادر معصومت امامان هدایت کننده. سلام بر مادر مطهر و پرهیزگارت که امانتدار ودیعه های امامت بود. سلام بر خواهر پرهیزگار و پاکت فاطمه معصومه که بهشت بر هر آنکه زیارتش کند واجب است. سلام بر شما سرورانم همگان. خداوند ما را در بهشت با شما آشنا و در زمریه شما محشور گرداند، و بر حوض پیامبرتان ما را وارد کند. و از دست پدرتان علی ابن ابیطالب با جام جدتان ما را سیراب کند. و از خدا می خواهیم که شادی و گشایش و عزت شما را به ما نشان دهد، و ما و شما را در شمار پیروان جدتان محمد و پدرتان علی که درود خدا بر آن دو و خاندانشان باد قرار دهد. سلام و رحمت و برکت خدا بر شما و بر روحتان و بر جسدتان و جسمتان باد.


  ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد.

  پایین پا و روبروی ضریح مطهر ایستاده خوانده می شود:
  اَلسَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِدِ الزَّکِیُّ الطّاهِرُ الوَلِیُّ وَ اَلدّاعِی الحَفِیُّ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً وَ نَطَقتَ صِدقاً وَ دَعَوتَ اِلی مَولایَ وَ مَولاکَ عَلانِیَةً وَ سِرًّا فازَ مُتَّبِعُکَ وَ نَجی مُصَدِّقُکَ وَ خابَ وَ خَسِرَِ مُکَذِّبُکَ وَ المُتَخَلِّفُ عَنکَ اِشهَد لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ لاِکُونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِِفَتِکَ وَ طاعَتِکَ وَ تَصدیقِکَ وَ اتّبِاعِکَ وَالسَّلامُ یا سَیّدِی وَ ابنَ سَیّدی اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ وَ اَلمأخوُذُ عَنهُ اَتَیتُکَ زائِراً وَ حاجاتی لَکَ مُستَودِعاًوَها اَنَا ذااَستَودِعُکَ دینی وَ اَمانَتی وَ خَواتیمَ عَمَلی وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی وَ اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدَ اَلسّاداتِ الاَعاظِمِ اَحمَدُ بنُ مُوسَی الکاظِمِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

  سلام بر تو ای سید پاک و مطهر، ولی و دعوت کننده گواهی می دهم که حق را گفته ای و راستگو بوده ای و به سوی مولایم و مولایت آشکارا و نهان دعوت کرده ای. پیروز گشت هر کس تو را پیروی کرد و نجات یافت هر کس تو را تایید کرد، نا امید شد و زیان دید آن که تو را دروغگو دانست و آنکه از تو روی گرداند. شاهد گواهی من باش تا از برندگان معرفت و طاعت، و پیروان و تصدیق کنندگان تو باشم. سلام بر تو ای سرور و فرزند سرور من، تو دری هستی که خداوند از آن می دهد و می ستاید. به زیارت تو آمدم تا نیازها، دین و امانت، امنیت و عاقبت کارهایم تا انتهای اجلم را از تو طلب و استدعا کنم. سلام بر توای سرور سروران بزرگوار احمد ابن موسی کاظم رحمت و برکت خداوند بر تو باد.


  زیارت قبول


  ویرایش توسط سیده طاهره : ۱۳۹۴/۰۵/۲۸ در ساعت ۱۷:۰۸

  خدايا!
  من دلم قرصه!
  كسي غير از تو با من نيست
  خيالت از زمين راحت، كه حتي روز روشن نيست.
  كسي اينجا نميبينه، كه دنيا زير چشماته , يه عمره يادمون رفته، زمين دار مكافاته
  فراموشم شده گاهي، كه اين پايين چه ها كردم كه روزي بايد از اينجا، بازم پيش تو برگردم
  خدايا وقت برگشتن، يه كم با من مدارا كن ,شنيدم گرمه آغوشت اگه ميشه منم جا كن...


  ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ علیه السلام گرامی باد.

 10. صلوات ها 7


 11. #6

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  2,800
  حضور
  132 روز 9 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10402  سلام.
  من عاشق حرم حضرت شاهچراغ هستم و زیاد میرم....
  یاد هم گرفتم که هر وقت برم زیارت، به نیابت از تمام ایرانیها هم یکبار زیارتنامه رو بخونم و دو رکعت هم نماز بخونم
  بنابر این همه شماهایی که این صفحه رو میخونید چندین بار ثواب زیارت حضرت شاهچراغ تصیبتون شده ....

 12. صلوات ها 12


 13. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  2,800
  حضور
  132 روز 9 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10402  سایت اینترنتی رسمی آستان مقدس حرم حضرت شاهچراغ
  دارای تصاویر، صوت و کلیپ، امکان زیارت مجازی حرم و...
  http://www.shahcheragh.com/default.aspx

 14. صلوات ها 8


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  2,800
  حضور
  132 روز 9 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10402  http://hw2.asset.aparat.com/aparat-v...483__96452.mp4
  تواشیح زیبا در مدح حضرت شاهچراغ
  ویرایش توسط mehrant : ۱۳۹۴/۰۵/۲۸ در ساعت ۱۸:۴۹

 16. صلوات ها 9


 17. #9
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  نوشته
  32
  حضور
  3 روز 3 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  195
  ای دل شدگان نور ! مولا اینجاست

  عرفان نفسان ! ظهور معنا اینجاست

  دنبال کدام چشمه سرگردانید ؟

  ای تشنه لبان عشق ! دریا اینجاست
  از عشق ، به سینه درد و داغی داری
  از پرتو معرفت ، چراغی داری

