جمع بندی روایات مربوط به ترس امام زمان (عج) از کشته شدن

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روایات مربوط به ترس امام زمان (عج) از کشته شدن

سلام .
دنبال اون دسته روایاتی هستم که میگه امام مهدی عج به خاطر ترس از کشته شدن غیبت کردند و یکی از دلایل غیبت رو چنین چیزی برشمردند و منابع کلی هم در این رابطه بدید . ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محسن

ُSajjad.M;718362 نوشت:
سلام .
دنبال اون دسته روایاتی هستم که میگه امام مهدی عج به خاطر ترس از کشته شدن غیبت کردند و یکی از دلایل غیبت رو چنین چیزی برشمردند و منابع کلی هم در این رابطه بدید . ممنون

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و طلب توفیق الهی و نیز سلامتی برای شما پرسشگر محترم

همان گونه که می دانیم حکمت غیبت و نیز زمان ظهور حضرت صاحب الامر را جز خدا کسی نمی داند. با این حال در روایاتی که از معصومین سلام الله علیهم اجمعین به دست ما رسیده مواردی چند به عنوان علت غیبت حضرت بیان شده است که یکی از آن، ترس از کشته شدن امام پیش از زمان ظهور است که اگر در میان جامعه ظاهر شود در کمین دشمنان خواهد افتاد و کشته خواهد شد و هدف اصلی قیام که ریشه کن شدن ظلم در تمام جهان است از بین خواهد رفت. به همین دلیل خدای متعال مصلحت دید که تا زمان ظهور امام را از دیده ها پنهان کند.

همان طور که اشاره شد، در احادیثی که از معصومین سلام الله علیهم اجمعین در رابطه با غیبت امام زمان سلام الله علیه و علت آن روایت و مطرح شده،خوف از قتل شمار زیادی از روایات را به خود اختصاص داده است و مطابق با آن چه مرحوم مجلسی در بحار الانوار روایت کرده، این مطلب در ده روایت به عنوان علت غیبت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف معرفی شده است (1)
در ادامه به برخی از روایاتی که در این باره به دست ما رسیده و در منابع مختلف حدیثی وجود دارد،اشاره می شود.

1.امام صادق سلام الله علیه از پیامبر صلوات الله علیه نقل کرد که: "لَا بُدَّ لِلْغُلَامِ مِنْ غَیْبَةٍ فَقِیلَ لَهُ وَ لِمَ یَا رَسُولَ اللهِ قَالَ یَخَافُ الْقَتْل"(2)

رسول خدا صلوات الله علیه فرمود: آن پسر،به ناچار غيبتى خواهد داشت.پرسيدند: چرا اى پيامبر خدا؟! فرمود: از كشته شدن بيم دارد.

2.زراره از امام صادق سلام الله علیه نقل کرد که حضرت فرمود: "قَالَ لِلْقَائِمِ غَيْبَةٌ قَبْلَ قِيَامِهِ قُلْتُ وَ لِمَ؟ قَالَ يَخَافُ عَلَى نَفْسِهِ الذَّبْح"(3)

فرمود:برای قایم قبل از قیامش غیبت است. گفتم که برای چه؟فرمود از ترس کشته شدن

3.عن زرارة قال سمعت ابا جعفر علیه السلام یقول: ان للقائم غیبة قبل ظهوره . قلت: ولم؟قال یخاف و اوما بیده الی بطنه قال زرارة یعنی القتل(4)زراره نقل کرد که امام باقر سلام الله علیه فرمود:برای قایم قبل از ظهورش غیبتی است و گفتم برای چه؟ فرمود: می ترسد و با دست به شکم اش اشاره کرد. زراره گوید: مقصود، قتل است یعنی می ترسد او را بکشند.(5)

4.امام سجاد (ع) فرمودند:گویی با چشم خود می بینم که جعفر کذاب طاغوت زمانش را وادار کرده که به جستجوی ولی خدا عجل الله تعالی فرجه الشریف بپردازد وآن غایب از دیده ها در حفظ وحراست الهی است وحفاظت خانه پدر بر عهده اوست واین از باب جهالت جعفر به ولادت آن حضرت وطمع در کشتن اوست اگر دست بیابد ،وبه طمع گرفتن میراث پدرش به ناحق است (6)

5.امام باقر سلام الله علیه فرمود:"لوان بنی فاطمه عرفوه،لحرصوا علی ان یقطعوه بضعة بضعة "(7)

اگر اولاد فاطمه جایگاه او را بدانند، بسیار حریص می شوند که اورا قطعه قطعه کنند.

