جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احادیث عجیب (ارتباط میان مکروهات و مستحبات با برخی امور)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۴
  نوشته
  357
  حضور
  10 روز 9 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  722

  اشاره احادیث عجیب (ارتباط میان مکروهات و مستحبات با برخی امور)
  سلام و درود

  احادیثی هست که ایستاده شلوار پوشیدن باعث فقر می شود
  و همچنین ایستاده شانه زدن.
  مکروهاتی که باعث کمی نور چشم می شود:
  کندن موهای زیر بغل
  پوشیدن کفش سیاه

  مکروهات و مستحبات زیادی وجود دارد ولی سوال من این است که ایا
  این احادیث معتبرند؟
  چون اصلا چه ارتباطی بین ایستاده شلوار پوشیدن و ایستاده شانه زدن با فقر است.

  در جایی هست که باید موهای زاید را زد ولی اینجا گفته شده کندن موی زیر بلغ باعث کمی نور چشم میشه.
  اینکه تعارض میشه.

  و اگر معتبر هستند ایا عمل نکردنبه انها باعث فقر یا کم شدن عمر و غیره میشود.
  چون خیلیها نمی دونن و اصلا عمل به بعضی از اونا هم سخته.
  ویرایش توسط ذره بین : ۱۳۹۴/۰۷/۰۳ در ساعت ۱۳:۴۷

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61420  با نام و یاد دوست


  احادیث عجیب (ارتباط میان مکروهات و مستحبات با برخی امور)
  کارشناس بحث: استاد تذکره


 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  نوشته
  799
  حضور
  24 روز 9 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2177  قبل از اين كه به بيان حكمت كراهت ايستاده شانه كردن يا شلوارپوشيدن بپردازيم ذكردو نكته ضروري است.
  1. فلسفه همه احكام و جزئيات آنها به طور تفصيلى روشن نيست و آگاهى از آن دانشى فراتر از تنگناهاى معارف عادى بشرى مى‏طلبد. ليكن به طور اجمال، روشن است كه همه احكام الهى تابع مصالح و مفاسد واقعى در متعلق آنهاست. بنابراين در صورتى كه فلسفه حكمى را بالخصوص ندانيم، بنا بر قاعده كلى فوق بايد از آن پيروى كنيم؛ زيرا در آن يقين به وجود مصلحتى هست، هر چند بر ما ناشناخته باشد.
  2. در يافتن فلسفه احكام، نبايد هميشه به دنبال علوم تجربى رفت و دليلى مادى و فيزيولوژيك برايش جست و جو نمود. اين فرايند كه همواره در پى يافتن مصلحت يا مفسده‏اى طبى يا فيزيكي وشيميايي... باشيم، برخاسته از نگرشى مادى گرايانه است؛ در حالى كه سازوكار حاكم بربسيارى از احكام، بر اساس مصالح معنوى و يا رابطه علي و معلولي فرامادي است كه در حوزه هيچ يك از علوم بشرى قابل تحقيق نيست و آنها با متد تجربى خود، قادر به دادن حكمى - نفيا يا اثباتا - پيرامون آن نيستند و اگر نظرى هم بدهند، بسيار سطحى است؛ زيرا چه بسا مسأله حكمتى برتر و بالاتر داشته باشد. به عبارت ديگر در بسياري از احكام يافتن حكمت و يا علت يك حكم صرفا مبتني بر علل و عوامل مادي نيست و ثانيا تنها كساني كه به تمام ابعاد هستي علم دارند مي توانند تمام حكمت هاي احكام الهي را تبيين نمايند. از اين رو مطمئن ترين راه براي رسيدن به حكمت احكام رجوع به ايمه معصومين عليهم السلام است كه بر همه علوم مادي و معنوي احاطه دارند و در درجه دوم مي توان از يافته هاي علم تجربي نيز براي يافتن بعضي حكمت هاي مادي مدد جست.

