جمع بندی آیا نفرین ناروا می گیرد؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا نفرین ناروا می گیرد؟

سلام
ما هم از سمت پدر و از هم از سمت مادر کوچک ترینِ فامیل هستیم
در بچگی با وجود اینکه پدر و مادرم همیشه ما را در رفاه نسبی نگه داشته اند اما دچار اختلافات شدید خانوادگی درون منزل بودیم که بعد کاشف به عمل آمد شوهر عمه ام زندگی ما را طلسم کرده است ! هر چند خودمان تا آن موقع اعتقادی به این چیزها نداشتیم اما شواهدی را که پیدا کردیم به شخص امین نشان دادیم حاکی از همین بود و پس از ابطال سحر زندگیمان به روال عادی برگشت

اما بعد از فوت پدر بزرگ مادریم در قضیه ارث و میراث با خاله های بزرگم دچار اختلاف شدیم .
وقتی ما به شدت نیاز مالی داشتیم و به آنها مراجعه کردیم جهت تعیین تکلیف زمین ها آنها که خودشان در رفاه و سطح بالایی بودند امتنا کردند و در تقسیم زمین ها سهل انگاری کردند و بعد از آن وقتی خودشان نیاز پیدا کردند و پا جلو گذاشتند ، یکی از آنها که شوهرش هم به شدت بر او تسلط دارد می خواست بهترین و ارزشمند ترین نقطه زمین های پدربزرگم را بردارد و الباقی که از امکانات و حتی راه برخوردار نبود بین سایرین تقسیم شود ولی ما با مشورت با مهندسین خواستیم که کلیه زمین ها قطعه بندی و ارزشبندی شده و تقسیم شود تا به همه ارزش یکسان برسد و از طرفی خاله هایم وقتی با ما صحبت می کنند از این نظر که به عدالت پیشنهاد دادیم ابراز رضایت می کنند اما وقتی پیش هم یا شوهر خاله زورگویم می نشینند ابراز نارضایتی و این که ما سنگ انداخته ایم می کنند
حتی شوهر خاله زورگویم هم رفت به پدرم گفت خدا لعنت کند کسی را که در این جریان سنگ می اندازد. به نظر می رسید منظورش ما بودیم !!!

پس از جریانات بسیار و دعواهایی که در حواشی آن پیش آمد و تهدید هایی که ما شدیم از حق خود کوتاه نیامدیم و از آنجا که نمی خواستیم اختلاف ظاهری هم در فامیل داشته باشیم شکایت رسمی از آنها نکردیم و مسئله مسکوت ماند

از طرفی در این اثنا خواهر من که سالهاست بیماری تنفسی دارد حالش بدتر شد و کار به بستری کشیده شده و دچار عارضه ای شده که برای پزشکان قابل تشخیص نیست !

از طرف دیگر خاله ای که شوهرش زورگوست از بچگی همیشه دست به نفرینش خوب بود و حتی دختر جوان مرگ خودش را هم همش نفرین می کرد
و من هم در همین اواخر که حال خواهرم خیلی بد شده بود و همه ما در رنج و تعب افتاده بودیم ، بی مقدمه و بدون اینکه به خاله ام فکر کنم خواب دیدم که خاله ام دارد خواهرم را نفرین می کند ! این خواب را برای خانواده ام تعریف نکرده ام و فکر کنم همان موقع صدقه هم دادم
اما مادرم تعریف می کند شوهر همین خاله ام کسی بود که خواستگارهای همین خواهرم را که به حسب بزرگ فامیل به او مراجعه می کردند که پادرمیانی کند را به پشت سر گویی از ما رد می کرد !
یا همین خاله ام با اینکه می دانست سایر خاله هایم چندین خواستگار خواهرم را به همین شکل رد کرده اند فقط برای ما خبر آورده بود و خودش جلو آنها را نگرفته بود

حالا سوال من این است از آنجایی که این خاله و شوهرخاله من بسیار مذهبی و مسجد رو هستند و همه شهر آنها را به دین و ایمان می شناسند ، آیا لعن و نفرینی هم اگر ما را بکنند می گیرد ؟
آیا این که ما از حق خود نگذشته ایم به معنی سنگ اندازی است ؟
آیا ممکن است واقعا خاله من خواهر من را نفرین کرده باشد؟
آیا ممکن است ما دوباره دچار سحر شده باشیم؟
آیا نفرین ناروا می گیرد؟

چه باید بکنیم؟

لطفا کسی در این تاپیک سوال نپرسد چون بعد از پاسخ گرفتن میخوام حذفش کنم. ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

.سوال.;719732 نوشت:
حالا سوال من این است از آنجایی که این خاله و شوهرخاله من بسیار مذهبی و مسجد رو هستند و همه شهر آنها را به دین و ایمان می شناسند ، آیا لعن و نفرینی هم اگر ما را بکنند می گیرد ؟
آیا این که ما از حق خود نگذشته ایم به معنی سنگ اندازی است ؟
آیا ممکن است واقعا خاله من خواهر من را نفرین کرده باشد؟
آیا ممکن است ما دوباره دچار سحر شده باشیم؟
آیا نفرین ناروا می گیرد؟

