جمع بندی سوالاتی پیرامون خواب

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی پیرامون خواب

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با سلام خدمت کارشناس پاسخگو و دیگر دوستان عزیز
اکثریت مردم (وشاید همه که این موضوع بعد از پاسخ شما مشخص خواهد شد) وقتی خواب می بینند فکر می کنند که بیدارند مثلا اگر شخصی خواب ببیند که سوار ماشینی هست تا وقتی بیدار نشود متوجه نمی شود که خواب بود و ماشین واقعیت نداشت.
1- حال می خواستم بدانم آیا انسان می تواند به درجه ای برسد که وقتی در خواب هست متوجه باشد که این مسائلی که دارد می بیند و برای او اتفاق می افتد خوابی بیش نیست؟ یعنی در عالم خواب تشخیص بدهد که من دارم خواب میبینم؟

2-اگر بله چگونه به این درجه می رسند؟ در کل اگر می توانید کمی توضیح دهید.

3-تا چه میزان می توان به خواب اعتماد کرد؟

با تشکر از شما و بقیه دوستانی که احتمالا در تاپیک حضور پیدا می کنند

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

[="Georgia"][="Blue"][=palatino linotype] [=palatino linotype]با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی و با تشکر از شما بخاطر سوال خوبتان.
[=palatino linotype][=palatino linotype]پیش از پاسخ به سوال حضرت عالی لازم است کمی پیرامون ماهیت خواب توضیحاتی را خدمتتان تقدیم نمایم.
[=palatino linotype][=palatino linotype]هنگامی که حواس ظاهری انسان بواسطه خوابیدن، از کار افتاد روح مجرد انسان که در بیدارى متوجه و متعلق به حواس و امور و اراده در حواس است فراغتى حاصل کرده و از تصرف و تدبیر در امور مادى راحت مى‏شود و از این حیث اتصال تامی به به نفوس قدسی و عقول مَلَکی پیدا می کند و از آنجا که در موجودات بلند مرتبه ی عالم عقول، صورتهای تمامی وقایع و حوادث عالم ماده منقوش است روح اتقای یافته انسانی بواسطه اتصال به آن مبادی عالیه می تواند از بسیاری وقایع و حوادث آگاهی یابد و اموری که از آن نفوس قدسی و عقول مَلَکی بر روح انسان افاضه می شود هر گاه بدون دخالت قوه متخیله آدمی و جرح و تعدیل و تألیف و ترکیب در آن‏ها در قوت حافظه باقى بمانند و در حالت بیدارى، انسان متذکر آن‏ها باشد رؤیای صادقه حاصل می شود اما اگر قوه متخیله غالب باشد و صفاى روح کم‏تر باشد به طورى که مقهور قوه متخیله واقع شده و تصرفاتى در آن صور بنماید ممکن است رؤیا کاذب باشد یعنى آن‏چه از روحانیات بر نفس فایض شده است با تصرفات و تغییراتى که قوت متخیله داده است در حافظه ضبط شده است.
[=palatino linotype][=palatino linotype]رؤیای صادقه اولین جزء از نبوت انبیای الهی ست لذا در قرآن کریم در مورد حضرت ابراهیم فرموده‏اند «قَدْ صَدَّقْتَ الرُّؤْیا» و در روایت دیگر آمده است که‏ اول ما بداء به رسول الله من الوحى الرؤیا الصادقة فى النوم یعنی اولین چیزی که جناب رسول الله صلی الله علیه و آله از وحی دریافت نمود رویای صادقه در خواب بوده است.

[=palatino linotype][=palatino linotype]ادامه دارد...

