جمع بندی یک سید چگونه باید بفهمد که از نسل کدام امام است؟!

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک سید چگونه باید بفهمد که از نسل کدام امام است؟!

سلام عزیزان
من چند وقتیه همچین سوالی رو مدام از خودم میپرسم!

میخوام بدونم که یک سید که میگن مثلا از نسل امام حسینی .. چطور میفهمن که از نسل کدوم امامی؟؟
مگه همه از نسل پیامبر نیستن سید ها؟
ممنون میشم اطلاعات کاملی در این زمینه بهم بدین و راهنماییم کنین.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

سلام علیکم
سادات فعلی همه به پیامبر اسلام و حضرت علی علیه السلام می رسند و این منافات ندارد با اینکه در اجداد بعدی از هم جدا شوند
مثلا سیدی از نسل امام حسن علیه السلام است لذا از نسل پیامبرصلی الله علیه واله وسلم نیز هست ولی از نسل امام حسین علیه السلام نیست
همینطور سیدی که از نسل امام حسین علیه السلام است از نسل پیامبرصلی الله علیه واله وسلم است ولی از نسل امام حسن مجتبی علیه السلام نیست.
در اجداد بعدی نیز این قاعده جاری است.(1)
برای پیدا کردن جد خود یا یافتن شجره نامه باید به علمای انساب مراجعه کرد، کتابهای انسابی زیادی نوشته شده که هجرت سادات به شهرهای مختلف و اینکه از چه نسلی هستند را نگاشته است. اگر کسی تا چند جد خود را بشناسد و به یکی از علمای انساب مراجعه کند احتمالا بتواند شجرنامه خود را بدست آورد.
1رجایی، سید مهدی، المعقبون من آل ابی طالب، موسسه عاشورا، قم، ۱۳۸۵.، ج۱، ص
۲۱

من فکر میکردم همه ی سید ها از نسل پیامبر هستن. یعنی آره الان هم میگم همه اول از پیامبرن بعد شاخه شاخه میشن!
درسته؟
راه شناخت هم اینه که شجره نامه رو به سختی به دست بیاریم..
درسته؟

راستی اگه بخوام بدونم اجداد و نیاکان من کین باید چیکار کنم ؟ چه مراحلی رو طی کنم؟؟

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

دخترک کبریت فروش;720058 نوشت:
یهویی عاشق این متن شدم…! خدا زمین را آفرید واختيارش راسپرد به 1+5 . . . . . . . . ۱ محمد ۲ علی ۳ فاطمه ۴ حسن ۵ حسین + 1عباس اگه این پست +18. بود 300 نفر کپی میکردن ولی چون در مورد امام حسین ع هست کسی حاضر به کپی کردنش نیست! خدایا:هر کی این پست راکپی کرد درد دلش رو رفع کن! اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یااَباعَبْدِاللَّهِ

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام
اگر چه ظاهر این حدیث زیباست و حضرت عباس(رض) مقام و ارج و قرب گرامی و بزرگی نزد شیعیان دارند اما اینکه تا وقتی دیگر امامان(ع) هستند ما امور دنیا را بدست ایشان بدانیم درست است؟:Gig::Gol:[/]

جویای اسلام;719355 نوشت:
میخوام بدونم که یک سید که میگن مثلا از نسل امام حسینی .. چطور میفهمن که از نسل کدوم امامی؟؟

سلام
با اجازه ی استاد بزرگوار . چون من خودم از سادات هستم مقداری اطلاعات بدم
همینکه استاد فرمودند باید به دنبال « علم الانساب » برخی علما باشید . از جمله ی آن که بسیار معتبر است مربوط به کتاب متعلق به « مرحوم آیت الله مرعشی رحمت الله علیه » هست که من در کتابخانه خصوصی ایشان رؤیت نموده ام و ظاهراً فرزند برومندشان پس از ایشان به مراجعات در این خصوص پاسخ میدهند .
البته باید بدانید که در آن کتب و اطلاعات ، تا چند نسل قبل از پدران شما را میشود یافت ولی این خلاء را باید خودتون پر کنید و تا کهنسالان از دنیا نرفته اند بدنبال این باشید تا اجداد خود را تا آنجا که مقدور استکشف کنید تا اگر شجره نامه هم یافتید بتوانید بسهولت به خود وصل کنید. موفق باشید .

رستگاران;720124 نوشت:

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام
اگر چه ظاهر این حدیث زیباست و حضرت عباس(رض) مقام و ارج و قرب گرامی و بزرگی نزد شیعیان دارند اما اینکه تا وقتی دیگر امامان(ع) هستند ما امور دنیا را بدست ایشان بدانیم درست است؟:Gig::Gol:

من که اینو ننوشتم .من نمیدونم چی درسته چه غلط

[="Black"]بسم رب الحیدر

سلام و ادب

رستگاران;720124 نوشت:

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام
اگر چه ظاهر این حدیث زیباست و حضرت عباس(رض) مقام و ارج و قرب گرامی و بزرگی نزد شیعیان دارند اما اینکه تا وقتی دیگر امامان(ع) هستند ما امور دنیا را بدست ایشان بدانیم درست است؟:Gig::Gol:

از (رض) گفتنتون بیش از این هم توقعی نیست
در پناه ...[/]

رستگاران;720124 نوشت:
اگر چه ظاهر این حدیث زیباست و حضرت عباس(رض) مقام و ارج و قرب گرامی و بزرگی نزد شیعیان دارند اما اینکه تا وقتی دیگر امامان(ع) هستند ما امور دنیا را بدست ایشان بدانیم درست است؟

اولاً حدیث ظاهر و باطن نداره . اگه ظاهرش خوب است چون دارای باطن خوبی دارد . اگر باطن خوبی ندارد پس دارای ظاهر نیکو نخواهد بود .
دوم : عشق به اولیاء الهی برای ما درجه بندی نیست . سلسله مراتب مدیریتی و گزینش از سوی خداوند به جای خودش اما عشقی که به آنها در سینه مان جاریست یک مفهوم عمیق دارد ( که متأسفانه غریبه ها نمیفهمند ) و اون اینه که برای همه ی آنان ( همه ی بزرگان و ائمه و وابستگان و منسوبان آنان ) حتی سادات و . حتی علما . حتی مردان و زنان خوب و معمولی - این حقیقت متصور است که :
همه در یک آسمان عشق ولائی هستند و خورشیدی رخشان دارند که طلعلع انوارش چشم همه را خیره نموده سپس دیگربزرگان از زن و مرد چون کوکبهای پر نوری هستند که حسب دوری یا نزدیکی به خورشید پرتو افکنی می کنند . و بر همین اعتقادیم که اهل کسا را بهترین از آنان می دانیم . و عباس کسی است که خود را قربان نمود تا یکی از همین ستارگان پنهان در هاله ی کسا بدرخشد . این عظمت برای ما کم نیست . او اگر دست ندارد اما دستان عالم را گرفته و می گیرد . پس جا دارد بجای ( رض) گفتن سلام و درود خدا و ملائک و همه ی خلقت را بر او فرستاد .

غلام عشقتم یاعلی;720255 نوشت:
از (رض) گفتنتون بیش از این هم توقعی نیست

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام

ایرادی داره؟

مرید الحسین (ع);720350 نوشت:
دوم : عشق به اولیاء الهی برای ما درجه بندی نیست . سلسله مراتب مدیریتی و گزینش از سوی خداوند به جای خودش اما عشقی که به آنها در سینه مان جاریست یک مفهوم عمیق دارد ( که متأسفانه غریبه ها نمیفهمند ) و اون اینه که برای همه ی آنان ( همه ی بزرگان و ائمه و وابستگان و منسوبان آنان ) حتی سادات و . حتی علما . حتی مردان و زنان خوب و معمولی - این حقیقت متصور است که :
همه در یک آسمان عشق ولائی هستند و خورشیدی رخشان دارند که طلعلع انوارش چشم همه را خیره نموده سپس دیگربزرگان از زن و مرد چون کوکبهای پر نوری هستند که حسب دوری یا نزدیکی به خورشید پرتو افکنی می کنند . و بر همین اعتقادیم که اهل کسا را بهترین از آنان می دانیم . و عباس کسی است که خود را قربان نمود تا یکی از همین ستارگان پنهان در هاله ی کسا بدرخشد . این عظمت برای ما کم نیست . او اگر دست ندارد اما دستان عالم را گرفته و می گیرد . پس جا دارد بجای ( رض) گفتن سلام و درود خدا و ملائک و همه ی خلقت را بر او فرستاد