6.امام محمد باقرسلام الله علیه فرمود :"اذا ظهر قائمنا اهل البیت قال للناس ففررت منکم لما خفتکم فوهب لی ربی حکما وجعلنی من المرسلین "(8)

هنگامی که قائم ما ظهور کند، این آیه شریفه را تلاوت می کند از شما فرار کردم هنگامی که ترسیدم از شما ،پس خداوند به من حکم عطا کرد ومرا از مرسلین قرار داد.

7.امام کاظم سلام الله علیه فرمود:"له غیبة یطول امدها خوفا علی نفسه من القتل یرتد فیها ویثبت آخرون"(9)

برای او از ترس کشته شدن غیبتی هست که مدتش بس دراز خواهد بود. در دوران غیبت او قومی به ارتداد گراییده گروهی دیگر پا برجای می مانند.

پی نوشت ها:

1. ر ک،علامه مجلسی محمد باقر،بحارالانوار،تهران،انتشارات اسلامیه، ج 52، باب عله الغیبه، ص 98ـ90

2.شیخ صدوق، علل الشرایع،قم،انتشارات داوری،چاپ اول، جلد یکم، ص 243

3.شیخ صدوق، كمال الدين و تمام النعمة،تهران،انتشارات اسلامیه،سال 1395 قمری،چاپ دوم، ج‏2، ص 482

4.شیخ کلینی،الکافی،تهران،انتشارات اسلامیه،سال 1362 خورشیدی،چاپ دوم، جلد یکم ص 338

5. همان، ج‏1، ص 343

6.شیخ طبرسی، اعلام الوری،تهران،اننشارات اسلامیه،سال 1390 قمری،چاپ سوم، ص 385

7.نعمانی محمد بن ابراهیم، الغيبة ،تهران،انتشارات صدوق،سال 1397 قمری،چاپ اول، ص 289

8. همان، ص 175

9. إعلام الورى بأعلام الهدى پیشین، ص 433

ممنونم .
درباره امام زمان عج و غیبت ایشان اینطور میشه گفت که درسته که امام ع توسط نیروی معنوی حمایت میشن ولی در دنیای مادی زندگی میکنن و باید با قوانین این دنیا حرکت کنن ؟مثلا نمیشه که حضرت با چهار نفر و کلی معجزه بیاد همه دشمنان از بین ببره چون خلاف قوانین و حکمت خداست . در واقع میشه اینطور گفت که امام عج از نیروی مادی و معنوی به یک اندازه برخورداره ؟ یعنی تا جای ممکن پدرشون ایشون رو حفظ میکنن از دست دشمن ولی وقتی کار به اونجایی رسید که دشمن در صدد قتل ایشون بربیاد و چاره دیگه ای نبود که جان امام حفظ بشه امداد معنوی اومد و ایشون رو در پس پرده غیبت برد البته در خود غیبت صغری هم بر شیعیان حرام بود که نام ایشون رو ببرن به خاطر حفظ جان .

سلام .

پاسخ و جمع بندی:

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و طلب توفیق الهی برای کار بران گرامی

همان گونه که می دانیم حکمت غیبت و نیز زمان ظهور حضرت صاحب الامر را جز خدا کسی نمی داند. با این حال در روایاتی که از معصومین سلام الله علیهم اجمعین به دست ما رسیده مواردی چند به عنوان علت غیبت حضرت بیان شده است که یکی از آن ها، ترس از کشته شدن امام پیش از زمان ظهور است. بنا بر این، اگر امام در جامعه ظاهر شود، در کمین دشمنان خواهد افتاد و کشته خواهد شد و هدف اصلی قیام که ریشه کن شدن ظلم در تمام جهان است،از بین خواهد رفت.به همین دلیل خدای متعال مصلحت دید تا زمانی که وقت ظهور فرا نرسیده،امام را از دیده ها پنهان کند.

همان طور که اشاره شد،در احادیثی که از معصومین سلام الله علیهم اجمعین و در رابطه با غیبت امام زمان سلام الله علیه و علت آن به دست ما رسیده،خوف از قتل شمار زیادی از روایات را شامل می شود و علامه مجلسی این مطلب را در ضمن ده روایت بیان کرده است.(1)
در ادامه به برخی از روایات مورد بحث اشاره می شود.

1.امام صادق سلام الله علیه از پیامبر صلوات الله علیه نقل کرد که: "لَا بُدَّ لِلْغُلَامِ مِنْ غَیْبَةٍ فَقِیلَ لَهُ وَ لِمَ یَا رَسُولَ اللهِ قَالَ یَخَافُ الْقَتْل"(2)

رسول خدا صلوات الله علیه فرمود: آن پسر،به ناچار غيبتى خواهد داشت.پرسيدند: چرا اى پيامبر خدا؟ فرمود: از كشته شدن بيم دارد.

2.زراره از امام صادق سلام الله علیه نقل کرد که حضرت فرمود: "قَالَ لِلْقَائِمِ غَيْبَةٌ قَبْلَ قِيَامِهِ قُلْتُ وَ لِمَ؟ قَالَ يَخَافُ عَلَى نَفْسِهِ الذَّبْح"(3)

فرمود:برای قایم قبل از قیامش غیبت است. گفتم که برای چه؟فرمود از ترس کشته شدن

3.عن زرارة قال سمعت ابا جعفر علیه السلام یقول: ان للقائم غیبة قبل ظهوره . قلت: ولم؟قال یخاف و أومأ بیده الی بطنه قال زرارة یعنی القتل(4)زراره نقل کرد که امام باقر سلام الله علیه فرمود:برای قایم قبل از ظهورش غیبتی است و گفتم برای چه؟ فرمود: می ترسد و با دست به شکمش اشاره کرد. زراره گوید: مقصود، قتل است یعنی می ترسد او را بکشند.(5)

4.امام سجاد سلام الله علیه فرمودند:گویی با چشم خود می بینم که جعفر کذاب طاغوت زمانش را وادار کرده که به جستجوی ولی خدا عجل الله تعالی فرجه الشریف بپردازد و آن غایب از دیده ها در حفظ و حراست الهی است و حفاظت خانه پدر بر عهده اوست و این از باب جهالت جعفر به ولادت آن حضرت و طمع در کشتن اوست اگر دست بیابد ،و به طمع گرفتن میراث پدرش به ناحق است.(6)

5.امام باقر سلام الله علیه فرمود:"لو أنّ بنی فاطمه عرفوه،لحرصوا علی ان یقطعوه بضعة بضعة "(7)

اگر فرزندان فاطمه جایگاه او را بدانند، بسیار حریص می شوند که او را قطعه قطعه کنند.

6.امام محمد باقر سلام الله علیه فرمود :"اذا ظهر قائمنا اهل البیت قال للناس ففررت منکم لما خفتکم فوهب لی ربی حکما وجعلنی من المرسلین "(8)

هنگامی که قائم ما ظهور کند، این آیه شریفه را تلاوت می کند: از شما فرار کردم هنگامی که ترسیدم از شما ،پس خداوند به من حکم عطا کرد و مرا از مرسلین قرار داد.

7.امام کاظم سلام الله علیه فرمود:"له غیبة یطول أمدها خوفا علی نفسه من القتل یرتد فیها و یثبت آخرون"(9)

برای او از ترس کشته شدن غیبتی هست که مدتش بس دراز خواهد بود. در دوران غیبت او قومی به ارتداد گراییده گروهی دیگر پا برجای می مانند.

پی نوشت ها:

1.ر ک،علامه مجلسی محمد باقر،بحارالانوار،تهران،ان تشارات اسلامیه، ج 52، باب عله الغیبه، ص 98ـ90

2.شیخ صدوق، علل الشرایع،قم،انتشارات داوری،چاپ اول، جلد یکم، ص 243

3.شیخ صدوق،كمال الدين و تمام النعمة،تهران،انتشارات اسلامیه،سال 1395 قمری،چاپ دوم، ج‏2، ص 482

4.شیخ کلینی،الکافی،تهران،انتشار ات اسلامیه،سال 1362 خورشیدی،چاپ دوم، جلد یکم ص 338

5.همان، ج‏1، ص 343

6.شیخ طبرسی، اعلام الوری،تهران،اننشارات اسلامیه،سال 1390 قمری،چاپ سوم، ص 385

7.نعمانی محمد بن ابراهیم، الغيبة،تهران،انتشارات صدوق،سال 1397 قمری،چاپ اول، ص 289

8.همان، ص 175

9.إعلام الورى بأعلام الهدى پیشین، ص 433

موضوع قفل شده است