  چشم تو به نور عشق روشن ، شیراز !
  چون در دل خویش ، چلچراغی داری
  در خانه ی دل ، خیال حافظ ، عشق ست
  در حافظیه ، وصال حافظ ، عشق ست

  در باغ بهشت ، با ملائک خلوت
  در شاهچراغ ، فال حافظ ، عشق ست

  دل برده ز دهر ، خط و خال شیراز

  دنیاست ، و حسرت وصال شیراز

  با شاهچراغ ، روز و شب محشورست
  این چیز کمی ست ؟ خوش به حال شیراز

  هر سال ، عزیز ! سال شیرازی هاست

  اقبال ، به زیر بال شیرازی هاست

  شیراز، تمام چار فصلش سبزست
  چون شاهچراغ ، مال شیرازی هاست


  در دست « غزل - چراغ » دارم ، آری
  یک آینه سمت باغ دارم ، آری

  من آمده ام به جست و جوی انسان
  در شهر شما سراغ دارم ، آری

  صبح است و ندای ربنا می آید

  گلبانگ خوش خدا ، خدا می آید

  از میهن شعر و شور و عشق و عرفان
  بوی خوش « مشهد الرضا » می آید

  شیراز و تبسم صفا را ، عشق ست
  گلبانگ خوش خدا خدا را ، عشق ست
  در آینه ی شاهچراغ شیراز
  سیمای خجسته ی « رضا » را عشق ست


  بی نور تو ، پیر معرفت گمراه ست
  توفان شب است و دیو و دد در راه ست

  تو شاهچراغ وادی عرفانی

  نور تو ، کلید فهم « بسم الله » ست  سرمایه محبت زهراست دین من
  من دین خویش را به دو دنیا نمی دهم

 18. صلوات ها 7


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  2,800
  حضور
  132 روز 9 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10402  شاهچراغ خاک تو از مشک برتر است

  چون مرهمی به جان و دل ریش مضطر است

  کویت صفای جان و دل ناامید خلق

  در آن سکینه ایست که از حی داور است

  شیراز کوی رحمت و انوار اولیاست

  شاه چجراغ بر سر آن زیب و زیور است

  این خاک تربتی است شفابخش زائران

  بهر ز سیم و هم زر و هم در و گوهر است


  یا احمد بن موسی جعفر ضریح تو

  معمور باد و خرم چو اینجا مطهر است

  بیمار جان اگر طلبد او شفای خود

  از غم رها چ کوی تو بس روح پرور است

  بیمار گر شفا طلبد از صمیم قلب

  غالب بدرد گرد و بر غم مظفر است

  بیمارها شفا طلبند از حریم تو

  چون پاره ای ز تربت و خاک پیمبر است

  بیمار ناعلاج شفا داده ای بسی

  حقا مسلم آن که شفایت میسر است

  من نیز خود شفا از درت دیده ام بسی

  هرکس شفا نیافت بدان دیرباور است

  بوسند خیل خلق ضریحت بصد امید

  این تربیت به تربت جدت برابر است

  بیش از هزار بنده چو آزاد کرده اید

  بوی بهشت مرقدت از عطر و عنبر است

  قرآن هزار جلد چو مکتوب کرده اید

  وز کوی تو طلایه به خورشید انور است

  زین خاک پرتوی ز حقیقت چو منجلی است

  با چشم دل نگر چو ملائک مصور است

  هردم فرشته صحن و سرای تو زائرند

  آب حیات هر ملک بر جام و ساغر است

  نوشند زائران همه ز آب بقای تو

  سرچشمه گلاب تو از حوض کوثر است

  این درجه و مقام ز حق گشته پایدار

  هر گوشه ای فرشته در این کوی و مظهر است

  از تربیت تلؤلو نوری ظهور کرد

  آفاق از ضریح مطهر معطر است

  گیرد وجود شمع وجود از سرای نور

  نور ستاره ها همه ز آن ماه منظر است

  آرامگاه شاهد حق دستغیب و آل

  نزد ضریح زاده موسی ابن جعفر است

  ذریه خلیلی و از نسل حیدری

  نبود عجب که خاک درت عشق پرور است

  قبر مقدسین شهر بود در کنار نور

  شاهچراغ گلبن هر پاک پرور است

  اینجا که خفته اند گلان در کنار هم

  این بوی خوش ز گلبن و گل های پرپر است

  زیبا گلان پاک که خلوت گزیده اند

  هر گل طراوتش ز همین پاک کوهر است

  مردان متقی که برفتند راه عشق

  ز آنها که یاد و خاطر خوش ماند برتر است

  گل های باغ عشق چو شد دسته گلی

  خوش دسته های گل که در این کاسه زر است

  مستند زائران درت از می الست

  هرکس به عشق واله و مجنون دیگر است

  خورشید تابناک ز این در فروغ یافت

  این هم دگر طلایه ز محراب و منبر است

  هر وقت آمدم که ببوسم ضریح تو

  دیدم هزار دیده ترا حلقه بر در است

  گفتم به عاشقی که چه اسرار عشق توست

  با سر اشاره کرد که آن پیش سرور است

  عشق علی و آل محمد مرا بس است

  هریک چو هادی است چو خورشید انور است

  از کودکی شدم چو عاشق دین و شریعتش

  زایل بسال و مه نشد هردم فزونتر است

  عمری عزیزی بر سر دولت سرای توست

  پیوسته زیر خوار این درو از ذره کمتر است

  غلام حسین عزیزآبادی

 20. صلوات ها 9


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود