گناه مثل ماکارونیه!!!

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گناه مثل ماکارونیه!!!

سلام به اسک دینی های عزیز
(جماعتی که دل کندن از اونها سخته :Nishkhand:)

امروز یه اتفاق جالب برام افتاد که فکر کردم با شما عزیزان درمیون بذارم. راستش من در کودکی شدیداً عاشق ماکارونی بودم
به حدی که اگر سه روز پشت سر هم ماکارونی میخوردم ، باز هم مادرم میپرسید چی دوست داری برات بپذم ، میگفتم ماکارونی!

این علاقه تا سنین نوجوانی هم وجود داشت و به نظر خودم هیچ طعمی دلپذیرتر از ماکارونی وجود نداشت
اما کم کم که بزرگتر شدم ، میلم به غذاهای سالم و طبیعی بیشتر شد. مثلاً سبزی ، میوه ، عرقیات گیاهی ، لبنیات و......
از طرفی چون دیگه سنم داره میره بالا و شکمه داره میاد جلو! (نخندید!!!) ، تصمیمم برای تغذیه سالم جدی تر شد

رو حساب همین تصمیم ، نوع رژیم غذایی من تا حد زیادی عوض شد و از چربی و روغن و سرخ کردنی تا حد زیادی دوری کردم
کم کم علاقه م رو به ماکارونی هم از دست دادم. کاملاً طعمش برام عادی شده بود. حتی این اواخر کمی هم زده شدم
اما امروز رفتم در قابلمهء ماکارونی رو باز کردم که بخورم ، بوی ماکارونی و چربی روی اون که بهم خورد... سرم گیج رفت!!!
یکمی از اون خوردم ولی به نظرم خیلی بد طعم بود! تازه همسر من دستپختش خوبه و من اینقدر بدم اومد!

خلاصه هر جوری بود چند لقمه خوردم که سیر بشم ، اما واقعاً دلم رو زد و با خودم گفتم چطور این همه مدت من فکر میکردم که این خوشمزه ست؟!
یه دفعه یاد گناه افتادم! به نظرم اومد که گناه هم همینطوره. اینقدر به گناه عادت کردیم که به نظرمون شیرین میاد
اما اگر یه مدت یکی از گناهان رو ترک کنیم (غیبت ، بدچشمی ، دروغ و....) ، اون موقع احتمالاً خواهیم فهمید که این همه مدت مرتکب چه کار بد مزه ای میشدیم

واقعا حرف خوبی زدی.
خدا خیرت بده.:Kaf::Kaf::Kaf::Kaf:
به نکته خوبی اشاره کردی.
این ادما که من میشناسم نمدونم در نظرشون چی گناهه هر چی میگی بهشون به بهانه ای میارن به عنوان مثال میگی به نامحرم نگاه نکن می گه یه نگا مه مشکل نداره می گی غیبت نکن می گه جلو روش میگم و...
به نظر من این توجیهات و بهانه ها از تکبر نفسانی هر فرد نشات میگیره.

Reza-D;720834 نوشت:
ه دفعه یاد گناه افتادم! به نظرم اومد که گناه هم همینطوره. اینقدر به گناه عادت کردیم که به نظرمون شیرین میاد
اما اگر یه مدت یکی از گناهان رو ترک کنیم (غیبت ، بدچشمی ، دروغ و....) ، اون موقع احتمالاً خواهیم فهمید که این همه مدت مرتکب چه کار بد مزه ای میشدیم

بسیار مثال جالبی بود
رمز ترک گناه محبت خداوند سبحانه و تعالی است

Reza-D;720834 نوشت:
اون موقع احتمالاً خواهیم فهمید که این همه مدت مرتکب چه کار بد مزه ای میشدیم

سلام
الان میخواهید بگید که ماکارونی بد مزه هست؟:ajab:من از غذای مورد علاقه این ملت دفاع خواهم کرد :Sokhan:

واقعا درسته من خودم تجربه ترک گناه رو دارم
لذتی که تو انجام ندادنش هست تو انجام دادنش نیست و هرجایی که میرم محل انجام اون گناه بود حالم بد میشه

Reza-D;720834 نوشت:
ه نظرم اومد که گناه هم همینطوره. اینقدر به گناه عادت کردیم که به نظرمون شیرین میاد

سلام
همینطوره. هر گناهی چند بُعد داره: بعد زشتی آن ، بُعد شیرینی آن.
هر پدیده ای و هر شی ایی ، باید همه ابعادش توأم در نظر گرفته بشه تا بدرستی شناخته بشه. اگر انسان به بعد زشتی گناه توجه کنه ، هرگز اون رو انجام نمیده. به همین خاطر استاد بزرگ، جناب ابلیس رجیم، فقط بعد شیرین گناه را در نظر انسان نشان میده و نمیذاره انسان به بعد زشت گناه هم توجه کنه. تازه ، بعد شیرین گناه را هم چند برابر بزرگ می کنه. بُعد زشت گناه رو هم اولا از نظر انسان دور نگه میداره ( شاید خودش رو بین قلب انسان و بعد زشت گناه ، حائل و حجاب میکنه تا آدم اونو نبینه) ثانیاً اون بُعد زشت را در نظر انسان بسیار کوچک و ناچیز نشون میده. اینطوری میشه که نامعادله جذب - دفع ، یا انجام - ترک ، به سمت جذب به گناه یا انجام اون ، تغییر پیدا میکنه (نعوذبالله).

از سوی دیگه ، هر کاری که انسان مرتب انجامش بده ،؛ براش عادی میشه. و وقتی عادی شد ، نگاه دقیق بهش نمیکنه.
وقتی یه مدت انسان ، رفتار بدی رو ترک کنه ، اون وقت وقتی بهش فکر کنه ، دوست داره سر خودشو بکوبه به دیوار. هی میگه: من بودم که اینقدر زشت عمل می کردم؟ من بودم که از پروردگارم خجالت نمی کشیدم؟ من بودم که به دست خودم آتش در سعادت خودم میزدم؟ من بودم که...؟ اصلاً باورش نمیشه که اینقدر جاهلانه و خلاف عقل رفتار کرده و کار زشتی رو انجام داده.

البته برای ترک گناه ، انجام ندادن اون کافی نیست. انجام ندادن یعنی اینکه اعضای بدنمون مرتکب اون نشن.
برای ترک گناه ، باید فکر و خیالش را هم به قلب راه نداد. اگه قلب ، توسط "فکر کردن به گناه" ، کثیف شد ، مطمئناً مدتی بعد اعضاء بدن هم مرتکب آن می شوند.
باید قلبمون رو پاک کنیم و با همه وجودمون نذاریم دوباره کثیف بشه...

هومن;721768 نوشت:
هر گناهی چند بُعد داره: بعد زشتی آن ، بُعد شیرینی آن.
هر پدیده ای و هر شی ایی ، باید همه ابعادش توأم در نظر گرفته بشه تا بدرستی شناخته بشه. اگر انسان به بعد زشتی گناه توجه کنه ، هرگز اون رو انجام نمیده. به همین خاطر استاد بزرگ، جناب ابلیس رجیم، فقط بعد شیرین گناه را در نظر انسان نشان میده و نمیذاره انسان به بعد زشت گناه هم توجه کنه. تازه ، بعد شیرین گناه را هم چند برابر بزرگ می کنه. بُعد زشت گناه رو هم اولا از نظر انسان دور نگه میداره ( شاید خودش رو بین قلب انسان و بعد زشت گناه ، حائل و حجاب میکنه تا آدم اونو نبینه) ثانیاً اون بُعد زشت را در نظر انسان بسیار کوچک و ناچیز نشون میده. اینطوری میشه که نامعادله جذب - دفع ، یا انجام - ترک ، به سمت جذب به گناه یا انجام اون ، تغییر پیدا میکنه (نعوذبالله).

منم موافقم
البته که شیطان تنها به سود خودش می اندیشه و می خواد مارا از خوبی دور کنه . هر چی باشه شیطان دشمن آشکار ماست.
پس به امید اون روزی که به شیطان پیروز شیم.

یا علی...

دخترک کبریت فروش;721753 نوشت:
سلام
الان میخواهید بگید که ماکارونی بد مزه هست؟:ajab:من از غذای مورد علاقه این ملت دفاع خواهم کرد :Sokhan:
خدایا رحم کن! Fool
اتفاقاً همون موقع که داشتم متن رو مینوشتم ، از اونجایی که ماکارونی بیشتر از استقلال و پرسپولیس طرفدار داره ، فکر میکردم که برخی دوستان این رو بگن :ok:
نه خب ماکارونی صرفاً مثال بود. ماکارونی اونقدر جایگاه رفیعی داره که با اینجور صحبت ها تضعیف نمیشه :Nishkhand:

هومن;721768 نوشت:
البته برای ترک گناه ، انجام ندادن اون کافی نیست. انجام ندادن یعنی اینکه اعضای بدنمون مرتکب اون نشن
دقیقاً درسته
برای همین هم در انتهای صحبتم گفتم: اون موقع
احتمالاً خواهیم فهمید که.....

[=Microsoft Sans Serif]لامصب دل من پر از شوق ماکارونیه

خوش به حال شما یه کاهو کلم هست بخوری

من که نه ماکارونی می خورم...

نه کسی بهم کاهو می ده:khaneh:

[SPOILER][=Microsoft Sans Serif][/SPOILER]
پیشی بیا منو بخور....:khaneh:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

موضوع قفل شده است