اگر کلام در جایگاه درستش و صحیحش قرار نگیره اگر ظاهرش زیبا هم باشد اما جالب نیست
عشق به به اولیا اللهی محبوب و صحیح و مقام و مزلتشان رفیع اما آیا خداوند متعال امور امامت و ولایت را بعد از خودش (در طول اراده خودش)به معصومین نسپرده است؟ اوردن نام اولیا و شهدای و بزرگان کربلا در طول مقام امامت در درجه ای پایین تر از نظر طولی مشکلی بنظر نمیاید که داشته باشد اما اگر این جمله در قالب ردیف و هم درجه مقام امامت(خاص) قرار بگیرد آیا شریک در این مقام نیست؟
5+1 آیا به ذهن ایستادن در چند امام(عقاید شیعیان عیر 12 امامی) بودن را القا نمی کند؟
آیا اگر این مساله را به ذهن وارد کند آیا عقلا میشه گفت این جمله یا متن مذکور درست و صحیح باشد؟

و اما در مورد رض آیا این جمله یادآور شجره طیبه بودن نیست؟
آیا اگر به این مفهوم بگیریم غلط است؟
اگر این مساله را بر فرض بیان اول بنده بگیریم و استفاده از جملات در جایگاه مناسب شاید بهتر باشد از جمله ایی دیگر بهره ببرم؟.:Gol:

[=arial black]
سیدی که نسلش به حضرت آدم میرسه بهش چی میگن؟

سیدی که نسل همه ی سیدها به اون میرسه کیه؟

.

سلام علیکم

رستگاران;721147 نوشت:
اگر کلام در جایگاه درستش و صحیحش قرار نگیره اگر ظاهرش زیبا هم باشد اما جالب نیست

بر منکرش لعنت .
رستگاران;721147 نوشت:
اما خداوند متعال امور امامت و ولایت را بعد از خودش به معصومین سپرده است

مگر شما بزرگوار در طرز دوستی و ابراز محبت عاشقانه ی ما اینگونه برداشت نمودی که ما قرار است آن قانون الهی را برهم بزنیم ؟

رستگاران;721147 نوشت:
اوردن نام اولیا و شهدای و بزگران کربلا در طول مقام امامت در درجه ای پایین تر از نظر طولی مشکلی بنظر نمیاید که داشته باشد اما اگر این جمله در قالب ردیف و هم درجه مقام امامت(خاص) قرار بگیرد آیا شریک در این مقام نیست؟

هیچکس از شیعیان با این شدت علاقه و محبتی که نشان می دهد قرار نیست این مقررات طولی و عرضی را بر هم بزند .
اگر چنین بود پس باید به ما بگویند مشرکیم . چون برخی را بیش از خداوند دوست داریم . با یکی بحث میکردم در همین ردیف . او گفت شما مشرکید چون آنقدر که برای حسین (ع) گریه میکنید برای خدا زار نمی زنید . این خنده دار نیست ؟ لااقل کمترین جواب به این اراجیف اینست که : عشق به ائمه به خاطر اینست که آنها به مصداق « لولاک » بهترینهای مخلوق خدایند . چرا ما با دشمنان این چهره ها در تضادیم و تنفر داریم ؟ چون مغضوب ترین چهره های نزد خداوندند .

رستگاران;721147 نوشت:
5+1 آیا به ذهن ایستادن در چند امام(عقاید شیعیان عیر 12 امامی) بودن را القا نمی کند؟
آیا اگر این مساله را به ذهن وارد کند آیا عقلا میشه گفت این جمله متن درست و صحیح باشد؟

ببین بزرگوار .
من این عبارات را با اصل مطلب مخلوط نمی کنم .
طبع یک نفر حالا بدون اینکه بفهمد اینگونه ارائه کردن اصولی است یا خیر بحث سوایی است .
شاید منهم با حضرتعالی نسبت به طرز ارائه آن همراه باشم . این نوع برخورد آن بزرگوار را در ارائه چنین تعبیری را جداگانه میشود به نقد برد و مسلماً ایشان خودشون هم مخالف این نیست که به نقد کشیده شود .

رستگاران;721147 نوشت:
و اما در مورد رض آیا این جمله یا آور شجره طیبه بودن نیست؟

ما تا آنجا که می دانیم همیشه از علمای بزرگوارمان شنیدیم که با عناوینی مانند (عیه السلام) ( سلام الله علیه ) مراتب اعلام ارادت ها نشان داده میشد . آنچه شما میفرمایید چیز بدی نیست ولی بوی معرفت نمیدهد . مانند آنست که به یک مقام شامخ ایرانی - اسلامی بگویند : پریزدنت . لفظ بدی نیست . منتها در حیطه ی اغیار دارای قُرب است و در خانه ی خودمان نه .

