صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راههایی برای امر به معروف و نهی از منکر مسئولین حکومتی در جمهوری اسلامی ایران

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,294
    حضور
    38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4451

اشاره راههایی برای امر به معروف و نهی از منکر مسئولین حکومتی در جمهوری اسلامی ایران

با سلام
    عرض ادب و احترام
    خدمت اسک دینی های عزیزم
    موضوعی که خواستم با دوستان به بحث بگذاریم

بحث امر به معروف و نهی از منکر است مسئولین حکومتی است
    مولفه ای که از واجبات دین اسلام به شما می رود و بر هر مسلمانی واجب است
    مساله ای که جنبه اجتمای دارد و کاربردش بیشتر اجتماعی است هرچند کاربردهای فردی هم می توان برای ان شمرد
    و البته عذاب هایی هم برای تارکین امر به معروف و نهی از منکر در اجتماع وعده داده شده است

سوال تایپک این است که:
    مردم در جمهوری اسلامی ولی نعمت هستند و در انتخاب مسئولین حکومتی تاثیرگذارند و مشارکت در اداره جامعه اسلامی دارند
    در این نظام اکر مسئولی به هر دلیل منکر را مرتکب شود که البته می شوند مردم از باب امر به معروف و نهی از منکر چه باید بکنند؟؟
    چه راههکارهایی را به نظر شما می رسد؟؟؟

خواهاش دوستان از ایجاد پستهای غیرمرتبط خودداری نمایند تا موجبات حذف ان را فراهم نیاورند

منتظر نطرات دوستان عزیزم هستم

ویرایش توسط مرید الحسین (ع) : ۱۳۹۴/۰۶/۱۴ در ساعت ۱۶:۳۴

2. صلوات ها 18

3.  

نوشته
    14
    حضور
    8 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    76

با سلام و تشکر از بحث خوبتان

مردم در جمهوری اسلامی ولی نعمت هستند و در انتخاب مسئولین حکومتی تاثیرگذارند و مشارکت در اداره جامعه اسلامی دارند
    در این نظام اکر مسئولی به هر دلیل منکر را مرتکب شود که البته می شوند مردم از باب امر به معروف و نهی از منکر چه باید بکنند؟؟
    از آنجا که ریشه هر مسئله ای باید شناسایی و رفع گردد ، به نظر می رسد پیش از این موضوع باید چگونگی و راهکارهای عملی امربه معروف مردم بر مردم تبیین شود، چرا که مسئولین از دل همین ملت بر می خیزند و اگر قومی صالح باشد زیر بار زمامداری مسئولین بی کفایت نخواهد رفت و خود با دست خود ، خود را به چاه نخواهد انداخت ، و یا در موارد بروز منکر با پیچیدگی کمتری راه امر به معروف را خواهد یافت
    صحبت در این زمینه زیاد شده ، اما هنوز جا نیفتاده ! چرا که مردم هنوز به این باور نرسیده اند.
    رساتر و مفهوم تر از بیانات مقام معظم رهبری نمی توانم صحبت کنم که می فرمایند : (موارد آبی رنگ رو خودم اضافه کردم و صحبت آقا نیست و مصادیقی از کم کاریست)

اگر معنای امر به معروف و نهی از منکر و حدود آن برای مردم روشن بشود،معلوم خواهد شد یکی از نوترین، شیرین ترین، کارآمدترین و کارسازترین شیوه های تعامل اجتماعی، همین امر به معروف و نهی از منکر است [کار عملی در تبیین امر به معروف صحیح ضعیف انجام شده- کار فرهنگی به عوامل دغدغه مند سپرده نشده]
    و بعضیهادیگر درنمی آیند بگویند «آقا! این فضولی کردن است »!
    نه، این همکاری کردن است; این نظارت عمومی است; این کمک به شیوع خیر است; این کمک به محدودکردن بدی و شر است; کمک به این است که در جامعه اسلامی گناه، گناه بماند.
    بدترین خطرها این است که یک روز در جامعه، گناه به عنوان ثواب معرفی بشود; کار خوب به عنوان کار بد معرفی بشود و فرهنگها عوض بشود.
    وقتی که امر به معروف و نهی از منکر در جامعه رایج شد، این موجب می شود که گناه در نظر مردم همیشه گناه بماند و تبدیل به ثواب و کار نیک نشود.