[="Georgia"][="Blue"][=palatino linotype] [=palatino linotype]اما در پاسخ به سوال شما باید به گویم آگاهی از ماهیت خواب در حالت خواب به طور مطلق، دلالت بر کمال و امتیاز بالای نفس ندارد بسیاری از نفوس متوسطه نیز در حالت خواب متوجه خواب بودن خود شده و درمی یابند که آنچه می بینند همه خواب است. نه تنها این خواب آگاهی، کمال نیست بلکه اراده کامل فرد برای تصرفات در خواب نیز یک کمال واقعی محسوب نمی شود که شبیه آن در حالت هیپنوتیزم دیده می شود. امروزه دستورالعملهای متعددی برای خودآگاهی ارائه می دهند تا میزان آگاهی انسان را در خواب تقویت نموده و از این رهگذر به انسان در حالت خوابش قدرت اراده و تصرفات گوناگون دهند. این خواب آگاهی معلول اموری است که با فراهم آوردن این چند امر می توان به میزان بالایی به خواب آگاهی رسید. از آن جمله این چند امر است:
[=palatino linotype][=palatino linotype]1- [=palatino linotype]تقویت حافظه[=palatino linotype]: از جمله چیزهایی که باعث فراموشی انسان در حالت خواب شده و او را غرق در صور و اشکال خواب می کند ضعف حافظه فرد است. ضعف حافظه همان طوری که در بیداری موجب ذبول خاطرات است در حالت خواب نیز موجب فراموشی است. لذا یکی از راهکارهای خواب آگاهی، تقویت حافظه است.

[=palatino linotype][=palatino linotype]2- [=palatino linotype]تلقین کردن[=palatino linotype]: از جمله چیزهایی که باعث خواب آگاهی می شود این است که قبل از خواب دقایقی متمرکزا به خود تلقین نماییم که به حالت خواب میرویم و آنچه در ساعتی دیگر مشاهده می کنیم در حالت خواب است. این تلقین کمک بسیاری به خواب آگاهی میکند.

[=palatino linotype][=palatino linotype]3- [=palatino linotype]کم کردن اشتغالات روزانه[=palatino linotype]: از جمله اموری که باعث نسیان آدمی در حالت خواب می شود انبوه اشتغالاتی است که فرد در حالت بیداری دارد. ازدحام صورتهای ادراک شده در حالت بیداری مانع خواب آگاهی است.

[=palatino linotype][=palatino linotype]4- [=palatino linotype]توجه به جزییات[=palatino linotype] برای کشف علل ماورایی حوادث طبیعی نیز از جمله اموری است که به خواب آگاهی کمک بسیاری است.

[=palatino linotype][=palatino linotype]5- [=palatino linotype] تفکر بسیار[=palatino linotype] شبانه روز برای حالات خود اعم از صادرات و واردات نفسانیمان و نگاهی ابداعی بدانها نیز در خواب آگاهی بسیار موثر است.

[=palatino linotype][=palatino linotype]اما همچنان که در ابتدا به عرض محضر رساندم خواب آگاهی به نفسه دلالت بر کمال نفس نمی کند این که شخصی در خواب بداند که خواب است تفاوت چندانی در ادراکات و تالمات و التذاذات نفسانی وی در حالت خواب ندارد آنچه مهم است این است که قوه متخیله شخص در هنگام اتصال روح به مبادی عالیه رهزنی نکرده و موجب تصرفات در مشاهدات نفس نشود که البته برای این غایت نیز دستورالعملهایی وجود دارد که اگر توفیق شد در آینده خدمتتان تقدیم خواهم کرد.

[=franklin gothic medium]سلام خدمت جناب استاد اویس گرامی و عزیز :Gol:[=franklin gothic medium]
از مطالبتان استفاده کردیم.

اویس;718420 نوشت:
البته برای این غایت نیز دستورالعملهایی وجود دارد که اگر توفیق شد در آینده خدمتتان تقدیم خواهم کرد.

[=franklin gothic medium]منتظرم و شاید منتظریم

[=franklin gothic medium]و بعدش در صورت امکان لطف کنید بفرمایید که:

اویس;718419 نوشت:
هنگامی که حواس ظاهری انسان بواسطه خوابیدن، از کار افتاد روح مجرد انسان که در بیدارى متوجه و متعلق به حواس و امور و اراده در حواس است فراغتى حاصل کرده

[=franklin gothic medium] آیا گوش دادن چیزی(مثبت یا منفی) در حین خواب می تواند بر روح تاثیر بگذارد؟ در حالی که حواس ظاهری انسان از کار می افتد و روح از بدن جدا می شود.
در انتها از دوستان هم می خواهم در صورت امکان لطف کنند مطالبی و یا سوالی را درج کنند تا استفاده کنیم.

[="Georgia"][="Blue"]

مکیال;718559 نوشت:
آیا گوش دادن چیزی(مثبت یا منفی) در حین خواب می تواند بر روح تاثیر بگذارد؟ در حالی که حواس ظاهری انسان از کار می افتد و روح از بدن جدا می شود.

مسلما گوش دادن به اصوات گوناگون در هنگام خوابیدن و یا تمرکز به یک عکس خاصی قبل از خواب تاثیر مستقیم در روح آدمی داشته و موجب تغییر صور ادراکی فرد در حالت خواب می شود. نه تنها گوش دادن به صوت خاصی در حین خواب می تواند در نوع صور ادراکی شخص موثر باشد بلکه صداهایی که بعد از خوابیدن فرد در اطراف وی وجود دارد می تواند منشا تغییرات در صور ادراکی فرد در حالت خواب شده و تاثیر مستقیم در روح وی دارد زیرا اگر چه بدن به خوابی عمیق فرو رفته است ولی روح او در همان حوالی موجود بوده و از ادراکات کاملتری برخوردار است. بر همین اساس در شریعت مطهره ما فرموده اند والدین سعی کنند در اتاقی که نوزادشان در آن خواب است عمل زناشویی انجام ندهند زیرا نفس های ایشان در آن حالت نیز در روحیات نوزاد تاثیر گذاشته و موجب تقویت بنیه شهوانی نوزاد می شود.
[/]

سلام بر استاد گرامی

آیا قرار دادن خواب ها در این 4 دسته صحیح است؟

گاهی خواب صریح و بدون تصرف است.
مثال: خواب حضرت ابراهیم علیه السلام نسبت به ذبح فرزندشان/105صافات.

گاهی خواب متمثل معنایی است که نفس با آن روبرو شده، در عین تصرف نفس.
مثال:به طوری که اگر ملاحظه کرد «در حال جمع کردن کثافت است» در واقع صورت «بدست آوردن مال زیاد دنیا» را به او نشان می دهند، در عین آگاهی دادن به او که این مال سرگین و کثافت است.

گاهی خواب انتقال به چیزی است مناسب آن معنی یا ضد آن معنی.
مثال: مثل اینکه وقتی با معنی «عظمت» در آن عالم روبرو می شود در خیالش صورت «کوه» ایجاد می شود.

گاهی خواب اضغاث احلام است.
مثال: گاهی خواب آن چنان با تصوّرات شخص مخلوط شده که اصلاً نمی توان فهمید از کدام مبانی شخص خواب بیننده تاثیر گرفته.

و سوال بعد اینکه، آیا افرادی که دارای نفس کامل نیستند خواب مورد اول برای آنها رخ میدهد؟

با سلام و عرض ادب خدمت همه

منم در مورد خواب از خیلی وقت پیش سوال داشتم و منتظر باز شدن تاپیک در این مورد بودم

من گاهی وقتا مثلا از زندگی کسی نگران هستم و میخوابم و تو رویا میبینم که زندگی اون شخص که تو بیداری فکر میکردم بد هست تو خواب نشون میدن که همچین بد هم نیست

ایا این گونه خواب ها واقعیت دارند ؟؟ که پاسخ سوالاتمو نشون میدن

یا مثلا وقتی میخوام فلانی رو تو خواب ببینم و طرف میاد به خوابم و اون چیزی که تو خواب دیدم تو بیداری هم اتفاق میافته ایا واقعا روح ادم با ارواح افراد زنده متصل میشه؟؟

یا بعضی خواب ها هستن که اصلا تعبیرشون تو تعبیر خواب نیست اونارو از کجا باید قهمید ؟ یا مثلا ادم بیش از دو بار به یه مکان خاصی تو خواب میره که اصلا تو واقعیت اصلا ندیده

و سوال دیگر اینکه رفتن به گذشته تو خواب چه پیامی رو میخواد برسونه چون یه بار تو خواب دیدم رفتم به یه دانشگاهی که درهای اون دانشگاه بسیار کوتاه و کوچیک بود

و برای داخل شدن باید خم میشدیم و در حیاطش قبرستان بود من اولش فکر کردم خواب هست دیگه الکیه حتما ولی یه روز رفته بودیم گردش اونجا یه کاروانسرایی بسیار قدیمی از زیر خاک پیدا

شده بود که در های اونجا هم کوتاه بووووود:Moteajeb!:

ولی گردش در گذشته و اینده تو خواب واقعا لذت بخشه:ok:

[="Tahoma"]

هاله نور;722053 نوشت:
سلام بر استاد گرامی

*شیوا*;722061 نوشت:
با سلام و عرض ادب خدمت همه

با سلام خدمت شما
مطلب استاد اویس عزیز را نقل قول کنید تا ایشان متوجه مطالب شما بشوند.
با اجازه شما :
اویس;722009 نوشت:
مسلما گوش دادن به اصوات گوناگون در هنگام خوابیدن و یا تمرکز به یک عکس خاصی قبل از خواب تاثیر مستقیم در روح آدمی داشته و موجب تغییر صور ادراکی فرد در حالت خواب می شود.

با تشکر از استاد عزیز و همچنین شما دوستان گرامی یا علی علیه السلام:hamdel:

سلام
من چند بار در حین خواب دیدن ، می دانستم که اکنون خوابم و اینها رویا است که می بینم. البته شاید دو یا سه بار.

گاهی هم شده که در حین دیدن خوابی ، از خواب بیدار شده ام و بعد از چند دقیقه که دوباره خواب رفته ام ، ادامه همان خواب را دیده ام.

همچنین ، گاهی خوابی آنقدر برایم تکرار می شد ( حضور در یک مکان خاص در رویاء) ، که در دفعات بعدی آن خواب ، دیگر مسیرهای آن منطقه را کاملا بلد بودم و می دانستم که مثلا اگر از این راه بروم به فلان جا میرسم.

گاهی هم خوابی می دیدم ، و مدتی بعد که همان خواب را مجددا می دیدم ، ادامه خوابی بود که مدتی قبل دیده بودم. مثلا در خواب های تکراری ، مرتب به مسجدی می رفتم و با بچه های آن مسجد دوست شده بودم. پس از مدتی که آن خواب را نمی دیدم وقتی دوباره آن را می دیدم ، از دیدن همدیگه خوشحال می شدیم و احوالپرسی و ... .

یک نکته مهم هم درباره خواب متوجه شده ام که هیچ جایی ندیده ام گفته باشند.

سئوال مهم من اینه:

چرا وقتی من شخص x را در خواب می بینم و مثلا با هم صحبت می کنیم و جایی می رویم ، او در بیداری از اینکه ما در خواب با هم صحبت کرده ایم خبر ندارد؟ رویاء اگر دیدن روح افراد باشد ، پس روح او با من صحبت کرده و با روح او جایی رفته ایم. پس چرا روحش از این ماجرا خبر ندارد؟

چه رویا ، در خواب من اتفاق بیفتد ، چه در خواب آن شخص ؛ وقتی در یک رویای واحد ، هر دو نفرمان حضور داریم ، خوب باید هر دو نفرمان هم از آن اطلاع داشته باشیم.

یک خوابی که به دفعات زیاد آن را میدیدم این بود که در رویا می دیدم که دنبال قبر یک شخص عالم بزرگ می گردم که کسی از وجود آن قبر خبر ندارد. شاید حتی کسی از وجود آن عالم بزرگ خبر نداشت و او را نمی شناخت. نمی دانم آن شخص فقط عالم بود ، یا علاوه بر عالم بودن ، از ذریه حضرت زهرا (س) هم بود. وجود این قبر یا اصلا وجود خود آن شخص ، مسأله ای بود که مغفول همگان قرار گرفته بود و هیچکس اطلاعی در این مورد نداشت و نمیدانم من بر اثر چه حس یا الهامی دنبال قبر او می گشتم. همیشه هم توی مساجد دنبال قبر او می گشتم. مساجدی که دو طبقه بودند توی طبقه دوم ( پشت بام ) یا زیرزمین ، گاهی توی جاهایی که کسی گمان نمیبرد اینجا قبری باشد... به همه جاها سرک می کشیدم و گاهی خاکها را زیر و رو می کردم و دنبال قبر او بودم...

نمی دانم معنی این خواب که شاید بیش از ده بار آن را دیده ام چیست؟

[="Georgia"][="Blue"]

شمس الضحی;723234 نوشت:
چرا وقتی من شخص x را در خواب می بینم و مثلا با هم صحبت می کنیم و جایی می رویم ، او در بیداری از اینکه ما در خواب با هم صحبت کرده ایم خبر ندارد؟ رویاء اگر دیدن روح افراد باشد ، پس روح او با من صحبت کرده و با روح او جایی رفته ایم. پس چرا روحش از این ماجرا خبر ندارد؟

چه رویا ، در خواب من اتفاق بیفتد ، چه در خواب آن شخص ؛ وقتی در یک رویای واحد ، هر دو نفرمان حضور داریم ، خوب باید هر دو نفرمان هم از آن اطلاع داشته باشیم.

نکته اول اینکه آدمی دارای مراتب بسیاری در باطن خویش است که این مراتب در یک سلسله طولی با یکدیگر متصلند اما در عین حال هرگز مرتبه مادون از مرتبه مافوق با خبر نیست یعنی مثلا تا هنگامی که انسان توجه و اهتمام به عالم حس دارد از عالم خیالات بی بهره است و تا هنگامی که تمرکز بر صور و خیالات دارد از عالم معقولات غافل است و هکذا.
به همین خاطر ما چه بسا افراد بسیاری را در حالت رویا مشاهده کنیم ولی دیگران از این مشاهده بی خبر باشند.
نکته دیگر اینکه همیشه مشاهدات ما در عالم رویا و مثال، مطابق با واقع نیست. بلکه بسیاری از این مشاهدات برخواسته از توهماتی است که نقشی غیر واقعی به صورتهای انباشته در خیال ادمی زده و منجر به مشاهده خوابهایی کاذب می باشند که در این نوع خوابها نیز نباید توقع داشت آن کسی که در خواب دیده می شود اطلاع از این خواب و مشاهده پیدا کند.
نکته سوم اینکه مشاهدات ادمی در عالم مثال متصل، ولو اینکه مطابق واقع نیز باشد، برخواسته از صقع ذات همان خواب بیننده است یعنی همه آن اشیاء و افرادی که شخص در خواب می بیند حاصل انشای نفسانی خودش است و این چنین نیست که آن صورتها با واقعیات خارجی اشیا اتحاد وجودی داشته باشند .
[/]

[="Georgia"][="Blue"]

شمس الضحی;723347 نوشت:
ک خوابی که به دفعات زیاد آن را میدیدم این بود که در رویا می دیدم که دنبال قبر یک شخص عالم بزرگ می گردم که کسی از وجود آن قبر خبر ندارد. شاید حتی کسی از وجود آن عالم بزرگ خبر نداشت و او را نمی شناخت. نمی دانم آن شخص فقط عالم بود ، یا علاوه بر عالم بودن ، از ذریه حضرت زهرا (س) هم بود. وجود این قبر یا اصلا وجود خود آن شخص ، مسأله ای بود که مغفول همگان قرار گرفته بود و هیچکس اطلاعی در این مورد نداشت و نمیدانم من بر اثر چه حس یا الهامی دنبال قبر او می گشتم. همیشه هم توی مساجد دنبال قبر او می گشتم. مساجدی که دو طبقه بودند توی طبقه دوم ( پشت بام ) یا زیرزمین ، گاهی توی جاهایی که کسی گمان نمیبرد اینجا قبری باشد... به همه جاها سرک می کشیدم و گاهی خاکها را زیر و رو می کردم و دنبال قبر او بودم...

نمی دانم معنی این خواب که شاید بیش از ده بار آن را دیده ام چیست؟

شما در این خواب در پی کشف واقعیت پنهان خود بودید.
[/]

[=Georgia]جمع بندی
سوال
آیا انسان می تواند به درجه ای برسد که وقتی در خواب است متوجه شود اموری که می بیند خوابی بیش نیست؟ یعنی در عالم خواب تشخیص دهد که من دارم خواب میبینم؟در صورت امکان چگونه می توان به این درجه می رسند؟

پاسخ
[=Georgia][=palatino linotype]پیش از پاسخ به سوال حضرت عالی لازم است کمی پیرامون ماهیت خواب توضیحاتی را خدمتتان تقدیم نمایم.
[=palatino linotype]هنگامی که حواس ظاهری انسان بواسطه خوابیدن، از کار افتاد روح مجرد انسان که در بیدارى متوجه و متعلق به حواس و امور و اراده در حواس است فراغتى حاصل کرده و از تصرف و تدبیر در امور مادى راحت مى‏شود و از این حیث اتصال تامی به به نفوس قدسی و عقول مَلَکی پیدا می کند و از آنجا که در موجودات بلند مرتبه ی عالم عقول، صورتهای تمامی وقایع و حوادث عالم ماده منقوش است روح اتقای یافته انسانی بواسطه اتصال به آن مبادی عالیه می تواند از بسیاری وقایع و حوادث آگاهی یابد و اموری که از آن نفوس قدسی و عقول مَلَکی بر روح انسان افاضه می شود هر گاه بدون دخالت قوه متخیله آدمی و جرح و تعدیل و تألیف و ترکیب در آن‏ها در قوت حافظه باقى بمانند و در حالت بیدارى، انسان متذکر آن‏ها باشد رؤیای صادقه حاصل می شود اما اگر قوه متخیله غالب باشد و صفاى روح کم‏تر باشد به طورى که مقهور قوه متخیله واقع شده و تصرفاتى در آن صور بنماید ممکن است رؤیا کاذب باشد یعنى آن‏چه از روحانیات بر نفس فایض شده است با تصرفات و تغییراتى که قوت متخیله داده است در حافظه ضبط شده است.

[=Georgia][=palatino linotype]اما در پاسخ به سوال شما باید به گویم آگاهی از ماهیت خواب در حالت خواب به طور مطلق، دلالت بر کمال و امتیاز بالای نفس ندارد بسیاری از نفوس متوسطه نیز در حالت خواب متوجه خواب بودن خود شده و درمی یابند که آنچه می بینند همه خواب است. نه تنها این خواب آگاهی، کمال نیست بلکه اراده کامل فرد برای تصرفات در خواب نیز یک کمال واقعی محسوب نمی شود که شبیه آن در حالت هیپنوتیزم دیده می شود. امروزه دستورالعملهای متعددی برای خودآگاهی ارائه می دهند تا میزان آگاهی انسان را در خواب تقویت نموده و از این رهگذر به انسان در حالت خوابش قدرت اراده و تصرفات گوناگون دهند. این خواب آگاهی معلول اموری است که با فراهم آوردن این چند امر می توان به میزان بالایی به خواب آگاهی رسید. از آن جمله این چند امر است:
[=palatino linotype]1- [=palatino linotype]تقویت حافظه[=palatino linotype]: از جمله چیزهایی که باعث فراموشی انسان در حالت خواب شده و او را غرق در صور و اشکال خواب می کند ضعف حافظه فرد است. ضعف حافظه همان طوری که در بیداری موجب ذبول خاطرات است در حالت خواب نیز موجب فراموشی است. لذا یکی از راهکارهای خواب آگاهی، تقویت حافظه است.

[=palatino linotype]2- [=palatino linotype]تلقین کردن[=palatino linotype]: از جمله چیزهایی که باعث خواب آگاهی می شود این است که قبل از خواب دقایقی متمرکزا به خود تلقین نماییم که به حالت خواب میرویم و آنچه در ساعتی دیگر مشاهده می کنیم در حالت خواب است. این تلقین کمک بسیاری به خواب آگاهی میکند.

[=palatino linotype]3- [=palatino linotype]کم کردن اشتغالات روزانه[=palatino linotype]: از جمله اموری که باعث نسیان آدمی در حالت خواب می شود انبوه اشتغالاتی است که فرد در حالت بیداری دارد. ازدحام صورتهای ادراک شده در حالت بیداری مانع خواب آگاهی است.

[=palatino linotype]4- [=palatino linotype]توجه به جزییات[=palatino linotype] برای کشف علل ماورایی حوادث طبیعی نیز از جمله اموری است که به خواب آگاهی کمک بسیاری است.

[=palatino linotype]5- [=palatino linotype] تفکر بسیار[=palatino linotype] شبانه روز برای حالات خود اعم از صادرات و واردات نفسانیمان و نگاهی ابداعی بدانها نیز در خواب آگاهی بسیار موثر است.

[=palatino linotype]اما همچنان که در ابتدا به عرض محضر رساندم خواب آگاهی به نفسه دلالت بر کمال نفس نمی کند این که شخصی در خواب بداند که خواب است تفاوت چندانی در ادراکات و تالمات و التذاذات نفسانی وی در حالت خواب ندارد آنچه مهم است این است که قوه متخیله شخص در هنگام اتصال روح به مبادی عالیه رهزنی نکرده و موجب تصرفات در مشاهدات نفس نشود که البته برای این غایت نیز دستورالعملهایی وجود دارد که اگر توفیق شد در آینده خدمتتان تقدیم خواهم کرد.

موضوع قفل شده است