رستگاران;721147 نوشت:
آیا اگر به این مفهوم بگیریم غلط است؟

مفهومها نزد هر کس یک مصداق دارد .
برخی مواقع کسانی عبارات دیگران را تفسیر به رأی می کنند.
باید نگاه کرد کدام مورد خوشایند عام است . تکلیف چیست ؟ باید پذیرفت . اگر قرار است موضوعی را برای همگان تفهیم نمود . خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو ... مفاهیم زیادی دارد (خوب و بد ) و یکی از آنها همین جاست .
سلامت باشید .

مزاح;721149 نوشت:
سیدی که نسلش به حضرت آدم میرسه بهش چی میگن؟

سیدی که نسل همه ی سیدها به اون میرسه کیه؟

من هستم .
اگه قبول نداری عکس اونو ثابت کن .

جویای اسلام;720045 نوشت:
من فکر میکردم همه ی سید ها از نسل پیامبر هستن. یعنی آره الان هم میگم همه اول از پیامبرن بعد شاخه شاخه میشن! درسته؟ راه شناخت هم اینه که شجره نامه رو به سختی به دست بیاریم.. درسته؟ راستی اگه بخوام بدونم اجداد و نیاکان من کین باید چیکار کنم ؟ چه مراحلی رو طی کنم؟؟
بله درست فکر می کردید؟ تقریبا همه سیدهای فعلی از نسل پیامبرصلی الله علیه واله وسلمند اما در اصل، سادات از نسل هاشم بن عبدمناف جد اعلای پیامبرند زیرا اگر بنا باشد نسل پیامبر فقط سید باشند دیگر حضرت علی علیه السلام، حضرت عباس و حضرت مسلم سید نمی شوند چون از نسل پیامبر صلی الله علیه واله وسلم نیستند راه شناخت نیز پیدا کردن شجره نامه است همان طور که عرض کردم اگر چند جد قبل خود را بتوانید پیدا کنید با مراجعه به نسب شناس می توانید به شجره نامه خود دسترسی پیدا کنید البته قابل ذکر است که هر که در محل خود به سید مشهور است و مردم وی و پدرانش را به سید می شناسند از سادات محسوب می شود و احکام سید بر وی بار می شود ولو اینکه شجره نامه نداشته باشد آنچه در علم نسب شناسی معلوم می شود تنها شجره نامه سادات است زیرا از صدر اسلام به آن اهتمام بوده و کتابهایی در این باره نوشته شده است اما برای غیر سادات تقریبا یافتن اجداد دور کاری محال است

پرسش:
مگر همه سادات از نسل پیامبر(ص) نیستند چرا برخی حسنی برخی حسینی و برخی موسویند؟ برای پیدا کردن شجره نامه خود چکار باید انجام دهیم؟

پاسخ:

در اصل به فرزندان و نوادگان هاشم جد اعلای پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم) سید می گویند(1)
اما سادات امروزه قریب به اتفاقشان از نسل پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله وسلم) و نیز حضرت علی (علیه السلام )می باشند و این منافات ندارد با اینکه در اجداد بعدی از هم جدا شوند.

وقتی شخصی از نسل امام حسن (علیه السلام) است از نسل پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم )نیز می باشد ولی از نسل امام حسین (علیه السلام) نیست.
همینطور سیدی که از نسل امام حسین (علیه السلام) است از نسل پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم) است ولی از نسل امام حسن مجتبی (علیه السلام) نیست.
در اجداد بعدی نیز این قاعده جاری است.(2)
برای پیدا کردن جد خود یا یافتن شجره نامه باید به علمای انساب مراجعه کرد، کتاب های انسابی زیادی نوشته شده که هجرت سادات به شهرهای مختلف و اینکه از چه نسلی هستند را نگاشته است. اگر کسی تا چند جد خود را بشناسد و به یکی از علمای انساب مراجعه کند احتمالا بتواند شجرنامه خود را بدست آورد.

کلیدواژه: سادات، نسل، شجره نامه.

منابع:

1. ابن منظور، لسان العرب، بیروت، داراحیاءالتراث العربی، ۱۴۰۸ق، ج۳، ص۲۳۰؛ لغت نامه دهخدا، ذیل واژه سید
  2. رجایی، سید مهدی، المعقبون من آل ابی طالب، موسسه عاشورا، قم، ۱۳۸۵.، ج۱، ص ۲۱
موضوع قفل شده است