بدترین توطئه ها علیه مردم این است که طوری کار کنند و حرف بزنند که کارهای خوب کارهایی که دین به آنها امر کرده است و رشد و صلاح کشور در آنهاست در نظرمردم به کارهای بد، و کارهای بد به کارهای خوب تبدیل شود; این خطر خیلی بزرگی است. [در پایین ترین سطح قابل توجه وزیر محترم ارشاد و روسای محترم صدا و سیما]
    بنابراین اولین فایده امر به معروف و نهی از منکر همین است که نیکی وبدی، همچنان نیکی و بدی بماند.

فایده دیگرش این است که وقتی در جامعه گناه منتشر بشود و مردم با گناه خو بگیرند، آنگاه اگر در راس جامعه هم کسی بخواهد مردم را به خیر و صلاح و معروف و نیکی سوق بدهد، کارش با مشکل مواجه خواهد شد;نمی تواند; یا به آسانی نمی تواند; مجبور است با صرف هزینه فراوان این کار را انجام بدهد.یکی از موجبات نا کامی تلاشهای امیرمؤمنان با آن قدرت و عظمت در ادامه این راه، که بالاخره هم به شهادت آن بزرگوار منجر شد، همین بود.این روایت تکان دهنده و عجیبی است;می فرماید:«لتامرن بالمعروف و لتنهون عن المنکر او لیسلطن الله علیکم شرار کم فیدعو خیارکم فلا یستجاب لهم »; باید امر به معروف و نهی از منکر را میان خودتان اقامه کنید، رواج بدهید و نسبت به آن پایبند باشید; اگرنکردید، خدا اشرار و فاسدها و وابسته ها را بر شما مسلط می کند; یعنی زمام امور سیاست کشور به مرور به دست امثال حجاج بن یوسف خواهد افتاد! همان کوفه یی که امیرالمومنین در راس آن قرار داشت و در آن جا امر و نهی می کرد و در مسجدش خطبه می خواند، به خاطر ترک امر به معروف و نهی از منکر، به مروربه آن جایی رسید که حجاج بن یوسف ثقفی آمد و در همان مسجد ایستاد و خطبه خواند و به خیال خود مردم را موعظه کرد! حجاج چه کسی بود؟ حجاج کسی بودکه خون یک انسان در نظر او، با خون یک گنجشک هیچ تفاوتی نداشت! به همان راحتی که یک حیوان و یک حشره را بکشند، حجاج یک انسان را می کشت.یک بارحجاج دستور داد و گفت همه مردم کوفه باید بیایند و شهادت بدهند که کافرهستند و از کفر خودشان توبه کنند; هر کس بگوید نه، گردنش زده می شود! باترک امر به معروف و نهی از منکر، مردم این گونه دچار ظلمهای عجیب و غریب واستثنایی و غیر قابل توصیف و تشریح شدند.
    وقتی که امر به معروف و نهی ازمنکر نشود و در جامعه خلافکاری، دزدی، تقلب و خیانت رایج گردد و بتدریج جزو فرهنگ جامعه بشود، زمینه برای روی کار آمدن آدمهای ناباب فراهم خواهدشد.
    ویرایش توسط هرمان : ۱۳۹۴/۰۵/۲۴ در ساعت ۲۱:۳۷

5. صلوات ها 6

نوشته
    14
    حضور
    8 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    76

البته امر به معروف و نهی از منکر حوزه های گوناگونی دارد که باز مهمترینش حوزه مسؤولان است;
    یعنی شما باید ما را به معروف امر، و از منکر نهی کنید.مردم باید از مسؤولان، کار خوب را بخواهند; آن هم نه به صورت خواهش وتقاضا; بلکه باید از آنها بخواهند.این مهمترین حوزه است; البته فقط این حوزه نیست; حوزه های گوناگونی وجود دارد.