  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۴/۱۸ در ساعت ۰۶:۴۷

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  نوشته
  799
  حضور
  24 روز 9 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2177  حكمت استحباب شانه كردن و پوشيدن شلوار به صورت نشسته براساس روايات ضعف قلبي، پريشاني روحي و فقر سه نتيجه ايستاده شانه كردن است.
  در حديثي در تفسير آيه كريمه « خذوا زينتكم عند كل مسجد» آمده است: شانه كردن پيش از هر نمازي زينت است.
  و در حديث ديگرواردشده است:
  نزد هر نماز واجب و مستحب شانه كردن مستحب است و در حديث ديگر است كه فرمود كسي كه اراده شانه كردن را داشته باشد شانه را به دست راست بگيرد در حالتي كه نشسته است سر را شانه كند و در حال ايستاده شانه نكن كه باعث ضعف دل مي شود.
  و از حضرت امام صادق(ع) روايت شده كه هر كه ايستاده شانه كند صاحب قرض مي شود و از اميرالمؤمنين(ع) روايت شده كه ايستاده شانه كردن باعث فقر و پريشاني مي شود.
  برخي يافته هاي علم طب را مي توان تنها به عنوان مويدي احتمالي بر اين موارد ذكر كرد.
  به عنوان مثال: در زمان شانه كردن مو بيشترين امكان براي وارد نمودن صدمه به ريشه مو ونتيجتا ريزش و تاسي وجود دارد.ممكن است نشسته شانه كردن باعث بهبود جريان خون و حمايت هورموني پياز مو شود و از اين صدمات جلوگيري نمايد.ريزش مو و تاسي باعث از بين رفتن زيبايي ظاهري مي شود و در نحوه نگرش خويشتن و ديگران تاثير مي گذارد كه اين امر ممكن است به نوعي كهتري و پريشاني در خويشتن تبديل وموجب تغيير تعاملات اجتماعي نسبت به ديگران شود كه هر دو اين موارد مي تواند به كمتر شدن بازده اقتصادي فردمنجر گردد ودر نتيجه فقر را درپي داشته باشد. شبيه همين حكمت طبي در مورد نشسته پوشيدن لباس ذكر شده است. پوشيدن لباس به صورت نشسته سبب وارد شدن فشار كمتري بر ستون فقرات مي گردد.

  پي نوشت :
  ر.ك: حليه المتقين، ص 186 و 187 . اين موارد براي ما كه متخصص علم پزشكي نيستيم در حد يك فرضيه است . مراجعه كنيد به : دكتر سيد رضا پاك نژاد. بهداشت بدن.ج18 و ج 15 .

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  نوشته
  799
  حضور
  24 روز 9 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2177

  جمع بندی
  جمع بندی
  پرسش:

  احادیثی هست که ایستاده شلوار پوشیدن باعث فقر می شود و همچنین ایستاده شانه زدن و مکروهاتی که باعث کمی نور چشم می شود: کندن موهای زیر بغل و پوشیدن کفش سیاه. آیا این احادیث معتبرند؟ چون اصلا چه ارتباطی بین ایستاده شلوار پوشیدن و ایستاده شانه زدن با فقر است.
  پاسخ:
  در بسياري از احكام ، يافتن حكمت و يا علت يك حكم صرفا مبتني بر علل و عوامل مادي نيست و ثانيا تنها كساني كه به تمام ابعاد هستي علم دارند مي توانند تمام حكمت هاي احكام الهي را تبيين نمايند. از اين رو مطمئن ترين راه براي رسيدن به حكمت احكام رجوع به ايمه معصومين (عليهم السلام) است كه بر همه علوم مادي و معنوي احاطه دارند و در درجه دوم مي توان از يافته هاي علم تجربي نيز براي يافتن بعضي حكمت هاي مادي مدد جست. حكمت استحباب شانه كردن و پوشيدن شلواربه صورت نشسته براساس روايات ضعف قلبي، پريشاني روحي و فقر سه نتيجه ايستاده شانه كردن است.
  حالا به سوالات شما پاسخ می دهم :

  1- حكمت استحباب شانه كردن و پوشيدن شلوار به صورت نشسته براساس روايات ضعف قلبي، پريشاني روحي و فقر سه نتيجه ايستاده شانه كردن است.