چه باید بکنیم؟

سلام علیکم
واقعیت آنست که نفرین هم یک دعاست منتها دعای به بد،و دعا را باید خداوند متعال مستجاب کند.
لذا نفرین اگر ناحق باشد به هیچ وجه اثر ندارد،حتی نفرین به حق را هم خداوند متعال گاهی به مصالحی مستجاب نمی کند.پس نگران نباشید. البته نفرین به ناحق برای نفرین کننده اثر بسیار بدی دارد و به دین یا دنیای وی آسیب می زند.
برای طلسم هم نگران نباشید زیرا هرچند طلسم و جادو واقعیت دارد اما در این دوره تقریبا می توان گفت کسی که قدرت و احاطه کامل به چنین مسائلی داشته باشد و بخواهد در جهات منفی استفاده کند،یافت نمی شود.
بازهم اگر نگرانی دارید بر اساس توان مالی تان گوسفند یا مرغ یا خروسی را قربانی کرده و گوشت آن را بین فقرا تقسیم کنید،ریختن خون و قربانی کردن اثر مجربی دارد.
کار شما و پافشاری بر گرفتن حق به هیچ وجه سنگ اندازی نبوده و از این بابت هم نگران نباشید.
علي (عليه السلام) در نامه خود به مالك اشتر، از پيغمبر (صلّي الله عليه و آله و سلّم) نقل مي كند، مي فرمايد:
«فاني سمعت رسول الله (صلّي الله عليه و آله و سلّم) يقول في غير موطن لن تقدس امة حتي يؤخذ للضعيف حقه من القوي غير متتعتع»(
نهج البلاغه، نامه شماره 52) هيچ امت و قومي به مقام قداست و تقديس نمي رسد مگر آنكه به اين حد رسيده باشد كه كه ضعيف در مقابل قوي بايستد و حق خود را بدون آنكه زبانش به لكنتي بيفتد مطالبه كند.
يعني اسلام آن ضعيفي را كه حق خود را نمي تواند مطالبه كند، به رسميت نمي شناسد. جامعه اي كه در آن، ضعفا آن قدر ضعيف النفس باشند كه نتوانند حقوق خود را مطالبه كنند، يك جامعه اسلامي نيست.

ممنونم جناب استاد
چقدر دلم آرام شد

سلام، بهترين كار اينه كه از طريق قانوني دنبال حق تون بريد لازم هم شد ابايي از شكايت كردن نداشته باشيد، مطمئن باشيد در مقابل اينجور آدم ها هر چقدر كوتاه بياييد به اميد بهتر شدن شون نتيجه ي عكس ميده
نگران نفرين هم نباشيد، يادتون باشه كه قدرتي بالاتر از خداوند وجود نداره
*عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

سلام علیکم

سوال:خواستگاری دارم که همتای من نیست؛اما از ترس نفرین او می خواهم پاسخ مثبت دهم.آیا این کاردرست است؟

پاسخ:درفرهنگ دینی ما،نفرین وجود داردوخداوند درقرآن کریم،افرادی ازجمله شیطان(وَإنَّ عَلَیکَ اللّعنهَ الی یوم الدینِ )(حجر،35)،کافران(فلعنهُ اللهِ علی الکافرینَ)(بقره،89)،ستمگران(الا لعنهُ اللهِ علی الظالمینَ)(هود،18)،و....را نفرین می کند؛اما این نفرین ها در امور مهم وکلان وبرای دشمنانی است که به هدایتشان امیدی نیست.

به خواستگار شما توصیه می کنیم که به دلیل شنیدن پاسخ منفی در ازدواج،نفرین نکنند.نفرین کردن درغیرمواردپیش گفته،خلاف سیره پیشوایان دین است وآنان از نفرین مومنان ودوستان نهی کرده اند.

شما نیزازنفرین خواستگار،هیچ گونه نگرانی به خود راه ندهید؛زیراحقتان نفرین نیست.شما در ازدواج خود حق انتخاب داریدومطمئن باشیدکه خداوند هیچ گونه اثری در نفرین او قرارنخواهدداد؛همانگونه که به همه ی دعاها نیز اثربخشی نمی دهد.

کتاب گلبرگ زندگی1،حجه الاسلام والمسلمین حسین دهنوی

پست جمعبندی:

سوال:

آیا نفرین ناروا می گیرد؟چه باید بکنیم؟

پاسخ:

واقعیت آنست که نفرین هم یک دعاست منتها دعای به بد،و دعا را باید خداوند متعال مستجاب کند.
لذا نفرین اگر ناحق باشد به هیچ وجه اثر ندارد،حتی نفرین به حق را هم خداوند متعال گاهی به مصالحی مستجاب نمی کند.پس نگران نباشید. البته نفرین به ناحق برای نفرین کننده اثر بسیار بدی دارد و به دین یا دنیای وی آسیب می زند.
بازهم اگر نگرانی دارید بر اساس توان مالی تان گوسفند یا مرغ یا خروسی را قربانی کرده و گوشت آن را بین فقرا تقسیم کنید،ریختن خون و قربانی کردن اثر مجربی دارد.

موضوع قفل شده است