7. صلوات ها 5

نوشته
    292
    حضور
    6 روز 3 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    999

مگه اصن همچین چیزی برای مسئولین هم صدق میکنه ؟
    به نظرم میتونن از ابزار های رسانه های مختلف مثل تلویزیون،اینترنت و ... استفاده کنن،خدا رو شکر مردم ما نشون دادن توی این یک زمینه خیلی ماهر هستند

9. صلوات ها 4

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,294
    حضور
    38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4451

نقل قول نوشته اصلی توسط هرمان نمایش پست ها
    به نظر می رسد پیش از این موضوع باید چگونگی و راهکارهای عملی امربه معروف مردم بر مردم تبیین شود،

با سلام

عرض ادب و احترام
    بزرگوار
    موضوع ما هم این است دیکه
    از چه راههایی می توانیم مسئولین حکومتی را امر به معروف نماییم و نهی از منکر
    در مورد ضرورت امر به معروف ونهی از منکر که بحثی نیست
    این سوال با فرض قبول ضرورت امر ونهی در جامعه بین مردم و مسئواین طرح شده است

سوال این جاست که مردم با چه راههایی می توانند مسئولین حکومتی را امر به معروف نمایند و البته نهی از منکر

مثلا اقا یا خانومی در اداره یا هرجایی می بیند که مسئولی در حال انجام منکری است چه در دستورات ابلاغی چه در درخواست رشوه یا ظلم یا بی عدالتی یا .....هر مساله ای با منکری مواجه است
    خب اینجا تکلیف این اقا یا خانوم برای امر به معروف و نهی از منکر چیست؟؟

11. صلوات ها 4

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    5,236
    حضور
    301 روز 18 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    353
    صلوات
    19569

باسلام
    خداقوت
    برگزاری جلسات برای همکاران و مطرح کردن موضوع به صورت کلی و به نوعی گوش زد به اون مسئول و پس از جلسه خواستار عملی شدن اون موضوع در اداره شاید فرد اطلاعی از اشتباه بودن کارش نداره

در صورتی که چندین نفر در اداره رعایت نمیکنند
    درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

راههایی برای امر به معروف و نهی از منکر مسئولین حکومتی در جمهوری اسلامی ایران

13. صلوات ها 6

علاقه
    اردک؛ نوزاد رسیده و تپل و ضربه گیر دار!؛ کرانچی تند آتشین در کنار یار! :))
    نوشته
    1,176
    حضور
    59 روز 7 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    16
    صلوات
    6347

نقل قول نوشته اصلی توسط محراب نمایش پست ها
    در این نظام اگر مسئولی به هر دلیل منکر را مرتکب شود که البته می شوند مردم از باب امر به معروف و نهی از منکر چه باید بکنند؟؟
    سلام استاد محراب

تا منظورتون از معروف و منکر چی باشه....

والا یه بار در مورد سربازی و مشکلات سرباز ها با هم بحث می کردیم......

یادم هست... یه جوری حق رو به مسئولین امر و سیستم می دادین که انگار 2 درصد هم من و امثال من درست نمی گیم..... اصلا ما مجرم شده بودیم که چرا قصد استیضاح شرایط موجود رو داشتیم....

مرداب از رود پرسید چرا انقدر تو زلالی?

رود گفت:جل الخالق.... تو چجوری حرف میزنی?!!..

خلاصش اینکه با کمال احترام خدمت حضور عزیز و بزرگوار شما..... من یکی به شخصه، با وجود اینکه به شرکت تو این بحث مشتاقم....

ولی....

1- مقدمه ورود به این بحثو این می دونم که تعریف دقیق منکر و معروف در حوزه های مورد بحث مشخص بشه... البته اینجا موضوع مشخصی انتخاب نشده ... ولی در هر صورت برای جلوگیری از هر گونه سو تفاهم بعدی، سنگ بنای بحث رو با ارائه یک تعریف جامع و مانع از منکر و معروف در حوزه مورد بحث (باز شما بهتر می دونین چی می گم) ارائه بدین
    2- قوانین ناظر بر بحث به طور روشن بیان بشه و قانون نانوشته ای هم وجود نداشته باشه؛ به این جهت عرض می کنم که یه کلمه نوشتین غیر مرتبط، خیلی راحت می تونید 95 درصد پست ها رو از زیر تیغ اصلاحات رد کنید....پس این غیر مرتبط رو در چند جمله تعریف کنین(مختص این کرسی)....اینجوری کدورت کمتری پیش میاد)
    3-آیا می شود برای منکر، مثال موردی آورد و همزمان راهکار داد.... چون باز ممکنه اینجا با سلیقه بعضی جور در نیاد و با در نظر گرفتن این نکته که طرح بحث های سیاسی در اسک دین ممنوع است... به راحتی پست ها رو از زیر تیغ اصلاحات رد کنید!!!... که البته اگر تبصره ای برای آزاد تر بودن کاربران در بیان نظرات قائل نشوید، طبیعتا تمایل به شرکت در بحث کمرنگ خواهد شد.

یا علی

سلام عامو
    بنده هیچ مسئولیتی راجع به مطلبی که نوشتم قبول نمی کنم و فقط نظر شخصی خودم بوده که بار ها دستخوش تغییر و تکامل شده
    چون زیاد نمیام اینجا ، اینو گفتم که فردای روزگار آثار ما تاخر یقه منو نگیره

15. صلوات ها 6

علاقه
    دین - علم - سیاست - شطرنج
    نوشته
    300
    حضور
    13 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    1720

سلام
    بحث خیلی خوبی میشه اگه دوستان و مسئولین ظرفیت شنیدن و تحمل کردن حرفای مخالف رو داشته باشن و به قول دوستمون "یارقیه" پستامون رو به دلایل مختلف پاک نکنن.
    یادمه یک بار درباره علت گرایش کمتر به دین در جوانان بحث شده بود و بنده هم اتفاقاً با یک حدیث دلایلم رو گفتم ولی از اونجایی که تو علت های گفته شده پای اقشاری در میون اومد که یا نباید در میون میومد و یا نباید مردم ازشون اطلاع پیدا می کردند، عزیزان زحمت کشیدند پست بنده رو کلاً پاک کردند. دستشون درد نکنه.

از اونجایی که پست هایی زیاد از من به خاطر دلایل منظقی(!!! و البته شرعی!!!) مسئولین سایت پاک شده، لطفا پست های غیر مرتبط رو اوّل تعریف بفرمائید و تضمین بدین لااقل اینقدر به بلوغ فکری رسیدین که بتونین نظرات مخالف رو لااقل تو یه تاپیک تحمل کنین.
    این روزها، خیلی به آن روزها فکر می کنم.
    شما چطور؟
    (یادداشت های کاربری من - صفحه 3 - نوشته دوم)
    منتظر نظراتتون هستم.

یادداشت های کاربری من (23 نوشته)

شهید محمّدرضا رمضانی چمازی

17. صلوات ها 2

نوشته
    216
    حضور
    5 روز 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    888

اکثریت مردم بدیهی ترین مفاهیم هم درصورتی که مخالف نظرشان باشت به گوششان نمیرود.

اگر عبارت "2+2=4" هم بر خلاف میل و نظرشان باشد آن را انکار یا مورد شک قرار میدهند.

مردم فقط بلندگو در دست دارند و اصلا گوشی برای شندین ندارند.

من خودم شخصا چندین بار یک عده ای را که حداقل در شهر به عنوان افرادی متدین شناخته میشوند و در زمانی افراد متدینی را رهبری و هدایت میکردند را از یک سری کارها مانند غیبت و تهمت و بدخلقی و بدخواهی نهی کردم و یا به سوی کارهای نیک دعوت کردم، چنان پاسخی از آن ها دیدم که به معنای واقعی اگر با سنگ صحبت میکردم مطمئنم احساس رضایت بیشتری بهم دست میداد.
    جالب اینجاست هربار کسی را امر به معروف و یا نهی از منکر کرده ام نه تنها طرف مقابل گوس نداده بلکه بدتر هم به آن کار ادامه داده است.
    در ضمن من با تمام احترام و طبق لحن و گفتار خودشان با آن ها بحث کرده ام.

کلا از نظر من نصیحت اکثر این مردم مثل کوبیدن میخ در سنگ است.

مثال میزنم. فکر کنید فردا بیایند و بگویند نبستن کمربند ایمنی آزاد است و کسی به خاطر نبستن کمربند ایمنی جریمه نمیشود. به نظرتان دو درصد افراد هم کمربند ایمنی خواهند بست؟

ملتی که به جان خودشان هم رحم نمیکنند و باید برای حفظ جان خودشان و خیر خودشان برایشان به زور متوسل شد را میخواهید نصیحت کنید؟

آن اقلیتی هم که ذهن و گوش باز دارند و بدون تعصب میشنوند و در صورت درست بودن میپذیرند معمولا اینقدر کارشان درست است که نیازی به این حرفها ندارند.
    راست بگو، حتی اگر به ضررت تمام شود

19. صلوات ها 5

نوشته
    116
    حضور
    1 روز 23 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    117

پاسخ ارائه راه کار

با سلام. طبیعتا برقراری ارتباط از طریق حضوری کاری سخت و یا در بعضی موارد ناممکن است. پس هر گونه امر به معروف و نهی از منکری باید از راه دیگری انتقال شود. مثلاً از طریق رسانه ها. این رسانه ها می توانند صدا و سیما، سایت های خبری و یا نامه نگاری به آن اداره یا صندوق پیشنهاد ها و انتقادات باشد. اما مشکل اصلی این است که هر شهروندی نیز نمی تواند به صدا و سیما یا سایت های معتبر خبری برود و پیام خودش را منتقل کند. از طرفی صدا و سیما و خبر گزاری ها هم نمی تواند همه حرف های این مردم را به مسؤلین منتقل کند. تصور شود هر کسی از این هفتاد میلیون یک انتقادی داشته باشد و صدا و سیما بخواهد بلندگوی همه باشد یا مثلاً انتقاد، انتقادی خرد و مربوط به مسؤلان یک اداره کوچک در شهرستانی باشد. انتقال آن ها در رسانه های کشوری منطقی نیست. پس چه کنیم؟! یک راه به ذهنم می رسد: انتقادات کلی و مورد ابتلاء مثل: عدم پرداخت حقوق چند ماهه کارکنان یک وزارت به طور عمومی و توسط رسانه های کشوری(تلویزیون و رادیو و سایت های مطرح کشوری) منتقل شود. اما برای انتقادات یا پیشنهادات جزئی سازمان ها و یا مطالبات فردی از مسؤلان بلند پایه، از سامانه ها و یا بخش انتقادات و پیشنهادات و مطالبات استفاده شود! شاید بفرمایید مشکل این است که: هر وزارت خانه ای یا هر اداره ای سایت یا سامانه ای برای بیان مطالبات، انتقادات و یا امر به معروف و نهی از منکر ندارد. در این صورت باید به عنوان یک امر به معروف و مطالبه عمومی قانونی را طلب کنیم که هر سازمان و اداره و وزارت خانه ای موظف شود بخشی را ـ در قالب سایت یا ... ـ برای این موضوع اختصاص دهد.

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)