  در حديثي در تفسير آيه كريمه « خذوا زينتكم عند كل مسجد» (1)آمده است: شانه كردن پيش از هر نمازي زينت است.
  و در حديث ديگرواردشده است:
  نزد هر نماز واجب و مستحب شانه كردن مستحب است و در حديث ديگر است كه فرمود كسي كه اراده شانه كردن را داشته باشد شانه را به دست راست بگيرد در حالتي كه نشسته است سر را شانه كند و در حال ايستاده شانه نكن كه باعث ضعف دل مي شود.
  و از حضرت امام صادق (عليه السلام) روايت شده كه هر كه ايستاده شانه كند صاحب قرض مي شود و از اميرالمؤمنين (عليه السلام) روايت شده كه ايستاده شانه كردن باعث فقر و پريشاني مي شود.
  برخي يافته هاي علم طب را مي توان تنها به عنوان مويدي احتمالي بر اين موارد ذكر كرد.
  به عنوان مثال: در زمان شانه كردن مو بيشترين امكان براي وارد نمودن صدمه به ريشه مو ودرنتيجه ريزش و تاسي وجود دارد.ممكن است نشسته شانه كردن باعث بهبود جريان خون و حمايت هورموني پياز مو شود و از اين صدمات جلوگيري نمايد.ريزش مو و تاسي باعث از بين رفتن زيبايي ظاهري مي شود و در نحوه نگرش خويشتن و ديگران تاثير مي گذارد كه اين امر ممكن است به نوعي كهتري و پريشاني در خويشتن تبديل وموجب تغيير تعاملات اجتماعي نسبت به ديگران شود كه هر دو اين موارد مي تواند به كمتر شدن بازده اقتصادي فردمنجر گردد ودر نتيجه فقر را درپي داشته باشد. شبيه همين حكمت طبي در مورد نشسته پوشيدن لباس ذكر شده است. پوشيدن لباس به صورت نشسته سبب وارد شدن فشار كمتري بر ستون فقرات مي گردد.(2)

  2- راجع به این دو حدیث که گفتید تعارض دارند که در جایی گفته شد باید موهای زاید را زد ولی اینجا گفته شده کندن موی زیر بغل باعث کمی نور چشم می شود ؟ در پاسخ می گویم که با اندک دقتی متوجه می شوید هیچ تعارضی نیست چون موهای زائد اگر با داروی مخصوص زده شود مشکلی نیست و اذیت جسمی به وجود نمی آورد ولی مشکل جایی است که موهای زائد با تیغ زده شود که به آن کندن می گویند چون فشار به بدن می آید و این باعث ضعف چشم نور می شود

  3- در پاسخ سوال آخر شما عرض می کنم : روایات صحیحه فراوانی تحت عنوان «روایات من بلغ» (3) وجود دارد و مضمون آنها این است که اگر روایتی به دست شما رسید که انسان را ترغیب و تشویق به کار خیری می‌کند( البته اگر مساله فقهی نباشد) ، در این صورت اگر کسی به قصد نیل به رضایت و رضوان الهی به این ‌گونه روایات عمل کند، خداوند متعال اجر و پاداش او را عطا می‌کند. اگر‌چه خلاف آن کشف شود. نتیجه آن که عمل کردن به دستورات آداب اسلام الزامی نیست؛ بلکه باعث ثواب و پاداش اخروی و منافع دنیوی انسان می‌شود و اجرای آن هم ممکن است؛ هرچند مقداری مشکلات و زحمت دارد.

  پی نوشت ها :
  1-سوره اعراف ، آیه 31
  2. حليه المتقين، ص 186 و 187 ؛ دكتر سيد رضا پاك نژاد. بهداشت بدن.ج18 و ج 15 .
  3.حر عاملی، وسائل الشیعه، بیروت، دارالاحیاء التراث العربی، ج ۱، ص ۵۰ ؛ علامه مجلسی، بحارالانوار، ج ۲، ص ۲۵۶.
  ویرایش توسط تذکره : ۱۳۹۵/۰۶/۳۰ در ساعت ۰۲:۵۹ دلیل: ویرایش ویراستتار جمع بندی ها

 10. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود